Firəngiz Əlizadənin "Qarabağnamə" operasına ictimai baxış barədə düşüncələr
İncəsənət əsərinin ta-leyi insan taleyinə oxşayır. Onlar da insanlar kimi, əhəmiyyətli tarixlərə malikdir - yaranma, formalaşma, yol... Və tez-tez elə alınır ki, uğursuz şəraitlə bağlı, bu tarixlər müxtəlif, bəzən dramatik də ola bilir. Firəngiz Əizadənin "Qarabağnamə" operasının prem-yerasında, daha dəqiqi, ictimai baxışında məhz bu haqda düşü-nürdüm.
"Opera nəfəsi"
Çoxları bilmir ki, onun ideya ilhamçısı (bu rəsmi söz birləşməsi burada nə qədər hüquqidir) dahi maestro Mstislav Rostropoviç olub. Görüşlərinin birində məhz o, Azərbaycan bəstəkarına təklif edib ki, dünyanın soyuq "Qarabağ konflikti" termini ilə işarələdiyi xalq faciəmizi təsvir edə biləcək opera yazsın. Maestro Slava operanın Bakı premyerasında dirijor olmaq, musiqinin yaradılmasında şəxsən iştirak etmək arzusunda idi, onlar ssenoqrafiyanın və orkestrovkanın detallarını uzun-uzadı dəqiqləşdirirdilər. Təəssüf... Amma Firəngiz xanım operaya ictimai baxışı Rostropoviç adına festivalın keçirilməsi günlərinə salmaqla premyeranı onun adı ilə əlaqələndirməyi bacardı. Opera - musiqi - səhnə incəsənətinin bu monumental janrı hər gün yaranmır. Hətta "opera nəfəsi" deyilən bir termin var və o, eyni dərəcədə, həm vokalçılara, həm də bəstəkarlara münasibətdə istifadə olunur. Firəngiz Əlizadənin irimiqyaslı istedadı ilə bu nəfəsə malik olduğu öncədən də şübhə doğurmurdu, çünki o, qlobal düşüncə sahibidir, yəqin ki, bu iddianın arqumentlərə ehtiyacı yoxdur, yoxsa bəstəkar dünya auditoriyasını fəth edib müasirliyin ən reytinqli musiqiçilərindən birinə çevrilə bilməzdi.
Premyeraöncəsi təxminlər tamamilə gerçəkləşdi. Artıq ilk taktlardan aydın idi ki, müəllif operasını musiqi-səhnə avanqardının və güclü professionalizmin forpostuna çevirmək niyyətində olmayıb. Musiqinin "avanqardlığı" məqsədə çevrilməyərək, gərgin daxili monoloq üçün səbəb rolunu oynayır. Azərbaycanlı qəlbi qaçılmaz reallıqlar və kompromislə barışmayan izahsız məntiq barısını aşaraq özünü göstərir. Aydın idi ki, bəstəkar çox dəruni hisslərə toxunur, musiqi dramaturji baxımdan dəqiq ölçülüdür, inandırıcıdır, orkestr baxımından kulminasiyada yüksək faciəvi amplitudaya yüksələrək həyatsevər finalla bitir.
Nərgiz Paşayevanın librettosuna yazılmış "Qarabağnamə" operası lirik-qəhrəmanlıq janrındadır. O, təzad prinsipi əsasında qurulub - estetik və emosional baxımdan bir-birinə qarşı duran iki aktdan ibarətdir. Təntənəli nişan səhnəsi ilə açılan birinci akt ikinci ilə kəskin təzad təşkil edir; buna baxmayaraq, bütün bayram əhval-ruhiyyəsinə rəğmən, nəsə dəhşətli bir hadisənin baş verəcəyi və bu şən qarışıqlığın sonda qaçılmaz fəlakətlə nəticələnəcəyi hiss olunur. Və tamaşanın əvvəlində gəlinin - Mələkin bəxtəvər məsudluq ifadə edən simasından finalda heç bir iz qalmır.
Əslində, hər şey çox vaxt şüurun izah edə bilmədiyi təzadlarla dolu həyatdakı kimidir. Budur, Şuşanı donduran soyuq o yerlilərin qəlbini də eləcə dondurur.
Səhnənin dərinliyində nüma-yiş olunan faciə dəhşətlərinin sənədli kadrlarını səhnədəki aktyorlar dublyaj edirlər - budur, çiyinlərindəki nimdaş torbalarının içinə bütün avadanlıqları yerləşmiş qaçqınlar, ətrafda mənəvi iqlimi dəyişməyə nail olmuş qar örtüyü. Səhnədə hökmranlıq edən şər qüvvələri, onların "əməllərini" orkestr müşayiəti böyük ustalıqla təsvir edir. Və sabahın gələcəyi, sevinci, həqiqətin bədbinliyi, ovunmaz reallıqla əvəz olunur. Bununla bağlı, ifaçıların ünvanına xoş sözlər demək istərdik.
Respublikanın əməkdar artisti Gülnaz İsmayılovanın ifasında hadisələrin baş, "ön plan" qəhrəmanı Mələk psixoloji baxımdan inandırıcı, affektasiyadan və lüzumsuz patetikadan uzaqdır. Onun işıqlı-nurlu, təbii yatımlı səsi səhnədəki roluna üzvi surətdə uyğun gəlir. Özgə rolunu ifa edən Əvəz Abdullayev də qüsursuz görünür. Partiya-rolunun birinci dərəcəli olmadığına baxmayaraq, o, vokal potensialının miqyasını, həm də qeyri-adi aktyor keyfiyyətlərini uğurla nümayiş etdirir. Digər ifaçılar arasında Mələkin anası rolunda Qərinə Kərimova vokalının sirayətedici istisi və insan həyəcanlarının dərinliyini ifadə etmək bacarığı ilə, əməkdar artistlər Həsən Enami Arif rolunda, Fəridə Məmmədova (rəfiqələrdən biri) sanballı vokal resursları və təbii ekspansivliyi ilə seçilirdi.
Musiqi zirvədədir
Çatışmazlıqlar vardımı? Yəqin ki, bütün böyük başlanğıclarda olduğu kimi, yox deyildi. Təkcə onu deyim ki, rejissura daha tapıntılı ola bilərdi. Dramaturgiya bir qədər özəksizdir və hadisələrin monumental əsasını tam əhatələyə bilmir, bu səbəbdən bəzən süjetdə ayrı-ayrı nömrələrin birləşdirilməsi təsiri yaranır. Səhnə ideyasının bədii əksinə gəldikdə, dekor tərtibatçısı mürəkkəb aşırımları və həll edilməmiş problemləri ilə "zəmanəni əks etdirməyə" nail ola bilməmişdi- bu, aydın görünürdü. Amma ilk tamaşa həmişə bir qədər çiy olur, o sonralar yetişir, bəstəkarın can atdığı kamilliyə qovuşur. Və o axşam məhz musiqi zirvədə idi. Firəngiz xanımın bütün əsərlərində olduğu kimi.
Burada maraqlı bir məqama toxunmaq istəyirəm - onu eşidən kimi bütün tənqidi yanaşmalar unudulur - opera cəmi iki həftəyə toplanıb. Bunun Firəngiz Əlizadəyə nəyin hesabına başa gəldiyini bir o özü, bir də yaradıcı prosesin bilavasitə iştirakçıları - dirijor və rejissor, librettoçu və vokalçılar bilir. Bu müddət ərzində səhnə mizanlarını və partiyaların öyrənilməsini təşkil etmək, kostyumları tikmək, başqa ölkədən "Qarabağnamə" üçün dirijor dəvət etmək... Bəli, bəli, məhz bu məqsədlə dəvət olunmuş Sankt-Peterburq Filarmoniyasının dirijoru Arkadi Matveyeviç Şteynluxt özü ilə beş konsertmeyster də gətirmişdi. Əlizadənin partiturası ilə tanışlıqdan sonra onlar musiqiyə heyran qalaraq etiraf etdilər ki: "Belə bir şey gözləmirdilər - fikirləşmirdilər ki, bu gün haradasa, dağılmış ölkənin ucqarlarında kimsə bu cür opera yaza bilər". Elə belə də dedilər: "Son 25-30 ildə postsovet məkanında bu səviyyəli və miqyaslı musiqi olmayıb".
Məşqlər sürətinə görə rekord müddətə başa çatdı - piterlilər əməksevərlik möcüzəsi nümayiş etdirərək, musiqini 15 günə öyrəndilər və orkestri "ayaq üstə qaldırdılar". Firəngiz xanımın dediyinə görə, "Arkadi Matveyeviç pult arxasına keçəndən 10 dəqiqə sonra aydın oldu ki, iş gedəcək, - o, çox müxtəlif, o cümlədən, gözlənilməz iradlar tutur, təkcə orkestrlə işləməklə kifayətlənmir, həm də xorun hər bir ifadəsini cilalayırdı".
İlk tamaşada iştirak edən Qalina Vişnevskaya özü "operanın nəhəng musiqi potensialını" qeyd edərək, onu bütün səhnələrdə tamaşaya qoymağın mümkünlüyünü vurğuladı. Primadonna dedi ki, "Musiqi çox gözəldir, təkcə ssenoqrafiyanı sona qədər qurmaq qalır".
Musiqi - insanların ağlına və hisslərinə tektonik güclə təsir edə bilən incəsənətdir, bu iddia şübhə doğurmur. Yaradıcılığı vaxtilə İtaliyanın birləşməsi uğrunda mübarizədə çox böyük rol oynamış Verdini xatırlamaq kifayətdir. Firəngiz Əlizadə də Azərbaycan həqiqətlərini yaymaq üçün ən kiçik imkandan belə istifadə edir. Nümunə gətirək.
Bu yaxınlarda o, musiqisinə yazılmış tamaşanın premyerasının baş tutduğu Romadan qayıdıb. Tamaşa kifayət qədər qeyri-adi idi - incəsənət vasitəsilə xalqlar arasında anlaşma yaradılması mövzusuna həsr olunmuşdu, burada israillilər və fələstinlilərin ümumi dil tapmasında musiqinin rolundan bəhs edilirdi. Premyeradan əvvəl mətbuat konfransı keçirildi və burada yaranmış imkandan istifadə edən Firəngiz Əlizadə öz xalqına saysız bəlalar gətirmiş Qarabağ münaqişəsindən danışdı. Ona kimsə etiraz etmədi - orada, ümumiyyətlə, bu mövqe və mənsəbli sənətkarlara etiraz etmək qəbul olunmayıb. Onlarla etirazsız razılaşırlar. Beləliklə, Firəngiz xanım onlara dedi ki, "Bu qəbilli barışıq cəhdləri edilməsi çox yaxşıdır, bunu ancaq alqışlamaq olar, amma bizdə bu, baş vermir, mən öz vətənimi nəzərdə tuturam, o belə haqsızlıqlara məruz qalıb, dünya isə susur. Vətənimin bir hissəsi işğal altındadır, amma heç kim - bəsdir! - demir. Bizim bir milyon qaçqınımız var, dünyada heç kəs onlarla maraqlanmır". Bəstəkardan bu cür mövqeyi heç kim gözləmirdi - orada onlar məsələlərin belə konkretləşdirilməsindən və sualların birbaşa qoyuluşundan qaçırlar. Konformist Qərb, ümumiyyətlə, sualları sevmir, o, sakit və həyəcansız yaşamağa üstünlük verir. Və bu barədə məlumatı olan "bizim adamlar" buradakı şəraitə uyğun davranmağa çalışırlar ki, heç kimi "qıcıqlandırmasınlar".
Vətənpərvərlik axı müxtəlif olur: ani, zooloji, sutkaboyu, sərfəli - bu "kateqoriyalar" sayca, həqiqətən, çoxdur. F.Əlizadənin yaradıcılığı həqiqi, fiziki ağrıya bənzər təsirli vətənpərvərlik bəxş edir.
Qəhrəmanlardan biri - "Ocaqlar söndü", - deyir, yox, haray salır və nəfəs çəkmədən dinləyən zalda qeyri-ixtiyari əks-səda doğurur. Beləliklə, opera teatrının səhnəsi həyat səhnəsinə çevrilir. Həyat həqiqəti incəsənət həqiqətinə zidd olmur.
Şəhid obrazlarının təsiri ilə yaranmış musiqi... Özünüifadənin yüksəkliyi və harmonikliyi, aydınlıq və təmizlik poeziyası, improvizənin üsyankar ruhu...
Opera faciə ilə - qəhrəmanın ölümü ilə bitir, lakin burada ürək parçalayan kədər, məhkumluq yoxdur, xalqın ruhuna, nəhayət, Uca Ədalətə inam var. Vaxtaşırı səhnədə görünən oğlan isə məhz həddən artıq inanmaq istədiyimiz ümid cücərtisinin rəmzinə çevrilir. Firəngiz Əlizadə bizi buna inandırır, həm də əmin edir ki, onun yaradıcılıq imkanlarının potensialı hələ tükənməyib.
Ağ atlı süvari
Rostropoviç festivalına qatılmış Gürcüstanın və SSRİ-nin xalq artisti Giya Kançeli "R+" müxbirinə deyib ki, xaricdə Firəngiz Əizadə çox yüksək nüfuza malikdir. "Onun yeni əsərləri ilə tanışlıq məni həmişə maraqlandırır. Hesab edirəm ki, onun musiqisində parlaq əks olunmuş fərdi üslub əsasdır, yeni operaya tamaşa etdikdən sonra mən bir daha buna əmin oldum. Mənə elə gəldi ki, quruluş baxımından quruluş-təsviri planda hər şey lazımi dərəcəyə çatdırılmayıb. Düşü-nürəm ki, musiqi və librettoda tanış milli motivlər artıq mövcuddursa, onları quruluşda və ssenoqrafiyada vurğulamaq o qədər də düzgün deyil. Buna baxmayaraq, yeni operanı Firəngizin böyük uğuru sayıram".
Vaxtı əks etdirmək, onun mürəkkəb mahiyyətini öz daxilindən, yaradıcı baxımından keçirmək sənətkarın vəzifəsi olub və olacaq. Və burada ustalıq, onun keyfiyyəti, bu həddi keçmək üçün arzu və real imkanın uzlaşması ön plana çıxır. Firəngiz Əizadə bunu bacarıb.
Təsirlilik baxımından ən güclü epizod - donmuş qəhrəmanın ölüm səhnəsidir. Onun ölümqabağı ariyası, ananın göz yaşları, ifası orkestr mətninə üzvi surətdə qoşulmuş kamançanın "psixoloji" naləsi və ağlasığmaz müdrikliyi ilə səsləşmə - bütün bunlar səsyazma ustalığı ilə birlikdə son səhnəni mümkünsüz ağrılı edir.
Görüşlərimizin birində Firəngiz xanımın dediyi sözləri xatırlayıram: "Yaradıcı məqsədim - dünyaya baxışlarımı, daim ümid və ümidsizlik arasında çırpınan qəlbimin durumunu əks etdirən musiqi yaratmaqdır. Axı musiqi faciədən danışanda da gözəllik daşıyıcısı olmalıdır. Musiqi həmişə emosional olmalıdır... İnsanların özlərinə, qələbəyə inanması çox mühümdür". Və operanın sonunda zurna səbəbsiz uşaq bəxtəvərliyi ilə ümid carçısı kimi səslənir. Eyni zamanda ekranda hələlik aydın seçilməyən Ağ atlı Süvari obrazı işıqlanır. Bu, himn və sədadır. Çağırış və andvermədır. Yaddaşımda isə Mstislav Rostropoviçin Firəngiz haqqında onun yubiley ilində Almaniyada çapdan çıxmış kitaba yazdığı ön sözdən sətirlər canlanır: "Mən demişəm və deyəcəyəm: Firəngiz Əlizadə fövqəladə istedadlı bəstəkardır, bu gün o hər şeyə qadirdir - həm janr, həm də əhatə anlamında!".

Reflections on the public review of Firangiz Alizada's opera "Qarabag-nama"
The fate of a work of art is similar to that of a man. Like people, it has certain milestones - birth, establishment, path… These milestones are often different due to circumstances that are not always convenient. Sometimes they are dramatic. This is what we thought about at the premiere, or to be more precise, public preview of Firangiz Alizada's opera "Qarabag-nama".
"Opera breath"
Few people know that its ideological inspiration (if this word is suitable here) came from none other than the great maestro Mstislav Rostropovich. It was Rostropovich who suggested that the Azerbaijani composer write an opera to reflect our people's tragedy, known worldwide by the estranged and cold name of "the Karabakh conflict". Maestro Slava dreamt of conducting the opera's premiere in Baku and wanted to be personally involved in composing its music. They spent a long time discussing details of scenography and orchestration. Alas… How-ever, Firangiz still found an opportunity to dedicate the premiere to his name, having secured a public preview of the opera during the Rostropovich festival.
Operas are not composed every day - this is a monumental form of the musical-theatrical arts. There is even a term called "opera breath", and it is equally applicable to both vocalists and composers. Initially, no-one doubted that Firangiz Alizada, with her huge breadth of talent, has this breath, as she has a global way of thinking - the latter hardly requiring justification, how else would she manage to acquire a world audience and become one of the most popular and best-known composers of the modern period.
Our presentiment before the premiere turned out to be true. From the first moment, it was evident that the composer was not going to turn her opera into an outpost of the musical-theatrical vanguard and refined professionalism. The "vanguardism" of her music, although not an end in itself, served as the reason for a tense internal monologue.
The Azerbaijani soul continuously made its way past the barrier of relentless reality and inexplicable logic which tolerates no compromise. It was clear that the composer was dealing with something deeply personal - the musical canvas was dramaturgically verified, convincing and embellished by the orchestra from high tragedy to culmination in a life-asserting conclusion.
The style of the opera "Qarabag-nama", written to a libretto by Nargiz Pasayeva, is lyrical and heroic. It is based on the principle of contrast - two acts which confront each other aesthetically and emotionally. The first act, opening with the festivity of an engagement party, is in sharp contrast to the second; nevertheless, although this festivity looked good, you felt subconsciously that something terrible was about to happen and that this happy bustle would end in something irreparable. The finale was left without a trace of the happy triumph on the face of the bride - Malak - at the beginning of the performance. In any event, it all evolved the way it does in real life, which is full of inexplicable contrast. Here it is - the cold which grips Susa and which also grips the souls of people from that place.
The documented footage of the horrors of the tragedy in the depths of the stage was portrayed by actors playing refugees with their miserable belongings in sacks on their shoulders and the snow which wrought change within their spiritual climate. The forces of evil which overwhelm the stage, and their "doings", were skilfully conveyed by the orchestra. The joy of waiting for tomorrow was replaced by the darkness of inconsolable reality. In this respect, we would like to say a few kind words about the actors. The principal character of the action, Malak, played by Azerbaijan's prominent actress Gulnaz Ismayilova, looked psychologically trustworthy without any airs or unnecessary emoting. Her bright, radiant and naturally pliant voice was organically connected to her role. Avaz Abdullayev, who played the role of the alien, looked wonderful, although his role was secondary, and he managed to demonstrate both the scale of his vocal potential and his unusual talent as an actor. Among other actors, we might mention people's actress Qarina Karimova, who played the role of Malak's mother with the pathetic warmth of her voice and an ability to convey the depth of human suffering, prominent actors Hasan Enami, who played the role of Arif, and Farida Mammadova (one of the close friends), with her huge vocal potential and unusual effusiveness.
Music at its height
Were there faults? Probably yes, as there are present at the beginning of any major initiative. I will only say that the direction could have been slightly more inventive. The dramatic action was fragile, as it lacked a certain core capable of holding up the whole monumental structure of the action which became occasionally a combination of separate numbers. If we talk about the artistic embodiment of the scenic concept, the design failed, and this was obvious, to create that same transforming environment which should have depicted the "epoch" with its complicated upheavals and unresolved problems. But the performance ripens later, acquiring the perfection that the composer initially strove for. Music was at a peak on that evening. This is exactly what Alizada always does. And here I would like to tell you about a piquancy which drained my desire to make critical remarks when I heard about it: the opera was composed in just two weeks. Only Firangiz Alizada herself, those who played a direct role in the creative process - the conductor, director, librettist and vocalists - know how much effort that took. In just two weeks, they had to arrange the performance, with its stage settings and action, have costumes sewn and invite a conductor from another country to stage "Qarabag-nama"… Yes, this is why they invited Arkadiy Matveyevich Shteynlukht, a conductor of the St Petersburg Philharmonic Hall, who brought with him five concert leaders. Having looked at Alizada's score, they were all delighted with the music, admitting that "they did not expect anything like this and did not think that anyone could write such an opera on the edge of a fallen empire". "There has not been music of such a level and scale in the post-Soviet area for the last 25-30 years," they said.
The rehearsals were held at lightning speed - the guests from St Petersburg pulled off miracles of hard work, learning the music in 15 days and "putting the orchestra on its feet". In any case, Firangiz Alizada said, "10 minutes after Arkadiy Matveyevich took charge, it was clear that things would work out well - he made various remarks, including unexpected ones, painstakingly working, not just with the orchestra, but also sharpening every phrase sung by the choir".
Galina Vishnevskaya herself, who was present, pointed out the "huge music potential of the opera", stressing that it could be staged everywhere. "The music is wonderful, and it is only necessary to arrange the scenography," said the prima donna.
Music is an art with tectonic influence on the minds and feelings of people, and no-one can deny this. Suffice to recall Verdi, whose music played a tremendous role in the struggle for the unification of Italy. Firangiz Alizada also uses any opportunity to tell the truth about Azerbaijan at her artistic level. Let's cite an example.
She recently returned from Rome where a performance based on her music was successfully staged. The performance was quite unusual - on the subject of achieving mutual understanding between peoples through the arts, in this case between Israelis and Palestinians, and on the role of music in finding a common language between these two peoples. The premiere was preceded by a news conference at which Alizada spoke about the Karabakh conflict which had brought so much suffering to her people. No-one objected to her - it is not customary there to object to artists of such a scale. People communicate with them without objections. She told them that "it is very good when attempts are made to reconcile people, and this can only be welcomed, but it is not happening with us - I mean my homeland, which is facing such an injustice while the world keeps silent. Part of my country is under occupation and no-one says - stop it! We have one million refugees and no-one in the world cares about them." No-one expected such a statement from the composer - they avoid making things so specific and raising issues so radically there. The conformist West does not like questions, preferring calm and tranquillity. Knowing this, "our people" try to behave in a manner dictated by the situation there in order "not to irritate anyone".
Patriotism can take different forms: false, zoological, round-the-clock or momentarily beneficial. There are too many "categories" of this kind. Alizada's work gives people a true and shrill patriotism that is akin to physical pain.
"Our hearths have gone out" - "Ocaqlar sondu" - one of the characters of the action says, generating an involuntary response from the audience watching anxiously. This is how a scene in an opera theatre becomes a scene from real life - when the truth of life does not contradict the truth of art.
Music cast by the images of martyrs… The height and harmony of self-expression, a poem of clarity and cleanness and a rebellious spirit of improvisation. The opera ends with a tragedy - the main character dies, but there is no anguish or hopelessness here, there is faith in the spirit of the people and, finally, in the justice of the Most High. The boy who appears on stage from time to time becomes that same hope, or to be more precise, its shoot in which we very much want to believe. Firangiz Alizada convinced us of this and also demonstrated that the potential of her creative ability has not yet run out.
A knight in shining armour
The prominent Georgian and Soviet actor, Gia Kancheli, who visited the Rostropovich festival, told R+ that Firangiz Alizada enjoys great authority abroad. "I always find it interesting to familiarize myself with her new works. I think that the openly expressed individual style is the main thing in her music, and I saw this for myself again when I watched her new opera. It seemed to me that not everything has been brought to fruition in terms of performance and artistry. I think that if music and libretto already have recognizable national motives, it is not helpful to underline them in the performance and scenography. Despite this, I regard the new opera as a great creative success for Firangiz," he said.
It was and is an artist's task to embody time, passing through its difficult essence and creative vision. The presence of skills, their quality and harmony between the desire and the achievement of such a level come to the fore here. Alizada proved to be capable of that.
One of the strongest episodes in terms of impact is the scene in which the frost-bitten main character dies. Her dying aria, her mother's crying, the roll call with the kamanca (musical instrument), her "psychological" failure and incomprehensible wisdom, the sounds organically melding with the orchestra - all these, coupled with the skill of the sound recorder, made the scene absolutely chilling.
I remember the words Firangiz spoke in one of our meetings: "My creative aim is to create music that reflects my view of the world and the state of my soul which rushes between hope and despair. Music should bear beauty even if it tells you about tragedy. Music should always be emotional… It is very important to make people believe in themselves and in their victory." The zurna (music instrument) at the very end of the opera, with its unreasonable, childish triumph, sounds as a harbinger of hope.
At the same time, the unclear image of a knight in shining armour is shown on the screen. This is an anthem and challenge. It is an appeal and a spell.
I suddenly remembered Mstislav Rostropovich's lines from his foreword to Firangiz's book which was recently published in Germany: "I have said and will say: Firangiz Alizada is an exceptionally talented composer who can do absolutely everything, both in terms of style and coverage!"