MÜASİRLƏŞDİRİLMİŞ EMAL
Neftin qiymətinin enib-qalxması və manatın fevraldakı devalvasiyası Azərbaycanda böyük layihələrin həyata keçirilməsini sual altına qoydu. Bir zamanlar mətbuatda, hətta Bakının Qaradağ rayonunda yeni neft-qaz emalı və neft-kimya kompleksinin (OGPC) tikintisi üzrə SOCAR-ın kifayət qədər iddialı layihəsinin staqnasiya təhlükəsi altında olduğuna dair xəbərlər şişirdilirdi. Bu söhbətlərə Dövlət Neft Şirkətinin məsul şəxslərinin kompleksin buraxılması tarixinin 2020-2022-ci ildən 2030-cu ilə keçirilməsinə dair bəyanatları səbəb olmuşdu. Lakin SOCAR menecerlərinin "Caspian Oil&Gas 2015" konfransı zamanı verdikləri bəyanatlar skeptiklərin bədbin proqnozlarını yox etdi.
SOCAR-ın strateji inkişaf üzrə vitse-prezidenti Tofiq Qəhrəmanovun sözlərinə görə, layihənin birgə həyata keçirilməsi üçün tərəfdaş investorların cəlb olunması planlaşdırılır. Belə ki, artıq konkret təkliflər var. "Bir neçə şirkət tərəfdaş investor qismində həmin layihə üzrə öz ərizələrini təqdim edib. Bununla əlaqədar SOCAR potensial tərəfdaşlarla müvafiq danışıqlara başlayıb", - deyə o qeyd edib. T. Qəhrəmanovun sözlərinə görə, əgər danışıqlar uğurla başa çatarsa, həmin layihənin növbəti mərhələlərinin həyata keçirilməsi seçilən tərəfdaş investor ilə birgə aparıla reallaşdırıla bilər.
Qeyd edək ki, SOCAR-ın həmin layihəyə dair planları dəyişməyib. Əvvəlki kimi, OGPC tikintisinin 2 mərhələdə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Birinci mərhələdə qaz emalı (QEZ) və neft-kimya (NKZ) zavodlarının inşası, ikinci mərhələdə isə neft emalı zavodunun (NEZ) tikintisi planlaşdırılır. Gəlirliliyi 20%-dən artıq və sərmayələrin özünüödəmə müddəti 4 - 5 il olmaqla, ümumilikdə, birinci mərhələnin dəyəri kreditlər üzrə faizlərin ödənilməsi nəzərə alınmaqla 8,45 mlrd. dollar təşkl edəcək.
Layihənin ümumi dəyəri haqqında hələ ki, konkret məlumat yoxdur və müxtəlif məlumatlara görə, söhbət 17 mlrd. dollardan gedir. Əvvəlcədən sərmayələrin 70%-nin müxtəlif maliyyə təşkilatlarından cəlb olunması planlaşdırılırdı.
2014-cü ilin noyabr ayında SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib ki, OGPC tikintisinin maliyyələşdirilməsi üzrə təklifləri "UniCredit", "RBS", "Societe Generale", "BNP Paribas, "ING", "Credit Agricole" və "ECGD" (Böyük Britaniyanın eksport kreditləri üzrə departamenti) irəli sürüb.
Bu arada, yeni NEZ tikintisinin başlanmasına qədər SOCAR fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Bakı NEZ-in bazasında qalmağa çalışır. Həmin NEZ-in tərkibinə 2015-ci ildən "Azərneftyağ" NEZ-i daxil edilib.
Məhz orada SOCAR 2018-ci ildə "Avro-5" standartında benzin istehsalına başlamağı planlaşdırır. T. Qəhrəmanovun sözlərinə görə, bunun üçün zavodun müasirləşdirilməsi üzrə müvafiq işlər görüləcək. "Bu işlərdən sonra Azərbaycanda buraxılan benzinin keyfiyyətinin yaxşılaşması ilə yanaşı, həm də onun həcmi 1,3 mln. tondan 2,2 mln. tona qədər, dizel yanacağının isə 2,3 mln. tondan 2,9 mln tona qədər, aviasiya neftinin 0,7 mln tondan 1 mln. tona qədər artacaq", - Dövlət Neft Şirkətinin vitse-prezidenti vurğulayıb. Beləliklə, qeyd olunmuş həcmlər ölkədə yanacağa tələbatı, ən azı, 2020-ci ilin sonlarına qədər təmin edə biləcək.
Bundan başqa, "Azərkimya" İB tərəfindən verilən nafta neft-kimya sənayesi üçün daha effektiv qaz propan-propilen və butan-butilen fraksiyaları ilə əvəz olunacaq.
"Bu məqsədlərə nail olmaq üçün, həmçinin neftin ilkin emalı üzrə qurğunun gücünün ildə 6 mln. tondan 7,5 mln. tona qədər artırılması, ildə 2 mln. tondan 2,5 mln. tona qədər kataliz krekinqinin quraşdırılması planlaşdırılır. Həmçinin bitumun istehsalı üzrə qurğuşunun, inomerizasiya, mayeləşdirilmiş qazların və benzin fraksiyalarının sulfid birləşmələr və s. təmizlənməsi üzrə qurğunun tikintisi nəzərdə tutulub", - deyə T. Qəhrəmanov bildirib.
"Azərkimya" İB-in müəssisələrində yenidənqurma işləri isə "SOCAR Polymer"in tikəcəyi polipropilen və poletilen zavodlarının xammal ilə təmin olunmasına yönəlib. T. Qəhrəmanovun sözlərinə görə: "Yenidənqurma nəticəsində etilen və propilenin istehsal həcmləri 2014-cü ilin göstəricisi ilə müqayisədə 160 min tondan 290 min tona qədər artacaq", BNEZ və "Azərkimya" İB müəssisələrinin yenidənqurulması və müasirləşdirilməsi iki mərhələdə aparılacaq: birinci mərhələ 2018-ci ildə, ikinci mərhələ isə 2019-cu ildə tamamlanacaq. İlkin hesablamalara görə, ümumilikdə, bu işlər 1,2 mlrd. dollara başa gələcək. "Prosesi sürətləndirmək üçün layihələndirmə, alqı-satqı və tikinti üzrə bəzi işlər paralel aparılacaq".
Bu layihələrin maliyyələşdirilməsinə gəldikdə, həmin məsələ dövlətin üzərinə düşür.
Bununla belə, SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, BNEZ-in 2015-2018-ci illəri əhatə edəcək yenidənqurma və müasirləşdirmə işləri birinci mərhələdə yeni bitum qurğusunun tikintisini nəzərdə tutur. "Azərneftyağ" NEZ-də mövcud bitum qurğusunun gücü ildə 250 min ton təşkil edir. Lakin hazırda biz qeyd olunan zavodun köçürülməsi üzrə işləri həyata keçiririk. Bununla əlaqədar BNEZ-də yenidənqurma işləri başlayıb - burada ildə 400 min ton gücə malik yeni bitum qurğusu tikiləcək. Bu bizə Azərbaycanda bituma olan tələbatı tam ödəməyə imkan verəcək", - deyə o qeyd edib. İstifadə olunmuş qurğuların taleyinə gəldikdə isə, R. Abdullayev bildirib ki, onlar, bir sıra digər ilkin neft emalı qurğuları kimi, "Azərneftyağ" zavodunun sökülməsindən sonra satışa çıxarılacaq.
SOCAR menecerlərinin hesablamalarına görə, BNEZ-in yenidənqurması və müasirləşdirilməsi 700 mln. dollar həcmində əlavə gəlir gətirəcək. Bununla yanaşı, dizel yanacağı və reaktiv yanacağın 60%-i kimi, BNEZ-də istehsal olunan benzinin ümumi həcmindən 75%-i daxili bazara yönəldiləcək.
"SOCAR Polymer"in məhsulunun böyük hissəsi - 70%-i Gürcüstan, Türkiyə və MDB ölkələrinə ixrac olunacaq. Xatırladaq ki, "SOCAR Polymer" layihəsi Sumqayıt Kimya-Sənaye Parkında həyata keçirilir. O, ildə 180 min ton polipropilen və 120 min polietilen istehsal etməyə imkan verəcək. Propilen istehsalına 2016-cı ildə başlamaq nəzərdə tutulub.
Beləliklə, SOCAR mütəxəssislərinin fikrincə, hər iki layihə olduqca faydalı və ölkə iqtisadiyyatı üçün maliyyə cəhətdən cəzbedici olacaq, eləcə də yanacağın istehsalı və istifadəsinin ekoloji təhlükəsizliyinə riayət etmək üçün əlavə imkanlar yaradacaq.

МОДЕРНИЗИРОВАННАЯ ПЕРЕРАБОТКА
Колебания цен на нефть и февральская девальвация маната внесли коррективы в планы по реализации крупных проектов в Азербайджане. В прессе одно время усиленно муссировались слухи о том, что под угрозой стагнации находится даже достаточно амбициозный проект SOCAR по строительству в Гарадагском районе Баку нового нефтегазоперерабатывающего и нефтехимического комплекса (OGPC). Поводом для этих разговоров послужили заявления ответственных лиц Госнефтекомпании о переносе сроков запуска комплекса с 2020-2022 годов до 2030-го. Однако заявления менеджеров SOCAR в ходе конференции Caspian Oil&Gas 2015 развеяли пессимистичные прогнозы скептиков.
По словам вице-президента SOCAR по стратегическому развитию Тофика Гахраманова, для совместной реализации проекта планируется привлечь инвестора-партнера, причем уже имеются конкретные предложения. "Несколько компаний представили свои заявки по данному проекту в качестве инвестора-партнера. В этой связи SOCAR начала соответствующие переговоры с потенциальными партнерами", - отметил он. По словам Т.Гахраманова, если переговоры завершатся успешно, реализация следующих этапов данного проекта может быть осуществлена совместно с выбранным инвестором-партнером.
Отметим, что планы SOCAR по данному проекту не изменились. Как и ранее, предполагается, что строительство OGPC будет осуществляться в два этапа, на первом из которых планируется строительство газоперерабатывающего (ГПЗ) и нефтехимического (НХЗ), а на втором - нефтеперерабатывающего заводов (НПЗ). В целом стоимость первого этапа с учетом выплаты процентов по кредитам составит $8,45 млрд. при рентабельности свыше 20% и сроке окупаемости инвестиций в 4-5 лет.
Пока конкретной информации об общей стоимости проекта нет, и, по различным данным, речь идет о $17 млрд. Изначально планировалось, что 70% инвестиций будет привлечено из разных финансовых организаций. В ноябре 2014 года президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев сообщал, что предложения по финансированию строительства OGPC подали UniCredit, RBS, Societe Generale, BNP Paribas, ING, Credit Agricole и ECGD (Департамент гарантий по экспортным кредитам Великобритании).
Между тем до того, как начнется строительство нового НПЗ, SOCAR старается продержаться на базе действующего Бакинского НПЗ им. Гейдара Алиева, в состав которого с 2015 года включен второй НПЗ Azerneftyaq.
Именно на нем SOCAR планирует к 2018 году начать производство бензина стандарта Евро-5. По словам Т.Гахраманова, для этого будут проведены соответствующие работы по модернизации завода. "После этих работ не только улучшится качество выпускаемого в Азербайджане бензина, но и увеличится его объем с 1,3 до 2,2 млн. тонн, а дизельного топлива - с 2,3 до 2,9 млн. тонн, авиационного керосина - с 0,7 до 1 млн. тонн", - отметил вице-президент Госнефтекомпании. Таким образом, указанные объемы смогут обеспечить потребности страны в топливе как минимум до конца 2020-х годов.
Кроме того, нафта, передаваемая заводом ПО "Азеркимья", будет заменена более эффективными для нефтехимической промышленности газом, фракциями пропана-пропилена и бутана-бутилена.
"Для достижения этих целей также планируется увеличение мощности установок по первичной переработке нефти с 6 млн. до 7,5 млн. тонн в год, каталитического крекинга - с 2 до 2,5 млн. тонн в год. Также планируется строительство установок по производству битума, по изомеризации, очистке сжиженных газов и бензиновых фракций от сернистых соединений и др.", - отметил Т.Гахраманов.
Реконструкция же на предприятиях ПО "Азеркимья" направлена на обеспечение сырьем полипропиленового и полиэтиленового заводов, которые построит SOCAR Polymer. "В результате реконструкции объемы производства этилена и пропилена увеличатся по сравнению с показателем 2014 года со 160 тыс. до 290 тыс. тонн", - сказал Т.Гахраманов.
Реконструкция и модернизация БНПЗ и предприятий ПО "Азеркимья" будут реализовываться в два этапа: первый завершится в 2018-м, второй - в 2019 годах, и по предварительной оценке, в целом они обойдутся в $1,2 млрд. "Для ускорения процесса некоторые работы по проектированию, купле-продаже и строительству будут проводиться параллельно", - заявил Т.Гахраманов. Что касается финансирования этих проектов, то оно ложится на плечи государства.
При этом, уже по словам президента SOCAR Ровнага Абдуллаева, реконструкция и модернизация БНПЗ, которые охватят 2015-2018 годы, предполагают на первом этапе строительство и новой битумной установки. "Мощность существующей на НПЗ Azerneftyaq битумной установки составляет 250 тыс. тонн в год. Однако в настоящее время мы ведем работы по переносу указанного завода. В этой связи началась реконструкция на БНПЗ, где будет построена новая битумная установка мощностью 400 тыс. тонн в год. Это позволит нам полностью удовлетворить спрос на битум в Азербайджане", - отметил он. По поводу же судьбы использованных установок Р.Абдуллаев сказал, что они, как и ряд других установок первичной переработки нефти, после демонтажа завода Azerneftyaq будут выставлены на продажу.
По оценкам менеджеров SOCAR, реконструкция и модернизация БНПЗ принесут дополнительный доход в размере $700 млн. При этом из общего объема бензина, произведенного на БНПЗ, 75% будут направляться на внутренний рынок, так же как и 60% дизтоплива и реактивного топлива.
При этом большая часть продукции SOCAR Polymer - 70% пойдет на экспорт в Грузию, Турцию и страны СНГ. Напомним, что проект "SOCAR Polymer" реализуется в Сумгайытском химико-промышленном парке, он позволит производить 180 тыс. тонн полипропилена и 120 тыс. тонн полиэтилена в год. К выпуску пропилена предполагается приступить в 2016 году.
Таким образом, по мнению специалистов SOCAR, оба проекта будут крайне полезны и финансово привлекательны для экономики страны, а также создадут дополнительные возможности для соблюдения экологической безопасности производства и использования топлива.