Ədalət və İnkişaf Partiyası seçkidən qalib ayrılsa da, hökmran siyasi qüvvə statusunu itirdi
Türkiyədə iyunun 7-də keçirilmiş parlament seçkisini, sözün əsl mənasında, tarixi hadisə adlandırmaq olar. O, ölkədə Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) 13 il sürən təkhakimiyyətliliyinə son qoydu. Bundan başqa, 7 iyun seçkisi özünü etnik kürdlərin maraqlarının müdafiəçisi kimi göstərən qüvvənin ölkənin siyasi sisteminə daxil olması ilə nəticələndi.
Seçkinin qızğın keçəcəyini Türkiyənin bir neçə regionunu bürümüş küçə iğtişaşları da göstərirdi. Daxili siyasi münasibətlərdə gərginlik, əsasən, millətçilərlə faktiki olaraq, ölkənin parçalanmasına çalışan kürd təşkilatları arasında müşahidə olunurdu. Amma sonda yaxşı ki, miqyaslı qarşıdurmalar və toqquşmalardan qaçmaq mümkün oldu. Seçkinin nəticəsinə gəlincə, ən azı, yaxın illər üçün dördpartiyalı sistemin mövcud olacağı iddiaları özünü doğrultdu.
Ehtimal olunduğu kimi, əsas mübarizə hakim ƏİP, Mustafa Kamalın Cümhuriyyət Xalq Partiyası (CXP), Millətçi Hərəkat Partiyası (MHP) və kürdpərəst Xalq-Demokrat Partiyası (XDP) arasında gedib. Seçkinin rəsmi nəticələri, təxminən, 10 gün sonra açıqlanacaq. Lakin ilkin nəticələr artıq indiki partiyalar arasındakı qüvvələr nisbətini qiymətləndirməyə, hadisələrin gələcək inkişafı ilə bağlı bir neçə variant irəli sürməyə imkan verir.
İlkin nəticələrə görə, ƏİP səslərin 40,8%-ni toplayıb (550 yerlik parlamentdə 258 yer). Seçicilərin 25%-i səsini CXP-yə, 16,4%-i MHP-yə verib. Parlamentə düşmək üçün aşılmalı olan 10%-lik baryeri keçmiş dördüncü partiya isə XDP-dir (13,1%).
Beləliklə, hakim partiya ötən parlament seçkisi ilə müqayisədə, təxminən, 9% səs itirib. Kamalçılar isə ötən seçki ilə müqayisədə, mövqelərini 4,5% yaxşılaşdırıblar. Millətçilərdə bu irəliləyiş 3% təşkil edib. XDP-yə gəlincə, o, parlament seçkisində ilk dəfədir iştirak edirdi. Odur ki, əldə edilən 80 deputat kürsüsünu kürdpərəst partiyanın tərəfdarları tarixi qələbə kimi qiymətləndirirlər.
Seçkinin əsas nəticəsi hər kəsin beynində prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın adı ilə assosiasiya olunan hakim ƏİP-in birpartiyalı hökuməti formalaşdırmaq üçün lazımi sayda mandata sahib çıxa bilməməsidir. Demək, Ərdoğan çoxdan planlaşdırdığı konstitusiya dəyişikliklərini həyata keçirə bilməyəcək (ən azı, indi və burada). Xatırladaq ki, həmin dəyişikliklər Türkiyənin parlament respublikasından prezident respublikasına çevrilməsini nəzərdə tuturdu.
Seçkinin nəticəsinə, şübhəsiz ki, ƏİP-in populyarlığını itirməsi öz təsirini göstərib. Xatırladaq ki, Ərdoğanın ölkə başçısı seçilməsindən sonra, partiyanın lideri postunda onu hazırkı Baş nazir Əhməd Davudoğlu əvəzləyir. Partiyanın populyarlığını itirməsinin səbəblərindən biri, əksər türklərin "prezident" layihəsini dəstəkləməməsi, parlament idarəçiliyinə üstünlük verməsi ilə bağlıdır. Sosioloji tədqiqatların nəticələri də göstərir ki, ölkə Konstitusiyasına dəyişikliklər edilməsini vətəndaşların yalnız 27%-i dəstəkləyir. ƏİP daxilində belə, Türkiyənin prezident respublikasına çevrilməsinin tərəfdarları maksimum 43%-dir.
Türk seçicilərin bir hissəsinin Ərdoğan və Davudoğlunun siyasətindən narazılığı həm də ölkədəki ümumi daxili siyasi gərginliklə bağlıdır. Bu gərginliyə səbəb isə ƏİP-lə "paralel dövlət" arasındakı qarşıdurmadır.
Məlum olduğu kimi, "paralel dövlət"ə ABŞ-da yaşayan müsəlman təbliğatçısı Fətullah Gülən başçılıq edir. Bu qarşıdurma nəticəsində Türkiyədə hüquq-mühafizə orqanlarının yüksəkrütbəli əməkdaşlarının həbsləri dayanmaq bilmirdi. Onlarla yanaşı, mütəmadi olaraq müxalif jurnalistlər, alimlər, biznesmenlər də həbsə atılırlar. Onlar Gülənin "Hizmət" hərəkatını dəstəkləməkdə günahlandırılırlar.
Ölkədə artmaqda olan iqtisadi problemlər cəmiyyəti məyus edən amillərdəndir. Ağırlaşan daxili və xarici konyuktura fonunda, ƏİP hökumətinin bu iqtisadi çətinliklərin öhdəsindən gəlməsi daha da qəlizləşib. Ərdoğan - Davudoğlu diplomatik xətti getdikcə daha çox şübhələr və mübahisələr yaratmaqdadır. ƏİP hökuməti ölkəni Yaxın Şərq probleminə həddindən artıq cəlb etdiyi üçün, tənqidlərə məruz qalır. Bu fikirdə olanlar düşünür ki, həmin siyasət Ankaraya tamamilə lazımsız problemlər yaradır. Söhbət xüsusilə Suriya, Misir və İsrail istiqamətlərində yaranan problemlərdən gedir.
ƏİP-in siyasi mövqeyindən və onun strategiyasının perspektivlərindən danışarkən, Qərbin maraqlarını da unutmaq olmaz. Türkiyə Prezidenti Ərdoğanın və Baş nazir Davudoğlunun dünya arenasında müstəqil siyasət yürütmək cəhdləri Qərbin xoşuna gəlmir və qərblilər bunu heç də gizlətmirlər. Maraqlıdır ki, Türkiyədə keçirilmiş parlament seçkisi ərəfəsində Qərb KİV ƏİP hökumətinə yönəlmiş tənqidləri kəskin şəkildə artırmışdı. Məsələn, Amerikanın aparıcı qəzetlərindən olan "The New York Times"da dərc olunmuş redaksiya məqaləsinin başlığı belə idi: "Türkiyə üzərində qara buludlar". Məqalədə Ərdoğan siyasi repressiyaların təşkilində təqsirləndirilirdi. Müəllif ABŞ və NATO-nu "Ərdoğanın bu destruktiv yoldan çəkindirilməsinə kömək etməyə" çağırırdı.
Ərdoğanın Qərb KİV-də ona qarşı aparılan kampaniyaya kəskin reaksiya verməsi də təəccüblü deyil. "The New York Times" qəzetində dərc olunmuş məqaləyə münasibət bildirən prezident yazını "Türkiyənin daxili işlərinə müdaxilə" kimi qiymətləndirib. Ərdoğan Qərb mərkəzlərini "Türkiyəni zəiflətmək, parçalamaq və udmaq" cəhdində günahlandırıb. "Amma biz onlara bu imkanı verməyəcəyik. Onlar uğur qazana bilməyəcəklər", - deyə Ərdoğan qeyd edib.
Amma istənilən halda, Ərdoğan ölkədə iyunun 7-dən sonra yaranmış daxili siyasi reallıqlarla barışmaq məcburiyyətindədir. Bu, ilk növbədə, CXP-nin hökuməti formalaşdırmaq üçün müxalifət partiyalarından biri ilə koalisiyaya getməsidir. Hələlik, sırf nəzəri baxımdan söhbət iki partiyadan gedir - MHP və XDP. CXP ilə ƏİP arasında ziddiyyət o qədər dərindir ki, onların arasında hər hansı ittifaqın mümkünlüyünü düşünmək olmaz. Odur ki, CXP-nin Dövlət Baxçalının rəhbərlik etdiyi MHP ilə koalisiya yaratmaq ehtimalı daha çoxdur. Sonuncu artıq koalisiyaya gedə biləcəklərini açıqlayıb. Amma o, bunun üçün hakim sistemdə XDP-nin yer almaması şərtini irəli sürüb. Seçkidən əvvəl geniş müzakirə olunan ƏİP-XDP koalisiyasının yaranma şansı isə sonuncunun lideri Səlahəddin Dəmirtaşın bir bəyanatından sonra xeyli azalıb. O, partiyasının Ərdoğan və Davudoğlu tərəfdarları ilə koalisiyaya getməyəcəyini bəyan edib.
Hakim koalisiyanın yaradılması ilə bağlı razılıq əldə olunmasa, parlamentin buraxılması və növbədənkənar seçkinin keçirilməsi məsələsi gündəmə gələcək. Bəs bu perspektiv Türkiyədə siyasi sabitliyin yaranmasına kömək edəcəkmi? Hazırda ölkə bir sıra ciddi çağırışlarla üz-üzədir. Onların arasında ərazi bütövlüyü kimi önəmli məsələ də var. Kürd separatçılarının güclənməsi bu təhlükəni artırıb. İndi bir şey məlumdur: Türkiyə öz inkişafında yeni mərhələyə qədəm qoyur və görünən odur ki, bu mərhəldə ölkədə bir siyasi partiya tam hökmranlıq edə bilməyəcək. Ölkənin bütövlüyünün qorunub-saxlanılması, milli və vətəndaş barışığına nail olunması Türkiyə üçün həyati əhəmiyyətli məsələyə çevrilir. Bu məsələdə türk xalqının hansı konstitusion idarəçilik formasına üstünlük verəcəyinin, ölkəni Türkiyə Cümhuriyyətinin 100-cü ildönümünün qeyd olunacağı 1923-cü ilə hansı partiyanın və ya koalisiyanın aparacağının heç bir fərqi yoxdur.

Партия справедливости и развития победила на выборах в Турции, но лишилась статуса доминирующей силы
Парламентские выборы в Турции, состоявшиеся 7 июня, стали поистине историческим событием. Они положили конец 13-летнему периоду единоличного правления Партии справедливости и развития (ПСР), а также оформили вхождение в политическую систему страны силы, позиционирующей себя в качестве выразителя интересов курдского этнического меньшинства.
О том, что выборы пройдут в накаленной обстановке, указывало то, что сразу несколько регионов Турции охватили уличные беспорядки. Линия внутриполитического обострения проходила в основном через противостояние между националистами и курдскими организациями, фактически добивающимися раскола страны. Тем не менее удалось избежать крупных эксцессов и столкновений, а итоги выборов в целом зафиксировали утверждение (по крайней мере на ближайшие годы) четырехпартийной системы. Как и предполагалось, борьба развернулась между правящей ПСР, кемалистской Республиканской народной партией (РНП), Партией националистического движения (ПНД) и прокурдской Народно-демократической партией (НДП). Официальные результаты выборов станут известны примерно через 10 дней, однако предварительные итоги уже сейчас дают возможность оценить текущий расклад межпартийных сил и предположить несколько вариантов дальнейшего развития событий.
Согласно предварительному подсчету бюллетеней, ПСР набрала 40,8% голосов (258 парламентских мест из 550). 25% избирателей голосовали за РНП, 16,4% - за ПНД. 10-процентный барьер для вхождения в парламент преодолела и НДП (13,1%).
Таким образом, правящая партия потеряла около 9% голосов по сравнению с итогами прошлых выборов. Кемалисты улучшили результат по сравнению с прошлыми выборами на 4,5%, националисты - на 3%. НДП впервые участвовала в парламентских выборах, поэтому получение ею 80 мест в Великом национальном собрании было воспринято сторонниками прокурдской партии как историческая победа.
Главный результат выборов заключается в том, что ПСР, ассоциирующаяся с именем президента Турции Реджепа Тайиба Эрдогана, долгие годы возглавлявшего партию, не смогла получить достаточно парламентских мест для формирования однопартийного правительства. Это обстоятельство указывает на то, что Эрдогану не удастся (во всяком случае здесь и сейчас) осуществить давно планируемое изменение Конституции, преследующее цель преобразования Турции из парламентской в президентскую республику.
Несомненно, на итогах выборов сказалось падение популярности ПСР, лидером которой, после занятия Эрдоганом поста президента, является действующий премьер Ахмет Давутоглу. Одна из причин этого заключается как раз в том, что многие турки не поддерживают "президентский" проект, отдавая предпочтение парламентской форме правления. Судя по результатам социологических исследований, внесение изменений в Конституцию поддерживают лишь 27% граждан. Даже внутри ПСР сторонников превращения Турции в президентскую республику не более 43%.
Недовольство части турецких избирателей политикой Эрдогана и Давутоглу связано с общей внутриполитической напряженностью в стране, вызванной противостоянием между ПСР и так называемым "параллельным государством", возглавляемым проживающим в США мусульманским проповедником Фетуллахом Гюленом. Следствием этого противостояния являются непрекращающиеся аресты высокопоставленных сотрудников правоохранительных органов, оппозиционных журналистов, ученых и бизнесменов, обвиняемых в поддержке гюленовского движения "Хизмет".
Не меньшее разочарование в турецком обществе вызывают и нарастающие экономические проблемы, с которыми на фоне ухудшающейся внутри- и внешнеполитической конъюнктуры все труднее справляться правительству ПСР. Дипломатическая линия Эрдогана - Давутоглу порождает еще большие споры и сомнения. Правительство ПСР подвергается критике за чрезмерное втягивание страны в ближневосточные проблемы, создавшие для Анкары груду совершенно ненужных проблем, в частности в сирийском, египетском и израильском направлениях.
Впрочем, говоря о политических позициях ПСР, равно как и о перспективах реализуемой ею стратегии, не следует сбрасывать со счетов и интересы Запада, не скрывающего своего недовольства в связи со стремлением президента Турции Эрдогана и премьера Давутоглу осуществлять предельно самостоятельный курс на мировой арене. Примечательно, что в преддверии парламентских выборов в Турции западные СМИ резко повысили градус критики правительства ПСР. В частности, ведущая американская газета The New York Times опубликовала редакционную статью под кричащим названием: "Темные тучи над Турцией", в которой Эрдоган был обвинен в осуществлении политических репрессий. Многозначительно резюме статьи, содержащее призыв к США и НАТО "способствовать тому, чтобы Эрдоган свернул с этого деструктивного пути".
Неудивительно, что глава турецкого государства выразил резкий протест против развернутой западными СМИ антиэрдогановской кампании. Отвечая на выпад The New York Times, президент Турции назвал публикацию издания "вмешательством в дела республики". Эрдоган обвинил западные центры в стремлении "ослабить Турцию, расчленить и проглотить ее". "Но мы не дадим этого сделать, они не добьются успеха", - заявил он.
Тем не менее Эрдогану все же придется смириться с внутриполитическими реалиями, сложившимися в стране после 7 июня. Это, прежде всего, означает, что ПСР для формирования правительства придется вступить в коалицию с одной из оппозиционных партий. Таковыми, пока что чисто теоретически, могут быть лишь две партии - ПНД или НДП. Противоречия между ПСР и РНП слишком серьезны, чтобы можно было предположить достижение между ними тактического союза. Поэтому более вероятна коалиция ПСР с националистами из ПНД, возглавляемой Девлетом Бахчели. Последний уже допустил вероятность вхождения в коалицию, но обусловил свое согласие неучастием в правящей системе НДП. Однако вероятность союза между ПСР и НДП, которая широко обсуждалась в преддверии выборов, значительно ослабла в связи с тем, что лидер прокурдской партии Селахаттин Демирташ исключил возможность создания коалиции со сторонниками Эрдогана и Давутоглу.
Если же договоренность о создании правящей коалиции вообще не будет достигнута, тогда встанет вопрос о роспуске парламента и проведении повторных выборов. Но сможет ли подобная перспектива стабилизировать политическую ситуацию в Турции, оказавшейся ныне перед рядом серьезных вызовов, среди которых даже угроза территориальной целостности страны ввиду усиления курдского сепаратизма? Ясно одно - Турция вступает в новый этап своего развития, который, судя по всему, будет проходить в условиях отсутствия полного доминирования одной политической силы. Сохранение единства страны, обеспечение национального и гражданского согласия становятся задачами жизненного значения для Турции. Независимо от того, какую форму конституционного правления предпочтет ее народ и какая именно партия или коалиция поведет страну к знаковой исторической дате - 1923 году, когда будет отмечаться 100-летие Турецкой Республики.