Ədalət və İnkişaf Partiyası seçkidən qalib ayrılsa da, hökmran siyasi qüvvə statusunu itirdi
Türkiyədə iyunun 7-də keçirilmiş parlament seçkisini, sözün əsl mənasında, tarixi hadisə adlandırmaq olar. O, ölkədə Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) 13 il sürən təkhakimiyyətliliyinə son qoydu. Bundan başqa, 7 iyun seçkisi özünü etnik kürdlərin maraqlarının müdafiəçisi kimi göstərən qüvvənin ölkənin siyasi sisteminə daxil olması ilə nəticələndi.
Seçkinin qızğın keçəcəyini Türkiyənin bir neçə regionunu bürümüş küçə iğtişaşları da göstərirdi. Daxili siyasi münasibətlərdə gərginlik, əsasən, millətçilərlə faktiki olaraq, ölkənin parçalanmasına çalışan kürd təşkilatları arasında müşahidə olunurdu. Amma sonda yaxşı ki, miqyaslı qarşıdurmalar və toqquşmalardan qaçmaq mümkün oldu. Seçkinin nəticəsinə gəlincə, ən azı, yaxın illər üçün dördpartiyalı sistemin mövcud olacağı iddiaları özünü doğrultdu.
Ehtimal olunduğu kimi, əsas mübarizə hakim ƏİP, Mustafa Kamalın Cümhuriyyət Xalq Partiyası (CXP), Millətçi Hərəkat Partiyası (MHP) və kürdpərəst Xalq-Demokrat Partiyası (XDP) arasında gedib. Seçkinin rəsmi nəticələri, təxminən, 10 gün sonra açıqlanacaq. Lakin ilkin nəticələr artıq indiki partiyalar arasındakı qüvvələr nisbətini qiymətləndirməyə, hadisələrin gələcək inkişafı ilə bağlı bir neçə variant irəli sürməyə imkan verir.
İlkin nəticələrə görə, ƏİP səslərin 40,8%-ni toplayıb (550 yerlik parlamentdə 258 yer). Seçicilərin 25%-i səsini CXP-yə, 16,4%-i MHP-yə verib. Parlamentə düşmək üçün aşılmalı olan 10%-lik baryeri keçmiş dördüncü partiya isə XDP-dir (13,1%).
Beləliklə, hakim partiya ötən parlament seçkisi ilə müqayisədə, təxminən, 9% səs itirib. Kamalçılar isə ötən seçki ilə müqayisədə, mövqelərini 4,5% yaxşılaşdırıblar. Millətçilərdə bu irəliləyiş 3% təşkil edib. XDP-yə gəlincə, o, parlament seçkisində ilk dəfədir iştirak edirdi. Odur ki, əldə edilən 80 deputat kürsüsünu kürdpərəst partiyanın tərəfdarları tarixi qələbə kimi qiymətləndirirlər.
Seçkinin əsas nəticəsi hər kəsin beynində prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın adı ilə assosiasiya olunan hakim ƏİP-in birpartiyalı hökuməti formalaşdırmaq üçün lazımi sayda mandata sahib çıxa bilməməsidir. Demək, Ərdoğan çoxdan planlaşdırdığı konstitusiya dəyişikliklərini həyata keçirə bilməyəcək (ən azı, indi və burada). Xatırladaq ki, həmin dəyişikliklər Türkiyənin parlament respublikasından prezident respublikasına çevrilməsini nəzərdə tuturdu.
Seçkinin nəticəsinə, şübhəsiz ki, ƏİP-in populyarlığını itirməsi öz təsirini göstərib. Xatırladaq ki, Ərdoğanın ölkə başçısı seçilməsindən sonra, partiyanın lideri postunda onu hazırkı Baş nazir Əhməd Davudoğlu əvəzləyir. Partiyanın populyarlığını itirməsinin səbəblərindən biri, əksər türklərin "prezident" layihəsini dəstəkləməməsi, parlament idarəçiliyinə üstünlük verməsi ilə bağlıdır. Sosioloji tədqiqatların nəticələri də göstərir ki, ölkə Konstitusiyasına dəyişikliklər edilməsini vətəndaşların yalnız 27%-i dəstəkləyir. ƏİP daxilində belə, Türkiyənin prezident respublikasına çevrilməsinin tərəfdarları maksimum 43%-dir.
Türk seçicilərin bir hissəsinin Ərdoğan və Davudoğlunun siyasətindən narazılığı həm də ölkədəki ümumi daxili siyasi gərginliklə bağlıdır. Bu gərginliyə səbəb isə ƏİP-lə "paralel dövlət" arasındakı qarşıdurmadır.
Məlum olduğu kimi, "paralel dövlət"ə ABŞ-da yaşayan müsəlman təbliğatçısı Fətullah Gülən başçılıq edir. Bu qarşıdurma nəticəsində Türkiyədə hüquq-mühafizə orqanlarının yüksəkrütbəli əməkdaşlarının həbsləri dayanmaq bilmirdi. Onlarla yanaşı, mütəmadi olaraq müxalif jurnalistlər, alimlər, biznesmenlər də həbsə atılırlar. Onlar Gülənin "Hizmət" hərəkatını dəstəkləməkdə günahlandırılırlar.
Ölkədə artmaqda olan iqtisadi problemlər cəmiyyəti məyus edən amillərdəndir. Ağırlaşan daxili və xarici konyuktura fonunda, ƏİP hökumətinin bu iqtisadi çətinliklərin öhdəsindən gəlməsi daha da qəlizləşib. Ərdoğan - Davudoğlu diplomatik xətti getdikcə daha çox şübhələr və mübahisələr yaratmaqdadır. ƏİP hökuməti ölkəni Yaxın Şərq probleminə həddindən artıq cəlb etdiyi üçün, tənqidlərə məruz qalır. Bu fikirdə olanlar düşünür ki, həmin siyasət Ankaraya tamamilə lazımsız problemlər yaradır. Söhbət xüsusilə Suriya, Misir və İsrail istiqamətlərində yaranan problemlərdən gedir.
ƏİP-in siyasi mövqeyindən və onun strategiyasının perspektivlərindən danışarkən, Qərbin maraqlarını da unutmaq olmaz. Türkiyə Prezidenti Ərdoğanın və Baş nazir Davudoğlunun dünya arenasında müstəqil siyasət yürütmək cəhdləri Qərbin xoşuna gəlmir və qərblilər bunu heç də gizlətmirlər. Maraqlıdır ki, Türkiyədə keçirilmiş parlament seçkisi ərəfəsində Qərb KİV ƏİP hökumətinə yönəlmiş tənqidləri kəskin şəkildə artırmışdı. Məsələn, Amerikanın aparıcı qəzetlərindən olan "The New York Times"da dərc olunmuş redaksiya məqaləsinin başlığı belə idi: "Türkiyə üzərində qara buludlar". Məqalədə Ərdoğan siyasi repressiyaların təşkilində təqsirləndirilirdi. Müəllif ABŞ və NATO-nu "Ərdoğanın bu destruktiv yoldan çəkindirilməsinə kömək etməyə" çağırırdı.
Ərdoğanın Qərb KİV-də ona qarşı aparılan kampaniyaya kəskin reaksiya verməsi də təəccüblü deyil. "The New York Times" qəzetində dərc olunmuş məqaləyə münasibət bildirən prezident yazını "Türkiyənin daxili işlərinə müdaxilə" kimi qiymətləndirib. Ərdoğan Qərb mərkəzlərini "Türkiyəni zəiflətmək, parçalamaq və udmaq" cəhdində günahlandırıb. "Amma biz onlara bu imkanı verməyəcəyik. Onlar uğur qazana bilməyəcəklər", - deyə Ərdoğan qeyd edib.
Amma istənilən halda, Ərdoğan ölkədə iyunun 7-dən sonra yaranmış daxili siyasi reallıqlarla barışmaq məcburiyyətindədir. Bu, ilk növbədə, CXP-nin hökuməti formalaşdırmaq üçün müxalifət partiyalarından biri ilə koalisiyaya getməsidir. Hələlik, sırf nəzəri baxımdan söhbət iki partiyadan gedir - MHP və XDP. CXP ilə ƏİP arasında ziddiyyət o qədər dərindir ki, onların arasında hər hansı ittifaqın mümkünlüyünü düşünmək olmaz. Odur ki, CXP-nin Dövlət Baxçalının rəhbərlik etdiyi MHP ilə koalisiya yaratmaq ehtimalı daha çoxdur. Sonuncu artıq koalisiyaya gedə biləcəklərini açıqlayıb. Amma o, bunun üçün hakim sistemdə XDP-nin yer almaması şərtini irəli sürüb. Seçkidən əvvəl geniş müzakirə olunan ƏİP-XDP koalisiyasının yaranma şansı isə sonuncunun lideri Səlahəddin Dəmirtaşın bir bəyanatından sonra xeyli azalıb. O, partiyasının Ərdoğan və Davudoğlu tərəfdarları ilə koalisiyaya getməyəcəyini bəyan edib.
Hakim koalisiyanın yaradılması ilə bağlı razılıq əldə olunmasa, parlamentin buraxılması və növbədənkənar seçkinin keçirilməsi məsələsi gündəmə gələcək. Bəs bu perspektiv Türkiyədə siyasi sabitliyin yaranmasına kömək edəcəkmi? Hazırda ölkə bir sıra ciddi çağırışlarla üz-üzədir. Onların arasında ərazi bütövlüyü kimi önəmli məsələ də var. Kürd separatçılarının güclənməsi bu təhlükəni artırıb. İndi bir şey məlumdur: Türkiyə öz inkişafında yeni mərhələyə qədəm qoyur və görünən odur ki, bu mərhəldə ölkədə bir siyasi partiya tam hökmranlıq edə bilməyəcək. Ölkənin bütövlüyünün qorunub-saxlanılması, milli və vətəndaş barışığına nail olunması Türkiyə üçün həyati əhəmiyyətli məsələyə çevrilir. Bu məsələdə türk xalqının hansı konstitusion idarəçilik formasına üstünlük verəcəyinin, ölkəni Türkiyə Cümhuriyyətinin 100-cü ildönümünün qeyd olunacağı 1923-cü ilə hansı partiyanın və ya koalisiyanın aparacağının heç bir fərqi yoxdur.

AN INEVITABLE REALITY
The parliamentary elections held in Turkey on 7 June were a truly historic event. They put an end to the 13-year sole rule of the Justice and Development Party [AKP] and also shaped the entry into the country's political system of a force expressing the interests of the Kurdish ethnic minority.
The fact that unrest occurred in the streets simultaneously in some regions of Turkey indicates that the elections were to take place in a heated atmosphere. The lines of worsening domestic political tensions mostly occurred because of confrontation between the nationalists and the Kurdish organisations, which in fact brought about a split in the country. Nevertheless, major excesses and clashes were avoided, and on the whole the results of elections registered the establishment (at least for the next few years) of a four-party system.
As expected, the battle unfolded among the ruling AKP, the Kemalist Republican People's Party [CHP], the Nationalist Movement Party [MHP] and the pro-Kurdish People's Democratic Party [HDP]. The official results of the elections will be known in approximately 10 days' time, but the preliminary results already make it possible to assess the distribution of inter-party forces and surmise several ways in which events will go on to develop.
According to the preliminary results of the vote count, the AKP got 40.8 per cent of the votes (258 seats in parliament out of 550); 25 per cent of the electorate voted for the CHP and 16.4 per cent for the MHP. The HDP managed to pass the 10-per-cent barrier for entering parliament with 13.1 per cent of the vote.
Thus, the ruling party lost approximately 9 per cent of the votes compared with the results for the last elections. The Kemalists improved their result by 4.5 per cent compared with the last elections and the nationalists by 3 per cent. The HDP took part in the parliamentary elections for the first time, so obtaining 80 seats in the Grand National Assembly was perceived by the supporters of the pro-Kurdish party as a historic victory.
The main outcome of the elections was that the AKP, which is associated with the name of Turkish President Recep Tayyip Erdogan, who has headed the party for many years, could not manage to get sufficient seats in the parliament to form a one-party government. This circumstance points to the fact that Erdogan (at any rate here and now) will not be able to make the long planned amendment to the Constitution aimed at transforming Turkey from a parliamentary republic into a presidential one.
The decline in the AKP's popularity undoubtedly had an impact on the election results. After Erdogan took up the post of president, Prime Minister Ahmet Davutoglu became the party leader. One of the reasons for this was that many Turks did not support the "presidential" project, preferring a parliamentary form of government.
Judging by the results of sociological surveys, only 27 per cent of citizens support the introduction of amendments to the Constitution. Even within the AKP itself no more than 43 per cent of the members support the transformation of Turkey into a presidential republic.
The dissatisfaction of some Turkish voters with Erdogan's and Davutoglu's policy is connected with the general domestic political tension in the country caused by the confrontation between the AKP and the so-called "parallel state" headed by the Muslim preacher Fethullah Gulen who lives in the USA. As a result of this confrontation, there are never-ending arrests of high-ranking members of staff in the bodies of law and order, of opposition journalists, scholars and businessmen accused of supporting Gulen's "Hizmet" movement.
No less important dismay in Turkish society has been evoked by the growing economic problems, with which the AKP government has been finding it ever harder to cope against the backdrop of the worsening domestic and foreign policy situation. The Erdogan-Davutoglu approach to diplomacy has been engendering ever more disputes and doubts. The AKP government is being subjected to criticism for allowing the country to be excessively dragged into the Middle East problems, which have created heaps of completely unnecessary problems for Ankara, in particular in the Syrian, Egyptian and Israeli directions.
However, when talking about the political standpoints of the AKP, just like the prospects for its strategy to be implemented, we should not fail to take into account the interests of the West which does not hide its dissatisfaction with Turkish President Erdogan's and Prime Minister Davutoglu's efforts to chart an extremely independent course in the world arena. It is noteworthy that on the eve of the elections in Turkey, the western media drastically upped their criticism of the AKP government.
In particular, the American newspaper The New York Times published an editorial with the title "Dark Clouds Over Turkey", in which Erdogan was accused of carrying out political repression. The highly significant summary to the article contained the following appeal: "The United States and Turkey's other NATO allies should be urging him [Erdogan] to turn away from this destructive path."
It is not surprising that the leaders of the Turkish state protested vehemently against the anti-Erdogan campaign unleashed by the western media. Replying to the attack in The New York Times, the Turkish president said that the publication of the article was interference in the affairs of the republic. Erdogan accused the western centres of trying to weaken Turkey, take it apart and swallow it. "But we won't let that happen, they won't succeed," he stated.
Nevertheless, Erdogan will have to resign himself to the domestic political realities that took shape in the country after 7 June. This primarily means that the AKP will have to go into coalition with one of the opposition parties in order to form a government. For the moment, theoretically this can only be with two parties, the MHP or the HDP. The differences between the AKP and the CHP are too serious for a tactical union to be proposed between them.
Therefore the AKP's most probable coalition will be with the nationalists from the MHP headed by Devlet Bahceli. The latter has already accepted the likelihood of entering a coalition, but explained his agreement by not participating in the ruling system of the HDP. But the likelihood of an alliance between the AKP and the HDP, which was widely discussed on the eve of the elections, has become considerably less since the leader of the pro-Kurdish party, Selahattin Demirtas, has ruled out the possibility of forming a coalition with Erdogan's and Davutoglu's supporters.
If an accord on forming a ruling coalition is not reached at all, then parliament will have to be dissolved and repeat elections called. But will such a prospect be able to stabilise the political situation in Turkey which is now faced with serious challenges, among them the threat to the country's territorial integrity in view of strengthening Kurdish separatism?
One thing is certain and that is that Turkey is entering a new stage in its development which will, to all appearances, take place without the complete domination of a single political force. Preserving the country's unity, ensuring national and civic accord will become the vitally important tasks facing Turkey, irrespective of what form of constitutional rule its people prefer and precisely which party and coalition will lead the country to that important historic date - 2023, when the Turkish Republic is to mark its centenary.