Şərqin və Müsəlman aləminin ilk operası - "Leyli və Məcnun"un səhnəyə qoyulmasından 100 il keçir
Dünyanın sivil ölkƏ-lərinin incəsənət atributlarından biri, daha doğrusu, ən önəmlisi zəmanəmizin musiqi korifeylərinin yaratdıqları operalardır ("opera" italyan dilində əsər deməkdir). Parisdəki "Qrand-Opera", Londondakı "Kral opera teatrı Kovent-Qarden", İtaliyadakı "La-Skala", Nyu-Yorkdakı "Metropoliten-Opera", Moskvadakı "Bolşoy teatr" və s. dünya musiqi və teatr mədəniyyətinin şöhrətli mərkəzləridən sayılır. Sadaladığımız bu teatrlar dünyanın xristian ölkələrindədir. Şərqdə müsəlman ölkələrində isə ilk opera teatrı 1869-cu ildə Süveyş kanalının istifadəyə verilməsi şərəfinə Qahirədə tikilmiş və Misir xədivi türk İsmayıl paşanın sifarişi ilə Cüzeppe Verdi tərəfindən ərsəyə gətirilmiş "Aida" operasının 1871-ci ildə tamaşası ilə fəaliyyətə başlamışdır. Həmin teatr "Opera" adlanır.
Dahilər yetişdirən torpaq
Millətimiz üçün öyünclü haldır ki, bu hadisədən düz 37 il sonra, yəni 12 yanvar 1908-ci ildə müsəlman ölkələri arasında ilk milli opera - "Leyli və Məcnun" Azərbaycan səhnəsində tamaşaya qoyulmuşdur. "Tazə həyat" qəzetinin 14 yanvar 1908-ci il tarixli 11-ci sayında belə bir məlumat verilmişdi: "Ayın 12-də "Nicat" cəmiyyətinin dram heyəti tərəfindən əvvəlinci dəfə Bakı səhneyi-tamaşasında ( Tağıyev teatrında) Molla Məhəmməd Bəqdadi Füzulinin əsəri olan "Leyli və Məcnun" qissəsi (yəni hekayəti - A.H.) bəradəran Hacıbəyovlar tərəfindən opera səliqəsində təbdil olunmuş bir tərzdə meydani-tamaşaya qoyuldu. Bəradaran Hacıbəyovlar bu işdə çəkdikləri zəhmət, göstərdikləri iqdamat (yəni təşəbbüs - A.H.) cəhətindən hər bir tərifə və təşəkkürə layiqdir". "Bəradəran Hacıbəyovlar" Üzeyir və Ceyhun Hacıbəyli qardaşları idi. Məlumat xatirinə bildirək ki, Ceyhun Əbdülhüseyn oğlu (1891-1962) Üzeyir bəyin doğmə qardaşıdır. Orta təhsilini Şuşa və Bakı realni məktəblərində alandan sonra təhsilini Peterburq Universitetinin hüquq fakultəsində davam etdirmişdir. Daha sonra Sorbonnada Parisin politexnik elmlər məktəbində oxumuşdur. 1919-cu ildə Versal Sülh konfransında Azərbaycan Cümhuriyyətindən nümayəndə kimi iştirak etmiş, 1920-ci ilin aprel hadisələrindən, yəni Azərbaycanda bolşeviklərin çevriliş yolu ilə hakimiyyəti ələ keçirdiyi vaxtdan sonra Fransadan Azərbaycana qayıtmamışdır. Məhz buna görədir ki, onun adı musiqi tarixi mənbələrində "Leyli və Məcnun" operasının həmmüəllifi kimi çəkilməmişdir. Halbuki operanın ilk tamaşa afişalarında qardaşların hər ikisinin adı yazılmışdır. Hacıbəyov qardaşlarının xatirələrindən bəlli olur ki, onlar musiqiyə, teatr tamaşalarına hələ uşaq yaşlarından Şuşada olarkən maraq göstərmişlər. Qardaşlar Şuşa rus-tatar məktəbinin nəzarətçisi Haşımbəy Vəzirovun rəhbərliyi altında, əsasən, müəllimlərin qüvvəsi ilə oynanılan tamaşalarda iştirak edirdilər. Ceyhun Hacıbəyovun yazdığına görə, yay aylarında Azərbaycan bölgələrinin əksərindən Şuşaya istirahətə gələn zaman teatr tamaşaları oynanılır, musiqili-vokal gecələri keçirilirdi. 1897-ci ildə həvəskar artistlər görkəmli Azərbaycan maarifçisi və yazıçısı Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin rəhbərliyi ilə hazırladıqları "Məcnun Leylinin məzarı üstündə" səhnəsini oynayandan, unudulmaz ustad xanəndə Cabbar Qaryağdıoğlu Məcnunun ah-naləsini muğam üstündə yanıqlı nəfəslə oxuyandan sonra, Hacıbəyov qardaşlarında operayaoxşar nəsə yaratmaq arzusu baş qaldırmışdı. Gələcəkdə Şərq musiqisinin patriarxı, Şərqin və müsəlman aləminin ilk operasının müəllifi kimi musiqi olimpimizin ən yüksək zirvəsində qərar tutacaq Üzeyir Hacıbəyov Gürcüstanın Qori Seminariyasında təhsil alarkən (1899-1904) skripka çalmağı öyrənmişdi, tələbələrin simli orkestrində və xorunda iştirak edirdi. Seminariyada tələbələrə nəğmə dərsləri keçilir, elementar musiqi nəzəriyyəsi tədris olunurdu. Zəngin seminariya hə-yatı Üzeyir Hacıbəyovun mədəni və bədii görüşünün formalaşmasına güclü təsir göstərirdi. Üzeyir bəy yay tətilində Şuşaya gələrkən skripka çalğısını yorulmaq bilmədən təkmilləşdirir, qardaşı Ceyhunu da Avropa musiqisi elementləri ilə tanış edir, operalardan ayrı-ayrı motivləri öyrədirdi. Ceyhun da öz növbəsində qardaşını doğma Azərbaycan musiqisi yenilikləri ilə tanış edir, muğamların bu və ya digər formalarını yaddaşında canlandırırdı.
Şərq musiqisində ilk çoxsəslilik
Qardaşlar "Leyli və Məcnun" operası üzərində 1907-ci ildə Bakının "İslamiyyə" mehmanxanasında yaşadıqları vaxt işləməyə başladılar. Operanın mətni Məhəmməd Füzulinin eyniadlı poemasının lirik parçaları əsasındə hazırlanır, eyni zamanda özlərinin də mətnlərini əlavə edirdilər. Ayrı-ayrı vokal nömrələri üçün, məsələn, Məcnunun atasının oxu məqamları üçün "Rast" və "Çahar-gah", Məcnunun oxuması üçün "Şikəstəyi-Fars", "Bayatı-Şiraz", "Segah" və s. muğamlardan parçalar seçirdilər. Üzeyir bəy Azərbaycan xalq mahnılarından götürülmüş parçaları və özünün bəstələdiyi musiqini nota salır, beləliklə də xor çıxışları üçün polifoniya meyillərinə rəvac verirdi. Birsəsli Azərbaycan və ümumiyyətlə, Şərq musiqisinə polifoniyanı, yəni çoxsəsliliyi Üzeyir bəy tətbiq etmişdir. Operanın Füzuli poeziyasından qaynaqlanan librettosu bir neçə aydan sonra hazır oldu. "Leyli və Məcnun"un partiturası yox idi. Bunu hadisələrin və vokal nömrələrinin ardıcıllığını göstərən direksion əvəz edirdi. Nota ancaq orkestr musiqisi və xor üçün xalq mahnılarından götürülmüş melodiya materialı salınmışdı. Müğənnilərin oxuduqları muğam ladında mətndən kənara çıxmamaqla improvizə ilə məşğul olmalarına tam ixtiyar verilirdi. Hər bir muğamın xeyli çox improvizə variantı vardır. Ona görə də hər bir müğənni "Leyli və Məcnun"dan ariyaları öz bildiyi kimi oxuyurdu. O zaman Üzeyir bəy ancaq seminariya dövründə öyrəndiyi solfecionun əsaslarını bilirdi, harmoniya, kontrapunkt, musiqi formaları, yəni bəstəkarın bilməli olduğu şeylər haqqında heç bir təsəvvürə malik deyildi. Bununla belə, "Leyli və Məcnun" operası böyük müvəffəqiyyət qazandı. Bu müvəffəqiyyət onunla izah edilməlidir ki, artıq Azərbaycan xalqı öz teatr səhnəsində Milli Operanın yaranması vaxtının yetişəcəyi günü səbirsizliklə gözləyirdi. "Leyli və Məcnun"da isə əsl xalq musiqisi ilə məşhur klassik süjet birləşmişdi. Operanın müvəffəqiyyət qazanmasında artistlərin, xüsusən Məcnun partiyasının ifaçısı Hüseynqulu Sarabskinin danılmaz xidməti olmuşdur.
Növbəti mərhələ əsərə quruluş verilməsi, orkestr yaradılması, rolların ifaçılarının tapılması ilə əlaqədar idi. Üzeyir bəy seminariya yoldaşlarının ifaçı kimi qatıla biləcəyi simli alətlər orkestri yaratdı. Və qızğın məşq başladı. Şərq orkestri bir tar, bir kamança və bir qavaldan ibarət idi. Sonralar Üzeyir bəy notla çalan simli Şərq alətləri orkestri yaratdı. Opera müəllifləri olan Hacıbəyov qardaşlarını Məcnun, Leyli, Nofəl və s. rollarda kimlərin çıxış edəcəkləri düşündürürdü. Çünki həmin dövrdə artistlik edənlərə oyunbaz adam kimi yanaşıldığından, adlı-sanlı xanəndələri tamaşaya cəlb etmək müşkül məsələ idi. Leyli və digər qadın rollarını kimlərin oynayacağı məsələsi qaranlıq qalırdı. O dövrün Azərbaycan mühitində qadınların səhnəyə çıxıb artistlik edə biləcəyi heç kimin ağlına gəlməyən bir iş idi. Üzeyir bəy günlərin birində dram tamaşasında ikinci dərəcəli rolda çıxış edən həvəskar artistin oxumasını eşidib çox bəyəndi. O, gələcəyin böyük opera artisti Məmmədhüseyn Sarablı (musiqi ədəbiyyatında Hüseynqulu Sarabski kimi tanınır) idi. Onun kiçik, lakin son dərəcə xoş tembrli səsi Üzeyir bəyin xoşuna gəldiyindən, Sarabskini Məcnun rolunda çıxış etməyə çağırdı. Sarabski bu təklifə böyük məmnunluqla razılıq verdi.
Leyli sorağında
Lakin Leyli rolunun ifaçısını çox axtarmalı oldular. Axır ki, Bakı çayxanalarının birində aşpaz şagirdi olan Əbdürrəhim Fərəcov adlı bir gəncin nazik səslə həzin oxumasını eşidən Üzeyir bəy onu Leyli roluna dəvət etdi. Aşpaz şagirdini çox dilə tutdular ki, Leyli rolunda səhnəyə çıxsın. "Leyli və Məcnun" tamaşasının ilk suflyoru Əlabbas Rzayevin qələmə aldığı bir hadisə son dərəcə maraqlıdır. İlk tamaşa günü, yəni 12 yanvar 1908-ci ildə Leylinin - Əbdürrəhim Fərəcovun qrim otağından qışqırıq qopdu. Məlum oldu ki, Fərəcov arvad tumanı geyinmək istəmir. O elə bilirmiş ki, şəbehlərdə olduğu kimi, onun əyninə bir əba geyindirib, başına çalma bağlayıb səhnəyə çıxaracaqlar. Öyüd və nəsihətdən sonra onu Leyli libası geyməyə razı saldıq. Çox çəkmədi ki, qrim otağında yenidən qışqırıq qopdu. Məlum oldu ki, Fərəcov özünün yekə bığlarının üstünə tənzif yapışdırmaq istəmir. Min bir xahişdən sonra onu birtəhər razı salıb tamaşanı başladıq". Fərəcov səhnəyə çıxmağa cürət etmədiyindən, onu arxadan itələməli oldular. Tamaşanın quruluşçu rejissoru Hüseyn Ərəblinski "Leyli"yə hansı hərəkətlər etməyi səhnə kənarından göstərir, hətta yıxılmaq məqamı gələndə yerə də yıxılırdı. Tamaşa qurtarandan sonra, yenə də Fərəcovun qrim otağından hay-küy eşidildi. O, qışqıra-qışqıra soruşurdu ki, üzündəki rən-gi (yəni qrimi) necə yusun. Məlum oldu ki, o, qrimi kran suyu ilə yumaq istəyərkən bığlarının üstündən yaxılmış lak daha da bərkidiyi üçün tüklərini dartdığından əziyyət çəkir. Qrimi vazelinlə silmək istədiklərini görüb özündən çıxmış və demişdi ki, heç vaxt icazə verməz ki, üzünə donuz piyi sürtsünlər (vazelinin donuz piyi olmadığı hamıya məlumdur. -  A.H.). Operanın təkrar tamaşasına dəvət olunan Fərəcov üzünə rəng və yağ çəkiləcəyi səbəbindən bu dəvəti rədd etmişdi. Azərbaycan səhnəsində Leyli olmaq yükünü Üzeyir və Ceyhun Hacıbəyov qardaşlarının yaxın qohumu Əhməd Bədəlbəyli (Əhməd Ağdamski) daşımışdır. Onun məlahətli səsi, incə bədən quruluşu və alçaq boyu yeniyetmə Leyli obrazını inandırıcılıqla yaratmağa çox kömək etmişdir. Əgər Əhməd Ağdamski teatr səhnəsinə gəlməsydi, bəlkə də ilk Azərbaycan operasının başlanğıcı uğursuzluğa düçar olardı. O vaxtın qəzetləri Əhməd Ağdamskinin ünvanına təriflər yazırdılar. Sonralar milli operalarımızda qadın obrazlarını həm də M. Kazımovski, H. Hacıbababəyov, M.T. Bağırov da oynamışlar. Ədalət naminə deyək ki, Azərbaycan səhnəsində qadın obrazlarını kişilərin yaratmalı olduğu dövrdə Leyli surətini Əhməd Ağdamski kimi yaradan olmamışdır. Ötən əsrin 20-ci illərində Həqiqət xanım Rzayevanın Azərbaycanın opera səhnəsinə gəlişi kişi Leylilərin fəaliyyətini dayandırmaqla yanaşı, bu, tamaşada Leyli obrazının traktovkasında bir yenilik oldu. O, 1927-ci ildə Opera Teatrının truppasına qəbul edildikdən sonra, özünün çox geniş diapazonlu və xoş tembrli səsi ilə dinləyicilərə Leylinin məhəbbətə əbədi sədaqət hisslərini böyük məharətlə çatdırırdı. Daha sonralar Leyli obrazını Gülxar Həsənova, Rübabə Muradova, Zeynəb Xanlarova, Nəzakət Məmmədova, Qəndab Quliyeva, Səkinə İsmayılova bənzərsizliklə yarada bildilər. Hazırda Nəzakət Teymurova, Gülyaz Məmmədova, Aygün Bayramova təravətli Leyli obrazını bacarıqla yaradırlar. Məlahətli səsləri və insanı vəcdə gətirən yanğılı nəfəsləri onları Leyli estafetinin layiqli davamçıları səviyyəsinə qaldırmışdır.
Quruluşun əks-sədası
"Leyli və Məcnun" operasının 12 yanvar 1908-ci ildə Tağıyev teatrında ilk tamaşasının proqramında rolların ifaçıları aşağıdakı ardıcıllıqla göstərilmişdi: Məcnun (Qeys)- Sarabski, Ümmülqeys (Məcnunun anası) - Kazımovski, Əbülqeys (Məcnunun atası) - Mirzə Muxtar, Leyli-Fərəcov, Fəttah (Leylinin atası) - İmran Qasımov, Ümmüleyli (Leylinin anası)- C.Vəzirov, İbn Salam - C. Dağıstanlı, Zeyd - İbrahim Qasımov, 7 ərəb rolunda Məmmədov, Səfərov, B.Vəzirov və başqaları. Rejissor H.Ərəblinski, dirijor Ə.Haqverdiyev. Xoreoqrafiya Ceyhun bəyin məktəb yoldaşı Bəhram Vəzirova tapşırılmışdı. Onun haqqında zarafatla deyirdilər: "Əgər Vəzirovun başı da ayaqları kimi işləsəydi Qarabağda tayı-bərabəri olmazdı". Bəhramın rəqs improvizəsi uğurlu alınmışdı. Heç vaxt ərəb rəqslərinə tamaşa etməmiş tamaşaçılar böyük məmnunluq hissləri keçirirdilər. Qəribə burasıdır ki, Bəhram Vəzirovun özü də ərəb rəqslərinə bələd deyildi. Ancaq yaradıcılıq təxəyyülü sayəsində yaxşı quruluş verməyə müvəffəq olmuşdu. İlk tamaşada Üzeyir bəy skripka çalırdı, dirijor pultu arxasında yazıçı və ictimai xadim Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev dayanmışdı. Hüseyn Ərəblinskinin quruluş verdiyi tamaşada rekvizitlər köhnə, dekorasiyalar isə yamaq-yırtıq idi, həm də əsərin məzmununa uyğun gəlmirdi. Məsələn, Ərəbistan səhrası səhnəsində verilmiş dekorasiyada Qafqaz dağları təsvir olunmuşdu, qədim Şərq şəhərini göstərməli kətan parçada orta əsr fransız şəhərinin evləri təsvir olunmuşdu. Orkestr, irəlidə deyildiyi kimi, əsasən, Üzeyir bəyin simli alətlərdə çala bilən seminariya yoldaşlarından təşkil olunmuşdu. Tamaşaya dəvət edilmiş tarzənlər hansısa melodiya üstündə mübahisəyə başladıqlarından çıxıb getmiş, yalnız iki tarzən- Qurban Primov və salyanlı Şirin Məşədi Hüsü oğlu Axundov (1878- 1927) gözəl çalğıları ilə orkestrin yaxşı səslənməsinə yardımçı olmuşdular. Üzeyir bəy fürsəti əldən vermədən skripkalar və nəfəs alətləri üçün not əlavələri etmişdi. Qadınların operanı dinləmələri üçün lojalara nazik tül pərdələr çəkilmişdi. Tamaşaya Azərbaycanın ucqar şəhər və kəndlərindən, habelə Tiflisdən, Batumdan, İrəvandan, Qazaxdan və s. yerlərdən gələnlər çox idi. İlk tamaşaya şair Abbas Səhhət və digər Şamaxı ziyalıları da gəlmişdilər. Bu ilk operamızı mətbuatda xeyli tərifləmişdilər. Ancaq bu işə xor baxanlar da olmuşdu. "Zənbur" ("Arı") gülgü jurnalının nömrələrinin birində belə bir yazı verilmişdi: "Canım, birdən-birə biz italyanla musiqi barəsində bir sırada durduq! Dəxi buna nə sözün? Yevropalılar bir opera vücuda gətirməkdən ötrü nə qədər zəhmət çəkir, axırda görürsən ki, bir kompozitor Verdi ya Rubinşteyn , yaxud Bethoven, Vaqner ömürlərinin yarısını sərf edəndən sonra, bir iş əmələ gətirirlər. Amma biz müsəlman tayfası nə zəhmət çəkirik, nə elm oxuyuruq, elə özbaşına kompozitorluğa nail ola bilirik. Sonra istəyirsən, opera düzəlt, ya zurnaçı ol! Hal-hazırda erməni tayfası cürət edib opera təsnif edə bilmir, hətta Türkiyənin musiqişünasları cürət edə bilmirlər opera yazsınlar. Amma düşmən kor olsun, bizlər gözəl operalar yaza bilirik". Sonralar "Zənbur" jurnalının nömrələrinin birində Üzeyir bəyə bir karikatura çəkilmişdi: ayağında çarıq, əynində cırıq arxalıq, əlində smıçok və sol tərəfindən bir nəfər zurna tutub çalır. Bu zurnanın içindən isə notlar çıxır. Karikaturaçı demək istəyirdi ki, "Bir buna baxın, ha! Qarabağlı Üzeyir Hacıbəyov zurnadan not yaratmaq istəyir. Karikaturanın altında belə bir yazı da vardı: "Operaçı yaddan çıxmış musiqimizi düzəldir". Bununla kifayətlənməyən cızmaqaraçı rusca mətn verməyi də lazım bilmişdi: "Kompozitor sostavlyayet novıy kvartet deduşki Krılova". Üzeyir bəy bu nadan yazarlara qəzet səhifələrində layiqli cavablar verirdi. O yazırdı: "Mənə qarşı nə həzyanat söyləyəcəklərsə, söyləsinlər. Lakin məni bəhanə edib yekdil və yekvücud olması lazım gələn millətimizin içinə "qarabağlı", "bakılı" kimi fitnəəngiz məsələlər salmasınlar. Mən nə edim ki, öz elmimi, biliyimi və bütün istedad və qabiliyyətimi millətin tərəqqisinə sərf etməklə , Xain hüsud və bəxil "zənburçuların" gözlərinə bir ox olub batıram!" Böyük səhnə ustamız Mirzağa Əliyev hiddətlə yazırdı ki, "Elə bir qüdrətim olaydı ki, Üzeyir Hacıbəyova karikatura çəkənləri yarım saatlığa da olsa dirildib, "Koroğlu" operasını onlara göstərərdim. Bu cənablar tutduqları əməllərindən, yəqin ki, xəcalət çəkərdilər".
100 illik ömrün gənclik çağları
"Leyli və Məcnun" Azərbaycanın ilk operası kimi incəsənət tariximizin salnaməsinə həmişəyaşarlıq mücəssəməsi kimi düşmüşdür. Üzeyir bəy "Leyli və Məcnun"un klassik opera tələblərinə tam cavab verən variantını hazırlamaq istəyirdi. Müğənni Bülbülün arabir radio dalğalarında səsləndirilən "Məcnunun atasının ariyası" böyük bəstəkarın bu sahədə atdığı addımın bariz nümunəsidir. Əgər ömür vəfa qılsa idı, "Leyli və Məcnun" operası Azərbaycan mu-ğamları üstündə yazılmış partituraya malik klassik əsər kimi dünya səhnələrində səslənəcəkdi. Amma təəssüflənməyinə də dəyməz. Çünki dahi bəstəkar əsərlərini, ilk növbədə, doğma xalqının mənəvi-estetik tələblərinə xidmət etmək üçün yazmışdı. 100 ildir ki, "Leyli və Məcnun" operası musiqili teatrlarımızın repertuarında özünün layiqli yerini tutur.
Azərbaycan professional opera musiqi tarixinin görkəmli şəxsiyyətlərindən olan və indiyədək də Məcnun rolunun əfsanəvi ifaçısı kimi yaddaşlarda qalan Hüseynqulu Sarabski (Rzayev) səhnə fəaliyyətinə Nəriman Nərimanovun, M. Kazımovskinin və başqalarının dram truppasında başlamışdır. Bu, 1892-ci ildə olmuşdur. Həmin vaxtadək Hüseynqulu daşyonan, matros, su budkasında fəhlə kimi çalışmışdır. Sarabski on altı yaşında ikən ilk dəfə teatr həvəskarlarının verdikləri tamaşaya baxmışdı. Bu, Mirzə Fətəli Axundovun "Lənkəran xanının vəziri" idi. O vaxtadək teatr haqqında heç bir təsəvvürü olmayan Sarabski sonralar yazmışdı: "İşıq sönəndə məni qorxu aldı. Pərdə qalxmağa başlayanda lap vahimələndim, mənə elə gəldi ki, teatr binasının divarı uçmağa başlayır. Buna görə də yerimdən qalxıb qışqırtı qopararaq qaçmağa başladım. Tamaşaçılar mənim bu hərəkətimə gülürdülər". Amma tale elə gətirdi ki, sonralar Hüseynqulu Sarabski Üzeyir bəyin ölməz "Leyli və Məcnun" operası sayəsində səhnəmizin əvəzedilməz Məcnununa çevrildi. İlk tamaşadan sonra onu küçədə görənlər "Məcnun" deyə çağırırdılar. O, Məcnun rolunda 400 dəfədən çox çıxış etmişdir. Qocaman musiqi salnaməçisi professor Ramazan Xəlilov deyirdi ki, səhnəmizin bütün Məcnunlarını gör-müşdür. Onun qəti qərarı bu idi ki, heç kim Məcnunu Sarabski kimi yarada bilməmişdir. Məcnun rolunu H.Sarabskidən sonra opera solistləri Əlövsət Sadıqov və Şirzad Hüseynov oynamışlar. Əlövsətin təkrarolunmaz zil səsi və şaqraq zəngulələr silsiləsi, Şirzadın çox qaltanlı və məlahətli səsi, uca boyu və incə qaməti onları tamaşaçıların sevimlisi etmişdi. Sonrakı nəsil nümayəndələrindən Əbülfət Əliyev oxu tərzinin mükəmməlliyi, Arif Babayevin bal şirinlikli səsi, Baba Mahmudoğlu dərin səhnə mədəniyyəti və obrazın hiss və həyəcanlarını dərindən duyma qabiliyyəti ilə Məcnun ömrü yaşamışlar. Səhnəmizin indiki Məcnunu Mənsum İbrahimov səsinin həzinliyi, diapazonunun genişliyi və çalışqanlığı sayəsində tamaşaçı rəğbəti qazanmışdır. Bariton Şahlar Quliyev isə Nofəl partiyasının əvəzedilməz ifaçısıdır.
Sevindirici haldır ki, "Leyli və Məcnun"un tamaşaları daim anşlaqla keçir. Tamaşaçılar arasında olan əcnəbi teatrsevərlər operanın qəlboxşayan musiqisini dinləməkdən doymadıqları üçün opera teatrının daimi tamaşaçılarına çevrilmişlər. "Leyli və Məcnun" 100 illik ömrünün yenə də gənclik çağlarını yaşayır. Ona görə ki, Üzeyir musiqisi ölməzlik rəmzidir.

SYMBOL OF IMMORTALITY
Opera, created by mo-dern masters of music, is one of the most significant attributes of the arts of civilized countries: The Grand Opera in Paris, the Royal Opera Theatre, Covent Garden in London, La Scala in Italy, The Metropolitan Opera in New York and The Bolshoi Theatre in Moscow are regarded as famous centres of world music and theatre art. The theatres listed above belong to the Christian world. In Muslim countries, the first opera theatre was built in Cairo in 1871. In order to mark the commissioning of the Suez Canal (1869), the theatre season was opened by Giuseppe Verdi's opera "Aida" which was requested from the composer by Egypt's Turkish ruler, Ismail Pasha. The theatre is called Opera.
Good grounds
The pride of our nation, the first national opera from a Muslim country - "Leyli and Majnun" - was staged in Azerbaijan 37 years later - on 12 January 1908. The 11th edition of the newspaper Novaya Zhizn reported on 14 January 1908: "On 12 January, the drama group of the Nicat society showed the story "Leyli and Majnun" by Molla Muhammad Baghdadi Fizuli, which was staged as an opera by the Hacibayov brothers. The Hacibayov brothers deserve praise and thanks for their work and initiative."
These brothers were Uzeyir and Ceyhun Hacibayli. For your information, Ceyhun Abdulhuseyn oglu (1891-1962) was Uzeyir's brother. He received his secondary education in schools in Susa and Baku, and then studied at the faculty of law at St Petersburg University. He continued his education at the Paris School of Technical Sciences at the Sorbonne. In 1919, he participated in the Versailles Peace Conference as a delegate from Azerbaijan and, after the April 1920 events when the Bolsheviks staged a coup and seized power in Azerbaijan, he did not return home from France. For this reason, he was not named as a co-author of the opera "Leyli and Majnun" in sources of musical history, although the first theatre posters named both brothers. The memories of the Hacibayov brothers clearly show that they were keen on music and theatre from their childhood. They participated in performances staged by the Russian-Tatar school in Susa. These were staged mainly by teachers under the leadership of school caretaker Hasimbay Vazirov. Ceyhun Hacibayov wrote that performances were staged and vocal music parties were held for audiences, from most of the districts of Azerbaijan, who visited Susa on holiday in summer. After amateur actors had played the scene "Leyli at Majnun's graveside", staged by the prominent Azerbaijani educator and writer Abdurrahimbay Haqverdiyev, and the memorable singer Cabbar Qaryagdioglu had sung a passionate muqam expressing all the sorrow of Majnun, the Hacibayov brothers decided to create something like an opera.
The future father of oriental music, who will forever reign upon the musical Olympus as composer of the first opera from the East and the Muslim world, Uzeyir Hacibayov, learnt to play the violin and was a member of a students' string band at the seminary in Gori (Georgia) from 1899-1904. The seminary held singing lessons and taught the foundations of music theory. The interesting life at the seminary had a strong influence on the formation of Uzeyir Hacibayov's cultural and artistic world outlook. While on summer holiday in Susa, Uzeyir practised tirelessly on the violin, familiarized his brother Ceyhun with elements of European music and taught him various operatic motifs. In turn, Ceyhun gave his brother news of Azerbaijani music and restored various forms of muqam.
And polyphony followed
The brothers started working on the opera "Leyli and Majnun" in 1907 at Baku's Islamiyya Hotel. The basis of the text of the opera was formed by lyrical excerpts from Muhammad Fizuli's "Leyli and Majnun" poem. At the same time, they used their own pieces. For different vocal numbers, Muqam tunes were selected, for example Rast and Cahargah for Majnun's father, and Sikastayi-Fars, Bayati Siraz and Segah for Majnun. Uzeyir used various folk songs and his own music, creating a good polyphonic basis for the chorus. It was Uzeyir who first used polyphony in the monophonic Azerbaijani and oriental music. The opera's libretto, based on Fizuli's poems, was prepared over several months. There was no partita in "Leyli and Majnun". It was replaced by the conductor indicating the sequence of actions and vocal numbers. Only orchestral music and folksongs were used. The actors were given full freedom to improvise muqams on condition that they did not deviate from the text. Muqam offers a vast range of options for improvisation. For this reason, every actor sang the aria from "Leyli and Majnun" in his own way.
In that period, Uzeyir was familiar only with the basics of solfeggio, which he had learnt at the seminary, and had no idea of harmony, forms of music, i.e. things that a composer must know. Nevertheless, the opera "Leyli and Majnun" achieved great popularity and success. The reason was that Azerbaijan was looking forward to a national opera performance on its own theatre stage. "Leyli and Majnun" truly combined folk music with a famous classical plot. The actors, and especially the performer of Majnun's role, Huseynqulu Sarabski, played an invaluable role in the success of the opera.
The next stage was linked to the staging of the opera, the establishment of an orchestra and casting. Uzeyir formed a string band in which his seminary friends could work as performers. This is when strenuous rehearsals began. The oriental orchestra consists of the tar, kamanca and gaval (musical instruments). Later on, Uzeyir set up a string band of oriental instruments. The Hacibayov brothers - the writers of the opera - wondered about the performers of the roles of Majnun, Leyli, Nofel and others; in that period actors were not treated very well and it was very difficult to involve prominent singers in the performance. A question mark hung over the women's roles as well. In the Azerbaijani society of that period, it was unthinkable for a woman to be on stage. Once, Uzeyir heard an amateur actor performing a secondary role, which he rated highly. It was the future great operatic actor, Mammadhuseyn Sarabli (he is known as Huseynqulu Sarabski in musical history). Uzeyir liked his pleasant voice and invited Sarabski to play the role of Majnun. Sarabski agreed with pleasure.
Casting difficulties
However, finding someone to play the role of Leyli took a long time, and they found him, unexpectedly, in a Baku teahouse. It was a cook's apprentice, Abdurrahim Faracov, who had a surprisingly tender voice. It took a very long time to persuade him. The first prompter of "Leyli and Majnun", Aliabbas Rzayev, described an interesting incident. "On the day of the first performance - 12 January 1908, Abdurrahim Faracov raised a fuss in Leyli's make-up room. He refused to put on a women's skirt. He thought that, as in rituals, he would put on a robe and a turban and come on to the stage. After a long discussion, they persuaded him to put on Leyli's costume. Some time later, more shouts could be heard from the make-up room - Faracov refused to stick a cover over his big moustache. Thousands of pleas worked in the end, and we started the performance." Faracov did not have the courage to go on stage, and they had to push him. The performance director, Huseyn Arablinski, demonstrated Leyli's movements and gestures from behind the scenes and even fell when it was required. After the performance, more shouts were heard from Faracov's make-up room. He was shouting and asking how he should wash the paint (make-up) away. It turned out that when he had tried to wash off the make-up with tap water, the varnish on his moustache had become solid. All his efforts to get rid of it were quite painful. On seeing that they were going to remove the make-up with vaseline, he grew even angrier and said that he would never allow anyone to spread pork fat on his face (everyone knows that vaseline does not contain pork fat - author). Later, Faracov refused to participate in the performance again - because of the paint and fat.
It was Ahmad Badalbayli (Ahmad Agdamski), a close relative of the Hacibayov brothers, who had to play Leyli's role on the Azerbaijani stage. His pleasant voice, graceful body and short stature were quite helpful in creating a true image of the teenager Leyli. Without Ahmad Agdamski, the first Azerbaijani opera would have been doomed to failure. The papers were full of praise for Agdamski. Later, women's roles in national opera performances were played by M. Kazimovski, H. Hacibababayov and M. T. Bagirov. For the sake of fairness, it must be noted that Agdamski was the best among the men who played Leyli's role.
The performance of Haqiqat xanim Rzayeva in the 1920s put an end to the role of Leyli being played by men and brought something new to the interpretation of the role. Haqiqat xanim was accepted into the theatre troupe in 1927. With her wide-range and pleasant voice, the actress skilfully played Leyli's eternal devotion to her love and her feelings. Later, Leyli's role was inimitably played by Gulhar Hasanova, Rubaba Muradova, Zeynab Xanlarova, Nazakat Mammadova, Qandab Quliyeva and Sakina Ismayilova. On the present-day stage, the immortal part of Leyli is wonderfully played by Nazakat Teymurova, Gulyaz Mammadova and Aygun Bayramova. Their wonderful voices and touching embodiments of the role show that they are worthy followers of this legendary tradition.
Performance and response
On 12 January 1908, the programme of the first performance "Leyli and Majnun" at the Tagiyev Theatre listed the actors in the following order: Majnun (Qeys) - Sarabski, Ummulqeys (Majnun's mother) - Kazimovski, Abulqeys (Majnun's father) - Mirza Muxtar, Leyli - Faracov, Fattah (Leyli's father) - Imran Qasimov, UmmulLeyli (Leyli's mother) - Y. Vazirov, Ibn Salam - I. Daqistanli, Zeyd - Ibrahim Qasimov, and the seven Arabs - Mammadov, Safarov, Vazirov and so on. The director was H. Arablinski. Responsibility for the choreography was given to Bahram Vazirov, Ceyhun's school friend. There was a joke about him: "If Vazirov's head worked in the same way as his feet, he would have no match in Karabakh." Bahram's dancing improvisation turned out to be very successful. An audience which had never seen Arabic dance was very pleased. It is notable that Vazirov himself was not familiar with Arabic dance either, and managed to secure a successful performance thanks only to his imagination. The first performance was accompanied by Uzeyir himself, who played the violin, while the conductor was the prominent writer and public figure, Abdurrahimbay Haqverdiyev.
The props used in the performance staged by Huseyn Arablinski were old, while the sets were fragmentary and did not correspond to the contents of the play. For example, in the scene on the Arabian Peninsula the set showed the Caucasus Mountains, while the canvas that was supposed to depict an ancient, oriental city showed houses in a French city. The orchestra, as mentioned above, consisted of Uzeyir's seminary friends who could play stringed instruments. The tar players who had been engaged started an argument over a tune and left. Only Qurban Primov and Sirin Masadi Husi oglu Axundov from Salyan helped the orchestra sound better with their wonderful performance. To compensate, Uzeyir added music for violins and wind instruments. Tulle curtains were arranged for the female audience. There were many in the audience from Azerbaijan's distant cities and villages, as well as from Tiflis, Batum, Iravan, Qazax and so on. The first performance was watched by the poet Abbas Sahhat and intellectuals from Samaxi.
Our first opera was praised by the press for a long time. However, there were ill-wishers as well. One edition of the Zanbur (Bee) humorous magazine published the following article: "We have suddenly become equal to the Italians in the sphere of music. What can you say about this? In order to create one opera, the Europeans work for a long time and, in the end, a composer like Verdi, Rubinstein, or perhaps Beethoven or Wagner, achieves something after spending half of their life on it. We, Muslims, do not work and do not study science, but spontaneously become composers. Then, if you want, compose an opera or play the zurna! Armenians do not have the courage to compose an opera, and even musicians in Turkey do not dare to write one. However, may our enemy become blind, we know how to compose operas." A later edition of Zanbur published a cartoon of Uzeyir with slippers on his feet, in a shabby coat and with a bow in his hands and with someone playing the zurna (a kind of clarinet) on his left. Sounds of music were coming from the zurna. The cartoonist wanted to say: "Look! Uzeyir Hacibayov from Karabakh dreams of creating music for the zurna." The cartoon was captioned: "The creator of opera corrects forgotten music." The critique also added a text in Russian saying: "The composer establishes a new quartet for grandpa Krylov."
Uzeyir responded to his ill-wishers with credit. He wrote: "Let them write about me whatever they want. But let them not use me as a cover to introduce provocative ideas like "Bakuvian" or "Karabakhi". The nation should be united. I am using all my knowledge, talent and skill to serve the progress of my people and, in doing so, I am not trying to please the envious traitors from Zanbur."
The great master of the stage, Mirzaga Aliyev, wrote indignantly: "If I had the power to resurrect the hacks who printed cartoons of Uzeyir Hacibayov and show them the opera "Koroglu", these gentlemen would certainly be ashamed of their deeds."
A 100 years' flourishing
Azerbaijan's first opera "Leyli and Majnun" has been immortalised in the history of the arts. Uzeyir Hacibayov dreamt of creating a new version of "Leyli and Majnun" which would meet all the requirements of classical opera. The "Aria of Majnun's father" was an example of the great composer's efforts. Nowadays, it is rarely played on radio, as performed by Bulbul. The opera "Leyli and Majnun" could be performed on the world stage as a classical piece with partita composed on the basis of Azerbaijani muqams. But let's not be upset. The composer genius created it in order to serve the moral-aesthetic ideas of his people. For 100 years, the opera "Leyli and Majnun" has taken its worthy place in the repertoire of the country's music theatres.
The prominent figure in the history of Azerbaijani opera music and memorable and legendary performer of the role of Majnun, Huseynqulu Sarabski (Rzayev), began his theatrical life in the drama troupes of Nariman Narimanov, M. Kazimovski and others. This was in 1892. Before that, Huseynqulu had worked as a stonemason, sailor or labourer. He first saw an amateur performance at the age of 16. This was Mirza Fatali Axundov's drama, "The Adventures of the Minister of the Khan of Lankaran". Then Sarabski, who had no idea of theatre before that, wrote: "The lights went off and fear overwhelmed me. When they started raising the curtain, it seemed that the wall of the theatre building was collapsing. I stood up, shouted and ran away. The audience laughed at me." But fate decreed that Huseynqulu Sarabski was to become an irreplaceable Majnun on our stage - a star of Uzeyir Hacibayov's immortal opera. After the first performance, even people in the street called him Majnun. He played this role more than 400 times.
One of the oldest music historians, Ramazan Xalilov, said that he had seen all the Majnuns of our stage. He is convinced that no-one could play Majnun better than Sarabski. After him, this role was played by opera soloists Aliovsat Sadiqov and Sirzad Huseynov. The unique voice and vibrato of the former and the pleasant voice, and the tall, slim body of the latter made them favourites with the audience. Representatives of succeeding generations lived Majnun's life on the stage - Abulfat Quliyev with his perfect singing, Arif Babayev - with his sweet, honeyed voice and Baba Mahmudoglu - with his deep, theatrical culture and sincere feeling for his character. The modern Majnun of our stage, Mansum Ibrahimov, is known for his melodious voice and wide range. The baritone Sahlar Quliyev is an irreplaceable performer of the role of Nofel. It is pleasing that all performances of "Leyli and Majnun" always receive very good notices. Foreign theatre goers, who listen tirelessly to the charming music of the opera, have become regular visitors to the opera theatre. The 100-year-old "Leyli and Majnun" is experiencing a new period of youth; because Uzeyir Hacibayov's great music is a symbol of immortality!