BAŞLANILANLAR DAVAM ETDİRİLMƏLİ
Azərbaycanın ən yeni iqtisadi tarixi regional və yerli səciyyəli iri layihələrin gerçəkləşdirilməsinin timsalı olan möhtəşəm hadisələrlə zəngindir. Müstəqil Azərbaycanın yeni neft strategiyasına start verən "Əsrin kontraktı"ndan sonra (1994), hər il ölkədə beynəlxalq əhəmiyyətli mərasim və forumlar baş tutur və onlar respublikanın dünya iqtisadi proseslərinə inteqrasiyasına xidmət edir. Bu baxımdan, 2007-ci il də istisna olmadı. Bu il, şübhəsiz, Azərbaycan tarixinə əlamətdar kimi daxil olacaq hadisələrlə həddən artıq zəngin idi. Bunu MDB-də ÜDM-in artım səviyyəsinə görə liderlik də sübut edir. 2007-ci ilin 11 ayının nəticələrinə görə, bu göstərici 25,4%-ə çatıb (adambaşına düşən ÜDM - $2865) və bunun sayəsində Azərbaycan orta inkişaf səviyyəsinə malik ölkələr sırasına aid edilib. 2007-ci ildə investisiyaların həcmi $6 milyardı keçib ki, bu da 2006-cı ildəkindən 16,8% çoxdur. Statistik göstəricilərin sadalanmasını davam etdirmək də olar, lakin başa çatmaqda olan ilin görüntüsünü 2007-ci ilin yaddaşlarda qalacaq hadisələri daha parlaq şəkildə nümayiş etdirər.
Azərbaycan qaz ixracatçısına çevrildi
Əsas diqqətin neft hasilatı və ixracına yönəldildiyi əvvəlki illərdən fərqli olaraq, 2007-ci il qaza həsr edildi. Ölkədə 10 ildən artıq gözlənilən hadisə məhz bu il baş verdi - Azərbaycan, nəhayət, təbii qaz ixracatçısına çevrildi. Yayda "Şahdəniz" yatağında hasil olunan qaz ilk dəfə Türkiyəyə göndərildi, bir qədər sonra - dekabr ayında isə "mavi yanacaq"ın birbaşa İtaliyaya ixracı barədə protokol imzalandı. Artıq Avropanın 5 dövləti bizdən qaz almaq niyyətində olduğunu bildirib və yeni ilin əvvəlində onlarla bu barədə müvafiq sənədlər imzalanacağı da mümkündür. Üstəlik, qazın nəqli üçün infrastruktur da hazırlanır - noyabrın 18-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə ilə Yunanıstanı birləşdirən qaz kəmərinin təntənəli açılışında iştirak etdi. Bundan başqa, 2012-ci ilin axırına qədər Adriatik dənizinin dibi ilə keçəcək daha bir boru kəməri inşa etmək nəzərdə tutulub. Bu xətt Yunanıstanla İtaliyanı birləşdirəcək.
Üstəlik, sentyabrda Avstriyanın iqtisadiyyat və əmək naziri Martin Bartenşteynin başçılıq etdiyi iqtisadi nümayəndə heyətinin səfəri çərçivəsində Nabucco qaz kəməri layihəsinin operatoru OMV şirkətinin operatorunun ofisinin açılışı da oldu. Elə həmin vaxt M.Bartenşteynlə Azərbaycanın sənaye və iqtisadiyyat naziri Natiq Əliyev ölkələrimiz arasında enerji sahəsində (xüsusən Nabucco layihəsi üzrə - sənədlərin hazırlanması və layihə üzrə müxtəlif məsələlərin tənzimlənməsi) və alternativ enerji mənbələrindən istifadəyə dair Niyyət Protokolu da imzaladılar. Bir qədər əvvəl ARDNŞ Nabucco kəmərinin inşasında iştiraka dəvət olundu və artıq o, layihənin səhmdarları ilə danışıqlara da başlayıb. Xatırladaq ki, Nabucco qaz kəməri Orta Asiya və Azərbaycan qazının Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Bolqarıstan, Macarıstan, Rumıniya və Avstriyadan keçməklə Avropaya çatdırılmasını təmin edəcək. İnşası, təxminən, 5 mlrd. avroya başa gələcək qaz kəmərini 2011-ci ildə istismara vermək nəzərdə tutulub.
Bütün bu hadisələr sanki "təsadüfən" bp şirkətinin "Şahdəniz" layihəsi üzrə tərəfdaşları adından SDX-04 qiymətləndirmə quyusunun qazılması zamanı həmin yataqda daha bir iri qaz-kondensat yatağının tapılması barədə məlumatı ilə üst-üstə düşdü. Yatağın həcmi əlavə qiymətləndirmə quyuları qazılandan sonra müəyyənləşsə də, artıq məlumdur ki, hasilat üçün dünyada yalnız yaxın vaxtlardan etibarən tətbiq olunacaq ən yeni texnologiyalar zəruridir.
Beləliklə, "Şahdəniz"də hasilata başlanılması, həmçinin, ARDNŞ-nin qaz proqramının uğurla gerçəkləşdirilməsi (bu layihə çərçivəsində şirkət artıq 2007-ci ildə dövlətə 5,2 mlrd kub.m qaz təhvil verib) sayəsində ölkə nəinki "mavi yanacaq"ın idxalını tamamilə dayandırdı və bununla da xeyli vəsaitə qənaət etdi, üstəlik, tədricən, Avropa qaz bazarının önəmli iştirakçılarından birinə çevrilməyə başladı.
Nəqliyyat və rabitə - yeni imkanlar
Nəqliyyatı başa çatan ildə iqtisadiyyatda xüsusilə fərqlənən ikinci sahə adlandırsaq, səhv etmərik. Məhz 2007-ci ilin noyabrında Gürcüstandakı Marabda stansiyası yaxınlığında yeni Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolunun inşasının təməli qoyuldu. Layihəyə görə, 105 km uzunluğunda yoldan 29 km Gürcüstanda Türkiyə ilə sərhədə qədər, 76 km isə Türkiyədə inşa olunacaq. Bundan başqa, Gürcüstanda 183 km uzunluğunda Axalkalaki - Marabda - Tbilisi yolu yenidən qurulacaq, Axalkalakidə isə qatarların mövcud yollardan Avropa yollarına keçirilməsi üçün məntəqə tikilməsi planlaşdırılır. Birinci mərhələdə Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolu ilə ildə 5 mln tona qədər yük daşımaq nəzərdə tutulur. Sonradan daşınan yüklərin həcmi artırılacaq. Layihə belə təşəbbüslərin maliyyələşdirilməsi baxımından da yenidir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dediyi kimi: "Əgər əvvəllər beynəlxalq maliyyə təşkilataları ilə uğursuz danışıqlar aparırdıqsa, indi bölgədə öz layihələrimizin gerçəkləşdirilməsini özümüz maliyyələşdiririk". Azərbaycan dəmir yolunun Gürcüstan hissəsinin inşası üçün "Marabda - Kartsaxi dəmir yolu" MMC-yə 25 il müddətinə illik 1% dərəcəsilə $200 mln kredit veriləcək, bundan başqa, Azərbaycan Neft Fondu 50 mln manat ayırıb.
Yerli əhəmiyyətli nəqliyyat-yol layihələrinə gəldikdə, onu qeyd etmək kifayətdir ki, Bakıda inşa olunan 9 körpüdən 6-sı məhz 2007-ci ildə istismara verilib, bir neçə yeraltı keçid və yolayrıcı tikilib və artıq istifadəyə verilib, bölgələrdə yollar yenidən qurulub və i. a. Bu proqram yeni ildə də davam etdiriləcək.
Keçən il prezident İlham Əliyev həm də informasiya-kommunikasiya sektorunu neft-qaz sahəsindən sonra iqtisadiyyatın inkişafında ikinci prioritet sahə elan edib. Texnoparkların - IT-texnika və proqram təminatının istehsalı üzrə mərkəzlərin yerləşəcəyi regional innovasiya zonalarının (RİZ) yaradılması bu istiqamətdə irəliləyişə dəstək olmalıdır. RİZ yaradılmasının Rabitə Nazirliyi tərəfindən hazırlanan layihəsi artıq nazirliklərin əksəriyyətində ekspertizadan keçib və ilin axırına qədər Milli Məclis müvafiq qanun qəbul edə bilər. Azərbaycanın innovasiya zonaları yaradılmasına dair layihəsində dünyanın aparıcı IT-şirkətləri iştirak etməyə hazırdır. Onu da demək lazımdır ki, son 4 ildə Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sektorunun orta illik artım tempi 30% təşkil edərək, ümumdünya templərini 2,7 dəfə qabaqlayıb.
Bu il İKT sektorunda çoxdan gözlənilən hadisə baş verib: üçüncü mobil rabitə operatoru işə başladı. O, fəaliyyət göstərən mobil operatorlarla rəqabətə girəcək və bu bazarın inkişafına dəstək olacaq.
Gələcəyə yatırımlar
2007-ci ildə Azərbaycan həm ikitərəfli biznes-forumlar və hökumətlərarası komissiyalar, həm də iqtisadiyyat idarələrinin başçıları arasında birbaşa danışıqlar yolu ilə beynəlxalq iqtisadi əlaqələrini uğurla inkişaf etdirməkdə davam edib. Almaniya, Avstriya, Estoniya, Polşa, İsveçrə, Cənubi Koreya, Kuba - bu, iqtisadi dairələri ilə görüşlər keçirilən ölkələrin heç də tam siyahısı deyil. Bu görüşlərdə əsas diqqət iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunda əməkdaşlığa yetirilib, xarici tərəfdaşlara hökumətin yatırımlar cəlb etməyə hazır olduğu konkret layihələr təklif edilib.
Yeri gəlmişkən, 2007-ci ildə Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti də hərtərəfli fəaliyyətə başlayıb və artıq onun iştirakı ilə istehsal müəssisələrinin yaradılmasını nəzərdə tutan bir sıra layihələrin gerçəkləşdirilməsinə də rəvac verilib. İslam İnkişaf Korporasiyası (İİK) ilə birlikdə Xəzər İnvestisiya Şirkətinin (Caspian International Investment Company) yradılmasını AİŞ-in önəmli nailiyyətlərindən biri saymaq olar. Yeni şirkətin açıqlanan nizamnamə kapitalı $70 mln olacaq və AİŞ-in orada iştirakı 25% ($14 mln) təşkil edəcək. Gələn ilin fevralından etibarən birgə müəssisə Azərbacandakı layihələri maliyyələşdirəcək.
Bundan başqa, Cənubi Koreyanın KEPKO şirkətilə respublikada gücü 700 MVt olan ilk özəl istilik-elektrik stansiyasının inşası barədə müqavilə imzalanıb. Layihəyə investisiyaların həcmi 750 mln - $1 mlrd təşkil edəcək və o, elektrik enerjisi hasilatı bazarında rəqabətin güclənməsinə yardımçı olacaq. Hazırda isə respublikada özəl şirkətlər cəmi 17 meqavat enerji istehsal edirlər.
Maliyyə sektoruna gəldikdə, burada çoxdan gözlənilən yeni strukturun - Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun (ƏSF) meydana gəlməsini önəmli hadisə saymaq olar. Fondun əsas məqsədi bank müflüs olduğu halda, əmanətçilərin əmanətlərinin qaytarılmasına zəmanət verilməsidir. Artıq Azərbaycanda fəaliyyət göstərən və Milli Bankdan əhalinin əmanətlərinin qəbulu üçün lisenziya almış 37 bank fonda üzv olub.
Sosial-iqtisadi artım üçün dövlətin ipoteka kreditləşdirilməsinə başlaması, o cümlədən sosial ipotekanın tətbiqi də çox önəmli olub.
Lakin bütün sadalananlar da 2007-ci ilin xatirələrdə qalmasına yardımçı olacaq hadisələrin heç də hamısı deyil. Elə bircə respublikanın bölgələrində prezident İlham Əliyevin bilavasitə iştirakı ilə nə qədər məktəb, səhiyyə müəssisəsi, elektrik stansiyası, yol açılışı keçirildiyini xatırlamaq kifayətdir. Məhz keçən il başlanan çoxlu digər layihəni də sadalamaq olar. Bütün bunlar barədə il ərzində yazmışıq, indi isə yalnız ən önəmlilərini və irimiqyaslılarını diqqətə çəkdik. Bu gün ən önəmli olanı isə bu təşəbbüslərin 2008-ci ildə də uğurla davam etdirilməsidir.

2007 год в Азербайджане запомнится новыми проектами и достижениями
НовейшаЯ экономиЧескаЯ историЯ Азербайджана богата на грандиозные события, знаменующие начало реализации крупных проектов регионального и местного значения. Почти ежегодно после "Контракта века" (1994),  давшего старт новой нефтяной стратегии независимого Азербайджана, в стране проходят знаменательные церемонии или же форумы международного значения, которые способствуют дальнейшей интеграции республики в мировые экономические процессы. 2007 год не стал исключением - он был просто целиком насыщен событиями, которые, несомненно, войдут в историю Азербайджана как знаменательные. Подтверждением этому является лидерство страны в СНГ по уровню роста ВВП, достигшего по итогам 11 месяцев 2007 года 25,4% (объем ВВП на душу населения - $2865), благодаря чему Азербайджан отнесен к странам со средним уровнем развития. Объем инвестиций   в 2007 году превысил $6 млрд., что на 16,8% больше аналогичного периода 2006 года. Можно было бы продолжить статистические выкладки, но, думается, ярче всего картину ушедшего года продемонстрируют ключевые события, по которым 2007-й и останется в памяти.
Азербайджан стал экспортером газа
В отличие от предыдущих лет, когда основное внимание в Азербайджане было сосредоточено все же на добыче и экспорте нефти, 2007 год был посвящен газу. Именно в этом году случилось то, чего в стране ждали более десяти лет, - страна наконец-то превратилась в экспортера природного газа - летом были сделаны первые поставки добытого на "Шахденизе" газа в Турцию, а позднее, уже в декабре, был заключен и протокол о прямом экспорте голубого топлива в Италию. Свои намерения  купить наш газ уже выразили до 5 стран Европы, и, возможно, уже в начале этого года с ними будут подписаны соответствующие документы. Благо инфраструктура для транспортировки также подготавливается. Так, 18 ноября президент Азербайджана Ильхам Алиев принял участие в церемонии торжественного открытия газопровода, соединяющего Турцию и Грецию. Кроме того, до конца 2012 года намечено построить еще один трубопровод, который пройдет по дну Адриатического моря. Эта линия свяжет Грецию и Италию.
Более того, в сентябре в Баку в рамках визита австрийской экономической делегации во главе с министром экономики и труда Мартином Бартенштейном состоялось открытие офиса компании OMV -  оператора газопроводного проекта Nabucco. Тогда же между М.Бартенштейном и министром промышленности и энергетики Азербайджана Натигом Алиевым был подписан Протокол о намерениях, охватывающий сотрудничество между странами в энергетической сфере, в частности по проекту Nabucco (подготовка документов и регулирование различных вопросов по проекту) и по использованию альтернативных источников энергии. Чуть раньше Госнефтекомпания Азербайджана была приглашена для участия в строительстве данного газопровода, и она уже начала переговоры на этот счет с акционерами проекта. А газопровод Nabucco, напомним,  обеспечит доставку среднеазиатского и каспийского газа в Европу через Азербайджан, Грузию, Турцию, Болгарию, Венгрию, Румынию и Австрию. Ввод газопровода в эксплуатацию, строительство которого обойдется примерно в 5 млрд. евро, намечен на 2011 год.
Все эти события "невзначай" совпали с объявлением компанией bp от имени своих партнеров по проекту "Шахдениз" об открытии еще одной крупной газоконденсатной залежи на данном месторождении в ходе бурения оценочной скважины SDX-04. Объемы залежи будут определены после бурения дополнительных оценочных скважин, но уже известно, что для их извлечения необходимы новейшие технологии, которые начнут применяться в мире лишь в ближайшее время.
Таким образом, благодаря началу добычи на "Шахденизе", а также успешной реализации газовой программы Госнефтекомпании Азербайджана, в рамках которой она передала в 2007 году государству 5,2 млрд. кубометров газа, страна не только полностью отказалась от импорта "голубого топлива", сэкономив на этом немалые средства, но и постепенно превращается в значимого игрока на европейском газовом рынке.
Транспорт и связь - новые возможности
Пожалуй, вторым сектором экономики, особенно отличившимся в прошедшем году, можно смело назвать транспортный. Именно в ноябре 2007-го  близ станции Марабда в Грузии заложено строительство новой железной дороги Баку - Тбилиси - Карс. Согласно проекту, из 105-километрового участка дороги 29 км будет построено в Грузии до границы с Турцией, 76 км - в Турции. Кроме того, в Грузии будет реконструирован 183-километровый участок дороги Ахалкалаки - Марабда - Тбилиси.  Помимо этого в Ахалкалаки планируется построить пункт по переходу поездов с существующей колеи на европейскую. На первом этапе по железной дороге Баку - Тбилиси - Карс предполагается транспортировать до 5 млн. тонн грузов в год. В дальнейшем объем транспортируемых грузов увеличится. При этом данный проект стал новшеством и в плане финансирования подобного рода начинаний. Как заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, "если мы раньше безуспешно пытались вести переговоры с международными финансовыми организациями, то сегодня сами финансируем реализацию своих проектов в регионе". Для строительства грузинской части железной дороги Азербайджан выделит кредит ООО "Железная дорога Марабда - Карцахи" в $200 млн. сроком на 25 лет под 1% годовых. Госнефтефонд Азербайджана предоставил 50 млн. манатов.
Что касается транспортно-дорожных проектов местного значения, то достаточно отметить, что именно в 2007 году сдано в эксплуатацию 6 из 9 строящихся в Баку мостов, построено и уже открыто для пользования несколько подземных переходов и дорожных развилок, реконструированы дороги в регионах и т.д. Причем данная программа будет продолжена в новом году.
В минувшем году президент И.Алиев также объявил сектор информационно-коммуникационных технологий второй приоритетной сферой развития экономики после нефтегазовой. Движению в этом направлении должно способствовать создание региональных инновационных зон (РИЗ), где разместятся технопарки - центры по производству IT-техники и программного обеспечения. Подготовленный Минсвязи проект создания РИЗ уже прошел экспертизу в большинстве министерств, и до конца года Милли меджлис может принять соответствующий закон. Участвовать в азербайджанском проекте инновационных зон готовы ведущие IT-компании мира. Надо сказать, что за последние четыре года среднегодовой темп роста сектора информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) в Азербайджане составил около 30%, опережая тем самым в 2,7 раза общемировые темпы.
В этом году в секторе ИКТ произошло долгожданное событие: начал свою работу третий оператор мобильной связи, призванный составить конкуренцию действующим и способствовать развитию этого рынка.
Инвестиции в будущее
В 2007 году Азербайджан также успешно продолжил развивать свои международные экономические связи как в рамках двусторонних бизнес-форумов и межправительственных комиссий, так и путем прямых переговоров между главами экономических ведомств. Германия, Австрия, Эстония, Польша, Швейцария, Южная Корея, Куба - это далеко не полный список стран, с экономическими кругами которых в минувшем году были проведены встречи, на которых основной акцент делается на сотрудничество в ненефтяной сфере экономики. Зарубежным партнерам предлагаются конкретные проекты, под которые правительство готово привлечь инвестиции.
Кстати, в 2007 году вовсю развернула свою работу и Азербайджанская инвестиционная компания, с участием которой уже начата реализация ряда проектов, предусматривающих создание производственных предприятий. Одним из значительных успехов АИК можно считать создание совместной с Исламской корпорацией развития (ИКР) компании - Каспийской международной инвестиционной компании (Caspian International Investment Company). Объявленный уставный капитал новой компании составит $70 млн., при этом участие АИК в нем составит 25% ($14 млн.). В начале февраля будущего года CIIC начнет инвестировать в проекты в Азербайджане.
Помимо этого подписан договор с южнокорейской компанией KEPKO о строительстве в республике первой частной теплоэлектростанции мощностью 700 МВт. Инвестиции в данный проект составят 750 млн. - $1 млрд. Данный проект поможет усилению конкуренции на рынке выработки электричества, где сегодня частные компании производят лишь 17 мегаватт.
Что касается финансового сектора, то значимым событием здесь можно считать появление новой долгожданной структуры - Фонда страхования вкладов (ФСВ). Основная цель фонда - гарантировать возврат банковских накоплений вкладчикам в случае банкротства банка.  Уже 37 банков, действующих в Азербайджане и имеющих лицензию Нацбанка страны на осуществление приема вкладов населения, стали членами Фонда страхования вкладов населения.
Немалое значение для социально-экономического роста сыграло также начало государством ипотечного кредитования, в том числе внедрение социальной ипотеки.
Но и это не все, чем запомнится 2007 год. Достаточно вспомнить лишь то, сколько церемоний открытия различных предприятий, школ, медицинских учреждений, электростанций и дорог было проведено в регионах страны при непосредственном участии президента Ильхама Алиева. Можно перечислить также множество других проектов, которые взяли начало именно в минувшем году. Обо всем этом мы писали в течение года, а сейчас остановились лишь на самых масштабных из них. И сегодня главное - то, чтобы все эти начинания успешно продолжились и в 2008 году.