"İRANIN ZİDDİYYƏTLƏR DÜYÜNÜ"
İranla onun nüvə proq-ramına dair danışıqlar aparan "altılıq" Tehrana qarşı yeni sanksiyaların tətbiqinə dair BMT Təhlükəsizlik Şurasına təkliflər verib. "İrana qarşı yeni sanksiyaların layihəsi yaxın günlərdə BMT Təhlükəsizlik Şurasının masası üzərində olacaq", - deyə ABŞ-ın qurumdakı nümayəndəsi Zalmay Xəlilzad bildirib. Onun sözlərinə görə, Tehrana təzyiqlərin artırılması zərurəti İranın TŞ-nin bütün ölkələr üçün icrası vacib olan iki qətnaməsinə əməl etməməsindən yaranıb. Xəlilzad onu da bildirib ki, Rusiyanın Buşəhrdəki mülki atom stansiyasına uran yanacağı verməsi sanksiya rejiminin pozulması deyil, əksinə, İrana göstərir ki, onun uranın zənginləşdirilməsi üçün öz texnologiyasını əldə etməsinə ehtiyac yoxdur.
"Sem dayı"ya qarşı
BMT TŞ-də İranla bağlı səsvermənin necə yekunlaşacağını indidən güman etmək çətin deyil: ən azı, iki dövlət - veto hüququ olan Çin və Rusiya müəyyən güzəştlərə getsələr də, Tehrana qarşı ciddi sərt tədbirlərə qarşı çıxacaqlar. Bunun da öz səbəbləri var. Cəmi bir neçə gün əvvəl Tehran Pekinlə İranın böyük bir neft yatağının işlənməsinə dair razılaşma əldə edib və bu, "demokratiya məsələləri" ilə o qədər də maraqlanmayan Çinə böyük həcmdə gəlir və özünün inkişaf etməkdə olan, böyük həcmdə enerji işlədən iqtisadiyyatına əlavə mənbə vəd edir.
Moskvaya gəlincə, burada təmiz iqtisadi əməkdaşlıqdan başqa, heç də az vacib olmayan siyasi amil də var. Söhbət Qərbin Şərqə təsirinin artmasının qarşısını almaq üçün görülən tədbirlərdən gedir. Bu gün artıq İran məsələsi Rusiya və Qərb üçün yalnız Tehrana qarşı sanksiyalarla məhdudlaşmır. Söhbət artıq ondan gedir ki, Rusiya bilərəkdən və ya bilməyərəkdən, amerikalılara qarşı mübarizədə Tehranın, az qala, müttəfiqinə çev-rilib. Axı Vaşinqton Rusiyanın sərhədlərində özünün hərbi mövcudluğunu artırmaq fikrindədir. ABŞ bunu həm də Şərqi Avropada raketdən müdafiə sistemləri (RMS) yerləşdirməklə həyata keçirməyə çalışır və bunu birbaşa İranın nüvə proqramı ilə əlaqələndirir. Hazırkı situasiyada Kreml çoxlarına "soyuq müharibə" dövründən tanış olan mövqedən çıxış edir: düşmən üçün (oxu: ABŞ) pis olan hər bir şey avtomatik olaraq, Rusiya üçün "plyus" sayılır.
Çin də təxminən eyni mövqedən çıxış edir və İrana qarşı kampaniyanın əsas təşəbbüskarı və təşkilatçısı olan Birləşmiş Ştatlarla, yumşaq desək, dost gözü ilə baxmır. Bundan başqa, ABŞ-ın İraqdakı hərbi əməliyyatları nəticəsində neftin qiymətinin artmasından Rusiya "qazanıbsa", neft ehtiyatlarına malik olmayan Çinin iqtisadiyyatı ciddi böhran təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb. Yeri gəlmişkən, bu özünü xüsusilə 2006-cı ilin payızında və 2007-ci ilin yazında büruzə verib və həmin dövrlərdə Çin bazarı tamamilə məhv olmağın və öz ardınca bir sıra ölkələri də çəkib-aparmağın bir addımlığından dönüb.
Bu baxımdan, İrana qarşı yeni, daha sərt, özündə bəlkə də problemin hərbi yolla həllinin müm-künlüyünü əkt etdirən sanksiyaların tətbiqi perspektivi Çini şübhəsiz ki məmnun etmir.
Nə yardan doyur, nə əldən qoyur
Bütün bunların fonunda məsələni qəlizləşdirən daha bir amil, İranın nüvə proqramının əleyhdarlarının sıralarında birliyin olmamasıdır. Doğrudur, demokratik Qərb artıq çoxdandır ki, yumşaq desək, dost olmayan mollakratiya rejiminə qarşı planlar qurur. Özü də əvvəllər Tehranın fəaliyyətinə, müəyyən qədər, göz yumulurdusa, indi artıq hamı yaxşı başa düşür ki, idarəedilməz və ağlı başında olmayan İranın kütləvi qırğın silahı əldə etməsi nə ilə sonuclana bilər. Bu ölkə Qərb dəyərlərini qəbul etmədiyini gizlətmir və islam dövlət quruluşunu digər dövlətlərə yayılması istəyini daim açıq şəkildə ortaya qoyur. Lap bir vaxtlar sovet "şər imperiyası"nın öz ideyalarını bütün dünyaya yaymaq cəhdi kimi.
Amma İrandan gələn təhlükə dərk edilsə də, Qərb ölkələrinin böhrandan çıxış yollarına baxışı kifayət qədər fərqlidir. Şübhəsiz, Avropa İttifaqı və onun okeanın digər sahilindəki müttəfiqindən ibarət "xristian klubu", heç olmasa, 50% əmin olsaydı ki, İrana qarşı hərbi əməliyyatlar qısa zamanda və "sivil dünya"ya zərər vurmadan yekunlaşacaq, onda onlar öz aralarındakı tərəddüdü çoxdan adlayardılar. Daha sonra isə bu "sivil dünya" eyni şövqlə özlərinin dağıtdıqlarının bərpasına başlayardı və bu, əlbəttə ki, İranın sərvətlərinin ələ keçirilməsi ilə paralel şəkildə aparılardı.
Lakin proseslərin məhz belə gedəcəyinə əminlik yoxdur. Nümunə üçün uzağa getməyək: İranın qonşusu olan İraqda ABŞ və NATO-nun "hərbi maşını"nın hansı vəziyyətlə üzləşdiyi hamıya yaxşı məlumdur.
Əfqanıstandakı vəziyyət də ürəkaçan deyil: hər halda, Avstraliyanın baş naziri bu günlərdə Qərbin taliblərlə müharibəni açıq-aşkar uduzduğunu bəyan edərək, müttəfiqləri təcili tədbirlər görməyə çağırıb.
Bütün bunlar öz yerində. Üstəlik, unutmaq olmaz ki, İran nə İraq, nə də Əfqanıstandır.
Odur ki Qərb orada hərbi mexanizminin işə salınmasının daha pis nəticələrə gətirib çıxara biləcəyindən ehtiyat etməyə bilməz. Üstəlik, neft ixracatçıları sırasında ilk beşlikdə təmsil olunan dövlətə qarşı hərbi əməliyyatlara başlanması elə bir iqtisadi kataklizmlərə gətirib çıxara bilər ki, müttəfiqlərin başı öz daxili problemlərinə qarışar...
Buna misal kimi, Türkiyənin İraqın şimalında kürd terrorçulara qarşı ikigünlük (dekabrın 17-18-i) və nisbətən, kiçik həcmli hərbi əməliyyatların dünya bazarında neftin qiymətinin 3 dollar yüksəlməsinə gətirib-çıxardığını göstərmək olar. Bu isə Avropa iqtisadiyyatının (həm də digərlərinin) yüz milyonlarla dollar itirməsi deməkdir.
Beləliklə, göründüyü kimi, düşünməyə əsas var...
Birliyi olmayan dünya birliyi
Göründüyü kimi, istənilən halda situasiya pat vəziyyətini xatırladır. Tehran rejiminin kütləvi qırğın silahı əldə etmək istəyində olduğu çoxlarında şübhə doğurmur. Yaxın Şərq regionunda ziddiyyətin artdığı, İsraillə qarşıdurmanın gücləndiyi, əsas düşmən sayılan ABŞ-ın ordusunun isə ölkənin sərhədlərində dayanaraq silahını "oynatdığı" hazırkı vəziyyətdə İran üçün atom silahının əldə edilməsi bir çox problemlərin həlli olardı. Ən azı bu, hər hansı hücumdan zəmanət rolu oynaya bilər.
Lakin məsələ ondadır ki, idarəedilməz, ümumi qəbul edilən sivilizasiya əxlaqından uzaq olan Tehran rejimi, hətta daha uzağa gedə bilər.
Amma ortaya sual çıxır: İran doğrudanmı öz iqtisadiyyatını yüksək texnologiyalı silahın əldə edilməsini mümkün edəcək səviyyəyə qaldırmaq haqda düşünür? Bəlkə, Tehran artıq anlayıb ki, hərbi nüvə texnologiyaları əldə etməyin ən qısa yolu Hindistan variantı - yəni, casusluqdur?
Hər halda, ABŞ kəşfiyyatının İranın nüvə silahının əldə edilməsi istiqamətində işləri 2003-cü ildə dayandırmasına dair məruzəsi ikili fikir yaradıb. Deyilənlər həqiqətdirsə, demək ya Tehran həqiqətən də nüvə silahı əldə etmək arzusundan imtina edib (Tehran rejiminin hazırkı siması bunu o qədər də inandırıcı etmir), ya da iranlılar bunun üçün daha məqbul zamanın yetişməsini gözləyirlər.
Digər tərəfdən, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin səs-küylü məruzəsi ABŞ-ın hakimiyyəti daxilindəki iki siyasi düşərgə arasında qarşıdurmaya əsas verə bilər. Yəni ola bilsin ki, bu məruzə İrana zərbə ideyasını müdafiə edən Buş "qırğıları"nın əleyhdarları tərəfindən təşkil olunub.
Beləliklə, artıq indidən məlumdur ki, hətta Vaşinqton administrasiyasında belə, bu problemin həllinə vahid yanaşma yoxdur. Bundan başqa, yeni hərbi əməliyyatlara başlanılmasının tərəfdarları və əleyhdarları arasında aşkar mübarizə tam açıq xarakter alıb. Belə olan halda, ayrı-ayrı Avropa dövlətləri və ya Rusiya ilə Çinin mövqeyindən danışmağa ehtiyac varmı?
Şübhəsiz, İranın nüvə silahına malik olması, demək olar ki, heç kəsə sərf etmir və bu, yenə də bir sıra siyasi və mənəvi-psixoloji səbəblərlə əlaqədardır. Bu müqayisəyə görə üzr istəyirəm, amma yaranmış situasiya ağaca dırmaşmış və əlində qumbara tutan meymun qarşısındakı qorxuya bənzəyir. Yəni, həm bu ağacın yanında duranlar, həm də ondan uzaqda dayananlar qorxurlar: görəsən, meymun bu qumbaranı hara atacaq...
Bu səbəbdən, dünya siyasətçiləri və analitiklərinin yarısı situasiyadan çıxmaq üçün mümkün olan variantları dəqiqliklə nəzərdən keçirirlər. Amma bu prosesə cəlb olunmuş bəzi fövqəldövlətlər arasındakı ziddiyyətlər, vəziyyəti daha da gərginləşdirir.
İran isə boks termini ilə desək, hələ ki rinqdə özünü rahat hiss edir və zərbələrdən ustalıqla yayınır. Tehran daxili siyasi duruma nəzarət edir, İran xalqı isə bir sıra daxili ziddiyyətlərə, həmçinin milli məsələlərlə bağlı yaşanan problemlərə baxmayaraq, istənilən an birləşərək, kənardan gələ biləcək hər bir hərbi müdaxiləyə cavab verməyə hazırdır.
İranın nüvə proqramı ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasında aparılan müzakirələrə qayıdaraq, bir daha şəxsi mövqeyimi bildirmək istərdim. Fikrimcə, qurum Tehranla bağlı hər hansı ciddi, kəskin qərar çıxartmayacaq.
Bununla yanaşı, hər halda, siyasi xarakter daşıyan sənəd qəbul ediləcək. Lakin o, baş verənlərə nə dərəcədə təsir göstərəcək? Amma görəsən, bu cür kağız-kuğuza nə ehtiyac var? Əgər rəsmi Tehran hər dəfə BMT-də qəbul olunan sənədə etinasız yanaşırsa, dünya birliyi isə İrana qarşı kampaniyanı BMT mandatı ilə legitimləşdirə bilmirsə, onda bu qətnamələr kimə və nəyə lazımdır?
Belə düşünmək olar ki, İranla bağlı situasiya bu və ya digər maraqlı dövlətə aid olan subyektiv faktorlar əsasında həll ediləcək. Müəyyən dövrdə təxribat halları da işə salına bilər. Lakin İranın, ən azı, nüvə silahı əldə etməyə çox yaxın olduğunu sübut edən faktlar ortaya qoyulmayana qədər, beynəlxalq ictimaiyyətin məsələylə bağlı tam həmrəy mövqedən çıxış etməsi mümkün olmayacaq.
Amma digər tərəfdən, Tehran bu silahı əldə edərsə, artıq radikal qərarlara əl atmaq gec olacaq. Axı bu, ən azı İranla sərhəd ölkələr üçün ciddi mənfi fəsadlara gətirib çıxara bilər.
Beləliklə, hazırkı mərhələdə beynəlxalq ictimaiyyətin Tehrana qarşı işlək sərt iqtisadi və siyasi addımların atılmasında yekdil mövqe tutacağı inandırıcı görünmür. Halbuki yaranmış pat situasiyasından çıxmağın və bunun üçün məsələni daha da uzatmadan, bu ölkədəki ictimai-siyasi quruluşu dəyişməyin yeganə yolu məhz budur.

THE "IRANIAN KNOT OF CONTRADICTIONS"
The Group of Six stat-es holding talks with Iran on its nuclear programme has announced that it is submitting proposals to the UN Security Council on new sanctions against the Islamic Republic.
"The new draft sanctions against Iran will be on the UN Security Council table in the next few days," the USA's representative to the UN, Zalmay Khalilzad, said. He said that pressure needed to be stepped up on Tehran because it had not adhered to two Security Council resolutions, binding on all countries. Khalilzad also said that Russia's supply of uranium fuel to the civilian nuclear power station in Bushehr is not a breach of the sanctions regime, but on the contrary shows Iran that it does not need to have its own uranium enrichment technology.
Against Uncle Sam
It is not difficult to predict the voting pattern on Iran at the UN Security Council: although at least two states that have the right of veto - Russia and Iran - will make some concessions, they will still oppose taking really tough action. And they have their reasons.
Just a few days ago Tehran reached agreement with Beijing on developing a major Iranian oil field. This holds the promise of large profits for China, which is not interested in "questions of democracy", and an additional source for its growing energy-hungry economy. As for Moscow, besides purely economic cooperation there is another factor - opposing the spread of Western influence eastwards. "The Iranian knot of contradictions" for Russia and the West long since went beyond the boundaries of sanctions against Tehran. Like it or not, the Russian Federation has practically become an ally of the Islamic Republic of Iran in its fight against Uncle Sam. Washington wants to increase its military presence at Russia's borders, including basing elements of the American anti-missile system in Eastern Europe, which the White House directly links with the Iranian nuclear programme. In the current situation the Kremlin is often acting from a position familiar from the days of the Cold War: the Kremlin automatically considers that whatever is bad for the enemy (i.e. America) is good for Russia.
China takes pretty much the same position. It isn't burdened either by eternal friendship with the USA, the main initiator and organizer of the anti-Iranian campaign. While Russia has been a major winner from the Americans' military campaign in Iraq, which has led to a surge in the price of oil, China, which does not have its own oil and gas fields, is facing a threat to its economy. This was especially evident in autumn 2006 and spring 2007 when the Chinese market almost collapsed itself and would have dragged many others with it. China would not welcome at all the prospect of new, tougher sanctions against Iran, which might well entail conditions under which a resolution of the problem by force was possible.
Will they, won't they
It goes without saying that there is no unity amongst the countries opposed to the Iranian nuclear programme. The democratic West has for a long time been grinding its teeth at the, to put it mildly, unfriendly regime of the mullahs in Iran. While they used occasionally to turn a blind eye to Tehran's actions, now a clear understanding has emerged of the cataclysmic threat posed by the appearance of weapons of mass destruction in the hands of the unmanageable and unpredictable Iran. The country makes no secret of its dislike of Western values and has always supported the export of the Islamic state structure to other countries, as once the Soviet Empire of Evil sought to spread its ideas throughout the world.
Although it's no small matter that they now understand the danger, the Western anti-Iranian coalition has only a hazy idea of how to resolve the crisis.
There can be no doubt that the Christian club that is the European Union and its trans-Atlantic ally would without a twinge of conscience resolve their doubts about Iran in an instant if they were just 50-per-cent certain that a military campaign would be quick and painless for the "civilized world". With what enthusiasm the "civilized world" would then begin to help repair the destruction it had caused, not forgetting to take hold of Iran's oil and gas wealth. However, there is no certainty at all of such an outcome. The example of Iran's less institutionally developed neighbour Iraq, where the US and NATO military machine rolled so powerfully, and as yet so hopelessly, into action, is there for all to see. Not to mention the attempt to curb the situation in Afghanistan, where the West, as the Australian prime minister recently acknowledged, is openly losing the war against the Taleban.
But Iran is not the same as Iraq or Afghanistan. The West, therefore, cannot fail to understand that any attempt to apply its faltering military mechanism there is fraught with the worst possible consequences. Moreover, the use of force against one of the top five oil exporting countries threatens such economic disasters that it will be time to think of saving one's own statehood.
Suffice it to remember that Turkey's two-day (17-18 December), relatively minor, military operation against Kurdish terrorists in the Iraqi border zone led to a three-dollar increase in oil prices on world markets, equivalent to the loss of hundreds of millions of dollars for the European economy, and not only the European economy. This gives food for thought.
Monkey with a hand grenade
The situation is clearly very complex. Few doubt that the Tehran regime would not be against acquiring weapons of mass destruction. The presence of the nuclear bomb would resolve many problems for Iran at a time when disagreements with the Middle East are increasing, the standoff with Israel is intensifying and the army of their main enemy - the USA - is standing at the borders and brandishing its weapons. The bomb would at least be insurance against attack, but unfortunately that's not all. The danger is that the unmanageable Tehran regime, which is far from generally accepted civilized morals, could quite well go much further.
It is another question whether Iran is really trying to bring its economy to the qualitative level where it would be possible to create such a high-tec weapon. Has the Iranian regime not realized that it can only take the Indian route, that is, acquire military nuclear technology purely through espionage?
At least the latest American intelligence report, which created quite a stir, that Iran stopped developing a nuclear weapon in 2003 leaves an ambiguous impression. On the one hand, if this really is the case, then either Iran actually gave up on its dream of a nuclear bomb (which is difficult to believe, given the political nature of the Tehran regime), or decided to wait for better times.
On the other hand the famous CIA report could be the fruit of a conflict between two political camps within the current US authorities. That is, the report was prepared by opponents of Bush's hawks who favour a military strike on Iran. It is now absolutely clear that not even Washington is united in its approach to the problem. Moreover, the almost open conflict between the supporters and opponents of a new military campaign can now be seen.
Not to mention the positions of individual European states, Russia and China.
At the same time, no-one at all likes the idea of Iran having a nuclear bomb for many different political and psychological reasons. Forgive me the comparison, but this is reminiscent of fear at the sight of a monkey sitting up high in a tree and holding a grenade; you don't know if he is going to throw the grenade, when or at whom.
Officials and analysts in the good half of the world scrupulously calculate the possible ways out of the situation; the knot is made all the worse by the political conflicts between some of the powers involved in the process.
Meanwhile, Iran is calmly pulling its punches, to use boxing terminology. Tehran is in control of the domestic political situation and the Iranian people, despite some domestic conflicts including over ethnic issues, is ready at any time to close ranks to respond to an external military threat, wherever it might come from.
Returning to the forthcoming discussions on Iran at the UN Security Council, I would like to repeat my own opinion that extremely tough decisions will not be taken. But a political document might be produced. How effective will this be? And is it worth stamping papers that every time convince the Tehran regime, which couldn't care less about the papers, that the international community is unable to create an anti-Iranian team, with a legitimate UN mandate, united by common views and approaches?
It seems to me that the Iranian situation will be resolved purely on the basis of subjective factors and events concerning one or other of the interested states. There could be a provocation. However, until absolutely reliable information is presented that Iran is at least very close to possessing a nuclear weapon, the international community will not be able to reach complete, unlimited unity. Although if an Iranian bomb does appear, it will already be too late for radical action. This could lead to lamentable consequences for the states neighbouring Iran at the very least.
It is very hard to believe at present that the international community could agree on effective, tough economic and political sanctions against Iran. However, this is the only way out of the impasse, which would make it possible to complete the dragged-out Iranian marathon and change the political picture in the country. This would be the only guarantee that the monkey has been caught and can no longer threaten anyone with a grenade.