Baş nazir Yuliya Timoşenko prezident, hökumət və parlament koalisiyası birliyinin möhkəmliyinə əmindir
Ukraynanın yeni baş nazirinin məhz Yuliya Timoşenko olacağına heç kəs şübhə etmirdi. Lakin hamını təəccübləndirən onun istəyinə ilk cəhddə nail ola bilməməsi idi. İlk cəhddən dərhal sonra dünyanın informasiya agentlikləri Timoşenkoya baş nazir seçilməsi üçün cəmi bir səsin çatmadığı xəbərini yaymağa başladılar. "YTB - "Bizim Ukrayna - Xalq Özünümüdafiə" koalisiyası isə başverənləri elektron səsvermə sistemindəki texniki qüsurla əlaqələndirdi. Nəticədə bir neçə gün sonra baş tutan növbəti səsvermə köhnə adətə uyğun - əl qaldırmaqla həyata keçirildi. Və "keçmişə dönüş" istənilən nəticəni verdi: dekabrın 18-də "Yuliya Timoşenko Bloku"nun lideri Yuliya Timoşenko rəsmən Ukraynanın baş naziri seçildi.
Ali Radada səsverməyə qatılan 227 deputatın (ölkə parlamentində ümumilikdə 450 deputat təmsil olunur) 226-sı ona səs verdi. Elə həmin gün hökumətin yeni tərkibi də təsdiqləndi.
Xatırladaq ki, Timoşenkonu baş nazir postuna gətirən proses bütün 2007-ci ilboyu davam edib. Ali Radanın buraxılması və növbədənkənar seçkinin təyin edilməsi haqqında prezident Viktor Yuşşenkonun sərəncamı hələ aprelin əvvəllərində imzalanmışdı. O zaman dövlət başçısı bu qərarını deputatların "qeyri-konstitusion çoxluğun formalaşdırılması, qeyri-legitim qərarlar və seçkinin nəticələrinin təftişinin" cəfasını çəkməsi ilə əsaslandırdı. Xatırladaq ki, həmin vaxt artıq sabiq baş nazir olan Viktor Yanukoviçin rəhbərlik etdiyi hökumət üzvlərinin və deputatların əksəriyyəti prezidentin bu qərarı ilə razılaşmayaraq, Konstitusiya Məhkəməsinə üz tutdular. Onlar prezidenti ölkə konstitusiyasının tələblərini pozmaqda, dövlət çevrilişinə səbəb ola biləcək təhlükəli presedent yaratmaqda günahlandırırdılar. Nəticədə hakimlər Yuşşenkonun sərəncamının qanuni olub-olmaması üzərində baş sındırmağa başladılar. Bu prosesdə işdən kənarlaşdırılmalar, korrupsiyada ittihamlar, qalmaqallar, ələ alınmaya cəhdlər barədə məlumatlar, ümumilikdə, hüquqi qarışıqlıq nəzərəçarpacaq dərəcədə "yardımçı" oldu. Lakin bir müddət sonra Yanukoviçin tərəfdarları yenə də növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsi haqqında qərarla barışmalı oldular və seçki 2007-ci ilin payızında baş tutdu.
İki əsas rəqib - Viktor Yanukoviçin rəhbərlik etdiyi Regionlar Partiyası və "Yuliya Timoşenkonun Bloku" finişə, demək olar ki, bərabər çatdılar. Üçüncülük isə prezident Viktor Yuşşenkonu dəstəkləyən "Bizim Ukrayna - Xalq Özünümüdafiə" Blokuna (BU-XÖ) nəsib oldu və onlar YTB ilə birlikdə hakim "narıncı koalisiya"nı formalaşdırdılar.
Beləliklə, artıq yeni hökumə YTB-nin seçkiqabağı proqramına sadiq olacağını bəyan edib. Timoşenko isə "heç kəsə prezident Yuşşenko - hökumət - parlament koalisiyasının birliyini pozmağa imkan verməyəcəyini" bildirib. "Bütün siyasi qüvvələri nəhayət, çəkişməyə, parlamentdə davalara, mühasirələrə, kompromat müharibəsi və qarşılıqlı təhqirlərə son qoymağa çağırıram. Bizə böyük davalar yox, böyük Ukrayna lazımdır", - deyə yeni baş nazir vurğulayyb. O bildirib ki, "çirkli kölgə pullarının bir daha Ukrayna siyasətinin aparıcı amilinə çevrilməməsi, xalq deputatlarının bazardakı mal-qara kimi satın alınmaması, siyasətçilərin heç birinin asanlıqla onlarca milyon pul qazanmq səylərinə yol verməmək üçün hər şeyi edəcək.
Baş nazir xüsusi olaraq qeyd edib ki, onun hökuməti fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən, antikorrupsiya ekspertizasına start verib və artıq sabiq hökumətin "şübhəli fəaliyyəti" də araşdırılır. "Biz onların hansı işləri törətməyə macal tapdıqlarını dəqiqliklə bilməliyik. Hər bir qəpiyin necə xərcləndiyini, hər bir tenderin necə keçirildiyini, lisenziyanın hansı formada verildiyini araşdırırıq. İstənilən qaranlıq və qanunsuz əmələ görə, cavab verilməlidir ", - deyə Y.Timoşenkol televiziya vasitəsi ilə xalqa müraciətində bildirib.
Bundan başqa, "narıncılar"ın başçısı bildirib ki, o, yaxın zamanlarda deputat toxunulmazlığını və güzəştləri ləğv etməyi, həmçinin hüquq mühafizə və nəzarət orqanlarının rəhbərlərini dəyişməyi düşünür.
Bununla yanaşı, baş nazir Ukrayna xalqını "hakimiyyəti sərt şəkildə tənqid etməyə" çağırıb. Hökumət başçısı xalqa Ukraynanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzv olacağını, Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşma kursu yürüdüləcəyini, yolların Avropa standartlarına uyğunlaşdırılacağını, mənzillərin qiymətinin ucuzlaşacağını, SSRİ dövründən banklarda qalan əmanətlərin qaytarılacağını və orduya çağırışın ləğv ediləcəyi vədini verib.
O, ordunun qısa müddətdə güclü və peşəkar qüvvəyə çevrilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Timoşenko eyni zamanda hesab edir ki, Ukrayna 2012-ci ildə keçiriləcək futbol üzrə Avropa çempionatını nəinki layiqli şəkildə təşkil etməyə, hətta, qələbə qazanmağa belə qadirdir.
Bütün bunlarla yanaşı, Ukraynada heç də hamı Timoşenkonun komandasının optimizmini bölüşmür: bəziləri ölkənin iqtisadi və siyasi qeyri-stabilliyə doğru getdiyini düşünür. "Biz "narıncı" komandanın iqtisadiyyatı necə yıxdığını, investisiyaları dağıtdığını və korrupsiya yaratdığını yaxşı xatırlayırıq. Bir ildən az bir müddətdə iqtisadiyyatın necə zəfilədiyini, qiymətlərin mümkün olan qədər yüksəldiyini gördük. Səxavətli vədlər sadəcə istənilən yolla hakimiyyətə gəlmək üçün lazım idi. Onlar süni şəkildə siyasi böhran yaratdılar və qan tökülməsinə də getməyə hazırdırlar", - deyə rəsmən müxalifətə keçdiklərini bəyan edən Regionlar Partiyasının lideri, sabiq baş nazir Viktor Yanukoviç bəyan edib. Bəzi KİV-də yer alan məlumatlara görə, "xeyli sayda nüfuzlu sahibkardan asılı olan" Timoşenko artıq Ukrayna mülkünün bölüşdürülməsi barədə dəqiq plan hazırlayıb ki, bu da ölkəyə yaxşı heç nə vəd etmir.
Məhz bu səbəbdən Yanukoviç özünün baş nazir postuna qayıdacağına əmin olduğunu gizlətmir.
Bundan əlavə, sabiq hökumət başçısı Yanukoviç Timoşenkonu "2005-ci ildə baş verənləri" təkrarlamamağa və "öz siyasi opponentlərini təqib etməkdən" çəkinməyə çağırıb.
Yanukoviçin bütün bu bəyanatları Timoşenko və onun komandasının əhvalını pozmur. Üstəlik, "narıncılar" xarici siyasətdə də uğurlara ümid bəsləyirlər. Məsələn, Sloveniyanın xarici işlər naziri, 2008-ci ilin birinji yarısında Avropa İttifaqına rəhbərlik edəcək Dimitri Rupel Kiyevlə qurum arasında münasibətlərin "çiçəklənəcəyinə" əminliyini ifadə edib. O, hətta Ukrayna ilə Aİ-nin münasibətlərinin "daha da dərinləşdirilməsinə nail olmaq üçün" Kiyevə səfər etməyi də planlaşdırır. Bununla yanaşı, diplomat "Ukraynanın Avropa İttifaqının qonşusu olduğunu, lakin Kiyevlə Brüsselin daha da yaxınlaşmasının mümkünlüyünü" bildirib.
Kiyevin çətinliklərlə üzləşəcəyi sahə isə, əlbəttə ki, Moskva ilə münasibətlərdir. Rusiyalı siyasətçilərin əksəriyyəti Y.Timoşenkonu sevmədiklərini açıq şəkildə bildirir və "narıncı ledi" də buna eyni cür cavab verir. Tərəflər arasındakı danışıqların əsas obyektinin Rusiyanın Ukraynaya qaz nəqlinin şərtləri olacağı şübhə doğurmur. Timoşenko indiyədək dəfələrlə bəyan edib ki, o, bu prosesdəki mövcud şərtlərə yenidən baxmaq fikrindədir.
Söhbət xüsusilə, "RosUkrEnerqo" şirkətinin vasitəçilik missiyasına son verilməsindən gedir. "Qaz bazarında vasitəçilər ola bilməz. "Naftoqaz" şirkəti var və biz onun normal maliyyə durumunu bərpa edəcəyik, qurumun müflisləşməyə doğru getməsinin və dağılmasının qarşısını alacağıq. Digər tərəfdən isə "Qazprom" şirkəti var, Rusiya Federasiyası və Ukrayna hökumətləri var. Odur ki, bu işdə vasitəçilərə ehtiyac yoxdur", - deyə Timoşenko bildirib.
İlk baxışdan belə təsəvvür yaranır ki, Moskva da bunun əleyhinə deyil. Lakin hələlik işlərin vasitəçi olmadan həyata keçirilməsinin mümkünsüzlüyü rusiyalı ekspertlərdə belə bir fikir yaradıb ki, Timoşenko bu sərfəli işə YTB-yə yaxın strukturları jəlb etməyə hazırlaşır. Hələ ki bu sahədə işlərin hansı istiqamətdə inkişaf edəcəyi məlum deyil.
Bilavasitə qazın qiymətinə gəlincə, bu məsələdə də problemlərin meydana çıxması mümkündür. Məlum olduğu kimi, dekabrın 4-də "Qazprom"un rəhbəri Aleksey Miller və Ukraynanın yanacaq və energetika naziri Yuri Boyko 2008-ji ildə Rusiya və Ukrayna sərhədində qazın hər min kubmetrinin qiymətinin 1,7 dollar olaraq qalmaqdadır.
Lakin Timoşenko işlərin belə getməsindən narazıdır. Rusiyalı investorlarla görüşə gəlmiş YTB-dən xalq deputatı Natalya Korolevskaya "proUA"ya müsahibəsində bildirib ki, Kiyev hələ də 2008-ci ildə alınacaq qazın qiyməti ilə əlaqədar Rusiya tərəfi ilə danışıqlar aparacağına ümid edir. Onun sözlərinə görə, hökumət artıq gələn il üçün dövlət büdcəsinin layihəsini qazın yeni qiymətləri ilə nəzərdən keçirir. Rusiyalı ekspertlər isə "mavi yanacaq"ın hazırkı qiymətinin son hədd olmadığını bildirir.
Kiyev ən maraqlı halla 2009-cu ildə - əsasən "Qazprom" vasitəsilə Ukraynaya nəql olunan Türkmənistan qazının qiymətinin 150 dollara qaldırılacağı zaman üzləşə bilər. Bu, əlbəttə ki, Ukrayna istehlakçıları üçün qiymətin 200-220 dollaradək yüksəlməsi ilə nəticələnəcək və milli iqtisadiyyata ciddi zərbə dəyəcək.
Beləliklə, "narıncı koalisiya"nın nə dərəcədə möhkəm olduğunun sınanacağı vaxt çox guman ki, hələ qarşıdadır. Onun mürəkkəb vəziyyətlərdən necə çıxacağı hələ məlum deyil. Hər halda, məlum olduğu kimi, Yuliya Timoşenko artıq bir dəfə - 2005-ci ilin fevral-sentyabr aylarında ölkənin baş naziri postunu tutub və bu vəzifəni prezident Viktor Yuşşenko ilə aralarında yaşanan ixtilaf üzündən itirib. O vaxt dövlət başçısı Timoşenkonu çoxsaylı siyasi və iqtisadi səhvlərdə günahlandıraraq, vəzifədən kənarlaşdırılmışdı. Əslində isə, səbəb prezidentin Timoşenkoya heç zaman həqiqətən etibar etməməsi ilə bağlı idi. Yuşşenko daim Timoşenkonun onu ikinci plana, bəlkə də daha "uzağa" sıxışdıracağından ehtiyatlanırdı. Bunu, indiki baş nazirin də yaxşı xatırladığı bir fakt da təsdiqləyir: hakim koalisiyanın kim tərəfindən formalaşdırılacağı ilə bağlı danışıqların gedişində Yuşşenko gözlənilmədən Regionlar Partiyasının da təmsil olunacağı geniş koalisiyanın yaradıla biləcəyini bəyan etmişdi. Bu açıqlama Timoşenko tərəfindən sərt qarşılanmışdı və o, bu halda blokunun müxalifətdə qalacağını bildirmişdi.
Beləliklə, "narıncılar"ın sıralarında mövjud nikbinliyə baxmayaraq, hələ ki hakim koalisiyanı möhkəm birlik adlandırmaq çətindir. Əgər onlar heç olmasa bir il müddətinə kompromat savaşı baş vermədən və ifşa materiallarına əl atmadan nizamlı qaydada birgə işləyə bilsələr, inamın yaranması haqqında danışmaq olar. Bu isə, asan olmayacaq - "narıncılar"ın Ali Radadakı üstünlüyü kifayət qədər nisbidir.
Siyasi qalmaqallardan ən çox bezən isə sadə ukraynalılardır. 2007-ci il ölkə üçün asan keçməyib və bu il ərzində Ukrayna faktiki olaraq, bir-birinə kifayət qədər düşməncəsinə yanaşan iki düşərgəyə bölünmüş halda yaşayıb. Siyasi qarşıdurmanın ən pik dövründə bəzi müşahidəçilər, hətta, ölkədə vətəndaş müharibəsinin baş verməsini dəə mümkün sayırdı, indi isə əsas məsələ oxşar situasiyanın yenidən yaranmasına imkan verməməkdən ibarətdir.

Prime Minister Yuliya Timoshenko is confident of the stability of the president's alliance with the government and parliamentary coalition
01.01.2008
No-one doubted that Yuliya Timoshenko would become Ukraine's new prime minister. However, to the surprise of everyone, she failed to get what she wanted at her first attempt. News agencies immediately spread the news with puzzled headlines saying that Timoshenko fell short of just one vote in the Ukrainian parliament. As a result, representatives of the coalition YTB-Our Ukraine-People's Self-Defence said that the electronic voting system was faulty, and next time (several days later), the deputies voted simply by raising their hands. This was the right choice: On 18 December, YTB leader Yuliya Timoshenko was officially elected Ukrainian prime minister. In the Ukrainian parliament, 226 of the 227 deputies who took part in the vote supported Timoshenko (there are 450 seats in the Ukrainian parliament). The same day, the composition of the new cabinet of ministers was approved.
It must be noted that the events preceding Timoshenko's election as prime minister lasted almost one year. The decree on the dissolution of the Ukrainian parliament and new elections was signed by Viktor Yushchenko in early April. He explained his decision by the fact that the deputies paid for "forming a majority in an extra-constitutional way, for taking illegitimate decisions and for reconsidering the results of the elections". However, most of the members of parliament, led by Prime Minister Viktor Yanukovich, refused to follow Yushchenko's decree and appealed to the Constitutional Court, accusing the president of violating several articles of the country's constitution and setting a dangerous precedent that might lead to a coup. Since then, the judges have been mulling over the legitimacy of the president's decree. Dismissals, accusations of corruption, scandals, reports of bribery and the legal mayhem were quite "helpful" in this process. However, later Yanukovich's supporters agreed to hold snap parliamentary elections in Autumn 2007. The two main rivals - Viktor Yanukovich's Party of Regions and the Yuliya Timoshenko Bloc - gained almost the same number of votes. The pro-presidential bloc Our Ukraine-People's Self-Defence came third and formed a ruling "orange coalition" together with the YTB.
The new government of Ukraine has already let it be known that it will stick to the election programme of the YTB. In turn, Timoshenko said that "she will not allow anyone to destroy the unity of President Viktor Yushchenko, the new cabinet of ministers and the parliamentary coalition". "I urge all political forces to put an end to squabbles and stop the blocking and brawls in parliament, the war of compromising dossiers and mutual insults. We do not need great scandals, we need a great Ukraine," the new prime minister said. She also let it be known that she is going to "do everything possible to ensure that the dirty money of the shadow economy never becomes a key factor in Ukrainian politics again, that members of parliament are not bought like cattle in a marketplace and that no politician wants to make easily tens of millions of dollars".
The prime minister stressed that her government started an anti-corruption campaign from the first day of its work, including with regard to what she thinks are dubious actions of the previous cabinet. "We should clearly know what they have done. We will check how every cent was spent, every tender and every licence. They will have to answer for all shady and illegal dealings," Timoshenko said during her television appearance. What is more, the "orange" leader said that in the near future, she intends to repeal the immunity and benefits of members of parliament and to reshuffle the leadership of the law-enforcement agencies and controlling agencies. At the same time, the prime minister called on "the people of Ukraine to criticize the authorities severely". Timoshenko also promised the Ukrainians that Ukraine will join the WTO, pursue a policy to join the EU, ensure the European quality of roads and accessible housing, return debts (devalued deposits in the USSR Savings Bank) and repeal the draft. The army will soon become professional and powerful. The prime minister is also sure that Ukraine is not just capable of hosting the European football championship of 2012, but "can also win it".
Meanwhile, not everyone shares the good hopes of the Timoshenko team in Ukraine. Some people predict economic and political instability in Ukraine. "We all remember how the 'orange' team ruined the economy, ruined investments and established corruption. In less than a year, we saw the level of the economy drop and prices soar. Generous promises were needed for coming to power at any price. They artificially created a political crisis, and they might resort to bloodshed," the leader of the Party of Regions and former prime minister, Viktor Yanukovich, said while announcing his plans to join the opposition. Also, according to a number of media, Timoshenko, who "depends on a whole number of authoritative businessmen", has already drawn up a detailed plan to redistribute property in Ukraine, which will clearly be of no benefit to the country. For this reason, Yanukovich does not rule out that he will return to the post of prime minister. Moreover, the former prime minister warned his rival against "persecuting her political opponents" and launching a "witch-hunt", which was the case in 2005.
However, despite Yanukovich's predictions, Timoshenko herself and her team are doing quite well for the time being. The "orange" team expects success in its foreign policy as well. For example, Dimitrij Rupel, the foreign minister of Slovenia, a country that will hold the presidency of the EU in the first half of 2008, has expressed confidence that relations between Ukraine and the European Union will simply "flourish". Rupel is even planning to visit Kiev "for the further cultivation of relations between Ukraine and the EU". At the same time, he mysteriously added that "Ukraine is a neighbour of the European Union, but Kiev and Brussels will probably become 'even closer'."
At the same time, it is clear that if Kiev is to encounter difficulties somewhere, it is the dialogue with Moscow. Most Russian politicians do not conceal their negative attitude to Timoshenko, which is actually "mutual". We do not doubt that the main subject of negotiations between Kiev and Moscow will be gas supplies from Russia to Ukraine. Timoshenko has repeatedly announced her plans to reconsider the existing scheme of this process, for example, to end the mediatory services of the RosUkrEnergo company. "There can be no mediators on the gas market. There is Naftohaz, which we will put back in a normal financial situation and in which we will stop the bankruptcy and destruction procedures, there is Gazprom, and there are two governments - of the Russian Federation and Ukraine. There is no need for mediators in this business," Timoshenko said. It seems that Moscow does not object to this decision either. But since it is not possible to work without a mediator right now, Russian experts point out that Timoshenko is planning to involve organizations close to the YTB in this lucrative business. It is not known yet how the situation will develop in this sphere in the future. As for the gas prices, problems are possible here as well. As is known, Gazprom chief Aleksey Miller and Ukrainian Minister of Fuel and Energy Yuriy Boyko agreed on 4 December that the price of gas on the Russian-Ukrainian border in 2008 will be 179.5 dollars per 1,000 cubic metres. At the same time, the rate of transit through Ukrainian territory will remain 1.7 dollars per 1,000 cubic metres for 100 kilometres. However, Timoshenko is extremely unhappy with such a state of affairs. A member of parliament from the YTB, Natalya Korolevskaya, who was planning to meet Russian investors, said in an interview with proUA that the government is already reconsidering the draft budget of 2008 to take account of the new gas price. Meanwhile, Russian experts predict that the current gas price is far from being the limit. Kiev may encounter the most interesting situation in 2009 when the price of Turkmen gas, which is supplied to Ukraine by Gazprom, will exceed 150 dollars for 1,000 cubic metres. This will certainly cause a price hike for Ukrainian consumers - approximately up to 200-220 US dollars, which will deal a serious blow to the national economy.
Thus, the main test of steadiness still lies ahead for the "orange coalition". The question is whether it will be able to stand difficult tests with credit. Yuliya Timoshenko worked as Ukrainian prime minister in February-September 2005. She lost her job because of a conflict with Viktor Yushchenko who dismissed her after accusing her of many political and economic mistakes. In fact, the reason was that the president never really trusted Timoshenko and always feared that she might oust him in the future. This is also proved by a fact that the current prime minister has not forgotten either. In the course of the talks on who will form the ruling coalition, Yushchenko suddenly spoke about the possibility of setting up a wide alliance, which would include the Party of Regions as well. Of course, Timoshenko immediately angrily reacted, saying that if the Party of Regions joins the parliamentary majority, her bloc will remain in opposition. Thus, despite optimism within the "orange" team, it is too difficult to call their coalition strong. If they manage to work smoothly for at least a year without any war of compromising dossiers and accusations, then we will be able to talk about restoration of trust. But this is not going to be an easy time as the position of the "orange team" in the Ukrainian parliament is quite untenable.
Rank-and-file Ukrainians are more tired of political squabbles. 2007 was not an easy year for the country as it remained split into two camps whose representatives cast quite a hostile look at each other sometimes. At the height of the political confrontation, some observers seriously said that the country might slide into a civil war. But now the main thing is to prevent a repeat of such a situation.