Baş nazir Yuliya Timoşenko prezident, hökumət və parlament koalisiyası birliyinin möhkəmliyinə əmindir
Ukraynanın yeni baş nazirinin məhz Yuliya Timoşenko olacağına heç kəs şübhə etmirdi. Lakin hamını təəccübləndirən onun istəyinə ilk cəhddə nail ola bilməməsi idi. İlk cəhddən dərhal sonra dünyanın informasiya agentlikləri Timoşenkoya baş nazir seçilməsi üçün cəmi bir səsin çatmadığı xəbərini yaymağa başladılar. "YTB - "Bizim Ukrayna - Xalq Özünümüdafiə" koalisiyası isə başverənləri elektron səsvermə sistemindəki texniki qüsurla əlaqələndirdi. Nəticədə bir neçə gün sonra baş tutan növbəti səsvermə köhnə adətə uyğun - əl qaldırmaqla həyata keçirildi. Və "keçmişə dönüş" istənilən nəticəni verdi: dekabrın 18-də "Yuliya Timoşenko Bloku"nun lideri Yuliya Timoşenko rəsmən Ukraynanın baş naziri seçildi.
Ali Radada səsverməyə qatılan 227 deputatın (ölkə parlamentində ümumilikdə 450 deputat təmsil olunur) 226-sı ona səs verdi. Elə həmin gün hökumətin yeni tərkibi də təsdiqləndi.
Xatırladaq ki, Timoşenkonu baş nazir postuna gətirən proses bütün 2007-ci ilboyu davam edib. Ali Radanın buraxılması və növbədənkənar seçkinin təyin edilməsi haqqında prezident Viktor Yuşşenkonun sərəncamı hələ aprelin əvvəllərində imzalanmışdı. O zaman dövlət başçısı bu qərarını deputatların "qeyri-konstitusion çoxluğun formalaşdırılması, qeyri-legitim qərarlar və seçkinin nəticələrinin təftişinin" cəfasını çəkməsi ilə əsaslandırdı. Xatırladaq ki, həmin vaxt artıq sabiq baş nazir olan Viktor Yanukoviçin rəhbərlik etdiyi hökumət üzvlərinin və deputatların əksəriyyəti prezidentin bu qərarı ilə razılaşmayaraq, Konstitusiya Məhkəməsinə üz tutdular. Onlar prezidenti ölkə konstitusiyasının tələblərini pozmaqda, dövlət çevrilişinə səbəb ola biləcək təhlükəli presedent yaratmaqda günahlandırırdılar. Nəticədə hakimlər Yuşşenkonun sərəncamının qanuni olub-olmaması üzərində baş sındırmağa başladılar. Bu prosesdə işdən kənarlaşdırılmalar, korrupsiyada ittihamlar, qalmaqallar, ələ alınmaya cəhdlər barədə məlumatlar, ümumilikdə, hüquqi qarışıqlıq nəzərəçarpacaq dərəcədə "yardımçı" oldu. Lakin bir müddət sonra Yanukoviçin tərəfdarları yenə də növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsi haqqında qərarla barışmalı oldular və seçki 2007-ci ilin payızında baş tutdu.
İki əsas rəqib - Viktor Yanukoviçin rəhbərlik etdiyi Regionlar Partiyası və "Yuliya Timoşenkonun Bloku" finişə, demək olar ki, bərabər çatdılar. Üçüncülük isə prezident Viktor Yuşşenkonu dəstəkləyən "Bizim Ukrayna - Xalq Özünümüdafiə" Blokuna (BU-XÖ) nəsib oldu və onlar YTB ilə birlikdə hakim "narıncı koalisiya"nı formalaşdırdılar.
Beləliklə, artıq yeni hökumə YTB-nin seçkiqabağı proqramına sadiq olacağını bəyan edib. Timoşenko isə "heç kəsə prezident Yuşşenko - hökumət - parlament koalisiyasının birliyini pozmağa imkan verməyəcəyini" bildirib. "Bütün siyasi qüvvələri nəhayət, çəkişməyə, parlamentdə davalara, mühasirələrə, kompromat müharibəsi və qarşılıqlı təhqirlərə son qoymağa çağırıram. Bizə böyük davalar yox, böyük Ukrayna lazımdır", - deyə yeni baş nazir vurğulayyb. O bildirib ki, "çirkli kölgə pullarının bir daha Ukrayna siyasətinin aparıcı amilinə çevrilməməsi, xalq deputatlarının bazardakı mal-qara kimi satın alınmaması, siyasətçilərin heç birinin asanlıqla onlarca milyon pul qazanmq səylərinə yol verməmək üçün hər şeyi edəcək.
Baş nazir xüsusi olaraq qeyd edib ki, onun hökuməti fəaliyyətə başladığı ilk gündən etibarən, antikorrupsiya ekspertizasına start verib və artıq sabiq hökumətin "şübhəli fəaliyyəti" də araşdırılır. "Biz onların hansı işləri törətməyə macal tapdıqlarını dəqiqliklə bilməliyik. Hər bir qəpiyin necə xərcləndiyini, hər bir tenderin necə keçirildiyini, lisenziyanın hansı formada verildiyini araşdırırıq. İstənilən qaranlıq və qanunsuz əmələ görə, cavab verilməlidir ", - deyə Y.Timoşenkol televiziya vasitəsi ilə xalqa müraciətində bildirib.
Bundan başqa, "narıncılar"ın başçısı bildirib ki, o, yaxın zamanlarda deputat toxunulmazlığını və güzəştləri ləğv etməyi, həmçinin hüquq mühafizə və nəzarət orqanlarının rəhbərlərini dəyişməyi düşünür.
Bununla yanaşı, baş nazir Ukrayna xalqını "hakimiyyəti sərt şəkildə tənqid etməyə" çağırıb. Hökumət başçısı xalqa Ukraynanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatına üzv olacağını, Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşma kursu yürüdüləcəyini, yolların Avropa standartlarına uyğunlaşdırılacağını, mənzillərin qiymətinin ucuzlaşacağını, SSRİ dövründən banklarda qalan əmanətlərin qaytarılacağını və orduya çağırışın ləğv ediləcəyi vədini verib.
O, ordunun qısa müddətdə güclü və peşəkar qüvvəyə çevrilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Timoşenko eyni zamanda hesab edir ki, Ukrayna 2012-ci ildə keçiriləcək futbol üzrə Avropa çempionatını nəinki layiqli şəkildə təşkil etməyə, hətta, qələbə qazanmağa belə qadirdir.
Bütün bunlarla yanaşı, Ukraynada heç də hamı Timoşenkonun komandasının optimizmini bölüşmür: bəziləri ölkənin iqtisadi və siyasi qeyri-stabilliyə doğru getdiyini düşünür. "Biz "narıncı" komandanın iqtisadiyyatı necə yıxdığını, investisiyaları dağıtdığını və korrupsiya yaratdığını yaxşı xatırlayırıq. Bir ildən az bir müddətdə iqtisadiyyatın necə zəfilədiyini, qiymətlərin mümkün olan qədər yüksəldiyini gördük. Səxavətli vədlər sadəcə istənilən yolla hakimiyyətə gəlmək üçün lazım idi. Onlar süni şəkildə siyasi böhran yaratdılar və qan tökülməsinə də getməyə hazırdırlar", - deyə rəsmən müxalifətə keçdiklərini bəyan edən Regionlar Partiyasının lideri, sabiq baş nazir Viktor Yanukoviç bəyan edib. Bəzi KİV-də yer alan məlumatlara görə, "xeyli sayda nüfuzlu sahibkardan asılı olan" Timoşenko artıq Ukrayna mülkünün bölüşdürülməsi barədə dəqiq plan hazırlayıb ki, bu da ölkəyə yaxşı heç nə vəd etmir.
Məhz bu səbəbdən Yanukoviç özünün baş nazir postuna qayıdacağına əmin olduğunu gizlətmir.
Bundan əlavə, sabiq hökumət başçısı Yanukoviç Timoşenkonu "2005-ci ildə baş verənləri" təkrarlamamağa və "öz siyasi opponentlərini təqib etməkdən" çəkinməyə çağırıb.
Yanukoviçin bütün bu bəyanatları Timoşenko və onun komandasının əhvalını pozmur. Üstəlik, "narıncılar" xarici siyasətdə də uğurlara ümid bəsləyirlər. Məsələn, Sloveniyanın xarici işlər naziri, 2008-ci ilin birinji yarısında Avropa İttifaqına rəhbərlik edəcək Dimitri Rupel Kiyevlə qurum arasında münasibətlərin "çiçəklənəcəyinə" əminliyini ifadə edib. O, hətta Ukrayna ilə Aİ-nin münasibətlərinin "daha da dərinləşdirilməsinə nail olmaq üçün" Kiyevə səfər etməyi də planlaşdırır. Bununla yanaşı, diplomat "Ukraynanın Avropa İttifaqının qonşusu olduğunu, lakin Kiyevlə Brüsselin daha da yaxınlaşmasının mümkünlüyünü" bildirib.
Kiyevin çətinliklərlə üzləşəcəyi sahə isə, əlbəttə ki, Moskva ilə münasibətlərdir. Rusiyalı siyasətçilərin əksəriyyəti Y.Timoşenkonu sevmədiklərini açıq şəkildə bildirir və "narıncı ledi" də buna eyni cür cavab verir. Tərəflər arasındakı danışıqların əsas obyektinin Rusiyanın Ukraynaya qaz nəqlinin şərtləri olacağı şübhə doğurmur. Timoşenko indiyədək dəfələrlə bəyan edib ki, o, bu prosesdəki mövcud şərtlərə yenidən baxmaq fikrindədir.
Söhbət xüsusilə, "RosUkrEnerqo" şirkətinin vasitəçilik missiyasına son verilməsindən gedir. "Qaz bazarında vasitəçilər ola bilməz. "Naftoqaz" şirkəti var və biz onun normal maliyyə durumunu bərpa edəcəyik, qurumun müflisləşməyə doğru getməsinin və dağılmasının qarşısını alacağıq. Digər tərəfdən isə "Qazprom" şirkəti var, Rusiya Federasiyası və Ukrayna hökumətləri var. Odur ki, bu işdə vasitəçilərə ehtiyac yoxdur", - deyə Timoşenko bildirib.
İlk baxışdan belə təsəvvür yaranır ki, Moskva da bunun əleyhinə deyil. Lakin hələlik işlərin vasitəçi olmadan həyata keçirilməsinin mümkünsüzlüyü rusiyalı ekspertlərdə belə bir fikir yaradıb ki, Timoşenko bu sərfəli işə YTB-yə yaxın strukturları jəlb etməyə hazırlaşır. Hələ ki bu sahədə işlərin hansı istiqamətdə inkişaf edəcəyi məlum deyil.
Bilavasitə qazın qiymətinə gəlincə, bu məsələdə də problemlərin meydana çıxması mümkündür. Məlum olduğu kimi, dekabrın 4-də "Qazprom"un rəhbəri Aleksey Miller və Ukraynanın yanacaq və energetika naziri Yuri Boyko 2008-ji ildə Rusiya və Ukrayna sərhədində qazın hər min kubmetrinin qiymətinin 1,7 dollar olaraq qalmaqdadır.
Lakin Timoşenko işlərin belə getməsindən narazıdır. Rusiyalı investorlarla görüşə gəlmiş YTB-dən xalq deputatı Natalya Korolevskaya "proUA"ya müsahibəsində bildirib ki, Kiyev hələ də 2008-ci ildə alınacaq qazın qiyməti ilə əlaqədar Rusiya tərəfi ilə danışıqlar aparacağına ümid edir. Onun sözlərinə görə, hökumət artıq gələn il üçün dövlət büdcəsinin layihəsini qazın yeni qiymətləri ilə nəzərdən keçirir. Rusiyalı ekspertlər isə "mavi yanacaq"ın hazırkı qiymətinin son hədd olmadığını bildirir.
Kiyev ən maraqlı halla 2009-cu ildə - əsasən "Qazprom" vasitəsilə Ukraynaya nəql olunan Türkmənistan qazının qiymətinin 150 dollara qaldırılacağı zaman üzləşə bilər. Bu, əlbəttə ki, Ukrayna istehlakçıları üçün qiymətin 200-220 dollaradək yüksəlməsi ilə nəticələnəcək və milli iqtisadiyyata ciddi zərbə dəyəcək.
Beləliklə, "narıncı koalisiya"nın nə dərəcədə möhkəm olduğunun sınanacağı vaxt çox guman ki, hələ qarşıdadır. Onun mürəkkəb vəziyyətlərdən necə çıxacağı hələ məlum deyil. Hər halda, məlum olduğu kimi, Yuliya Timoşenko artıq bir dəfə - 2005-ci ilin fevral-sentyabr aylarında ölkənin baş naziri postunu tutub və bu vəzifəni prezident Viktor Yuşşenko ilə aralarında yaşanan ixtilaf üzündən itirib. O vaxt dövlət başçısı Timoşenkonu çoxsaylı siyasi və iqtisadi səhvlərdə günahlandıraraq, vəzifədən kənarlaşdırılmışdı. Əslində isə, səbəb prezidentin Timoşenkoya heç zaman həqiqətən etibar etməməsi ilə bağlı idi. Yuşşenko daim Timoşenkonun onu ikinci plana, bəlkə də daha "uzağa" sıxışdıracağından ehtiyatlanırdı. Bunu, indiki baş nazirin də yaxşı xatırladığı bir fakt da təsdiqləyir: hakim koalisiyanın kim tərəfindən formalaşdırılacağı ilə bağlı danışıqların gedişində Yuşşenko gözlənilmədən Regionlar Partiyasının da təmsil olunacağı geniş koalisiyanın yaradıla biləcəyini bəyan etmişdi. Bu açıqlama Timoşenko tərəfindən sərt qarşılanmışdı və o, bu halda blokunun müxalifətdə qalacağını bildirmişdi.
Beləliklə, "narıncılar"ın sıralarında mövjud nikbinliyə baxmayaraq, hələ ki hakim koalisiyanı möhkəm birlik adlandırmaq çətindir. Əgər onlar heç olmasa bir il müddətinə kompromat savaşı baş vermədən və ifşa materiallarına əl atmadan nizamlı qaydada birgə işləyə bilsələr, inamın yaranması haqqında danışmaq olar. Bu isə, asan olmayacaq - "narıncılar"ın Ali Radadakı üstünlüyü kifayət qədər nisbidir.
Siyasi qalmaqallardan ən çox bezən isə sadə ukraynalılardır. 2007-ci il ölkə üçün asan keçməyib və bu il ərzində Ukrayna faktiki olaraq, bir-birinə kifayət qədər düşməncəsinə yanaşan iki düşərgəyə bölünmüş halda yaşayıb. Siyasi qarşıdurmanın ən pik dövründə bəzi müşahidəçilər, hətta, ölkədə vətəndaş müharibəsinin baş verməsini dəə mümkün sayırdı, indi isə əsas məsələ oxşar situasiyanın yenidən yaranmasına imkan verməməkdən ibarətdir.

ПРОВЕРКА НА ПРОЧНОСТЬ
Премьер-министр Юлия Тимошенко уверена в прочности союза президента с правительством и парламентской коалицией
Ни у кого и сомнениЙ не было в том, что именно Юлия Тимошенко станет новым премьер-министром Украины. Однако добиться своей цели, всем на удивление, она с первой попытки так и не смогла. Мировые информагентства тут же принялись множить новость под озадаченными заголовками, что Тимошенко в Верховной раде не хватило одного голоса. В результате представители коалиции "БЮТ - "Наша Украина - Народная самооборона" заявили, что система электронного голосования дала сбой, и в следующий раз (уже через несколько дней) депутаты голосовали по старинке - простым поднятием руки. "Откат в прошлое" оказался делом верным: 18 декабря лидер БЮТ Юлия Тимошенко была официально избрана премьер-министром Украины. В Верховной раде за нее дали голоса 226 депутатов из 227, принявших участие в голосовании (всего в украинском парламенте 450 мест). В тот же день был утвержден и новый состав Кабинета министров.
Напомним, что события, приведшие к избранию Тимошенко премьер-министром, длились почти весь минувший 2007 год. Приказ о роспуске Верховной рады и назначении новых выборов Виктор Ющенко подписал в начале апреля. Тогда он объяснил свое решение тем, что депутаты поплатились за "неконституционное формирование большинства, нелегитимные решения и ревизию результатов выборов". Однако большинство членов парламента, правительство во главе с теперь уже бывшим премьер-министром Виктором Януковичем подчиниться приказу Ющенко не пожелали и обратились в Конституционный суд, обвинив президента в нарушении целого ряда статей Основного закона страны и создании опасного прецедента, могущего привести к государственному перевороту. С тех пор судьи принялись ломать головы над законностью распоряжения главы государства. В этом процессе им существенно "помогали" увольнения, обвинения в коррупции, скандалы, сообщения о подкупах и вообще юридическая неразбериха. Однако позже сторонникам Януковича все же пришлось согласиться на проведение досрочных парламентских выборов, которые и состоялись осенью 2007 года. К финишу два главных соперника - Партия регионов Виктора Януковича и Блок Юлии Тимошенко пришли почти на равных. Но вот уверенное третье место оказалось у пропрезидентского блока "Наша Украина - Народная самооборона", который совместно с БЮТ и составил правящую "оранжевую" коалицию.
Новое правительство Украины уже дало понять, что будет придерживаться предвыборной программы БЮТ. Тимошенко, в свою очередь, заявила, что "никому не позволит разрушить единство президента Виктора Ющенко, нового Кабинета министров и парламентской коалиции". "Призываю все политические силы прекратить, наконец, раздор, блокирование и драки в парламенте, войны компроматов и взаимные оскорбления. Нам не нужны великие скандалы, нам нужна великая Украина", - отметила новый премьер-министр. Она также дала понять, что собирается "все сделать для того, чтобы грязные теневые деньги никогда больше не были ключевым фактором украинской политики, чтобы народных депутатов не покупали как скот на базаре, чтобы больше ни у кого из политиков не чесались руки легко заработать несколько десятков миллионов".
Премьер особо подчеркнула, что ее правительство с первого же дня работы начало антикоррупционную экспертизу, в том числе и относительно сомнительных, по ее мнению, действий предыдущего кабинета. "Мы должны четко знать, что они успели натворить. Мы проверим, как были потрачены каждая копейка, каждый тендер, каждая лицензия. За все темные незаконные дела придется отвечать", - пояснила Тимошенко в ходе своего телеобращения к народу. Кроме того, глава "оранжевых" сообщила, что в ближайшее время намерена аннулировать депутатскую неприкосновенность и льготы, а также сменить руководство правоохранительных и контролирующих органов. При этом премьер-министр призвала "народ Украины жестко критиковать власть". Из уст Юлии Тимошенко украинцам были обещаны вступление в ВТО, курс на сближение с ЕС, европейского качества дороги, доступное жилье, возвращение задолженностей (обесцененные вклады Сбербанка СССР) и отмена призыва в армию. Причем последняя должна в скором времени стать профессиональной и мощной. Также премьер-министр уверена, что Украина не только способна достойно провести чемпионат Евро-2012 по футболу, "а может и выиграть его".
Между тем не все в стране разделяют радужные надежды команды Тимошенко: кое-кто предрекает Украине экономическую и политическую нестабильность. "Мы хорошо помним, как "оранжевая" команда развалила экономику, как разрушила инвестиции и установила коррупцию. Меньше чем за год мы увидели, как сократился уровень экономики и цены выросли на все что угодно. Щедрые обещания были нужны для того, чтобы прийти к власти любой ценой. Они искусственно создали политический кризис и могут прийти к кровопролитию", - сказал официально заявивший об уходе в оппозицию глава Партии регионов и бывший премьер-министр Виктор Янукович. Согласно ряду СМИ, Тимошенко, которая "зависима от целого ряда авторитетных предпринимателей", уже разработала детальный план передела собственности в Украине, что пользы стране, понятное дело, принести никак не может. И поэтому Янукович вовсе не исключает своего возвращения на должность главы Кабинета министров. Помимо этого экс-премьер предостерег свою соперницу от "преследования политических оппонентов" и "охоты на ведьм", как это было в 2005 году.
Однако пока что Тимошенко и ее команда, вопреки предсказаниям Януковича, чувствуют себя весьма неплохо. Причем успехов "оранжевые" ожидают и на внешнеполитическом направлении. Так, например, Димитрий Рупель, министр иностранных дел Словении, которая будет председательствовать в ЕС всю первую половину 2008 года, выразил уверенность, что отношения между Украиной и Европейским союзом будут просто "процветать". Рупель даже собирается посетить Киев "для дальнейшего культивирования отношений между Украиной и ЕС". При этом он загадочно добавил, что "Украина является соседом Евросоюза", но, возможно, Киев и Брюссель "станут еще ближе".
Если где Киев и могут ожидать трудности, так это в диалоге с Москвой. Большинство российских политиков вовсе не скрывают свою неприязнь к Ю.Тимошенко, на что она, как правило, отвечает "взаимностью". Можно не сомневаться, что главной темой для разговора между Киевом и Москвой станут условия поставок газа из России в Украину. Тимошенко не раз заявляла о своем намерении пересмотреть существующую схему данного процесса. В частности, речь идет об исключении посреднических услуг компании "РосУкрЭнерго". "Посредников на газовом рынке быть не может. Есть "Нафтогаз", который мы вернем в нормальное финансовое состояние, остановим все процедуры банкротства и все процедуры разрушения, есть "Газпром", есть два правительства - Российской Федерации и Украины. Посредники в этом деле не нужны", - заявила Тимошенко. Москва также вроде бы не против данного решения. Но поскольку работа без посредника пока невозможна, российские эксперты отмечают, что Тимошенко собирается подключить к выгодному делу близкие БЮТ структуры. Пока неизвестно, как дальше будет развиваться ситуация в данном направлении. Что же касается непосредственно цен на "голубое топливо", то тут также возможны проблемы. Как известно, 4 декабря председатель "Газпрома" Алексей Миллер и министр топлива и энергетики Украины Юрий Бойко договорились, что цена газа на границе России и Украины в 2008 году составит $179,5 за тысячу кубометров. В то же время ставка транзита по территории Украины останется на уровне $1,7 за тысячу кубов на сто километров. Однако Тимошенко таким положением дел крайне недовольна. Как заявила в интервью proUA приехавшая на встречу с российскими инвесторами народный депутат от БЮТ Наталья Королевская, Киев еще надеется провести переговоры по цене на газ на 2008 год. Королевская отметила, что правительство уже пересматривает проект бюджета на 2008 год с учетом новой цены на газ. Тем временем российские эксперты предрекают, что нынешняя цена на газ далеко не предел. Самое интересное может ожидать Киев в 2009 году, когда цены на туркменский газ, который в основном и поставляется "Газпромом" в Украину, превысят $150 за тысячу кубометров. Это, конечно, приведет к росту цен и для украинских потребителей - примерно до $200-220, что очень больно ударит по состоянию национальной экономики.
Таким образом, главная проверка на прочность у "оранжевой" коалиции, скорее всего, еще впереди. И весь вопрос заключается в том, сможет ли она с честью выдержать непростые тесты. Ведь Юлия Тимошенко уже занимала пост главы украинского правительства в феврале-сентябре 2005 года. И лишилась она своей должности из-за разлада с президентом Виктором Ющенко, который отправил ее в отставку, обвинив во многих политических и экономических ошибках. На самом деле, однако, причина в том, что президент никогда по-настоящему не доверял Тимошенко и всегда опасался, что со временем она оттеснит его гораздо дальше, чем на второй план. Об этом красноречиво свидетельствует один факт, который наверняка не забыла и нынешний премьер-министр. В ходе разговоров о том, кто же все-таки сформирует правящую коалицию, Ющенко вдруг заявил о возможности создания широкого союза, в который могла бы войти и Партия регионов. Естественно, что тут же последовала бурная реакция Тимошенко, которая сообщила, что если в состав парламентского большинства войдет Партия регионов, ее блок останется в оппозиции. Таким образом, несмотря на оптимизм, царящий в рядах "оранжевых", назвать их коалицию прочной язык пока не поворачивается. Вот если они смогут слаженно, без всяких компроматных войн и разоблачений проработать хотя бы годик, тогда можно будет говорить и о возврате доверия. Но это будет не очень легким делом - ведь преимущество "оранжевых" в Верховной раде все-таки достаточно шаткое.
Больше всего от политических дрязг устали простые украинцы. 2007 год выдался для страны непростым - она продолжала оставаться фактически разделенной на два лагеря, представители которых порой поглядывали друг на друга весьма враждебно. Во время самого пика политического противостояния некоторые наблюдатели даже всерьез рассуждали о том, что страна может скатиться в пучину гражданской войны. Теперь же главное заключается в том, чтобы не допустить повторения подобной ситуации.