Muzey mərkəzindəki Vernisaj tamaşaçıya "Məhəbbət Qövsi-qüzehi"nin bütün çalarlarını bəxş etdi
Mövcud olduğu yeddi il ƏrzindƏ Azərbaycanın Muzey Mərkəzi təkcə sərgi meydanı kimi deyil, eksperimental yaradıcılıq laboratoriyası kimi də tanınıb. Onun hesabında vizual incəsənət sahəsində onlarca fərdi xüsusi layihə var. 2007-ci ilin xüsusi yekun layihəsi Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi ilə qalereyanın təşkil etdiyi "Sevgi göy qurşağı" adlı rəngkarlıq, qrafika, memarlıq və dekorativ-tətbiqi incəsənət nümunələri sərgisi oldu.
Layihənin kuratoru, Muzey Mərkəzinin direktoru Liana Vəzirova bu sərginin ekspozisiyasını "özəl məhəbbət və rəng ensiklopediyası" kimi səciyyələndirir. 44 müəllifin 130 əsəri qalereyanın zallarında yerləşdirilib və zalların hər biri üçün spektrin rənglərindən biri müəyyənləşdirilib (onun kvintessensiyası - ağ da daxil olmaqla). Beləliklə, hətta vernisajın ssenoqrafiyası da bəşəri məhəbbət - təkcə klassik, kişi və qadın məhəbbəti deyil, Yer üzərindəki bütün varlıqlara məhəbbət ideyasına xidmət edir - işıqlandırılmış tavanla, yalnız tamaşaçı və incəsənət nümunələri arasında deyil, həm də əsərlərin öz dialoquna kökləyən dəqiq düşünülmüş yerləşdirilmə ilə.
Bu sərginin özəyində gizlənən spektr ideyası heç də abstrakt deyil. Bu təkcə yuxarıda qeyd etdiyimiz məcazi mənada spektr - məhəbbət spektri deyil. Bu həm də bilavasitə rəngşünaslığın simvolikasıdır. Azərbaycanın təsviri incəsənəti əsaslı olaraq öz kolorist-rəssamları ilə fəxr edir (təbiətin özünün belə səxavətlə nemətlər bəxş etdiyi torpağımızda başqa cür ola bilərmi?). "Sevgi göy qurşağı"nın tamaşaçıları yüksək rənglə ("rəng-kutyurla") təkcə kütləvi, yəni sərgilənən əsərləri birlikdə seyr etməklə deyil, fərdi qaydada - məşhur Lüşer rəng testini keçməklə də təmasda olmaq imkanı qazandılar. Bundan başqa, qalereyanın zallarındakı böyük ekranlarda rəng haqqında elmlə əlaqədar videomateriallar nümayiş olunurdu, beləliklə, vernisaj, həqiqətən, özündə hər kəs üçün " xoş və faydalı" məqamları birləşdirmişdi.
Həmişəki kimi, qalereyanın zallarında müxtəlif yaşlı rəssamların əsərləri sərgilənirdi. Burada mənsəb və adlara baxmırlar - təki insan istedadlı olsun. Və müxtəlif texnikalar qətiyyən bir-biri ilə "mübahisə" etmir, əksinə, çox gözəl səsləşirdilər - bütün bu rəsmlər, pastellər, batik və tunc kompozisiyalar.
Heykəltəraşlığın bu sərgidə geniş yer aldığını görmək xüsusilə sevindirici idi. Axı sirr deyil ki, çox gözəl sənətkarlarımız, həmçinin əsl ustalarımız olsa da, təsviri incəsənətin bu növü bizdə o qədər də geniş yayılmayıb. Bununla belə, ümumi vernisajlarda heykəltəraşlıq nümunələri daha çox rəngkarlıq və qrafika nümunələrinə sadə əlavə kimi nümayiş olunur. Burada isə heykəllər çoxsaylı və çox müxtəlif idi. Müxtəliflik həmçinin material baxımından da müşahidə olunurdu, bu isə, ümumiyyətlə, çox nadir haldır.
Girişdə, Muzey Mərkəzinin vestibülündə qonaqları məhəbbət apofeozunun rəmzi - Mahmud Rüstəmovun nəhəng "Ailə" kompozisiyası qarşılayır. Müəllif üslubunun özlüyündə qeyri-adiliyindən başqa, əsər həm də materialı ilə diqqəti cəlb edir - ağacla, özü də belə iri miqyasda, bizdə çox az adam işləyir. Zallarda Zakir Əhmədovun tunc cütlüklərini - "Aşiqlər"i, "İlk görüş"ü, Hikmət İsmayılovun tunc şəbəkəli kompozisiyalarını (onlardan biri sərginin adaşıdır) da görmək olardı.
Məmməd Rəşidov da özünün sanki bürünc məftillərdən toxunmuş "Nağıl-şəhər"ində ("küləklər şəhərimizi" belə, yelqovanı xatırladan formada hələ heç kim təsvir etməyib) açıq texnika nümayiş etdirib.
Yenə Mahmud Rüstəmov sanki qəsdən material paradı təşkil edib. Yağla işlənmiş ağacdan o, tamaşaçının gözü qarşısında mislə işlənmiş, rənglənmiş mərmərə (etnik-sehrli "Kəpənək portreti"), sonra rənglənmiş sadə daşa ("Qadın bədəni") və nəhayət, ənənəvi tunca keçir (bir qədər infernal "Vaxtın daxilinə baxan"). Və tamaşaçıya "son zərbə"ni Rəşid İsmayılov endirir. Təcrübəsiz tamaşaçını o özünün möcüzəli "Çariça"sının adi, "işçi" materialı - sadə gipslə heyran edir. Təcrübəli tamaşaçı materialın adiliyini sakit qarşılayaraq, qədim Misir incəsənətini xatırladan cizgilərin səmaviliyindən zövq alacaq.
Tamaşaçının əhval-ruhiyyəsi zaldan-zala doğru dəyişir. "Məhəbbət qövsi-qüzehi"ndə həm Vüqar Məmmədovun heyrətamiz nikbin "oranjereyası"na ("Çılpaq çiçəklər", "Sarı güllər"), həm Nazim Rəhmanovun dalaşqan-işıqlı "Don Kixot"una, həm də Fərid Mirzəyevin "Vual altında qadın"ına yer tapılıb...
Məhəbbət həmişə Anar Hüseynzadənin bəzəkli, alovlu "Ailə"si, ya da Namiq Məmmədovun heç də az alovlu olmayan "Bolluğ"una uyğun gəlmir. Bəzən bu, Niyaz Nəcəfovun qəmli "Adsız" rəsmindəki kimi, bumbuz kədərdir - burada bayquşla söhbət edən insan tənhalığı xarakterizə edən Azərbaycan idiomunu vizual təcəssüm etdirir. Bu işin koloriti tünd və acıqlıdır, yalnız dişlənmiş alma, ilkin günahın rəmzi, sönməz xatirə kimi gecənin qaranlığında şölələnir...
Qalereyanın zallarını gəzən tamaşaçılar şaxtalı gecəyə özləri ilə çox güclü energetika aparırdılar. Onların daxilində İsmayıl Məmmədovun qızılı "Nostalgi-ya"sı titrəyir, İnna Kostinanın "Simurqlar"ı qanad çalır, Həmzə Abdullayevin "Paqanininin şöhrəti" parıldayır, Əli Həsənovun "Müqəddəs torpaq"ı müxtəlif rənglərə çalırdı... Kim isə Nairə Rüstəmovanın "tərəvəz-insanlar"ını, Emin Əsgərovun zərif, az qala, yumşaq "Yarasalar"ını və ya Malik İsmayılzadənin dəbdəbəli əsəri "Nyu"nu - zümrüd və akvamarin rəngli, yağlı boyaların şüşəyəbənzər cizgiləri şəbəkəli minaya bənzəyən işi bəyənir. Ürək titrədən işlərin siyahısını sonsuz sayda dəyişmək olar və hər kəsin öz siyahısı var. Amma ümumi hiss - məhəbbətin, gözəlliyin, həyatın özünün təntənəsi - istisnasız olaraq hər kəsdə yaranmışdı.

The opening day at the Museum Centre presents visitors with all the colours of the "Love Rainbow"
In its eight years of work, the Museum Centre of Azerbaijan has proved to be not just an exhibition hall, but also an experimental-creative laboratory. It has carried out dozens of its own special projects in the visual arts. The final, special project of 2007 was an exhibition of arts, graphics, sculptures and arts and crafts called "Love Rainbow", organized by the gallery with the help of the fine arts department of the Ministry of Culture and Tourism.
The curator of the project and director of the Museum Centre, Liana Vazirova, described the exhibition as "an encyclopaedia of love and colour". About 130 works by 44 authors were displayed in the gallery, and each work was dedicated to one of the colours of the spectrum (including its quintessence - white). Thus, even the scenography of the opening day - with a highlighted ceiling and detailed disposition of works which paved the way not just for a dialogue between visitors and the works of art, but also between the works themselves - promoted the idea of universal love - not only the classical love between a man and a woman, but also a love for all living creatures on the earth. The idea of the spectrum hidden at the heart of this exhibition is not abstract. This is not just a spectrum of love - it is a spectrum in the figurative meaning, of which we spoke earlier. It is also a symbol of colour as such. Azerbaijani art is rightly proud of its colourist painters (it cannot be otherwise in our land, so generously gifted by nature itself). In any case, viewers of the Love Rainbow had the opportunity to see high colour (the so-called colour couture) on a mass scale, i.e. admiring the works of art as an ensemble, and also individually - taking the famous Luchaire colour test if they wished. Moreover, large screens in the gallery displayed video materials related to the science of colour, so the opening day really combined "pleasure with business".
A large exhibition entails large expense: for this project, the partners and sponsors of the gallery of the Museum Centre were the Nurgun Group and Altes Group of companies, the D?dor Textile Shop, NIKoil Bank, the Anadolu chain of restaurants and the Gallery chain of gift shops. As always, works by painters of different ages co-existed peacefully in this gallery. They do not care about people's rank or position here - you just need to be talented. Different techniques did not "argue" with each other, but were in excellent harmony - all these canvases, pastels, batiks and bronze compositions.
It was especially pleasing to see the broad range of sculptures on show at this exhibition. It is no secret that this form of art is not very common here, although there are good sculptors, including some real masters. Nevertheless, at opening days in our country, the sculptures are often a modest supplement to the triumph of paintings and graphics. There were many different types of sculptures here. There was diversity in the materials used, as well, which was a little unusual.
Right at the entrance - in the lobby of the Museum Centre - guests were welcomed by a gigantic composition by Mahmud Rustamov "The Family" - as a symbol of the deification of love. Apart from its unusual style, it was also noted for its material - wood, especially as very few people create such large pieces here. In the gallery, you could see Zakir Ahmadov's bronze lovers - "In Love" and "The First Date", and bronze compositions by Hikmat Ismayilov, one of which had the same name as the whole exhibition. The complete technique of Mammad Rasidov was also demonstrated in his "Tale Town", which seemed to have been woven from brass cables (no-one has yet depicted our "city of winds" in a form that resembles a wind vane!).
It seemed that the same Mahmud Rustamov had deliberately arranged a parade of materials. From wood painted with oil at the entrance, he moved smoothly, before our eyes, to painted… marble dressed with copper (the ethnic-mystical "Portrait of the Butterfly"), then to ordinary painted stone (Women's Torso) and finally, to the traditional bronze (the slightly infernal, "Looking Through Time"). And the visitor is "finished off" by Rasid Ismayilov. He astonishes the unsophisticated viewer with the simple "working" material of his wonderful "Queen" - banal plaster. The sophisticated viewer will easily survive the ordinary nature of the material and admire the loftiness of lines which resemble those of the ancient Egyptian arts.
The viewer's mood changes from one hall to the next. The Love Rainbow also had room for the surprisingly optimistic, "greenhouse" of Vuqar Muradov ("Naked Flowers" and "Yellow Flowers"), the lightly bellicose, "Don Quijote" by Nazim Rahmanov and decadent "Veiled Woman" by Farid Mirzayev… Love is not always "The Family" as in the ornate and fiery painting by Anar Huseynzada, or "Abundance" in the bright, burnt painting by Namiq Mammadov. Sometimes it is anguish, as in the shrill, sad painting, "Nameless" by Niyaz Nacafov, in which a man speaking with an owl visually embodies the Azerbaijani idiom characterizing loneliness. This work is dark and gloomy - only a bitten apple, a symbol of the original sin, burns in the dark of the night, like a constant fire…
Walking around the gallery on that frosty evening, viewers received a powerful charge of energy from Ismayil Mammadov's golden, "Nostalgia", Inna Kostina's, "Simurq", Hamza Abdullayev's lilac, "Paganini's Glory" and Ali Hasanov's pink, green and beige, "Promised Land"… Someone liked the "vegetable people" in Naira Rustamova's paintings, Emin Asgarov's tender and almost plush, "Bats" or Malik Ismayilzada's luxurious, "Nu" - a painting in emerald and green-blue, in which the vitreous traces of oil paint resemble fragments of shippo. The list of works which "struck like lightning" can go on. But everyone definitely experienced the triumph of love, beauty and life.