Muzey mərkəzindəki Vernisaj tamaşaçıya "Məhəbbət Qövsi-qüzehi"nin bütün çalarlarını bəxş etdi
Mövcud olduğu yeddi il ƏrzindƏ Azərbaycanın Muzey Mərkəzi təkcə sərgi meydanı kimi deyil, eksperimental yaradıcılıq laboratoriyası kimi də tanınıb. Onun hesabında vizual incəsənət sahəsində onlarca fərdi xüsusi layihə var. 2007-ci ilin xüsusi yekun layihəsi Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi ilə qalereyanın təşkil etdiyi "Sevgi göy qurşağı" adlı rəngkarlıq, qrafika, memarlıq və dekorativ-tətbiqi incəsənət nümunələri sərgisi oldu.
Layihənin kuratoru, Muzey Mərkəzinin direktoru Liana Vəzirova bu sərginin ekspozisiyasını "özəl məhəbbət və rəng ensiklopediyası" kimi səciyyələndirir. 44 müəllifin 130 əsəri qalereyanın zallarında yerləşdirilib və zalların hər biri üçün spektrin rənglərindən biri müəyyənləşdirilib (onun kvintessensiyası - ağ da daxil olmaqla). Beləliklə, hətta vernisajın ssenoqrafiyası da bəşəri məhəbbət - təkcə klassik, kişi və qadın məhəbbəti deyil, Yer üzərindəki bütün varlıqlara məhəbbət ideyasına xidmət edir - işıqlandırılmış tavanla, yalnız tamaşaçı və incəsənət nümunələri arasında deyil, həm də əsərlərin öz dialoquna kökləyən dəqiq düşünülmüş yerləşdirilmə ilə.
Bu sərginin özəyində gizlənən spektr ideyası heç də abstrakt deyil. Bu təkcə yuxarıda qeyd etdiyimiz məcazi mənada spektr - məhəbbət spektri deyil. Bu həm də bilavasitə rəngşünaslığın simvolikasıdır. Azərbaycanın təsviri incəsənəti əsaslı olaraq öz kolorist-rəssamları ilə fəxr edir (təbiətin özünün belə səxavətlə nemətlər bəxş etdiyi torpağımızda başqa cür ola bilərmi?). "Sevgi göy qurşağı"nın tamaşaçıları yüksək rənglə ("rəng-kutyurla") təkcə kütləvi, yəni sərgilənən əsərləri birlikdə seyr etməklə deyil, fərdi qaydada - məşhur Lüşer rəng testini keçməklə də təmasda olmaq imkanı qazandılar. Bundan başqa, qalereyanın zallarındakı böyük ekranlarda rəng haqqında elmlə əlaqədar videomateriallar nümayiş olunurdu, beləliklə, vernisaj, həqiqətən, özündə hər kəs üçün " xoş və faydalı" məqamları birləşdirmişdi.
Həmişəki kimi, qalereyanın zallarında müxtəlif yaşlı rəssamların əsərləri sərgilənirdi. Burada mənsəb və adlara baxmırlar - təki insan istedadlı olsun. Və müxtəlif texnikalar qətiyyən bir-biri ilə "mübahisə" etmir, əksinə, çox gözəl səsləşirdilər - bütün bu rəsmlər, pastellər, batik və tunc kompozisiyalar.
Heykəltəraşlığın bu sərgidə geniş yer aldığını görmək xüsusilə sevindirici idi. Axı sirr deyil ki, çox gözəl sənətkarlarımız, həmçinin əsl ustalarımız olsa da, təsviri incəsənətin bu növü bizdə o qədər də geniş yayılmayıb. Bununla belə, ümumi vernisajlarda heykəltəraşlıq nümunələri daha çox rəngkarlıq və qrafika nümunələrinə sadə əlavə kimi nümayiş olunur. Burada isə heykəllər çoxsaylı və çox müxtəlif idi. Müxtəliflik həmçinin material baxımından da müşahidə olunurdu, bu isə, ümumiyyətlə, çox nadir haldır.
Girişdə, Muzey Mərkəzinin vestibülündə qonaqları məhəbbət apofeozunun rəmzi - Mahmud Rüstəmovun nəhəng "Ailə" kompozisiyası qarşılayır. Müəllif üslubunun özlüyündə qeyri-adiliyindən başqa, əsər həm də materialı ilə diqqəti cəlb edir - ağacla, özü də belə iri miqyasda, bizdə çox az adam işləyir. Zallarda Zakir Əhmədovun tunc cütlüklərini - "Aşiqlər"i, "İlk görüş"ü, Hikmət İsmayılovun tunc şəbəkəli kompozisiyalarını (onlardan biri sərginin adaşıdır) da görmək olardı.
Məmməd Rəşidov da özünün sanki bürünc məftillərdən toxunmuş "Nağıl-şəhər"ində ("küləklər şəhərimizi" belə, yelqovanı xatırladan formada hələ heç kim təsvir etməyib) açıq texnika nümayiş etdirib.
Yenə Mahmud Rüstəmov sanki qəsdən material paradı təşkil edib. Yağla işlənmiş ağacdan o, tamaşaçının gözü qarşısında mislə işlənmiş, rənglənmiş mərmərə (etnik-sehrli "Kəpənək portreti"), sonra rənglənmiş sadə daşa ("Qadın bədəni") və nəhayət, ənənəvi tunca keçir (bir qədər infernal "Vaxtın daxilinə baxan"). Və tamaşaçıya "son zərbə"ni Rəşid İsmayılov endirir. Təcrübəsiz tamaşaçını o özünün möcüzəli "Çariça"sının adi, "işçi" materialı - sadə gipslə heyran edir. Təcrübəli tamaşaçı materialın adiliyini sakit qarşılayaraq, qədim Misir incəsənətini xatırladan cizgilərin səmaviliyindən zövq alacaq.
Tamaşaçının əhval-ruhiyyəsi zaldan-zala doğru dəyişir. "Məhəbbət qövsi-qüzehi"ndə həm Vüqar Məmmədovun heyrətamiz nikbin "oranjereyası"na ("Çılpaq çiçəklər", "Sarı güllər"), həm Nazim Rəhmanovun dalaşqan-işıqlı "Don Kixot"una, həm də Fərid Mirzəyevin "Vual altında qadın"ına yer tapılıb...
Məhəbbət həmişə Anar Hüseynzadənin bəzəkli, alovlu "Ailə"si, ya da Namiq Məmmədovun heç də az alovlu olmayan "Bolluğ"una uyğun gəlmir. Bəzən bu, Niyaz Nəcəfovun qəmli "Adsız" rəsmindəki kimi, bumbuz kədərdir - burada bayquşla söhbət edən insan tənhalığı xarakterizə edən Azərbaycan idiomunu vizual təcəssüm etdirir. Bu işin koloriti tünd və acıqlıdır, yalnız dişlənmiş alma, ilkin günahın rəmzi, sönməz xatirə kimi gecənin qaranlığında şölələnir...
Qalereyanın zallarını gəzən tamaşaçılar şaxtalı gecəyə özləri ilə çox güclü energetika aparırdılar. Onların daxilində İsmayıl Məmmədovun qızılı "Nostalgi-ya"sı titrəyir, İnna Kostinanın "Simurqlar"ı qanad çalır, Həmzə Abdullayevin "Paqanininin şöhrəti" parıldayır, Əli Həsənovun "Müqəddəs torpaq"ı müxtəlif rənglərə çalırdı... Kim isə Nairə Rüstəmovanın "tərəvəz-insanlar"ını, Emin Əsgərovun zərif, az qala, yumşaq "Yarasalar"ını və ya Malik İsmayılzadənin dəbdəbəli əsəri "Nyu"nu - zümrüd və akvamarin rəngli, yağlı boyaların şüşəyəbənzər cizgiləri şəbəkəli minaya bənzəyən işi bəyənir. Ürək titrədən işlərin siyahısını sonsuz sayda dəyişmək olar və hər kəsin öz siyahısı var. Amma ümumi hiss - məhəbbətin, gözəlliyin, həyatın özünün təntənəsi - istisnasız olaraq hər kəsdə yaranmışdı.

Вернисаж в музейном центре подарил зрителю все оттенки "Радуги Любви"
Музейный центр Азербайджана за семь лет своего существования проявил себя не только как выставочная площадка, но и как экспериментально творческая лаборатория. На ее счету - десятки собственных спецпроектов в сфере визуального искусства. Итоговым спецпроектом 2007-го стала выставка живописи, графики, скульптуры и декоративно-прикладного искусства под названием "Радуга любви", организованная галереей при содействии отдела ИЗО Министерства культуры и туризма.
Куратор проекта, директор Музейного центра Лиана Везирова, охарактеризовала экспозицию этой выставки как "своеобразную энциклопедию любви и цвета". 130 работ 44 авторов размещены в залах галереи, каждому из которых присвоен один из цветов спектра (включая его квинтэссенцию - белый). Таким образом, на идею вселенской любви - не только классической, между мужчиной и женщиной, но и любви ко всему сущему на Земле, работает даже сценография вернисажа. С подсвеченными потолочными падугами, с тонко продуманным взаимным расположением работ, располагающим к диалогу не только между зрителем и произведениями искусства, но и между самими произведениями.
Идея спектра, таящаяся в сердцевине этой выставки, вовсе не абстрактна. Это не только спектр любви - спектр в переносном смысле, о котором говорилось чуть выше. Это еще и символика цветоведения как такового. Азербайджанское изобразительное искусство по праву гордится своими художниками-колористами (да и может ли быть иначе на нашей земле, столь щедро одаренной самой природой?). Впрочем, зрители "Радуги любви" получили возможность соприкоснуться с высоким цветом (так сказать, "цвет-кутюр") не только в массовом порядке, то есть любуясь выставленными произведениями сообща, но и индивидуально - пройдя, по желанию, знаменитый цветовой тест Люшера. Кроме того, на больших экранах в залах галереи демонстрировались видеоматериалы, связанные с наукой о цвете, так что вернисаж поистине сочетал в себе для каждого "приятное с полезным".
Крупная выставка - крупные расходы: в этом проекте партнерами и спонсорами галереи Музейного центра стали компании Nurgun Group и Altes Group, DedorTextile Shop, банк Nikoil, сеть ресторанов Anadolu и сеть подарочных магазинов Gallery. Как всегда, в залах этой галереи мирно сосуществовали работы художников разного возраста. Здесь не смотрят на чины и звания - был бы человек талантлив. И различные техники ничуть не "спорили" друг с другом, а прекрасно гармонировали - все эти полотна, пастели, батики и бронзовые композиции.
Особенно отрадно было видеть, как широко представлена скульптура на этой выставке. Ведь не секрет, что этот вид ИЗО у нас не из самых распространенных, хотя в нем есть замечательные авторы, в том числе и истинные мэтры. Тем не менее на общих вернисажах скульптура у нас частенько скромно дополняет торжество плоскостных видов - живописи и графики. Здесь же скульптуры было много и очень разной. Причем многообразие наблюдалось и по части материала, что вообще редкость.
Прямо у входа, в вестибюле Музейного центра, гостей встречала гигантская композиция Махмуда Рустамова "Семья" - как символ апофеоза любви. Помимо необычности авторской манеры как таковой она примечательна еще и своим материалом - с деревом, тем более в таком огромном масштабе, у нас мало кто работает. В залах можно было видеть бронзовые парочки Закира Ахмедова - "Влюбленные", "Первое свидание", бронзовые же ажурные композиции Хикмета Исмайлова, одна из которых, между прочим, приходилась "тезкой" всей выставке. Сквозную технику продемонстрировал и Мамед Рашидов в своем "Городе-сказке", словно сплетенном из латунной проволоки (вот так, в форме, напоминающей флюгер, наш "город ветров" не изображал еще никто!).
Все тот же Махмуд Рустамов, словно нарочно, устроил парад материалов. От расписанного маслом дерева при входе он плавно переходит в глазах зрителя к расписному же… мрамору, отделанному медью (этнически-мистический "Портрет бабочки"), потом к расписному простому камню ("Женский торс") и, наконец, к традиционной бронзе (слегка инфернальная "Смотрящая сквозь время"). И "добивает" публику Рашид Исмайлов. Неискушенного зрителя он сражает наповал простым, "рабочим" материалом своей чудесной "Царицы" - банальным гипсом. Искушенный зритель, спокойно перенеся приземленность материала, полюбуется возвышенностью линий, напоминающих о древнеегипетском искусстве.
От зала к залу меняется тональность зрительского настроения. В "Радуге любви" нашлось место и удивительно оптимистичной "оранжерее" Вюгара Мурадова ("Обнаженные цветы", "Желтые цветы"), и воинственно-светлому "Дон-Кихоту" Назима Рахманова, и декадентской "Женщине под вуалью" Фарида Мирзоева… Любовь - это не всегда "Семья", как на нарядном, огненном полотне Анара Гусейнзаде, или "Изобилие", как на не менее ярко пламенеющем полотне Намика Мамедова. Иногда это стылая тоска, как в пронзительно-грустном полотне "Без названия" Нияза Наджафова, на котором человек, беседующий с совой, визуально воплощает собой азербайджанскую идиому, характеризующую одиночество. Колорит этой работы темен и угрюм - только надкушенное яблоко, символ первородного греха, незатухающим воспоминанием пылает во мраке ночи…
Пройдясь по залам галереи, зрители выносили с собой в морозный вечер заряд мощнейшей энергетики. В них звенела золотистая "Ностальгия" Исмаила Мамедова, взмахивали крыльями "Симурги" Инны Костиной, сияла лиловая "Слава Паганини" Гамзы Абдуллаева, переливалась розовым, зеленоватым и бежевым "Обетованная земля" Али Гасанова… А кому-то легли на душу "люди-овощи" с холстов Наиры Рустамовой, нежные, почти плюшевые "Летучие мыши" Эмина Аскерова или роскошная "Ню" Малика Исмаилзаде - полотно в изумрудных и аквамариновых тонах, где стекловидные мазки масляных красок напоминали фрагменты перегородчатой эмали. Список работ, "ударивших током", можно варьировать бесконечно, и у каждого он свой. Но общее ощущение - торжества любви, красоты, самой жизни - оставалось у каждого обязательно.