Çərşənbə axşamı, 09:01
Jak Şirakdan fərqli olaraq, Nikolə Sarkozi immiqrant gənclərlə "küçə döyüşü"ndən qalib çıxmaq fikrindədir
15.12.2007
Bütün bunlar Fransanın böyük şəhərlərinin "çətin məhəllələr" adlandırılan ərazilərində gənclərin iştirakı ilə baş vermiş iğtişaşların yalnız bir hissəsidir. Onları törədənlər isə, əsasən, mühacirlərin uşaqlarıdır. Məsələn, bu ilin martında metroda yaşanan insidentə səbəb Məğribdən (Misirlə Ərəbistan yarımadası arasında yerləşən ərazi) olan gəncin qatara biletsiz daxil olduğu zaman onu dayandırmaq istəyən nəzarətçini vurması olub. "Qəhrəman"ın dostları isə öz növbələrində bildiriblər ki, təhlükəsizlik xidmətinin əməkdaşları gənclə həddindən artıq kobud davranıb.
Praktik olaraq, 2005-ci ildə Klişi-su-Buada və bu il Vilye-le-Beldə baş verən kütləvi iğtişaşların səbəbi eynidir. İki il əvvəlki qarışıqlığa xırda qanun pozuntusuna görə polis tərəfindən təqib olunan iki ərəbəsilli yeniyetmənin faciəli ölümü səbəb olmuşdu. Asayiş keşikçilərindən yaxa qurtarmaq istəyən yeniyetmələr transformatora giriblər və nəticədə cərəyan vurması nəticəsində həlak olublar. Uşaqların valideynləri baş verənlərdə birmənalı olaraq, polisləri günahlandırıb.
Vilye-le-Beldə baş verən iğtişaşlara isə Mərakeş və Seneqal əsilli 15 və 16 yaşlarında iki yeniyetmənin yol qəzası zamanı həlak olması rəvac verib. Onlar oğurladıqları motosikleti yüksək sürətlə idarə edən zaman polis maşınına çırpılıblar. Uşaqların valideynlərinin bildirdiklərinə görə, hadisə zamanı polislər qəzanın baş verdiyi ərazidən qaçaraq gizləniblər və yeniyetmələrə ilkin yardım belə göstərməyiblər.
Hazırda həm Fransanın, həm də digər ölkələrin (çünki problem digər dövlətlərə də aiddir) siyasətçiləri və ekspertləri baş verən iğtişaşların "xuliqanlıq hərəkətləri", sosial köklərə malik olan "ədalətli qəzəb" və ya "terrorizm" adlandırması ətrafında qızğın mübahisə aparırlar. Mühacirlərin yaşadıqları kvartallarda baş verənlərə bu adlardan istəniləni aid etmək olar... Bununla yanaşı, unutmaq olmaz ki, bu olaylara verilən istənilən ad, həmçinin qarşıda belə halların baş verməməsi üçün həyata keçirilən tədbirlər ciddi nəticələr verəcək. Və əlbəttə ki, ilk növbədə, yaşananların kökü və əsl səbəbləri ilə məşğul olunmalıdır.
"Le Mond" qəzetinin noyabrın 29-da nəşr olunan nömrəsində yazdığı kimi, belə halların yaşanmasının əsas səbəbləri işsizlik, yoxsulluq və cinayətkarlıqdır. Hətta mühacirlərin yaşadığı məhəllələrə aid yeni ifadə də meydana çıxıb - "sosial getto". Yerli müşahidəçilər, ekspertlər və şahidlər bildirir ki, sözügedən məhəllələrin hər birinin öz "qanunları" var - orada kölgə iqtisadiyyatı, narkotik alveri, cinayətkarlıq və s. əməllər hökm sürür. Bu "əsirlik"dən çıxmaq isə, istəyin güclü olduğu halda belə, çox çətindir. Odur ki Vilye-le-Bel küçələrindəki nisbi sakitliyi hər şeyin qaydada olması kimi qələmə vermək olmaz. İğtişaşların işartısı ətraf rayonlarda hələ də qalır və bu, istənilən an hadisələrin yenidən geniş vüsət alması təhlükəsini real edir.
İndi Fransa hakimiyyəti, xüsusilə də prezident Sarkozi tam diqqətli olmalı və "ağı qaradan ayırmağı" bacarmalıdır". Çünki bircə səhv situasiyanın tamamilə nəzarətdən çıxmasına səbəb ola bilər.
İlk növbədə, mühacirlərin yaşadıqları ətraf şəhərlərin niyə "təhlükəli rayonlar" adlandırılmasının səbəbini bilmək olduqca vacibdir. Necə oldu ki, onlar "sosial getto"ya çevrildi? Bu gün Vilye-le-Belinin 27 minlik əhalisinin 80%-ni Yaxın Şərq və Şimali Afrika əsillilər təşkil edir. Onların 40%-nin yaşı 25-dən azdır, 40%-i isə ümumiyyətlə işsizdir. Şəhərcikdə ümum-itəhsil ocaqları çatışmır, demək olar ki, heç bir müəssisə yoxdur, infrastruktur son dərəcə "axsayır". Nəqliyyat problemləri xüsusilə çoxdur. Bu səbəbdən də həmin ərazidə yaşamaq gənclər üçün, məhkəmə hökmü kimi bir bəladır.
Fransaya gələn müstəqil ekspertlərin bir hissəsi bildirir ki, yerli fransızlar mühacirlərin özlərini tamhüquqlu vətəndaş saymasına mane olurlar. Bu, xüsusilə onların işə qəbul zamanı problemlə üzləşməsində özünü göstərir. "Qardian" nəşrinin ötən yay keçirdiyi sorğu göstərib ki, Fransa şirkətlərinin 3/4-ü işə ağdərililəri götürməyə üstünlük verir. Digər "rəngli" insanlar, hətta yaxşı "ilkin kapital"a, təhsilə və ailə vəziyyətinə malik olduqları halda belə, çətinliklərlə üzləşirlər.
Elə isə "rəngi", dini və ad-soyadı fransızlardan fərqlənən, üstəlik də, "sosial getto"da böyüyən gənc-lərin axırı nə olacaq? Bununla yanaşı, baş verənlərdə yalnız Fransa hakimiyyətini günahlandırmaq düzgün olmazdı. Birincisi, ölkədə qeyri-qanuni mühacirlərin sayı həddindən artıq çoxdur (bəzi hesablamalara görə, onların sayı 400 minə çatır). Yerli hakimiyyət isə onların hamısını işlə təmin etməyə borclu deyil. Bu sahədəki problemlər, hətta Senatda xüsusi qanun layihəsinin qəbuluna gətirib çıxarıb. Yeni sənədə əsasən, Fransaya burada yaşayan "ailəsi" və ya "qohum-əqrəbası"na qovuşmaq üçün gəldiyini iddia edən mühacirlərdən qan analizi götürü-ləcək. Yəni onlar "doğma" adlandırdıqları Fransa vətəndaşları ilə, doğrudan da, qohum olduqlarını sübuta yetirməlidirlər. Bundan başqa, həmin şəxslər fransız dili, ölkə mədəniyyəti üzrə testlərdən keçməli, həmçinin Fransada yaşayan valideynlərinin (qohumlarının) onları yaşamaq üçün xərclər və işlə təmin edəcəklərinə dair sübutlar ortaya qoymalıdırlar.
Qeyd edək ki, DNK analizi ilə bağlı qanun artıq Avropa İttifaqının 12 ölkəsində qüvvədədir. Fransada isə bu qanunun qüvvəyə minməsi Nikolə Sarkozinin hakimiyyətə gəlişindən sonra mümkün olub.
Yeri gəlmişkən, onun özü də mühacir əsillidir (atası ötən əsrin 40-cı illərində Fransaya Macarıstandan gəlib, ana babası isə Yunanıstanın Fessaloniki şəhərindən olan yəhudidir). Ümumiyyətlə, Fransa əhalisinin 1/3%-i özünü 100% fransız adlandıra bilməz. Ölkənin keçmişdə böyük müstəmləkəyə malik olduğunu nəzərə alsaq, bu, təəccüblü deyil.
Bundan başqa, Fransa hökuməti daim bu və ya digər ölkədə müəyyən problemlər üzündən yaşaya bilməyən insanlara sığınacaq verməsi ilə məşhur olub.
Qeyd etmək lazımdır ki, heç də bütün mühacirlər fransız olmağa çalışmırlar. Onlardan çoxu fransız dilini bilmir və öyrənməyə də çalışmır, öz icmaları və "öz qanunları" əsasında yaşayırlar. Onlar yalnız öz aralarında dostluq edir, bir-birinə qonaq gedir, yalnız özlərinə məxsus bayramları qeyd edir, ən başlıcası isə yalnız "özününkülər"lə nikaha girirlər. Mühacirlərin mənəvi və mədəni dəyərləri ənənəvi olaraq, Avropa dəyərlərindən çox uzaqdır. Onları Fransa ilə yalnız vətəndaşlıq birləşdirir.
Müasir kommunikasiyaların meydana çıxması da, "qəbul edən ölkə" üçün xoşagəlməz fəsadlar yaradıb. Məsələn, illər əvvəl doğma diyarlarla yalnız telefon vasitəsilə əlaqə yaratmaq mümkün idisə, hazırda İnternet, peyk televiziyası, mobil telefonlar, həmçinin CD və DVD disklər mühacirlərin öz ölkələrinə aid filmlərə baxmasına, musiqiləri dinləməsinə asan şərait yaradıb. Ekspertlərin sözlərinə görə, dördüncü nəsil mühacirlər belə, yerli əhali ilə assimilyasiya olunmur. Çünki belə olan halda, onlar öz "tarixi vətən"lərində də yad hesab olunacaqlar.
"La Fiqaro" qəzetində hələ ötən il dərc olunan sorğunun nəticələrinə əsasən, köklü fransızların yarıdan çoxu hesab edir ki, Fransanı sevməyən və özünü fransız saymayan insanlar ölkəni tərk etməlidirlər.
Yeri gəlmişkən, millətçi Le Penin bu çoxdankı ideyasından seçkiqabağı kampaniya dövründə Nikolə Sarkozi bacarıqla istifadə edib.
...İstifadə etməyinə, edib. Amma problem hələ də qalır. Əgər 2005-ci ildə hücumlar, əsasən, ictimai binalara edilirdisə, bu dəfə hədəfdə polislər və jurnalistlərdir. Hətta asayiş keşikçilərinin Paris yaxınlığında "əsl şəhər partizanları" ilə üzləşməsinə dair məlumatlar da yayılıb.
Ölkənin baş naziri Fransua Fiyon iğtişaş iştirakçılarını "cinayətkar" adlandırıb. Daxili işlər naziri Mişel Alo-Mari isə hesab edir ki, baş verənlər əvvəlcədən diqqətlə plan-laşdırılan ssenari üzrə həyata keçirilib.
Bütün bunlarla yanaşı, bir məqam da qeyd edilməlidir ki, Vilye-le-Beldəki iğtişaşlar Parisdə nəqliyyat işçilərinin kütləvi şəkildə tətil edərək, paytaxtı faktik olaraq, iflic durumuna salması ilə eyni vaxta təsadüf edib. Yeri gəlmişkən, fransızları işə velosipedlə gedib-gəlməyə məcbur edən bu tətil nəticəsində ölkəyə külli miqdarda ziyan dəyib. Xatırladaq ki, tətilə səbəb hökumətin "xüsusi pensiya rejimi"nin ləğvinə qərar verməsi olub (bu sistem nəqliyyatçılara digər işçilərlə müqayisədə pensiyaya 2,5 il tez çıxmaq kimi üstünlük verir). Bununla yanaşı, çoxlu sayda müəllim, məmur, səhiyyə işçisi, energetik, poçt və bank əməkdaşları, aeroport işçiləri də əməkhaqlarının artırılmasını tələb edir.
Təhsil sahəsində başlanan islahatlar isə tələbələrin də ayağa qalx-masına səbəb olub. Onlar ali məktəblərin şəxsi sponsorlar tərəfindən maliyyələşdirilməsini mümkün edən qanunun qəbuluna qarşı çıxırlar. Tələbələr hesab edir ki, bu halda sui-istifadə halları təhsilin pullu olmasına gətirib çıxara bilər.
Xatırladaq ki, bütün bu etirazlar noyabrda, hətta məşhur Sarbonna Universitetinin müvəqqəti bağlanmasına da səbəb olmuşdu.
Bütün bunların fonunda immiqrantlarla bağlı problem daha qabarıq görünür. Ölkədə baş verənlərin qızğın siyasi diskussiyalara səbəb olması isə təbiidir. Müxalifətçi Sosialist Partiyası hakimiyyətdə olan sağçı mühafizəkarları daha sərt tənqid edir. Onların fikrincə, hakimiyyət son iki ildə mühacir  ailələrindən olan gənclərin sosial inteqrasiyasına dair proqramların heç birini icra etməyib.
Millətçilər isə Sarkozidən narazıdırdar, amma tamam başqa səbəbdən: onlar prezidentdən seçki kampaniyasında vəd olunan "sərt tədbirlər"in həyata keçirilməsini gözləyirlər.
Həqiqətən də, 2005-ci ilin payızında olduğu kimi, 2007-ci ilin payızında da gənclərin qiyamı zamanı "barrikadanın əks tərəfində" Nikolə Sarkozi olub - ilk dəfə daxili işlər naziri, ikinci dəfə isə prezident kimi. Vilye-le-Beldə iğtişaşlar başlayan zaman o, Çində səfərdə idi. Lakin hadisələr haqda xəbər tutan kimi, səfəri yarımçıq kəsərək, vəziyyətə nəzarəti ələ almaq üçün Parisə dönüb. Vətənə çatan kimi nazirlərin təcili toplantısını keçirən prezident daha sonra baş nazir və daxili işlər naziri ilə birlikdə yüzlərlə polis qarşısında çıxış edib. Bundan başqa, Sarkozi Vilye-le-Belin meri ilə görüşüb, toqquşmalarda xəsarət alan polislərin müalicə olunduğu xəstəxanaya baş çəkib, həlak olan yeniyetmələrin valideynləri ilə bir araya gəlib. O, baş verənlərlə bağlı mövqeyini də açıq şəkildə ortaya qoyub: Yelisey Sarayı kompromisə getməyəcək və iğtişaşların iştirakçıları qanun çərçivəsində ən sərt cəzaya məruz qalacaqlar.
Polislər qarşısında çıxışı zamanı prezident bildirib ki, o, "hər bir cinayətkara ictimaiyyətin qurbanı, hər bir talana isə sosial problem kimi baxmağı düşünmür". "Vilye-le-Beldə baş verənlərin sosial böhranla heç bir əlaqəsi yoxdur. Bu, yüz faizlik xuliqanlıqdır. Gənc fırıldaqçılar cəzadan yaxa qurtara bilməyəcəklər və residivistlər cəzalarını almalıdırlar. Yay üçün biz müvafiq qanunlar qəbul edəcəyik və hamı anlayacaq ki, onlar türmədən yaxa qurtara bilməyəcəklər", - deyə Nikolə Sarkozi qeyd edib.
Artıq hüquq-mühafizə orqanlarına parisətrafı rayonlarda silahların yığılmasına dair sistemli əməliyyata başlanması ilə əlaqədar göstəriş verilib. Bununla yanaşı, Sarkozi Vilye-le-Beldə iki yeniyetmənin dünyasını dəyişməsində günahı olan polislərin də cəzalandırılacağını bəyan edib.
Bununla əlaqədar olaraq, ekspertlər və müşahidəçilər bildirir ki, Sarkozinin 2005-ci ilin analoji hadisələri zamanı topladığı təcrübə bu dəfə onun karına gəlib. Həmin vaxt daxili işlər naziri postunu tutan Sarkozinin beynində hazırda konkret variantlar var və o, hadisələrin iştirakçılarının nazı ilə oynamaq fikrində deyil.
Hər halda, iki il əvvəl baş verənlərin qarşısının alınması üçün 3 həftə lazım gəlmişdi. O zaman bütün ölkə ərazisində avtomobillər yanır, problemin "milli miqyas" almasından danışılırdı. Bu dəfə isə Sarkozi oxşar fikirlərin yaranmasına imkan verməyərək iğtişaşları maksimum qısa müddətdə yatırmağı bacardı. Artıq hər şey Fransa hakimiyyətinin hədələyici vədlərinə əməl edə bilib-bilməməsindən asılı olacaq.
Bununla yanaşı, iki hadisə arasında başqa fərq də var. Sarkozi hər halda, sosial problemin mövcudluğunu, həmçinin "uzun illər nəzarət edilməyən immiqrasiyanın, ictimaiyyətə inteqrasiya olunmayan insanların yaratdıqları gettonun mövcudluğunu" etiraf edib. Prezidentin mühacirlər yaşayan məhəllələrin sakinlərilə bağlı gələn ilin yanvarından etibarən xüsusi planın icrasına başlanacağına dair vədi deyilənlərə sübutdur. Sarkozi onu da bildirib ki, ətraf şəhərlərdə yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsi daxili siyasətin prioritetlərindəndir. Dövlət başçısının sözlərinə görə, bundan sonra o, "təhsil və iş, ailə və yaşayış yeri əldə etmək istəyənlərlə daha mehriban olacaq, ətraf mühiti zəhərləndirmək məqsədi güdənlərlə isə sərt davranacaq".
Bir məqam da nəzərə alınmalıdır ki, Sarkozinin təcrübəsi sayəsində hazırda hökumətdə məğribəsilli şəxslər də təmsil olunublar - qiyamçılarla danışıqlarda hökuməti vaxtilə ərəb qadınları təşkilatına rəhbərlik etmiş Fadel Amar təmsil edirdi. Qeyd edək ki, hazırda o, şəhər siyasəti üzrə dövlət katibi vəzifəsində çalışır.
Bütün bunlarla yanaşı, Sarkozinin həyata keçirdiyi tədbirlərin uğurla nəticələnəcəyinə şübhə edənlər də var. Hazırda fransızların öz prezidentlərinə inamı azalan xətt üzrə gedir. Bir müddət əvvəl isə təşəbbüs qrupu yerli mətbuatı "siqaretsiz gün" kampaniyası kimi, "Sarkozisiz gün" elan etməyə çağırıb. Qrup hesab edir ki, həmin gün mətbuatda prezident və onun fəaliyyəti ilə bağlı heç bir informasiya yer almamalıdır. Bundan başqa, iğtişaşların yatırılmasından bir neçə gün sonra, toqquşmalarda iştirak edən bir neçə nəfər də daxil olmaqla, 30-dək gənc Sarkoziyə açıq məktub ünvanlayıb. Məktubda bildirilir ki, xuliqanlar onlar yox, həmin gənclərə "fransızların uşaqlarından fərqli yanaşanlar", "ətraf şəhərlərə yaxşı müəllimlər cəlb edə bilməyənlərdir".
Beləliklə, istənilən halda, Nikolə Sarkozi mühacir məhəllələri ilə bağlı problemi "yeni Marşal planı" ilə - ya sərt tədbirlər, ya da güzəştlərlə çözməli olacaq... Fəaliyyətsizlik nə qədər çox çəkərsə, problem o qədər ciddiləşir, iğtişaş alovu asta-asta közərir. Nə qədər ki bu köz sönməyib, Fransanın sabitliyi də təhlükə altındadır.

HOOLIGANS HOOLIGANS OR VICTIMS OF "SOCIAL GHETTOS"?
These are only a few examples of unrest initiated by youths from so-called "problem areas" of major French cities. They are mainly immigrants' children. For example, the brawl in the metro in March this year occurred because a passenger who did not have a ticket - a young man from Maghrib (this name was given by medieval Arab geographers and historians to countries west of Egypt and the Arabian Peninsula) hit controllers who tried to stop him. In turn, his friends claimed that the security services had been rude with the young man. The causes of the mass disturbances in Clichy-sous-Bois in 2005 and Villiers-le-Bel are almost similar. For example, two years ago everything started after two Arab teenagers, who were chased by the police on suspicion of a minor offence, entered a transformer vault and were electrocuted. The teenagers' relatives blamed the accident on the police. The cause of the unrest in Villiers-le-Bel was also the death of two 15 and 16 year old teenagers (Moroccan and Senegalese) in a traffic accident. The young men crashed into a police car at a high speed on a stolen bike. According to their relatives, the police officers left the site of the accident without helping the dying young men.
Politicians and experts in France and elsewhere (since this problem is also in place in other countries) are now arguing what the unrest initiated by immigrant youth should be called - "hooliganism" or "fair wrath" that has social roots, or maybe "terrorism".
Any of these definitions can be applied to the unrest in areas populated by immigrants. At the same time, we should not forget that "any definition" and measures aimed at preventing this in the future will have the most serious consequences. Of course, it is worth investigating their causes.
Le Monde wrote on 29 November that the reason for such an upsurge is "unemployment, poverty and crime". There has even appeared a new definition for areas populated by immigrants - "social ghettos". Local observers, experts and eyewitnesses maintain that most of them have their own laws - they are ruled by the shadow economy, drug dealing, crime and so on. It is very difficult to get out of this "captivity". For this reason, the establishment of relative calm in the streets of Villiers-le-Bel does not mean that everything is fine. Anger is still smouldering in other suburban areas as well, which means that the situation might get out of hand again at any moment. Now the French authorities and especially, President Sarkozy need to separate the wheat from the chaff especially carefully. One mistake and the situation might get out of hand.
It is important to understand why the suburban areas populated by immigrants are called "dangerous areas". How did they turn into "social ghettos"? For example, 80 per cent of the 27,000 people living in Villiers-le-Bel are originally from the Middle East and North Africa, 40 per cent are below 25 and 40 per cent have no job at all. The town lacks schools, there are almost no manufacturers here and the infrastructure is in a poor condition. Transport problems are especially serious. For this reason, it is not surprising that for many young people, life in places like Villiers-le-Bel is a kind of sentence. Often, independent experts who have visited France confidently say that native French people themselves often give immigrants no chance to become full citizens. They are more often discriminated against while applying for a job. A poll conducted by The Guardian last summer showed that three of four French companies prefer employing white people rather than coloureds. Sometimes it is difficult to make your way in life even though you have good "starting capital" like a good education or well-off family. It is even worse if you have the "wrong" skin colour, the "wrong" religion and the wrong "name" and have grown up in a "social ghetto"?
But it would be absolutely wrong to blame everything on the French authorities alone. First, there is a very high number of illegal immigrants in the country - according to some estimations, they number 400,000. The French authorities are not obliged to employ them. Things have reached such a point that the French Senate has approved a draft law that allows the authorities to carry out DNA tests of immigrants who want to settle in the country in order to unite with their families. Apart from proving their relationship with citizens living in the country, those who wish to settle in France will have to sit a test in their home country to define the level of their French and knowledge of French culture and to produce evidence that their relatives living in France guarantee their living and employment. The law on the DNA test for immigrants has already been adopted in 12 countries of the European Union. In France, this rule was introduced after Nicolas Sarkozy came to power. Incidentally, Sarkozy himself is a descendant of immigrants (his father came to France in the 1940s from Hungary, while his mother's father was a Jew from Thessaloniki, Greece). Almost one third of people living in France cannot call themselves 100 per cent French. It is not surprising since the country has a large colonial past. Moreover, the French government has always been famed for sheltering people who could not live in their home countries for this or that reason.
However, not all immigrants are going to become French. Many of them do not speak French and live in their own communities and by their own rules. They are friends only with each other, visit only each other, celebrate only their own holidays and what is more important, also marry only their own people. Their moral and cultural values are usually very far from European ones. What unites them with France is at best French citizenship or permission to live in France. The development of modern communications has played a "bad trick" on the host country. If 20 years ago immigrants could maintain links with their home country only by telephone, now there is the Internet, satellite television, mobile phones and CDs and DVDs with films and music from their home country. According to experts, sometimes even the fourth generation of immigrants does not integrate into the local population. What's more, in their "historical homeland", they will also be regarded as aliens.
A poll published by Le Figaro last year showed that more than half of native French people think that those who do not love France and are not going to become French must leave the country. Incidentally, in his election campaign Nicolas Sarkozy made skilful use of this idea proposed by nationalist Le Pen a long time ago. But the problem still persists. If in 2005 most of the attacks were made on administrative buildings, this time it was the police and journalists that were attacked. Statements have been made that the law-enforcement agencies have encountered "real urban guerrillas" outside Paris. French Prime Minister Francois Fillon called the participants in the unrest "criminals". French Foreign Minister Michel Barnier said that in his opinion, the unrest was well-planned.
It must be remembered that the unrest in Villiers-le-Bel coincided with a large strike by transport workers in Paris which paralyzed the capital, compelled the French to use bicycles and caused damage worth millions. As is known, the strike started in protest against the government's plans to repeal "special pension schemes" (they provide for the right to retire 2.5 years earlier than other workers). At the same time, many teachers, officials, doctors, energy workers, employees of the postal service, banks and airports are still demanding a pay rise. Students have also launched strikes against education reforms. They do not like the idea that universities may be granted the right to get money from private sponsors. There are fears that this might lead to violations of the law and introduction of education fees. The well-known Sorbonne University was even temporarily closed in November.
In this situation, the problems of immigrant areas look even more noticeable. And all this becomes a subject of heated political debate, of course. For example, the opposition Socialist Party is more and more actively accusing the ruling right-wing conservative faction of failure to carry out any of the promised programmes on the social integration of youth from immigrant families over the last two years. In turn, nationalists urge Sarkozy to produce evidence of the tough measures he had promised.
Indeed, both in autumn 2005 and autumn 2007, the main character "on the other side of barricades" from the rebellious teenagers was Nicolas Sarkozy - first as interior minister and then as French president. The news of unrest in Villiers-le-Bel came during his visit to China, which is why the head of state hurried to cut short his visit in order to take the situation under personal control. On arrival in Paris, the president held an emergency meeting with ministers. Then he, the prime minister and the interior minister addressed hundreds of French police officers. Moreover, the head of state had a meeting with the mayor of Villiers-le-Bel, visited a hospital where injured policemen were receiving treatment and spoke to the relatives of killed teenagers. The French leader clearly identified his position: the Elysee Palace will not make a compromise and the initiators of the unrest will be punished to the fullest extent of the law. During his address to police officers, the president explained that he does not tend to look on "every criminal as a victim of society and every pogrom as a social problem". "What happened in Villiers-le-Bel has nothing to do with a social crisis. This is a 100 per cent manifestation of hooliganocracy. The young rascals will not avoid punishment, recidivists must be punished. By summer we will adopt a relevant law and it will be clear to everyone that they cannot avoid imprisonment," Nicolas Sarkozy said. The law-enforcement agencies have already been ordered to carry out systematic operations to seize weapons in the suburbs of Paris. The president also said that the police officers involved in the death of two teenagers in Villiers-le-Bel will be punished as well.
In this regard, experts and observers pointed out that Sarkozy's experience gained during the unrest of 2005 came in handy. As an interior minister who had set his sights on the presidency, he treated the participants in the pogroms without ceremony. But in any case, it took three weeks to take control of the situation on the outskirts of French cities two years ago. Cars were set on fire all over the country and there was talk that the problem had taken on a national scale. This time Sarkozy did not allow such talk - the pogroms were stopped in quite a short time. Now everything will depend on whether the French authorities are able to keep their angry promises.
However, this is not the only difference between the two situations. Sarkozy admitted that social problems do exist as does "immigration that was not controlled for many years and the ghettos created by people who failed to integrate into society". This is proved by the president's promise to present a special plan for residents of immigrant areas. Sarkozy also said that increasing living standards in the suburban areas is the priority of domestic policy which will now "be nicer to those who want to get an education and a job, have a family and a house and tougher with those who only want to poison the life of people around them". It must be noted that experienced Sarkozy has descendants of Maghrib origin in his government. Fadela Amara, the former leader of the organization of Arab women and now state secretary for urban policy, is the authorities' mouthpiece in talks with the rebel leaders.
Nevertheless, there are many people who doubt that the measures taken by Nicolas Sarkozy will be really successful. For the time being, the French people's trust in their president is shrinking. Recently, an initiative group urged the media to follow the suit of the recent "day without cigarettes" and announce "a day without Sarkozy" when all information about the president and from the president should be ignored.
Several days after the end of the unrest in Villiers-le-Bel, about 30 young people, including those who took part in the pogroms, sent an open letter to the president. The letter says that it is not they who are hooligans, but those who do not treat them as "children of France" and who cannot attract "good teachers to the suburbs". In any case, Nicolas Sarkozy will have to solve the problem of immigrant areas with the help of a "new Marshall Plan" and tough measures or concessions... The more time passes in inaction, the more problems there are. The flame of unrest is smouldering. As long as this continues, public order in France is in danger, as is the political career of Sarkozy himself.