Vladimir Putin medvedevin namizədliyini dəstəkləsə də, özünün gələcək statusu haqqında danışmağa tələsmir
15.12.2007
Rusiya DövlƏt Dumasına keÇirilƏn seçkinin nəticələri məlum olduqdan sonra siyasətçilər, sahibkarlar, Rusiya və xarici ölkələrin mətbuatı ölkədə hakimiyyətin ötürülməsinin tam ssenarisinin bəlli olacağı anı səbirsizliklə gözləyirdi. Dumaya keçirilən seçki isə göstərdi ki, prezident Vladimir Putin yüksək nüfuzunu və ölkəyə tam nəzarəti qoruyub-saxlayıb. Bununla da o, "milli lider" statusunu da bir daha təsdiqləmiş olub.
"Vahid Rusiya" və "Ədalətli Rusiya" partiyaları Kremlin hazırkı rəhbərinin dəstəyilə seçkidə yüksək nəticə göstərərək, parlamentdə, müvafiq olaraq, 315 və 38 yerə sahib çıxdı. Bu da onlara konstitusiyada, mövcud qanunvericilikdə və Rusiya hakimiyyətinin yüksək eşalonunun tərkibində istənilən dəyişikliyi etmək imkanı verir.
Putin kəskin süjetli detektiv serialın quruluşçu rejissoru kimi, eyni vaxtda həm özünün siyasi ssenarisinin bir neçə variantını "fırladaraq" elə yayındırıcı gedişlər edir və şərait yaradırdı ki, siyasətçilər, analitiklər və jurnalistlər hadisələrin gedişi haqda proqnozların mənasız olduğunu dərk edərək, sadəcə, gözləmə mövqeyi tutur və prezidentin, nəhayət, əsas adı çəkməsini gözləyirdilər.
Prezident isə Dövlət Dumasının yeni tərkibini tələsməyə, qanunla nəzərdə tutulan müddətdən 30 gün əvvəl toplaşmağa çağırdı. Beləliklə, parlamentin ilk iclası artıq dekabrın 25-28-də baş tuta bilər. Bunadək isə "Vahid Rusiya" partiyasının qurultayı keçiriləcək və toplantıda qalib partiya yalnız parlament fraksiyasının lideri və Dumanın spikeri postuna namizədin deyil, həm də Rusiya prezidentliyinə namizədinin adını açıqlayacaq.
Beləliklə, artıq Putinin varisinin adının gizli saxlanması mənasız olardı. Odur ki həmin ad elan edildi. Bu, Dmitri Medvedev oldu.
Mübarizə qızışır
Dmitri Medvedevin prezidentliyə namizədliyi eyni vaxtda dörd partiya - "Vahid Rusiya", "Ədalətli Rusiya", "Vətəndaş qüvvəsi" və Aqrar Partiya tərəfindən irəli sürülüb. Bunun mənası isə sadədir: Medvedev formal olaraq heç bir partiyanın üzvü deyil.
Adıçəkilən partiyalar məsələ ilə bağlı təşəbbüslərini prezident Vladimir Putinin nəzərinə çatdırdı və sonuncu telekameralar qarşısında Medvedevin namizədliyini bəyəndiyini və tam dəstək verdiyini bəyan etdi. Bu qərarın birbaşa Putin tərəfindən qəbul olunduğu aydındır. Partiyalar məsələnin sadəcə texniki tərəfini həll ediblər.
Artıq qeyd edildiyi kimi, prezidentliyə namizəd rəsmən "Vahid Rusiya" partiyasının dekabrın 17-də keçiriləcək qurultayında irəli sürüləcək. Lakin təbliğat işlərinə artıq çoxdan başlanılıb. Artıq Rusiya Provaslav Kilsəsinin Moskva patriarxiyasının rəhbərliyi də Medvedevin namizədliyini dəstəklədiyini bəyan edib. Qurumun nümayəndəsi Georgi Ryabıx bildirib ki, bu namizəd Rusiyanın dini və mədəni ənənələrinin qorunmasının vacibliyini anlayır, o, ənənəvi dinin rolundan xəbərdardır.
Bunun ardınca, Putin hakimiyyətinin təmsilçiləri bir-birinin ardınca qəbul olunan qərarı dəstəklədiklərini açıqlayıb, Medvedevi ən optimal namizəd kimi tərif ediblər. Özü də bu ifadələrin birmənalı şəkildə süni olduğunu da iddia etmək olmaz.
Dmitri Medvedev xarizmatik lider təsiri bağışlamasa da, bu fiqurda ictimaiyyətin əksəriyyətində mənfi fikir yaradacaq xüsusiyyətlər yoxdur. Rusiyanın potensial yeni prezidentinin şəxsi keyfiyyətləri haqda isə o qədər də çox şey məlum deyil. Qısa boylu Mendvedev, bununla yanaşı, idmançı görünüşünə malikdir, itellektual, gülərüz və insanlarla münasibətdə yumşaqdır. Vladimir Putin, şübhəsiz ki, Medvedevin onun siyasətini davam etdirməklə yanaşı, həm də hazırkı rəhbərinin məsləhətlərinə gələcəkdə də qulaq asacağına əmindir. Medvedev Putinə qarşı birmənalı olaraq loyal, birtərəfli oyunlara meyl etməyən və Sergey İvanovla müqayisədə daha təhlükəsizdir. Əlbəttə ki, Medvedev güc strukturlarına yad olduğu üçün, ilkin mərhələdə onları özünə tam tabe edə bilməyəcək. Buna görə də, ilkin mərhələdə bu strukturlar birbaşa Putinin öz nəzarətində qalacaq.
Ölkə isteblişmentinin liberal qanadı Medvedevin namizədliyini aşkar məmnuniyyətlə qəbul edib. Bu qanada isə, məlum olduğu kimi, maliyyə naziri Kudrin, regionların inkişafı naziri Dmitri Kozak, iqtisadi inkişaf naziri Elvira Nabiullina, həmçinin səhiyyə və sosial inkişaf naziri Tatyana Qolikova aiddir. Hökumətdən kənarda isə Hesablama Palatasının rəhbəri Sergey Stepaşin, Kreml administrasiyasının nüfuzlu sabiq rəhbəri Aleksandr Voloşin və digərləri Medvedevə yaxın şəxslər hesab olunurlar.
"Güc strukturları"na gəlincə, prezident administrasiyası rəhbərinin nüfuzlu müavini İqor Seçinin rəhbərlik etdiyi bu zümrə nəinki yeni namizədlə bağlı narazılıqlarını güclə gizlədir, hətta Medvedev və ona yaxın şəxslərə qarşı gizli mübarizə aparır. Təxminən, bir il əvvəl Rusiyanın ozamankı baş prokuroru Ustinovun (Seçinin yaxın adamı hesab olunur) bu istiqamətdə son dərəcə fəallıq göstərməsi, ona vəzifəsini itirmək bahasına başa gəlmişdi. Aparat mübarizəsinin bu raundundan Medvedev qalib çıxdı və nəticədə Putinin sərəncamı ilə Ustinov ədliyyə naziri Çayka ilə yerlərini dəyişdi.
Maliyyə naziri Kudrinə qarşı bir müddət əvvəl başlanılan hücumları da müşahidəçilər liberallara qarşı kompramatın tərkib hissəsi sayır. Məhz bu hücumlar nəticəsində Kudrinin müavini Sergey Storçak maliyyə fırıldağı və böyük həcmdə oğruluq ittihamları ilə həbs edildi: heç şübhəsiz, bu həbs hüquq mühafizə orqanlarının rəhbərliyinin ölkəyə bütün maliyyə axınını öz əlində saxlamasına və onlara güzəştə getməyən Kudrinin zərərsizləşdirilməsinə göstərdiyi səyin nəticəsidir.
Baş verənlərə cavab nüfuzlu "Kommersant" qəzeti vasitəsilə gəldi. Qəzetə müsahibə verən "Finansqrup" sənaye-maliyyə qrupunun prezidenti və sahibi Oleq Şvartsman ehtiyatsızcasına bildirib ki, onun rəhbərlik etdiyi struktur Kreml administrasiyasındakı "güc strukturunun təmsilçiləri" tərəfindən yaradılıb və burada məqsəd oliqarx və qeyri-loyal biznesmenlərin öz aktiv və pullarından onların xeyrinə imtinasına nail olmaqdır.
Müsahibə böyük qalmaqala səbəb olub. Müxtəlif dairələrdən anlaşılmaz təkziblər gəlsə də, biznes məsələyə ehtiyatla yanaşmağa başlayıb və bu, Vladimir Putinin Rusiya Sənaye-Ticarət Palatasının Rəyasət heyətinin üzvləri ilə görüşündə də hiss edilib.
Səbir qələbənin yarısıdır
Varisin adının açıqlanması ilə bu məsələyə müəyyən aydınlıq gəlsə də, Putinin özünün siyasi gələcəyi hələ ki qeyri-müəyyən olaraq qalır. Görünən odur ki, bu istiqamətdə də bir neçə versiya nəzərdən keçirilir. Konseptual baxımdan Putin, təxminən, Den Syaopin və  Xameneyinin statusu arasında "milli lider"lik təklif olunur. İndi əsas məsələ, bu statusun konkret necə rəsmiləşdiriləcəyidir.
Dekabrın 14-də Rusiya-Belarus İttifaqının Ali Dövlət Şurasının Minskdə keçirilən toplantısı ərəfəsində KİV bu haqda müxtəlif versiyalar irəli sürüb. "Exo Moskvı" bildirib ki, həmin toplantıda ittifaq dövlətinin idarə edilməsi ilə əlaqədar Konstitusiya Aktının imzalanması gözlənilir. Bundan sonra isə Putin yeni dövlətin prezidenti, Aleksandr Lukaşenko isə birgə parlamentin sədri postunu tuta bilərlər.
Lakin bu ehtimal rəsmən təkzib olunub. Eyni zamanda, prezidentliyə yeni namizəd Dmitri Medvedev televiziya ilə çıxışında prezident seçkisindən sonra, Putinə baş nazir postunu təklif edib. Medvedev bildirib ki, hazırkı siyasətin davam etdirilməsi üçün Rusiyanın getdiyi yola sadiq olan yeni prezidentin seçilməsi azdır: "Hazırkı prezidentin formalaşdırdığı komandanın iş bacarığının qorunub saxlanması da vacibdir".
Putinə gəlincə, o artıq hökumətə başçılıq etməsinin mümkünlüyünü bildirmişdi. Lakin prezident bunun üçün iki şərt irəli sürüb: Dövlət Dumasına keçirilən seçkidə "Vahid Rusiya"nın inamlı qələbəsi və prezident kürsüsünü "layiqli varis"in tutması.
Artıq bu şərtlər gerçəkləşsə də, Putin hələ ki qərar verməyə tələsmir. Hər halda, bir şey məlumdur ki, Putin ali dövlət kürsüsünü elə tərk edəcək ki, orada mövcudluğunu təmin etsin.
Prezidentliyə digər iddiaçılara gəlincə, əslində, onlara hakim elitanın namizədinə sparrinq-tərəfdaş rolu təklif edilir. Bu fiqurların hər birinin kimliyi çoxdan məlumdur. Onlar Rusiya Liberal-Demokrpat Partiyasının lideri Vladimir Jirinovski, kommunistlərin rəhbəri Gennadi Züqanovdur. Bundan başqa, "Yabloko"dan Qriqori Yavlinskinin də yarışa qoşulacağı gözlənilir. Qəzetlər Sağçı Qüvvələr Birliyindən Nemtsovun, şahmat üzrə sabiq dünya çempionu Kasparovun, sabiq baş nazir Kasyanovun və bir sıra digər şəxslərin də prezidentlik uğrunda yarışa qoşulacaqlarını yazır.
Sonuncuların prosesə qatılmaları asan olmayacaq. Çünki namizədlikləri Dövlət Dumasında təmsil olunan partiyalar tərəfindən irəli sürülən şəxslərlə müqayisədə, digərləri qeydiyyatdan kemək üçün 2 milyon seçici imzası toplamalıdır. Bu isə, çox çətin və bahalı bir işdir.
Sarkisyan yanılıb
Dünya ictimaiyyəti üçün Rusiyadakı prezident seçkisi beynəlxalq siyasət baxımından maraqlıdır. Medvedev Putinə o qədər yaxın və loyaldır ki, ən azı, yaxın illərdə Moskvanın xarici siyasi kursunda hər hansı dəyişikliyin olacağı mümkün deyil. Bu, eyni zamanda Rusiyanın Cənubi Qafqaz və konkret olaraq, Azərbaycan siyasətinə də aiddir.
Azərbaycan üçün Medvedevin namizədliyi qəbulolunandır. Hüquqşünas kimi, o, beynəlxalq hüququn tələb etdiyi qanun və sərhədlərə daha sadiq olacaq. Azərbaycan isə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində olduğu kimi, özünün təhlükəsizlik siyasətinin reallaşdırılması, siyasi və iqtisadi əməkdaşlıq məsələlərinə belə yanaşmada maraqlıdır.
Daha bir məqam Medvedevin "güc strukturları klanı"nın üzvü və hərbi-sənaye kompleksinin nümayəndələrinə aid olmamasındadır. Sonuncular birmənalı olaraq, Ermənistanın regiondakı aqressiv siyasətinə dəstək verir. Medvedevin isə Cənubi Qafqazda problemlərin hədə və təzyiq vasitəsi ilə çözülməsinə çalışan qüvvələri dəstəkləyəcəyi inandırıcı görünmür.
Üstəlik, o, uzun müddət "Qazprom" şirkətinin Direktorlar Şurasına rəhbərlik edib və əl-ələ gedən energetika və geosiyasət problemləri ilə yaxşı tanışdır.
Odur ki, Azərbaycanın bu mənada rolu və əhəmiyyətinin Medvedevə izah edilməsinə ehtiyac yoxdur.
Putinin qərarının Rusiya prezidentliyinə namizəd kimi, Sergey İvanova daha çox üstünlük verdiyini açıqlayan Ermənistanın baş naziri və prezidentliyə namizəd Serj Sarkisyanı da kədərləndirib. Xatırladaq ki, Sarkisyan hələ ölkənin müdafiə naziri olarkən, rusiyalı həmkarı İvanovla yaxşı əlaqələr qura bilmişdi. Ola bilsin ki, ermənilər bu mənada hesablamalarında səhvə yol veriblər.
Amma bunun əhəmiyyətini o qədər də böyütməyə ehtiyac yoxdur. Çünki Moskvanın Cənubi Qafqazda Ermənistan və Azərbaycanla bağlı prioritetlərinin yaxın dövrdə dəyişəcəyi gözlənilmir və Moskvada hakimiyyət dəyişikliyindən sonra yeni rəhbərliyin necə qurulacağı bu məsələyə təsir etməyəcək.

И ВСЕ-ТАКИ МЕДВЕДЕВ…
После того как стали Ясны итоги выборов в Государственную думу, политики, предприниматели, российские и зарубежные СМИ принялись с нетерпением ожидать развязки в полном интриги сценарии по передаче власти в стране. Результаты прошедших выборов убедительно показали, что президент Путин сохранил высокий авторитет, а также полный контроль над страной, подтвердив тем самым свой статус "национального лидера". Партии "Единая Россия" и "Справедливая Россия", получившие при поддержке нынешнего главы Кремля соответственно 315 и 38 мест в новом составе парламента, в состоянии провести любые изменения в Конституции, действующем законодательстве и персональном составе высшей власти РФ.
Президент Путин, как искусный режиссер-постановщик остросюжетного детективного сериала, одновременно раскручивал несколько версий развития своего политического сценария, делал отвлекающие ходы, в общем, создал обстановку, когда политики, аналитики, журналисты, осознав тщетность своих попыток предугадать дальнейший ход событий, просто ждали, когда же, наконец, будет произнесено ключевое имя.
Путин предложил новому составу Госдумы поторопиться и собраться раньше отведенного на это по закону срока в 30 дней. Первое заседание может состояться уже 25-28 декабря. Перед этим предстоит провести съезд "Единой России", где партия-победитель должна объявить не только  лидера парламентской фракции и кандидатуру, выдвигаемую на пост спикера Государственной думы, но и назвать имя своего претендента на пост президента России. Таким образом, тянуть и далее с обнародованием имени преемника Владимира Путина не было смысла, и оно было названо. Это - Дмитрий Медведев.
Стенка на стенку
Кандидатуру Дмитрия Медведева в президенты РФ выдвинули сразу четыре партии: "Единая Россия", "Справедливая Россия", "Гражданская сила" и Аграрная партия. Смысл такого выдвижения прост: Медведев - формально беспартийный. Со своей инициативой лидеры названных партий пришли к президенту Путину, который перед объективами телекамер выразил свое полное одобрение и поддержку кандидатуре Медведева. Ясно, что данное решение было принято самим Путиным, а за партиями осталось лишь его техническое оформление.
Официально кандидат в президенты будет назван на съезде "Единой России" 17 декабря, но пропагандистская  кампания стала раскручиваться задолго до этой даты. О поддержке Медведева заявило руководство Московской патриархии РПЦ,  представитель которой в лице Георгия Рябых сказал, что объявленный кандидат понимает необходимость сохранения духовных и культурных традиций России, у него есть понимание роли традиционных религий. Далее один за другим видные представители путинского режима стали публично выражать свое одобрение и поддержку принятому решению, расхваливая Медведева как наиболее оптимальную кандидатуру. Вполне возможно, что выражение этих чувств не полностью наигранное.
Ведь хотя Дмитрий Медведев  не оставляет впечатления харизматической личности, но в его фигуре нет ничего, что может вызывать отрицательные эмоции у большинства населения. О личных качествах потенциального будущего президента известно немного. Он маленького роста, но при этом спортивен, интеллектуал, жизнерадостный и ровный в отношениях с людьми. Владимир Путин, очевидно, счел, что Дмитрий Медведев сможет не только продолжать его политику, но и адекватно воспринимать советы своего нынешнего патрона в будущем. Медведев кажется Владимиру Путину абсолютно лояльным, менее склонным к самостоятельной игре и более безопасным, чем тот же Иванов. Очевидно, Медведев не сможет с самого начала полностью подчинить своей воле "силовиков", так как он для них чужой. Следовательно, как минимум первое время эта сфера останется за Путиным, равно как функция суперарбитра в сложных отношениях между соперничающими группами внутри самой власти.
Либерально-гражданское крыло истеблишмента восприняло кандидатуру Медведева с нескрываемым удовлетворением. К таковым относятся министр финансов Кудрин, глава Минрегионразвития Дмитрий Козак,  руководитель Минэкономразвития Эльвира Набиуллина, а также министр здравоохранения и социального развития Татьяна Голикова. Вне правительства близкими к Медведеву считают главу Счетной палаты Сергея Степашина, влиятельного экс-главу кремлевской администрации Александра Волошина и др.
Что же касается так называемых "силовиков", которых возглавляет весьма влиятельный заместитель главы президентской администрации Игорь Сеченев, то они не только едва скрывают свое мрачное настроение, но давно ведут подковерную войну против Медведева и близких к нему лиц. Так, около года назад тогдашний генеральный прокурор РФ Устинов (известен как человек Сеченева) проявил чрезмерную активность в этом плане, за что поплатился должностью. В этом раунде аппаратной борьбы верх взял Медведев, в результате чего указом президента Путина генпрокурора Устинова и министра юстиции Чайку поменяли местами. Именно желанием скомпрометировать либеральное крыло обозреватели объясняют и недавнюю атаку на министра финансов Кудрина. Арестован по обвинению в финансовых махинациях и хищении в крупных размерах его заместитель Сергей Сторчак, которого держат под стражей, поскольку высшие чины правоохранительных органов заинтересованы в подчинении себе всех финансовых потоков страны и устранении неуступчивого к их нажиму Кудрина. Ответ последовал посредством влиятельной газеты "Коммерсант". В ней было опубликовано интервью совладельца и президента промышленно-финансовой группы "Финансгрупп" Олега Шварцмана, неосторожно "разболтавшего" о том, что возглавляемая им структура создана силовиками из кремлевской администрации с тем, чтобы принуждать олигархов и нелояльных бизнесменов расставаться со своими активами и деньгами в их пользу. Разразился скандал, последовали невнятные опровержения, но бизнес явно насторожился, что отчетливо проявилось на недавней встрече Владимира Путина с членами президиума Российской торгово-промышленной палаты.
Терпение - половина победы
Если с преемником как будто бы появилась ясность, то в отношении политического будущего самого Путина сохраняется неопределенность. По всей видимости, рассматривается не один сценарий. Концептуально ему отводится роль "национального лидера" - что-то среднее между китайским герантократом Дэн Сяопином и иранским духовным лидером Хаменеи. О персональном оформлении этой роли пока раздумывают.
В преддверии заседания Высшего госсовета союза России и Беларуси, которое прошло 14 декабря в Минске, СМИ делали различные предположения. Согласно радиостанции "Эхо Москвы", ожидается подписание конституционного акта, провозглашающего союзное государство, после чего Путин может стать президентом нового государственного образования, а Александр Лукашенко возглавит союзный парламент. Это предположение было официально опровергнуто. Одновременно новоиспеченный кандидат в президенты Дмитрий Медведев в эфире телеканала прямо попросил нынешнего главу Кремля после выборов президента возглавить правительство РФ. Он отметил, что для сохранения преемственности нынешнего курса мало избрать нового президента, придерживающегося выбранного Россией пути: "Не менее важно сохранить дееспособность команды, сформированной действующим президентом". Сам Путин уже давал понять, что готов возглавить правительство. Правда, при двух условиях: уверенной победе "единороссов" на выборах в Госдуму и "достойном" преемнике на посту президента. Условия эти выполняются, но Путин не торопится объявлять о своем решении. Очевидно, он уйдет с высшего государственного поста так, чтобы остаться.
Что касается других претендентов на президентское место, то в действительности им отводится роль спарринг-партнеров кандидатов от властвующей элиты. Все эти фигуры давно известны. Среди них лидер ЛДПР Владимир Жириновский, председатель КПРФ Геннадий Зюганов. Ожидается участник от "Яблока" в лице Григория Явлинского. В газетах обсуждается выдвижение Немцова от лидеров СПС,  экс-чемпиона мира по шахматам Каспарова, экс-премьер-министра Касьянова и некоторых других. Выдвижение последних будет затруднено, так как в отличие от кандидатов, которых выдвигают партии, представленные в Государственной думе,  всем другим нужно собрать в свою поддержку 2 миллиона подписей, а это трудно и дорого.
Саркисян просчитался
Мировую общественность интересуют президентские выборы с точки зрения международной политики. Медведев настолько близок и лоялен Путину, что, по крайней мере, на ближайшее будущее преемственность внешнеполитического курса России гарантирована. Это, по всей видимости, относится и к политике Москвы на Южном Кавказе, и в частности в отношении Азербайджана. Для нашей страны кандидатура Дмитрия Медведева предпочтительна. Как юрист, он в политике будет более последовательно придерживаться тех норм и границ, которые диктует международное право. Азербайджан в этом весьма заинтересован, как в контексте урегулирования карабахского конфликта, так и в реализации собственной политики безопасности, политического и экономического сотрудничества. Второй момент заключается в том, что Медведев не принадлежит к клану силовиков и представителей военно-промышленного комплекса, которые традиционно поддерживают агрессивное поведение Армении в регионе. И он вряд ли пойдет на поводу у сил, склоняющихся к методам угроз и давления при разрешении проблем на Южном Кавказе. Кроме того, поскольку он длительное время возглавляет совет директоров "Газпрома", ему близки и понятны проблемы энергетики и геополитики, которые идут рука об руку. И в этом смысле роль и значение Азербайджана ему разъяснять не надо.
Предположу, что решение Путина навеяло грусть на премьер-министра и кандидата в президенты Армении Сержа Саркисяна, который не скрывал, что делал ставку на Сергея Иванова в качестве будущего президента РФ. У них сложились доверительные отношения еще в бытность обоих министрами обороны. Армяне, возможно, просчитались, но преувеличивать значение этого, право, не стоит. Изменения российских приоритетов на Южном Кавказе с Армении на Азербайджан в ближайшее время не предвидится, как бы ни сложился властный пасьянс в Москве после всех выборов и назначений.