AFFA TAYM-AUT GÖTÜRÜR
Makedoniyalı mütəxəssis Coko Hacıyevski Azərbaycan millisindəki işini DÇ-2010-nun seçmə mərhələsində də davam etdirə bilər
AzƏrbayjanın futbol üzrƏ milli komandasına seçmə mərhələnin sonunadək müvəqqəti olaraq baş məşqçi təyin edilən makedoniyalı məşqçi Joko Hajıyevski fəaliyyətini daha bir seçmə mərhələsində də davam etdirə bilər. Mütəxəssisin öz işi haqqında da fikirlərini və AFFA-nın Şahin Diniyevin istefasından sonra bu posta yeni baş məşqçi axtarmamasını əsas götürsək, belə qənaətə gəlmək olar. Qurum dəfələrlə bu postda çalışmaq istəyini ifadə edən şəxsi millinin başına gətirməklə, daha az müqavimət yolunu seçdi.
Beləliklə, eyni zamanda "Bakı" klubunun da baş məşqçisi olan Hajıyevski özünü yeni ampluada göstərməlidir.
Makedoniyalı mütəxəssis Azərbayjanda işlədiyi bir neçə ay ərzində ölkə futbolu barədə fikir formalaşdıra və millinin heyəti haqqında qərara gələ bilib. Onun düşünjəsi millinin bir sıra aparıjı üzvləri ilə dil tapa bilməyərək, onları yığmaya dəvət etməyən Diniyevin yanaşmasından kəskin şəkildə fərqlənir. Hajıyevski Azərbayjanda rəqabətədavamlı futbolçuların çox olmadığını nəzərə alaraq, istedadları kənarda qoymaq fikrində deyil. Bu səbəbdən də onun ilk addımı Rəşad Sadıqov, Zaur Tağızadə, Mahmud Qurbanov kimi futbolçuları millinin sıralarına qaytarılması olub. Məşqçi bu futbolçuları yüksək qiymətləndirdiyini və onların komandanın əsasını təşkil etməli olduğunu bildirib. "Mən uzun vaxt ərzində bu futbolçuların oyununu izləmişəm və onların hansı səbəbdən yığmadan kənarda qaldıqlarını anlaya bilmirəm. Düşünürəm ki, belə oyunçularla yığma seçmə mərhələsində ondan artıq xal toplamalıdır. Artıq onlar heyətdədir və bizim hər şeyi yerbəyer etmək üçün vaxtımız olajaq", - deyə makedoniyalı məşqçi vurğulayıb.
Qeyd edək ki, artıq Hajıyevskinin rəhbərliyi altında keçirilən ilk qarşılaşmalarda adıçəkilən idmançılar ümidləri doğruldublar və məhz onların heyətə qayıtması millinin oyununda janlanma yaradıb. Belə ki, Finlandiyaya qarşı səfərdə keçirilən və Azərbayjan yığmasının inadlı mübarizə sonunda 1:2 hesabı ilə məğlubiyyəti ilə bitən matçda yeganə qolu rəqib qapısına məhz M.Qurbanov vurub.
Helsinkidə keçirilən qarşılaşmada hakimin birmənalı qarşılanmayan qərarlarına baxmayaraq, Qurbanov ənənəsinə sadiq qalıb və referinin ünvanına heç bir fikir səsləndirməyib. Söhbət, xüsusilə, Z.Tağızadənin hesaba alınmayan qolu və Şefk Kuqinin millimizin qapısına qaydalardan kənar vurduğu topun sayılmasından gedir. "Mən hələ də baş verənlərin təsiri altındayam. Həmin epizodun təkrarını bir neçə dəfə izləmişəm. Hakimin qərarının əksinə olaraq, mən həmin an oyundankənar vəziyyətdə deyildim. Bu, yalnız mənim yox, həm də hakimin oyunun nətijəsinə təsir edən kobud səhvlərə yol verdiyini deyən bir sıra mütəxəssislərin fikridir. Odur ki baş verənləri referinin insafına buraxaq. Əlbəttə ki, baş verənlər bizə toxunub. Amma unutmaq olmaz ki, bu, futboldur və oyunda həm hakimlər, həm də oyunçular səhvə yol verir", - deyə Zaur Tağızadə qeyd edib.
Bununla yanaşı, yeni məşqçi yığmanı müasir oyun üslubunda oynatmaq fikrindədir ki, bu da zamanın tələbidir. "Bizə 90 dəqiqəni tam güjü ilə oynaya bilən oyunçular lazımdır. Bugünkü futbolun sərt tələbləri var və onlara əməl edilməlidir. Yalnız belə yanaşma uğur gətirə bilər", - deyə Hajıyevski bildirib.
Qeyd edək ki, Hajıyevski Karlos Alberto Torresdən sonra Azərbayjan millisinə rəhbərlik edən ikinji əjnəbi mütəxəssisdir. Amma Torresin məşqçilik təjrübəsi o qədər də yüksək deyildi, makedoniyalının isə kifayət qədər təjrübəsi var. O, özünün milli komandanın başına gətirilməsi haqqında qərarı çağırış kimi qiymətləndirir və bu səbəbdən də komanda ilə maksimum qısa vaxtda uğur əldə etmək fikrindədir. "Əlbəttə ki, mənim Avro-2008-in seçmə mərhələsinin son turlarında finləri və belçikalıları məğlub edəjəyimizi söyləməyim lovğalıq olardı. Lakin futbolçularımın potensialı onların daha yaxşı oynamasına imkan verir", - deyə Hajıyevski qarşılaşmalardan əvvəl qeyd etmişdi.
Belə də oldu. Azərbayjan yığması hər iki qarşılaşmada məğlub olsa da, futbolçular rəqibə inadla müqavimət göstərə bildilər.
Azərbayjan millisinin baş məşqçisi təyin edilməsi ilə bağlı danışan makedoniyalı mütəxəssis əvvəllər dəfələrlə bu postu tutmağa hazır olduğunu söylədiyini xatırladıb: "Əlbəttə ki, hazırda seçmə mərhələ sona yaxınlaşdığı üçün çətin vaxtdır. Lakin bu gün mənim üçün bu posta gətirilməyim çağırış sayılır. Artıq Azərbayjanın ən yaxşı oyunçularına nəzər salmağa majal tapmışam, lakin heç kim haqqında qabaqjadan yanlış fikrə gəlmək istəmirəm. Hazırda millidə sağlam atmosferin yaradılması qarşıdakı oyunlara uğurla hazırlaşmaq baxımından vajibdir".
Hajıyevski onu da bildirib ki, uzun illər ərzində əldə etdiyi məşqçi şöhrətini bir neçə görüşdə xərjləməyi düşünmür və AFFA ilə uzunmüddətli əməkdaşlıq etmək fikrindədir.
Məşqçi milli ilə yanaşı "Bakı" klubuna da rəhbərlik etməyin onun üçün problem olmadığını söyləyib: "Mən Makedoniyada da ölkə millisinə rəhbərlik edən zaman belə situasiya ilə üzləşmişəm. Bundan başqa, "Bakı"nın prezidenti Hafiz Məmmədovun özü belə çətin anda milliyə kömək etməyimi istəyib və daha sonra AFFA da ona qoşulub. Odur ki mən sadəjə bundan imtina edə bilməzdim. Yığma komanda il ərzində maksimum on rəsmi qarşılaşmaya çıxır və bu səbəbdən hər iki postda çalışmaq xüsusi bir problem yaratmır", - deyə baş məşqçi bildirib.
Hajıyevski millinin heyətinə hazırda onun şərəfini qoruyan braziliyalı Leandro Qomeş və nigeriyalı Usim Nduka kimi "milliləşdirilmiş legionerlər"in jəlbini də istisna etməyib. O, hesab edir ki, milli inkişaf etməlidir ki, yüksək səviyyəli legionerlərin onun heyətinə jəlb olunması da inkişafa töhfə verə bilər. Hajıyevski həmkarları Xristo Vidakoviç və Sima Kruiçlə danışaraq, onların Bakıya gələrək, yığma komandada assistent kimi çalışmasına nail olmağı planlaşdırır. Qeyd edək ki, AFFA köməkçi seçimində Hajıyevskiyə tam azadlıq verib.
Maraqlıdır ki, AFFA Hajıyevskini milli komandanın başına müvəqqəti gətirməklə gözləmə mövqeyi tutub. Qurumun baş katibi Elxan Məmmədov bildirib ki, assosiasiya hazırda yalnız Finlandiya və Belçika milliləri ilə qarşılaşmalara köklənib: "Seçmə mərhələnin sona çatmasından sonra mütəxəssisin fəaliyyəti analiz ediləjək və gələjək üçün strategiya müəyyənləşdiriləjək. Qarşıdakı futbol tətillərində, yəni dekabr-yanvar aylarında baş məşqçinin müqaviləsinin uzadılıb-uzadılmaması ilə bağlı məsələyə baxılajaq. Məhz həmin vaxt bizim yeniyetmələrdən (U-17 və U-19) və gənjlərdən (U-21) ibarət yığmaların, həmçinin, ən başlıjası, əsas millinin məşqçi və texniki heyəti ilə müqavilələrimizin müddəti başa çatır. Eyni zamanda AFFA-nın yeni konfransına hazırlıq kimi, asan olmayan bir iş də qarşıda bizi gözləyir. Amma qurumun yeni rəhbərinin apreldə keçiriləjək planlaşdırma ijlasında seçilməsi də mümkündür. Düşünürəm ki, İjraiyyə Komitəsinin dekabrın əvvəllərində keçirilməsi planlaşdırılan ijlasında biz tarix məsələsini dəqiqləşdirəjəyik. Hələlik isə hər hansı məsələyə dair konkret fikir söyləmək tezdir".
Bununla yanaşı, AFFA-nın baş katibi hesab edir ki, millinin oyunçularının nümayiş etdirdiyi oyun, xüsusilə Helsinkidəki qarşılaşma qurumun düz qərar verdiyini göstərir: "Biz yeni Azərbayjan millisinin dəst-xəttini gördük. Yeni stildə ortaya qoyulan oyun taktikası, pis hava şəraitinə baxmayaraq, Avropanın ən yaxşı nümunələrinə yaxın idi. Uşaqlar istilik sisteminin sıradan çıxdığı stadionda mənfi 6 dərəjə soyuqda oynayırdılar. Bu şərtlər altında yaxşı futbol nümayiş etdirmək asan deyil. Məğlubiyyətə baxmayaraq, hesab edirəm ki, millimiz layiqli futbol göstərib və demək, Hajıyevski vədinə əməl edib. Qarşılaşmadan əvvəl o, yığmanın nümayiş etdirəjəyi futbolun keyfiyyətli və gözəl olajağını bir neçə dəfə bəyan etmişdi ki, belə də oldu. Məsələn, mən tribunadan birgə əyləşdiyim finlandiyalı həmkarlarımın yanında qürur duyurdum. Millimiz həmin qarşılaşmada sübut etdi ki, Bakıda qazanılan 1:0 hesablı qələbə təsadüf olmayıb".
Beləliklə, Hajıyevskinin millinin sükanı arxasında fəaliyyətini davam etdirməsi ehtimalı yüksəkdir. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, o, ilk günlərdən bütün oyunçularla ümumi dil tapıb və yığmaya həqiqətən də ən güjlüləri çağırır, bu ehtimal daha da artır. Artıq əksər futbolçularda makedoniyalı mütəxəssisin diqqətini jəlb etmək və karyeralarını xarijdə davam etdirmək istəyi ilə daha yaxşı çıxış etmək üçün stimul yaranıb. Məsələn, "MKT-Araz"ın futbolçusu Saşa Yunisoğlunun UEFA Kubokunda Polşanın "Qroslina" klubuna qarşı oyunda rəqibin xoşuna gəldiyi kimi.
Odur ki artıq futbolçuların çatmaq istəyəjəkləri hədəf var və onlar öz potensiallarını 2010-ju il dünya çempionatının gələn ilin payızında başlanajaq seçmə mərhələsində nümayiş etdirə bilərlər.

AFFA TAKES A TIMEOUT
The temporary appointment of Ma-cedonian Gjoko Hadzievski as coach to the Azerbaijani national football team until the end of the qualifiers might linger on into yet another qualifying campaign. This is the conclusion that may be drawn from what he says about his view of the work in this post and AFFA's decision not to start looking for a different coach after Sahin Diniyev's resignation. The Association took the path of least resistance by offering the post to a coach who has more than once made statements about his desire to coach the national team. So now Hadzievski, who is also the coach of Baku FC, will have to prove himself in his new capacity.
In just a few months since the Macedonian's arrival in this country, he has managed to form an opinion about Azerbaijani football and the composition of the national team. And his opinion is very different from the strategy of Sahin Diniyev, who failed to find a common language with a number of leading players whom he stopped selecting for the team. Hadzievski, on the other hand, has no desire to waste talented players, given that there are not that many competitive footballers in Azerbaijan. This is why his first step was to bring back Rasad Sadiqov, Zaur Tagizada and Mahmud Qurbanov, who sorely missed playing for the national team. And the Macedonian immediately made it clear that he valued highly these players who should form the core of the renewed national team. "I have watched these players for a long time and could not figure out why they were left out of the national team. I think that with players like these, we should collect more than 10 points during the qualifiers. Now they are in the team, and we will have time to dot our 'i's," the Macedonian said. From the very first games under his leadership, the returnees began to live up to our expectations: Thanks to their presence, the team's game became very different. M. Qurbanov, for example, scored in the match with Finland, where the visitors lost 1-2 in an even game.
It is characteristic of him that he did not make any complaints about referees, despite their controversial decisions during the match in Helsinki. In particular, the referee did not allow Z. Tagizada's goal, while Shefki Kuqi's goal was controversial. "I am still resentful. I have watched the replay of that goal a few times; the referee decided that I was offside, but I was unable to see how. It is not only my opinion; a number of experts also noted several bad mistakes by the referee, which influenced the outcome. Well, let it be on his conscience. It is sad, of course, but let us not forget that this is football and both players and referees make mistakes," Zaur said.
At the same time, the new head coach intends to have the team adopt a new, modern style of play, which is the imperative in modern times. "We need players who can play well all 90 minutes of the game. Modern-day football has strict requirements which one has to meet. Only with this kind of approach can one achieve success," Hadzievski said. It is worth noting that he is the second foreign coach of the national team, following Carlos Alberto Torres, but while the Brazilian's coaching background was not particularly extensive, the new head coach is quite experienced. He views his appointment as a challenge and therefore intends to achieve progress as quickly as possible. "Naturally, it would be boastful for me to say that we could beat the Finns and Belgians in the final qualifiers for the 2008 European Championship, but the footballers' potential makes it possible for me to say that they can play better than they do now," Hadzievski said before the games. And they did play better. Although the team lost, they fought hard.
Talking about his appointment, Hadzievski stressed that he had said many times before that he was ready to head the national team. "Of course, it is a difficult time; after all, the qualifiers are drawing to an end. But my work with the team is a sort of a challenge for me. I have managed to see Azerbaijan's best players in action, and I am not biased against anyone. Now we need to create a healthy atmosphere in the team, so that we can get ready for the games," the coach noted. He also stressed that he had no intention of losing his hard-earned reputation as a good coach in the matter of a few games, and is, therefore, inclined to establish a long-term relationship with AFFA.
He also noted that combining jobs at the national team and Baku FC is not a big problem for him. "I was in a similar situation in Macedonia, when I headed the national team of that country. Besides, club president Hafiz Mammadov himself asked me to help the national team at a difficult moment, and the AFFA leadership told me the same, so I simply could not turn down their offer. The national team plays 10 official games a year, maximum, so combining jobs is not a big problem," Gjoko Hadzievski said.
He did not rule out the possibility of inviting naturalized foreigners to the national team, although, for now, there are only two of them in the national team of his "convocation," Brazilian Leandro Gomes and Nigerian Usim Nduka. In Hadzievski's opinion, the national team needs to move ahead, and attracting good, foreign players is just another factor that will help the team make progress faster. The Macedonian also wants to talk to his colleagues, Hristo Vidakovic and Sima Kruic about coming to Baku as assistants. Especially as Hadzievski now has carte blanche from AFFA and is free to choose his assistants as he pleases.
It is curious that, having invited Hadzievski in on a temporary contract, the Football Association has decided to adopt a wait-and-see approach. AFFA General Secretary Elxan Mammadov noted that the Association is currently concentrating on preparations for the qualifying games with Finland and Belgium. "When the qualifiers are over, we will analyze the coach's work and formulate a strategy. The football season will soon end and, in December and January, we will discuss the prolongation of contracts. Our contracts with coaches and technical specialists of the youth teams (U-17, U-19 and U-21) and, most importantly, our national team, are due to expire. We are also faced with the difficult problem of making preparations for the extraordinary AFFA conference, but the new head of the Association will probably be chosen at the conference scheduled for April. I think that in early December, when a routine meeting of the Executive Committee is to take place, we will decide on the date, so it is premature to talk about these issues today," E. Mammadov said.
In the general secretary's opinion, AFFA made the right choice, given how well the team played in the recent matches, in particular, the game in Helsinki. "We saw a new Azerbaijani national team with a unique style. Despite the bad weather, the tactics were very similar to those of the best European teams. Our guys played well despite the freezing, -6 degrees Celsius, and broken heating system at the stadium. This is why playing good football in these conditions was difficult. However, although we lost, I think that we played a good game, so Hadzievski kept his promise. He said many times before the game that the team would play good-quality and fine football - and he was right. I, for example, was watching the game with my colleagues from the Finnish Federation, and was very proud of our team. And our team proved that its 1-0 victory in Baku was no accident," E. Mammadov said.
So G. Hadzievski's chances of keeping his job at the national team are quite good, especially as he has found a common language with practically all the players and selects footballers who really are the best. And now many players have an incentive to play even better, so that they can be picked up by foreign scouts and continue their careers abroad, like Sasha Yunisoglu, whose performance for MKT-Araz in the UEFA Cup tournament against the Polish club Groclin was very much appreciated by the opponents. So the players do have incentives, and they can fully realize their potential as early as the qualifying stage of the 2010 World Championship, which is to begin next autumn.