AFFA TAYM-AUT GÖTÜRÜR
Makedoniyalı mütəxəssis Coko Hacıyevski Azərbaycan millisindəki işini DÇ-2010-nun seçmə mərhələsində də davam etdirə bilər
AzƏrbayjanın futbol üzrƏ milli komandasına seçmə mərhələnin sonunadək müvəqqəti olaraq baş məşqçi təyin edilən makedoniyalı məşqçi Joko Hajıyevski fəaliyyətini daha bir seçmə mərhələsində də davam etdirə bilər. Mütəxəssisin öz işi haqqında da fikirlərini və AFFA-nın Şahin Diniyevin istefasından sonra bu posta yeni baş məşqçi axtarmamasını əsas götürsək, belə qənaətə gəlmək olar. Qurum dəfələrlə bu postda çalışmaq istəyini ifadə edən şəxsi millinin başına gətirməklə, daha az müqavimət yolunu seçdi.
Beləliklə, eyni zamanda "Bakı" klubunun da baş məşqçisi olan Hajıyevski özünü yeni ampluada göstərməlidir.
Makedoniyalı mütəxəssis Azərbayjanda işlədiyi bir neçə ay ərzində ölkə futbolu barədə fikir formalaşdıra və millinin heyəti haqqında qərara gələ bilib. Onun düşünjəsi millinin bir sıra aparıjı üzvləri ilə dil tapa bilməyərək, onları yığmaya dəvət etməyən Diniyevin yanaşmasından kəskin şəkildə fərqlənir. Hajıyevski Azərbayjanda rəqabətədavamlı futbolçuların çox olmadığını nəzərə alaraq, istedadları kənarda qoymaq fikrində deyil. Bu səbəbdən də onun ilk addımı Rəşad Sadıqov, Zaur Tağızadə, Mahmud Qurbanov kimi futbolçuları millinin sıralarına qaytarılması olub. Məşqçi bu futbolçuları yüksək qiymətləndirdiyini və onların komandanın əsasını təşkil etməli olduğunu bildirib. "Mən uzun vaxt ərzində bu futbolçuların oyununu izləmişəm və onların hansı səbəbdən yığmadan kənarda qaldıqlarını anlaya bilmirəm. Düşünürəm ki, belə oyunçularla yığma seçmə mərhələsində ondan artıq xal toplamalıdır. Artıq onlar heyətdədir və bizim hər şeyi yerbəyer etmək üçün vaxtımız olajaq", - deyə makedoniyalı məşqçi vurğulayıb.
Qeyd edək ki, artıq Hajıyevskinin rəhbərliyi altında keçirilən ilk qarşılaşmalarda adıçəkilən idmançılar ümidləri doğruldublar və məhz onların heyətə qayıtması millinin oyununda janlanma yaradıb. Belə ki, Finlandiyaya qarşı səfərdə keçirilən və Azərbayjan yığmasının inadlı mübarizə sonunda 1:2 hesabı ilə məğlubiyyəti ilə bitən matçda yeganə qolu rəqib qapısına məhz M.Qurbanov vurub.
Helsinkidə keçirilən qarşılaşmada hakimin birmənalı qarşılanmayan qərarlarına baxmayaraq, Qurbanov ənənəsinə sadiq qalıb və referinin ünvanına heç bir fikir səsləndirməyib. Söhbət, xüsusilə, Z.Tağızadənin hesaba alınmayan qolu və Şefk Kuqinin millimizin qapısına qaydalardan kənar vurduğu topun sayılmasından gedir. "Mən hələ də baş verənlərin təsiri altındayam. Həmin epizodun təkrarını bir neçə dəfə izləmişəm. Hakimin qərarının əksinə olaraq, mən həmin an oyundankənar vəziyyətdə deyildim. Bu, yalnız mənim yox, həm də hakimin oyunun nətijəsinə təsir edən kobud səhvlərə yol verdiyini deyən bir sıra mütəxəssislərin fikridir. Odur ki baş verənləri referinin insafına buraxaq. Əlbəttə ki, baş verənlər bizə toxunub. Amma unutmaq olmaz ki, bu, futboldur və oyunda həm hakimlər, həm də oyunçular səhvə yol verir", - deyə Zaur Tağızadə qeyd edib.
Bununla yanaşı, yeni məşqçi yığmanı müasir oyun üslubunda oynatmaq fikrindədir ki, bu da zamanın tələbidir. "Bizə 90 dəqiqəni tam güjü ilə oynaya bilən oyunçular lazımdır. Bugünkü futbolun sərt tələbləri var və onlara əməl edilməlidir. Yalnız belə yanaşma uğur gətirə bilər", - deyə Hajıyevski bildirib.
Qeyd edək ki, Hajıyevski Karlos Alberto Torresdən sonra Azərbayjan millisinə rəhbərlik edən ikinji əjnəbi mütəxəssisdir. Amma Torresin məşqçilik təjrübəsi o qədər də yüksək deyildi, makedoniyalının isə kifayət qədər təjrübəsi var. O, özünün milli komandanın başına gətirilməsi haqqında qərarı çağırış kimi qiymətləndirir və bu səbəbdən də komanda ilə maksimum qısa vaxtda uğur əldə etmək fikrindədir. "Əlbəttə ki, mənim Avro-2008-in seçmə mərhələsinin son turlarında finləri və belçikalıları məğlub edəjəyimizi söyləməyim lovğalıq olardı. Lakin futbolçularımın potensialı onların daha yaxşı oynamasına imkan verir", - deyə Hajıyevski qarşılaşmalardan əvvəl qeyd etmişdi.
Belə də oldu. Azərbayjan yığması hər iki qarşılaşmada məğlub olsa da, futbolçular rəqibə inadla müqavimət göstərə bildilər.
Azərbayjan millisinin baş məşqçisi təyin edilməsi ilə bağlı danışan makedoniyalı mütəxəssis əvvəllər dəfələrlə bu postu tutmağa hazır olduğunu söylədiyini xatırladıb: "Əlbəttə ki, hazırda seçmə mərhələ sona yaxınlaşdığı üçün çətin vaxtdır. Lakin bu gün mənim üçün bu posta gətirilməyim çağırış sayılır. Artıq Azərbayjanın ən yaxşı oyunçularına nəzər salmağa majal tapmışam, lakin heç kim haqqında qabaqjadan yanlış fikrə gəlmək istəmirəm. Hazırda millidə sağlam atmosferin yaradılması qarşıdakı oyunlara uğurla hazırlaşmaq baxımından vajibdir".
Hajıyevski onu da bildirib ki, uzun illər ərzində əldə etdiyi məşqçi şöhrətini bir neçə görüşdə xərjləməyi düşünmür və AFFA ilə uzunmüddətli əməkdaşlıq etmək fikrindədir.
Məşqçi milli ilə yanaşı "Bakı" klubuna da rəhbərlik etməyin onun üçün problem olmadığını söyləyib: "Mən Makedoniyada da ölkə millisinə rəhbərlik edən zaman belə situasiya ilə üzləşmişəm. Bundan başqa, "Bakı"nın prezidenti Hafiz Məmmədovun özü belə çətin anda milliyə kömək etməyimi istəyib və daha sonra AFFA da ona qoşulub. Odur ki mən sadəjə bundan imtina edə bilməzdim. Yığma komanda il ərzində maksimum on rəsmi qarşılaşmaya çıxır və bu səbəbdən hər iki postda çalışmaq xüsusi bir problem yaratmır", - deyə baş məşqçi bildirib.
Hajıyevski millinin heyətinə hazırda onun şərəfini qoruyan braziliyalı Leandro Qomeş və nigeriyalı Usim Nduka kimi "milliləşdirilmiş legionerlər"in jəlbini də istisna etməyib. O, hesab edir ki, milli inkişaf etməlidir ki, yüksək səviyyəli legionerlərin onun heyətinə jəlb olunması da inkişafa töhfə verə bilər. Hajıyevski həmkarları Xristo Vidakoviç və Sima Kruiçlə danışaraq, onların Bakıya gələrək, yığma komandada assistent kimi çalışmasına nail olmağı planlaşdırır. Qeyd edək ki, AFFA köməkçi seçimində Hajıyevskiyə tam azadlıq verib.
Maraqlıdır ki, AFFA Hajıyevskini milli komandanın başına müvəqqəti gətirməklə gözləmə mövqeyi tutub. Qurumun baş katibi Elxan Məmmədov bildirib ki, assosiasiya hazırda yalnız Finlandiya və Belçika milliləri ilə qarşılaşmalara köklənib: "Seçmə mərhələnin sona çatmasından sonra mütəxəssisin fəaliyyəti analiz ediləjək və gələjək üçün strategiya müəyyənləşdiriləjək. Qarşıdakı futbol tətillərində, yəni dekabr-yanvar aylarında baş məşqçinin müqaviləsinin uzadılıb-uzadılmaması ilə bağlı məsələyə baxılajaq. Məhz həmin vaxt bizim yeniyetmələrdən (U-17 və U-19) və gənjlərdən (U-21) ibarət yığmaların, həmçinin, ən başlıjası, əsas millinin məşqçi və texniki heyəti ilə müqavilələrimizin müddəti başa çatır. Eyni zamanda AFFA-nın yeni konfransına hazırlıq kimi, asan olmayan bir iş də qarşıda bizi gözləyir. Amma qurumun yeni rəhbərinin apreldə keçiriləjək planlaşdırma ijlasında seçilməsi də mümkündür. Düşünürəm ki, İjraiyyə Komitəsinin dekabrın əvvəllərində keçirilməsi planlaşdırılan ijlasında biz tarix məsələsini dəqiqləşdirəjəyik. Hələlik isə hər hansı məsələyə dair konkret fikir söyləmək tezdir".
Bununla yanaşı, AFFA-nın baş katibi hesab edir ki, millinin oyunçularının nümayiş etdirdiyi oyun, xüsusilə Helsinkidəki qarşılaşma qurumun düz qərar verdiyini göstərir: "Biz yeni Azərbayjan millisinin dəst-xəttini gördük. Yeni stildə ortaya qoyulan oyun taktikası, pis hava şəraitinə baxmayaraq, Avropanın ən yaxşı nümunələrinə yaxın idi. Uşaqlar istilik sisteminin sıradan çıxdığı stadionda mənfi 6 dərəjə soyuqda oynayırdılar. Bu şərtlər altında yaxşı futbol nümayiş etdirmək asan deyil. Məğlubiyyətə baxmayaraq, hesab edirəm ki, millimiz layiqli futbol göstərib və demək, Hajıyevski vədinə əməl edib. Qarşılaşmadan əvvəl o, yığmanın nümayiş etdirəjəyi futbolun keyfiyyətli və gözəl olajağını bir neçə dəfə bəyan etmişdi ki, belə də oldu. Məsələn, mən tribunadan birgə əyləşdiyim finlandiyalı həmkarlarımın yanında qürur duyurdum. Millimiz həmin qarşılaşmada sübut etdi ki, Bakıda qazanılan 1:0 hesablı qələbə təsadüf olmayıb".
Beləliklə, Hajıyevskinin millinin sükanı arxasında fəaliyyətini davam etdirməsi ehtimalı yüksəkdir. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, o, ilk günlərdən bütün oyunçularla ümumi dil tapıb və yığmaya həqiqətən də ən güjlüləri çağırır, bu ehtimal daha da artır. Artıq əksər futbolçularda makedoniyalı mütəxəssisin diqqətini jəlb etmək və karyeralarını xarijdə davam etdirmək istəyi ilə daha yaxşı çıxış etmək üçün stimul yaranıb. Məsələn, "MKT-Araz"ın futbolçusu Saşa Yunisoğlunun UEFA Kubokunda Polşanın "Qroslina" klubuna qarşı oyunda rəqibin xoşuna gəldiyi kimi.
Odur ki artıq futbolçuların çatmaq istəyəjəkləri hədəf var və onlar öz potensiallarını 2010-ju il dünya çempionatının gələn ilin payızında başlanajaq seçmə mərhələsində nümayiş etdirə bilərlər.

Македонский специалист Джоко Хаджиевски может продолжить работу со сборной Азербайджана в отборочном цикле ЧМ-2010
Временное назнаЧение македонца Джоко Хаджиевски на пост главного тренера сборной Азербайджана по футболу до конца отборочного цикла может затянуться еще на одну квалификационную кампанию. Такой вывод напрашивается, учитывая высказывания специалиста о своем видении работы на этом посту и решение АФФА не начинать поисков нового рулевого команды после отставки Шаина Диниева. Ассоциация пошла по пути наименьшего сопротивления, предложив пост тому тренеру, который неоднократно говорил о желании работать в "националке". Так что теперь Хаджиевски, который возглавляет и "Бакы", предстоит проявить себя в новом амплуа.
За те несколько месяцев, что македонец находится в стране, он успел сформировать свое мнение относительно отечественного футбола и определения состава сборной. Причем оно коренным образом разнится с подходом Шаина Диниева, не нашедшего общий язык с рядом ведущих игроков, которые перестали приглашаться в команду. Хаджиевски же не намерен разбрасываться талантами, учитывая, что у нас немного конкурентоспособных футболистов. Поэтому его первым шагом стало возвращение в сборную Рашада Садыхова, Заура Тагизаде, Махмуда Гурбанова, истосковавшихся по игре за сборную. Причем македонец сразу же дал понять, что довольно высоко котирует этих футболистов, которые и должны составить костяк обновленной дружины. "Я следил за этими игроками на протяжении долгого времени и никак не мог понять, почему они оказались вне сборной. Я думаю, что с такими игроками коллектив должен набирать более десяти очков за квалификацию. Сейчас они в составе и у нас будет время расставить все точки на "i", - отметил македонец. И уже с первых матчей под его руководством возвращенцы начали оправдывать надежды - благодаря их присутствию в составе игра команды значительно преобразилась. Так, М.Гурбанов забил гол в выездном матче против Финляндии, в котором гости уступили в упорной борьбе - 1:2.
Характерно, что от него не было слышно в адрес судей недовольства, несмотря на неоднозначные решения их в матче в Хельсинки. В частности, речь идет о незасчитанном голе З.Тагизаде и мяче Шефки Куги, забитом с нарушением правил. "Мне до сих пор обидно. Несколько раз просмотрел этот эпизод, где арбитру показалось, что я нахожусь вне игры, но никакого офсайда там не обнаружил. Такого мнения придерживаюсь не только я, но и ряд специалистов, которые отметили несколько грубых ошибок рефери по ходу встречи, повлиявших на результат. Так что оставим это на совести арбитров. Конечно, обидно, но не надо забывать, что это футбол - ошибаются и судьи, и игроки", - подчеркнул Заур.
При этом новый рулевой намерен привить сборной современный стиль игры, что продиктовано велением времени. "Нам нужны футболисты, способные в полную силу играть все девяносто минут. Футбол сегодняшнего дня предъявляет жесткие требования, которые необходимо принимать. И только при таком подходе можно добиться успеха", - подчеркнул Хаджиевски. Примечательно, что он стал вторым иностранным специалистом в сборной после Карлоса Альберто Торреса, однако если тренерский опыт бразильца был не очень богат, то наш новый рулевой имеет достаточную практику. Свое назначение он расценивает как вызов, поэтому намерен добиться прогресса с командой в максимально сжатые сроки. "Естественно, с моей стороны было бы бахвальством заявлять, что мы сможем победить финнов и бельгийцев в заключительных отборочных встречах Евро-2008, но потенциал футболистов позволяет говорить о том, что они могут сыграть лучше", - говорил перед играми Д.Хаджиевски. Что и получилось. Хоть команда и проиграла, но сделала это в упорной борьбе.
Касаясь своего назначения, Хаджиевски подчеркнул, что ранее неоднократно говорил о том, что готов возглавить сборную. "Конечно, момент трудный, ведь квалификационный цикл близится к завершению. Но работа с командой для меня является своего рода вызовом. Я успел просмотреть в деле лучших игроков Азербайджана и ни к кому не отношусь предвзято. Сейчас необходимо наладить здоровую атмосферу в сборной, чтобы успешно подготовиться к предстоящим встречам", - заметил специалист. Также он подчеркнул, что не намерен терять свое заработанное в течение долгих лет тренерское реноме за несколько встреч и настроен на перспективу долгосрочных отношений с АФФА.
В то же время он подчеркнул, что совмещение постов в сборной и "Бакы" не является для него большой проблемой. "С такой же ситуацией я столкнулся в Македонии, когда возглавлял национальную команду этой страны. К тому же сам президент клуба Хафиз Мамедов попросил меня в столь трудный момент помочь сборной, к нему присоединилось и руководство АФФА, поэтому я просто не мог отказать. Сборная проводит в год максимум по десять официальных встреч, так что работа на обоих постах не является большой проблемой", - подчеркнул Д.Хаджиевски.
В то же время он не исключает приглашения в команду натурализованных легионеров, каковых в сборной его созыва пока два - бразилец Леандро Гомеш и нигериец Усим Ндука. Специалист считает, что сборной необходимо развиваться, и метод привлечения легионеров хорошего уровня тоже должен способствовать прогрессу. Также македонец намерен переговорить со своими коллегами Христо Видаковичем и Симой Круичем на предмет их возможного приезда в Баку в качестве ассистентов. Тем более что Хаджиевски получил полный карт-бланш от АФФА и волен выбирать помощников по своему усмотрению.
Любопытно, что, пригласив в сборную на временной основе Хаджиевски, ассоциация заняла выжидательную позицию. Ее генеральный секретарь Эльхан Мамедов заметил, что АФФА в данный момент сосредоточена исключительно на подготовке к отборочным играм против Финляндии и Бельгии. "По завершении квалификации мы проведем анализ работы специалиста и выработаем стратегию на будущее. На предстоящих футбольных каникулах, то есть в декабре-январе, будем рассматривать вопросы, касающиеся продления контрактов. Ведь у нас заканчиваются договоры с тренерами и техническим персоналом юношеских сборных (U-17 и U-19), молодежной (U-21) и, самое главное, первой команды страны. Также перед нами стоит непростая задача, касающаяся подготовки к внеочередной конференции АФФА, но, возможно, новый глава ассоциации будет выбран на плановой конференции в апреле. Думаю, что в начале декабря, на который намечено очередное заседание исполкома, мы окончательно определимся с датой. Пока же говорить о чем-либо преждевременно", - подчеркнул Э.Мамедов.
При этом генсек считает, что АФФА сделала правильный выбор, учитывая качество игры, показанное футболистами в заключительных встречах, в частности в Хельсинки. "Мы увидели новую сборную Азербайджана со своим почерком. Тактика игры по своему стилю была близка к лучшим европейским образцам, несмотря на суровые погодные условия. Ребята вышли играть при температуре минус 6 градусов на стадион, где вышла из строя отопительная система. Поэтому показать хороший футбол на такой поляне было нелегко. И, несмотря на поражение, я считаю, что наша сборная показала достойный футбол, так что Хаджиевски сдержал свое обещание. Перед матчем он неоднократно говорил о том, что футбол в исполнении коллектива будет добротным и красивым, - так оно и вышло. Например, я, сидя на стадионе вместе со своими коллегами из финской федерации, чувствовал себя гордо. И наша сборная доказала, что ее победа в Баку со счетом 1:0 оказалась неслучайной", - заметил Э.Мамедов.
Так что шансы Д.Хаджиевски продолжить работу в сборной довольно весомы. Тем более что он сразу же нашел общий язык практически со всеми игроками и призывает в состав действительно сильнейших. И теперь у многих футболистов появился стимул заиграть еще лучше, чтобы быть замеченными зарубежными скаутами и продолжить свою карьеру за рубежом. Как это уже сделал защитник Саша Юнисоглу, чья игра за "МКТ-Араз" на Кубке УЕФА против польского "Гроцлина" пришлась по душе команде соперников. Так что игрокам есть к чему стремиться, а сполна свой потенциал они смогут реализовать уже в отборочном цикле чемпионата мира-2010, который начнется осенью следующего года.