ŞAHLARA LAYİQ HƏDİYYƏ
Romalılar ondan Ətriyyat və zəhər əleyhinə vasitə kimi istifadə edir, Buddanın davamçıları onunla paltarlarını rəngləyirdilər. Qədimdə onunla, hətta kataraktanı da müalicə edirdilər. Şərq təbabətinə dair yazılarda onun orqanizmin bütün hüceyrələrini, əsasən, qanı qidalandıran vasitə qismində daxil olduğu çoxlu resept tapmaq mümkündür. Onu bihuşedici, ağrıgötürən və həyat tonusunu qaldıran vasitə kimi tətbiq edirdilər. O yalnız hamilə qadınlar üçün zərərli, əvəzində, şahlar və krallar üçün əvəzsiz hədiyyə sayılırdı. Söhbət zəfərandan, təbiətin "qırmızı qızıl" adlandırılan ən gözəl nemətlərindən birindən gedir.
Zəfəran Azərbaycan torpağında da bitsə də, hələlik hansı səbəbdənsə, bu qiymətli bitkinin yetişdirilməsi ölkənin aqrar sektorunun hissolunacaq dərəcədə gəlir gətirən sahəsinə çevrilməyib. Halbuki onun istehsalı düzgün təşkil edilərsə, zəfəranın ixracından əldə edilən gəlir neftdən əldə edilən gəlirlərdən də çox ola bilərdi...
Dünyada ən bahalı ədviyyat
Hazırda zəfəran Azərbaycandan başqa, Əfqanıstan, Gürcüstan, İran, Mərakeş, Pakistan, ABŞ, Yaponiya, İspaniya və Fransada, həmçinin Afrikanın şimalında əkilir. Sənaye yığımı onlarca və yüzlərlə ton təşkil edir. Zəfəranın ən böyük istehsalçısı və beynəlxalq bazarlarda ən iri tədarükçüsü İrandır. Keçən il İran $101 mln dəyərində 200 tondan çox məhsul ixrac edib. İnformasiya agentliklərinin məlumatına görə, hazırda dünyada zəfəran istehsalının 90%-i İranın payına düşür ki, bu da ona ən bahalı ədviyyatın satışından nəhəng valyuta gəlirləri əldə etməyə imkan verir. Hazırda, hətta İspaniya da İranla rəqabət apara bilmir. 1 kq ispan zəfəranının qiyməti 1 400, ən yaxşı İran növlərinin qiyməti isə, təxminən, 3 500 avrodur. Məhsulun rəqabət qabiliyyətinin artırılması məqsədilə İranda dövlət orqanlarının iştirakı ilə zəfəran istehsalçıları və emal edənlərdən ibarət konsorsium yaradılır. Onun vəzifəsi alış qiymətlərinin artırılması hesabına yüksək keyfiyyətli zəfəran istehsalını stimullaşdırmaq, həmçinin ispan təcrübəsi və milli ənənələri nəzərə alaraq, məhsulun emalı və qablaşdırılmasının keyfiyyətini yüksəltməkdir. İran Çin və Yaponiyanın perspektivli bazarlarına çıxmağa cəhd göstərir.
Məşhəd Universitetinin Elmi-tədqiqat Mərkəzinin alimlərinin bu bitkinin insan sağlamlığına müsbət təsiri barədə sübutları da İran zəfəranının məşhurluğunu daha da artırdı. Onların fikrincə, zəfəran orqanizmin müqavimət gücünü artırır və onu cavanlaşdırır, arterial təzyiqi aşağı salır və xərçəngin inkişafının qarşısını alır, çünki bu hüceyrələri məhv edir. Müəyyənləşdirilib ki, ispan zəfəranının illik satış həcmləri ölkədə yetişdirilən məhsuldan bir neçə dəfə çoxdur. Nəticədə, İspaniya İran zəfəranının satışından İranın özündən də çox gəlir əldə edir. Beynəlxalq bazarda, əsasən, Çin və Əfqanıstanda istehsal edilən saxta  İran zəfəranı da peyda olub. Adları çəkilən ölkələrdə də zəfəran istehsalı qurulmaqdadır və ekspertlərin fikrincə, perspektivdə Əfqanıstan beynəlxalq zəfəran bazarında İranın ciddi rəqibinə çevrilə bilər.
Zəfəran keçən əsrdə qalıb?
Mənbələrin məlumatlarına görə, Azərbaycanda zəfəran IX əsrdən yetişdirilir. Vaxtilə əcdadlarımız daha çox zəfəran istehsal edir, onu Avropa bazarlarında satışa çıxarırdılar. Keçən əsrin əvvəllərində onu təkcə Bilgəhdə yox, Abşeronun məhsuldar qumlu torpaqlarla zəngin olan digər yaşayış məntəqələrində də yetişdirirdilər. Belə torpaqlarda soğanaqlı zəfəran günəşə doğru can atır, lakin qızıl payız qurtaranda - sentyabr və noyabr aylarında məhsul verir. O dövrün statistikası 100 kq və daha çox yüksək keyfiyyətli zəfəran yetişdirildiyini göstərir. SSRİ dönəmində Bilgəh qəsəbəsində, hətta "Zəfəran" sovxozu da yaratmışdılar. Plantasiyalar bitkiçilik sahəsinin aparıcı mütəxəssislərinin elmi tövsiyələrinə əsaslanan aqrotexniki qaydalarla becərilirdi, laboratoriyada isə elmi işçilər yetişdirilən məhsulun keyfiyyətini yoxlayırdılar. Zəfərançılıq həmişə sərfəli və rentabelli sahə sayılıb. Hər il sovxozda 80 kq məhsul istehsal edilirdi, bütövlükdə ölkə üzrə isə bu göstərici 150-200 kq səviyyəsinə çatırdı.
Keçmiş SSRİ dağılandan sonra, Azərbaycanda torpaq islahatı keçirildi. "Zəfəran" sovxozu ləğv edildi, onunla birlikdə isə zəfərançılıq laboratoriyasının varlığına da son qoyuldu. Zəfəran becərilməsi üçün ayrılan 130 ha ərazi islahatın gedişində qəsəbə sakinləri arasında bölüşdürülsə də, yeni mülkiyyətçilərdən heç biri zəfəran yetişdirməklə məşğul olmadı. İndi bu işlə öz şəhərkənarı sahələrində yalnız həvəskarlar məşğul olurlar. Bilgəhdə əkinçilər cəmi 16 ha, Masallıda - 3 ha, Ucarda - 2 ha sahədə zəfəran əkirlər. Zəfəranın illik istehsalı, təxminən, 80 kq təşkil edir.
Statistikadan göründüyü kimi, zəfəran istehsalı artıq Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi üçün prioritet sahə deyil. Halbuki ekspertlərin iddialarına görə, efir yağlarının miqdarı baxımından Abşeron zəfəranı təkcə İran deyil, İspaniyanın da ən yaxşı nümunələrindən üstündür. "Qırmızı qızıl" adını alan bu məhsul keçən əsrin əvvəllərində "qara qızıl"dan xeyli bahalı idi. Yeri gəlmişkən, o dövrdə ildə 1 000 kq məhsul istehsal edilirdi. İndi isə istehsal 10 dəfədən də çox azalıb.
Bütün ümidlər fermerlərədir
Bu gün dünya satış bazarında zəfəranın 1 kiloqramının qiyməti 2000 dollara çatır. Onun belə yüksək qiyməti sahələrdəki ağır əməklə şərtlənir. Sabirabad rayonunun Çöl Həşimxanlı kəndində yaşayan və artıq 7-8 ildir, zəfəran yetişdirmək və onu şəxsən Bakı bazarlarında satmaqla məşğul olan fermer Canpolad Cəfərovun sözlərinə görə, bir zəfəran soğançası 2-3 gül verir. Toxumu olmur. Fermerin "R+"a müsahibəsindən: "Güllərin dişiciklərini bütün çiçəkləmə dövründə quru havada, adətən, günortadan sonra yığırıq. Təzəcə açmış güllərin dişicikləri çıxarılır və biz onları narın ələklərdə, təxminən, 15 dəqiqə qurudur, sonra tənəkə qablara yığırıq. Hər il 30-35 kq zəfəran yığılır. Muğanda məndən başqa heç kim zəfəran becərmir. Onu almağa qonşu rayonlar, hətta qonşu dövlətlərdən də gəlirlər".
Müsahibimizin sözlərinə görə, 1 kq quru zəfəran kütləsi almaq üçün azı, 200 000 gülün dişiciyini toplamaq lazımdır. Qədimdə olduğu kimi, indi də yığım işi yalnız əllə aparılır.
Əgər dediklərimizin hamısı zəfəranın xeyrinədirsə, niyə fermer təsərrüfatlarında onun istehsal həcmi artırılmasın? AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Abşeron Subtropik Bitkilər Təcrübə Stansiyasının direktoru Cəlal Məmmədovun sözlərinə görə, beynəlxalq satış bazarlarında zəfəranın qiymətinin ilbəil artması nazirliyin Aqrar-Elmi Mərkəzinin alimlərini elmi araşdırmalarını Azərbaycan zəfəranının dirçəldilməsinə istiqamətləndirməyə məcbur təhrik edib. C.Məmmədov bildirib: "SSRİ dağılandan sonra zəfərançılıq kimi bir sahədə məhsul istehsalı həcmləri azalmağa başladı. Özəlləşdirmədən və qəsəbədə torpaq sahələrinin yeni sahibləri meydana çıxdıqdan sonra isə biz onları zəfəran yetişdirməyə maraqlandırmağı bacarmadıq. Bölgələrdən aldığımız məlumatlara görə, cəmi 21 ha sahədə zəfəran əkilib. Keçən il respublikanın təsərrüfatlarında cəmi 78 kq zəfəran yığılıb".
Bu gün zəfəranı 2-3 qramlıq kasetlərdə qablaşdırılmış şəkildə satırlar və bu çox rahatdır. C.Məmmədov deyir ki, üyüdülmüş zəfəranın 90%-i saxtadır. Lakin fırıldaqçılar dişicikləri də saxtalaşdıra bilərlər. Qədimdə bu ədviyyatın saxtalaşdırılmasına görə edam edirdilər. Həm də təkcə Şərqdə yox. Məsələn, Almaniyada buna görə insanları tonqalda yandırırdılar.
Qeyd etmək lazımdır ki, 1 ha plantasiyadan, ən çoxu, 6 kq zəfəran əldə etmək mümkündür. Bununla yanaşı, 4 ildən bir soğançaları da təzələmək lazımdır, axı zəfəran, sadəcə, krokus gülünün dişicikləridir. Dişicikləri isə ildə 2 həftə yığırlar. Hər güldə, maksimum, 3 dişicik olur. Krokus cəmi 2 saatlıq gül açır və gələcəkdə ədviyyatın ətri olmaq üçün dişicikləri gül açmazdan əvvəl - səhər tezdən yığmaq lazımdır. Qədimdə olduğu kimi, indi də yığım əllə, becərmənin bütün aqrotexniki qaydalarına riayət etməklə aparılır.
C.Məmmədovun sözlərinə görə, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin 2008-2012-ci illər üçün işləyib-hazırladığı strategiyaya əsasən, zəfəran üçün ayrılan plantasiyaları genişləndirmək nəzərdə tutulur. Diqqəti bu sahəyə cəlb etmək məqsədilə fermerlərə və kənd iş adamlarına güzəştli kreditlər ayrılacaq. İqtisadi İnkişaf Nazirliyi bu qədim məşğuliyyətin inkişaf etdirilməsində maraqlıdır. İndi yalnız torpaq sahiblərinin özlərinin bu qiymətli bitkini becərməkdə fəallıq göstərmələrini gözləmək qalır.

A GIFT WORTHY OF KINGS
The Romans used it as a fragrance and antidote, and the followers of Buddha used it to dye their clothes. In ancient times, it was even used to cure cataracts. Oriental medicine provides thousands of recipes in which it is used as a means of feeding all cells in the body, especially the blood. It was used as a drug, pain killer and tonic. It was contra-indicated only for pregnant women, but it was still the best gift for shahs and kings. We are talking about saffron - one of the most wonderful gifts of nature - and which is regarded as "red gold".
It grows in Azerbaijan as well. However, for some reason, this precious plant has not become an important part of the revenues of the country's agrarian sector. If production was correctly organized, revenues from exports of saffron could even exceed oil revenues…
The most expensive spice in the world
Apart from Azerbaijan, saffron is also cultivated in Afghanistan, Georgia, Iran, Mexico, Pakistan, the USA, Japan, as well as in northern Africa, Spain and France. The industrial harvest reaches dozens and even hundreds of tons. The largest manufacturer and supplier of zafaran (the Azerbaijani name for saffron) to the international market is Iran - a country which exported more than 200 tons of this product, worth 101 million dollars, last year. According to news agencies, Iran is currently producing 90 per cent of the world's saffron, which brings this country large revenues from the sale of the most expensive food supplement. Even Spain cannot compete with Iran at the moment. The price of one kilogram of Spanish saffron is 1,400 euros, while the best Iranian saffron costs 350 euros. In order to improve the competitiveness of the product, government agencies in Iran are helping to set up a consortium of saffron manufacturers. The aim of the consortium is to stimulate the production of high quality saffron by increasing procurement prices and to increase the quality of processing and packaging in view of Spain's experience and national traditions. Iran is trying to penetrate the promising markets of China and Japan.
The popularity of Iranian saffron is growing because scientists from the Scientific-Research Centre of Mashad University have proved the positive effect of this plant extract on people's health. In their opinion, saffron increases the body's resistance and rejuvenates it, helps reduce blood pressure and blocks the development of cancerous tumours, because it destroys cancerous cells. It has been established that the annual volume of Spanish saffron sales exceeds the harvest. As a result, Spain receives more money from the sale of Iranian saffron than Iran does itself. Fake Iranian saffron has emerged on the international market. It is produced mainly in China and Afghanistan where saffron production has been launched. In experts' opinion, in the long-term, Afghanistan might become a serious rival of Iran on the international saffron market.
Zafaran remains in the last century?
According to various sources, saffron has been cultivated in Azerbaijan since the 9th century. Our ancestors produced more of it and exported it to the European market. At the beginning of the last century, saffron was actively cultivated not only in Bilgah, but also in other Abseron villages rich in the fertile soil upon which the bulbous saffron grows; the harvest yield is in September and November - at the end of golden autumn. The statistics for that period show that the volume of production of high quality saffron reached 1,000 kg and more. Under the Soviets, a state farm called Zafaran was set up in the village of Bilgah. The plantations were cultivated according to agro-technical rules based on the scientific recommendations of leading specialists in the sphere of plant-growing, while scientists tested the quality of the product in a laboratory. Saffron production was regarded as a beneficial and profitable business. The farm produced about 80 kg of saffron every year, while this figure reached from 150 to 200 kg in the whole country.
After the collapse of the former Soviet Union, land reform was carried out in Azerbaijan and the Zafaran state farm was closed. The saffron laboratory went out of existence at the same time. During the reform, 130 ha of land allocated to saffron cultivation were distributed among residents of the village. However, none of the land owners cultivates the precious saffron. Today this plant is cultivated only by amateurs in their country gardens. In Bilgah, land owners cultivate saffron on a territory of 16 ha, in Masalli - 3 ha and in Ucar - 2 ha. The annual production of saffron is about 80 kg.
As we can see from the statistics, saffron production is not a priority for the Azerbaijani Ministry of Agriculture. According to experts, Abseron saffron has much more essential oil than the best foreign saffron, from Iran, and even from Spain. This product is reputed to be a "red gold" and was much more expensive than "black gold" at the beginning of the 20th century. Incidentally, its production reached 1,000 kg per year in that period. Nowadays it has fallen to less than a tenth of that.
All hope rests on farmers
The price of one kilogram of saffron on the world market is 2,000 dollars. It is expensive because field production is quite labour-intensive. According to farmer Canpoland Cafarov, from the village of Col Hasimxanli in Sabirabad District, who has been growing saffron for seven or eight years and selling it at markets in Baku, one corm of saffron produces two or three flowers. There are no seeds. "We gather the stigma of the flowers in dry weather, usually in the afternoon throughout the whole period of flowering. The stigma is pulled out of newly-opened flowers, after which we dry them on small sieves for about 15 minutes and then put them in tin cans. I am the only person in Mugan who grows saffron. People from neighbouring districts and even from neighbouring states come here to buy it," the farmer said in an interview with R+.
He said that in order to obtain one kilogram of dry saffron, it is necessary to pull out the stigmas of about 200,000 flowers. Both in ancient times and today, saffron is harvested only manually.
If all we have said is in favour of saffron, then why don't we increase its production on farms? According to the director of the Azerbaijani Agriculture Ministry's Abseron District experimental station of subtropical plants, Calal Mammadov, the annual growth in saffron prices on the international market has prompted scientists of the agrarian-scientific centre of the Azerbaijani Ministry of Agriculture to direct their scientific research at reviving Azerbaijani saffron. "After the collapse of the USSR, the volume of production began to fall in spheres like saffron-growing. And when privatization was carried out and new land owners emerged in the village, we could not interest them in saffron-growing. According to our information from regions of the country, there are only 21 ha of land for saffron-growing. The republic's farms harvested only 78 kg of saffron last year," Mammadov said.
Today saffron is sold in separate packs of 2 or 3 grams each, which is very convenient. Mammadov says that 90 per cent of milled saffron is fake, but fraudsters can fake stigmas as well. In the past, fraudsters were executed for faking this spice - and not only in the east. In Germany, for example, fraudsters were set on fire.
It must be noted that in the first year, you cannot get more than 6 kg of saffron from one ha of land. In addition, you have to renew the bulbs every four years because saffron is only the stamen of the crocus flower, which is harvested for two weeks a year. Every flower has a maximum of three stamens. The crocus opens only for two hours. In order to ensure that the spice has a good aroma in the future, it is necessary to harvest it several hours before it opens - at dawn. As was the case in ancient times, this is done manually, observing all agro-technical rules.
According to the strategy developed by the Ministry of Agriculture for 2008-2012, it is planned to expand the saffron plantations, Mammadov said. In order to draw attention to this sphere, farmers and village businessmen will be given beneficial credits. The Ministry of Economic Development is interested in developing this ancient craft. We can only hope that land owners themselves will become more interested in growing this precious plant.