Müəllif: Səkinə SULTANQIZI Bakı
İnsanlara qarşı mərhəmət və insanpərvərliyin ən parlaq təzahürlərindən biri də qan donorluğudur. Donor insan kiminsə həyatını xilas etmək naminə öz qanının bir hissəsini tamamilə təmənnasız verməyə hazır olur. Donorluq ənənələrinin tarixi çox qədimdir. Lakin nədənsə son zamanlar donor qanı defisiti mövjuddur. Bu, qan vermək istəyənlərin, xüsusilə də gənjlərinin sayja kəskin azalması ilə əlaqədardır.
Mütəxəssislər qeyd edilər ki, donor hərəkatında jəmiyyətin sosial baxımdan çətinliklə yaşayan təbəqələrinə mənsub insanlar daha çox iştirak edirlər. Donorların sağlamlıq göstərijilərinin aşağı düşməsini sübuta yetirən həyəjanlı faktlar göstərilir. Tibbi göstərijilərə görə qan verilməsinə etiraz halları xeyli dərəjədə artıb. Bununla belə, donor qanına tələbat qalmaqdadır və bu problem hər zaman olduğundan daha aktualdır. Qan müxtəlif jərrahi əməliyyatlar, xüsusilə oynaqların protezləşdirilməsi və kardiojərrahiyyə əməliyyatları zamanı, doğan qadınlar və i.a. üçün zəruridir. Bundan savayı, yaşaması müntəzəm surətdə qan köçürülmədən mümkün olmayan insanlar da var. Bunlar talassemiya və hemofiliyaya mübtəla olmuş xəstələrdir. Onlar bütün ömürləriboyu qan preparatlarına ehtiyaj duyurlar. Donor qanı onkoloci xəstələr üçün də zəruridir. Əgər əvvəllər "xərçəng" diaqnozu ölüm hökmü kimi səslənirdisə, hazırda bir çox hallarda onkoloci xəstəliklərin terapiyası mümkün olur. Lakin bədxassəli şişlərin müalijəsi qan və onun komponentləri köçürülmədən müm-künsüzdür - xərçəng şişin məhvini və qan yaranmasının dayandırılmasını nəzərdə tutan kimyəvi terapiya ilə müalijə olunur. Bu zaman, demək olar ki, hər gün, həm də aylar ərzində qan köçürülməsinə ehtiyaj yaranır.
Hazırda Azərbayjanda hər il, təxminən, otuz minə qədər adam qan verir. Lakin bu, son dərəjə jüzi rəqəmdir. Hazırda ölkəmizdə əsl donor defisitinin olması bir həqiqətdir.
Donor olmaq sağlamlıq üçün xeyirlidir?
Hematologiya və Transfuziya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, tibb elmləri doktoru Azad Hajıyevin sözlərinə görə, bütün Azərbayjan üzrə donorların dəqiq sayını söyləmək mümkün deyil, çünki hesablama il ərzində qanvermələrin sayı əsasında aparılır, eyni bir donor isə ildə bir neçə dəfə qan verə bilər.
SSRİ dağılandan sonra donorluq bütün postsovet məkanında kəskin şəkildə azalmışdır. Hazırda ölkəmizdə hər il, təxminən, otuz min donor qan verir, lakin bu çox azdır. Müqayisə üçün deyək ki, sovet dönəmində ölkəmizdə ildə bundan altı dəfə çox - 170-180 min donor qan verirdi. İnstitutumuzda mərkəzləşdirilmiş donor bazası var. Azərbayjanda belə bir şəbəkə ilk dəfə qan bankı daxilində yaradılıb və bu işdə Azərbayjana Norveç hökumətinin humanitar köməyi çərçivəsində yardım göstərilib. Donorlar instituta öz xoşları ilə gəlirlər. Dövlət və qeyri-dövlət müəssisələrində, dini qurumlarda və i. a. könüllü donor briqadaları yaradılmışdır.
İnstitutda donorların jəlb edilməsi üçün zəruri iş aparan təbliğat şöbəsi fəaliyyət göstərir. Demək lazımdır ki, təbliğat aparılmadan donorluq işnin təşkili mümkün deyildir. Bu, mübaliğəsiz həqiqətdir. Təbliğatçılar donorluğun sağlamlıq üçün tamamilə zərərsiz, hətta xeyirli olduğunu izah etməyə çalışırlar. Əjnəbi ölkələrdə donor olmaq şərəf işidir. Donorlara jəmiyyətdə çox böyük hörmət bəslənilir. Təəssüf ki, bizim sosiumda bu hal hələlik bir o qədər də geniş vüsət almayıb. Talassemiyalı xəstələri qanla təmin etmək üçün Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi ilə əməkdaşlıq barədə razılıq əldə edilmişdir. İnstitutla "Qırmızı aypara" jəmiyyəti arasında da bu sahədə razılaşma vardır. Hər bir azərbayjanlı bəd ayaqda həmişə köməyə gəlir. Elə təkjə 20 Yanvar hadisəsini xatırlamaq kifayətdir. O vaxt Hematologiya İnstitutunun qarşısında zərər çəkənlərə kömək üçün qanını vermək istəyənlərdən ibarət böyük növbələr yaranımışdı. Yeri gəlmişkən onu da deyək ki, bir çoxları bu və ya digər səbəbdən qana ehtiyajı olan qohumlarının sağlamlığı naminə qan verməkdən çəkinmirlər.
A. Hajıyev onu da deyir ki, qan defisiti məsələsi yayda və müqəddəs Ramazan ayında xüsusilə kəskinləşir, çünki həmin dövrlərdə insan orqanizmi daha zəif olduğundan onların qan vermələri məsləhət görülmür.
Müsahibimiz deyir ki, qan verməzdən əvvəl potensial donor həkimlə söhbətləşir, onun təzyiqi ölçülür, qanda hemoqlobinin səviyyəsi yoxlanılır. Çünki bəzən hətta insan özünü tamamilə sağlam hiss etsə də, bu heç də onun həqiqətən sağlam olması demək deyil.
Donor həkimlə müsahibədən sonra norveçli həmkarlarımızın tövsiyəsilə hazırlanmış anketi doldurur. Anketdə o, hansı xəstəlikləri keçirdiyini qeyd edir. Həkim nə qədər istəsə də, bir neçə dəqiqə ərzində adamı başdan-ayağa müayinə edə bilmədiyi üçün, hansısa məqamlarda donora inanmaq məjburiyyətində qalır. Onu da deyək ki, yalan məlumatlar verən donor qanun qarşısında jiddi məsuliyyət daşıyır. Donordan alınmış qanın jüzi bir hissəsi sınaq şüşəsində laboratoriyayada yoxlanılır. Nətijə məlum olana qədər qan karantinləşdirilməyə göndərilir və bundan sonra ya xəstəyə verilir, ya da çıxdaş edilir. Bütün dünyada, o jümlədən bizim ölkədə qan 4 əsas infeksiyanın: QİÇS, sifilis, B və C hepatitlərinin olub-olmaması yoxlanılır. Əlavə olaraq, bəzən qanda malyariyanın olub-olmaması da yoxlanır. Çünki Azərbayjanda bu xəstəliyin ojaqları kifayət qədər çoxdur".
Belə bir bir fikir var ki, qan vermək sağlamlıq üçün xeyirlidir. "Bu fikir hər hansı bir reallığa söykənirmi?" sualını professor A. Hajıyev belə javablandırdı: "Əgər sağlam insan vaxtaşırı qan verirsə, orqanizmində təzələnmə gedir və bu onun durumuna müsbət təsir göstərir. Ona görə ki,orqanizm hər qanverməni qan itkisi kimi qarşıladığından, ilikdə, orqanizmin bütün hüjeyrələrində stimulyasiya prosesi gedir, nətijədə, qan təzələnir. Qan, ən azı, 2-3 aydan bir verilməlidir.
"Pulsuz" qan "pullu" qandan daha yaxşıdır?
İnstitut direktorunun sözlərinə görə, Azərbayjanda pulsuz və pullu donorluq mövjud olsa da, mütəxəssislər məhz pulsuz donorluğa üstünlük verirlər.
A.Hajıyevin dediklərindən: "2005-ji ildə donorluq və qan xidməti haqqında yeni qanun qəbul edilərkən bu barədə qızğın müzakirələr aparılırdı və dünyanın bir çox ölkəsində olduğu kimi, bizdə də pullu donorluğu ləğv etmək təklifi irəli sürülmüşdü. Həqiqətən, pulsuz donorluq özünü bir çox göstərijilər üzrə doğruldur. Pul düşgünü olan insan heç vaxt qanını havayı yerə verməz. Havayı qan verən, yəni maddi marağı olmayan donor isə hansı xəstəlikləri keçirdiyini heç bir vaxt gizlətməz. Qanını pula satan donor barədə isə bunu demək olmaz. Məsələn, QİÇS virusunu yoluxmadan dərhal sonra aşkarlamaq çox çətindir, çünki bu virusun müəyyən inkubasiya dövrü var. Qan götürərkən daimi donorlara, yəni artıq özünü yaxşı tərəfdən tanıtmış adamlara, həmçinin sabit sosial statusa malik insanlara üstünlük verilir. Əgər insan qanını pula satırsa, bu, onun maliyyə işlərinin qaydasında olmadığına və sosial qeyri-sabitliyinə dəlalət edir. Onların çoxu fiziki baxımdan sağlam olmadığı üçün çıxdaş edilir. Lakin biz belə bir qənaətə gəldik ki, hazırda ölkəmizdə pullu donorluğu tam ləğv etmək mümkünsüzdür, çünki köçürmək üçün təjili qan lazım olan böhran durumları hər an yarana bilər".
Donorların yaşına gəldikdə, Avropa Şurasının tövsiyələrinə müvafiq olaraq, donorluğun yuxarı yaş həddi 65 yaşına qədər artırılıb (sovet hakimiyyəti dövründə 60 yaş idi), aşağı hədd isə əvvəlki kimi qalıb - 18 yaş.
"Sovet hakimiyyəti illərində qan verən birgünlük işdən azad edilməli idi. İndi isə işdən azad edilmə sahibkarın səlahiyyətindədir. Lakin qanuna görə qan verdiyi gün donor işə getməyə bilər", - deyə A.Hajıyev qeyd edib. Ölkəmizdə donorluq təhlükəsizdirmi? Axı KİV-lərdə bəzən uşaqların donor qanı vasitəsilə QİÇS, müxtəlif hepatitlər kimi dəhşətli xəstəliklərə tutulmaları barədə məlumatlarla rastlaşırıq. A.Hajıyevin sözlərinə görə, belə populist açıqlamalar sadəjə şayiələrdir. Real zəminə malik olduğu halda, belə hadisələr geniş əks-səda doğurardı, nətijələri isə bunda günahkarlar üçün çox ajınajaqlı olardı. Belə hallar müxtəlif ölkələrdə - Rusiyada, Qazaxıstanda, Fransada baş verib və orada bununla bağlı dövlət səviyyəsində araşdırmalar aparılıb. Məsələn, Fransada məhbuslardan donor qanı götürülür və heç bir ilkin laborator yoxlama aparılmadan xəstə adamlara köçürülürdü. Xoşbəxtlikdən, bizdə belə hallar olmayıb və qeyd etmək zəruridir ki, bununla əlaqədar, bir çox ölkədən fərqli olaraq, bizdə QİÇS də elə geniş yayılmayıb.
İnstitut direktoru deyir: "Ölkəmizdə hemofiliya və talassemiyaya tutulan uşaqların bir çoxunun hepatit daşıyıjısı olmaları məsələsinə gəldikdə, onların yoluxması çoxdan - laborator tədqiqatlar üçün test-sistemlərimiz olmayan dövrdə baş verib. jəmi bir neçə il bundan əvvəl şüşə qablarımız, qan yığmaq üçün xüsusi qablarımız da yox idi".
Ümumiyyətlə, donor qanının təhlükəsizliyi məsələsi təkjə Azərbayjanda deyil, bütün dünyada kəskinləşmişdir. İlk vaxtlar müxtəlif reaktivlər və avadanlıq xariji ölkələrin humanitar yardımları hesabına alınırdı. 2005-ji ildə Norveçin BMT-yə yardım proqramı başa çatdı və "Qan donorluğu. Onun komponentləri və qan xidmətinin inkişafı haqqında" dövlət proqramı həyata keçirilməyə başladı. Bu proqram sayəsində indi maddi-texniki təjhizat tam qaydasında olsa da, dəfələrlə qeyd edildiyi kimi, donor qıtlığı mövjuddur. A.Hajıyev deyir: "Bütövlükdə, donor qıtlığı təkjə institutumuzun problemi yox, dövlət miqyaslı problemdir. Və biz bunu dərk etməsək, donor qanı qıtlığı kimi jiddi bir məsələ gündəlikdə qalmaqda davam edəjək. Yadda saxlamaq lazımdır ki, insan həyatını xilas etmək üçün qeyri-adi əməllərə ehtiyaj yoxdur, sadəjə klinikaya gəlmək və qan vermək kifayətdir".

Azerbaijan, like the rest of the world, is suffering from a lack of donated blood
Giving blood, when someone is ready to give their blood freely to save an unknown person's life, is a shining example of human compassion. Blood donation has a long tradition, but recently many warnings have sounded of a catastrophic shortage of donated blood. This is because of a steep fall in the number of people wishing to give blood, especially young people.
Specialists say that less well-off people are the major blood donors. Worrying information is cited about a decline in the health of donors. There has been a significant increase in the number of cases in which offers to give blood have been declined on medical grounds.
The demand for blood remains and the problem of blood donation is now more topical than ever. Patients need blood when they undergo various types of surgery, especially amputations and cardiac surgery, and women need blood during childbirth. Sufferers from thalassaemia and haemophilia cannot survive without regular transfusions, which they will need throughout their life.
Cancer patients also need donated blood. Although a diagnosis of cancer was practically a death sentence in the past, nowadays more and more oncological diseases can be treated. Modern treatment for malignant tumours is impossible without blood transfusions - cancer is treated with chemotherapy which kills the tumour and restricts the production of blood within the body. Transfusions can be required even daily and for more than a month at a time.
Around 30,000 blood donations are made in Azerbaijan every year, which is a minuscule amount. It allows us to say that there is now a real lack of blood donors in our country.
Is giving blood good for you?
It's not possible to give the exact number of blood donors in Azerbaijan, as only the number of donations is calculated, and some donors give blood several times a year, Dr Azad Haciyev, director of the Haematology and Transfusions Scientific Research Institute, said.
"After the collapse of the USSR there was a sharp drop in blood donations across the former Soviet Union. At present around 30,000 blood donations are made in our country every year, but this is nowhere near enough and we need a large number of donors. For comparison, in the Soviet period 170-180,000 blood donations were made every year in our country, while the figure barely reaches 30,000 today, which represents a six-fold drop.
"Our institute has a centralized database of donors. This is the first time that this type of network has been set up in Azerbaijan inside a blood bank. The Norwegian government helped us to do this as part of their humanitarian assistance to Azerbaijan. Donors can come to the institute of their own accord and sometimes we get together teams of volunteer donors in state and private institutions, religious organizations etc. Our institute has a publicity department which works to bring in donors. There are no donors without publicity campaigns and that's no exaggeration. Publicity has to explain that giving blood is completely harmless and even has health benefits. Giving blood is seen as honourable abroad and blood donors are greatly respected in society. Unfortunately, this is not the case in our society. We have signed a memorandum of cooperation with the Board of Muslims of the Caucasus in order to ensure blood supplies for thalassaemia patients and another memorandum with the Red Crescent.
"We should note one characteristic of our people, which is their readiness to respond in emergencies and to help people in trouble. Remember 20 January when people wanting to give blood to help the victims queued outside the Haematology Institute. Moreover, many give blood for their relatives, who may need it for various reasons.
"The shortage of blood is especially acute during summer and the religious fast during the holy month of Ramadan, as people are weaker during this period and it is better not give blood at this time for medical reasons."
Before giving blood, a potential donor is interviewed by a doctor, Dr Haciyev continued. Their blood pressure is taken and their haemoglobin count is measured, as sometimes a person may feel perfectly well, but not in fact be healthy.
"After the interview the donor fills in a form, drawn up on the recommendations of our Norwegian colleagues, which shows what illnesses the donor has suffered," Dr Haciyev said. "With the best of intentions a doctor cannot examine someone absolutely thoroughly in just a few minutes, so they have to trust the donor to some degree. I should say that under new legislation a donor bears responsibility for giving false information. After the blood has been taken, a small amount is placed in a special test tube and sent for examination to the laboratory. The blood is quarantined until the results come back and then it is either given to patients or rejected. Throughout the world and here in Azerbaijan blood is tested for four main infections: HIV, syphilis, hepatitis B and C. We also sometimes test blood for malaria, as there are quite a few sources of this disease in Azerbaijan."
Does the popular view that giving blood has health benefits have any real foundation? "Of course, it's absolutely true," Dr Haciyev replied. "If a healthy person regularly gives blood, their organism is renewed which has a positive effect on well-being. This can be explained by the fact that the organism takes every instance of giving blood as a loss of blood and then begins to stimulate the bone marrow and all the cells, as a result of which blood is rejuvenated. The interval between giving blood must be at least two to three months."
The doctor said that donors can have different motivations. Altruism is the main reason why people give blood. "I was impressed by the blood donation service in Iran. There people queue in order to give blood; we are still a long way from this in our culture of blood donations."
Giving blood for free or a fee?
The director of the Institute for Haematology and Transfusions said that blood donations can be both free of charge and for money in Azerbaijan, but specialists prefer donations made free of charge.
"In 2005, when the new law on giving blood and the blood service was passed, this issue was fiercely debated and suggestions were made that Azerbaijan should follow the example of many countries and stop paid blood donations," Dr Haciyev said. "Free donations are justified on many grounds. A person who does not mean well will never come to give blood for free. A free donor will never hide what illnesses they have suffered, as they have no material interest in giving blood, which cannot be said of the paid donor. For example, it's very difficult to find HIV in the blood soon after infection, as the virus has an incubation period. Regular donors are preferred, in other words people who have proved themselves to be reliable, and people with a stable social status. Going back to paid donations, I would like to say that if someone gives blood for money, this shows that all is not well financially and this person is not in a stable social position. Most of the paid donors fall away and this happens for the simple reason that many are not in good physical health. We have come to the conclusion that it's not possible at present in Azerbaijan to do away with paid donations completely, as crises could arise at any time when blood is needed urgently for transfusions."
As for the age of blood donors, the upper age limit for donors has been raised to 65, in line with Council of Europe recommendations, while in Soviet times the age limit was 60. The lower age limit has remained unchanged - 18.
"In the Soviet era an employer was obliged to give his employee time off to give blood. Now, however, it all depends on whether or not the employer wants to give time off, but according to the law a donor has the right not to go into work on the day that they give blood," Dr Haciyev said.
Is it safe to give blood in Azerbaijan, as the media often carry reports of children being infected with such terrible diseases as HIV and hepatitis by donated blood? Dr Haciyev said that this is all just rumour. If they had any real foundation in reality, such incidents would have been publicized and those guilty would have suffered severe consequences. There have been incidents in different countries - in Russia, Kazakhstan and France - and they were tackled at the state level. For example, blood was taken from prisoners in France and without any preliminary laboratory checks was given to patients. Fortunately, such incidents have not occurred here, and this is not just because HIV is less prevalent in Azerbaijan than in many other countries.
"The many children in our country suffering from haemophilia or thalassaemia who are now carriers of hepatitis were infected before the laboratory testing system was introduced," Dr Haciyev said. "Several years ago we used glass containers; we did not have special packs for collecting blood."
The problem of the safety of donated blood is acute worldwide, not just in Azerbaijan. Initially, different chemicals and equipment were bought with humanitarian aid from different countries. In 2005 the Norwegian UN assistance programme finished and the state programme "On donating blood and its components and the development of the blood service" came into effect. Thanks to this programme, all the necessary equipment is now available, but there are not enough donors. "The insufficient number of donors is not just a problem for our institute but is a state level problem, and until we realize this, the serious issue of the lack of donated blood will remain. People must be reminded that they do not need to carry out superhuman acts in order to save lives, it is enough to go to the clinic and give blood," Dr Haciyev said.