İŞSİZLİYİN GENDER ASPEKTLƏRİ
Qadınların biznes sahəsində özlərinə kişilərə nisbətən daha böyük çətinliklə yol açması fikri  ilə heç kim mübahisə etməz. Burada məsələ təkcə gender ayrı-seçkiliyində deyil. Zərif cins nümayəndələrinin məişət xarakterli müxtəlif problemlər yükünü zərif çiyinlərində daşıdıqları məlum məsələdir. Ona görə də professionallıq səviyyəsi yüksək olan qadınların heç də hamısı öz peşəsi sahəsində möhkəmlənmək istəyinə nail ola bilmir. Bununla belə, hazırda dünyada işləyən qadınların sayı  həmişə olduğundan xeyli çoxdur. Lakin yenə də onların kişilərə nisbətən status, məş-ğulluq  təminatı, əmək haqqı və təhsil sahəsində  qeyri-bərabərliyi qalmaqdadır ki, bu da "işləyən kasıblar" arasında qadınların sayının artmasına gətirib çıxarır. "İşləyən kasıblar" termini işləməsinə baxmayaraq, özünü və ailəsini kasıbçılıq həddindən çıxarmaq üçün kifayət qədər qazanmayan qadınlara şamil olunur. Həmin hədd isə ABŞ-da adambaşına gündəlik 1 dollar təşkil edir.
Bu məlumat Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) məruzəsində öz əksini tapıb. "Qadınların məşğulluğu sahəsində qlobal meyillər-2007" araşdırmasında qeyd edilir ki, hazırda bazarda hər zaman olduğundan daha çox qadın fəaliyyət göstərir (yəni işləyir, yaxud gejə-gündüz iş axtarır).  BƏT-in dəyərləndirməsinə görə, 2006-jı ildə işləyənlərin ümumi sayı 2,9 mlrd nəfər  olsa da  qadınlar 1,2 mlrd nəfər təşkil edib. Lakin  bununla belə BƏT ekspertləri  bildirirlər ki, hazırda dünyada heç vaxt olmadığı qədər işsiz qadın var. Qadınlar kənd təsərrüfatı və xidmət sahələrində az məhsuldar işlərdə çalışırlar və eyni əməyə görə kişilərdən daha az əmək haqqı alırlar. Təəssüf ki, ölkəmizdə də durum o qədər də yaxşı deyil və bu problem bölgələrdə xüsusilə kəskin şəkil alıb.
Mikromaliyyələşdimə problemdən çıxış yoludur?
2005-ji ildə Azərbayjan Mikromaliyyələşdirmə Assosiasiyası (AMA) və Asiya İnkişaf Bankı (AİB) ölkəmizdə "Gender və mikromaliyyə" planını hazırlamış və həyata keçirmişdir. Bu layihə Azərbayjan qadınlarını kreditləşdirmə sisteminə jəlb etmək məqsədi güdürdü. Ona görə ki, hazırkı vaxtda  kreditləşdirmə  sahəsində, əsasən, kişilər çalışır, qadınlar isə son dərəjə passivlik göstərirlər. Məsələn, şəhərlərdə mikromaliyyələşdirmə sahəsində işləyən qadınlarla kişilərin nisbəti 40%-60% olduğu halda, bölgələrdəki qadınlar "mikromaliyyələşdirmə"nin nə olduğunu  ümumiyyətlə, bilmirlər. AMA-nın ijraçı direktoru Calə Hajıyevanın sözlərinə görə, həmin  layihə kifayət qədər uğurla həyata keçirilmişdir. Bunu onun nətijələri də təsdiqləyir. Müsahibimiz deyir ki, "Gender və mikromaliyyələşdirmə" layihəsi 2006-jı ilin iyul ayından gerçəkləşdirilməyə başlanmış və 2007-ji ilin iyulunda başa çatdırılmışdır. Bundan sonra AMA görülən işlər barədə yekun hesabat üzərində işləməyə başlamışdır.
Məlumat xatirinə  qeyd edək ki, mikromaliyyələşdirmə sektoru maliyyə institutları olan qeyri-bank kredit təşkilatlarıdır. Lakin onların banklardan fərqi ondadır ki, bu qurumlar üçün öz xərjini ödəmə ilə paralel, sosial səmərə adlandırılan məsələ də çox mühümdür. Məsələn,  sosial səmərə deyəndə, hansı sayda aztəminatlı ailələrə, məjburi köçkün və qaçqın ailələrinə kreditlər verilməsi nəzərdə tutulur. Mikromaliyyələşdirmə təşkilatları, əksər hallarda, girov tələb etmirlər və kreditləri zəmanət əsasında ayırırlar. Onlar yalnız verdikləri vəsaitin geri qaytarılmasında deyil, həm də müştərinin öz biznesini qura bilməsində maraqlıdırlar.
Layihədə 12 qeyri-bank kredit təşkilatının  iştirakı nəzərdə tutulmuşdur. Layihənin iki əsas məqsədi vardı: birinjisi,  maliyyə sektorunda genderin əhəmiyyətinin zəruriliyi  məsələsini qaldırmaq; ikinjisi, mikrokreditlər götürən qadınların sayını artırmaq. Çox vaxt deyirlər ki, Azərbayjanda qadınlar kreditləşdirmə işlərində passivlik göstərirlər, kredit proqramlarına çox az mürajiət edirlər. Bunun əsas səbəbini kredit təşkilatlarının əksəriyyətində qadın əməkdaşların az olmasında axtarmaq lazımdır ki, bu da onlarda gender tarazlığına riayət olunmadığına dəlalət edir. Lakin bir çox təşkilatlar, sadəjə, peşəkar qadın əməkdaşlar tapa bilmədiklərindən şikayətlənirlər. Calə xanım deyir ki,  layihənin məqsədlərindən biri də elə məhz bunda maraqlı olan təşkilatlarda gender tarazlığının bərpasıdır. Bizim məqsədyönlü fəaliyyətimiz sahəsində layihə prosesi zamanı 19 qadının qeyri-bank kredit təşkilatlarına işə götürülməsinə nail olduq.
C.Hajıyevanın dediklərindən: "İşdən çıxanların, xidməti pillələrlə  yüksələn və işləməkdə davam edənlərin fəaliyyət məqamlarını təhlil etdikdən sonra aydın oldu ki, qadınların bu və ya digər təşkilatlardan çıxıb-getmələrinin səbəbləri onların  eyni vaxtda ana, arvad funksiyalarını ijra etməklə yanaşı, həm də yaxşı işçi ola bilmələrinin mümkün-süzlüyü, yaxud xidməti yüksəliş üçün kişilərlə bərabər imkanlara malik olmamalarıdır.
Biz hər rüb üçün statistikanı qeyd edirik: nə qədər fəal müştərimiz var, onlara nə qədər kredit verilib və qadınlar müştərilərin neçə faizini təşkil edirlər... Bu rəqəmlər bizi həmişə maraqlandırıb və həmin statistikanı 2003-jü ildən aparırq. Layihənin gerçəkləşdirilməsinin gedişində il ərzində qadın müştərilərin 5% artdığını müəyyənləşdirmişik. Azərbayjan üçün bu, kifayət qədər böyük rəqəmdir".
Bölgələrdə yaşayan qadınlar üçün kreditlər
AMA ijraçı direktorunun sözlərinə görə, gender aspekti ona görə əsas götürül-müşdür ki, qadınlar alınan kreditlərin ödənilməsinə kişilərə nisbətən daha məsuliyyətlə yanaşırlar.
"Apardığımız araşdırmalara görə, qadınlar krediti pul qazanmaq və övladlarına özününkündən daha yaxşı güzəran yaratmaq, onlara təhsil vermək məqsədilə götürürlər. Kredit götürən qadın pulların qaytarılması jədvəlinə dürüst riayət edir, çünki ailəsinə maliyyə baxımından zərər vurmaqdan qorxur. Məhz bu səbəbdən, təşkilatın müştərisi qadın olduqda, belə halların 99%-də kreditin qaytarılması barədə narahat olmağa səbəb qalmır.
Azərbayjanda qadınlar risk etməyi xoşlamırlar və bu, mentalitetin xüsusiyyətləri ilə bağlıdır. Bir qayda olaraq, kredit götürən qadın pulları təkjə bir sahəyə yatırmır. Məsələn, məbləğin bir hissəsini taxıl əkilməsinə sərf edir, qalanına isə qaramal və ya davar alır. Bununla da o özünü sığortalayır ki, təşəbbüslərdən biri baş tutmadığı halda, digərində uğur qazansın. İşləri heyvandarlığa nisbətən, əkinçilikdə  daha yaxşı gedəndə qadın  növbəti dəfə məhz əkinçilik üçün kredit götürür.
Layihənin həyata keçirildiyi müddətdə bütün Azərbayjan üzrə 32 min 844 qadın kredit alıb. Ümumi kredit məbləği 34 milyon 868 min 970 dollar təşkil edib. Yeri gəlmişkən, maraqlı məqam odur ki, mikrokredit alan qadınların 80%-i bölgələrin sakinləridir. Bu, paytaxtımızda çox sayda müxtəlif bankların mövjudluğu ilə əlaqədardır. Bəzi bölgələr,  o jümlədən Naxçıvan mərkəzdən uzaqda yerləşdiyinə görə, onlara yalnız bölgələrdə filialları olan mikromaliyyə təşkilatları yardım göstərə bilir. Kredit götürən qadınlar Naxçıvanda daha çoxdur. Burada qadın əhalinin təxminən 70%-i mikromaliyyə təşkilatlarının xidmətlərindən istifadə edir. Bu, bölgədə əmək miqrasiyasının səviyyəsinin çox yüksək olmasından irəli gəlir ; kişilər qazanj dalınja qonşu ölkələrə getdiklərindən, onların vətənə qayıtmasını istəyən qadınlar halal yolla pul qazanmaq yolları arayır, öz bizneslərini təşki etməyə çalışırlar.
Qadınlar, əsasən, aqrar sektorun - heyvandarlığın, əkinçiliyin inkişaf etdirilməsi üçün kredit götürürdülər. Bir qayda olaraq, bu biznesdə ailənin bütün üzvləri iştirak edirlər. Yeri gəlmişkən, bəzən krediti qadın alsa da, bəzi hallarda pul sərənjamçısı anjaq əri olur. Bu, müəyyən qədər, avamlıqla, müəyyən qədər də jəmiyyətdə qadının bizneslə məşğul ola bilməməsi barədə formalaşmış stereotiplə bağlıdır. Belə halları aradan qaldırmaq üçün qadınlar, xüsusən də ölkənin bölgələrində yaşayan qadınlar arasında maarifləndirmə kampaniyası aparmaq, onlarda müstəqil maliyyə yüksəlişinə jan atmaq  istəyini formalaşdırmaq zəruridir.  Calə xanımın fikrinjə, qadınlarımızın biznesdə passiv mövqe  tutması barədə söylənilənlər həqiqətə uyğun deyildir. Ona görə ki, bölgələrin heç də hamısında qadınların işgüzar keyfiyyətlərini büruzə vermələri üçün şərait yoxdur. Dağlıq ərazilərdə yaşayan qadınların kredit almaq imkanları daha məhduddur. Bu onlarda mikrokreditləşdirmə barədə məlumatın olmaması ilə əlaqədardır. Bir də ki qadınlar çox vaxt krediti qaytara bilməyəjəklərindən də ehtiyatlanırlar. Ölkəmizin bütün bölgələrində maliyyə təhsili üzrə treninqlər keçirilməsinə ehtiyaj var. Qadınlar pulu təkjə almağı deyil, həm də öz kapitallarını artırmaq  yollarını da öyrənməlidirlər.
Azərbayjanda qadınlar sayja əhalinin yarısından bir az çoxunu təşkil edir.Bir çox ölkələrdə olduğu kimi, respublikamızda da  kasıblığın feminizasiyası prosesi diqqəti çəkir. Bu məsələdə  bərabərliyə nail olmaq problemi xüsusilə kəskin hal alıb. Müstəqilliyimizin ilk illərində müşahidə olunan ümumi iqtisadi böhran, işsizlik, sahə və peşə durğun-luğu, işə düzəlmək çətinlikləri ölkəmizdə zərif jinsin bir çox nümayəndəsini kasıblıq həddinə endirmişdir. Yaranmış durumdan çıxış yolu dövlətin və müxtəlif beynəlxalq təşkilatların kiçik biznesin, o jümlədən qadınların jəlb edilə  biləjəyi  kreditləşdirmə biznesinin inkişaf etdirilməsinə yönəldilmiş tədbirləri olardı.

THE GENDER ASPECT OF UNEMPLOYMENT
No-one will argue that it is much more difficult for a woman to make her way in life than for a man. The problem is not only about gender discrimination. The fragile shoulders of the fair sex have to bear the brunt of household problems, which is why not every woman can stand on her own two feet in a professional sphere, even if she is a high-class professional. Nevertheless, the number of working women in the world is currently much higher than ever before. However, there is still inequality between men and women in status, employment guarantees, wages and education, which increases the number of women among "the working poor". This term, "the working poor", means those who work, but do not make enough money to lead themselves and their family beyond the poverty line - one US dollar per person daily.
This information is contained in a report by the International Labour Organization (ILO). The report "Global Employment Trends for Women Brief - 2007" says that a bigger number of women than ever before are on the market right now (i.e. they are either working or actively looking for a job). According to ILO assessments, women accounted for 1.2 billion of the overall number of working people in 2006 - 2.9 billion. But at the same time, there are a great number of unemployed women in the world, ILO experts maintain. They are doing unproductive jobs in the agricultural and services spheres and get a lower salary than men for the same job. Unfortunately, the state of affairs is not so good in our country, and this problem is especially topical in the province.
Micro-financing - a way out of the problem?
In 2005, the Azerbaijan Micro-Finance Association (AMFA) and the Asian Development Bank drew up and implemented the project "Gender and Micro-Finance" in our country. This project aimed to involve Azerbaijani women in the crediting system because currently, this sphere involves mainly men, while women's participation has been extremely passive. For example, if in cities the percentage of women and men working in the micro-financing system is 40 to 60 per cent, in the province women have no idea about "micro-financing". According to AMFA executive director Jala Haciyeva, this project has been quite successful, which is proved by its results. Our interviewee said that the project "Gender and Micro-Finance" was launched in July 2006 and was completed in July 2007, after which AMFA started working on a final report on the work that was carried out.
For your information, we have to say that the micro-financing sector includes non-banking credit organizations that operate as financial institutions, but their difference from banks is that the so-called social effect is as important for them as self-repayment - for example, how many poor and refugee families have been given loans. Most micro-financing organizations do not require a pledge and issue loans on the basis of guarantees. They are interested not only in getting their money back, but also in helping their customer set up his own business.
The project involved 12 non-banking credit organizations. It must be noted that the project had two main goals: firstly, we wanted to raise the importance of the gender in the financial sector, and secondly, we aimed to increase the number of women who take micro-credits. You can often hear that women in Azerbaijan are passive and rarely apply to credit programmes. The main reason is that most credit organizations have very few female staff, which shows that they are not observing the gender balance. But many organizations object to this, saying that they just cannot find professional female staff. Another purpose of the project was to restore the gender balance in organizations that want it. In the process of implementing this project, we ensured that 19 women were employed by non-banking credit organizations.
"When we analyzed the work of those who resigned, those who were promoted and those who continue to work, we found out that the reason why women leave this or that organization is that they could not be a mother, a wife and a good employee at the same time, or did not have career growth opportunities like men.
"Every quarter we record statistical information: how many active customers we have, how many loans they have and how many women there are among our customers. These figures have always interested us, and we have been keeping records since 2003. During the project we found out that the percentage of women increased by 5 per cent in one year. This figure is quite impressive for Azerbaijan," Haciyeva said.
Loans for provincial women
According to the AMFA executive director, the stake was placed on the gender aspect because women are much more responsible in repaying loans than men.
"According to the surveys we carried out, women take loans in order to make money and give a better life and education to their children. When a woman takes a loan, she accurately follows the schedule of repayment as she is afraid to cause financial damage to her own family. For this reason, if the customer of an organization is a woman, in 99 per cent of cases, there is no reason to worry about the repayment of the loan.
"Women in Azerbaijan do not like taking risks, which is related to our national mentality. Having taken a loan, a woman usually does not invest all her money in one sphere. For example, she will spend part of the money on sowing wheat and the rest on cattle. In this way, she insures herself, thinking that if one business fails, the other one will be successful. If her plant-growing business is better than cattle-breeding, next time she will take money for plant-growing.
"Under the project, 32,844 women all over Azerbaijan were given loans. The overall sum of loans is 34,868,970 US dollars. Incidentally, it is interesting that 80 per cent of women who were given micro-credits are provincial residents. The reason is that in Baku there are a great number of various banks, while some regions, especially Naxcivan, are far away from the centre, which is why they can get assistance only from micro-financing organizations that have branches in regions. The highest number of women who take loans is in Naxcivan where about 70 per cent of women use the services of micro-financing organizations. The reason is the high rate of labour migration - men go to neighbouring countries to work, which is why women are looking for ways to make money and are trying to set up their own business in order to bring the men back home.
"Women often take loans for the development of the agrarian sector: cattle-breeding and plant-growing. As a rule, this business involves all members of the family. Incidentally, there are cases when a loan is taken by a woman, but the money is spent by her husband. This is due to the lack of education, and in some way, to the stereotypes that have developed in our society according which a woman cannot do business. In order to overcome this situation, it is necessary to carry out educational work among women, especially among those who live in the province, and make them aspire to independent financial growth." "I would not say that our women are very passive in business," Haciyeva said. Not every region provides opportunities to show your business abilities. Women living in mountainous regions have slimmer chances to get a loan. The reason is that they have no information about micro-crediting. Moreover, women are often afraid that they will not be able to repay the loan in time. It is necessary to organize training sessions on financial education in all regions of our country. I mean women should learn not only how to get money, but also how to multiply their capital."
In Azerbaijan where women comprise more than half of the population and where poverty feminization is obvious just like in many other countries, the problem of equality is especially dangerous. The general economic crisis in the first years of independence, unemployment, industrial and professional stagnation and employment difficulties brought many women to the poverty line in our country. Assistance from the state and various international organizations in developing small businesses, including women's businesses, could be a way out of the current situation.