SƏN SAYDIĞINI SAY...
Deyəsən, Avropanın Rusiya Dövlət Dumasına keçirilən seçkilərə qeyri-legitim don geyindirmək istəyi elə istək olaraq qalacaq
Rusiya ilə Qərbin münasibətlərində gərginlik getdikcə artmaqdadır. Bunu bir çox faktorlar, o cümlədən ATƏT-in Demokratik İnstitutlar və İnsan Haqları Bürosunun (DİİHB) Rusiya Dövlət Dumasına dekabrın 2-də keçiriləcək seçkinin monitorinqini aparmaqdan imtina etməsi də göstərir.
Düzü, DİİHB-nin bu cür radikal addım atacağı çoxları üçün gözlənilməz olub. Çünki əksəriyyət problemin bu qədər ciddi olduğunu düşünmürdü.
Əvvəlcə Rusiyada 450 müşahidəçinin akkreditəsi nəzərdə tutulsa da, sonradan Moskva onların sayını 70-dək azaltdı. Lakin bu 70 nəfərin də viza alması ilə bağlı problem meydana çıxdı. Hər halda, DİİHB-nin rəhbərliyi belə iddia edir (Rusiya isə təbii ki, bu iddia ilə razı deyil). "ATƏT Rusiyada dekabrın 2-də keçiriləcək parlament seçkisinin monitorinqinin aparılmasından imtina edir. Buna səbəb isə Rusiya hakimiyyətinin yaratdığı problemlərdir", - deyə büronun Rusiyanın Mərkəzi Seçki Komissiyasına (MSK) ünvanladığı müraciətdə bildirilir. Bəyanatda deyilir ki, qurum ekspetlərinin viza alması üçün dəfələrlə müraciət etsə də, Moskva daim bundan imtina edib: "Məhz bu səbəbdən DİİHB belə qənaətə gəlib ki, Rusiya hakimiyyəti əvvəlkitək, yenə də ATƏT müşahidəçilərini qəbul və onlarla əməkdaşlıq etmək istəmir. Biz təəssüflə bildirmək istəyirik ki, qeyd olunan şəraitdə funksiyamızı yerinə yetirə bilmərik".
Təbii ki, Rusiyanın məsələyə reaksiyası özünü çox gözlətmədi. Moskva büro rəhbərliyinin bütün ittihamlarını rədd etdi.
QARŞIDURMAYA DOĞRU
Rusiyanın bu addımları, əslində, Vladimir Putinin Qərb demokratiyasının ölkə hüdudlarından çıxışdırılıb- çıxarılmasına yönəlmiş siyasətinin məntiqi nəticəsidir.
Prinsipcə, "bütün Rusiyanın lideri" xarici ölkələr və demokratik institutların onun ölkəsindəki idarəçiliyə tətbiq etmək istədiyi dəyərlərə qarşı olduğunu heç vaxt gizlətməyib. Artıq uzun müddətdir ki, Kremlin siyasi isteblişmentinin əlində "sizin öz demokratiyanız, bizim öz demokratiyamız" prinsipi əsas prinsipə çevrilib. Bu çox güman ki, Rusiya ilə Qərb arasında ziddiyyət zəncirinin bir bəndidir. Avropada ən başlıca və nüfuzlu monitorinq strukturuna münasibət isə ziddiyyətə aparan yolun davamı, Kremlin "Rusiya döyüşə hazırdır" fikrini nümayiş etdirməsi sayıla bilər. Bu "döyüş" isə istisnasız olaraq, bütün "cəbhə"boyu aparılacaq. Bu, xüsusilə hazırda Rusiyanın yaşadığı seçkiqabağı kampaniya dövrü kimi "populizm dövrü"ndə daha aktualdır.
"Region+" seçkiqabağı dövrdə "iki dünya" arasında dialoqun yaradılmasının heç cür mümkün olmadığını dəfələrlə yazıb. Əksinə, bu dövrlərdə ziddiyyətlər daha da güclənir. Hazırda Rusiya hakimiyyəti üçün də sərfəli olan bu variant vasitəsilə vətəndaşların diqqəti daha çox "xarici düşmən"ə yönəldilir. Məhz bu "xarici düşmənlə mübarizə" şüarı altında Putinin əsas opponentləri sayılan "sağ müxalifət" meydandan, demək olar ki silinib.
Rusiya prezidentinin bir müddət əvvəl hərbçilərlə seçkiqabağı görüşündə səsləndirdiyi fikirlər də bu baxımdan nümunəvi görünə bilər. Söhbət "Rusiyanın nüvə qüvvələrinin hərbi hazırlıq vəziyyətinə gətirilməsinin vacibliyi" haqda bəyanatdan gedir. Bu yerdə Putinə sual etmək lazımdır: Rusiyanın strateji nüvə qüvvələri "hərbi hazırlıq vəziyyəti"ndə deyil ki? Elə isə nədən bütün günü əlində "nüvə çamadanı" tutmuş zabit Putinin yanındadır?
Təbii ki, nüvə raketləri daim hazırlıq vəziyyətindədir. Məsələ sadəcə ondadır ki, Kreml sahibi bu ifadəni xaricdə, daha çox isə daxildə eşidilməsi üçün səsləndirib. Bunu eşidən daxili elektorat, təbii ki, "Qərbdən gələn təhlükə"nin nə qədər real olduğunu bir daha anlayacaq və vahimələnəcək. Putinin seçki kampaniyası da məhz bu prinsip üzərində qurulub.
Odur ki Rusiyanın siyasi meydanında anti-Qərb fəaliyyəti və ritorikasına tələbat çoxdur.
DİİHB-nin ünvanına səsləndirilən ittihamlara gəlincə, bu məsələdə də Putin özünün dəqiq və birmənalı mövqeyini ortaya qoyub. Noyabrın 25-də "Ölkənin peşəkar komandası" laureatları ilə görüşdə Vladimir Putin qurumun ölkədə keçiriləcək parlament seçkisini müşahidədən imtinasına açıq şərh verib: "Bu çox güman ki, daxili səbəblərdən meydana çıxan aksiyadır. Bu, qurumun özünün və onun rəhbərliyinin qərarı ilə bağlıdır. Bizdə olan məlumatlara görə, bu, növbəti dəfə ABŞ Dövlət Departamentinin məsləhəti ilə edilib. Təbii ki, bunu dövlətlərarası münasibətlərimizdə nəzərə alacağıq. Belə aksiyalar Rusiyada seçkini poza bilməz. Burada məqsədin sadəcə seçkiyə qeyri-legitim don geyindirilməsi olması heç bir şübhə doğurmur. Lakin onlar bu məqsədlərinə də nail olma-yacaqlar. Mənim bunun hazırlanmış aksiya olduğunu söyləməyimə səbəb var. Belə ki, əldə etdiyimiz son dərəcə etibarlı məlumatlara görə, Demokratik İnstitutlar və İnsan Haqları Bürosunun rəhbərliyinin fəaliyyəti bir çox Avropa ölkələrinin rəhbərləri üçün də gözlənilməz olub. Hər halda, bu onların seçimidir. Baş verənlər bir daha göstərir ki, bir sıra qurumların, həmçinin ATƏT-in islahatlara ehtiyacı var və biz bu məsələni israrla irəli sürəcəyik. Rusiyada seçki planlaşdırıldığı şəkildə, bütün partiyaların leqal imkanlarından qanun çərçivəsində istifadə edilməsi ilə keçiriləcək".
DÖRD ƏLƏ OYNANAN OYUN
Yəqin ki, çoxları artıq hiss edib ki (biz də bu haqda dəfələrlə yazmışıq), Rusiya "qərbli tərəfdaşları" ilə münasibətində bir-birinə "hədiyyə"lər verməkdə mahirdir. Yəni, tərəflər qarşıdurmanı gərginləşdirmək üçün böyük məmnuniyyətlə bir-birinə bəhanə verir, əsas yaradır və elə eyni məmnunluqla özləri də ortaya çıxan bəhanələrdən yararlanır. Bu zaman onlar vəziyyəti normallaşdırmaq üçün heç cəhd də göstərmirlər.
Bu, bütün məsələlərdə - istər siyasi, istərsə də iqtisadi sahələrdə özünü göstərir. Bəzən isə iqtisadi məsələnin harada siyasi problemə və əksinə çevrildiyini müəyyənləşdirmək də çox çətin olur...
Son məsələyə Putinin "qərbli tərəfdaşları"nın reaksiyası da özünü çox gözlətməyib və bu münasibət elə Kremlin mövqeyi qədər birmənalı olub. Beynəlxalq müşahidəçilərin mövqeyini dərc edən bir neçə xarici KİV-də yer alan fikirlərə nəzər salaq.
"Putinin institusionallaşması başa çatıb", - deyə "The Wall Street Journal" yazır: "Artıq Rusiyada seçki elə dəqiq ssenari üzrə gedir, putinizm isə elə bir səviyyəyə çatıb ki, Kremlin istənilən nəticəni əldə etməsi üçün seçkini saxtalaşdırmasına ehtiyac qalmayıb. Bu baxımdan, seçkilərin monitorinqini aparan əsas beynəlxalq orqanın seçkilərə müşahidəçilər göndərməmək haqda qərarı reallığın qəbul edilməsidir. Rusiya demokratiyası hələ bir neçə ilə əvvəldən dərin bir komaya düşüb. ATƏT-lə münasibətlərdəki qeyd olunan pat vəziyyəti sadəcə hamıya son 10 ildə Avropaya və bütünlükdə dünyaya ünvanlanan ciddi təhlükəni xatırlatmaq üçün idi. ATƏT-i qapıdan qovmaqla, Kreml seçkilərinin qeyri-mükəmməl olduğunu heç gizlətmək niyyətində belə olmadığını nümayiş etdirdi. Həm də "azad cəmiyyət" anlayışına necə nifrətlə yanaşdığını açıq şəkildə ortaya qoydu".
Yazıda daha sonra deyilir: "Moskva özünün də üzv olduğu ATƏT-in fəaliyyətini tam açıq şəkildə mümkünsüz edib. Putin "soyuq müharibə" dövrünə qayıtmağın qeyri-məqbul olması haqda bəyanatlar verməyi xoşlayır. Lakin özünün daxili və xarici fəaliyyətilə o, "soyuq müharibə"nin bərpası üçün digərlərindən daha çox təkan verir. Son illər bir-birinə irad tutmağa meyilli olan ABŞ və Avropanın demokratik dövlətləri artıq ayılmalı, artmaqda olan bu təhlükəyə diqqət yetirməlidirlər. Çünki məhz vahid mövqe sayəsində Qərb birinci "soyuq müharibə"dən qalıb çıxmışdı".
"The Financial Times" isə, öz növbəsində, situasiyada paradoks görür: "İroniya ondadır ki, Dövlət Dumasına keçirilən seçkilərin monitorinqi aparılsa da, aparılmasa da, Putinin olduqca yüksək olan reytinqi "Vahid Rusiya" partiyasının qələbəsinə şübhə yeri qoymur. Bu gün baş verənlərsə, çox güman ki, Kremlin Gürcüstan və Ukraynadakı "rəngli inqilab"lara özünəməxsus reaksiyasıdır. Kreml bu hadisələri Qərbdən olan müşahidəçilər, diplomatlar, xüsusi təhlükəsizlik orqanları, qeyri-hökumət təşkilatları və qaçaq düşmüş keçmiş rus oliqarxlarının əli ilə törədilmiş dövlət çevrilişi hesab edir. Və əmindir ki, eyni ssenarinin Rusiyada da təkrarlanma ehtimalı var. Amma Gürcüstan və Ukraynada xalq arasında heç bir nüfuzu olmayan rejimlər seçkilərin nəticələrini saxtalaşdırmaqla, hakimiyyətdə qalmaq yolunu tutmuşdu. Müasir Rusiyada isə vəziyyət tam fərqlidir. Kremlin ən qatı əleyhdarları da əmindirlər ki, Putinin dəstək verdiyi partiyanın seçkilərdə qələbəsini təmin etmək üçün geniş saxtakarlığa heç bir ehtiyac yoxdur. Amma eyni zamanda müxalifət Kremlin seçkiyə gələn seçicilərin sayı və hakim partiyanın uğurunu bir qədər də artırmaq istəyindən ehtiyatlanır. Kremlin belə bir cəhdə əl atması isə inandırıcıdır. Çünki V.Putinin siyasi hakimiyyətdə qalması və hətta yenidən prezident seçilməsi üçün Konstitusiyaya dəyişikliklərin olunması naminə "Vahid Rusiya"nın daha inamlı qələbəsi çox vacibdir".
Almaniyanın "Handelsblatt" qəzeti isə yazır: "Artıq Rusiyada keçiriləcək seçkinin demokratik adlandırılmasının mümkünsüzlüyü çoxdan bəllidir - ölkə müxalifətinə maneələr geniş vüsət alıb, hazırki seçki qanunvericiliyində həddindən artıq məhdudiyyətlər var, parlamentə düşmək üçün minimal hədd çox yüksəkdir. ATƏT-in seçkinin gedişini müşahidə etməli olan nümayəndələri isə artıq indidən öz missiyalarını icra etməkdən boyun qaçırıblar. Tamamilə Putinpərəst olduğunu gizlətməyən, onun işığına qızınan "Vahid Rusiya"nın qələbəsinə artıq heç kim şübhə etmir".
İspaniyanın "El Pais" qəzeti isə "Liberal müxalifətin sıralarındakı məyusluğa" diqqət çəkir. "Rusiyanın demokratik gələcəyi üçün nə daha yaxşı olardı? ATƏT-in parlament seçkisini müəyyən qədər məhdud formada olsa da, yerində izləməsi, yoxsa, analoqu olmayan jestlə bundan imtinası? Hər halda, çoxları ATƏT-in son qərarında onun zəifliyinin və Rusiyada demokratiyanın qurulması mübarizəsindən geri çəkildiyi-ni gördü", - deyə yazıda qeyd olunur.
Bunlar, əlbəttə ki, Rusiyada baş verənlərlə bağlı Qərb mətbuatının yazdıqlarının yalnız bir hissəsidir - daha doğrusu, yalnız bir gün ərzində yazılanlardır. Əslində isə bu haqda məqalələrin sayı daha çoxdur. Xüsusilə, ölkədə "narazıların marşı"nın növbəti dəfə dağıdılması və onların liderlərinin həbsindən sonra belə yazıların sayı daha da artıb. Qərb dövlətlərinin hökumətləri, ilk növbədə isə ABŞ Moskvada və Rusiyada baş verənlərə mənfi münasibət bildirib...
STƏKANDA FIRTINA
Bəs əslində bütün hay-küy nəyin üstündədir? ATƏT-in sözügedən addımını Rusiyanın müxtəlif dairələri də daxil olmaqla, bir çoxları seçki prosesinə qeyri-legitim don geyindirmək cəhdi kimi qarşılayıb. Amma bunun mənası varmı? Putinin komandasını "qərbli tərəfdaşlar"ının mövqeyi və Rusiyada keçiriləcək seçkiyə verəcəkləri qiymət maraqlandırırmı? Buna böyük şübhə ilə yanaşıram. Çox güman ki, bütün bu baş verənlər Rusiya rəhbərliyi üçün daxili siyasi mübarizədə "kənar düşmənlər"lə mübarizə üçün daha bir arqumentdir.
Bəs ATƏT özü bu addımının, həqiqətən, Rusiyada keçiriləcək seçkiyə qeyri-legitimlik donu geyindirəcəyinə inanırmı? Buna inam yüksək olmasa da, bu haqda, əlbəttə ki, çox danışılacaq. Amma bunun bir əhəmiyyəti varmı? Bir məşhur deyimdə deyildiyi kimi, "it hürər, karvan keçər".
Hər halda, Rusiya daxili siyasi proseslərə kənardan müsbət qiymət almaq istəyən hansısa kiçik ölkə deyil. O, özü istənilən prosesə ultimativ şəkildə qiymət verə bilər. Bundan başqa, Qərb özü də çoxdan müəyyənləşdirib ki, Rusiyadakı qərbpərəst müxalifət ciddi nəticə əldə etmək iqtidarında deyil və bu səbəbdən "Vahid Rusiya"nın seçkidə istədiyi nəticəni qazanması üçün saxtakarlığa ehtiyac da yoxdur.
Amma hər halda, bunu birmənalı istisna etmək olmaz. Demokratik ATƏT-in Rusiyanın seçki meydanından (əlbəttə ki, Kremlin birbaşa "köməyi" ilə) "qaçması", çox güman ki, onun mövcud reallıqda özü üçün çox kədərli faktı - avtoritarizmin demokratiya üzərindəki qələbəsini etiraf və rəsmən təsdiq etməkdən yayınmaq cəhdidir. Qərbin Rusiyadakı seçkini demokratik sayıb-saymayacağının isə artıq heç kəsə "istisi-soyuğu" yoxdur: nə Rusiyanı olduğu kimi qəbul etmək məcburiyyətində olan Qərbə, nə də öz gücünü bilən Rusiyaya.
Bir daha təkrar edirik ki, bütün bunlar qarşılıqlı səmərəli oyundur. Və burada da əsas "stavka" bu dəqiqə hansısa nəticə əldə etməyə deyil, perkspektivə edilir. Oyunçuların ehtiraslarının getdikcə artdığı bir vəziyyətdə isə bu perspektiv çox dumanlı və daha təhlükəli görünməyə başlayıb. Həm də yalnız Avropa və Rusiya üçün yox, bütünlükdə dünya ictimaiyyəti üçün.

Europe's attempt to de-legitimize the State Duma elections is likely to remain just an attempt
Relations between Russia and the West continue to deteriorate. This is proved in numerous ways and one of them is the official refusal of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) to monitor the parliamentary elections in Russia scheduled for 2 December.
We would have thought that, initially, no-one expected the OSCE ODIHR to make such a decision, as there are a few disagreements of the kind usually ignored. It was planned to accredit 450 observers, however, Russia reduced the number to 70. But even these 70 had problems getting visas. At least, this is what the ODIHR says, although Russia itself is denying this. "The Organization for Security and Cooperation in Europe has refused to monitor the parliamentary elections in Russia, scheduled for 2 December this year, because of obstacles created by the Russian authorities," the ODIHR said in a statement forwarded to the Central Electoral Commission (CEC) of Russia. According to the statement, the organization had repeatedly requested entry visas for their experts, but Russia kept refusing to issue them. "In this regard, the OSCE ODIHR drew the conclusion that the authorities of the Russian Federation are still unwilling to host OSCE observers and cooperate with them. The OSCE ODIHR admits with regret that it will not be able to carry out its functions in this situation," the statement says. Naturally, Russia did not keep us waiting long for its reaction. Russia flatly rejected all the accusations of the ODIHR leadership.
On the way to confrontation
In essence, Russia's actions are an open challenge, resulting from Vladimir Putin's policy of rejecting and ousting Western democracy - a policy that has been pursued since he came to power. In principle, "the leader of all Russia" has never concealed his antagonism towards the public-political values that foreign democratic institutions and states are trying to enforce in his country. The principle "you have your democracy and we have ours" has long been a banner waved by the Kremlin political establishment. This is only one link in a long chain of contradictions between Russia and the West. The position on the main, and most authoritative, monitoring organization in Europe is a continuation of the policy of confrontation and a demonstration of the Kremlin's tough position, showing that "Russia has picked up the gauntlet". This fight will be waged on all fronts without exception. It is especially important in the so-called "populist period" that accompanies the election race in Russia. Our journal has repeatedly said that it is impossible to start a dialogue "between the two worlds" during an election campaign. On the contrary, the contradictions will only increase, because it is also of benefit to the incumbent Russian leadership which is trying to draw the attention of its citizens to a foreign enemy, the fight against which frames the country's domestic political life; proved once again by the methods employed to quell the right-wing opposition - Putin's main opponents - in Russia.
A recent statement made by the Russian leader at a campaign meeting with military personnel may be quite significant in this respect. He spoke about "the need to put Russia's nuclear forces on the alert". We would like to ask - have Russia's strategic nuclear forces been on leave up to date? In that case, why is Putin accompanied by an officer carrying the so-called "nuclear case" day and night? Of course, nuclear missiles have always been on the alert. The thing is that Putin deliberately uttered this phrase in order to make sure it was heard abroad and, what is more important, inside the country, in order to terrify everyone with the "threat to Russia" from so-called "Western democratic powers". This is the basis of Putin's election campaign. So anti-Western actions and anti-Western rhetoric are more than necessary in Russian politics.
As for the accusations against the OSCE ODIHR, the Russian president demonstrated his clear and unambiguous position on this issue as well. During a meeting with the winners of the project "The Professional Team of the Country" on 25 November, Vladimir Putin clearly commented on the refusal of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights to send its observers to the parliamentary elections in Russia. "This action is probably spontaneous. It is linked to the decision of the organization itself and to the decision of its leader. According to our information, this was done on the basis of a recommendation by the US State Department again. Of course, we will take this into account in our interstate relations. Such actions cannot disrupt the elections in Russia. Their aim is de-legitimization and this is absolutely obvious. But they will not achieve their goal. For this reason, I said it is unlikely that it was a planned action because, according to absolutely reliable information, the actions of the leaders of the Office for Democratic Institutions and Human Rights were totally unexpected by many European countries. But this is their choice. This proves once again that many organizations, including the OSCE, need to be reformed. Russia has already raised the issue of reforming the OSCE. And we will persistently promote this. Our elections will be held according to plan and all parties will be able to use the legal opportunities stipulated by the law," Putin said.
Four hand game
Perhaps many of us have noticed (we have repeatedly written on this) that "touching mutual assistance and mutual support" can be seen in relations between Russia and its "Western partners": both sides will use any excuse to increase confrontation without making any attempt to find points of contact. This is the case on all issues and along the entire perimeter of political and economic relations. What is more, it is sometimes absolutely impossible to identify the line beyond which economic issues turn into political ones and vice versa… For example, the reaction of Putin's "Western partners" did not keep us waiting and was as clear as the Kremlin's actions. Here are excerpts from some foreign media on the position of international observers.
"Putin's transformation into an institution has been completed," The Wall Street Journal writes. "Currently, the elections in Russia are taking place according to a clear scenario, and Putinism has turned into an institution to such an extent that the Kremlin will hardly need to rig the elections to ensure the outcome it wants. In this context, the decision of one of the main international agencies that monitors elections not to send an observation mission to the December parliamentary elections is a recognition of reality. Russian democracy fell into a deep coma several years ago. But the aforesaid stalemate in relations with OSCE is only the freshest reminder of the serious challenge made to Europe and other parts of the world in this decade. The Kremlin is not so much concealing the imperfect nature of its elections as openly expressing its contempt for the very idea of a 'free society'," the newspaper says.
"Moscow has quite openly made the work of the OSCE impossible - an organization of which it is a member. Putin likes to warn against returning to the Cold War era - confrontation between the East and the West. However, by his actions inside the country and abroad, the Kremlin leader has done more than anybody else to put his warning into practice. The USA and European democracies, which have tended to find fault with each other in recent years, should wake up and pay attention to the growing threat. There are models worse than the single position of the West: it brought the West victory in the first Cold War," WSJ says.
In turn, The Financial Times sees a paradox in this situation. One Russia, the party ticket of which he symbolically heads, would almost certainly win free elections subjected to large-scale monitoring. What is happening now is probably, to a great extent, a reaction to the "colour" revolutions in Georgia and Ukraine. The Kremlin regards these events as coups d'etat carried out by a dirty alliance of Western observers, diplomats, special services, non-governmental organizations and exiled Russian oligarchs, who are passionately trying to achieve the same in Russia. However, in the aforesaid cases, unpopular regimes tried to remain in power by rigging the results of elections. In modern Russia, the situation is different. Even the staunchest critics of the Kremlin do not suppose that, in order to ensure the victory of the pro-Putin party, it is necessary to falsify the results of the elections. However, these critics maintain that there is a temptation to increase its domination and turnout even more, which is quite possible. The triumph of One Russia will be used to legalize a different role for Putin and even make amendments to the constitution to allow him to remain president," the head of the FT office in Moscow writes.
Germany's Handelsblatt says the following: "It has long become clear that these elections cannot be called 'democratic' - the obstacles created for the opposition are too strong, there are too many restrictions stipulated by the current election law and the targets for getting seats in the parliament are too high. Election observers from the OSCE have completely resigned their mission. No-one doubts the victory of One Russia - a party that does not conceal its pro-Putin orientation and enjoys its glory."
Spain's El Pais draws attention to "the disappointment in the ranks of the liberal opposition". "What is good for the future of democracy in Russia: for the OSCE to monitor the parliamentary elections on the spot, albeit with restrictions, or dissociate itself from them, making an unprecedented gesture which some people see as a sign of its weakness and refusal to fight for democratic freedoms in Russia?" the newspaper wonders.
Of course, this is not a full review of the Western press's reporting on what is going on in Russia, and it was conducted on just one day. The further we go, the more we see, especially after the dispersal of another "dissenters` march", accompanied by the arrest of its leaders and activists. The governments of Western states, first of all the USA, responded negatively to events in Moscow and Russia.
A storm in a tea cup
What is all this trouble about? Many people, including in Russia itself, described the actions of the OSCE as an attempt to de-legitimize the electoral process. But is there any point to it? Have Vladimir Putin's team ever been interested in the opinion of their "Western partners", or in their assessment of the parliamentary elections in Russia? I doubt this very much. It is more likely that for the Russian leadership, all this is another argument in its domestic political struggle against "foreign enemies". Does the OSCE hope that this step will really de-legitimize the Russian elections? Unlikely, though a lot will be said about it. What is the point? As the well-known proverb says - "the dog barks, the caravan goes on". Russia is not some small country for which it is of vital importance to get positive foreign assessments of its domestic political processes: Russia itself is capable of sitting in judgment on any issue, and issuing ultimatum-like responses which rule out any objections.
What is more, the West has long learnt that the right-wing, pro-Western opposition in Russia has no chance of getting a positive result, just as the fact that Putin's One Russia will gain a resounding victory and will not even have to rig anything, although this cannot be ruled out either. The "flight" of the democratic OSCE from Russia's elections, with the Kremlin's direct "support" of course, is more likely to be just an attempt to save face despite the existing realities, i.e. not to face the sad fact that it will be forced to recognize and officially acknowledge the victory of authoritarianism over democracy. Absolutely no-one cares whether the West recognizes the Russian elections as democratic or not - neither the West which is forced to deal with such a Russia, nor a Russia which realizes its power.
I should repeat: all these actions are only a mutually beneficial game in which the stakes are placed not on momentary results, but on long-term prospects which seem very vague and, hence, even more dangerous with the current zeal of the players. It is dangerous, not only to Europe and Russia, but to the whole world community. Stakes have been placed, gentlemen. No more stakes…