Dünyanın aparıcı valyutalarına nisbətdə son bir neçə ildə qiymətdən düşən ABŞ dollarının məzənnəsi enmənin ən "pik" nöqtəsinə çatıb: 2007-ci ilin sentyabr və oktyabrında ABŞ-da faiz dərəcələrinin azalmasından sonra, artıq 1 dolların dəyəri, az qala, 1,5 avroya yaxınlaşır və psixoloji cəhətdən ən təhlükəli həddə çatır. Əksər proqnozlara görə, Amerika valyutası bundan sonra da ucuzlaşmaqda davam edəcək. Hətta bəzi ehtimallara əsasən, 2008-ci ildə 1,7 dollar 1 avroya bərabər ola bilər.
Bu gün artıq aydındır ki, dolların dəyərindəki bu enişin əsas səbəbi, ABŞ-ın ipoteka bazarında yaşanan böhrandır. Bu bazarda işləyən banklar yeni kreditləşdirmə modelindən istifadə etməyə başlayıblar. Onlar borcalana kreditlərin birbaşa verilməsindən imtina edərək, bazardan borc götürür, bu məbləğdən kreditlər verir, öz borclarını isə "kənar borc öhdəlikləri" kimi rəsmiləşdirərək satırlar.
Lakin ölkədə daşınmaz əmlakın qiyməti ucuzlaşmağa başladıqdan sonra, vasitəçi banklar pul itirməyə başlayıblar. Bəzi hesablamalara görə, Nyu-Yorkun "Uoll-strit" və Londonun "Siti" bankının yekun itkisi artıq 50 milyard dolları ötüb. "Citigroup" 11 milyard, "Merrill Lynch" 8, "Morgan Stanley" 3,7, "Bear Stearns" isə 3,2 milyard dolların hesabdan silindiyini bəyan edib. Britaniyanın "Barclays" bankı 2,7 milyard, "HSBC" isə 3,4 milyard dollar itirib. Kontinental Avropa bankları da ziyanla üzləşib: "UBS" 3,4, "Deutsche Bank" 3,2, "Credit Suisse" isə 1 milyard dolları hesabdan silməli olub.
ABŞ dollarının kursunun aşağı düşməsinə dünyanın mərkəzi banklarında dollar aktivlərinin azaldılması da səbəb olub. Bu tendensiya hələ də davam edir və yaxın zamanlarda bir çox Asiya ölkələrinin mərkəzi banklarının da ehtiyatların diversifikasiyasına gedəcəyi gözlənilir.
ABŞ-ın maliyyə sektorundakı böhran o həddə çatıb ki, ölkə iqtisadiyyatının digər sahələrinə də təsir göstərib. Son ay ərzində "Dow Jones Industrial Average" 10% itkiyə məruz qalıb və əksər dairələr bu meylin davam edəcəyini proqnozlaşdırır. Ekspertlər hesab edirlər ki, ölkədə maliyyə böhranı bundan sonra da davam edəcək və bu, hər şeydən əvvəl iqtisadiyyatın kredit bazarı ilə real sektoru arasında qarşılıqlı asılılıqla əlaqədardır. Belə ki, ABŞ-da 2007-ci ilin noyabr-dekabr aylarında iqtisadi inkişafda ciddi azalma gözlənilir. Ölkədə ümumi daxili məhsulun həcmi 2007-ci ilin üçüncü rübündə 3,1% idisə, dördüncü rübdə bu göstəricisinin 1,5% olacağı proqnozlaşdırılır.
2008-ci il üçün isə analitiklərin proqnozları inkişaf tempinin 1-1,5% olacağını göstərir. Onların fikrincə, ölkədə ticarət və ödəmə balansı korrektə edilməsə, azalma daha ciddi olacaq. Beləliklə, ABŞ iqtisadiyyatının yalnız 2009-2010-cu ildə yaşanacaq inkişafı dolların bir qədər "özünə gəlməsinə" səbəb olacaq. 2010-cu ilin sonu üçün proqnoz 1 avronun 1,4 dollar olacağını göstərir.
ABŞ-da baş verənlər dünya iqtisadiyyatına da təsirini göstərəcək. Maliyyə bazarlarının bir-birinə yüksək inteqrasiyalılığı Avropaya, xüsusilə də bank sistemi əsasən Amerika bazarından asılı vəziyyətdə olan Böyük Britaniyaya "zərbə" vuracaq.
Həmçinin, ABŞ-a ixracla məşğul olan Asiya ölkələrinin inkişafı 2004-2007-ci illərlə müqayisədə daha ləng gedəcək.
Bazarların qlobal şəkildə qarşılıqlı asılılıq şəraitində olması üzündən dolların ucuzlaşması, avronun dəyərinin isə yüksəlməsi Avropa İttifaqı ölkələrinin yalnız bank sektoruna deyil, eyni zamanda sənaye müəssisələrinin inkişafına da mənfi təsir göstərir. "Çox güclü avro bir çox ixrac sektorları üçün narahatlıq yaradır", - deyə Avropa Komissiyasının prezidenti Joze Manuel Barrozu "Reuters" agentliyinə bildirib.
Qeyd edək ki, hazırda Avropa İttifaqı ölkələrində büdcə gəlirlərinin böyük bir hissəsi ixrac əməliyyatları hesabına əldə edilir. Avronun bahalaşması Avropa istehsalçılarının mallarının qiymət baxımdan rəqabətə davamlılığını aradan qaldırır. Ekspertlərin fikrincə, bu, ilk növbədə, turizm biznesi və avtomobil istehsalına təsir göstərəcək.
Baş verənlərlə bağlı artıq Avropanın bir sıra nəhəng şirkətləri narahatlıqlarını ifadə ediblər. Söhbət "Airbus", "Siltronic", "Daimler AG", "BASF", "Lufthansa" şirkətlərindən gedir.
Airbus şirkətinin baş direktoru Tom Endersin Rusiyanın "Kommersant" qəzetində yer alan sözlərinə görə, "dollar ağrılı həddi artıq keçib, bu isə artıq həyat üçün təhlükə yaradır". Onun fikrincə, belə situasiyada şirkət elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor sahələrinə əvvəlcədən planlaşdırdığı investisiyanı yatıra bilməyəcək və bu məbləğlər azaldılacaq. "Biz biznes-modelimizə yenidən baxmalıyıq. O artıq aktual deyil", - deyə Enders qeyd edib.
Qeyd edək ki, artıq üçüncü rübdə "Airbus" 776 milyon avro itirə bilər.
Dünyanın nəhəng kimyəvi şirkəti olan "BASF"ın analitiklərinin qiymətləndirməsinə görə, avronun dollara nisbətən kursunun bir sent dəyişməsi şirkətin illik satışında 250 milyon avro dəyişiklik baş verməsinə səbəb olur.
Dolların yeni məzənnəsi və onun dəyərinin azalması tendensiyası Azərbaycan iqtisadiyyatı qarşısına da ciddi problemlər yarada bilər. Bir tərəfdən, dolların ucuzlaşması neftin qiymətinin qalxması ilə müşahidə olunur və bu, Azərbaycan iqtisadiyyatının maraqlarına uyğundur.
Digər tərəfdən, mal və xidmətlərin idxalını, həmçinin investisiyaların cəlbini dollarla həyata keçirən Azərbaycan bu gün daha yüksək məbləğ ödəməli olur. Bu isə öz növbəsində, inflyasiyanın artmasına və əhalinin sosial-iqtisadi durumunun ağırlaşmasına əlavə impuls verir.
Yaranmış vəziyyətdən çıxış yolu isə milli iqtisadiyyatda aparılan struktur və institutsional islahatların sürətləndirilməsindən, ixrac təyinatlı sahələrin inkişafından və daha əlverişli investisiya mühitinin yaradılmasından keçir.

DOLLAR HITS ROCK BOTTOM
The US dollar, which has been falling against the major currencies for several years now, has really gone into a tailspin after the US interest rate cuts in September and October 2007:  The Dollar trades for the Euro at a rate of almost $1.5 to EUR 1, very near a level of psychological importance.  According to the majority of forecasts, it will keep falling.  Some people even predict that the exchange rate might fall as low as $1.7 to EUR 1 in 2008.
It is already obvious today that the key cause of the plummeting dollar is the "critical" situation in the US mortgage market.  Banks which operated in that market used a new model of mortgage loans:  they decided to stop lending money directly to borrowers and preferred to borrow money in the market, lend it to customers, "package" their own debt as "collateralized debt obligations" and sell them.  But when US real estate prices began to fall, mediator banks started to lose money.  According to some estimates, total losses on Wall Street and in the City of London have already exceeded $50 billion.  Citigroup has already announced that it would write off $11 billion in bad loans, Merrill Lynch - $8 billion, Morgan Stanley - $3.7 billion, and Bear Stearns - $3.2 billion.  The British bank, Barclays, wrote off $2.7 billion, and the British-Swiss HSBC - $3.4 billion.  Banks in continental Europe are also losing money:  UBS had to write off $3.4 billion, Deutsche Bank - $3.2 billion, and Credit Suisse - $1 billion.  Cuts in the dollar reserves held by the central banks of various countries was yet another factor which pushed the US currency down.  Incidentally, this trend is growing, and the central banks of many Asian countries might also start diversifying their currency reserves.
The crisis in the US financial sector grew so large that it began to affect other sectors of the US economy too.  The Dow Jones Industrial Average is already 10% leaner compared to last month, and many experts think that it will keep falling.  Analysts believe that the financial crisis will continue, largely because of the high degree of interdependence between the credit market and the real sector of the economy.  A serious slow down in economic growth is expected in the United States as early as in November-December 2007.  The GDP growth rate should slow down from 3.1% in the third quarter of 2007 to 1.5% in the fourth quarter.  Analysts predict a growth rate of 1-1.5% in 2008.  If the US trade and credit balance cannot be corrected, a slump will become more likely.  Only the reacceleration of economic growth in the United States in 2009-2010 will bring the dollar back to its feet.  The forecast for late 2010 is $1.4 for EUR 1.
The slowing of the US economy will have global effects.  Due to the high degree of integration of the financial markets, the crisis will spread to Europe and especially to Britain, whose banking system is the most dependent on the US market.  Those Asian countries which are major exporters to the United States will also grow more slowly than in 2004-2007.
In the conditions of global interdependence of the markets, the failing dollar and rising euro will affect the development, not only of the banking sector, but also of industrial companies in EU countries.  "A very strong euro is a major reason for concern in some of the export-oriented sectors," European Commission President Jose Manuel Barroso told Reuters recently.  At present, a substantial portion of budget revenues in the EU countries comes from export operations.  A rising euro makes European-made goods less competitive in terms of price.  In the opinion of experts, the tourism and car manufacturing sectors will be first affected.  A number of European giants, including Airbus, Siltronic, Daimler AG, BASF and Lufthansa - have expressed their concern about the situation.  Airbus General Director Thomas Enders is cited by the Russian newspaper Kommersant as saying that the "dollar has crossed the pain threshold, and this is already a major threat."  In his opinion, the company cannot afford to follow its schedule of investment in research and design any longer, so expenditure on projects in these areas will be cut.  "We should review our business model.  It is already obsolete," he said.  Already in the third quarter, Airbus losses might reach Eur 776 million.  According to analysts of the world's largest chemical company, BASF, the strengthening of the euro compared to the dollar by 1 cent affects the company's annual sales by Eur 250 million.
The new dollar exchange rate and the trend toward its further decline, confront the Azerbaijan economy with serious new problems.  On the one hand, the fall of the dollar results in rising oil prices, which is in the interests of the economy of our country.  On the other hand, Azerbaijan now spends more than before, when the dollar was more expensive, on importing goods and services and attracting investments, which are calculated in dollars.  And this, in turn, might set off yet another inflationary wave and a worsening of the social and economic situation of the population.  Speeding up the structural and institutional reform of the national economy, developing export-oriented sectors and creating a favourable investment environment are solutions to the situation that has arisen.