2008-ci il üçün dövlət büdcəsində əhalinin bütün təbəqələrinə xərclər artırılacaq
"HökumƏt deputat-ların bü-tün təkliflərini nəzərə alarsa, onda gərək dövlət büdcəsi 22-25 milyard dollar ekvivalentində olsun. Bu gün üçün bu, real deyil və odur ki mövcud imkanlardan çıxış etmək lazımdır". Bunu 2008-ci il üçün dövlət büdcəsi ilə bağlı parlamentdə aparılan qızğın müzakirələr zamanı Milli Məclisin birinci vitse-spikeri Ziyafət Əsgərov səsləndirib.
Onunla razılaşmamaq mümkün deyil. Bugünkü reallıq isə 2008-ci ilin dövlət büdcəsinin gəlirlərinin 7,383 milyard manat (2007-ci illə müqayisədə 27,9% artıq), xərclərinin 8,509 milyard manat (+34,9%), büdcə kəsirinin 1,126 milyard manat və ya Ümumdaxili Məhsulun 3,6%-i qədər olmasına imkan verir.
Büdcə gəlirlərinin 5 milyard manatı Vergilər Nazirliyinin (+17,9%), 1,1 milyard manatı Dövlət Gömrük Komitəsinin (+42,9%), 1,279 milyard manatı isə digər mənbələr hesabına təmin ediləcək.
Əlavə dəyər vergisinin yığımı 46,6%, gömrük rüsumları 44,8%, sadələşdirilmiş verginin yığımı 40%, aksiz vergiləri isə 12,7% artacaq.
2008-ci ilin büdcəsindəki rekord kəsirin (bu, Azərbaycanın müstəqilliyi tarixində ən yüksək büdcə kəsiridir) örtülməsi üçün isə özəlləşdirmədən gələcək gəlirlər (50 milyon manat), dövlət qısamüddətli istiqrazlarının yerləşdirilməsindən əldə edilən vəsaitlər (361,4 milyon manat) və xəzinədarlıq hesablarındakı qalıqlar (715 milyon manat) istifadə ediləcək.
Dövlət vəsaiti hara xərclənəcək?
Rəqəmlərdən göründüyü kimi, gələn il hökumət büdcəyə toplayacağı gəlirlərdən daha çox xərcləmək fikrindədir. Təbii ki, bu halda ortaya sual çıxır: haraya?
Maliyyə Nazirliyinin şöbə rəisi Fazil Fərəcov bildirib ki, 2008-ci ildə bütün sahələrdə məqsədli proqramların maliyyələşdirilməsinə 3,04 milyard manat ayrılacaq ki, bu da 2007-ci maliyyə ili ilə müqayisədə 48,4% çoxdur. "Məqsədli proqramlara ayrılacaq vəsait ümumi büdcə xərclərinin 35,7%-ni təşkil edəcək", - deyə F.Fərəcov bildirib.
Bununla yanaşı, büdcənin investisiya xərcləri ilk dəfə olaraq,  3,691 milyard manat təhkil edəcək.
"Gələn il dövlət tərəfindən kapital qoyuluşlarının 2,841 milyard manata çatdırılması nəzərdə tutulub ki, bu, 2007-ci ilin göstəricisindən 926 milyon manat və ya 48,3% artıqdır. 2008-ci ildə əsas diqqət artıq reallaşdırılmasına başlanılan layihələrin sona çatdırılmasına yönəldiləcək", - deyə maliyyə naziri Samir Şərifov bildirib.
Regionların inkişafı proqramının reallaşdırılmasına 350-400 milyon manat ayrılacaq. Bu yalnız dövlət tərəfindən ayrılacaq məbləğdir. Ümumilikdə isə regionların inkişafına xərclənən məbləğ daha böyükdür. Çünki prosesdə özəl sektor fəal iştirak edir. Yeri gəlmişkən, yeni iş yerlərinin 85%-i məhz özəl sektorun hesabına yaranır.
Dövlət büdcəsinin sosial xərcləri cəmi 16,5% və ya 2,8 milyard manat artacaq. Bununla yanaşı, gələn il büdcə təşkilatlarında çalışan işçilərin hamısının əməkhaqqının artırılması nəzərdə tutulub ki, bu da, təxminən, 630 min insan deməkdir. Onların əməkhaqqının yüksəldilməsinə minimum əmək haqqının artırılması nəzərə alınmadan, 183,1 milyon manat yönəldiləcək. Məsələn, təhsil sahəsinə ayrılacaq 2 milyard manatın 70%-i maaşların artırılmasına xərclənəcək. Səhiyyədə isə bu rəqəm 60%-dir.
Ümumiyyətlə, ölkədə büdcə təşkilatlarında çalışanların əməkhaqqının artırılması tendensiyası mütəmadi xarakter alıb. 2007-ci ildə 177 manatdan 233 manata qaldırılan orta aylıq əməkhaqqının da yüksəldilməsi planlaşdırılıb. "2008-ci ildə minimum əməkhaqqının artırılmasına 184 milyon manat, büdcə təşkilatı işçilərinin maaşlarının yüksəldilməsinə 183,1, baza pensiyasının ehtiyat hissəsinin artırılmasına 140 milyon, sosial yardımların yüksəldilməsinə isə 27,8 milyon manat xərclənəcək", - deyə S.Şərifov qeyd edib.
Yaşayış minimumu inflyasiyadan asılı olacaq?
Büdcə layihəsilə bağlı parlament komissiyalarında keçirilən ilkin dinləmələrin gedişində deputatlar sənəddə əks olunan yaşayış minimumunun səviyyəsindən narazılıqlarını bildiriblər. Hətta Milli Məclisin iqtisadi siyasət komissiyası Azərbaycan hökumətindən 2008-ci il üçün yaşayış minimumu proqnozuna yenidən baxmağı, onun indeksləşdirilməsini istehlak inflyasiyasına uyğun həyata keçirməyi tələb edib. Komissiyanın üzvü Əli Məsimli bildirib ki, 2008-ci ildə hökumət yaşayış minimumunu 9,3% (2007-ci ilin rəqəmi olan 64 manatdan 70 manata) artırmağı planlaşdırır ki, bu da 16%-lik inflyasiyadan azdır. Komissiya əmək qabiliyyətli əhali üçün yaşayış minimumunun hökumətin təklif etdiyi kimi, 79 manat yox, 82 manat, pensiyaçılar üçün 55 manat deyil, 58 manat, uşaqlar üçün isə 59 yox, 61 manat müəyyənləşdirilməsini təklif edir.
Bu təklifdə hətta 2008-ci il üçün rəsmi proqnoz olan 14%-lik istehlak inflyasiyası nəzərə alınmayıb. Nəticədə komissiya yaşayış minimumunun səviyyəsinə hər rüb yenidən baxılması təklifini də irəli sürüb.
Bəzi deputatları ünvanlı sosial yardımların hesablanması üçün hökumətin təklif etdiyi ehtiyac meyarının 45 manatlıq səviyyəsi də qane etməyib. Hərçənd bu göstərici əvvəlkindən 12,5% artıqdır.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, bütün bu iradlar gələn il inflyasiyanın yüksək olacağına dair proqnozlarla bağlıdır. Belə ki, 2008-ci ildə istehlak inflyasiyası üçün limit 12% müəyyənləşdirilib. Amma onu da unutmaq olmaz ki, dövlət başçısı hazırda 15-16% təşkil edən inflyasiyanın birrəqəmli həddə endirilməsi ilə əlaqədar hökumətə tapşırıqlar verib. Lakin, eyni məqsəd bu il də qarşıya qoyulmuşdu, təəssüf ki, obyektiv və subyektiv səbəblər üzündən ona nail olunmayıb. Məsələni şərh edən bütün nazirliklərin nümayəndələri və müxtəlif səviyyəli məmurlar mövcud durumun obyektiv və subyektiv səbəblərini Azərbaycana mal satan ölkələrdə qiymətlərin artımı, neftin qiymətinin rekord həddə qalxmasını göstərir. "Hesab edirəm ki, bu problemin aradan qaldırılması üçün iqtisadiyyatın inkişaf etdirilməsi mümkün olan sahələri inkişaf etdirilməli, bununla da əlavə idxaldan qaçılmalıdır. Bundan başqa, ölkə iqtisadiyyatında mövcud olan monopoliyanı da səbəblərdən biri kimi göstərmək olar", - deyə məsələyə münasibət bildirən parlamentin iqtisadi siyasət daimi komissiyasının sədri Ziyad Səmədzadə bildirib.
Bir sözlə, problemlər köhnədir. Əsas olanı isə gələn il onların həllinə nail olunmasıdır.
Neftin hegemonluğu aradan qalxır
Gələn il üçün pozitiv məqamlar da kifayət qədərdir. Z.Səmədzadənin fikrincə, 2004-2008-ci illərdə büdcə gəlirlərinin 4,9 dəfə, ÜDM-in isə 3,9 dəfə artması hökumətin uğurlu iqtisadi siyasətinin göstəricisidir: "2008-ci ilin dövlət büdcəsinin layihəsi bir sıra pozitiv məqamlarla xarakterizə olunur. Bir tərəfdən, Vergilər Nazirliyi xətti ilə daxilolmalar bütün gəlirlərin 69-70%-i səviyyəsində stabillik qazanıb və bu, ölkənin iqtisadi inkişafını göstərir. Digər yandan, məqsədli dövlət proqramları genişlənir, üçüncüsü isə,  dövlət büdcəsinin cari xərcləri azalır. 2000-ci ildə cari xərclərə bütün xərclərin 92,8%-i ayrılırdısa, 2008-ci ildə bu rəqəm 56,6% təşkil edir. Bir sıra Avropa ölkələrinin ekspertləri Azərbaycanın dövlət büdcəsinin artırılmasının çətinliklər yarada biləcəyini düşünsələr də, biz bu prosesi idarə etməliyik. Büdcənin artması təbii prosesdir".
2008-ci ilin dövlət büdcəsində gəlirlərin 51,9%-nin neftdən əldə edilməsi bir qədər məyusedici olsa da, 2007-ci illə müqayisədə bu rəqəm 4,1% azalıb. Bu isə artıq ciddi nailiyyətdir. Özü də ölkənin öz neftinin satışından əldə etdiyi gəlirin artması fonunda.
Bununla yanaşı, gələn ilin dövlət büdcəsinə neft sektorundan vergi daxilolmalarının 2,73 milyard manat (+3%), qeyri-neft sektorundan isə 2,27 milyard manat (+42,8) olacağı gözlənilir.
Gələn illə bağlı makroiqtisadi proqnozlara gəlincə, ÜDM-in 31,5 milyard manat, onun real artım tempinin isə 18,2% olacağı planlaşdırılır. İqtisadi inkişaf naziri Heydər Babayevin sözlərinə görə, gələn il qeyri-neft sektorunda ümumi məhsul istehsalının 8,1%, neft sektorunda isə 26,1% olması gözlənilir. 2008-ci ildə adambaşına düşən ÜDM-in həcmi 4,55 min dollara çatacaq, ÜDM-in 89%-i özəl sektorun payına düşəcək. Əhalinin pul gəlirlərinin 16,7 milyard manat, xarici ticarət dövriyyəsinin 31,2 milyard manat olması gözlənilir. 1 barrel neftin qiyməti isə 50 dollar müəyyənləşdirilib.
2008-ci ildə milli valyutanın orta mübadilə məzənnəsi 1 ABŞ dollarına 0,8 manatdan artıq olmayacaq. 2011-ci il üçün isə bu rəqəm 0,5 manata enəcək.
Maliyyə naziri Samir Şərifovun bildirdiyinə görə, 2008-ci ildə manatın möhkəmlənməsi 5% təşkil edəcək və bu makroiqtisadi proqnozların irəli sürülməsinə kifayət qədər əsaslar var. "Bir tərəfdən, manatın möhkəmlənməsi, faktik olaraq, infilyasiyanın qarşısının alınması faktorudur və dollar aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə əlaqədar qlobal proseslə bağlıdır. Bu, müəyyən dərəcədə Azərbaycana da təsir göstərir. Digər tərəfdən, 2008-ci ildə ölkəyə geniş həcmdə neft dollarları axacaq, investisiya qoyuluşları çoxalacaq, daha çox portfel investorları meydana çıxacaq", - deyə S.Şərifov bildirib.
Qeyd edək ki, 2007-ci ildə manatın mübadilə kursu 1 dollara 0,8714 AZN-dən 0,851 AZN-ə düşüb.
Beləliklə, 2008-ci ilin dövlət büdcəsi layihəsinin kifayət qədər real olduğunu söyləmək mümkündür. Burada gəlirlərin süni şişirdilməsi və ya inflyasiyanın azaldılması, əməkhaqqı və pensiyaların hədsiz artırılmasına dair vədlər yoxdur. Hər şey mövcud və gözlənilən iqtisadi proseslərə əsaslanır. Bu isə özü özlüyündə nailiyyət və ölkənin bundan sonra da iqtisadi inkişafının təmin edilməsi üçün ən vacib amillərdən olan sabitliyin təminatı deməkdir.

Проект госбюджета азербайджана на 2008 год обещает повышение расходов по всем направлениям
"Если бы правительство учло все предложения депутатов, то государственный бюджет должен был быть эквивалентным 22-25 миллиардам долларов. Для сегодняшних условий это нереально, поэтому нужно исходить из тех возможностей, которые мы имеем". Такое весьма справедливое замечание в ходе не очень бурных, но все же активных парламентских обсуждений проекта госбюджета-2008 сделал первый вице-спикер парламента Зияфет Аскеров.
А сегодняшние возможности предполагают доходы бюджета на 2008 год на уровне 7,383 млрд. манатов (на 27,9% больше, чем в 2007 году), расходы - на 8,509 млрд. манатов (+34,9%), дефицит госбюджета - 1,126 млрд. манатов, или 3,6% ВВП. При этом 5 млрд. манатов бюджетного дохода будет обеспечено Министерством налогов (+17,9%), 1,1 млрд. манатов - Государственным таможенным комитетом (+42,9%), а 1,279 млрд. манатов - прочими доходами. Сбор налога на добавленную стоимость возрастет на 46,6%, таможенных пошлин - на 44,8%, упрощенного налога - на 40%, акцизов - на 12,7%.
Источниками покрытия рекордного (за всю историю независимого Азербайджана) дефицита бюджета на 2008 год определены доходы от приватизации (50 млн. манатов), доходы от размещения ГКО (361,4 млн. манатов) и остатки средств на казначейских счетах (715 млн. манатов).
На что пойдут государственные деньги?
Как видно из цифр, в будущем году государство собирается потратить куда больше средств, чем заработает. И, конечно же, резонно встает вопрос: на что?
Как сообщил начальник бюджетного отдела Минфина Фазиль Фараджев, в 2008 году на финансирование целевых программ во всех секторах будет направлено 3,04 млрд. манатов, что на 48,4% выше финансирования в 2007 году. "Ассигнования на целевые программы составят 35,7% всех бюджетных расходов", - сказал Ф.Фараджев.
При этом инвестиционные расходы бюджета впервые составят 3,691 млрд. манатов.
"Государственные капитальные вложения на следующий год прогнозируются на уровне 2,841 млрд. манатов, что на 926 млн. манатов, или на 48,3%, превысит показатель 2007 года. Основное внимание в 2008 году будет уделено завершению финансирования уже начатых проектов", - сообщил министр финансов Самир Шарифов.
Для реализации программы развития регионов будет выделено 350-400 млн. манатов. Это только государственные вложения, а расходы в целом на развитие регионов намного больше, поскольку в этом активно участвует частный сектор. Надо отметить, что 85% новых рабочих мест приходится на долю именно частного сектора.
В то же время социальные расходы бюджета возрастут только на 16,5% и составят 2,8 млрд. манатов. При этом в 2008 году планируется повышение зарплат всем бюджетникам, а это приблизительно 630 тыс. человек, на что будет направлено порядка 183,1 млн. манатов, не считая расходов на повышение минимальной заработной платы. Например, из выделенных на сферу образования 2 млрд. манатов 70% пойдут на увеличение зарплаты, в здравоохранении эта цифра составляет 60%. В стране действует устойчивая тенденция роста зарплаты бюджетным работникам. Планируется также показатель среднемесячной оплаты труда, который за 2007 год составил 177 манатов, довести до 233 манатов.
"В 2008 году на повышение минимальной заработной платы будет направлено 184 млн. манатов, на повышение зарплат бюджетников - 183,1 млн., на повышение страховой части базовой пенсии - 140 млн., на повышение социальных пособий - 27,8 млн. манатов", - сказал С.Шарифов.
Прожиточный минимум будет зависеть от инфляции?
Вместе с тем в ходе предварительных слушаний проекта бюджета в парламентских комиссиях депутаты остались недовольны уровнем прожиточного минимума, занесенным в документ. И даже парламентская комиссия по экономической политике потребовала от правительства Азербайджана пересмотреть прогнозы прожиточного минимума на 2008 год, проведя его индексацию в соответствии с потребительской инфляцией.
Комиссия предлагает для трудоспособного населения прожиточный минимум на следующий год утвердить не на уровне 79 манатов, как предлагает правительство, а в размере 82 манатов, для пенсионеров - не 55 манатов, а 58 манатов, для детей - не 59 манатов, а 61 манат. Даже это предложение не учитывает официально прогнозируемой на 2008 год потребительской инфляции в 14%. В итоге комиссия предлагает пересматривать размер прожиточного минимума ежеквартально.
Недоволен ряд парламентариев и предложенным правительством уровнем критерия нуждаемости для расчета адресной социальной помощи в размере 45 манатов (рост 12,5%).
Все эти претензии, как уже было сказано выше, исходят из прогнозов высокой инфляции на следующий год. Так, лимит потребительской инфляции на 2008 год установлен на уровне 12%. Хотя, конечно, руководство страны поставило перед правительством задачу добиться установления однозначной инфляции, которая сегодня составляет порядка 15-16%. Но такая же цель была определена и на этот год, однако, к сожалению, не выполнена. Как заявляют в комментариях по этому поводу чиновники разных министерств и всех уровней, тому есть объективные и субъективные факторы. Во-первых, рост цен в странах, откуда в Азербайджан идут товары, во-вторых - удорожание цен на нефть, стоимость которой достигла рекордного уровня. "Для решения этой проблемы, я считаю,  мы должны обеспечить развитие тех отраслей экономики, для развития которых имеются возможности, чтобы избежать дополнительного импорта. Среди проблем можно также отметить монополии, которые существуют в экономике страны", - заявил, в частности, по этому поводу председатель постоянной парламентской комиссии по экономической политике Зияд Самедзаде. Короче говоря, проблемы те же, главное, чтобы в будущем году нашлось для них решение.
Нефтянка отступает
Но позитива в будущем году будет предостаточно. Тот же З.Самедзаде отмечает, что рост доходов бюджета за 2004-2008 годы в 4,9 раза при росте валового внутреннего продукта в 3,9 раза является свидетельством успешной экономической политики правительства. "Проект бюджета на 2008 год характеризуется рядом позитивных моментов. С одной стороны, поступления по линии Минналогов стабилизировались на уровне 69-70% всех доходов, что соответствует показателю экономически развитых стран. Во-вторых, расширяются целевые государственные программы, в-третьих, сокращается доля текущих расходов госбюджета. В 2000 году на текущие расходы приходилось 92,8% всех расходов, а в 2008 году - только 56,6%, - сказал З.Самедзаде на бюджетных слушаниях. - Хотя эксперты некоторых европейских стран считают, что увеличение бюджета Азербайджана может вызвать трудности, мы должны управлять этим процессом, так как его увеличение - объективный процесс".
Конечно, немного смущает, что поступления от нефтяного сектора в 2008 году обеспечат 51,9% доходов госбюджета Азербайджана, это на 4,1 процентного пункта меньше, чем в 2007 году, но это уже достижение на фоне того, что страна все больше зарабатывает от продажи своей нефти. При этом налоговые поступления в бюджет от предприятий нефтяного сектора ожидаются на уровне 2,73 млрд. манатов (рост на 3%), а от ненефтяного сектора - 2,27 млрд. (рост на 42,8%).
Что касается макроэкономических прогнозов на 2008 год, то объем ВВП планируется на уровне 31,5 млрд. манатов при реальном темпе роста в 18,2%. При этом, по словам  министра экономического развития Гейдара Бабаева, в следующем году рост производства валового продукта в ненефтяном секторе ожидается на уровне 8,1%, в нефтяном - 26,1%. На душу населения в 2008 году ВВП достигнет уровня $4,55 тыс. 89% ВВП в 2008 году будет создано в частном секторе. Объем денежных доходов населения ожидается на уровне 16,7 млрд. манатов, внешнеторгового оборота - $31,2 млрд. Стоимость 1 барреля нефти заложена в $50.
Средний обменный курс национальной валюты  в 2008 году не превысит 0,8 маната за 1 доллар США, а в 2011 году - 0,5 маната. Как сообщил Самир Шарифов, укрепление маната в 2008 году ожидается на уровне 5%, и макроэкономический прогноз имеет под собой основания. "С одной стороны, укрепление маната является фактором сдерживания инфляции и связано с глобальным процессом переоценки долларовых активов, что в какой-то степени затрагивает и Азербайджан. С другой стороны, в 2008 году много нефтедолларов будет притекать в Азербайджан, растут инвестиции, появляется все больше портфельных инвесторов", - сказал С.Шарифов. В 2007 году обменный курс маната уже укрепился с 0,8714 маната за 1 доллар до 0,851.
Таким образом, можно сказать, что проект госбюджета-2008 достаточно реален. Здесь нет искусственных завышений доходов или снижения инфляции, обещаний о чрезмерных повышениях зарплат и пенсий - все опирается на текущие и ожидаемые экономические процессы. А это само по себе достижение и обеспечение определенной стабильности - самого важного пункта для дальнейшего экономического развития страны.