Ekspertlərin yanlış rəyinə görə, Azərbaycanda pulsuz süni mayalandırmanın tətbiqinə ehtiyac yoxdur
Uşağın doğulması valideynlƏr üçün ən xoşbəxt hadisədir. Ana və ataların böyük əksəriyyəti üçün yolunu çoxdan gözlədikləri körpənin dünyaya gəlməsi   konkret məna kəsb edir, lakin təəssüf ki, valideyn olmaq səadəti  hamıya nəsib olmur. Sonsuzluq - bu diaqnoz  ailə səadətini bir anda məhv etməyə qadirdir.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, hazırda sonsuzluqdan bütün dünyada 60-80 milyon adam əziyyət çəkir. Bizim ölkəmiz üçün sonsuzluğun orta göstərijisi 15 %-dir ki, bu da  körpə arzulayan reproduktiv yaşlı minlərlə ər-arvad deməkdir. Müasir  təbabət sonsuzluğa son qoyulması sahəsində  müəyyən  uğurlar qazansa da, bəzi ər-arvad üçün bu heç də sevinj gətirmir. Ona görə yox ki, onların övlad arzusuna çatması  mümkün deyildir, ona görə ki, analıq və atalıq səadətinə qovuşmaq üçün lazımi məbləğdə pulları yoxdur.
EKM son ümid kimi
Elnur və Leyla universitetdə tanış olmuşdular. Münasibətləri çox sürətlə yaxşılaşırdı. Gənjlər bir il keçəndən sonra ailə həyatı qurdular.Onlara elə gəlirdi ki, ailə səadəti əbədidir. Lakin bir il, iki il, üç il  keçsə də, uşaqları olmadı. Qonum-qonşular javanların nə üçün uşaq istəmədiyini anlaya bilmirdilər. Dörd ildən sonra Elnurun və Leylanın tanışları  pıç-pıça başlayıb deyirdilər ki, Leyla doğa bilmir. Günlərin birində Leylanın qayınanası ona bu barədə iradını bildirdi. Sevimli ərinə körpə bəxş edə bilmədiyinə görə Leyla özü də çox əndişəli idi. O artıq uzun müddətdən bəri müxtəlif həkimlərin, yerli səhiyyəmizin tanınmış simalarının,  yaşadığı ünvandakı qadın məsləhətxanasında sıravi ginekoloqların qəbulunda olsa da, aparılan müalijə heç bir nətijə vermirdi. Tibbi yoxlama göstərirdi ki, sonsuzluğun səbəbi məhz Leyladadır, müəyyən olunmuş patologiya hamiləliyi mümkünsüz edir.
Leylanın mürajiət etdiyi növbəti klinikada həkim o saat ona ekstrakorporal mayalandırmadan istifadəni məsləhət gördü: EKM  gənj qadının ana olmaq üçün yeganə şansı idi. Leyla artıq hər şeyə razı idi, amma bu prosedurun qiymətini öyrənəndə anladı ki, onların maliyyə durumu buna imkan verməyəjək. Məlum oldu ki, EKM özü 2900 AZN-dir, çoxsaylı analizlərin və alınması vajib olan dərmanların qiyməti  bu məbləğə daxil deyil.  Həkimlərin dediyinə görə, bütün əlavələrlə birlikdə EKM-in ümumi qiyməti 4 min ABŞ dollarına bərabər olajaq. Bundan əlavə, prosedurun uğurla nətijələnəjəyinə də heç kim təminat vermirdi.
Kor-peşman evə qayıdan Leyla hər şeyi ərinə danışdı. Elnur dedi ki, istənilən yolla  pul tapajaq, təki övladları olsun, həm də tanışların söz-söhbətindən çox yorulub. Nətijədə  faizlə pul götürən ər-arvad klinikaya yollandılar. Təəssüf ki, ilk jəhd onlar üçün uğurlu olmadı, çünki Leylaya köçürülmüş  embrionlar inkişaf etmədi. Sonda bu böyük məbləğ əldən getdi. Klinikada Leylaya bir daha bəxtini sınamağı təklif etdilər, amma bu mümkünsüz idi, çünki onlar əvvəlki borju  çətinliklə ödəmişdilər. Yeri gəlmişkən,  klinikada ikinji və növbəti jəhdlər də birinji əməliyyat qiymətinə başa gəlirdi. Sağlamlıq keşikçiləri  bir qəpik də güzəştə getmirdilər. Ona görə ki, vətəndaşların heç bir kateqoriyası üçün nə bu, nə də digər, hətta dövlət klinikalarında belə, heç bir, hətta kiçik  güzəşt də nəzərdə tutulmayıb. Təkrar EKM-dən əvvəljə imtina edən Elnurla Leyla  ikinji dəfə bəxtlərini sınamaq qərarına gəldilər və hazırda indi ikinji prosedur üçün pul yığırlar…
Sonsuzluq epidemiyadırmı?
Təəjjüblü olsa da, bizdə demoqrafiya ilə bağlı hər şeyin qaydada olduğuna dair geniş yayılmış fikirlərə rəğmən, Azərbayjanda ailə jütlükləri sonsuzluq problemi ilə get-gedə daha çox qarşılaşırlar. Sosial siyasət məsələləri üzrə parlamentin daimi komissiyasında bu yaxınlarda reproduktiv sağlamlıq və bu sahədə milli qanunverijilik məsələləri müzakirə olunub. Paytaxt səhiyyə idarəsinin rəhbəri Leyla Seyidbəyovanın sözlərinə görə, Avropada bu xəstəliklərə 25 yaşdan aşağı adamlarda təsadüf olunur, Azərbayjanda isə onlar xeyli "javandır". "Səbəblərindən birinin məhz xəstəliklər olduğu boşanma halları xeyli dərəjədə artıb. Məsələ ondadır ki, gənjlər ailə qurana qədər bir-birinin fizikı durumu haqqında heç nə bilmirlər, öyrəndikdən sonra isə narazılıqlar başlayır. L.Seyidbəyovanın rəyinjə, gənjlər arasında reproduktiv sağlamlığa dair maarifləndirmə işinin aparılması xəstəliklərin qarşısını ala bilər. Deputat Məlahət Həsənova reproduktiv sağlamlıq məsələlərinin ölkə qanunverijiliyində əks olunmasının vajibliyini vurğulayıb. Ginekoloq Lalə Səmədovanın sözlərinə görə, sonsuzluq özlüyündə xəstəlik deyil (fikrimizjə, çox mübahisəli iddiadır - müəllif), bu daha çox övladı olmayan ailə jütlüyünün durumudur. Həm də burada qadın və kişinin "günahı" müxtəlifdir. Müsahibimiz qeyd etdi ki, son zamanlar Azərbayjanda  gənj ailələrə bu diaqnoz daha tez-tez qoyulur.
"Əgər jütlük bir il ərzində valideyn olmağa uğursuz jəhdlər göstərirsə, həkimin köməyinə ehtiyaj yaranır. Amma bu müddət 30 yaşına çatmamış qadınlar üçün şərti müəyyənləşdirilir,  yaşı 30-u keçənlər üçün isə  müddət xeyli qısaldılır. Hər şeydən əvvəl, müayinədən keçmək lazımdır. Mümkündür ki, yüksək texnologiyaların müdaxiləsinə heç ehtiyaj olmasın, mayalanmanın baş tutması üçün düzgün həkim yanaşması kifayət etsin. Tibbi təjrübədən məlumdur ki, əksər hallarda sonsuzluğun səbəbi fərdin öz sağlamlığına səhlənkarlıq göstərməsi ilə əlaqədar olur: intim həyata çox tez başlanması, tərəfdaşların tez-tez dəyişilməsi, zöhrəvi xəstəliklər, spirtli içkilərdən həddən artıq dərəjədə istifadə edilməsi, çox siqaret çəkilməsi  buna misal ola bilər. Qadınlarda  iltihabi proseslər uşaqlıq borularının keçməzliyi ilə nətijələnə bilər, bundan başqa, qadının sonsuzluğuna hormonal pozuntular nətijəsində toxum hüjeyrəsinin yetişməməsi də səbəb kimi göstərilə bilər və s. Lakin kişi sonsuzluğunu müəyyənləşdirmək üçün yalnız toxumu analizə vermək kifayət edir, qadın isə çoxsaylı yoxlamalara  məruz qalmalıdır: qan hormonunu yoxlatmalı, UST-dən keçməli, lazım gəldikdə laparoskopiya olunmalıdır və s. Məhz bu səbəbdən kişi və qadına müayinəyə bir yerdə başlamaq və günahı bir-birinin üstünə atmamaq məsləhət  görürülür.
Sonsuzluğun ağır formalarında isə yüksək texnologiyalardan istifadə olunur. Belədə həkimlər, əslində, təbiətin rolunun daşıyıjılarına çevrilirlər. Ekstrakorporal mayalandırma (EKM) bir neçə mərhələdən ibarətdir: toxum hüjeyrələrinin yetişməsi üçün yumurtalıqların stimulyasiyası, toxum hüjeyrələrinin çıxardılılması və laboratoriya şəraitində mayalandırılması. Alınmış embrionlar 3-5 gün ərzində inkubatorda inkişaf edir. " Həyat qabiliyyəti daha güjlü olan embrionlar (2-3-dən artıq olmamaqla) uşaqlıq boşluğuna köçürülür, embrionların sonrakı inkişafı və hamiləlik adi şəraitdəki kimi davam edir. Hamiləliyin onunju həftəsində, ehtiyaj yarandıqda, artıq embrionlar çıxarılır. EKM-in səmərəliliyi 30-45% arasındadır. Ginekoloq Lalə Səmədovanın sözlərinə görə, təəssüf ki, bəzən həkimlər  sonsuzluqdan müalijənin bütün imkanlarından istifadə etmədən, xəstəyə dərhal EKM məsləhət görürlər, lakin problemin həllinə bu jür yanaşma həkim peşəkarlığının olmamasından başqa bir şey deyil.
Hələlik bizdə pulsuz EKM olmayajaq
Mamalıq və Ginekologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (MVGETİ) direktoru Faizə Əliyevanın sözlərinə görə, Səhiyyə Nazirliynin qərarı ilə Azərbayjanda ilk Ekstrakorporal Mərkəz 2004-jü ildə, Ailə Planlaşdırılması Mərkəzinin bazasında yaradılıb, bir neçə aydan sonra Mərkəzi Klinik Xəstəxanada daha bir analoci mərkəz açılıb. F.Əliyeva  deyir ki, hələlik Azərbayjanda demoqrafiyanın vəziyyəti xüsusi narahatlıq doğurmur (bu mübahisəli tezisi aşağıda şərh edəjəyik - müəllif), ona görə də pulsuz EKM haqqında söhbət gedə bilməz.
Müsahibimiz vurğuladı ki, ölkədə jiddi demoqrafik problem olsaydı, dövlət ekstrakorporal mayalandırma üzrə xərjlərin bir hissəsini öz üzərinə götürə bilərdi. "Deyək ki, belə təjrübə bəzi ölkələrdə var. Misal üçün, Türkiyə hökuməti EKM üçün tələb olunan dərman preparatlarının qiymətinin yarısını ödəyir. Azərbayjanda ekstrakorporal mayalandırma digər ölkələrlə müqayisədə xeyli ujuzdur, bu prosedurun maya dəyəri isə avadanlığa, dərmanların, müxtəlif reaktivlərin alınmasına  xərjlənən vəsait hesablanmaqla müəyyənləşdirilir.  Dünya təjrübəsinə uyğun olaraq,  aparılan müalijə altı il nətijə verməzsə, EKM tətbiq olunur". F.Əliyevanın fikrinjə, EKM sonsuzluğun müalijəsinin ən humanist və ujuz üsuludur. Bu üsulu qadınların uzun illər ərzində faydasız müalijələrə xərjlədikləri məbləğlərlə müqayisə etsək, fikrimizi təsdiqləmiş olarıq. Bundan əlavə, F.Əliyevanın sözlərinə görə, düzgün olmayan müalijə qadının sağlamlığına jiddi ziyan vurur.
Milli Məjlisin sosial siyasət  daimi komissiyasında bizə məlumat verdilər ki, hazırda EKM proseduruna dövlət büdjəsindən vəsait ayrılmasına ehtiyaj duyulmur. Bu, onunla əlaqədardır ki, ölkədə doğumla bağlı problem yoxdur.Həmin məsələ yalnız o halda gündəliyə çıxarıla bilər ki, Azərbayjanda demoqrafiya ilə əlaqədar problem yaransın.
Deyilənlərlə əlaqədar olaraq iki məqamı vurğulamaq istərdik. Türkiyədən yuxarıda göstərilən misal sübut edir ki, sivil jəmiyyətdə sonsuzluğun müalijəsinə münasibət demoqrafik problemin olub-olmaması ilə əlaqələndirilməməlidir. Türkiyədə demoqrafik vəziyyət Azərbayjandakından yaxşıdır, bununla belə, orada hökumət EKM layihəsini qismən maliyyələşdirir. Azərbayjanda demoqrafiya sahəsində böhranın olub-olmadığına gəlinjə, yalnız bir neçə rəqəmi nəzərdən keçirək. Azərbayjan Dövlət Statistika  Komitəsinin rəsmi məlumatına görə, 2001-ji ildən başlayaraq, ölkəmizdə əhalinin ölüm hallarının göstərijisi (1000 nəfərə düşən ölüm halları) tədrijən artmaqdadır. 2001-ji ildə bu, 5.7-yə, 2006-jı ildə isə 6.2-yə bərabər olub. Bu isə o deməkdir ki, ölənlərin sayı sabit artır - 2001-ji ildə 45284, ötən ildə  isə 52248 nəfər həyatını dəyişmişdir. Səhiyyə sisteminin inkişaf səviyyəsini səjiyyələndirən başlıja göstərijilərdən biri - uşaq ölümünə (doğulan  hər min uşaqdan  bir yaşına çatmamış  ölən uşaqların ümumi sayına) görə isə biz, ümumiyyətlə, Afrika ölkələri səviyyəsindəyik. 2006-jı ildə bu göstəriji 10.1 (2004-jü ildə - 9.8, 2005-ji ildə - 9.3) olub,  bir yaşına çatmamış ölənlərin  ümumi sayı isə ötən ildə 1508-ə çatıb (2004-jü ildə - 1287, 2005-ji ildə - 1321). Millətin sağlamlığının digər mühüm indikatoru - ana ölümü  göstərijisi ( hamiləlik dövründə və doğum zamanı vəfat edən qadınların hər 100 min diri doğulmuş körpəyə düşən  sayı) hesab edilir.  Bu rəqəm 2003-jü ildə  18.5 ,  2004-jü ildə 25.8,  2005-ji ildə 28.9, ötən 2006-jı ildə 34.2 olmuşdur. Özü də nəzərə alınmalıdır ki, YUNİSEF ekspertlərinin rəyinjə, uşaq ölümünün real rəqəmləri  bundan xeyli yüksəkdir. Lakin hətta rəsmi göstərijilər belə milli səhiyyə sistemindəki jiddi böhrandan xəbər verir. Buna görə də EKM və  ümumiyyətlə, bütün səhiyyə sistemində köklü islahatlar problemi bizim üçün çox aktualdır.
Yeri gəlmişkən, qonşu Rusiyada bu məsələlərə diqqətin artırılması lazımi nətijə verib - son 15 ildə doğum əmsalı çox yüksək olub, ölüm əmsalı isə  1999-ju ildən ən  aşağı səviyyəyə enib. Uşaq ölümü də 15.3-dən 11-ə qədər azalıb. Rusiyada həm də imkansız jütlüklər üçün pulsuz EKM məsələsi gündəmdədir. "Novosti" RİA-nın verdiyi xəbərə görə, dövlət sonsuzluğu müalijə etməyə imkan yaradan köməkçi reproduktiv texnologiyaların inkişafı üçün vəsait ayırmalıdır. Rusiya İnsan Reproduksiyası Assosiasiyasının prezidenti, Avropa İnsan Reproduksiyası Jəmiyyətinin üzvü professor Vladislav Korsak belə düşünür: "Hökumətin qarşısına qoyduğu məqsədlər (demoqrafik  vəziyyətin sabitləşdirilməsi)  sırasında sonsuzluqla mübarizə  səmərə verə biləjək tərkib hissələrdən biridir". Professorun fikrinjə, hazırda Rusiyada EKM və sonsuzluğun müalijəsinin digər texnologiyaları ilə məşğul olan jəmi 60 klinika fəaliyyət göstərir. Lakin EKM-in həyata keçirilməsi üçün  dövlət sifarişini bu ilə qədər yalnız Rusiyada olan dörd  dövlət mərkəzi alıb. Bu il ilk dəfə  dövlət sifarişi almış  Beynəlxalq Reproduktiv Təbabət Mərkəzinin rəhbəri V.Korsakın fikri belədir: "Köməkçi  reproduktiv texnologiyalardan istifadə etməklə sonsuzluğun müalijəsi məqsədilə dövlət müqaviləsinin bağlanması üçün müsabiqə elan etmək lazımdır. Həm də  məbləğ müsabiqədə qələbə çalmaq üçün aparıjı olmamalıdır. Əsas amil - iş təjrübəsi,  nə qədər EKM tsikllərinin keçirilməsi, hamiləlik və doğuşların sayı olmalıdır". Ekspert qeyd edib ki, bu gün  reproduktiv texnologiyaların  inkişafındakı bürokratik əngəllərdən əlavə, kəskin kadr çatışmazlığı hiss olunur, çünki "klinik embrioloq" ixtisaslı kadrlar hazırlanmır".
Ukraynada daha irəli gediblər - yaxın gələjəkdə Kiyevdə EKM-in tamamilə havayı süni mayalandırma mərkəzi yaradılajaq. Bu qərar Kiyev şəhər şurasının sessiyasının plenar ijlasında deputatlar tərəfindən qəbul olunub. Təəssüf ki, hazırda ölkəmizdə analoci proqramlar yoxdur, güman ki, müasir demoqrafik vəziyyət hökuməti qane edir, ona görə də sonsuz jütlüklərin problemləri  onların özlərindən başqa heç kimi maraqlandırmır. Nə qədər kədərli olsa da,  məhz bu səbəbdən minlərlə potensial valideyn doğulmayan körpələrinin dilindən "ana" və "ata" kəlmələrini heç vaxt eşitməyəjəklər…

In the mistaken view of experts, Azerbaijan has no need to introduce free artificial insemination
The birth of a child… this event could, perhaps, be considered the greatest happiness for parents. For the overwhelming majority of mums and dads, life takes on a specific meaning with the appearance of the long-awaited baby, but unfortunately, far from all potential parents are given an opportunity to savour the joys of motherhood or fatherhood. A diagnosis of infertility can instantly shatter the happiness of a marriage.
According to the World Health Organization, there are currently 60-80m people in the world who suffer from infertility. For our country, with an average infertility rate of 15 per cent, that means thousands of couples of child-bearing age who dream of having a child. Even though modern medical science has made a substantial breakthrough, for a certain percentage of couples this news still remains a damnation. The reason for this is not at all that the aim cannot be achieved, but rather that the necessary funds are lacking to achieve the joy of knowing motherhood and fatherhood.
Extracorporal fertilization as the last hope
Elnur and Leyla met at university. They got on very well, and within a year of meeting they were married. It appeared there was nothing that could spoil the young couple's happiness. But a year went by, two, three, and still the family had no child. Relatives and neighbours were baffled - why don't the young couple have a family? After four years their friends started to whisper behind their backs… Leyla is infertile. And on one occasion the mother-in-law said this openly to the young woman. Leyla was very upset that she just could not give her beloved husband a child. She had already been seeing all sorts of doctors for a long time, the leading lights of Azeri medicine, ordinary gynaecologists at her local women's clinic, but the treatment had no effect. The cause of the infertility, as was shown by medical tests, lay with Leyla, she was found to have a pathological condition that prevented her from becoming pregnant.
At one clinic which Leyla visited, the doctor immediately recommended extracorporal fertilization to the young woman, which the doctors at the clinic said was her only hope of knowing the joy of motherhood. Leyla was already desperate, but when they told her the cost of the procedure in question she realized that she and her husband would not be able to afford it. It turned out that the extracorporal fertilization itself costs 2,900 AZN, and that was without the cost of the numerous tests that would have to be made and the cost of the medicines which she would have to obtain independently. Doctors said that the overall cost of extracorporal fertilization, with all of its ramifications, would cost Leyla about 4,000 US dollars. Moreover, none of the doctors could give her any guarantee that the procedure would be successful.
A depressed Leyla returned home and told her husband everything. Elnur said he would get hold of the money at any cost, as long as he could have a child, and anyway he was sick to death of all the gossip. So they borrowed the money and the couple set off for the clinic. Unfortunately, the first attempt at extracorporal fertilization was not successful for the couple, because the embryos implanted in Leyla did not take. As a result, this considerable sum of money turned out to be thrown to the wind. The clinic recommended that Leyla try her luck again, but this was simply impossible because she and her husband had barely paid off the previous debt. Incidentally, the second and all subsequent attempts at the clinic cost exactly the same as the first one and not a penny less. There are no concessions for any category of citizens either in this clinic or in any others, not even at state clinics. In spite of their initial decision not to repeat the extracorporal fertilization, Leyla and Elnur nevertheless decided to try their luck a second time, and so they are now saving up for another go.
Infertility epidemic?
Surprising as it may seem, in spite of the widespread view that Azerbaijan has no demographic problems, married couples are coming up against the problem of infertility more and more often. The permanent parliamentary commission on social policy recently discussed reproductive health and national legislation in this field. According to the head of the Baku health authority, Leyla Seyidbayova, in Europe these illnesses are encountered among people below the age of 25, but in Azerbaijan they are much "younger". "Divorces have become much more frequent, one of the causes of which is precisely health disorders. Young people don't know anything about each other's physical condition before they marry, and when they find out the problems begin," she said. She believes the spread of such disorders could be prevented by education on reproductive health among young people. MP Malahat Gasanova underlined the importance of reflecting reproductive health issues in the country's legislation. In the opinion of gynaecologist Lala Samedova, infertility as such is not an illness (a highly contentious statement in our view - author's note), but rather a condition of a married couple that is unable to have children. And the man and the woman are "guilty" in equal measure. She said that young parents have recently been given this diagnosis more and more often in Azerbaijan.
"It is time to seek medical help if a couple have been trying unsuccessfully to have a child for a year. But this is a timescale that is set for women who have not yet reached the age of 30, for those who are older than 30 this timescale is considerably reduced. First of all the couple should undergo an examination. It is possible that there will be no need for hi-tech intervention, just a correct medical approach to conception. Medical experience has shown that the cause of infertility often lies in a negligent attitude to one's own health: starting sexual activity at an early age, frequent change of partners, sexually-transmitted diseases, excessive drinking and smoking. Among women, inflammation can lead to blockage of the fallopian tubes, and infertility among women can also be caused by hormonal disorders, when the egg cell fails to mature etc. But if a man has only to provide semen for analysis in order to reveal infertility, a woman has to undergo numerous examinations: blood hormone tests have to be carried out, ultrasonic examination, laparoscopy might be required, etc. This is the reason we advise that both partners begin examinations at the same time, rather than laying all the blame on the woman from the outset, as often happens in our country."
If the infertility is of a serious nature, hi-tech procedures come into play. Doctors effectively take on the role of nature. Extracorporal fertilization consists of several stages: stimulation of the ovaries to allow several egg cells to mature, extraction of the egg cells and fertilization in laboratory conditions. The embryos obtained develop in an incubator for 3-5 days. "The most viable ones (no more than 2-3) are transferred to the womb cavity. Further development of the embryos and pregnancy proceed as in normal conditions. In the tenth week of pregnancy, if need be, superfluous embryos are removed. The success rate of extracorporal fertilization hovers around the level of 30-45 per cent," she said. She added that, unfortunately, it happens that doctors immediately refer the patient to extracorporal fertilization without testing for all possible methods of curing the infertility, but such an approach to solving the problem is nothing but a lack of medical professionalism.
No free extracorporal fertilization for now
The director of the scientific research institute for midwifery and gynaecology, Faiza Aliyeva, said the first extracorporal centre was set up in Azerbaijan in 2004 by decision of the Health Ministry, on the basis of the family planning centre, and a few months later another similar centre was opened at the Central Clinical Hospital. She said that the demographic situation in Azerbaijan was not as yet any cause for concern (we will comment on this contentious assertion below - author's note), and so there could be no question of free extracorporal fertilization for the time being. She stressed that if there were a serious demographic problem in the country the state could take on some of the cost of providing extracorporal fertilization. "There is such experience in certain countries. For example, in Turkey the government pays half of the cost of the medical provision needed for extracorporal fertilization. In Azerbaijan extracorporal fertilization costs much less than in other countries, and the cost of the procedure is calculated with due account of the cost of the equipment, the purchase of medicines and various reagents. In line with world practice, extracorporal fertilization is used if pregnancy does not ensue following six years of unsuccessful treatment of infertility," she said. She believes that extracorporal fertilization can be seen as the most humane and cheap method of treating infertility, and if you compare it with the amounts women spend on essentially useless treatment over the course of several years, then that is indeed the case. Also, she said, a woman can inflict irreparable damage on her own health by incorrect treatment.
We were told at the permanent parliamentary commission for social policy that there is currently no need to allocate funds from the state budget for extracorporal fertilization. This is because the country has no problems with its birth rate. Such an issue could only be put on the agenda if a demographic problem were to arise in Azerbaijan.
We would like to dwell on two points in this regard. The example of Turkey cited above shows that in a civilized society the attitude to the problem of treating infertility does not have to be linked to the presence or absence of demographic problems. In Turkey the demographic situation is better than in Azerbaijan, but the government there still partially finances the extracorporal fertilization project. But as concerns the main issue - whether we in Azerbaijan have a crisis situation in the field of demography - we will cite a few figures. According to the official figures of the Azerbaijani State Statistics Committee, the mortality index (the number of deaths per 1,000 inhabitants) in our country has been rising, albeit slowly, since 2001. In 2001 it was 5.7, in 2006 it was 6.2. This means that the number of deaths has been rising steadily - from 45,284 in 2001 to 52,248 last year. According to one of the key indices defining the health care system's level of development - infant mortality (the number of children dying at an age of up to one year per 1,000 born), we are at the level of African countries. In 2006 this index in our country was 10.1 (in 2004 it was 9.8, and in 2005 it was 9.3), and the overall number of deaths up to the age of one last year was 1,508 (in 2004 it was 1,287, and in 2005 it was 1,321). Another important indicator of the health of the nation is maternal mortality (the number of women who die during pregnancy or childbirth to every 100,000 children born alive). If in 2003 this figure was 18.5, then in 2004 it was 25.8, in 2005 it was 28.9, and last year it was 34.2. And alongside all this, the belief of UNICEF experts that the real figures for child mortality are much higher. But even the official indices show a serious crisis in the national health care system. So the problem of extracorporal fertilization, and indeed the radical reform of the entire health care system, are of real relevance to us.
Incidentally, in neighbouring Russia increased attention to these issues has brought about the necessary result - the birth rate there this year has been the highest in the past 15 years, while mortality is the lowest since 1999. Infant mortality has also fallen, from 15.3 to 11. In the same country they have already raised the question of free extracorporal fertilization for low-income couples. According to RIA-Novosti news agency, the state is to allocate funds for the development of assisted reproduction techniques which make it possible to treat infertility. This is the view of Professor Vladislav Korsak, president of the Russian Association of Human Reproduction and member of the council of the European Society of Human Reproduction and Embryology. "Given the objectives which the government is setting itself (stabilizing the demographic situation), the fight against infertility is one of the key factors that can produce a result," he said. He said that there are currently only about 60 clinics in Russia which deal with extracorporal fertilization and other techniques for the treatment of infertility. However, until this year only state centres received state orders for carrying out extracorporal fertilization, of which there are only four in the country. "We have to announce a tender for the conclusion of a state contract for the treatment of infertility with the use of assisted reproduction technology. And moreover, the cost of the issue should not be the determining factor in the tender. The main thing is the work experience, how many extracorporal fertilization cycles have been conducted, how many pregnancies and births have been produced," said Korsak, who heads the international centre for reproductive medicine, which received the state order for the first time this year. The expert noted that, besides bureaucratic barriers to the development of reproductive technology, there is an acute shortage of personnel since no-one receives specialist training as "clinical embryologist".
In Ukraine they have gone further still - a free artificial insemination centre will shortly be opened in Kiev where extracorporal fertilization will be carried out completely free of charge. This decision was taken by deputies at a plenary session of the Kiev city council. Unfortunately, there are currently no such programmes in our country, the state is clearly satisfied with the current demographic situation, and so the problems of infertile couples are of no interest to anyone apart from themselves. However hard it may be to recognize this, it is precisely for this reason that thousands of potential parents will never hear from the mouths of their as yet unborn children the cherished words "mum" and "dad"…