QOCALIQ SEVİNC GƏTİRƏNDƏ
Bu gün, son bir neÇƏ il ərzində aparılan islahatlar sayəsində, Azərbaycanın pensiya sisteminin ölkəmizin can atdığı dünya standartlarına getdikcə daha da yaxınlaşdığını demək mümkün-dür. Əlbəttə, söhbət heç də pensiyaların məbləğindən yox (onların həmin standartlara çatmasına hələ çox var), hesablanma və ödənmə sistemindən gedir. Keçən il qəbul olunan "Əmək pensiyaları haqqında" Qanun bu sahəyə çoxlu yenilik gətirdi, ən əsası, pensiyaların hesablanması zamanı "bərabərləşdiməni" ləğv etdi.
Bu istiqamətdə sonuncu "ştrix" cari ilin sonuna qədər yerini tapacaq - nəhayət, 1 yanvar 2006-cı ilə qədər pensiyaya çıxan vətəndaşların pensiyaları yenidən hesablanacaq. Ölkə prezidentinin qərarına əsasən, əhalinin pensiyalarının həcmi maksimal 51 manat əmək haqqından hesablanan bu kateqoriyasına münasibətdə sosial haqsızlığa son qoyulacaq. Daha bir önəmli məqam: pensiyalarının yenidən hesabanması üçün bu adamlar yeni arayışlar təqdim etməli olmayacaqlar, çünki onların əmək haqları barədə bütün informasiya toplanıb və fondun arxivində saxlanılır. Fondun sədri Səlim Müslümovun fikrincə, yenidən hesablanma prosesində bütün korrupsiya və spekulyasiya cəhdlərinin qarşısını da elə bu alacaq.
Ən əsas olanı əmək haqqıdır
Artıq deyildiyi kimi, Azərbaycanda yeni pensiya sisteminin üstünlükərindən biri o oldu ki, bundan sona pensiya "təyin olunmur", "hesablanır". Yəni burada əsas komponent qismində əmək haqqı çıxş edir və pensiyaların məbləğinin artımı əmək haqlarının həcminin artmasından birbaşa asılıdır.
Hazırda Azərbaycanın sosial siyasətinin prioritetlərindən biri minimal əmək haqlarının və pensiyaların yaşayış minimumu ilə bir səviyyəyə çatdırılmasıdır. Əvvəllər bunun 2008-ci ildə baş tutacağı təxmin edilsə də, bu gün ekspertlər ölkədəki inflyasiya prosesləri fonunda daha çox belə rəydədirlər ki, məqsədə 2010-cu ildən tez yetişmək mümkün olmayacaq.
Lakin parlamentin sosial siyasət komissiyasının sədri Hadı Rəcəblinin dediyi kimi, yaşayış minimumunun səviyyəsi bazar qiymətlərinə uyğun olaraq atacaq, deməli, gələn il minimal maaş və pensiyaların da artacağını gözləmək olar. Təxminlərə görə, 2008-ci ildə yaşayış minimumu 80-90 manat təşkil edəcək, minimal maaş və pensiyalar isə 70 manata qədər arta bilər. Qeyd edək ki, oktyabrın əvvəlləri üçün Azərbaycanda orta əmək pensiyası 65,7 manat təşkil edib.
Hazırda isə Azərbaycanda pensiyanın orta həcminin əmək haqqının orta həcmindən daha yüksək templərlə artması prosesi müşahidə edilməkdədir. Belə ki, əgər 2000-2007-ci illərdə orta aylıq əmək haqqının həcmi 3,1 dəfə atıbsa, elə həmin dövr ərzində orta aylıq pensiya 4 dəfədən də çox artıb. Məsələn, 2000-ci ildə orta əmək haqqı 45,1 manat ($49,5) olduğu halda, bu il 170,7 manatdır ($200,1), əmək pensiyalarında artım isə $16,1-68,2 arasında olub.
Orta aylıq əmək haqqı ilə pensiyaların orta həcminin nisbəti göstəricisi də ekspertlərə optimizm aşılayır ki, hazırda Azərbaycanda o, 34,1% təşkil edir. Bu, keçmiş postsovet ölkələri arasında ən yaxşı göstərici olmasa da, Azərbaycan iqtisadiyyatı şəraitində kifayət qədər məqbul rəqəmdir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, Ermənistanda bu göstərici 18,1%, Belarusda - 44,1%, Gürcüstanda - 16,7%, Qazaxıstanda - 27,5%, Latviyada - 31,9%, Litvada - 29,8%, Moldovada - 29,1%, Rusiyada - 25,6%, Tacikistanda - 34,1%, Estoniyada - 23,9%, Ukraynada - 40% təşkil edir. Ukraynada yüksək göstərici onunla əlaqədardır ki, onların Sosial Müdafiə Fonduna təkcə sosial sığortadan deyil, spirtli içkilər, tütün məmulatlaı istehsalı, avtomobil satışından və i. a. ödəmələr də daxil olur. Bundan başqa, bu ölkədə Dövlət Fonduna dövlət büdcəsindən Azərbaycandakından xeyli çox vəsait köçürülür.
Pensiyanı cavanlıqdan yığ
Hər hansı bir halda, pensiyaçıların gələcək nəsillərinin bəxti hazırda pensiyada olanlar və ya indi pensiyaya çıxanlardan daha çox gətirib. Ən azı ona görə ki, onlar gələcək pensiyalarının müəyyən hissəsini özləri formalaşdırmaq imkanı əldə edəcəklər. Artıq qeyd edildiyi kimi, dövlətin müəyyənləşdirdiyi baza və sosial sığorta ödəmələrindən çıxış edərək formalaşan sığorta hissələrindən savayı, 2010-cu il üçün Azərbaycanda pensiyanın yığım komponenti də tətbiq ediləcək.
Yaxın vaxtlarda Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) 2008-2013-cü illər üçün Sığorta Pensiyası Sisteminin Dövlət Proqramının layihəsini Azərbaycan prezidentinin təsdiqinə verəcək. Proqramın layihəsi yığım pensiya sığortası sisteminin, özəl pensiya fondları institutunun və bir sıra digər məqamların tətbiqini nəzərdə tutur.
Plana əsasən, 2010-cu ildən sonra 3 il ərzində pensiyanın yığım hissəsi banklarda depozit şəklində saxlanacaq. Sığortalanan həmin vəsaitdən investisiya şəklində istifadə etmək imkanına yalnız bu müddət başa çatdıqdan sonra malik olacaq. Üstəlik, ona pensiyaların yığım hissəsini yerləşdirə biləcəyi idarəetmə şirkətlərinin siyahısı təqdim olunacaq. Lakin bu investisiyaların yatırım qaydası və yönümü daha sonra qəbul ediləcəyi nəzərdə tutulan ayrıca qanunla tənzimlənəcək. Sığortalanan yığım hissəsinin vəsaitlərini yalnız pensiya yaşına çatdıqdan sonha ala biləcək. Doğrudur, qaydalarda müəyyən istisnalar da mümkündür. Belə ki, sığortalanan yığım hissəsinin vəsaitini vətəndaşlığı dəyişdiyi halda geri ala bilər. Sığortalanan vəfat etdiyi halda, vəsait onun varislərinə veriləcək.
Lakin pensiyann yığım hissəsini heç də bütün vətəndaşlar almaya-caq. Ona 1973-cü ildən sonra anadan olanlar ümid bəsləyə bilərlər. Bu, 1973-cü ildə anadan olanların 2010-cu ildə 37 yaşı olması şərtilə qəbul edilib. Qanuna görə, pensiyanın yığım hissəsini almaq üçün 25 illik sığorta stajı olmalıdır. Beləliklə, dünyaya 1973-cü ildən sonra gələn şəxs 62 yaşında pensiyaya çıxarkən zəruri 25 illik sığorta stajına malik olacaq.
Yeri gəlmişkən, DSMF "qeyri-dövlət pensiya fondları haqqında" qanunun bu yaxınlarda qəbul olunacağına ümidlidir. Qanun layihəsini hazırlayarkən ekspertlər belə fondların başqa ölkələrdə, məsələn, Rusiyada fəaliyyət təcrübəsini öyrəniblər. Jurnalistlərə: "Ən yaxın qonşumuzda - Rusiyada peşəkar pensiya fondları da fəaliyyət göstərir. Məsələn, "LUKoyl" neft şirkətinin, "Qazprom"un belə fondları var. Lakin biz qərara gəldik ki, Azərbaycanda belə peşəkar fondlar olmayacaq", - deyə bildirən S.Müslümov əlavə etdi ki, qanun layihəsi qeyri-dövlət pensiya fondlarının yaradılması üçün sərt şərtlər nəzərdə tutur. Məsələn, kapitala, fondun başçısına, fondların maliyyə xidmətləri rəhbərlərinə tələblər verilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyri-dövlət pensiya fondu yaratmaq üçün pensiyaların baza hissəsinin 5 000 mislinə bərabər kapitala malik olmaq lazım gələcək. Pensiya fondunun başçısının maliyyə, sığorta sahəsində, minimum, 3 il iş stajı, həmçinin ali hüquqi və ya iqtisadi təhsili, fondun baş müsahibinin ixtisas üzrə, minimum, 3 il iş stajı, həmçinin ali hüquqi və ya iqtisadi təhsili olmalıdır. Qeyri-dövlət fondlarının fəaliyyəti üçün lisenziyanı isə Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi verəcək.
Bu zaman fond qarşısına bir sıra taktiki məqsədlər də qoyur. Bunlar sosial sığorta sisteminin maliyyə sabitliyinə və özünüödəməsinə nail olması (dövlət büdcəsindən ayırmaların həcmindən asılı olmayaraq), sosial sığortaya iqtisadi sistemin bütün iştirakçılarının cəlb edilməsidir ki, bu da kölgə iqtisadiyyatı ilə mübarizə aparmağa imkan verəcək.
S.Müslümovün fikrincə, özəl pensiya fondlarının fəal işləməsi üçün, minimum, 10 il lazımdır ki, onlar vətəndaşların vəsaitlərini təmərküzləşdirmək imkanına malik olsun. "Bu gün belə institutların pensiyaçıların vəsaitlərini yerləşdirmək problemi var. Hesab edirəm ki, pensiya fondlarının pensiyaçılardan cəlb etdikləri vəsaitləri yerləşdirmək imkanına malik olmaları üçün maliyyə bazarlarımızı inkişaf etdirməliyik", - deyə o vurğulayıb.

The level of pensions will not be brought up to the minimum subsistence level before 2010
Owing to reforms carried out in the last two years, Azerbaijan's pension system is becoming closer to international standards. We are not talking about the size of pensions as they are too far from international standards yet. We are talking about the structure of accumulating and paying pensions. The new law "On labour pensions" adopted last year has brought a lot of innovations into this sphere, and most importantly, it eliminated the situation in which everyone was treated equally and given the same pension.
The last change in this direction will be made by the end of this year - the pensions of citizens who retired before 1 January 2006 will be recalculated at last. According to a decision made by the country's president, social injustice against the category of the population whose pensions are calculated on the basis of a maximum salary of 51 manats will be eliminated. The most important thing here is that in order to have their pensions recalculated, these people will not have to submit more papers, because all information about their salaries has been gathered and is kept at the archive of the fund. According to its director, Salim Muslimov, this will help eliminate all speculation and corruption in the process of recalculating pensions.
The most important thing is the salary
As we said above, one of the advantages of the new pension system in Azerbaijan is that pensions are not "appointed", but "calculated". This means that the main component here is the salary and the growth in the size of the pension directly depends on the size of the salary.
Nowadays, one of the priorities of Azerbaijan's social policy is to bring up minimum salaries and pensions to the same level as the minimum subsistence level. Although it was planned that this would happen in 2008, against the background of inflation in the country, experts tend to think that it will not be possible to achieve this goal before 2010.
Meanwhile, the chairman of the parliamentary commission on social policy, Hadi Racabli, said that the minimum subsistence level will be growing in line with prices on the market, and therefore, we can expect minimum salaries and pensions to increase next year.
It is believed that the minimum subsistence level in 2008 will total 80-90 manats, while minimum salaries and pensions might increase to 70 manats. It must be noted that the average labour pension in Azerbaijan totaled 65.7 manants by early October.
Meanwhile, the average pension in Azerbaijan is growing at a faster pace than the average salary. For example, if in 2000-2007 the size of the average monthly salary increased by almost 3.1 times, while the average monthly pension in the same period increased by more than four times. Thus, if in 2000 the average salary was 45.1 manats (49.5 dollars), this year it is 170.7 manats (200.1 dollars) while labour pensions increased from 16.1 to 68.2 per cent.
Experts are also inspired by the correlation between the average monthly salary and the average pension, which is 34.1 per cent in Azerbaijan. Even though it is not the best indicator among post-Soviet states, it is quite an acceptable figure for the Azerbaijani economy. For comparison, we should point out that in Armenia this indicator is 18.1 per cent, Belarus - 44.1 per cent, Georgia - 16.7 per cent, Kazakhstan - 27.2 per cent, Kyrgyzstan - 27.5 per cent, Latvia - 31.9 per cent, Lithuania - 29.8 per cent, Moldova - 29.1 per cent, Russia - 25.6 per cent, Tajikistan - 34.1 per cent, Estonia - 23.9 per cent and Ukraine - 40 per cent. The indicator in Ukraine is high because the Social Security Fund is getting fees not just from social insurance, but from alcoholic drinks, tobacco, car sale and so on. Moreover, much more money is transferred from the state budget into the State Fund in Ukraine than in Azerbaijan.
Save your pension from youth
This way or another, the future generations of pensioners are luckier than those who have already retired, because they will have a chance to form some part of their pension themselves. As we said above, apart from the basic part established by the state and the insurance formed from social insurance fees, accumulative pensions will be introduced in Azerbaijan by 2010.
The State Social Security Fund (SSSF) will soon submit a draft state programme on the development of the insurance pension system in 2008-2013 to the Azerbaijani president for approval. The project provides for the introduction of a system of accumulative pension insurance, private pension funds and a number of other aspects.
According to the plan, the accumulative part of the pension will be kept as a deposit in banks for three years after 2010. Only after the expiry of this term, will the insurer have a chance to use this money as investment. He will be given a list of companies where he can invest the accumulative part of his pension. But the procedure and direction of these investments will be regulated by a separate law that will be adopted later. The insurer will be able to get his accumulative pension only when he reaches the retirement age. There may be some exceptions as well. For example, the insurer might take his money back if he changes his citizenship. If the insurer dies, his money will be handed over to his family.
However, not all citizens will be able to get accumulative pensions. Only people born after 1973 will be able to get them. The reason is that by 2010, a person born in 1973 will be 37 years old. According to the law, in order to get an accumulative pension, you need to have an insurance period of 25 years. Thus, a person born after 1973 will have an insurance period of at least 25 years when he retires at 62.
Incidentally, the SSSF hopes that the law "On private pension funds" (PPF) will be adopted in the near future. In the process of drawing up the law, experts studied the experience of such funds in other countries, for example, Russia. "Our closest neighbour - Russia - has professional pension funds as well. For example, the oil company Lukoil and Gazprom have such funds. But we decided that there will be no such professional funds in Azerbaijan," Muslimov told journalists. He added that the law provides for tough conditions for setting up private pension funds. For example, it is planned to set strict requirements regarding the capital, the head of the fund and the heads of the fund's financial services.
In order to set up private pension funds, it will be necessary to have capital equal to 5,000 basic parts of the pension. The head of the pension fund should have at least three years of experience in the sphere of finances and insurance and have legal or economic higher education. The chief accountant of the fund must have at least three years of experience in this sphere, as well as legal or economic higher education. Licences to private pension funds will be issued by the Azerbaijani Ministry of Finance.
At the same time, the fund also has a number of tactical aims. One of them is to ensure the financial stability and self-sufficiency of the social insurance system (regardless of the size of deductions from the state budget) and to involve all participants in the economic system in social insurance, which will help fight the shadow economy.
According to Muslimov, at least 10 years are required for the intensive activity of private pension funds so that they have a chance to accumulate pensions. "There is a problem of such institutions investing pensioners' money. I think that we have to develop our financial markets in order for pension funds to have a chance to invest money collected from pensioners," he stressed.