KƏND TƏSƏRRÜFATI ÜÇÜN PUL
MƏlum olduğu kimi, müstƏqilliyin ilk illərində Azərbaycanda aqrar istehsalın həcmi kəskin şəkildə azalmışdı. Ölkənin kənd təsərrüfatı sistemində baş verən dəyişikliklər aqrar sənayenin bir çox sektorlarının dağılmasına səbəb olub, gübrə, zəhərli kimyəvi preparatlar, maşınlaşdırma və ehtiyat hissələri də daxil olmaqla, kəndlilərin maddi-texniki təchizat sistemi sıradan çıxıb. O vaxtdan Azərbaycanda ərzaq istehsalının artımında dövlət təsərrüfatının (kolxoz və sovxozlar) özəlləşdirilməsi nəticəsində meydana gələn özəl sektorun effektivliyinin aşağı olması əsas problemlərdən biri olaraq qalır.
Problemli borclar
Ölkə iqtisadiyyatının digər sahələrində həyata keçirilən yeniləşmə proseslərində olduğu kimi, aqrar islahatlarda da keçid mərhələsində dövlət müəssisələrinə, kolxoz və sovxozlara özəl sektorun inkişafı məqsədilə verilən kreditlərdən yığılıb-qalan borclar problem yaradıb. Bu sahədə problemin aradan qaldırılması və iqtisadiyyatın dinamik inkişafını təmin etmək məqsədi ilə 2000-ci ilin noyabrında "Özəlləşdirilən müəssisələrin, aqrar islahatlar nəticəsində ləğv olunan və işgal altındakı ərazilərdəki təsərrüfat subyektlərinin borcları haqqında" Qanun qəbul edilib. 1994-cü ildən yığılan belə borcların məbləği 100 milyon dollara çatır. Keçid iqtisadiyyatı yaşayan, dövlət sektorunun özəl sektorla əvəzləndiyi ölkələr üçün bu həcmdə borclar normal hesab olunur. Məsələn, əhalisi təxminən Azərbaycanla eyni sayda olan Çexiyada belə borcların məbləği 3,5 milyard dollara çatır.
Azərbaycanda problemli borclar və öhdəliklərlə bağlı məsələyə baxılması dövlətə məxsus qeyri-bank təşkilatı olan "Aqrar-kredit"ə həvalə edilib. Dünya Bankı, xarici dövlətlər, beynəlxalq təşkilatlar və hökumətin aqrar sahənin inkişafına ayrıdığı vəsaitlərin idarəolunması da bu qurumun səlahiyyətlərinə aid olub. Lakin bu vəsaitlər Azərbaycanın hazırda 100 mindən artıq fermer təsərrüfatı olan aqrar sənayesinin tam həcmdə maliyyələşdirilməsi üçün kifayət deyil.
Dünyanın bir çox ölkələrində kənd təsərrüfatının inkişafını dövlət özü kiçik həcmli qrantların verilməsi ilə həyata keçirir. Azərbaycanın hələ də Ermənistanla müharibə şəraitində yaşadığını nəzərə alaraq, belə qrantlar haqda danışmaq, əlbəttə ki, tez olardı. Belə olan halda, kənd təsərrüfatının maliyyələşdirilməsinin həyata keçirilməsi üçün bankın yaradılması zərurəti ortaya çıxır.
Qeyd etmək lazımdır ki, "2007-ci ilin dövlət büdcəsi haqqında" Qanunun təsdiqilə bağlı prezident Sərəncamında Maliyyə Nazirliyinə Milli Bankla birlikdə aqrar sektorun institutisional nöqteyi- nəzərdən maliyyələşdirilməsi və kreditləşdirilməsi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinə dair təkliflərin iki ay müddətində hazırlanması tapşırılıb. Orada kənd təsərrüfatının maliyyələşdirilməsini həyata keçirəcək bankın yaradılmasına dair təkliflər də əksini tapmalı idi.
Kredit təşkilatından banka
Qeyd olunan məqamlardan çıxış edən Milli Bank aqrar sektorun maliyyələşdirilməsi və kreditləşdirilməsi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə tədqiqatlar aparıb. Qurumun idarə heyətinin sədr müavini Rüfət Aslanlının bildirdiyinə görə, araşdırmaların nəticələri göstərib ki, kənd təsərrüfatı sahəsində mövcud olan böyük risklər üzündən hətta regionlarda fəaliyyət göstərən banklar istehlakçı təlabatları və kiçik biznesi maliyyələşdirir ki, bu da aqrar sektorun iknişafına hər hansı effektiv təsir göstərmir. Digər tərəfdən, oxşar situasiya kəndlərdə də yaşanır. Belə ki, fermer fəaliyyət sahəsini dəyişərək ticarət sektoruna keçməyə üstünlük verir.
Bütün bunlar nəzərə alınaraq, Milli Bank Maliyyə Nazirliyi ilə birlikdə aqrar maliyyələşdirilmənin institutisional inkişafına dair təkliflər hazırlayıb. "Beynəlxalq təcrübə göstərir ki, aqrar sahənin kreditləşdirilməsi adi kreditləşdirmədən, həmçinin mikrokreditləşdirmə və layihə maliyyələşdirilməsindən texnoloji baxımdan fərqlənir", - deyə R.Aslanlı qeyd edib. Səbəb isə aqrar sahədə mövsümilik amilinin olmasıdır. Bu səbəbdən də kənd təsərrüfatındakı risklər istehsal sahəsi ilə müqayisədə fərqlidir.
Bununla yanaşı, uğurlu təcrübə də mövcuddur. Məsələn, Fransanın "Credi Agrikol", Hollandiyanın "Rabo Bank"la yanaşı, Almaniyada da belə institutlar var. Onların kənd təsərrüfatının maliyyələşdirilməsində özünə xas xüsusiyyətləri var və bu, bütün mərhələləri - istehsal, emal və satışı əhatə edir. "Hesab edirik ki, bu müsbət təcrübə Azərbaycanda tətbiq olunarsa, aqrar istehsalın tam maliyyələşdirilməsini həyata keçirmək mümkün olar", - deyə Milli Bankın idarə heyəti sədrinin müavini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, təkliflərin hazırlanması mərhələsində Milli Bankın mütəxəssisləri Fransaya səfər edərək bu ölkənin təcrübəsi ilə tanış olublar.
Təkliflərdə ölkədə aqrarbankın yaradılması məsələsi də nəzərdə tutulub. Milli Bankın idarə heyətinin rəhbəri Elman Rüstəmovun bir müddət əvvəl bildirdiyi kimi, söhbət qeyri-bank təşkilatı olan "Aqrar-kredit"in banka çevrilməsindən və daha sonra onun özəlləşdirilməsindən gedir. Məsələ ondadır ki, maliyyəçilər Azərbaycanda yeni dövlət kənd təsərrüfatı bankının yaradılmasına ehtiyac duymur.
2007-ci ildən başlayaraq, Avropa Komissiyası "Aqrar-kredit"i tam bank lisenziyası almağa hazırlamaq, gələcəkdə isə özəlləşdirməyə çıxarılması məqsədi ilə ona texniki yardım göstərir. Avropa İttifaqı ilə əldə edilən razılaşmaya əsasən, "Aqrar-kredit"in özəlləşdirilməsi ilə ilkin qrafik müəyyənləşdirilib və o, 2008-ci ilin sonunadək nəzərdə tutulub. Qurumun banka çevrilməsi müddəti isə müəyyənləşdirilməyib.
Strateji yanaşma
"Aqrar-kredit"də artıq tam bank fəaliyyətinə keçməyə hazırlıq gedir. Ötən həftə qurumun idarə heyəti strateji inkişaf planını hazırlayıb və orada kredit şirkətinin kənd təsərrüfatı bankına çevrilməsindən sonrakı beş ildəki fəaliyyəti əksini tapıb. Sənədin Müşahidə Şurasının təsdiqinə verilməsi istənilib. Müşahidə Şurasının iclası 15 gün ərzində keçirilə bilər.
Plana əsasən, yaradılacaq kənd təsərrüfatı bankının kredit portfeli üç hissəyə bölünəcək - mikro, kiçik və orta kreditlər.
5 min manatadək nəzərdə tutulan mikrokreditlərin xüsusi çəkisi burada ən yüksəkdir və ilkin variantda ümumi portfelin 44%-i məhz bu kreditlər üçün ayrılıb. Lakin Azərbaycanda iqtisadi inkişaf tempinin yüksək olması səbəbindən gələcək beş ildə mikrokreditlərə tələbatın o qədər də yüksək olmayacağı ehtimal edilir. Belə ki, artıq indidən əsasən kiçik kreditlərə üstünlük verilir. Bununla əlaqədar olaraq, idarə heyəti mikrokreditlər üçün nəzərdə tutulan miqdarı 20%-dək azaltmağa, kiçik kreditlər üçün nəzərdə tutulan 30%-lik payı isə 40%-dək artırmağa qərar verib. Kiçik kreditlər 5 min manatdan 35 min manatadək diapazonda verilə bilər. Orta kreditlərdə isə bu rəqəm 35-185 min manat arasındadır.
Beş il ərzində kredit portfelinin 98 milyon manatadək artırılması planlaşdırılır. Hazırda "Aqrar-kredit"də bu məbləğ 13 milyon manatdır.
Qurum banka çevrildikdən sonra əldə etmək istədiyi əsas funksiya əmanətlərin cəlb edilməsidir. Beş il ərzində formalaşdırılacaq depozit portfelinin həcmi hazırlanan strategiyada 70 milyon manat göstərilib. Fəaliyyətinin ilk ilində kənd təsərrüfatı bankının 12 milyon manat həcmində əmanət cəlb etməsi, ikinci ildə bu rəqəmin 30 milyon, beşinci il isə 70 milyon manata qaldırılması düşünülür. Əvvəlcə "Aqrar-kredit" kənd əhalisinin rifah halını və ehtiyatlarını (əlbəttə ki, əgər varsa) banklarda saxlamağa üstünlük verməməsini nəzərə alaraq, bu rəqəmləri qeyri-real saysa da, müzakirələrdən sonra mövcud göstəricilərin saxlanması qərara alınıb. Onlar strateji planın hazırlanmasında iştirak edən avropalı ekspertlər tərəfindən məsləhət görülüb.
Bu proqnozları irəli sürərkən isə avropalı ekspertlər əsasən qarşıdakı beş ildə daha da artacaq neft gəlirlərinə istinad ediblər. Belə ki, bu gəlirlərin kənd sakinlərinin gəlirlərinin artmasına da təsir göstərəcəyi şübhə doğurmur. Bununla yanaşı, ölkənin bank sistemində son illər müşahidə olunan tendensiya da nəzərə alınıb. Məsələ ondadır ki, son illərdə banklara əmanət yatırımlarında artım müşahidə olunur (artıq bu rəqəm 1,3 milyard manata çatıb).
Strategiyada "Aqrar-kredit"in hazırkı 12 filialının sayının artırılaraq 25-ə çatdırılması da nəzərdə tutulub.
Çox iş qalmayıb
"Aqrar-kredit"də hesab edirlər ki, qurumun tam bank lisenziyası alması 2007-ci ilin sonunda və ya 2008-ci ilin əvvəllərində mümkün olacaq. "Bu gün "Aqrar-kredit" Milli Bankın banklara qarşı irəli sürdüyü tələblərin 80%-nə cavab verir", - deyə təşkilatdan bildiriblər. Məsələn, kapital məsələsində, banklar üçün kapital məbləçinə maksimum tələb 10 mln manat olduğu halda, “Aqrar-kredit”də bu rəqəm 18 mln-dur. Bu gün qurum SMART bank sistemi ilə fəaliyyət göstərir ki, bu sistem ölkədə fəaliyyətdə olan 43 bankdan yalnız 14-də tətbiq olunur.
Prezident sərəncamı ilə verilən lisenziyanın əldə edilməsindən sonra digər dövlət banklarında olduğu kimi (Beynəlxalq Bank və Kapital Bank), kənd təsərrüfatı bankının da dövlətsizləşdirilməsi mümkündür (yeni bankın hansı ad altında fəaliyyət göstərəcəyi isə hələ ki məlum deyil). Hazırda "Aqrar-kredit"in əsas səhmdarı Azərbaycanın Maliyyə Nazirliyidir və qurumun səhmlərinin 99,9%-i məhz bu nazirliyin əlində cəmləşib. Yerdə qalan cüzi hissə isə dövlət sığorta şirkəti olan "Azərsığorta" və "Meliorasiya və su təsərrüfatı" OAO arasında bərabər bölüşdürülüb.
Yeni bankla bağlı layihənin uğurla reallaşdırılacağı və onun fəaliyyətinin müsbət nəticələr verəcəyini göstərən daha bir amil Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının artıq prosesə maraq göstərməsi və səhmlərin 25%-nə iddia etməsidir.

MONEY FOR AGRICULTURE
As we know, the volume of agrarian produce fell sharply in Azerbaijan in the first years of independence. The changes that occurred in the country's agriculture led to the collapse of several sectors of agrarian industry and eliminated the system of material-technical supplies to farmers, including fertilizers, poisonous chemicals, equipment and spare parts. Until now, one of the most serious problems in developing food production in Azerbaijan is the ineffectiveness of the private sector which emerged as a result of the privatization of state-run farms (collectives and state farms).
Problem debts
Reforms in the agrarian sector, as in other sectors of the country's economy, were affected negatively by debts for the credit that had been allocated to state enterprises, collective farms and state farms, for the development of the private sector during the transitional period. In order to eliminate problems in this sphere and to ensure the dynamic development of the republic, a law "On the debts of privatized enterprises liquidated as a result of agrarian reforms and economic entities from the occupied territories" was adopted in November 2000. The total volume of debt that had accumulated since 1994 was about 100 million dollars. Such debts are considered to be normal in transitional economies where the state sector is replaced by the private sector. For example, in the Czech Republic, which has almost the same population as Azerbaijan, such debts reached 3.5 billion dollars.
In Azerbaijan, the non-banking credit organization Agrar-Kredit was authorized to service problem debts and obligations. One of its tasks was to manage funds allocated for the development of the agrarian sphere by the World Bank, foreign countries, international organizations and the country's government, as an agent bank of the government.
However, these funds are insufficient for the full financing of the agrarian sector in Azerbaijan, where there are currently more than 100,000 farms. In many countries of the world, the state itself helps promote agriculture by issuing small grants. Taking into account the fact that our country is still at war with Armenia, it is too early yet to talk about such grants. In this regard, there is a need to set up a bank of agricultural finance.
It must be noted that the presidential decree approving the implementation of the law "On the state budget of 2007" instructed the Ministry of Finance and the National Bank of Azerbaijan to prepare, within two months, proposals to improve the existing mechanisms to finance and credit the agrarian sector from an institutional point of view. They should contain suggestions on setting up a bank to finance agriculture.
From credit organization to bank
Within this remit, the National Bank of Azerbaijan carried out surveys in order to improve the existing mechanisms of financing and crediting the agrarian sector from an institutional point of view. The deputy chairman of the NBA board, Rufat Aslanli, said that the results of the surveys showed that, due to high risk in the production of agricultural produce, even banks working in the regions of the country are financing consumer demand and small businesses, which does not help the development of the agrarian sector. On the other hand, such a situation also reflects on production in the rural areas, because farmers prefer to change their business and move into the trade sector.
In this regard, proposals on the institutional development of agro-financing have been prepared jointly with the Ministry of Finance. "International experience shows that the crediting of the agrarian sector is technologically different from ordinary crediting, including micro-crediting and project financing," Aslanli said. The reason is that there is a seasonal factor in the agrarian sector, which is why agricultural risks are different from the risks in production. Meanwhile, there is also successful experience in the example of the French bank Credit Agricole and Holland's Rabo Bank. In Germany, there are also such institutions. They have their own specific method of financing agriculture which covers all stages - production, processing, logistics and sales. "We believe that if this positive experience is used in Azerbaijan, we will ensure the full financing of agrarian production," the NBA deputy chairman thinks. In the process of drawing up their proposals, NBA specialists visited France to study its experience.
The proposals provide for the establishment of an agrarian bank in the country. National Bank chairman Elman Rustamov said that the idea is to turn the non-banking credit organization Agrar-Kredit into a bank and then privatize it. Financiers see no need to set up a new, state-run agricultural bank in Azerbaijan.
From 2007, the European Commission started to render technical aid to Agrar-Kredit to prepare it to obtain a banking licence and for future privatization. Under an agreement with the EU, a preliminary schedule for the privatization of Agrar-Kredit by the end of 2008 has been identified. However, no deadline has been set for re-organizing it into a bank.
Strategic approach
Agrar-Kredit is preparing seriously for full banking activity. Last week the board of the credit organization approved a five-year, strategic development plan to follow its transformation into an agricultural bank and recommended that it should be submitted to the Supervisory Council for approval. The Supervisory Council may call a meeting within 15 days.
In the plan, the credit portfolio of the future agricultural bank is divided into three parts - micro, small and medium-sized credits. The micro-credits - up to 5,000 manats - make up the highest number and account for 44 per cent of the general portfolio in the first option. However, due to the growing pace of economic development in Azerbaijan, it is believed that the demand for micro-credits is unlikely to be so high in the next five years, since preference is mainly given to small credits now. In this regard, the board decided to lower the proportion of micro-credits to 20 per cent and increase the number of small credits from 30 to 40 per cent. Small credits can be issued from 5,000 to 35,000 manats and medium-sized ones - from 35,000 to 185,000 manats.
In five years, it is planned to increase the credit portfolio to 98 million manats. Currently, the credit investments of Agrar-Kredit reach 13 million manats.
Deposit accounts will become the main function after the organization turns into a bank. The volume of the deposit portfolio which will be formed within five years is envisaged in the strategy to reach a level of 70 million manats.
It is planned that in the first year, the agricultural bank will attract deposits worth 12 million manats. They will increase to 30 million manats in the second year and to 70 million manats in the fifth year. Agrar-Kredit at first thought that these figures were not realistic due to the population's financial situation in rural areas, where people are not willing to put their savings in banks (if they have any), but after discussions at the board, a decision was taken to preserve these indicators. They were recommended by the European experts who helped prepare the strategic plan.
While making such forecasts, European experts took as a basis the oil revenues that might increase in the next five years, which may also increase incomes in rural areas. Moreover, they took account of indicators of the country's banking system where the volume of deposits has been increasing in the recent period (it has already reached 1.3 billion manats).
The strategy also provides for the expansion of the chain of branches from 12 to 25.
Little remains to be done
Agrar-Kredit believes that it will be possible to get a full banking licence by the end of 2007 or in early 2008. "Today Agrar-Kredit meets 80 per cent of NBA's requirements for banks," the credit organization said. For example, the minimum requirement for the capital of a bank is 10 million manats, while the credit of Agrar-Kredit is 18 million manats. It is working with the SMART banking system which has been introduced in 13 of the country's 43 banks.
After obtaining a licence on the basis of the presidential decree, it will be possible to privatize the agricultural bank (it is not known yet what the new bank will be called) like other state banks (NBA and Kapital Bank). The main shareholder in Agrar-Kredit is the Azerbaijani Ministry of Finance, which has 99.9 per cent of the shares in the credit organization. The remaining shares have been equally divided between the state insurance company Azarsigorta and the open joint-stock company Melioration and Water Economy.
That the new bank project might be successful and useful is also proved by the fact that the European Bank for Reconstruction and Development is interested in it and has made a bid for 25 per cent of its shares.