Sığorta haqqında yeni qanunlar bu bazarın inkişafına dəstək olacaq
ÖlkƏmizin sığorta bazarının inkişafı bu sahədə müsbət dəyişikliklərə dəlalət edir. Bunu 29 yerli sığorta şirkətinin cari ilin 6 ayı ərzində keçən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə məcmu sığorta mükafatlarının həcmini 30%-dən çox artırmaları da deməyə imkan verir. Bazar bu artıma görə könüllü sığortanın dinamik inkişaf edən formalarına minnətdardır. Lakin ekspertlərin əksəriyyəti güman edir ki, sığorta şirkətlərinin dövriyyəsinin artmasının katalizatoru yalnız normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi və sığortanın məcburi formalarına dair tələblərin sərtləşdirilməsi ola bilər. Bu istiqamətdə iş sürətləndirilib və bu yaxınlarda Milli Məclis "Sığorta fəaliyyəti haqqında" Qanun layihəsini birinci oxunuşda qəbul edib.
Qeyri-məcburi "avtovətəndaş"
Hazırda məcburi sığorta sahəsi doqquz qanunvericilik aktı ilə tənzimlənir: hərbi qulluqçuların, diplomatik işçilərin və parlament üzvlərinin, tibbi personalın sığortalanması, iş adamlarının daşınmaz əmlakının yanğından sığortalanması, avtomobil sahiblərinin sığortalanması, tibbi və ekoloji sığortalar. Azərbaycanın bütün sığortaçılarının məcmu sığorta mükafatlarının həcminin cari ilin birinci yarısı ərzində 71,15 mln manat artmasına baxmayaraq, məcburi sığorta bu prosesdə elə bir önəmli rol oynamayıb. Belə ki, daxilolmaların ümumi həcmində sığortanın məcburi növlərinin payına cəmi 10 mln manat düşüb. Bununla əlaqədar, sevindirici olan yalnız 2006-cı ilin I yarımililə müqayisədə məcburi sığortalar üzrə məbləğlərin 2 dəfə atmasıdır. Qalan 61,15 mln manat, yəni toplanan mükafatların böyük hissəsi isə könüllü sığortanın digər növlərinin payına düşüb.
Ölkəmizdə yaranan vəziyyət Qərb dövlətlərinin sığorta bazarlarının inkişaf praktikasına tamamilə bənzəmir. Həmin ölkələrdə keçən əsrin I yarısından etibarən sığortanın məhz məcburi növləri sığorta bazarının hərəkətverici qüvvəsinə çevrilərək, könüllü sığortanın inkişafına və yayılmasına dəstək oldu. Belə ki, əcnəbi sığorta şirkətlərinin əsas pərakəndə satış məhsulu məhz avtomobil sahiblərinin məsuliyyətinin məcburi sığortalanması polisləri idi. Məcburi polislərin səmərəliliyini avtomobil sahiblərinə praktikada sübut etdikdən sonra, onlara digər məhsullar təqdim olunurdu - avtomobilin könüllü sığortası və sürücü ilə onun sərnişinlərinin bədbəxt hadisələrdən sığortalanması. Oxşar sxemlər iş adamlarının daşınmaz əmlakının yanğından sığortalanması zamanı da tətbiq edilir. Məcburi sığortaya dair kontraktla birlikdə könüllü sığorta polisləri alındığı halda, müştəriləri cəlb etmək üçün sığorta şirkətləri önəmli güzəştlər təqdim edirlər. Artıq sınaqdan çıxmış bu sxemlər ölkəmizdə hələlik lazımi tətbiqini tapmayıb.
Məcburi sığorta sisteminin inkişaf etməməsinin səbəbi qanunların tətbiqi üzərində kifayət qədər səmərəli nəzarətin olmamasında, həmçinin normativ sənədlərin özlərinin bəzi qüsurlarındadır. Belə ki, ölkədə 600 minə yaxın avtonəqliyyat vasitəsi qeydiyyatda olsa da, hazırda məcburi polisi avtomobil sahiblərinin, təxminən, 40%-i alır.
Digər bir səbəb məcburi avtosığortanın Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiqlənən tariflərinin cüzi cazibədarlığa malik olmasıdır. Fiziki şəxslər üçün illik polisin qiyməti 12 manatdır, fiziki şəxslərə isə o, bir qədər baha başa gələcək. Sığortaçıların "avtovətəndaşa" marağı həm də ona görə bir o qədər də əhəmiyyətli deyil ki, indi agentlərin əldə olunan 12 manatdan komissiyası cəmi 6% - 0,72 manat təşkil edir.  Məsələn, Latviyada "avtovətəndaş" polisi 100 avrodan bahadır, komisyon yığım isə 10% təşkil edir ki, bu da, şübhəsiz, şirkətləri yeni müştərilər axtarmağa şirnikləndirir.
Bütün problemlərə bir qanunla zərbə
Təsərrüfat fəaliyyətilə məşğul olan subyektlərin, demək olar ki, istifadə etmədikləri məcburi ekoloji sığortanın vəziyyəti isə bundan da pisdir. "Məcburi ekoloji sığorta haqqında" Qanun qəzalar nəticəsində əhalinin həyatı və sağlamlığına, əmlakına və ətraf mühitə vurulan ziyana görə mülki məsuliyyətin sığortalanmasının şərtləri və qaydalarını müəyyənləşdirir və bu qanunun təsiri  Azərbaycanın yüzlərlə sənaye müəssisəsinə şamil olunmalıdır. Lakin ötən il ərzində aparıcı sığortaçılar tərəfindən cəmi  bir neçə belə məcburi müqavilə bağlanıb.
Əlamətdardır ki, 2004-cü ildə "Yanğından sığortalama haqqında" Qanun qəbul edildikdən sonra da sığorta mükafatlarında önəmli artım olmadı. Əksinə, sığortalananlar üzərində lazımi nəzarət olmadığından, sığortanın könüllü növlərində azalma müşahidə edilirdi. DİN-in məlumatlarına görə, bu gün yanğından məcburi sığortalanmalı olan 100 mindən artıq subyektdən yalnız bir neçə mini (!) sığortalanıb ki, bu da qanunun icrasına nəzarətin son dərəcə aşağı səviyyədə olmasından xəbər verir. Lakin alovdan məcburi sığortalanmanın inkişaf etməməsi qismən qanunun maddələrinin kifayət qədər işlənməməsilə də bağlıdır.
Son bir neçə ildə sığortanın məcburi formalarının qeyri-qənaətbəxş inkişaf templəri Maliyyə Nazirliyində də ciddi təşviş doğurub. Məcburi sığortalama sahəsini tənzimləyən qanunlara riayət edilməsinə dair tezliklə ciddi tədbirlər görülməsi tələb olunurdu, həmçinin məcburi sığortalanmanı daha əlverişli etməklə və onun qanunvericilik bazasını təkmilləşdirməklə, bazarın bu seqmenti üçün stimullar sisteminin tətbiqi zəruri idi. Yaranmış durumun aradan qaldırılması və sığortalamada islahatların davam etdirilməsi, Azərbaycanın sığorta qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi üçün Maliyyə Nazirliyi vahid "Məcburi sığortanın növləri haqqında" Qanunun ilkin layihəsinin işlənib-hazırlanmasını başa çatdırıb. Yeni qanun layihəsinin hazırlanmasında nazirliyin məsləhətçisi qismində "Lawrie Savage & Associates Inc." Şirkəti çıxış edir. Şirkət Ümumdünya Bankının vasitəçiliyilə təqdim olunan $325 min dəyərində kontrakt çərçivəsində fəaliyyət göstərir.
Maliyyə Nazirliyinin sığorta nəzarəti şöbəsinin rəisi Namiq Xəlilov: "Qanun layihəsi üzrə işlər başa çatdırılıb və sənəd baxılmaq üçün hökumətə, beynəlxalq təşkilatlara və sığorta ictimaiyyətinə təqdim edilib", - deyə bildirib. Yeni qanun sığortalanmanın doqquz növü üzrə artıq mövcud qanunların mexaniki birləşdirilməsindən ibarət olmayacaq. Belə ki, sosial səciyyəli sığorta növləri, məsələn, dövlət qulluqçularının, hərbi qulluqçuların sığortalanması vahid qanunun hüdudlarından kənarda qalacaq. Nəticədə, yeni qanun predmeti məcburi sığorta xidmətlərinin dörd növü olacaq - avtonəqliyyat vasitələrinin sahiblərinin mülki məsuliyyətinin sığortalanması, yanğından sığortalanma, sərnişinlərin sığortalanması, ekoloji sığorta. Tikinti obyektlərində çalışan işçilərin məcburi sığortalanması da nəzərdə tutulub. Bundan başqa, məcburi sığortalama mexanizmlərində də ciddi düzəlişlər ediləcək. Məsələn, avtonəqliyyat vasitələri sahiblərinin məsuliyyətinin məcburi sığortası sahəsində həm sığorta məbləğlərinin, həm də hazırda səviyyəsi MDB ölkələrində ən aşağı səviyyədə olanlardan biri olan sığorta tariflərinin artırılmasını gözləmək mümkündür. Tariflər artırılarkən sosial ədalət prinsipi tətbiq ediləcək. Hələlik, məsuliyyətin sığortalanma tarifi cəmi 12 manat təşkil edir. Qanunvericiliyin təzələnməsindən sonra ölkənin beynəlxalq  "Qreen Card"  avtomobil sığorta sisteminə qoşulması prosesinin fəallaşması mümkündür.
Maliyyə Nazirliyi "Məcburi sığortanın növləri haqqında" vahid Qanunun layihəsini tezliklə parlamentə təqdim etmək niyyətindədir.
Məqsəd - bazarın liberallaşdırılması
Digər bir qanun - "Sığorta fəaliyyəti haqqında" artıq  idarələrarası razılaşdırmaların bütün prosedurlarından keçib və bu yaxınlarda Milli Məclis tərəfindən baxılaraq, birinci oxunuşda qəbul edilib. Parlamentin iqtisadi siyasət komissiyasının sədri Ziyad Səmədzadənin fikrincə, 1999-cu ildən fəaliyyət göstərən "Sığorta haqqında" Qanunun təzələnmə zərurəti artıq çoxdan yaranmışdır, çünki ölkənin sığorta sahəsində geri qalmasının əsas səbəbi qanunvericiliyin mükəmməl olmamasıdır: "Dünya üzrə orta göstərici 8% olduğu halda, bizdə 2006-cı ildə sığorta mükafatlarının həcmi ümumi daxili məhsulun cəmi 0,51%-i qədər olub, adambaşına düşən mükafatların həcmi cəmi 11 manata çatıb, halbuki dünya üzrə orta göstərici $500 və daha çox, bəzi ölkələrdə isə hətta $3-5 min təşkil edir".
"Sığorta haqqında" Qanunun yeni layihəsinin konseptual yönümü bazarın liberallaşdırılmasını (mümkündür ki, müəyyən keçid dövrü ilə) yerli şirkətlərin dəstəyilə xidmətlərin keyfiyyətinin atırılması ilə nəzərdə tutur. Qanun layihəsinin qüvvədə olan "Sığorta haqqında" Qanuna (1999) münasibətdə əsas yenilikləri sığorta nəzarətinin Sığorta Nəzarəti Orqanlarının Beynəlxalq Assosiasiyasının standartlarına müvafiq yenidən qurulması, sığorta şirkətlərinin korporativ idarəetmə və maliyyə hesabatının müasir normalarını tətbiq etmələri, nizamnamə kapitalının səviyyəsinin tənzimlənməsindən məcmu kapitala tələblərə keçilməsidir. Bu zaman sığorta şirkətində əcnəbi kapitalının iştirakına məhdudiyyətlər ləğv edilir. Hazırda qüvvədə olan normativ (sığorta şirkətinin kapitalının 49%-dən çox olmamaqla) əvəzinə, bütün sığorta bazarında əcnəbi kapitalın payı müəyyənləşdiriləcək. Bununla yanaşı, 20% və daha çox səhmin satışı zamanı sığortaçılar tənzimləyici orqanın icazəsini almalı olacaqlar. Sığorta şirkətlərinin lisenziyalaşdırılmasının da yeni qaydası qüvvəyə minir. Bu qayda sığorta agentlərinin lisenziyalaşdırılması sisteminin tətbiqini və müddətsiz sığorta lisenziyalarına keçidi nəzərdə tutur.
Z.Səmədzadə hesab edir ki, "yeni qanunun qəbulu sığorta bazarının inkişafına təkan olacaq, yüksək reytinqli xarici sığorta şirkətlərini cəlb etməyə, sığorta şirkətlərində idarəetmə sistemini təkmilləşdirməyə, riskləri azaltmağa  imkan verəcək".

New insurance laws might speed up the development of this market
The development of the insurance market in our country testifies to positive changes in this sphere. This is also proved by the 30-per-cent growth in comparison with the same period last year in the overall volume of insurance bonuses which 29 local insurance companies managed to accumulate in the first half of this year. The market is indebted for this growth to developing forms of voluntary insurance. However, most experts suppose that only the improvement of the legal base and tougher requirements for mandatory forms of insurance might lead to a growth in the turnover of insurance companies. Work is this direction has been speeded up, and recently, the Milli Maclis adopted a draft law "On insurance activities" in its first reading.
Non-mandatory "car insurance"
The sphere of mandatory insurance is regulated by nine legal acts: on the insurance of servicemen, members of the law-enforcement agencies, medical personnel, diplomatic staff and members of parliament, passengers, entrepreneurs' real estate from fire, drivers' responsibility, medical and ecological insurance. Despite the increase of 71.15 million manats in the overall volume of insurance bonuses, collected by all insurance companies of Azerbaijan in the first half of this year, mandatory insurance has yet to play an important role in this process. For example, out of the total volume of incomings, only 10 million manats came from mandatory types of insurance, and in this regard, it is pleasing that in comparison with the first half of 2006, sums in mandatory types of insurance have doubled. As for other types of voluntary insurance, their sum is 61.15 million manats - most of the bonuses that were collected.
The situation that has come about in our country does not at all resemble the practice of developing the insurance market in Western countries where mandatory forms of insurance have been the driving force of the insurance market since the first half of the 20th century, promoting the development and popularization of voluntary insurance. For example, the main retail product of foreign insurance companies was a mandatory insurance policy for car owners. Proving the effectiveness of mandatory policies in practice, car owners were offered other products as well - voluntary car insurance and the insurance of the car owner and his passengers from accidents. Similar schemes are also used in the process of insuring entrepreneurs' real estate against fire. In order to attract clients, insurance companies offer significant discounts if a client buys voluntary insurance policies together with a contract on mandatory insurance. These tried and tested schemes have yet to be used in our country.
The reason why the mandatory insurance system is not well developed is ineffective control over the implementation of the law and shortcomings in legal documents. Although there are about 600,000 vehicles in the country, only 40 per cent of all car owners buy the mandatory policy.
Another reason is that mandatory insurance tariffs, approved by the Cabinet of Ministers, are not attractive enough. The price of an annual policy for private individuals is 12 manats, while it is slightly more expensive for legal entities. Insurers have a low interest in car insurance also because the commission of agents from 12 manats is only 6 per cent - 0.72 manats. In Latvia a car insurance policy is more than 100 euros and the commission is 10 per cent, which certainly prompts companies to look for new customers.
One law to solve all problems
The situation surrounding mandatory ecological insurance is even worse as economic entities are not interested in it. The law "On mandatory ecological insurance" defines the terms and rules of mandatory insurance for damage caused to the life and health of the population, property and the environment if the environment is polluted as a result of accidents. It should apply to dozens and hundreds of major industrial enterprises of Azerbaijan. However, only several dozens of such mandatory contracts were signed with major insurance companies last year.
It is notable that since the adoption of the law "On fire insurance" in 2004, there has been no significant growth in insurance bonuses. On the contrary, there has been an outflow of bonuses from voluntary types of insurance due to the lack of proper control over those who use insurance. According to the Interior Ministry, only several thousand of more than 100,000 enterprises liable to mandatory fire insurance have been insured so far (!), which testifies to a very low level of control over the implementation of the law. In any case, the ineffectiveness of mandatory fire insurance is partly related to shortcomings in the law.
The unsatisfactory pace of growth in mandatory forms of insurance over the last few years has caused serious concern at the Ministry of Finance. It is necessary to take serious measures as soon as possible to ensure the observance of the laws that regulate the sphere of mandatory insurance and to introduce a system of incentives for this segment of the market, making mandatory insurance more beneficial and improving its legislative basis. In order to overcome this situation, continue reforms in the sphere of insurance and improve Azerbaijan's insurance law, the Ministry of Finance has completed work on the initial draft of the single law "On mandatory insurance". The company Lawrie Savage & Associates Inc., which works on the basis of a contract worth 325,000 dollars allocated through the World Bank, is a consultant of the Ministry of Finance in drawing up the new draft law.
"Work on the project has been completed, and the document has been submitted to the government, international organizations and the insurance community for consideration," the head of the insurance surveillance department of the Ministry of Finance, Namiq Xalilov, has said.
The new law will not be a mechanical mixture of the already existing nine laws on mandatory types of insurance. The single law will not include some types of social insurance, for example, the insurance of public servants and servicemen. As a result, the new law will apply to four types of mandatory insurance services - on the civil liability of car owners, on fire insurance, on the insurance of passengers and ecological insurance.
It is also planned to introduce mandatory insurance for people working at construction sites. Moreover, the mechanisms of mandatory insurance will be seriously corrected. For example, as far as the mandatory insurance of automobile owners is concerned, we can expect a growth in both insurance fees and insurance tariffs the level of which remains one of the lowest in the CIS. The principle of social justice will be used in the process of increasing tariffs. For the time being, the rate of insurance is only 12 manats. After the law is updated, the country will be more active in joining the international system of automobile insurance - the Green Card.
The Ministry of Finance intends to submit the draft of the single law "On mandatory types of insurance" to the parliament soon.
The target is the liberalization of the market
Another law - "On insurance activities" - has already been agreed by all departments and was recently considered and approved by the Milli Maclis in its first reading. It is high time to update the law "On insurance" which has been in force since 1999 because the main reason why the country is lagging behind in the sphere of insurance is imperfect legislation, the chairman of the parliamentary commission on economic policy, Ziyad Samadzada, thinks. "In 2006, the volume of insurance bonuses accounted only for 0.51 per cent of GDP with the average indicator of 8 per cent worldwide, while the volume of bonuses per head of the population reached only 11 manats with the average world indicator of more than 500 dollars and even 3,000-5,000 in some countries," Samadzada says.
The new draft law "On insurance" provides for the liberalization of the market (probably with some transition period) with an increase in the quality of services with the support of local companies. In comparison with the current law "On insurance" which has been in force since 1999, the main innovations of the draft law are the reorganization of insurance control in compliance with the standards of the International Association of Insurance Fraud Agencies, the application by insurance companies of modern norms of corporate management and financial accountability and a switch from the regulation of the level of authorized capital to requirements for overall capital. At the same time, restrictions on the participation of foreign capital in an insurance company are lifted. Instead of the current norm (no more than 49 per cent in the capital of an insurance company), the volume of foreign capital on the entire insurance market will be defined. Along with that, if 20 per cent of the share or more are sold, insurers will have to apply for permission from the regulator. At the same time, a new procedure of licensing insurance companies is introduced, which provides for the introduction of a system of licensing old agents and the introduction of open-ended insurance licences.
"The adoption of the new law will give an impetus to the development of the insurance market, make it possible to attract foreign insurance companies with a high rating, improve the system of management in insurance companies and reduce risks," Samadzada thinks.