Bərk bağlanmış yaxın Şərq "düyünü"nü açmaq üçün ağ evin xoş niyyəti olduqca cüzidir
Yaxın vaxtlarda ABŞ-ın Merilend ştatının Annapolis şəhərində ərəb-İsrail münaqişəsinin həllinə dair beynəlxalq konfrans keçiriləjək (təbii ki, Vaşinqtonun hamiliyi ilə). Tədbirin keçirilməsi ideyası Yaxın Şərq üzrə beynəlxalq vasitəçilər olan "dördlük" (ABŞ, Rusiya, Avropa İttifaqı və BMT) tərəfindən sentyabrın 24-də razılaşdırılıb. "Dördlük" üzvlərinin BMT-nin mənzil-qərargahında keçirdikləri toplantının sonunda qəbul edilmiş birgə rəsmi məlumatda deyilir ki, "Yaxın Şərq problemi üzrə beynəlxalq görüş problemin həlli prinsipini zorakılıqdan imtina prinsipi əsasında iki dövlətin yaradılması vasitəsilə təsdiq etməlidir".
Lakin tədbirin keçiriləjəyi vaxt nə qədər yaxınlaşırsa, beynəlxalq müşahidəçilərdə bir o qədər çox suallar yaranır. Həqiqətən də hazırkı mərhələdə bu konfransa ehtiyaj varmı? Onun iştirakçılarının tərkibi nejə olajaq? Tədbir baş tutsa belə, o, bir nətijə verəjəkmi?
Belə təsəvvür yaranır ki, Vaşinqton elə hey uçan bloklardan piramida qurmağa jalışır… Münaqişə tərəfləri daim şübhələrini bəyan edir və təlaş içərisində öz mövqelərini möhkəmləndirməyə səy göstərirlər. Lap əvvəldən bildirilmişdi ki, fələstinlilər və israillilər Annapolis görüşü ərəfəsində münaqişənin həllinə gətirib çıxarajaq baza prinsiplərini razılaşdırmalıdırlar ki, onların əsasında bir çox onilliklərboyu milyonlarla adamın iztirablarına səbəb olan problem öz həllini tapa bilsin. Birgə sənədin işlənib-hazırlanmasına oktyabrın 8-dən başlanmışdır, lakin hələ ki diqqət çəkən heç bir irəliləyiş müşahidə olunmayıb. Odur ki İsrail və Fələstin Muxtariyyəti hələ də barrikadanın müxtəlif tərəflərində qərar tutublar. Fələstinlilər konkret müddət və konkret öhdəliklərin əks olunduğu "çərçivə sazişi"nin bağlanmasında israrlıdırlar. Muxtariyyət rəhbəri Mahmud Abbas və onun administrasiyası əvvəllərdə olduğu kimi, yenə də İsrailin 1967-ji ildə işğal etdiyi ərazilərdən tamamilə çıxmasını, qaçqınlarla bağlı məsələnin və Qüdsün bölünməsi məsələsinin ədalətli həllini tələb edir. Mahmud Abbas yerli televiziyaya verdiyi intervüdə ilk dəfə olaraq, İordan çayının qərb hissəsində və Qəzza zolağında qurulması nəzərdə tutulan Fələstin dövlətinin ərazisinin 6208 kvadratkilometr olmasını istəmişdir.
İsraillilər isə bu planla qətiyyən razı deyillər. Bununla belə, Vaşinqtonun təşəbbüsü tərəflər arasında münaqişənin həllinə dair son 7 ildə irəli sürülmüş ən əsaslı addım kimi qəbul olunur. O, məhz Fələstin dövlətinin qurulması üçün hazırlanan zəmin kimi qiymətləndirilir. Görüş iştirakçılarının təxmin edilən tərkibi niyyətin jiddiliyindən və genişliyndən xəbər verir. Görüşdə bir sıra ərəb ölkələrinin, o jümlədən Misirin, İordaniyanın, Səudiyyə Ərəbistanının, bəzi Fars körfəzi ölkələrinin və ola bilsin ki, Suriyanın da iştirak edəjəyi gözlənilir. "Bütün bu illər ərzində fələstinlilər yalnız vədlər eşidib və artıq onların dövlətin yaradılması istiqamətində jiddi addımların atıldığını, məqsədyönlü səylərin göstərildiyini görməyə haqları çatır. Bu çox vajibdir. Çünki ekstremizmi rədd edən insanların müdafiəsi üçün nəsə lazımdır". ABŞ prezidenti Jorj Buşun qəti fikri belədir.
Amma o da aydındır ki, Yaxın Şərq "düyünü"nü açmaq üçün Ağ evin xoş niyyəti çox jüzidir. Bir-birinə qarşı jiddi "iddialar siyahısı" ilə çıxış edən münaqişə tərəfləri arasında inamsızlıq çox dərinə gedib. Məsələn, Fələstin lideri Mahmud Abbas ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Rays ilə Rəmallahda keçirdiyi görüş zamanı bildirib ki, o, Annapolisdəki beynəlxalq konfransın uğursuzluğa düçar olajağı təqdirdə vəzifəsindən istefa verə bilər. Abbas sözügedən tədbirdə "yalnız İsraildə Olmertin nüfuzunu qaldırmaq məqsədi ilə iştirak etmək fikrində olmadığını" qeyd edib.
Bundan başqa, muxtariyyət lideri xüsusi olaraq vurğulayıb ki, sülh danışıqlarının iflasa uğraması regionda yeni zorakılıq dalğasının başlanmasına təkan verə və "Əl-Qaidə"nin Fələstin ərazisində təsir imkanlarını artıra bilər. Qətərin "Əl-Jəzirə" telekanalına istinad edən bəzi mətbuat orqanları bildirir ki, beynəlxalq konfransda heç bir nətijə əldə edilməyəjəyi təqdirdə, bu, üçünjü intifadanın (israillilərin 1967-ji ildə işğal etdikləri Fələstin ərazilərini qaytarmayajaqları təqdirdə fələstinlilərin israillilərə qarşı başlaya biləjəkləri silahlı üsyanlara intifada deyilir. - red.) başlanğıjı ola bilər.
Ümumiyyətlə, qeyd edək ki, Abbasın Kondoliza Raysla görüşü kifayət qədər gərgin keçib. Emosiyalarını jilovlaya bilməyən Fələstin lideri bildirib ki, onun təhlükəsizlik xidməti olmasaydı, "Hizbullah", "Əl-Qaidə" və digər qrupların yaraqlıları, həmçinin İranın agentləri kütləvi şəkildə İsrail ərazisinə soxular və nətijədə hər gün "yüzlərlə dinj sakin həlak olardı".
Aydındır ki, Fələstin torpağının yalnız bir hissəsinə (İordan çayının qərb sahilinə) nəzarət edən Abbas böyük təzyiq altındadır. FƏTH və HƏMAS arasında yaşanan qarşıdurma istənilən an yenidən "alovlana" bilər. Bu isə yenidən kütləvi qırğınların yaşanması deməkdir.
İsrailin baş naziri Ehud Olmert də təzyiq altındadır. Artıq İsrailin hakim partiyaları - "Bizim evimiz - İsrail" və ŞAS hökumət başçısının Annapolisdə fələstinlilərə güzəştə gedəjəyi təqdirdə, hakim koalisiyanı tərk edə biləjəklərini bildiriblər. Söhbət daimi sərhədlər, Qüdsün statusu və qaçqınlar məsələsindən gedir.
Beləliklə, İsrailin hakim koalisiyasında böhran dərinləşir. İsrailin strateci planlaşdırma naziri Aviqdor Liberman yerli telekanala müsahibəsində bildirib ki, "Hökumət belə situasiyada işini davam etdirə bilməz". "Bu mənim mövqeyimdir və ŞAS partiyasının rəhbəri Eli İşay da eyni jür düşünür. Yüksək səviyyədə keçiriləjək görüşdə bu məsələlər müzakirə olunajaqsa, biz belə hökumətdə təmsil oluna bilmərik", - deyə Liberman qeyd edib.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl o, Kondoliza Raysla da görüşüb. Həmin danışıqlarda ABŞ-ın dövlət katibinin köməkçisi Devid Velş, Amerikanın İsraildəki səfiri Riçard Jonsi və Knessetin "Bizim evimiz - İsrail" partiyasından olan deputatı David Rotem iştirak ediblər. İsrailli nazir açıq şəkildə bildirib ki, Annapolisdə keçiriləjək görüş "çox güman ki, böyük səhv olajaq". Onun sözlərinə görə, bunun əvəzinə Amerika Sderotun raket atəşinə tutulmasının qarşısını almağa və Qəzza zolağında sabitlik yaratmağa çalışmalıdır. Bundan başqa, nazir hesab edir ki, Yaxın Şərqdə sabitliyə nail olunmasının daha bir yolu ərazi və əhali mübadiləsidir. Liberman hesab edir ki, İsrail gej-tez Fələstinin HƏMAS-ın nəzarətində olan hissəsində - Qəzza zolağında genişmiqyaslı hərbi əməliyyat keçirməli olajaq.
Maraqlıdır ki, Olmertin özü də hökumətin ijlasında açıq şəkildə etiraf edib ki, nəzərdə tutulan konfransda münaqişənin həllinə dair hər hansı jiddi irəliləyiş gözlənilmir. Konfransın keçirilməsində məqsəd isə sadəjə münaqişə tərəfləri arasındakı dialoqa beynəlxalq dəstəyin olduğunu nümayiş etdirməkdir. "Bu görüş sadəjə siyasi proseslər üçün çətir rolu oynayajaq", - deyə İsrailin hökumət başçısı qeyd edib.
Elə isə, belə bir ovqatla konfransın keçirilməsi nəyə lazımdır? Axı onun, həqiqətən də, sadəjə görüntü xarakteri daşıyajağı risqi böyükdür. İndiyədək bu jür hallara dəfələrlə rast gəlinib: siyasətçilər toplaşır, danışıqlar aparır, dağılışır, sadə insanların həyatında və reallıqda isə heç bir dəyişiklik baş vermir. Bununla yanaşı, təbii ki, görüşlərin nətijələri müsbət qiymətləndirilir və nikbin proqnozlar səsləndirilir.
Hələ ki fələstinlilər və israillilər mümkün qədər çox tərəfdarın dəstəyini almağa çalışır. Bu alınmadığı təqdirdə isə onlar kənar qüvvələrin rəyini öyrənməyə jəhd göstərir. Məsələn, Mahmud Abbas bununla əlaqədar müsəlman dövlətlərinə səfərlər edir, həmçinin Ərəb Dövlətləri Liqasına (ƏDL) daxil olan ölkələrə də baş çəkir. Yeri gəlmişkən, bu qurumun baş katibi Əmr Mussa bildirib ki, İsrailin işğal olunmuş ərazilərlə bağlı siyasəti "münaqişənin dinj yolla həlli və Yaxın Şərq konfransının uğurla nətijələnməsi ehtimalını sıfıra endirir".
Yəni əhval-ruhiyyə yenə də müsbət deyil.
Ehud Olmert isə özünə dəstək axtarmaqla məşğuldur. Artıq o, Moskvada olub və Rusiya mətbuatının məlumatına görə, buradakı görüşlərdə yalnız İran məsələsi və Annapolis konfransı deyil, həm də Rusiya diplomatiyasının "Hizbullah"la girov götürülmüş israilli hərbçilərin azad edilməsində mümkün rolu, Rusiya silahlarının Suriyadan Livana qaçaqmalçılıq yolu ilə daşınması və digər problemlər diqqət mərkəzində olub.
Keçiriləjək konfransın əsas "daşıyıjı qüvvəsi" olajaq Kondoliza Rays isə, görünür, bir qədər yorğundur. Dövlət katibi münaqişə tərəflərinin mövqelərində uyğunluq tapmaq üçün gah fələstinlilər, gah da israillilərlə danışıqlar aparmalı olur. Lakin görünür, hansısa mərhələdə ruh düşkünlüyü yaşayan dövlət katibi Yunan ortodoksal kilsəsinin patriarxı III Feofil ilə gö-rüşməyi daha məqsədəuyğun sayıb. Maraqlıdır ki, müşahidəçilər burada da Raysın israilliləri inadçıllığa görə jəzalandırmaq məqsədi güddüyünü düşü-nür. Məsələ ondadır ki, 2005-ji ildə patriarx seçilən Feofil hələ də İsrail tərəfindən tanınmır. Buna səbəb onun özündən əvvəlki patriarx İerineyin kilsə ərazisinin israilli podratçılara satılması ilə bağlı əldə etdiyi razılaşmanı ləğv etməsidir.
ABŞ-ın dövlət katibi Feofillə Qüdsün bölünməsi məsələsini müzakirə edib və İsrailin bu məsələyə dair mövqeyini onun nəzərinə çatdırıb. Bu səfər onunla əhəmiyyətlidir ki, Yunan ortodoksal kilsəsi Qüdsdə geniş əraziyə malikdir və şəhərin bölüşdürülməsi məsələsində patriarxın mövqeyi böyük əhəmiyyət kəsb edir.
İsrail isə öz növbəsində III Feofili tanımayaraq, Qüdsü təkbaşına idarə etməyə çalışır.
Konfransın keçiriləjəyi məkandan - ABŞ-dan da maraqlı xəbərlər gəlir. Belə ki, qeyri-ortodoksal yəhudi təşkilatları və ABŞ-ın xristian-yevengelistlərinin Annapolisdəki konfransda "vahid və bölünməz Qüdsü" qorumaq məqsədilə qüvvələrini birləşdirdiyi bildirilir. "The Jewish Week"in məlumatına görə, sözügedən dairələr öz məqsədlərinə nail olmaq üçün hətta İsrail hökumətinə qarşı çıxmağa belə hazırdırlar. "Qüds yalnız israillilərə deyil, bütünlükdə yəhudi xalqına məxsusdur və bu səbəbdən İsrail şəhərin bölünməsi haqqında təkbaşına qərar qəbul edə bilməz", - deyə "Anti-Defamation League" hüquq müdafiə təşkilatının direktoru Avraam Foksman bildirib.
İsrail gənjləri milli şurasının direktoru, ravvin Pesax Lerner və Respublikaçılar Partiyasının məşhur yəhudi fəalı Jefri Ballabon da onunla tam həmfikirdirlər.
Eyni zamanda, ABŞ-ın ortodoksal yəhudi təşkilatları hesab edirlər ki, Qüdsün statusunu yalnız İsrail müəyyənləşdirməlidir.
Yeri gəlmişkən, 13-20 oktyabrda NEWSru.co.il saytının RTVi telekanalı ilə birgə keçirdiyi sorğuda iştirak edən 6 mindən artıq respondentin 81%-i "Şərqi Qüds fələstinlilərə verilməlidirmi?" sualına mənfi javablandıraraq, bunun yolverilməz olduğunu bildirib.
Beləliklə, Jorj Buş administrasiyasının Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli istiqamətindəki səylərinin də, Bill Klintonun səyləri kimi, nətijəsiz qalajağını söyləmək olar. Bununla yanaşı, bəzi ekspertlərin fikrinjə, Buşun Fələstin-İsrail münaqişəsini tələm-tələsik həll etmək istəyi, onun İranla müharibəyə hazırlaşması ilə bağlıdır.
Amma indiyədək digər jiddi səylərin nətijəsiz qaldığı məsələnin həllində belə tələskənliyə ehtiyaj varmı? Hər halda, unutmaq olmaz ki, bu qarşıdurmada yalnız fələstinlilər və israillilər iştirak etmirlər. Bu, regiondakı və kənardakı bir çox qüvvələrin maraqlarının toqquşduğu münaqişədir.
Daha bir məqam ondan ibarətdir ki, hazırda Qəzza zolağının kimin nəzarətində olmasına baxmayaraq, bura Fələstinin tərkib hissəsidir və onun fəal iştirakı olmadan münaqişənin həlli, çətin ki mümkün olsun.
Odur ki Fələstin daxilindəki fikir ayrılıqları aradan qaldırılmadığı bir halda, münaqişənin həllinə dair danışıqlara başlamağa dəyərmi?

The good intentions of the White House are not enough to untie the tight Middle Eastern "knot"
An international conference on the Arab-Israeli settlement (under the aegis of Washington, of course) will be held in Annapolis, Maryland, soon. The idea of the conference was approved on 24 September by the Quartet of international mediators on the Middle East (USA, Russia, EU and UN). A joint communique adopted at the end of the Quartet's meeting at the UN headquarters says that "the international meeting on the Middle East should approve the principles of settling the problem through the establishment of two states by rejecting violence". However, the closer the date for this event, the more questions international observers have. Is this a suitable time for the meeting? What will be the final composition of its participants? Will the conference take place at all? If it does take place, will it be productive?
There is an impression that Washington is trying to build a pyramid that falls apart all the time… The parties to the conflict constantly express their doubts and convulsively try to strengthen their positions. It was stated right at the start that the Palestinians and Israelis should prepare an agreement on the basic principles of the settlement before the meeting in Annapolis, based on which it would be possible to solve the problem that has affected millions of people for decades. Work on the joint document began on 8 October, but there has not been any special progress since then. Israel and the Palestinian Authority are still on the opposite sides of the barricades. The Palestinians insist on the signing of the so-called "framework agreement" that would identify specific dates and specific obligations. Like before, Mahmoud Abbas and his administration are demanding Israel's full withdrawal from all the territories that were occupied in 1967, a fair solution to the issue of refugees and the partition of Jerusalem. In an interview with local television, Abbas announced for the first time the size of the territory of the future Palestianian state on the West Bank of the River Jordan and in the Gaza Strip - 6,025 square kilometres. In turn, the Israelis are not delighted with such plans. It seems that they are not going to go farther than identifying future intentions, which will not lead to the signing of a legally-bound agreement or as the Israelis themselves call it - "a programme document with unclear formulations".
Meanwhile, Washington's initiative is still perceived as the most substantial attempt in seven years to solve the differences between the Israelis and Palestinians. It is presented as an attempt to prepare the ground for establishing a Palestinian state. The seriousness and scale of these intentions is proved by the proposed composition of participants in the meeting which is expected to be attended by representatives of a number of Arab states, including Egypt, Jordan, Saudi Arabia, some Persian Gulf countries and probably Syria. "For all these years, the Palestinians have been hearing promises and now they want to see that serious and single-minded efforts are being made to establish a state. This is important as people who want to reject extremism need something to stand for," US President George Bush said confidently.
At the same time, it is absolutely obvious that the good intentions of the White House are not enough to untie the tight Middle Eastern knot. The sides to the conflict have a lengthy list of complaints about each other and a large reserve of distrust. For example, the leader of the Palestinian Authority, Mahmud Abbas, said at a meeting with Secretary of State Condoleezza Rice in Ramallah that he might resign if the conference in Annapolis fails and that he has no intention of participating in it just to raise Olmert's rating in Israel. Moreover, Abbas specially pointed out that the failure of the peace talks might lead to another upsurge in violence in the region and will probably strengthen Al-Qaeda's influence on the territory of the Palestinian Authority. Some media quoted Al-Jazeera as saying that the zero result of the conference might become the beginning of the third Intifada. In general, the meeting between Abbas and Rice was quite tense. The leader of the Palestinian Authority could not hold back his emotions and said that if it were not for his security service, militants from Hezbollah, Al-Qaeda and other groups, as well as Iranian agents would infiltrate Israeli territory, as a result of which "hundreds of peaceful citizens would be dying there every day". It is clear that the Palestinian leader who controls only part of Palestinian lands (on the West Bank) is under great pressure. The standoff between Fath and Hamas might deteriorate at any time - it continues to claim human lives anyway.
Israeli Prime Minister Ehud Olmert is under tremendous pressure as well. The right-wing parties of Israel - Israel Our Home and Shas have threatened to quit the ruling coalition if Olmert makes concessions to the Palestinians in Annapolis on the key aspects of the settlement - the issue of permanent borders, the status of Jerusalem and Palestinian refugees. Thus, the coalition crisis in the Israeli government is deteriorating. For example, Israeli Minister of Strategic Affairs Avigdor Lieberman has told a local TV channel in an interview that "the government cannot continue working in such a situation". "This is my opinion, and Shas leader Eli Yshay holds the same view. We cannot stay in this government if these issues are discussed during the high-level meeting," Lieberman said. It must be noted that he had earlier met US Secretary of State Condoleezza Rice. The meeting with Rice was also attended by Deputy Assistant Secretary of State David Welsh, the US ambassador to Israel, Richard Jones, and a member of the Knesset from the NDI, David Rotem. The Israeli minister made it clear to Rice that the Annapolis meeting is likely to be a serious mistake. According to the politician, instead of this, the United States must make every effort to put an end to missile strikes on Sderot and introduce order in Gaza. He also informed the state secretary about his programme to exchange territories and population - in his opinion, this is one of the most acceptable ways of achieving peace in the Middle East. Lieberman also let it be known that sooner or later, Israel will have to carry out a large-scale military operation in the Hamas-controlled part of the Palestinian Authority - the Gaza Strip. It is no surprise that Olmert himself also said at a cabinet meeting that the multilateral meeting on the Palestinian-Israeli settlement will in fact not lead to a "breakthrough" in the peace process and is intended only as a demonstration of international support for the dialogue between the conflicting sides. "This meeting will ensure a kind of umbrella for political developments," Olmert said.
In this case, it is not clear why the conference should be called with such a mood. Indeed, there is a great risk that it will only be a show. As has been the case in the past, politicians will come together, talk and then go home, but this will have no influence on the life of ordinary people in the current conditions. At the same time, the outcome of the meeting will be rated highly and optimistic predictions will be made.
For the time being, the Palestinians and Israelis are trying to drum up support from as many supporters as possible, and if this does not work, then they will at least try to study the positions of observers. For example, in this regard Mahmoud Abbas has been touring Muslim countries and member states of the League of Arab States (LAS). Incidentally, the secretary-general of this organization, Amr Musa, said that Israeli policy on the occupied territories "minimizes chances of the peaceful settlement and the success of the Middle East conference". This means the mood is far from being positive again to find points of contact. In turn, Ehud Olmert has started active talks with the leaders of Europe. He has already visited Moscow where, according to the Russian media, he discussed not just the subject of Iran and the forthcoming conference in Annapolis, but also the role of Russian diplomacy in contacts with Hezbollah on the release of captured Israeli soldiers, the smuggling of Russian weapons from Syria into Lebanon and so on.
The main driving force of the forthcoming conference - Condoleezza Rice - seems to be somewhat tired. The US state secretary wants to bring the positions of the conflicting sides closer, which is why she is having to use the method of "shuttle diplomacy" - to talk alternately to the Palestinians and Israelis. However, it seems that at some point, she was disheartened and decided to have a meeting with the patriarch of the Greek Orthodox Church, Theophilus III. Neverthe-less, observers see this as revenge on the Israeli leadership for its intransigence. The thing is that Theo-philus, who was elected patriarch in 2005, has still not been recognized by Israel for canceling the sale of church land to Israeli contractors - a deal that was approved by former Patriarch Irineos. Rice discussed with Theophilus the plan of dividing Jerusalem and informed him about Israel's position on this issue. This visit is important because the Greek Orthodox Church owns vast territories in Jerusalem, and the patriarch's opinion is of great importance in the process of dividing the city. In turn, refusing to recognize the legitimacy of Theophilus III, Israel is clearly demonstrating its desire to run Jerusalem on its own.
Interesting news is also coming from the USA - the venue for the conference. It is reported that non-orthodox Jewish and evangelical Christians of the United States are joining efforts to defend "united and indivisible Jerusalem" at the Annapolis conference. The Jewish Week reports that in order to achieve their goal, they are even ready to act against the Israeli government. "Jerusalem belongs not just to Israelis, but to the whole Jewish people, which is why Israel cannot unilaterally make decisions to divide the city," Abraham Foxman, the director the Anti-Defamation League rights organization, said. The director of the National Council of Young Israel, Rabbi Pesach Lerner, and the prominent Jewish activist of the Republican Party, Jeff Ballabon, also agree with him. At the same time, orthodox Jewish organizations of the United States believe that the status of Jerusalem should be decided only by Israel itself. Incidentally, according to a poll conducted on 13-20 October by the NEWSru.co.il website jointly with the RTVi channel, in which more than 6,000 people participated, 81 per cent of respondents said that Eastern Jerusalem should not be handed over to the Palestinians.
Thus, it is quite likely that the efforts of the Bush administration will be futile in solving the Middle East problem as was the case with the peace initiatives of US President Bill Clinton. Meanwhile, according to some experts, it is quite likely that the US president is in hurry to settle the Palestinian-Israeli conflict in order to untie his hands ahead of a possible military invasion of Iran. Is it possible to solve this problem in such a hurry if other peace efforts, which were much better prepared, failed in the past? After all, the confrontation involves not just Palestinians and Israelis. This conflict is a point of convergence for many forces in the region and beyond it. Another important factor is no matter who runs the Gaza Strip at the moment, it is also part of Palestine and without its active participation, the peace process is unlikely to be peaceful. So is it worth starting negotiations if the domestic contradictions in the Palestinian Authority itself have yet to be resolved? Or maybe that was the whole idea?