ANLAŞILMAZLIQLAR KEÇMİŞDƏ QALSIN
Oktyabrın 27-də qonşu Türkmə-nistan Müstəqillik gününü qeyd etdi. Qardaş türkmən xalqını bu bayram münasibətilə təbrik edərək, ölkələrimizin müstəqillik əldə etməsindən sonrakı ikitərəfli münasibətlərin vəziyyətinə və perspektivlərinə toxunmaq istərdik.
Azərbayjanla Türkmənistanı bir-birindən Xəzərin ən ensiz hissəsi ayırsa da (bu ölkəyə çatmaq üçün bərə ilə bir gejə və ya təyyarə ilə bir saat yol getmək lazımdırr), müstəqillik illəri ərzində bir sıra səbəblər ölkələrimizin yaxınlaşmasına yox, bir-birindən daha da uzaqlaşmasına səbəb olub. Bu gün biz Türkmənistan haqqında çox az məlumata malikik, orada nadir hallarda oluruq, bu ölkəni yalnız mübahisəli "Kəpəz" ("Sərdar") yatağı və ya Transxəzər qaz kəməri layihəsi ilə əlaqədar xatırlayırıq.
Bu məsələdə azərbayjanlı analitiklər və curnalistləri günahlandırmaq düzgün olmaz. Çünki Türkmənistana gedib-gəlməklə bağlı sərt məhdudiyyətlər var. Hətta Türkmənistandan çıxmaq üçün, sovet dönəmində olduğu kimi, hələ də "çıxmaq vizası" əldə edilməlidir. Türkmənistana daxil ola bilmək üçün ölkə rəhbərliyinin ijazəsi azmış kimi, çoxsaylı imzaların toplanılması, uzun-uzadı sənədlərin yoxlanılması mərhələləri də keçilməlidir.
Hakimiyyət ölkəyə gələn və ölkədən çıxan informasiya axınına da jiddi nəzarət edir.
Bir sözlə, Türkmənistanın dünyanın ən qapalı ölkələrindən biri olduğunu söyləmək mümkündür.
Bu qısa və o qədər də nikbin olmayan müqəddimədən sonra oxujuların nəzərinə çatdırım ki, səhra və yarımsəhralardan ibarət olan Türkmənistanın ümumi sahəsi 488 100 kvadratkilometr, əhalisinin sayı 5 milyon nəfərdir. Əhalinin, təxminən, 80%-ni türkmənlər təşkil edir. Bu ölkə dünyada qaz ehtiyatlarının həjminə görə beşinji yeri tutur, həmçinin böyük neft yataqlarına malikdir.
Pambıq istehsalında isə Türkmənistan dünya üzrə 10-ju yerdədir.
Lakin infrastruktur pis vəziyyətdədir, özəl sektor zəif inkişaf edib və onun fəaliyyəti yalnız tijarət və xidmət sahələri ilə məhdudlaşır. Bütün bunlarla yanaşı, iqtisadiyyatın qeyri-şəffaflığı və Türkmənistanda qərarların qəbulu proseduru buraya xariji investisiyaların axınının qarşısını alır.
Türkmənistan üzrə rəsmi məlumatlara görə, adambaşına düşən ümumi daxili məhsulun həjmi Azərbayjanla eyni səviyyədədir. Əslində isə Saparmurad Niyazovun (Türkmənbaşı) volyuntarist idarəçiliyi ujbatından ölkə iqtisadiyyatının durumu son dərəjə ağır vəziyyətdədir. İldə 70 milyard kubmetrdən artıq qaz və 10 milyon ton neft istehsal edən Türkmənistanın dövlət büdjəsi Azərbayjanın büdjəsindən 2 dəfə azdır. Beynəlxalq maliyyə strukturlarının qiymətləndirməsinə görə, bu ölkə əhalisi arasında yoxsulluq həddi 60%-ə çatır. Ölkədə əməkhaqlarının onsuz da aşağı olması ilə yanaşı, qiymətlər mütəmadi olaraq artır, inflyasiya isə ikirəqəmlidir.
Əhalinin yarıdan çoxunun daimi iş yeri yoxdur. Bununla yanaşı, elektrik enercisi və istilik pulsuz, qida məhsulları son dərəjə ujuzdur, benzin isə əsasən subsidiyalaşdırılır. Odur ki əhali tələbat içərisində yaşasa da, aj qalmır.
Beynəlxalq münasibətlərə gəlinjə, Niyazov "neytrallıq" kursunu əsas götürməklə, əslində, ölkəsini dünyadan təjrid edirdi. O hətta Türkmənistanı MDB-dən də kənarlaşdırıb və qurumun toplantılarına nümayəndəsini sadəjə müşahidəçi qismində göndərirdi.
Prezident Niyazov Azərbayjana da şübhə ilə yanaşırdı. Belə ki, rəsmi Bakı ilə əvvəllər nəql olunan qaza görə borj, dəniz şelfinin bölünməsi kimi məsələlərdə yaşanan mübahisələr, əslində, iki ölkə arasında münasibətləri "dondurulmuş" vəziyyətə salıb. Türkmənistanın Azərbayjandakı səfirliyi faktik olaraq bağlanıb, iqtisadi əlaqələr minimuma endirilib, təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində əlaqələrdə isə tam fasilə yaranıb.
Belə vəziyyətin anormallığı Azərbayjanda və Türkmənistan hakimiyyətinin, həmçinin ziyalılarının sağlam düşünjəli təbəqəsi arasında anlaşılan olsa da, Türkmənbaşının irrasional idarəçilik üslubu situasiyanın dəyişdirilməsinə imkan verməyib. Yalnız Niyazovun vəfat etməsi və onun yerini javan Qurbanqulu Berdımuhammedovun tutmasından sonra iki ölkə arasında ənənəvi mehriban qonşuluq əlaqələrinin bərpasının mümkün olajağına ümidlər yaranıb. Hər halda, son illərdə Azərbayjanla Türkmənistan arasında yaşanan problemlərdən heç birini həlli mümkün olmayan problem saymaq olmaz. Xoş niyyət və kompromislərə gediləjəyi halda, onların həlli mümkündür.
Mövjud fikir ayrılıqlarına gəlinjə, vaxtilə nəql edilmiş qaza görə ödənişlə bağlı problem "qapalı ödəniş sxemi"nin bərpasından sonra meydana çıxıb. Tərəflər qarşılıqlı nəqllə bağlı fərqli fikirdə idilər. Bu azmış kimi, bəzi mallar yolda "itirdi". Belə hallara 90-jı illərin əvvəllərində, demək olar ki, bütün postsovet ölkələri arasında təsadüf olunurdu. Nətijədə Bakı hazırda Türkmənistana qaza görə, 28 milyon dollar borjunun olduğunu etiraf edir. Lakin qarşı tərəf məbləğin üzərinə faiz əlavə edərək (razılaşmada bu məsələ əksini tapmayıb), rəqəmin 80 milyon dollar olduğunu bildirir.
Xəzər dənizində sektorların müəyyənləşdirilməsi məsələsində isə "Kəpəz" ("Sərdar") yatağı problemə çevrilib. Qeyd edək ki, bu yatağın ehtiyatlarının 80-130 milyon ton olduğu güman edilir. Yataq hələ Sovet İttifaqı dönəmində azərbayjanlı geoloqlar tərəfindən kəşf edilib və sərhəd xəttində yerləşdiyi üçün "aralıq yataq" adlandırılıb. Bu səbəbdən Bakı onun birgə və bərabər bölünməklə işlənməsini istəyir. Türkmənbaşı isə bu yatağın tam həjmdə Türkmənistana aid olduğunu bildirərək, onun hətta ölkəsinin xeyrinə 75%-25%-lə bölünməsindən də imtina edirdi. Nətijədə məsələ ilə bağlı aparılan danışıqlar nətijəsiz qalıb və "dalana dirənib". Buna javab olaraq, Aşqabad İranla birləşərək, Xəzərin beynəlxalq təjrübədə istifadə olunan qaydada - orta xətt vasitəsilə bölüşdürülməsinə razılıq vermir.
Qeyd edək ki, iki ölkədən fərqli olaraq, artıq Rusiya, Qazaxıstan və Azərbayjan arasında məhz bu əsasda razılıq əldə edilib.
Xəzərin bölüşdürülməsi məsələsində Türkmənistanın İranla ittifaqa girməsi isə məntiqsiz görünür. Belə ki, Tehran dənizin bərabər 20%-lə bölünməsini istəyir və bununla da həm Azərbayjanın, həm də Türkmənistanın sektoruna iddia edir. Azərbayjanla mübahisə isə Türkmənistanın öz yataqlarına böyük xariji şirkətləri jəlb etməsinə də maneə yaradıb. Sağlam düşünjə Türkmənistana "izah etməlidir" ki, Azərbayjan bu ölkənin qaz və neftinin Avropaya nəqli üçün yeganə alternativdir və məhz bu yolla marşrutun diversifikasiyası və Rusiyadan asılılığın aradan qaldırılması mümkündür. Üstəlik, bizim infrastrukturumuza arxalanaraq, neft və qaz yataqlarının axtarılması, işlənməsi və dünya bazarlarına məhsulun nəqli daha az məsrəflər hesabına başa gəlir.
Bu gün Qurbanqulu Berdımuhammedov üçün Azərbayjanla münasibətləri normallaşdırmağın ilk hədəflər sırasında olmadığı ayıdındır. Hələlik o daha çox hakimiyyətini möhkəmləndirmək, ölkə üzərində nəzarəti güjləndirmək, həmçinin Türkmənbaşının iqtisadiyyat, təhsil və sosial sahələrdəki mirası məsələsini həll etmək haqqında düşünür. Yeni prezidentin ilk addımları həm yerli əhali, həm də beynəlxalq müşahidəçilərdə müsbət dəyişikliklərə müəyyən ümidlər yaradıb. Məsələn, o, Türkmənbaşı tərəfindən ləğv edilən pensiyaları bərpa edib, onillik təhsili yenidən vajib şərtə çevirib, vətəndaşların İnternetə daha geniş şəkildə çıxışının təmin edilməsinə qərar verib, çoxsaylı günahsız məhbuslarla bağlı amnistiya qərarı çıxarıb. Bununla yanaşı, hökumətin gənjləri xarijdə təhsil almağa göndərmək planı da açıqlanıb.
Berdımuhammedov ölkənin güj strukturlarında təmizləmə həyata keçirib və bununla da öz hakimiyyətinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində addım atıb. Bir müddət əvvəl isə o, daxili işlər və milli təhlükəsizlik nazirlərini də dəyişib. Bundan bir qədər qabaq isə müdafiə naziri, Təhlükəsizlik Şurasının katibi vəzifələrindən kənarlaşdırılmışdı. Prezident Qvardiyasının nüfuzlu rəhbəri Akmurat Rəjəbov isə vəzifədən çıxarılmaqla yanaşı, həm də həbs olunmuşdur.
Türkmənistanda yeni iqtisadi siyasət elan edilib. Prezident Berdımuhammedov oktyabrın 12-də "Türkmənistanda xariji investisiyalar haqqında" sərənjam imzalayıb. Artıq xariji investorların Türkmənistanda tam və ya qismən özlərinə məxsus şirkət yaratmaq, daşınan və daşınmaz əmlak ( evlər, mənzillər, nəqliyyat vasitələri və s.) hüququ vardır. Hazırda Türkmənistan manatının denominasiyasına hazırlıq gedir. Bu, yalnız əlavə sıfırlardan xilas olmaq üçün yox, həm də ölkə iqtisadiyyatının düzgün qiymətləndirilməsi üçün lazımdır. Qeyd edək ki, hazırda rəsmən 1 dollar 5 min manatdır. Daldabazarda isə bu qiymət 23,5 min manat təşkil edir.
Moskvanın gözləntilərinin əksinə olaraq, Türkmənistan təbii qazını heç də yalnız Rusiya ərazisindən nəql etmək fikrində deyil. "Associated Press" agentliyinin məlumatına görə, Qurbanqulu Berdımuhammedov bir müddət əvvəl Böyük Britaniyanın energetika naziri Malkolm Uiksonla görüşündə deyib: "Biz neft və qazımızın Avropaya Xəzər dənizi, Azərbayjan və Türkiyə vasitəsilə çıxarılmasını nəzərdə tutan jənub dəhlizinin yaradılması perspektivini müzakirə etmişik".
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, Azərbayjanla Türkmənistanın münasibətlərinin yaxşılaşdırılmasının vajibliyini Bakıda da anlayırlar. Azərbayjan bu məsələyə diqqət göstərir və artıq baş nazir Artur Rəsizadə iki dəfə Aşqabada göndərilib - Türkmənbaşının dəfni və yeni prezidentin inauqurasiyasına. Prezident İlham Əliyev isə Berdımuhammedova zəng edib, ona təbriklərini çatdırıb və Bakıya rəsmi səfərə dəvət edib. Bu ilin avqustunda isə İlham Əliyevin sərənjamı ilə Azərbayjanla Türkmənistan arasında əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın üzvləri təsdiqlənib və baş nazirin birinji müavini Yaqub Eyyubov komissiyanın sədri təyin edilib.
Təbii ki, iki ölkə arasındakı problemlərin qısa zamanda həll ediləjəyini gözləmək olmaz. Lakin münasibətlərin dinamikasının müsbət istiqamətdə dəyişdirilməsi vajibdir. Türkmənistanın səfirinin Bakıya qayıtması, mütəmadi hava və bərə əlaqələrinin bərpası, hər iki ölkə vətəndaşları üçün viza reciminin sadələşdirilməsi, təhsil, elm, mədəniyyət və səhiyyə sahəsində ənənəvi əməkdaşlığın bərpası bu istiqamətdə atılmış addımlar olardı.
Türkmənbaşının dönəmində rus və xariji dil öyrənmələrinə imkan verilməyən türkmənlər üçün Bakıda ali təhsil almaq, Qərbdə, hətta Rusiya və Türkiyədə təhsil almaqdan daha asandır. Elmi ədəbiyyatların, xüsusilə konkret sahələrə aid kitabların ali məktəblərdə istifadəsi üçün türkmən dilinə çevrilməsi asanlıqla həyata keçirilə bilər.
Qaz nəqli ilə bağlı yığılıb-qalmış borjun yaratdığı problemə gəlinjə, tərəflərin hazırkı maliyyə imkanlarını və qarşılıqlı iqtisadi əməkdaşlığın onlara hansı xeyiri gətirə biləjəyini nəzərə alsaq, borjun məbləği bir o qədər də böyük görünmür və onun ödənməsi üçün kompromis sxemin razılaşdırılması mümkündür. "Kəpəz" ("Sərdar") yatağının bölünməsinə dair də razılıq əldə etmək olar. Məsələn, yataqdakı ehtiyatın 55%-nin Türkmənistanın xeyrinə olması, lakin layihənin operatorluğunun Azərbayjanın Dövlət Neft Şirkətinə verilməsi mümkündür. Məsələ ondadır ki, Azərbayjan neftçilərinin bu sahədə böyük təjrübəsi var, "Kəpəz" yaxınlığındakı "Azəri-Çıraq" yatağının artıq işlənməsi də buna daha bir nümunədir.
Üstəlik, boru kəmərləri və sahilyanı infrastrukturlar bu yatağın minimum xərjlərlə qısa müddətdə işlənməsini mümkün edir.
Azərbayjanla Türkmənistan arasında problemlərin həlli perspektivi və əməkdaşlığın bərpası ehtimalı Moskva və Tehranda, təbii ki, məmnunluq yaratmır. Rusiya üçün bu, Transxəzər qaz kəmərinin çəkilişi məsələsinin aktuallıq qazanajağı ilə əlaqədar narahatlıq yaradır. Belə ki, bu, Moskvanı qaz nəqlindən əldə etdiyi böyük gəlirlərdən məhrum edə bilər. İran isə Xəzərin 20%-lə bölüşdürülməsi tələbi ilə təklikdə qalajaq.
Qərb ölkələri və enerci şirkətləri isə öz növbələrində Bakı ilə Aşqabad arasında münasibətlərin tezliklə normallaşmasında maraqlıdır və bununla Transxəzər qaz kəmərinin çəkilişi ilə bağlı maneələrin aradan qaldırılajağını düşünürlər. Ehtimal etmək olar ki, Transxəzər qaz kəməri və yaxud elə həmin Nabucco layihəsi ilə bağlı müzakirələrdə əsas diqqət hazırda çıxarılan qazın Avropaya nəqli ilə bağlı rəqabətə deyil, Qərb şirkətlərinin Türkmənistandakı yeni yataqların kəşfiyyatı və işlənilməsinə yönəldilsə, Moskvanın müqavimətini xeyli zəiflətmək olar.
Bu ölkədə hələ kəşf olunmamış böyük qaz yataqlarının olduğu şübhə doğurmur. Bu yataqlardakı qazı isə investorlar öz bazarlarına təhlükəsiz və sərfəli saydıqları marşrutlarla - Rusiya və İrandan yan keçməklə, Xəzər vasitəsilə Azərbayjan və Gürjüstana, oradan isə Avropaya nəql edəjəklər.
Azərbayjan-Türkmənistan münasibətlərində növbəti baharın nə vaxt gələjəyini söyləmək çətindir. Bunun üçün diplomatlar, siyasətçilər, biznesmenlər və curnalistlər jiddi səy göstərməlidirlər. Çünki Azərbayjanla Türkmənistanın tərəfdaşlığı hər iki dövlətin və xalqın milli maraqlarına xidmət edir. Bu əməkdaşlıq Xəzərin iki sahilini bərə və qaz kəmərləri vasitəsilə birləşdirməklə yanaşı, həm də ənənəvi mehriban qonşuluq və qardaşlıq münasibətlərini bərpa edəjək.

LEAVING MISUNDERSTANDINGS IN THE PAST
Neighbouring Turkmenistan marked its Independence Day on 27 October. In congratulating the fraternal people of Turkmenistan, I would like to use this date to review the relations that have been developing between our states throughout the period of independence and to assess their prospects.
Although we are separated by the narrowest part of the Caspian Sea (in order to get to Turkmenistan you need just one night on a ferry or just one hour on a plane), the years of independence have divided our two countries. We know very little about Turkmenistan today, we rarely visit and remember it only in the context of the disputed Kapaz (Serdar) deposit or the trans-Caspian gas pipeline project. This is not the fault of Azerbaijani journalists and analysts. Turkmenistan has strict entry and exit restrictions. As in Soviet times, citizens of Turkmenistan need to apply for exit visas. It is difficult enough to get an entry visa to Turkmenistan, but you also have to get several signatures and go through five document checks when you cross the border. The authorities strictly control all incoming and outgoing flows of information. We can say that Turkmenistan is one of the most secretive states in the world.
After such a pessimistic prelude, I should remind our readers that Turkmenistan is a country covered by desert or semi-desert with an overall area of 488,100 square kilometres and a population of about five million. Turkmens comprise almost 80 per cent of the population. Turkmenistan owns the fifth largest natural gas reserve in the world and considerable oil reserves. It is also the 10th largest cotton producer in the world. However, the country has a very underdeveloped infrastructure and a weak private sector which is limited to trade and services. For this reason and due to the lack of transparency in the economy and decision-making procedures, Turkmenistan has been sidelined by foreign investors.
Officially, the per capita GDP in Turkmenistan is comparable with that of Azerbaijan. But in reality, the situation in the country's economy is quite tense because of Saparmurat Niyazov's (Turkmenbashy) autocratic rule, and most of the population is poor. Extracting more than 70 billion cubic metres of gas and 10 million tons of oil per year, Turkmenistan has a budget that is half that of Azerbaijan. According to international financial institutions, up to 60 per cent of Turkmenistan's population is living below the poverty line. Low salaries are eaten up by constant price hikes, while inflation exceeds 10 per cent. More than 50 per cent of the population have no permanent jobs.
But at the same time, electricity and heating are free, food products are inexpensive and petrol is heavily subsidized. So even if most people are poor, they are not hungry.
As for its international relations, having proclaimed neutrality, President Saparmurat Nyyazow in fact pursued a policy of isolating his country from the rest of the world. He even quit the CIS, although he continued to send his representatives to summits as observers. President Niyazov was quite suspicious of Azerbaijan. As a consequence, disputes with Baku about the size of the debt for earlier gas supplies and the delineation of the sea shelf caused our countries to freeze relations. The Turkmen embassy in Baku was in fact closed, economic relations were minimized and relations in the spheres of education, science and culture were almost totally severed.
Azerbaijan and right-thinking representatives of the Turkmen intelligentsia and authorities understood that such a situation was not normal, but the irrational style of President Niyazov's government and behaviour did not make it possible to change the situation. Only after the death of Niyazov, who was in total control of the country for 20 years, and the election of the young president, Gurbanguly Berdymuhammedov, did there appear hope that joint efforts would make it possible to restore good neighbourly relations between Turkmenistan and Azerbaijan. None of the problems that spoilt bilateral relations in recent years are insurmountable. If both sides show good will and are ready to make reasonable compromises, it will not be difficult to settle them.
The problem of the gas debt appeared as a result of "closed payment" schemes under which Azerbaijan supplies goods and services in return for Turkmen gas. The two countries had different ways of evaluating mutual supplies. What's more, some goods were "lost" on their way. Such misunderstandings were common between almost all post-Soviet countries in the early 1990s. As a result, Baku was ready to admit a 28 million dollar debt for gas whereas Ashgabat wanted almost 80 million dollars, including interest (which was not actually specified by the agreements).
In the process of delineating the national sectors in the Caspian, the stumbling block is the Kapaz (Serdar) deposit, which is believed to have reserves of between 80 million and 130 million tons. It was discovered by Azerbaijani geologists in Soviet times and was called "Intermediate" because it lies on the median line. For this reason, Baku offers joint exploration and use of the deposit. Turkmenbashy wanted all of this deposit and reluctantly agreed to divide it 75 to 25 per cent in favour of Ashgabat. The negotiations reached deadlock. In response, Turkmenistan sided with Iran and refuses to recognize the method of delineating economic interests in the Caspian on the basis of the internationally-accepted practice of a modified median line. Agreements between Russia, Kazakhstan and Azerbaijan were reached on the basis of this method.
It is illogical for Ashgabat to side with Tehran on the issue of dividing the Caspian. Insisting on an equal 20 per cent share for all Caspian littoral states, Iran claims not just the Caspian sector of Azerbaijan, but also that of Turkmenistan. Disputes with Baku have a negative impact on Ashgabat's efforts to attract major foreign investors to exploit offshore deposits. Common sense should make Ashgabat understand that Azerbaijan is the only alternative for the export of Turkmen oil and gas to Europe; this would make it possible to diversify export routes and reduce dependence on Russian transit, not to mention the fact that the exploration, development and delivery of oil and gas to the world market using our infrastructure would make it possible to reduce expenditure on the development of hydrocarbon reserves in the Turkmen sector of the Caspian.
However, it is clear that the task of normalizing relations with Azerbaijan is not one of the first priorities of the new Turkmen president. Gurbanguly Berdymuhammedov is busy securing his rule and control of the country and tackling Turkmenbashy's legacy in the economic, education and social spheres. His first steps deluded the population and foreign observers into thinking that there would be positive changes. He restored the payment of pensions and mandatory 10-year education which had been repealed by his predecessor, granted citizens easier access to the Internet and amnestied many innocent people held in prison. The government has announced its plans to send young people abroad for education.
President Berdymuhammedov purged the law-enforcement agencies and Nyyazow's appointees and strengthened his personal power. Recently, he replaced the foreign minister and the minister of national security. Earlier, the defence minister and secretary of the Security Council were dismissed, and the influential chief of the presidential guard, Akmurat Rejepov, was dismissed and arrested.
A new economic policy has been announced in the country. On 12 October, President Berdymuhammedov signed a decree "On foreign investments in Turkmenistan". Now foreign investors have the right to set up enterprises there that wholly or partly belong to them, and to buy movable and immovable property, including houses, flats and means of transport. It is planned to revalue the Turkmen manat. Monetary reform is needed not only to get rid of excess zeros, but also to make a realistic assessment of the country's economy. Although the official rate is one dollar per 5,000 manats, it is 23,500 manats on the black market.
Despite Moscow's expectations, Turkmenistan has no intention of clinging to the idea of transporting its gas only through Russian territory. According to Associated Press, President Berdymuhammedov said, at a recent meeting with British Energy Minister Malcolm Wicks: "We discussed the prospects for opening the southern corridor, which will make it possible to export oil and gas to Europe through the Caspian Sea, Azerbaijan and Turkey."
As we said above, Baku understands that it is necessary to improve relations between Azerbaijan and Turkmenistan. Azerbaijan has been attentive and has sent Prime Minister Artur Rasizada to Ashgabat twice - to Turkmenbashy's funeral and to the new president's inauguration. Ilham Aliyev phoned, congratulated and invited Berdymuhammedov to Baku on an official visit. In August, President Aliyev approved the composition of a representative, intergovernmental commission on cooperation between Azerbaijan and Turkmenistan, under the leadership of First Deputy Prime Minister Yaqub Eyyubov.
It is clear that we will not be able to solve the problems quickly, but it is important to change the dynamics of relations for the better. The return of a Turkmen ambassador to Baku, the resumption of the ferry service and air flights, the simplification or complete elimination of the visa regime and the resumption of cooperation in the spheres of education, science, culture and medicine could be regarded as a sign of this change. For Turkmens who did not study Russian or foreign languages under Turkmenbashy, it will be a lot easier to access higher education in Baku than in the West and even in Russia or Turkey. Manuals and scientific literature in Azerbaijani, especially on the physical sciences, could be easily adapted to the Turkmen language and used in the system of secondary and higher education.
As for the problem of the old debt for gas supplies, taking account of the modern financial potential of the two countries and the benefits we may get from the resumption of economic cooperation, the sum of the debt does not seem to be so great as to prevent compromise. In the same amicable way, we could reach agreement on the division of the disputed Kapaz (Serdar) deposit, for example to a ratio of 55 to 45 per cent in favour of Turkmenistan, provided that the project is operated by SOCAR. Azerbaijani oilmen already have considerable working experience of offshore deposits, and Kapaz's proximity to the Azari-Ciraq deposit, which is already being developed, and the presence of pipelines and a coastal infrastructure, make it possible to develop this deposit with minimum expense and in a short period of time.
The prospect for the swift settlement of disputes and resumption of cooperation between Azerbaijan and Turkmenistan is unlikely to make Moscow and Tehran happy. For Russia, there is a danger that trans-Caspian projects might be put on the front burner again, which might deprive it of considerable transit revenues from gas. As for Iran, it will be isolated in its demands for a 20 per cent share in the Caspian and left to face alone the coordinated position of the post-Soviet states.
In turn, Western powers and energy companies are interested in a swift settlement of relations between Azerbaijan and Turkmenistan in order to eliminate obstacles to the construction of the trans-Caspian pipeline. I believe that Moscow's resistance could be reduced if we concentrate on involving major western energy corporations in the development and extraction of gas from new Turkmen deposits and moving this through the trans-Caspian pipeline and the Nabucco system, rather than continuing the rivalry to deliver gas to European consumers from the Turkmen deposits that are currently being developed. There is no doubt that Turkmenistan has great, unexplored gas reserves. Investors could channel these additional volumes of gas into their own markets using the routes which they think are safer and more beneficial, i.e. through the Caspian, Azerbaijan and Georgia to Europe, bypassing Russia and Iran.
It is difficult to guess how soon a new spring will start in Azerbaijani-Turkmen relations. To this end, diplomats, politicians, businessmen, journalists and others need to work very hard, because partnership between Azerbaijan and Turkmenistan meets the true national interests of both states and peoples. It could connect the two shores of the Caspian, not just by ferries and gas pipelines, but also restore traditional good and fraternal relations.