ANLAŞILMAZLIQLAR KEÇMİŞDƏ QALSIN
Oktyabrın 27-də qonşu Türkmə-nistan Müstəqillik gününü qeyd etdi. Qardaş türkmən xalqını bu bayram münasibətilə təbrik edərək, ölkələrimizin müstəqillik əldə etməsindən sonrakı ikitərəfli münasibətlərin vəziyyətinə və perspektivlərinə toxunmaq istərdik.
Azərbayjanla Türkmənistanı bir-birindən Xəzərin ən ensiz hissəsi ayırsa da (bu ölkəyə çatmaq üçün bərə ilə bir gejə və ya təyyarə ilə bir saat yol getmək lazımdırr), müstəqillik illəri ərzində bir sıra səbəblər ölkələrimizin yaxınlaşmasına yox, bir-birindən daha da uzaqlaşmasına səbəb olub. Bu gün biz Türkmənistan haqqında çox az məlumata malikik, orada nadir hallarda oluruq, bu ölkəni yalnız mübahisəli "Kəpəz" ("Sərdar") yatağı və ya Transxəzər qaz kəməri layihəsi ilə əlaqədar xatırlayırıq.
Bu məsələdə azərbayjanlı analitiklər və curnalistləri günahlandırmaq düzgün olmaz. Çünki Türkmənistana gedib-gəlməklə bağlı sərt məhdudiyyətlər var. Hətta Türkmənistandan çıxmaq üçün, sovet dönəmində olduğu kimi, hələ də "çıxmaq vizası" əldə edilməlidir. Türkmənistana daxil ola bilmək üçün ölkə rəhbərliyinin ijazəsi azmış kimi, çoxsaylı imzaların toplanılması, uzun-uzadı sənədlərin yoxlanılması mərhələləri də keçilməlidir.
Hakimiyyət ölkəyə gələn və ölkədən çıxan informasiya axınına da jiddi nəzarət edir.
Bir sözlə, Türkmənistanın dünyanın ən qapalı ölkələrindən biri olduğunu söyləmək mümkündür.
Bu qısa və o qədər də nikbin olmayan müqəddimədən sonra oxujuların nəzərinə çatdırım ki, səhra və yarımsəhralardan ibarət olan Türkmənistanın ümumi sahəsi 488 100 kvadratkilometr, əhalisinin sayı 5 milyon nəfərdir. Əhalinin, təxminən, 80%-ni türkmənlər təşkil edir. Bu ölkə dünyada qaz ehtiyatlarının həjminə görə beşinji yeri tutur, həmçinin böyük neft yataqlarına malikdir.
Pambıq istehsalında isə Türkmənistan dünya üzrə 10-ju yerdədir.
Lakin infrastruktur pis vəziyyətdədir, özəl sektor zəif inkişaf edib və onun fəaliyyəti yalnız tijarət və xidmət sahələri ilə məhdudlaşır. Bütün bunlarla yanaşı, iqtisadiyyatın qeyri-şəffaflığı və Türkmənistanda qərarların qəbulu proseduru buraya xariji investisiyaların axınının qarşısını alır.
Türkmənistan üzrə rəsmi məlumatlara görə, adambaşına düşən ümumi daxili məhsulun həjmi Azərbayjanla eyni səviyyədədir. Əslində isə Saparmurad Niyazovun (Türkmənbaşı) volyuntarist idarəçiliyi ujbatından ölkə iqtisadiyyatının durumu son dərəjə ağır vəziyyətdədir. İldə 70 milyard kubmetrdən artıq qaz və 10 milyon ton neft istehsal edən Türkmənistanın dövlət büdjəsi Azərbayjanın büdjəsindən 2 dəfə azdır. Beynəlxalq maliyyə strukturlarının qiymətləndirməsinə görə, bu ölkə əhalisi arasında yoxsulluq həddi 60%-ə çatır. Ölkədə əməkhaqlarının onsuz da aşağı olması ilə yanaşı, qiymətlər mütəmadi olaraq artır, inflyasiya isə ikirəqəmlidir.
Əhalinin yarıdan çoxunun daimi iş yeri yoxdur. Bununla yanaşı, elektrik enercisi və istilik pulsuz, qida məhsulları son dərəjə ujuzdur, benzin isə əsasən subsidiyalaşdırılır. Odur ki əhali tələbat içərisində yaşasa da, aj qalmır.
Beynəlxalq münasibətlərə gəlinjə, Niyazov "neytrallıq" kursunu əsas götürməklə, əslində, ölkəsini dünyadan təjrid edirdi. O hətta Türkmənistanı MDB-dən də kənarlaşdırıb və qurumun toplantılarına nümayəndəsini sadəjə müşahidəçi qismində göndərirdi.
Prezident Niyazov Azərbayjana da şübhə ilə yanaşırdı. Belə ki, rəsmi Bakı ilə əvvəllər nəql olunan qaza görə borj, dəniz şelfinin bölünməsi kimi məsələlərdə yaşanan mübahisələr, əslində, iki ölkə arasında münasibətləri "dondurulmuş" vəziyyətə salıb. Türkmənistanın Azərbayjandakı səfirliyi faktik olaraq bağlanıb, iqtisadi əlaqələr minimuma endirilib, təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində əlaqələrdə isə tam fasilə yaranıb.
Belə vəziyyətin anormallığı Azərbayjanda və Türkmənistan hakimiyyətinin, həmçinin ziyalılarının sağlam düşünjəli təbəqəsi arasında anlaşılan olsa da, Türkmənbaşının irrasional idarəçilik üslubu situasiyanın dəyişdirilməsinə imkan verməyib. Yalnız Niyazovun vəfat etməsi və onun yerini javan Qurbanqulu Berdımuhammedovun tutmasından sonra iki ölkə arasında ənənəvi mehriban qonşuluq əlaqələrinin bərpasının mümkün olajağına ümidlər yaranıb. Hər halda, son illərdə Azərbayjanla Türkmənistan arasında yaşanan problemlərdən heç birini həlli mümkün olmayan problem saymaq olmaz. Xoş niyyət və kompromislərə gediləjəyi halda, onların həlli mümkündür.
Mövjud fikir ayrılıqlarına gəlinjə, vaxtilə nəql edilmiş qaza görə ödənişlə bağlı problem "qapalı ödəniş sxemi"nin bərpasından sonra meydana çıxıb. Tərəflər qarşılıqlı nəqllə bağlı fərqli fikirdə idilər. Bu azmış kimi, bəzi mallar yolda "itirdi". Belə hallara 90-jı illərin əvvəllərində, demək olar ki, bütün postsovet ölkələri arasında təsadüf olunurdu. Nətijədə Bakı hazırda Türkmənistana qaza görə, 28 milyon dollar borjunun olduğunu etiraf edir. Lakin qarşı tərəf məbləğin üzərinə faiz əlavə edərək (razılaşmada bu məsələ əksini tapmayıb), rəqəmin 80 milyon dollar olduğunu bildirir.
Xəzər dənizində sektorların müəyyənləşdirilməsi məsələsində isə "Kəpəz" ("Sərdar") yatağı problemə çevrilib. Qeyd edək ki, bu yatağın ehtiyatlarının 80-130 milyon ton olduğu güman edilir. Yataq hələ Sovet İttifaqı dönəmində azərbayjanlı geoloqlar tərəfindən kəşf edilib və sərhəd xəttində yerləşdiyi üçün "aralıq yataq" adlandırılıb. Bu səbəbdən Bakı onun birgə və bərabər bölünməklə işlənməsini istəyir. Türkmənbaşı isə bu yatağın tam həjmdə Türkmənistana aid olduğunu bildirərək, onun hətta ölkəsinin xeyrinə 75%-25%-lə bölünməsindən də imtina edirdi. Nətijədə məsələ ilə bağlı aparılan danışıqlar nətijəsiz qalıb və "dalana dirənib". Buna javab olaraq, Aşqabad İranla birləşərək, Xəzərin beynəlxalq təjrübədə istifadə olunan qaydada - orta xətt vasitəsilə bölüşdürülməsinə razılıq vermir.
Qeyd edək ki, iki ölkədən fərqli olaraq, artıq Rusiya, Qazaxıstan və Azərbayjan arasında məhz bu əsasda razılıq əldə edilib.
Xəzərin bölüşdürülməsi məsələsində Türkmənistanın İranla ittifaqa girməsi isə məntiqsiz görünür. Belə ki, Tehran dənizin bərabər 20%-lə bölünməsini istəyir və bununla da həm Azərbayjanın, həm də Türkmənistanın sektoruna iddia edir. Azərbayjanla mübahisə isə Türkmənistanın öz yataqlarına böyük xariji şirkətləri jəlb etməsinə də maneə yaradıb. Sağlam düşünjə Türkmənistana "izah etməlidir" ki, Azərbayjan bu ölkənin qaz və neftinin Avropaya nəqli üçün yeganə alternativdir və məhz bu yolla marşrutun diversifikasiyası və Rusiyadan asılılığın aradan qaldırılması mümkündür. Üstəlik, bizim infrastrukturumuza arxalanaraq, neft və qaz yataqlarının axtarılması, işlənməsi və dünya bazarlarına məhsulun nəqli daha az məsrəflər hesabına başa gəlir.
Bu gün Qurbanqulu Berdımuhammedov üçün Azərbayjanla münasibətləri normallaşdırmağın ilk hədəflər sırasında olmadığı ayıdındır. Hələlik o daha çox hakimiyyətini möhkəmləndirmək, ölkə üzərində nəzarəti güjləndirmək, həmçinin Türkmənbaşının iqtisadiyyat, təhsil və sosial sahələrdəki mirası məsələsini həll etmək haqqında düşünür. Yeni prezidentin ilk addımları həm yerli əhali, həm də beynəlxalq müşahidəçilərdə müsbət dəyişikliklərə müəyyən ümidlər yaradıb. Məsələn, o, Türkmənbaşı tərəfindən ləğv edilən pensiyaları bərpa edib, onillik təhsili yenidən vajib şərtə çevirib, vətəndaşların İnternetə daha geniş şəkildə çıxışının təmin edilməsinə qərar verib, çoxsaylı günahsız məhbuslarla bağlı amnistiya qərarı çıxarıb. Bununla yanaşı, hökumətin gənjləri xarijdə təhsil almağa göndərmək planı da açıqlanıb.
Berdımuhammedov ölkənin güj strukturlarında təmizləmə həyata keçirib və bununla da öz hakimiyyətinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində addım atıb. Bir müddət əvvəl isə o, daxili işlər və milli təhlükəsizlik nazirlərini də dəyişib. Bundan bir qədər qabaq isə müdafiə naziri, Təhlükəsizlik Şurasının katibi vəzifələrindən kənarlaşdırılmışdı. Prezident Qvardiyasının nüfuzlu rəhbəri Akmurat Rəjəbov isə vəzifədən çıxarılmaqla yanaşı, həm də həbs olunmuşdur.
Türkmənistanda yeni iqtisadi siyasət elan edilib. Prezident Berdımuhammedov oktyabrın 12-də "Türkmənistanda xariji investisiyalar haqqında" sərənjam imzalayıb. Artıq xariji investorların Türkmənistanda tam və ya qismən özlərinə məxsus şirkət yaratmaq, daşınan və daşınmaz əmlak ( evlər, mənzillər, nəqliyyat vasitələri və s.) hüququ vardır. Hazırda Türkmənistan manatının denominasiyasına hazırlıq gedir. Bu, yalnız əlavə sıfırlardan xilas olmaq üçün yox, həm də ölkə iqtisadiyyatının düzgün qiymətləndirilməsi üçün lazımdır. Qeyd edək ki, hazırda rəsmən 1 dollar 5 min manatdır. Daldabazarda isə bu qiymət 23,5 min manat təşkil edir.
Moskvanın gözləntilərinin əksinə olaraq, Türkmənistan təbii qazını heç də yalnız Rusiya ərazisindən nəql etmək fikrində deyil. "Associated Press" agentliyinin məlumatına görə, Qurbanqulu Berdımuhammedov bir müddət əvvəl Böyük Britaniyanın energetika naziri Malkolm Uiksonla görüşündə deyib: "Biz neft və qazımızın Avropaya Xəzər dənizi, Azərbayjan və Türkiyə vasitəsilə çıxarılmasını nəzərdə tutan jənub dəhlizinin yaradılması perspektivini müzakirə etmişik".
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, Azərbayjanla Türkmənistanın münasibətlərinin yaxşılaşdırılmasının vajibliyini Bakıda da anlayırlar. Azərbayjan bu məsələyə diqqət göstərir və artıq baş nazir Artur Rəsizadə iki dəfə Aşqabada göndərilib - Türkmənbaşının dəfni və yeni prezidentin inauqurasiyasına. Prezident İlham Əliyev isə Berdımuhammedova zəng edib, ona təbriklərini çatdırıb və Bakıya rəsmi səfərə dəvət edib. Bu ilin avqustunda isə İlham Əliyevin sərənjamı ilə Azərbayjanla Türkmənistan arasında əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın üzvləri təsdiqlənib və baş nazirin birinji müavini Yaqub Eyyubov komissiyanın sədri təyin edilib.
Təbii ki, iki ölkə arasındakı problemlərin qısa zamanda həll ediləjəyini gözləmək olmaz. Lakin münasibətlərin dinamikasının müsbət istiqamətdə dəyişdirilməsi vajibdir. Türkmənistanın səfirinin Bakıya qayıtması, mütəmadi hava və bərə əlaqələrinin bərpası, hər iki ölkə vətəndaşları üçün viza reciminin sadələşdirilməsi, təhsil, elm, mədəniyyət və səhiyyə sahəsində ənənəvi əməkdaşlığın bərpası bu istiqamətdə atılmış addımlar olardı.
Türkmənbaşının dönəmində rus və xariji dil öyrənmələrinə imkan verilməyən türkmənlər üçün Bakıda ali təhsil almaq, Qərbdə, hətta Rusiya və Türkiyədə təhsil almaqdan daha asandır. Elmi ədəbiyyatların, xüsusilə konkret sahələrə aid kitabların ali məktəblərdə istifadəsi üçün türkmən dilinə çevrilməsi asanlıqla həyata keçirilə bilər.
Qaz nəqli ilə bağlı yığılıb-qalmış borjun yaratdığı problemə gəlinjə, tərəflərin hazırkı maliyyə imkanlarını və qarşılıqlı iqtisadi əməkdaşlığın onlara hansı xeyiri gətirə biləjəyini nəzərə alsaq, borjun məbləği bir o qədər də böyük görünmür və onun ödənməsi üçün kompromis sxemin razılaşdırılması mümkündür. "Kəpəz" ("Sərdar") yatağının bölünməsinə dair də razılıq əldə etmək olar. Məsələn, yataqdakı ehtiyatın 55%-nin Türkmənistanın xeyrinə olması, lakin layihənin operatorluğunun Azərbayjanın Dövlət Neft Şirkətinə verilməsi mümkündür. Məsələ ondadır ki, Azərbayjan neftçilərinin bu sahədə böyük təjrübəsi var, "Kəpəz" yaxınlığındakı "Azəri-Çıraq" yatağının artıq işlənməsi də buna daha bir nümunədir.
Üstəlik, boru kəmərləri və sahilyanı infrastrukturlar bu yatağın minimum xərjlərlə qısa müddətdə işlənməsini mümkün edir.
Azərbayjanla Türkmənistan arasında problemlərin həlli perspektivi və əməkdaşlığın bərpası ehtimalı Moskva və Tehranda, təbii ki, məmnunluq yaratmır. Rusiya üçün bu, Transxəzər qaz kəmərinin çəkilişi məsələsinin aktuallıq qazanajağı ilə əlaqədar narahatlıq yaradır. Belə ki, bu, Moskvanı qaz nəqlindən əldə etdiyi böyük gəlirlərdən məhrum edə bilər. İran isə Xəzərin 20%-lə bölüşdürülməsi tələbi ilə təklikdə qalajaq.
Qərb ölkələri və enerci şirkətləri isə öz növbələrində Bakı ilə Aşqabad arasında münasibətlərin tezliklə normallaşmasında maraqlıdır və bununla Transxəzər qaz kəmərinin çəkilişi ilə bağlı maneələrin aradan qaldırılajağını düşünürlər. Ehtimal etmək olar ki, Transxəzər qaz kəməri və yaxud elə həmin Nabucco layihəsi ilə bağlı müzakirələrdə əsas diqqət hazırda çıxarılan qazın Avropaya nəqli ilə bağlı rəqabətə deyil, Qərb şirkətlərinin Türkmənistandakı yeni yataqların kəşfiyyatı və işlənilməsinə yönəldilsə, Moskvanın müqavimətini xeyli zəiflətmək olar.
Bu ölkədə hələ kəşf olunmamış böyük qaz yataqlarının olduğu şübhə doğurmur. Bu yataqlardakı qazı isə investorlar öz bazarlarına təhlükəsiz və sərfəli saydıqları marşrutlarla - Rusiya və İrandan yan keçməklə, Xəzər vasitəsilə Azərbayjan və Gürjüstana, oradan isə Avropaya nəql edəjəklər.
Azərbayjan-Türkmənistan münasibətlərində növbəti baharın nə vaxt gələjəyini söyləmək çətindir. Bunun üçün diplomatlar, siyasətçilər, biznesmenlər və curnalistlər jiddi səy göstərməlidirlər. Çünki Azərbayjanla Türkmənistanın tərəfdaşlığı hər iki dövlətin və xalqın milli maraqlarına xidmət edir. Bu əməkdaşlıq Xəzərin iki sahilini bərə və qaz kəmərləri vasitəsilə birləşdirməklə yanaşı, həm də ənənəvi mehriban qonşuluq və qardaşlıq münasibətlərini bərpa edəjək.

ОСТАВИТЬ НЕДОРАЗУМЕНИЯ В ПРОШЛОМ
27  октября соседний Туркменистан   отметил День независимости. Поздравляя братский туркменский народ, хотелось бы воспользоваться этой датой, чтобы обозреть отношения, складывающиеся между нашими государствами со времени независимости, и оценить их перспективу.
Хотя нас отделяет самая узкая часть Каспийского моря (чтобы достичь Туркменистана, нужны всего лишь ночь на морском пароме и час на самолете), в силу целого ряда причин годы независимости не сблизили, а развели наши страны в стороны. Сегодня мы мало знаем о Туркменистане, редко там бываем и вспоминаем его лишь в контексте спорного месторождения "Кяпаз" ("Сардар") или же осуществления проекта Транскаспийского газопровода. Винить в этом азербайджанских журналистов и аналитиков  не стоит. В Туркменистане действуют суровые ограничения на въезд и выезд из страны. Здесь, как в достопамятные советские времена, граждане должны получать выездные визы. Для въезда в страну помимо сложности в получении разрешения властей при пересечении границы также дополнительно придется собрать множество подписей и пройти чуть ли не через пять проверок документов. Власти жестко контролируют входящие и исходящие информационные потоки. Можно сказать, что Туркменистан - одно из самых закрытых государств в мире.
После такой, не слишком оптимистичной прелюдии напомню читателям, что Туркменистан - это пустынная и полупустынная страна общей площадью 488 100 кв. км и населением около 5 миллионов человек. Из них туркмены составляют почти 80%. По объему ресурсов природного газа Туркменистан является пятым в мире и десятым по  производству хлопка, а также владеет значительными запасами нефти. Однако в стране крайне отсталая инфраструктура и слаб частный сектор, активность которого  ограничивается преимущественно сферой торговли и услуг. В силу этого, а также непрозрачности экономики и процедур принятия решений в Туркменистан не идут иностранные инвестиции.
Официальные показатели ВВП и дохода на душу населения в Туркменистане сопоставимы с Азербайджаном. Но из-за волюнтаристского управления Сапармурата Ниязова (Туркменбаши) ситуация в экономике страны сложилась довольно напряженная, а положение основной массы населения тяжелое. Добывая в год более 70 миллиардов кубометров газа и 10 миллионов тонн нефти, Туркменистан оперирует бюджетом вдвое меньшим, чем Азербайджан. По оценкам международных финансовых институтов, доля населения, проживающего в Туркменистане, ниже уровня бедности и достигает 60%. И без того низкие зарплаты съедаются постоянным ростом цен, а инфляция выражается двузначной цифрой. Более половины населения не имеет постоянной работы. Но при этом электричество и отопление бесплатны, продукты питания стоят относительно недорого, а на бензин выделяются большие субсидии. Так что хотя люди в своей массе и испытывают нужду, но не голодают.
Что касается международных отношений, то, провозгласив "нейтралитет" Туркменистана, президент Сапармурат Ниязов фактически проводил курс на изоляцию своей страны от мира. Он даже вывел Туркменистан из СНГ, хотя продолжал направлять своих представителей на саммиты в качестве наблюдателей. С подозрением президент Ниязов относился и к Азербайджану. Как следствие, споры с официальным Баку о размере долга за ранее поставленный газ и по вопросу разграничения морского шельфа  привели к замораживанию отношений между нашими странами. Посольство Туркменистана в Баку было фактически закрыто, экономические связи были сведены к минимуму, а отношения в сфере образования, науки и культуры почти полностью оказались прерванными.
Ненормальность такого положения осознавалась в Азербайджане, а также среди здравомыслящей части интеллигенции и представителей власти Туркменистана, но иррациональный стиль управления и поведения президента Ниязова не позволял изменить ситуацию. Лишь после того, как Ниязов, бессменно руководивший Туркменистаном долгих два десятка лет, ушел в мир иной и страну возглавил новый молодой президент Гурбангулы Бердымухаммедов, появилась надежда, что совместными усилиями можно будет восстановить традиционно добрососедские связи между Туркменистаном и Азербайджаном. Ведь ни одна из проблем, омрачавших в последние годы двусторонние отношения, не является столь уж непреодолимой. При наличии доброй воли и готовности к разумным компромиссам урегулировать их не составит большого труда.
Проблема газового долга возникла вследствие "закрытых схем" оплаты, когда в зачет за туркменский газ шли азербайджанские товары и услуги. Стороны по-разному оценивали взаимные поставки. Вдобавок какие-то товары в дороге "терялись". Подобные недоразумения в начале 90-х годов возникали почти между всеми постсоветскими странами. В результате Баку готов признать долг за газ в размере $28 миллионов, тогда как Ашгабат с учетом начисленных процентов (что не оговаривалось соглашениями) доводит их общую сумму чуть ли не до $80 миллионов.
В вопросе размежевания национальных секторов на Каспии камнем преткновения стало месторождение "Кяпаз" ("Сардар"), запасы которого оцениваются от 80 до 130 млн. тонн. Оно было открыто азербайджанскими геологами еще в советское время и называлось "промежуточным", так как лежит прямо на срединной линии. Поэтому Баку предлагает его совместное и равное долевое использование. Туркменбаши требовал это месторождение полностью, нехотя соглашаясь, в качестве компромисса, на раздел 75% на 25% в пользу Ашгабата. Переговоры ни к чему не привели и зашли в тупик. В ответ Туркменистан сблокировался с Ираном и отказывается признавать разграничение экономических интересов на Каспии по принятой в международной практике модифицированной срединной линии. Тогда как именно на основе этой методики удалось заключить соглашения между Россией, Казахстаном и Азербайджаном.
То, что Ашгабат блокируется с Тегераном в вопросе раздела Каспия,  алогично. Ведь Иран, настаивающий на равной 20-процентной доле для всех прикаспийских стран, претендует на часть каспийского сектора не только Азербайджана, но и Туркменистана. Споры с Баку негативно отражаются на усилиях Ашгабата  по привлечению крупных зарубежных инвесторов для освоения морских месторождений. Здравый смысл должен привести Ашгабат к пониманию того, что Азербайджан является естественной альтернативой для экспорта туркменской нефти и газа в Европу, позволяющей диверсифицировать маршруты и уменьшить зависимость от российского транзита. Не говоря уже о том, что разведка, разработка и доставка на мировые рынки нефти и газа с опорой на нашу инфраструктуру позволяют существенно уменьшить расходы на освоение углеводородных ресурсов туркменского сектора Каспия.
Однако очевидно, что задача нормализации отношений с Азербайджаном пока не числится среди первоочередных приоритетов нового президента Туркменистана. Гурбангулы Бердымухаммедов больше занят укреплением своей власти и контроля над страной, а также тем, чтобы разобраться с наследством Туркменбаши в экономике, образовании и социальной сфере. Его первые шаги внушили населению и внешним наблюдателям определенные надежды на позитивные перемены. Он возобновил отмененную его предшественником выплату пенсий, восстановил обязательное десятилетнее обучение, предоставил гражданам более широкий доступ к Интернету, амнистировал многих невинных лиц, содержащихся в застенках. Объявлено также о планах правительства направить молодежь для обучения за границу.
Президент Бердымухаммедов провел зачистку силовых структур от назначенцев Ниязова и упрочил свою личную власть. Недавно он заменил руководителей министерств внутренних дел и национальной безопасности. Еще ранее были освобождены от занимаемых постов министр обороны и одновременно секретарь Совбеза, уволен и арестован влиятельный глава президентской гвардии Акмурат Реджепов.
В стране объявлена новая экономическая политика. Президент Бердымухаммедов подписал 12 октября указ "Об иностранных инвестициях в Туркменистан". Теперь зарубежные инвесторы имеют право создавать здесь предприятия, принадлежащие им полностью или частично, приобретать движимое и недвижимое имущество, включая дома, квартиры, транспортные средства. Готовится деноминация туркменского маната. Денежная реформа нужна не только для избавления от лишних нулей, но и для того, чтобы реально оценить экономику страны. При официальном курсе один доллар - 5 тысяч манатов на черном рынке за него дают 23,5 тысячи манатов.
Вопреки ожиданиям Москвы Туркменистан вовсе не намерен замыкаться в транспортировке собственного газа исключительно на Россию. Так, по сообщению Associated Press, президент Бердымухаммедов  на недавней встрече с министром энергетики Великобритании Малкольмом Уиксом заявил: "Мы обсуждали перспективы открытия южного коридора, по которому нефть и газ смогут попасть в Европу через Каспийское море, Азербайджан и Турцию".
Как уже отмечалось, необходимость улучшения отношений между Азербайджаном и Туркменистаном вполне осознается в Баку. Азербайджан проявил внимание и дважды направлял премьер-министра Артура Расизаде в Ашгабат - на церемонию похорон Туркменбаши, а затем на инаугурацию нового президента. Ильхам Алиев позвонил, поздравил и пригласил президента Бердымухаммедова в Баку с официальным визитом. В августе распоряжением президента Алиева утверждена представительная межправительственная комиссия по сотрудничеству между Азербайджаном и Туркменистаном под руководством первого заместителя премьер-министра Ягуба Эюбова.
Очевидно, что быстро урегулировать проблемы не удастся, но важно изменить динамику отношений в позитивную сторону. Признаками такого поворота могут стать возвращение посла Туркменистана в Баку, восстановление регулярного паромного и авиационного сообщения, облегчение или же полное устранение визового режима для граждан, возобновление традиционного сотрудничества в сфере образования, науки, культуры и медицины. Туркменам, которые в период Туркменбаши не изучали русский и иностранные языки, гораздо легче получать высшее образование в Баку, чем на Западе и даже в России или Турции. Учебная и научная литература на азербайджанском языке, в особенности в точных отраслях знаний, легко может быть адаптирована на туркменский язык для использования в системе высшего и среднего образования.
Что касается проблемы старого долга за поставленный газ, то, принимая во внимание современные финансовые возможности сторон и те выгоды, которые может принести им возобновление экономического сотрудничества, сумма долга представляется не такой уж большой, чтобы не договориться о компромиссной схеме его погашения. Также полюбовно можно прийти к паевому разделу спорного месторождения "Кяпаз" ("Сардар"), например, 55% на 45% в пользу Туркменистана, но с условием, что оператором проекта разработки станет Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики. Азербайджанские нефтяники накопили значительный опыт работы на морских месторождениях, а близость "Кяпаза" к уже эксплуатируемому месторождению "Азери - Чираг" и наличие трубопроводов и береговой инфраструктуры позволяют освоить это месторождение с минимальными затратами и в кратчайшие сроки.
Перспектива скорейшего урегулирования споров и возобновление сотрудничества между Азербайджаном и Туркменистаном вряд ли вызывают восторг в Москве и Тегеране. Для России это грозит актуализацией транскаспийских проектов, что может лишить ее значительных транзитных доходов за газ. Иран же со своими требованиями 20-процентной доли Каспия остается в одиночестве против согласованной позиции постсоветских государств.
В свою очередь западные государства и энергетические компании заинтересованы в скорейшем урегулировании отношений между Азербайджаном и Туркменистаном с тем, чтобы снять помехи строительству Транскаспийского газопровода. Предположу, что противодействие Москвы можно уменьшить, если перевести транскаспийский проект, тот же Nabucco, из плоскости конкуренции по доставке газа европейским потребителям с уже разрабатываемых туркменских месторождений в плоскость включения крупных западных энергетических корпораций в разведку и добычу газа на новых месторождениях Туркменистана. А то, что эта страна располагает большими неразведанными газовыми месторождениями, сомнений не вызывает. Эти дополнительные объемы газа инвесторы вправе направлять на собственные рынки по тем маршрутам, которые сочтут безопасными и выгодными, то есть через Каспий, Азербайджан и Грузию и далее в Европу, минуя Россию и Иран.
Трудно загадывать, как скоро в азербайджано-туркменских отношениях начнется новая весна. Для этого дипломатам, политикам, бизнесменам, журналистам нужно трудиться не покладая рук. Ведь партнерство Азербайджана и Туркменистана отвечает коренным национальным интересам обоих государств и народов. Оно  может соединить  два берега Каспия не только паромными линиями и газопроводами, но и восстановить традиционные узы добрососедства и братства.