DÖRD İL DÖVLƏT BAŞINDA
Ənənəyə uyğun olaraq, Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev oktyabrın sonunda ilin doqquz ayının yekunlarına dair hökumətin iclasını keçirdi. İqtisadi inkişafda dinamiklik və sabitliyi qeyd edən dövlət başçısı bununla yanaşı, çatışmazlıq və problemləri də diqqətdən kənarda qoymadı. Demək olar ki, bununla prezident özünün dördillik fəaliyyətinin hesabatını verdi. Doğrudur, o, hökumətin iclasını hər rübdə keçirir. Lakin oktyabrda İlham Əliyevin Azərbaycan prezidenti seçilməsinin dörd ili tamam olurdu və toplantıda qeyd olunan inkişaf 9 və hətta, 12 ayın da işi deyil. Bu yalnız müqayisədə qiymət verilə biləcək daimi və sonsuz bir prosesdir.
Bu gün Azərbaycan əsas makroiqtisadi göstəricilərinə görə dünyada liderdir. Bu faktı yalnız hökumət deyil, həm də tərəfdaş ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar da təsdiqləyir. Məsələn, bir müddət əvvəl Bakıda səfərdə olan Avstriyanın iqtisadiyyat və əmək naziri Martin Bartenşteyn açıq şəkildə etiraf edib ki, "Mən artıq bir neçə ildir nazir postunu tuturam, amma hələ də illik iqtisadi inkişafı 35% olan heç bir ölkədə olmamışdım".
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2003-cü ildə Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun (ÜDM) artımı əvvəlki illərlə müqayisədə 11,2% artmışdısa, 2005-ci ildə bu göstərici 26,4%, 2006-cı ildə isə 34,5% olub. Bu ilin doqquz ayında isə artım 27% təşkil edib, adambaşına düşən ümumi daxili məhsulun həcmi 2 min manat (təxminən 2,3 min dollar) təşkil edib.
İlin yekununda bu göstəricinin 3,5 min dollar, 2008-ci ildə isə artıq 4,5 min dollar olacağı gözlənilir. Xatırladaq ki, 2003-cü ildə ölkədə adambaşına düşən ÜDM-in həcmi cəmi 900 dollar idi. Artım göz önündədir - 5 dəfə.
Müvafiq olaraq, dövlət büdcəsi də artır və son 4 ildə bu artım, təxminən, 8 dəfəyə çatıb. Gələn il büdcə 2002-ci il ilə müqayisədə 10 dəfə artıq olacaq. "Yəqin, dünyada ikinci dövləti tapmaq mümkün deyil ki, onun dövlət büdcəsi 4 il ərzində təxminən 10 dəfə artsın", - deyə prezident haqlı olaraq bildirib.
Bununla yanaşı, əgər əvvəlki illərdə Azərbaycanın dövlət büdcəsi daha çox sosial xarakter daşıyırdısa, bu gün büdcə həm də investisiya yönümlüdür. Gələn il təkcə müxtəlif investisiya layihələrinin reallaşmasına dövlət büdcəsindən 3 milyard dollardan artıq vəsait ayrılacaq. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bu, Ermənistanın 2008-ci il üçün planlaşdırılan dövlət büdcəsinin ümumi həcmindən təxminən yarım milyard dollar artıq, Gürcüstanın dövlət büdcəsindən isə bir o qədər aşağıdır.
Azərbaycanın dövlət büdcəsindən əsasən müxtəlif infrastruktur layihələrinin reallaşdırılmasına, sosial obyektlərin - məktəblərin, xəstəxanaların tikintisinə, həmçinin yeni iş yerlərinin açılmasına kapital qoyuluşları həyata keçirilir. Statistika göstərir ki, 2003-cü ildən keçən müddət ərzində Azərbaycanda 610 min yeni iş yeri açılıb ki, onlardan 430 mini daimidir. "Beləliklə, 2003-cü ildə verilən sözlər artıq bu gün öz təsdiqini tapıbdır. Əminəm ki, həm bu vaxta qədər görülmüş tədbirlər nəticəsində, həm də verilmiş kreditlər nəticəsində yaradılmış çox gözəl biznes mühiti hesabına gələn bir il ərzində Azərbaycanda iş yerlərinin açılması prosesi daha da sürətlə gedəcək və qarşıya qoyduğumuz məqsəd, yəni, işsizliyin aradan qaldırılması məsələsi öz həllini tapacaqdır", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Qeyd edək ki, artıq bu gün Azərbaycanda işsizlik problemi əvvəlki illərdəki qədər aktual deyil. Hətta Rusiyada miqrasiya qaydaları sərtləşdirildikdən sonra orada çalışan soydaşlarımızın kütləvi şəkildə vətənə dönməsini belə ölkə iqtisadiyyatı asanlıqla "həzm etdi". Bundan başqa, son zamanlar başqa dövlətlərin vətəndaşları da iş axtarmaq məqsədilə Azərbaycana üz tuturlar. Bu gün onlara istənilən müəssisələrdə, həm neft, həm də qeyri-neft sektorunda rast gəlmək mümkündür. Hətta bəzi sahələrdə mütəxəssis və işçi qüvvəsi çatışmazlığı halları da mövcuddur.
Qeyd etmək lazımdır ki, dövlətin sosial-iqtisadi siyasəti ümumilikdə uzunmüddətli və genişmiqyaslı proqramlar üzərində qurulub və onlar praktik olaraq, bütün sahələri əhatə edir. Bu, müxtəlif sahələrdə konkret nəticələrin müşahidə edilməsinə imkan verir. Məsələn, təhsil sahəsində görülən işləri qiymətləndirmək üçün qısa müddətdə rekord sayda - 1200 yeni məktəbin tikintisini qeyd etmək kifayətdir.
Səhiyyə sahəsində də görülən işlər az deyil. Son illər ərzində ölkənin regionlarında onlarca yeni tibb müəssisəsi, müasir diaqnostika mərkəzləri və digər obyektlər inşa olunub.
Bununla yanaşı, Azərbaycan hələ də Ermənistanla müharibə şəraitində yaşayır və belə bir vəziyyətdə ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılması diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır. Məhz bu məqsədlə gələn il Azərbaycanın dövlət büdcəsində hərbi xərclərin, təxminən, 1,2-1,3 milyard dollara çatdırılması nəzərdə tutulub. Bu, Ermənistanın 2008-ci il üçün planlaşdırılan ümumi dövlət büdcəsinin yarısı deməkdir.
Bundan başqa, ölkədə hərbi-sənaye kompleksinin yaradılmasına da ciddi vəsait ayrılır və prezident İlham Əliyevin də dediyi kimi, "Yaxın zamanlarda Azərbaycanda istehsal olunan ilk hərbi məhsulları da görəcəyik".
Əlbəttə ki, belə sürətli artımda ölkənin təbii ehtiyatları ilə yanaşı, onun böyük beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin keçdiyi əlverişli coğrafi məkanda yerləşməsinin də böyük rolu var. Lakin təbii resurslar və nəqliyyat imkanları özbaşına ölkə iqtisadiyyatını inkişaf etdirmək imkanında deyil və bunun üçün yüksək səviyyədə idarəçilik tələb olunur. Odur ki bu işdə hökumətin həyata keçirdiyi və gələcəyə hesablanan genişmiqyaslı layihələri nəzərdən qaçırmaq olmaz. Buraya, ilk növbədə, Əsrin müqaviləsi, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, "Şahdəniz" yatağının işlənməsi, tikilməkdə olan Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəməri, Böyük İpək Yolunun bərpası, həmçinin, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və bir çox digər layihələr daxildir.
Maneələrə baxmayaraq, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin tikintisini başa çatdıran Azərbaycan eyni zamanda "Şahdəniz" layihəsinin reallaşmasına, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin tikintisinə başlamağa da nail olub. Hazırda gündəmdə Azərbaycanın Avropa üçün son dərəcə vacib olan Nabucco layihəsində iştirakı məsələsidir. "Hazırda dünyanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün qaz faktoru, bəlkə də, neftdən daha böyük əhəmiyyət daşıyır. Son hesablamalara görə, Azərbaycanın təbii qaz ehtiyatları 2 trilyon kubmetrə çatır. Bu bizə ən azı 150 il müddətinə kifayətdir. Əlbəttə ki, biz digər ölkələrə də qaz nəql edəcəyik. Daha doğrusu, artıq bunu edirik", - deyə hökumətin iclasında çıxış edən İlham Əliyev bildirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan hələ ki yalnız Gürcüstan və Türkiyəyə "mavi yanacaq" nəql edir. Avropa bazarlarına çıxmaqla isə Azərbaycan həm iqtisadi, həm də siyasi baxımdan daha böyük dividendlər qazanacaq.
Hazırda Azərbaycan qaz satışından neft ixracından əldə etdiyi qədər qazanc götürmür. Lakin artıq bu gün ölkə özünün təbii qaza olan tələbatını tam ödəyir və kənardan "mavi yanacaq" idxalına, üstəlik, hər il qiymətləri artıran Rusiyanın "Qazprom" monopolistinin nazı ilə oynamağa ehtiyac yoxdur. Bu il Rusiya qazını almaqdan imtina etməklə, Azərbaycan özünün enerji təhlükəsizliyini təmin etmək gücündə olduğunu sübut edib. Eyni zamanda, Bakının yalnız özünün deyil, qonşu dövlətlərin də enerji təhlükəsizliyinin təminatında oynadığı rol göz qarşısındadır: Azərbaycanın yardımı olmasa idi, Rusiya ilə münasibətləri son dərəcə gərginləşən Gürcüstan, çətin ki, enerji böhranından çıxa bilərdi.
Bu gün Azərbaycan əhalisi əvvəllər olduğu kimi, elektrik enerjisi qıtlığından da əziyyət çəkmir. Bundan başqa, əvvəlki illərdə Azərbaycan elektrik enerjisini əsasən qonşu dövlətlərdən idxal edirdisə, bu gün mövsümi tələbatdan asılı olaraq, onlarla müəyyən mübadilələr həyata keçirir. Hazırda mövcud elektrik stansiyalarının tam gücünün bərpası, yeni modul tipli stansiyaların qurulması prosesi gedir və külək enerjisi stansiyalarının tikintisi də o qədər uzaqda deyil. Nəticədə yaxın gələcəkdə Azərbaycan regional miqyasda elektrik enerjisi ixracatçısına çevriləcək.
Son illərdə Azərbaycan özünün maliyyə müstəqilliyini də tam təmin edib. Ölkənin valyuta ehtiyatlarının həcmi bu fikri təsdiqləmək üçün kifayət edəcək dəlildir. Söhbət Milli Bank və Neft Fondunda toplanmış 6,3 milyard dollardan gedir. İ.Əliyevin də qeyd etdiyi kimi, bu, ölkədə sürətlə iqtisadi islahatların həyata keçirilməsinə, dünyada yaşanan xoşagəlməz hadisələrin və ya iqtisadi böhranların Azərbaycana təsirindən qaçmağa imkan verir. Belə ehtiyatların olması hökumətə daha müstəqil iqtisadi siyasət yürütməyə və kənardan asılılığı aradan qaldırmağa kömək edir. Hökumətin iclasında bu məsələyə də toxunan prezident deyib: "Bu gün biz xarici maliyyə strukturlarından asılı vəziyyətdə deyilik. Amma bundan sonra da beynəlxalq maliyyə strukturlarının imkanlarından istifadə edəcəyik. Çünki bu bizə əlavə imkanlar verir. Lakin xarici kreditlərdən imtina etsək belə, Azərbaycan bundan ziyan çəkməyəcək".
Bu gün Azərbaycan özü artıq kreditor ölkə və investora çevrilir. Əgər əvvəllər müxtəlif layihələrin reallaşdırılması üçün beynəlxalq donorların vəsaitlərindən istifadə edilirdisə, bu gün ölkə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun Gürcüstan ərazisinin tikintisi kimi böyük layihələri maliyyələşdirir. Xatırladaq ki, bu məqsədlə Azərbaycanın Dövlət Neft Fondundan Gürcüstana illik 1%-lə 25 il müddətinə 200 milyon dollar vəsait verilib.
Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) investisiya planları da diqqətəlayiqdir. Artıq bu ilin sonunda şirkətin Gürcüstanın Qara dəniz sahilindəki Kulevi limanında neft terminalı istifadəyə veriləcək. Gələn il isə Ceyhan limanında neft emalı zavodunun tikintisinin başlanılması, İsveç və Qazaxıstanda nümayəndəliklərin yaradılması planlaşdırılır. Rumıniyada neft emalı kompleksinin tikintisi məsələsi də nəzərdən keçirilir. Gürcüstanda ARDNŞ şəxsi yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsinin yaradılmasına başlanılıb. Şirkətin daha bir ciddi addımı Türkiyənin kimyəvi nəhəngi olan "Petkim" şirkətində pay sahibi olmaq istəyi ilə bağlıdır. Artıq Türkiyənin özəlləşdirmə idarəsi qurumu Rusiya-Qazaxıstan birgə şirkəti olan "Transsentral Asia Petrochemical Holding Consortium"a satmaqdan imtina edib. Qurum Azərbaycan-Türkiyə-Səudiyyə Ərəbistanının birgə konsorsiumu olan SOCAR-Turgaz-Injaz tərəfindən təqdim olunan iddia ərizəsini təsdiqə verməyi planlaşdırır. Qeyd edək ki, bu konsorsium müvafiq tenderdə ikinci yeri tutub.
Azərbaycanın xaricə investisiya yatırımları yalnız neft və ya neft-kimya sahələri ilə məhdudlaşmır. Azərbaycan Beynəlxalq Bankı Qazaxıstanda özünün törəmə bankını açmağı planlaşdırır. Xatırladaq ki, bu bankın "törəmələri" artıq Moskva və Tbilisidə fəaliyyət göstərir.
Bundan başqa, Beynəlxalq Bank Lüksemburq, Nyu-York və Dubayda nümayəndəliklərini açacaq. Bu gün artıq belə nümayəndəliklər Frankfurt və Londonda var.
Amma bu da son deyil. Hazırda Azərbaycan şirkətləri müxtəlif ölkələrdə ticarət nümayəndəliklərini açıblar, Qazaxıstanın tikinti bazarında fəal iştirak edirlər və yerli biznesmenlər ölkədən kənara qoyulan sərmayələrin artırılmasını planlaşdırırlar.
Bütün bunlarla yanaşı, hökumət əhalinin sosial durumuna mənfi təsir göstərən müəyyən problemlərin hələ də qalmasından narahatdır. Toplantıdakı çıxışında prezident İlham Əliyev açıq şəkildə deyib: "Ölkədə inflyasiyanın 16%-lik səviyyəsi, qida məhsullarının təxminən 15% bahalaşması bizdə narahatlıq yaradır. Əlbəttə, bu bizi çox narahat edir və biz inflyasiyanın səviyyəsini maksimum aşağı salmağa çalışırıq".
Neftin qiyməti və idxalın bahalaşması kimi obyektiv səbəbləri sadalayan dövlət başçısı, eyni zamanda bahalaşmaya səbəb olan subyektiv amilləri də vurğulayıb. O, belə halların arasında xüsusilə monopoliya və bazarda qeyri-sağlam rəqabəti qeyd edib. Hökumətin belə vəziyyətlə barışmamalı olduğunu de-yən prezident inf-lyasiyanın birrəqəm-li həddə endirilməsi üçün lazım olan bü-tün addımların atıl-masını tapşırıb.
Amma inflyasiya ilə yanaşı, əhalinin gəlirlərinin artdığı da qeyd olunmalıdır. İnflyasiya 16%-ə qalxıbsa, əhalinin adambaşına düşən gəlirlərində artım 38%-dir. 2003-cü ildən başlayaraq, Azərbaycanda orta aylıq əməkhaqqı 77 manatdan 177 manatadək artıb. Təxminən, eyni dinamika orta pensiyada da müşahidə olunur. Hazırda bu rəqəm təxminən 58 manat və ya 70 dollardır. Gələn il də əməkhaqqı və pensiyaların artırılması nəzərdə tutulub. Xüsusilə qeyd etmək lazımdır ki, dövlət tərəfindən tənzimlənən tariflərdə artım planlaşdırılmır.
Bütün bunlar yalnız başlanğıcdır. Hazırladığımız diaqramlar bütün mənfi və müsbətləri də nəzərə almaqla, qeyd olunan dinamikanın gələcəkdə də qorunacağını göstərir. Xüsusilə nəzərə almaq lazımdır ki, beynəlxalq təşkilatların da bildirdiyi kimi, Azərbaycan yalnız neft satışından 200 milyard dollar qazanacaq.
Hökumət isə artıq bütün sahələrin inkişafına dair dəqiq hesablanmış proqramlara malikdir. Odur ki daxil olacaq vəsaitlərin səmərəli istifadə olunacağına, ölkənin iqtisadi gücünün daha da artacağına şübhə qalmır.

FOUR YEARS OF PRESIDENCY
Azerbaijani President Ilham Aliyev held a cabinet meeting at the end of October on the results of nine months of 2007. The head of state stressed the stable and dynamic development of the economy and pointed at problems and shortcomings at the same time. In doing so, the president reported his four-year work in this post. He holds cabinet meetings every quarter. But October marked the fourth anniversary of Ilham Aliyev's election as president of Azerbaijan, and the development that was spoken about at the meeting is not a matter of nine or even 12 months. This is a permanent and endless process that can be assessed only in comparison.
Azerbaijan maintains its leading position in the world for its main macroeconomic indicators. This fact is emphasized not only by the government, but also by international organizations and partner countries. For example, Austrian Minister of Economy and Labour Martin Bartenstein recently said in Baku: "I have been working as a minister for several years, but I have never visited a country where annual economic growth is 35 per cent," he said. If in 2003 Azerbaijan's GDP grew by 11.2 per cent in comparison with the previous year, in 2005 it accounted for 26.4 per cent and in 2006 - for 34.5 per cent. In nine months of this year, the growth reached 27 per cent, while per capita GDP is about 2,000 manats (about 2,300 dollars). It is expected that according to the results of this year, this indicator will reach 3,500 dollars and 4,500 in 2008. For comparison, we should point out that in 2003, per capita GDP in Azerbaijan totaled only 900 dollars. As we can see, the growth is more than noticeable - 500 per cent (See Diagram 1).
Therefore, the state budget is increasing as well. It has increased eightfold in the last four years. Next year, it will increase tenfold in comparison with 2002 (See Diagram 2). "You can hardly find a state where the state budget has increased tenfold in four years," the president rightly said. At the same time, if in previous years Azerbaijan's budget was mainly socially-oriented, today it is more oriented to investment. More than 3 billion dollars will be allocated from the state budget for the implementation of various investment projects alone. For comparison, we should say that it is about 1 billion dollars more than the whole state budget of Armenia in 2008 and slightly more than the state budget of Georgia. Capital investments from the Azerbaijani state budget are channeled mainly into the implementation of various infrastructure projects, the construction of social facilities - schools and hospitals, as well as the creation of new jobs. Statistics show that since 2003, more than 610,000 jobs have been created in Azerbaijan of which 430,000 are permanent jobs. "Thus, the promises made in 2003 have already been fulfilled. I am sure that thanks to the well-known business climate that was created as a result of the measures that were taken and loans that were allocated, the process of creating new jobs in Azerbaijan will be even more active, and the goal we have set ourselves - the elimination of unemployment - will be achieved," the president pointed out.
The problem of unemployment in Azerbaijan is not as pressing as it used to be. This is also proved by the fact that the country's economy absolutely painlessly reacted to the mass influx of our countrymen after the toughening of migration rules in Russia. Moreover, citizens of other countries are coming to Azerbaijan in search of a job. You can see them in any enterprise, not only in the oil sector as was the case before. Some spheres even experience a lack of specialists and work force.
It must be noted that the socioeconomic policy of the state is totally based on long-term and large-scale programmes that cover almost all spheres of life. This helps watch the development of this or that sphere on the basis of the specific results of programmes. For example, in order to assess the work carried out in the sphere of education, it is enough to note the record number - 1,200 schools built in a short period of time. No less work has been carried out in the health sphere. Over the last few years, dozens of new medical institutions, modern diagnostic centres and other facilities have been built in the regions of the country.
Meanwhile, Azerbaijan is still at war with Armenia and in this situation, it is necessary to pay serious attention to the strengthening of the country's defensive capability. In this regard, the military spending of the Azerbaijani budget will total about 1.2-1.3 billion dollars next year. This equals half of Armenia's state budget in 2008. Moreover, a lot of money is being spent on the establishment of Azerbaijan's own military-industrial complex, and as the Azerbaijani president pointed out, "we will soon see the first military products made in Azerbaijan".
Of course, both the natural reserves of the country and its favourable geographic location at the intersection of major international transport corridors play an irreplaceable role in such quick development. But natural reserves and transit possibilities cannot develop the economy on their own, if they are not managed properly and are simply squandered for momentary gain. For this reason, we cannot discard the projects being implemented by the government, which are designed for many years ahead. These projects are the Contract of the Century, the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the development of the Sah Daniz deposit, the construction of the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, the restoration of the Great Silk Road, as well as the project on the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and many others. Having completed the construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan gas pipeline despite all obstacles, Azerbaijan also secured the implementation of the Sah Daniz gas project and the construction of the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline. Azerbaijan is also likely to be involved in the Nabucco gas pipeline the need for which is being stressed in Europe. "Nowadays, the gas factor probably plays a more important role in the world's energy security than oil. And we must be ready for this. According to the latest estimations, the natural gas reserves in Azerbaijan total about 2,000 billion cubic metres. This is enough for at least 150 years. Of course, we will secure gas export to other countries, or to be more precise, we are already doing this," the president said at the cabinet meeting. For the time being, Azerbaijani gas is supplied to Georgia and Turkey. Access to the European market will give Azerbaijan even higher dividends, both economic and political.
For the time being, Azerbaijan is not making as much profit from the sale of natural gas as from oil. However, the country has already secured its demand for gas, and there is no need to spend money on gas import and tolerate the whims of the Russian gas monopolist Gazprom which increased natural gas prices every year. Giving up on the import of Russian gas, Azerbaijan finally proved that it is capable of ensuring its energy security on its own, and not only its own. Without Azerbaijan's help, neighbouring Georgia would have hardly overcome the energy crisis during the sharp deterioration of relations with Russia.
The Azerbaijani population is no longer experiencing restrictions in power supplies. Moreover, if in previous years Azerbaijan imported electricity from neighbouring states, now it exchanges electricity with them depending on seasonal requirements. At present, the country is actively restoring the capabilities of the already existing power stations, is building module power stations and is planning to build wind-powered stations. As a result of all this, Azerbaijan will fully turn into a regional power exporter in the near future.
In recent years, Azerbaijan has totally ensured its financial independence as well. This is proved by the level of Azerbaijan's overall currency reserves. We are talking about the 6.3 billion dollars accumulated in the National Bank and the Oil Fund, which the president said makes it possible to carry out economic reforms more courageously and to avoid possible unpleasant events in the world or an economic crisis. The presence of such reserves allows the government to pursue a more independent economic policy and avoid borrowings from abroad when possible. "Now we do not depend on foreign financial organizations. However, we will continue using the possibilities of international financial organizations because this gives us more opportunities. But even if we give up foreign credits, this will not affect Azerbaijan," the head of state said.
Moreover, Azerbaijan itself is turning into a creditor and investor. If previously our country borrowed money from international donors in order to implement various projects, today Azerbaijan itself is financing even such a major project as the construction of the Georgian section of the Baku-Tbilisi-Kars railway. To this end, 200 million dollars will be allocated to Georgia from the State Oil Fund of Azerbaijan for a period of 25 years with an annual interest rate of 1 per cent. The investment plans of the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) are also quite impressive. By the end of this year, the company intends to commission an oil terminal in the port of Kilevi on Georgia's Black Sea coast. Next year it is planned to start the construction of an oil refinery in the port of Ceyhan and open representative offices in Sweden and Kazakhstan. The possibility of building an oil refinery in Romania is also being studied. In neighbouring Georgia, SOFAR has started setting up its own chain of petrol stations. Another major deal of SOCAR might be the purchase of a share in Turkey's chemical giant Petkim. It is already known that the Turkish privatization department refused to sell the company to the joint Kazakh-Russian Transсentral Asia Petrochemical Holding Consortium and intends to submit for approval the bid of the Azerbaijani-Turkish-Saudi company SOCAR-Turgaz-Injaz which has taken second place in the tender.
But Azerbaijan's foreign investments are not just limited to the oil and petrochemical sectors. The International Bank of Azerbaijan is planning to open a daughter bank in Kazakhstan. The largest Azerbaijani bank already has "daughters" in Moscow and Tbilisi. Moreover, the IBA will open representative offices in Luxembourg, New York and Dubai. The bank already has representative offices in Frankfurt and London. But this is not everything. Azerbaijani companies have trade representations in various countries, actively invest in Kazakhstan's construction market and according to the plans of Azerbaijani businessmen, the area of their foreign investments will significantly expand.
At the same time, the government is still concerned about some problems that have a negative impact on the social welfare of the population. The president openly announces them and issues instructions to eliminate them. "The level of inflation which causes our concern is 16 per cent, and food products have become 15 per cent more expensive. Of course, this worries us very much and we will try to lower the level of inflation as much as we can," the head of state said at the latest cabinet meeting. Stressing the presence of objective reasons such as the hike in oil prices and expensive import, the president also pointed at a number of subjective factors that affect the prices. Among them he highlighted monopolism and unhealthy competition on the market. However, the head of state said that the government should not put up with such a state of affairs and issued an instruction that all measures should be taken to reduce the inflation to a one-digit figure.
At the same time, we have to point out that along with the hike in prices, the population's incomes are growing as well. If inflation has increased by 16 per cent, per capita money income has increased by 38 per cent. Beginning from 2003, the average monthly salary in Azerbaijan has increased from 77 to 177 new manats. The same situation is observed in the growth of the average pension which is currently 58 manats or 70 dollars. It is planned to increase salaries and pensions next year as well, while the tariffs regulated by the state will not be increased.
This is only the start of it, and having analyzed all pluses and minuses, we can see that these tendency, which is proved by the diagrams, will be preserved in the future as well, especially as from the sale of its oil alone, Azerbaijan will get about 200 billion dollars, according to international organizations. If we take into account that the government already has a clear programme on the development of all spheres for years ahead, there is no doubt that these funds will be effectively used in the future to boost the country's economic strength.