Və ya Azərbaycan büdcə gəlirinin 5 %-ni necə itirə bilər
Həyatda hər şey əlaqəlidir - ək-sər hallarda iqtisadi maraqlar məsələnin siyasi həllini şərtləndirir, bəzən isə əksinə, siyasi mövqe bu və ya digər iqtisadi layihədə iştirakı müəyyənləşdirir, hərdən də sosial, yaxud sadə məişət problemləri siyasətçi və iqtisadçıları əlbir olub jiddi addımlar atmağa sövq edir.
Kimin ağlına gələrdi ki, hər bir insanın hər gün müxtəlif miqdarda istifadə etdiyi ən adi duzun aşağı keyfiyyəti ölkənin milli gəlirinin  5% azalmasına  səbəb ola bilər! Bəli, bəli, UNİSEF beynəlxalq təşkilatı nümayəndələrinin bəyanatlarına görə, Azərbayjan məhz bu təhlükə ilə üzləşib. Özü də uzaq gələjəkdə yox, artıq bu gün xörək duzunun keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq və onun tərkibində yodun kifayət miqdarda olmasını təmin etmək  vajibdir.
Gələjəyə təhlükə
Nə qədər inanılmaz səslənsə də, UNİSEF-in Azərbayjandakı rəhbəri Xanna Singer rəsmi surətdə bəyan edib ki, əhali bundan sonra da əksər hallarda yodlaşdırılmamış duzdan istifadə etsə, Azərbayjan milli gəlirinin 5 %-ni itirə bilər. Məsələ ondadır ki, müxtəlif ölkə alimlərinin çoxsaylı tədqiqatları nətijəsində yodun çatışmadığı regionlarda əqli inkişafın orta göstərijilərinin (lQ) 15-20 % aşağı olduğu sübuta yetirilib. Endemik zobun(urun) yayıldığı əksər rayonlarda əhalinin bir qismində əqli zəiflik simptomları aşkarlanır. Yod defisitinin bu ən ağır fəsadları onun istifadəsi gündə 20-40 mkq-dən az olanda baş verir. Deməli, gələjəkdə ölkədə kifayət qədər kadr, yaxud işçi qüvvəsi - iqtisadiyyatın əsas hərəkətveriji qüvvəsi çatışmayajaq.
Doğrudur, son illər bu sahədə vəziyyət xeyli yaxşılaşıb. Belə ki, X.Singerin sözlərinə görə, 2000-ji ildə Azərbayjan əhalisinin yanız 45 %-i yodlaşdırılmış duzdan istifadə edirdisə, 2007-ji ildə bu rəqəm 77 %-ə qədər yüksəlib. "Biz qanunveriji bazanı təkmilləşdirməklə, duz istehsalçılarını dəstəkləməklə, maarifləndiriji tədbir və monitorinqlər keçirməklə buna nail olmuşuq", -deyən UNİSEF nümayəndəsi onu da qeyd edib ki, bütün maraqlı tərəflərin başlıja məqsədi  yodlaşdırılmış duzdan istifadə edənlərin sayının bütün əhalinin 90 %-nə çatdırılmasına nail olmaqdır. "Bundan sonra  ölkə  orqanizmdə yod çatışmazlığının törətdiyi xəstəliklərdən azad olar və müvafiq sertifikat alar. Bunun üçün  yodlaşdırılmış duzun yeyinti sənayesinin bütün sahələrində, eləjə də heyvan yemlərində istifadəsinə nail olmaq lazımdır".
Azərbayjan duzun ijbari yodlaşdırılmasına dair çoxsaylı proqramlar qəbul edib. Məsələn, 2001-ji idə ijbari yodlaşdırmaya dair proqram, 2002-ji ildə isə qanun qəbul olunub. 2003-jü ildə ölkəmizə yodlaşdırılmamış duzun gətirilməsinə qadağa qoyulub. Lakin məlum olub ki, bu da kifayət deyil.
Belə ki, bu yaxınlarda İqtisadi İnkişaf Nazirliyi nəzdindəki İstehlak Bazarına Dövlət Nəzarət Xidməti duz istehsalı bazarında monitorinq keçirib. Xidmətin rəisi Xalıq Məmmədovun sözlərinə görə, araşdırmalar duzun 18 növünü əhatə edib, bunlardan yalnız beşində yodun miqdarı normaya uyğun, səkkizində normadan xeyli az olub, qalan beşinin qiymətləndirilməsi qeyri-mümkün sayılıb, çünki onların mənşəyi haqqında məlumat verilməyib. Həmçinin aydınlaşdırılıb ki, Azərbayjanda duz həm ekoloci, həm də gigiyenik normalara riayət edilməyən gizli sexlərdə də istehsal olunur. Xalıq Məmmədov deyir ki, " Biz həm də xariji mal kimi satışa çıxarılan duzun bir hissəsinin, əslində, ölkə daxilində həmin gizli sexlərdə istehsal olunduğunu müəyyənləşdirmişik".
Bugünün problem
Demək lazımdır ki, bu gün Azərbayjanda duz istehsalı ilə 21 hüquqi və fiziki şəxs məşğul olur. Onlar, əsasən, duzla zəngin Masazır gölü ətrafında fəaliyyət göstərir. Bəzi məlumatlara görə, Masazır gölündən hər il 1 milyon tona yaxın duz  hasil edilir. Özü də əksər hallarda duz kustar üsulla emal olunur. Göldən çıxarılan duz yük maşınlarında mini-sexlərə daşınır və birbaşa yerə tökülür. Sonra duz yuyulur, primitiv  üsulla emal olunur və qablaşdırılır. Nətijədə bu "təmiz" mal mağaza piştaxtalarına yol tapır.
İqtisadi inkişaf naziri Heydər Babayev etiraf edir ki, bu gün müvafiq orqanlar yeyinti sənayesi mallarının keyfiyyəti və təhlükəsizliyi üzərində nəzarət mexanizmi yaratsalar da, malların sertifikatlaşdırılmasının təkmilləşdirilməsinə, onların keyfiyyətinin ekspertizasının keçirilməsinə  və ixrajına dövlət nəzarəti sisteminin tətbiqinə ehtiyaj var. Nazirin fikrinjə, vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün duz istehsal edən bir neçə müəssisə inşa edilməli və bu işlə məşğul olan sahibkarların dövlət tərəfindən dəstəklənməsini güjləndirmək məqsədilə köhnəlmiş avadanlığın dəyişdirilməsinə  güzəştli kreditlər ayrılmalıdır.
Bu istiqamətdə ilk addım ən yaxın gələjəkdə atılajaq. Belə ki, artıq Bakı yaxınlığındakı Masazır gölü ətrafında yodlaşdırılmış duz istehsal edəjək zavodun tikintisinə başlanıb. Azərbayjan İnvestisiya   Kompaniyasının ijraçı direktoru Anar Axundovun sözlərinə görə, "Azərbayjan Duz İstehsalı Zavodu" QSJ-nin yaradılmasına 10 mln. manat investisiya  yönəldiləjək.  Həm də iştirak payının 25 %-i AİK-ə, 75 %-i isə "Azersun Holdinq"ə məxsus olajaq. A.Axundov qeyd edib ki, "Müəssisənin sahiblərindən biri kimi, AİK əsas diqqətini zavodda müasir avadanlığın quraşdırılmasına yönəldəjək. Bu barədə danışıqlar başa çatıb və biz  avadanlıq alınmasına dair tanınmış İsveçrə kompaniyası  ilə razılığa gəlmişik". Zavodun güjü sutkada 100 ton, ildə 30 min ton duz istehsalına kifayət edəjək.
Hazırda Azərbayjan əhalisinin yodlaşdırılmış duza tələbatı 35-40 min tondur. Tikintisi artıq başlanmış zavod 2008-ji ilin sonunda istismara veriləjək. O vaxtadək hökumət duzun digər istehsalçılarına və bu məhsulun ölkəyə idxalına nəzarəti sərtləşdirsə, güman ki,  artıq 2010-ju ilədək problemi həll edilmiş saymaq olar.

Or how Azerbaijan may lose five per cent of its budjet revenues
All things are interrelated in our life - economic interests often form political decisions, or on the contrary, someone's political position determines their involvement in this or that economic project. Sometimes social and even purely domestic problems force politicians and economists to join efforts and take serious steps.
Did you know that low quality salt may reduce the country's national income by five per cent? Yes, this is the danger faced by Azerbaijan in the near future, if we do not take serious measures to improve the quality of salt and ensure that it contains a sufficient amount of iodine, according to UNICEF representatives.
Threat to the future
No matter how incredible it sounds, but the head of the UNICEF office in Azerbaijan, Hanaa Singer, has officially said that Azerbaijan may lose five per cent of its national income if most of its population continues to use non-iodized salt. The thing is that scientists from various countries have carried out a lot of surveys, proving that the average IQ indicator in regions with a clear shortage of iodine is 15-20 per cent lower. In most areas affected by goitre, some of the population shows signs of cretinism. Such heavy consequences of the iodine shortage occur if iodine consumption is below 20-40 mkg a day. This means that in the future, the country will face a lack of specialists - the main driving force of the economy.
However, the situation in this sphere has considerably improved in our country over the last few years. If in 2000 only 45 per cent of Azerbaijani citizens consumed iodized salt, in 2007, their number increased to 77 per cent, according to Singer. "We achieved this by improving the legislative base, supporting salt manufacturers and carrying out educational measures and monitoring. At the same time, the main purpose of all interested sides is to ensure that 90 per cent of the population uses iodized salt. "After that, the country will be able to get rid of diseases caused by the lack of iodine and get a relevant certificate. To this end, we have to ensure that iodized salt is used in all spheres of the food industry, as well as in animal food," Singer said.
Azerbaijan has adopted a great number of various programmes on mandatory salt iodization. For example, in 2001 a programme and in 2002 a law on mandatory iodization were adopted. In 2003, a ban was imposed on the import of non-iodized salt into Azerbaijan. However, it turned out that this was not enough.
Recently the state service to monitor the consumer market at the Ministry of Economic Development surveyed the country's salt market. According to the head of the service, Xaliq Mammadov, the survey covered 18 types of salt of which only five had a normal concentration of iodine. The concentration of iodine in eight of them was low. It was impossible to monitor the other types of salt as there was no information about their origin. We also discovered that salt in Azerbaijan is made in illegal workshops that do not observe environmental or hygienic norms. "We also discovered that some of the salt put on sale as a foreign product was in fact made in these illegal workshops inside the country," Mammadov said.
Today's problem
It must be noted that 21 legal entities and private individuals are currently engaged in salt production in Azerbaijan. They are mainly concentrated near the salt-rich lake Masazir. According to some information, about one million t of salt are extracted here annually. Most of the manufacturers use crude methods to refine this product. Salt is delivered from the lake to small workshops and unloaded on the ground. Then it is washed, refined and packaged. As a result, this "pure" product ends up in shops.
Minister of Economic Development Heydar Babayev admits that although relevant bodies have created a mechanism of controlling the quality and security of food industry products, there is a need to improve the certification of products, quality monitoring and the system of state control over its export. In his opinion, in order to improve the situation it is necessary to build several salt producing plants and bolster state support for businessmen by means of privileged loans to replace out-of-date equipment.
The first step in this direction will be taken in the near future. An iodized salt factory is being built near the lake Masazir outside Baku. According to the executive director of the Azerbaijan Investment Company, Anar Axundov, 10 million manats will be invested in the establishment of the Azerbaijan Salt Factory closed-type joint-stock company. Twenty-five per cent of the shares will belong to the AIC and 75 per cent to Azersun Holding. "The main thing the AIC will focus on as a co-owner of the enterprise is installing modern equipment at the factory. Negotiations on this issue have been completed, and we have reached agreement with a well-known Swiss company about that," Axundov said. The capacity of the factory will be 100 t of salt per day and 30,000 t per year.
The Azerbaijani population's demand for iodized salt is 35,000-40,000 t today. The factory the construction of which is in progress will be put into operation by the end of 2008. If by that time the government tightens control over other salt manufacturers and salt import into Azerbaijan, the problem will probably be solved by 2010.