NEFTDƏN SONRA HƏYAT VARMI?
AzƏrbayjanda "holland sindromu"na yol verməmək üçün artıq çoxdandır ki, əsasən regionlarda  iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun inkişafına istinad edilir, çünki məhz bunun sayəsində  respublikada yoxsulluğun ləğvinə nail olmag və zəngin neft ölkəsi səviyyəsinə yüksəlmək mümkündür.
Regionlarda sənayenin ayrı-ayrı sahələrinin, istehsalat sferalarının, kənd təsərrüfatının inkişafına istiqamətlənmiş çox sayda dövlət proqramları mövjuddur. Strateci baxımdan bu çox mühüm  sənədlərin siyahısında 2004-jü ilin fevralında Azərbayjan prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı "Regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair dövlət proqramı (2004-2008-ji illər)" birinji yerdədir. Proqramın əsas məqsədi mövjud potensialdan səmərəli istifadə etmək, istehsalat müəssisələrinin fəaliyyətini genişləndirmək, ixraj malları istehsalını stimullaşdırmaq, yerli sahibkarlığın inkişaf etdirilməsi yolu ilə əhalinin həyat səviyyəsini yüksəltmək, məşğulluğu təmin etməklə ölkənin rayonlarında iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrinin tərəqqisinə nail olmaqdır.
Bunun üçün hökumət  qarşıya  bir sıra mühüm vəzifələr qoymuşdur. Onların sırasında fəaliyyət göstərməyən müəssisələrin işə salınması və yenilərinin yaradılması, yerli ehtiyatladan səmərəli istifadə  olunması, infrastrukturun təşkili və inkişafı, ölkənin aqrar sektorunda islahatların ikinji mərhələsinin tezləşdirilməsi, investisiyalar üçün sərfəli şəraitin təmin olunması, yeni iş yerlərinin açılması, əhaliyə göstərilən kommunal xidmətlərin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması yer alıb. Məlum olduğu kimi, dövlət proqramı Azərbayjanın 10 iqtisadi rayonunu əhatə edir. Bu sənəddə nəzərdə tutulanların həyata keçirilməsi üçün nəzərdə tutulan vaxtdan  indiyədək  hansı işlər görülüb, həll olunmamış hansı problemlər qalıb və daha nə etmək lazımdır? "R+" müxbirinə  müsahibəsində AR Nazirlər Kabinetinin regionların inkişafı şöbəsinin müdiri  Nizami MUSTAFAYEV bu barədə məlumat verir:
- Beləliklə, statistikadan başlayaq. Proqramın  həyata keçirilməsinin   rəqəmlərlə nətijələri barəsində danışaq.
- Zənnimjə, rəqəmlər curnalınızın oxujularını maraqlandırajaq. Qeyd etmək kifayətdir ki, proqramın fəaliyyəti dövründə ölkədə 18240 yeni müəssisə, 572 min iş yeri açılıb, bunların 40 %-dən çoxu regionların payına düşür.
Rəsmi statistikaya görə, bu müddət ərzində respublikanın regionlarında 11880 km elektrik xətti və kabel, 1094 km qaz kəməri çəkilib, 146 km su boru kəməri, 255 km kanalizasiya xətti və 176 km istilik şəbəkəsi inşa olunub, 69 artezian və 190 subartezian quyusu qazılıb, 3219 km avtomobil yolu əsaslı və jari təmir olunub, 61806 yerlik 143 məktəb , 34760 yerlik  1738 əlavə sinif otağı  və 1370 yerlik 11 uşaq bağçası , 9 müasir müalijə-diaqnostika mərkəzi (respublika Dövlət Neft Şirkətinin vəsaiti hesabına)  və 12 xəstəxana istismara verilib, 87 yaşayış binasında əlillər və şəhid ailələri mənzil alıb, əlillər üçün 7 idman və sağlamlıq-bərpa mərkəzi, həmçinin 22 olimpiya və 7 idman-sağlamlıq mərkəzi tikilib.
Məktəb və məktəbəqədər müəssisələrin tikintisi və maddi-texniki təminatı problemlərini diqqətsiz qoymayan Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətini qeyd etməmək olmaz. "Yeniləşən Azərbayjana - yeni məktəblər" devizinə əməl edən Fond öz hesabına 300-ə yaxın yeni məktəb, internat-məktəb və uşaq evi tikdirib. Bundan əlavə, yeni və fəaliyyətdə olan tədris müəssisələri, kitabxanalar Fondun hesabına kompüterlərlə, interaktiv təlimin zəruri elementləri ilə təmin olunub, tibbi və psixoloci kabinetlər yaradılıb, qida normativlərinin yeniləşdirilməsinə dair təkliflər paketi təqdim edilib və s. Fond həmçinin uşaq evləri və internat məktəb şagirdlərinin sosial-psixoloci reabilitasiya mərkəzinin yaradılmasını planlaşdırır. Bu, böyük nailiyyətdir.
- Bu gün paytaxtda tikinti bumu yaşanır - yeni evlər, körpülər, idarələr  inşa olunur. Regionlarda vəziyyət nejədir?
- Həqiqətən, bu gün Azərbayjana təyyarənin uçuş yüksəkliyindən tamaşa etsək, regionların daha çox nəhəng tikinti meydanlarını xatırlatdığının şahidi olarıq. Proqramın təsdiq olunduğu vaxtdan keçən müddətdə burada 40 müxtəlif obyekt inşa edilib.
Prezident İlham Əliyev mühüm  istehsalat və sosial-mədəni obyektlərin istismara verilməsi və təməlqoyma mərasimlərinə həsr olunmuş təntənələrdə iştirak edir. Onların sırasında Astara, Şəki,  Xaçmaz və Bakı modul elektrik stansiyaları, İmişli şəkər zavodu, Salyan süd emalı zavodu, Gənjə beynəlxalq aeroportu və şokolad fabriki, Naxçıvan və Lənkəran müalijə-diaqnostika mərkəzləri, Quba-İspik-Xınalıq, Şəmkir-Qazax avtomobil yolları, Ujarda avtovağzal, yaşayış evi, Qazıqumlaq kənd xəstəxanası və 2 saylı məktəb, Zaqatalada Olimpiya İdman Kompleksi, Lerikdə işə salınmış qaz təjhizatı sistemi, Daşkəsəndə orta məktəb, Ordubadda internat məktəb, internat və s. qeyd olunmalıdır.
Bu qurub-yaratmaq proqramı həm iqtisadi, həm də joğrafi baxımdan möhtəşəmdir. Xüsusi qeyd etmək lazımdır ki, sifarişçilərin, layihə müəlliflərinin və tikinti işçilərinin səyi ilə regionlarda yaradılan infrastruktur dünya standartlarının tələblərinə javab verir. Bir qayda olaraq, yarımçıq tikililər və köhnə, yaşayış üçün yararsız tikililər sökülür, gözoxşayan bağlar, parklar və bağçalar salınır.
- Məlumdur ki,  irimiqyaslı dövlət proqramından əlavə, ayrı-ayrı regionlar üzrə də oxşar sənədlər qəbul olunub…
- Tamamilə doğrudur. Ölkə başçısının  2005-2006-jı illərdə regionlara səfərlərinin nətijələrinə əsasən, Prezident maliyyə vəsaitinin ayrılması və layihələrin investisiyalaşdırılması  ilə əlavə tədbirlər görülməsi nəzərdə tutulan, demək olar ki, bütün iqtisadi zonaları əhatə edən səkkiz Sərənjam imzalayıb. Regionların İnkişafı Proqramından sonra,  grezidentin verdiyi fərman və sərənjamlar  və  əlavə olaraq, daha 20 normativ akt qanunveriji bazanın təkmilləşdirilməsinə, respublikada sosial-iqtisadi həyatda köklü dəyişikliklərə, regionların inkişafının stimullaşdırılmasına yardım edib.
Respublikanın sərhədyanı rayonlarına xüsusi diqqət yetirilir. Ölkə başçısı regionlara səfərləri zamanı  həll olunmamış problemləri aradan qaldırmaq məqsədilə  yolların, səhiyyə,  təhsil, mədəniyyət və s.  obyektlərinin inşası ilə əlaqədar əlavə tapşırıqlar verir, burada ən müasir səviyyəli infrastrukturun yaradılması zərurətini ön plana çəkir. Məsələn,  Balakən  rayon mərkəzində 2006-jı ilin aprelində  235 yerlik mərkəzi xəstəxananın tikintisinə başlanmış, Ağstafada Azərbayjanın "Karvan-el" şirkəti rumın müəssiəsi ilə birlikdə  mebel istehsalı fabriki tikir, eləjə də yüksək vitaminləşdirilmiş yem istehsalı zavodu  inşa olunur; Astarada respublikada ilk modul tipli elektrik stansiyası, İran qazını Naxçıvana ötürən qaz-kompressor stansiyası istifadəyə verilir, Telmankənd kəndində konserv zavodu tikilir; Qusarda veteranlar evi əsaslı təmir olunmuşdur. İki il önjə Olimpiya İdman Kompleksinin inşasına başlanmışdır, belə xarakterli işlər digər rayon mərkəzlərində də aparılır.
- Amma hər halda, regionlarda sahibkarların biznesi inkişaf etdirmək imkanları  maliyyə resurslarının  məhdudluğu ujbatından xeyli çətindir...
- Əlbəttə, belə problem var. Lakin nəzərə almaq lazımdır ki, Sahibkarlığa Dəstək  Milli Fondunun ayırdığı  maliyyə vəsaitinin 90 %-dən çoxu sənayenin istehsal və emal sahələrinə, regionlarda turizmin inkişafına yönəldilib. Təkjə 2006-jı ildə fondun əsaslı vəsait qoyuluşu artımı 2002-ji illə müqayisədə 96,7% təşkil edib. Həm də kreditlərin çox böyük hissəsi regionlardan təqdim olunmuş layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldilib. 3 il ərzində Sahibkarlığa Dəstək Milli Fondu 5385 layihəni maliyyələşdirmək üçün 5312 subyektə 145 mln manat  vəsait ayırıb.
Bundan başqa, ölkə regionlarının inkişafı xariji investisiyalarla birbaşa bağlıdır. Xariji investorlardan Ümumdünya Bankını, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankını, İslam İnkişaf Bankını, Asiya İnkişaf Bankını, OPİK Beynəlxalq İnkişaf Fondunu, Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Bankını, Almaniyanın İnkişaf Bankını  (KfW) və s. xüsusi göstərmək olar.  3 il ərzində bütün maliyyə mənbələrindən iqtisadi və sosial sahələrin inkişafına 18,7 mlrd manat (19,8 mlrd dollar) investisiya sərf olunub. Həm də daxili mənbələr hesabına investisiyaların həjmi 6,1 mlrd manat, xariji - 12,6 mlrd manat təşkil edib.
Respublikada uyğun investisiya iqliminin yaradılması  nətijəsində xariji investorların vəsaitləri, əsasən, iqtisadiyyatın və sosial xidmətin prioritet sahələrinə - bərpa,  yenidənqurma  layihələrinə və  infrastrukturun inkişafına yönəldilir. Bu, kəndlərdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, suvarma və drenac sistemləri infrastrukturunun bərpası, respublikanın şəhər və rayonlarında su təjhizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulmasıı, kənd təsərrüfatının inkişafı və kreditləşdirilməsi, avtomobil yollarının yeniləşdirilməsi, yanajaq-enerci kompleksinin inkişafı, məjburi köçkünlər üçün sosial infrastruktur obyektlərinin tikilməsi, sahə (enerci, istilik) idarəediji  strukturlara texniki kömək göstərilməsi və s. ilə əlaqədar məsələlərdir.
Məlum olduğu kimi, Dövlət Proqramının fəaliyyət müddəti 2008-ji ilin fevralında başa çatır. Azərbayjan hökumətinin planlaşdırdığı bütün istiqamətlərdə işlər, şübhəsiz, yerinə yetiriləjək. Artıq bu gün sahə nazirlik və idarələri qarşıdakı beşillik üçün regionların inkişafı üzrə  geniş Milli Strategiya Proqramı üzərində işləyir.

IS THERE LIFE AFTER… OIL?
In order to avoid "Dutch disease" in Azerbaijan, attention has long been paid to the development of the non-oil sector, mainly in the regions of the country, since this can help it to eliminate poverty and become a rich, oil-producing nation. There are many state programmes to develop the various industries and spheres of agriculture in the regions. The list of documents of strategic importance is headed by, "the state programme on the socioeconomic development of the regions (2004-2008)" which was signed by Azerbaijani President Ilham Aliyev in February 2004. The main objective of the programme is to develop individual spheres of the economy in the regions by making rational use of the available potential, expanding the work of industrial enterprises, stimulating the production of export goods, raising living standards by means of developing local entrepreneurship and increasing the level of employment.
With this in mind, the government has set itself a number of tasks. It aims to restore the work of non-operating enterprises and set up new enterprises, make effective use of local resources, create and develop the infrastructure, speed up the second stage of reforms in the country's agrarian sector, create favourable conditions for investment, create new jobs and improve the quality of public utilities. As we know, the state programme covers 10 economic districts of Azerbaijan. Much time has lapsed since the document was adopted, but what has been done in the past three years, what problems still have to be solved and what else needs to be done? The head of the regional development department of the Azerbaijani Cabinet of Ministers, Nizami Mustafayev, touched on these questions in an interview with R+.
- So let's begin with the statistics. What are the results of this programme in figures?
- I think the figures will impress the readers of your journal. It is enough to say that since the programme was adopted, more than 18,240 new enterprises have been opened and 572,000 new jobs have been created in the country. More than 40 per cent of them were created in the regions.
According to official statistics, during this period 11,880 km of power lines and cables and 1,094 km of gas pipelines were laid, 146 km of water pipelines, 255 km of sewage lines and 176 km of thermal networks were built, 69 artesian and 190 sub-artesian wells were drilled, 3,219 km of roads were resurfaced or repaired, 143 schools with 61,806 places, 1,738 additional classrooms with 34,760 places and 11 kindergartens with 1,370 places were built, and nine modern medical-diagnostic centres (sponsored by the State Oil Company) and 12 hospitals were built and put into operation in the regions. Disabled people and martyrs' families were given flats in 87 apartment blocks. Seven sports and health centres, as well as 22 Olympic and seven sports and health complexes were built for disabled people.
We must mention the work of the Heydar Aliyev Foundation, which has focused on the construction and material-technical equipment of schools and pre-school institutions. Under the slogan, "New schools for a new Azerbaijan", the foundation has built about 300 new schools, boarding schools and children's homes with its own money. Moreover, the foundation has supplied new and existing institutions of education and libraries with computers and the necessary tools for interactive education, created medical and psychological rooms, put forward a package of proposals to update meal provision and so on. The foundation is also planning to create a centre for the social-psychological rehabilitation of pupils of children's homes and boarding schools. This is a great achievement.
- There is a construction boom in Baku at the moment. New buildings, bridges and administrative offices are being built. Has it affected the regions of the country as well?
- Indeed, if you look at Azerbaijan from above, its regions look more like large construction sites. Forty facilities of various kinds have been built here since the programme was adopted.
President Ilham Aliyev has taken part in ceremonies to open and lay the foundations of important facilities of the production and socio-cultural infrastructure. Among them are the Astara, Saki, Xacmaz and Baku module power stations, the Imisli sugar factory, the Salyan milk processing factory, the international airport and chocolate plant in Ganca, medical-diagnostic centres in Naxcivan and Lankaran, the Quba-Ispik-Xinaliq and Samkir-Qazax roads, a coach station, an apartment block and a village hospital (in the village of Qaziqumlaq) and school No 2 in Ucar, an Olympic sports complex in Zaqatala, a gas pipeline in Lerik, a secondary school in Daskasan, a boarding school in Ordubad and so on.
From both an economic and geographical point of view, the development programme is extensive. We should point out that the infrastructure being created in the regions meets world standards, thanks to the efforts of contractors, designers and builders. As a rule, we knock down incomplete or old buildings, unsafe buildings and lay out well-designed gardens and parks.
- It is known that apart from one large-scale programme, there are also such documents covering individual regions of the country...
- That's absolutely right. Following the head of state's visits to regions in 2005 and 2006, the president issued eight decrees in respect of almost all economic zones where additional measures are planned and money has been allocated for investment in projects. The presidential decrees and edicts issued in the period after the adoption of the regional development programme and more than 20 legal acts, have made it possible to improve the legislative base, make radical changes in the socioeconomic life of the republic and stimulate the development of the regions.
At the same time, most attention has been paid to the country's border districts. Visiting them and expressing his concern about their problems, the head of state issued additional instructions to build roads, health centres and institutions of education, culture and other activities. He stressed that it is necessary to create the most up-to-date infrastructure in these districts. One of these districts is Balakan, where the foundations of a central hospital with 235 beds were laid in April 2006; Agstafa, where the Azerbaijani company Karvan-Yel and a Romanian company are building a furniture factory and where a factory of high vitamin forage is also being built; Astara, where the foundations of the first modular power station in the country have been laid and a gas compressor station to supply Iranian gas to Naxcivan and a cannery in the village of Telmankand have also been built; Qusar where a veterans' home has been refurbished and the foundations of an Olympic sports complex were laid two years ago.
- Despite all this, provincial businessmen find it much more difficult to develop their businesses, as their financial resources are quite restricted…
- Yes, of course, there is such a problem. However, we have to bear in mind that more than 90 per cent of capital investment from the National Fund to Assist Entrepreneurship was made in the development of manufacturing and processing industries, agriculture and tourism in the regions. In 2006 alone, capital investment increased by 96.7 per cent compared to 2002. The lion's share of loans has been spent on projects submitted from the regions. In three years, the National Fund to Assist Entrepreneurship allocated 145 million manats to 5,312 business entities, financing 5,385 projects.
What is more, the development of the country's regions is directly linked to foreign investment. Among foreign investors we can highlight the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the Islamic Development Bank, the Asian Development Bank, the OPIC international development fund, the Japan Bank for International Cooperation, the German Development Bank (KfW) and others. In three years, investments worth 18.7 billion manats (19.8 billion dollars) have been made in the development of the economic and social spheres from all financial sources. From domestic sources, the volume of investments totalled 6.1 billion manats and from foreign sources - 12.6 billion manats.
Owing to the favourable investment climate in the country, foreign investors direct their money mainly towards the priority sectors of the economy and social services - projects to restore, reconstruct and develop the infrastructure. These are projects to improve the environment, restore the infrastructure of irrigation and draining systems, restore water supplies and sewage systems in cities and districts of the country, develop and finance agriculture, reconstruct roads, develop the fuel-energy complex, build social infrastructure facilities for displaced persons and to render technical assistance to the management structures of various sectors (energy, thermal and other sectors).
As we know, the state programme expires in 2008. Everything that the Azerbaijani government has planned will definitely be implemented. Ministries and departments are already working on a major programme as part of the national strategy to develop the regions of the country over the next five years.