Çərşənbə axşamı, 09:57
Ankara ilə Dəməşq arasında münasibətlərin normallaşması Erməni siyasətçilərin ciddi narahatlığına səbəb olub
Livanda yaranmış durum dünya siyasi elitasının diqqət mərkəzində qalmaqdadır. Bu ölkədə keçirilən prezident seçkiləri daha bir deputat - Antuan Qenemin qətlə yetirilməsi ilə, demək olar ki, pozulub. Hakim suriyaəleyhinə bloka daxil olan Antuan Qanem "Kataib" partiyasından deput seçilmişdi və o, Livanda qətlə yetirilən ilk Suriya əleyhinə olan deputat deyildi. Livan parlamentinin sentyabrın 25-nə təyin edilən iclası Beyrut üçün görünməmiş təhlükəsizlik tədbirləri ilə müşayiət edilirdi. Buna baxmayaraq iclasda prezidenti seçmək cəhdi baş tutmadı. Çünki "Hizbullah" və onun İran-Suriya cəbhəsi üzrə tərəfdarları, o cümlədən general Mişel Aunun rəhbərlik etdiyi "Azad vətənpərvərlər hərəkatı" və "daşnaksütun"dan olan deputatlar səsverməni boykot etmişdilər. İclasda yalnız hakim koalisiyanın deputatları iştirak edirdilər. İclasa parlamentin adi çoxluğu, yəni 65 nəfər qatılsa da, prezidentin seçilməsi üçün 128 yerlik parlamentin üçdəikisi, yəni 85 nəfərin iştirakı tələb olunurdu. Doğrudur, suriyapərəst deputatlar iclasa qatılmışdılar, lakin onlar səsvermədə prinsipial olaraq iştirak etmir və dəhlizlərdə gəzişirdi. Nəticədə parlamentin spikeri Nabih Berri səsvermənin oktyabrın 23-nə keçirildiyini elan etməyə məcbur oldu.
Livanda inqilab nəticəsində hakimiyyətə gəlmiş suriyaəleyhinə cəbhə bu gün hələ də parlament çoxluğunu əlində saxlamaqdadır və Fuad Sinioranın başçılıq etdiyi hökuməti də məhz bu qüvvələr formalaşdırıblar. Lakin ənənəyə görə parlamentin sədri postunu şiə təriqətindən olan müsəlman tutmalıdır ki, o da hazırda suriyapərəst cəbhəni təmsil edir. Spiker Nabih Berri "Amal" hərəkatından seçilib.
Livandakı situasiya Ermənistan siyasətçiləri tərəfindən daim diqqətlə izlənilib. Bunun səbəbi isə aydındır: çoxsaylı və nüfuzlu erməni icması, Eçmiədzin katolikosluğuna alternativ olan Kilikiya katolikosluğu, çoxlu sayda "ümumi qohumlar" və s.
İqtisadi əməkdaşlığı da yaddan çıxarmaq olmaz. Bu yaxınlarda Livan "KreditBank"ının Direktorlar Şurasının rəhbəri Tarek Xəlifənin başçılıq etdiyi livanlı bankirləri qəbul edən Ermənistanın baş naziri Serj Sarkisyan onların Ermənistanda fəaliyyətlərini genişləndirmək niyyətlərini alqışlayıb. Bankın fəaliyyətinin Ermənistan hökumətinin siyasətilə həmahəng olduğunu deyən Sarkisyan "Kredit-Bank"ın daim beynəlxalq maliyyə mərkəzi hesab olunduğunu xü-susilə vurğulayıb.
Tarek Xəlifə is, öz növbəsində, əməkdaşlığa hazır olduqları üçün S.Sarkisyana təşəkkürünü bildirib. Onun sözlərinə görə, Ermənistanın Milli Bankı və bir sıra kommersiya banklarının rəhbərliyi ilə aparılan danışıqlar "KreditBank"ın Ermənistanda fəaliyyətə başlamasının vacibliyi fikrini daha da möhkəmləndirib. "Müşahidələrimiz göstərir ki, Ermənistanda bank fəaliyyətinin genişləndirilməsi üçün yaxşı perspektivlər və əlverişli şərait var. Biz Ermənistan iqtisadiyyatının inkişafına töhfə verməkdən məmnun olarıq", - deyə T.Xəlifə qeyd edib.
Bunun fonunda "Azq" qəzetində yer alan bir məqalə xüsusilə diqqətçəkəndir. Yazı müəllifləri qəzetin səhifələrində jurnalist Anuş Trvansla birtərəfli dialoq təşkil ediblər. Qeyd edək ki, bu jurnalist Ermənistanın "Aylur" İctimai Televiziyasının efirində general Mişel Aun haqqında süjet təqdim edərək, onu "Livanın Napoleonu" adlandırmışdı. "Trvansın Livandakı vətəndaş müharibəsinin aradan qaldırılmasında rolu olan general Mişel Aun haqqında reportajında elə mədhiyyələrə yer verilib ki, sanki "Aylur" prezident seçkisi öncəsi unudulmuş generalın seçki kampaniyasını aparır", - deyə qəzet hiddətini ifadə edib. - "O, Livan xristianlarının ruporu kimi təqdim olunub. Ancaq bu, yumşaq desək, belə deyil. Livanın xristian-ərəb qruplarının bir çoxu onun namizədliyilə razı deyil. Səbəb isə generalın Suriyapərəst olmasıdır. Reportajda isə o, "Antisuriya qüvvələrinin lideri" kimi təqdim olunur. Verilişdə generalla qısa müsahibəyə yer verilir ki, orada o, fərəhlə Livandakı ermənilərdən, xüsusilə müttəfiqi olan "daşnaksütun" partiyasından danışır". Daha sonra "Azq" yazır: "Təbii ki, istənilən digər müxbir kimi, "Aylur"un müxbiri də bu və ya digər namizədə və ya partiyaya simpatiyasını gizlətməyə bilər. Lakin İctimai Televiziya yad ölkədəki seçki marafonunda iştirak edən bu və ya digər namizədi, həmin dövlət dost ölkə olsa belə, təbliğ etmək, bir partiyanın mövqeyini ictimaiyyətin fikri kimi təqdim eləmək hüququna malik deyil".
Həqiqətən də, Livanda rusiyapərəst cəbhənin yaradılmasında daşnakların rolu az olmayıb. Çoxlarının fikrincə, iranpərəst şiə qruplaşmaları olan "Amal" və "Hizbullah"ın Suriya Millətçi Partiyası ilə ittifaq yaratmasında vasitəçilik rolunu məhz daşnaklar oynayıb. Bundan başqa, "daşnaksütun" general Aunun hərəkatına oxşar suriyapərəst xristian partiyası üçün "buraz düyünü" rolunu oynayır: Livanda ən gözlənilməz formada siyasi alyansların yaradılmasının mümkünlüyünə, onların ənənəvi olaraq qısaömürlülüyünə baxmayaraq, yerli xristianlar Fələstin qüvvələri ilə nadir hallarda bir blokda təmsil olunurlar. "Hizbullah" isə fələstinlilərin qruplaşmasıdır.
Qeyd edək ki, Anuş Travansın üzərinə hücum çəkən "Azq" qəzeti "Ramkavar Azatakan" Partiyası tərəfindən nəşr olunur. Bu partiya da "daşnaksütun" kimi, "ənənəvi" partiya sayılır, erməni diasporu arasında fəal şəkildə işləyir. Onun daşnaklardan fərqi solçu yox, sağçı olmasındadır.
Bir sözlə, səsləri bölüşdürə bilməyiblər...
Yazının dərcindən bir neçə gün keçdikdən sonra, "Azq" qəzeti özünə bəraət qazandırmaqla, Robert Köçəryanın Arşak Poladyanın Ermənistanın Suriyadakı səfiri təyin edilməsi haqqında sərəncamını geniş şəkildə şərh etməli oldu: "Ermənistan-Suriya münasibətlərini siyasi baxımdan müttəfiq münasibətləri saymaq olar: sanki iki ölkənin həll edə bilməyəcəyi hər hansı problem yoxdur. Rəsmi Dəməşq Ermənistanın müstəqilliyini tanıyan və Yerevanda səfirlik açan ilk ölkələrdən olub. Soyuq və qaranlıq illərdə prezident Hafiz Əsədin qərarı ilə Ermənistana böyük həcmdə buğda və un verilib ki, bu da ağır durumda olan ölkə üçün böyük kömək sayılır".
Livanla Ermənistan arasında hərbi əməkdaşlığa dair sazişin imzalanması təşəbbüsünün məhz Suriya tərəfindən gəldiyini, Yerevan-Dəməşq münasibətlərində Livanın "payı"nın buğda və unla yox, silahla əksini tapdığını isə "Azq" nədənsə "unudub". "Qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistan-Suriya münasibətlərinin dinamik inkişafına regionda yaşanan siyasi dəyişikliklər mane olub", - deyə yazıda bildirilir. - "Suriyanın Ermənistanda səfirinin olmamasını yalnız bu faktla izah etmək olar və bunun xroniki xarakter daşıdığını söyləmək mümkündür. Qeyd edək ki, 2004-cü ildə Ermənistana səfir göndərilməməsinə cavab olaraq, Yerevan da Dəməşqdəki diplomatik nümayəndəliyinin statusunu kiçildib. Səfir Levon Sarqsyan geri çağırılıb. Bundan sonra Poladyanın təyinatınadək ölkəmiz Suriyada vəkillərlə - əvvəlcə Yura Babuxanyan, daha sonra isə Artyom Aznavuryan ilə təmsil olunub. Suriya isə 2000-2002-ci illərdə Ermənistana doktor Həmid Həsəni səfir göndərib. O, 1997-ci ildən Yerevanda müvəqqəti işlər vəkili kimi təmsil olunub. Lakin 2002-ci ildən başlayaraq, onu əvəzləyən rəsmi şəxslər Fayes Spsi, Həsən Rslan, Muxlis Fraun və Maamun əl-Xariri yalnız müvəqqəti işlər vəkili statusunu daşıyıblır. Qeyd edək ki, məsələn, 2003-2005-ci illərdə Suriyanı Ermənistanda təmsil edən Həsən Rslan fövqəladə və səlahiyyətli səfir statusu daşısa da, yalnız müvəqqəti işlər vəkili səlahiyyətləri icra edib".
Daha sonra qəzet bayağı şəkildə yazır: "Aydındır ki, belə situasiya Ermənistan tərəfi üçün suallar yarada bilməz. Rəsmi Dəməşq bu halın diplomatik kadrların çatışmazlığı ilə əlaqədar olduğunu bildirsə də, erməni ekspertlər hesab edir ki, belə situasiya Suriya-Türkiyə münasibətlərindəki aşkar yaxınlaşma ilə əlaqədardır. Bu münasibətlərin 2000-ci ilin əvvəlindən başlayaraq daha da inkişaf etdiyi şübhə doğurmur. Yəni, belə bir fikir yaranır ki, Dəməşq Ankara ilə münasibətlərini Yerevanla əlaqələrin zəiflədilməsi yolu ilə inkişaf etdirmək istəyir".
Bu məqamda müəyyən aydınlaşdırmaya ehtiyac var. Suriya ilə Türkiyə arasında münasibətlər 80-90-cı illərdə, yumşaq desək, o qədər də isti olmayıb və bunun da səbəbkarı Dəməşqdir. Belə ki, Suriya həmin dövrlərdə Türkiyə ilə İsrail arasındakı münasibətlərlə bağlı səs-küylü bəyanatlar səsləndirməkdən çəkinmirdi. Bütün bunlarla yanaşı, az qala orta əsrlər ənənələrinə uyğun olaraq hərəkət edən Suriya Türkiyəni Dəclə və Fərat çaylarında tikdiyi su qovşaqları ilə sudan ədalətli istifadəyə mane olmaqda günahlandıraraq, regionda az qala "su müharibəsi"nin başlanmasına səbəb olacaqdı.
Ankara isə öz növbəsində Suriyanı Türkiyəyə qarşı fəaliyyət göstərən terrorçu qruplaşmalara, xüsusilə Kürd Fəhlə Partiyasına (PKK) dəstəkdə günahlandırırdı. Hər halda, 1998-ci ildə Ankara ilə Dəməşq silahlı münaqişənin bir addımlığında idilər. Lakin vaxtilə Qərib böhranı  SSRİ və ABŞ-ı bir-birinə güzəştə getməyə məcbur etdiyi kimi, Suriyada da anladılar ki, əvvəlki siyasətin davam etdirilməsi çox təhlükəli bir oyun ola bilər.  O zaman Suriyada hakimiyyət hazırkı prezident Bəşər Əsədin atası Hafiz Əsəddə idi və təcrübəli siyasətçi olan ata Əsəd ordusunun sayına görə Avropada Rusiyadan, NATO-da isə ABŞ-dan sonra ikinci yerdə gələn ölkə ilə müharibənin Suriya üçün hansı nəticələr verə biləcəyini yaxşı anlayırdı. Odur ki Dəməşq Abdulla Öcalanın ölkədən çıxarılmasına qərar verdi və bir müddət sonra Nayrobidə həbs edilən Öcalan Türki-yəyə gətirildi. Burada PKK lideri barəsində ölüm hökmü çıxarıldı (sonradan hökm ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzası ilə əvəzləndi).
Hafiz Əsədin ölümündən sonra iki ölkə arasındakı dialoqda fasilə yarandı. Yalnız 2004-cü ilin yanvarında Bəşər Əsəd özündə yeni tarixdə Türkiyəyə ilk səfər edən Suriya prezidenti olmaq cəsarəti tapdı.
Doğrusu, səfər zamanı heç bir "inqilab"i əməkdaşlıq sənədi imzalanmamışdı. Lakin Türkiyə-Suriya sammitinin keçirilməsi faktı özü-özlüyündə çox şeydən xəbər verirdi. Bundan başqa, məhz bu səfərdən sonra Suriyanın Türkiyəyə qarşı apardığı "informasiya müharibəsi", demək olar ki, dayandırıldı. Artıq Dəməşqdə Ankaranı "dəniz blokadası"nda və "satqınçılıqda" ittiham etmirlər və hətta İsraillə yaxın əlaqələrə görə tənqid belə etmirlər.  Türkiyənin özünə gəldikdə isə, Ankara ta əvvəldən durumu gərginləşdirməyə çalışmırdı və Suriyadan yeganə tələbi Abdulla Öcalana qarşı qonaqpərvərliyə son qoymaqdan ibarət idi ki, bu problem də hələ 1998-ci ildə həllini tapmışdı. Odur ki artıq iki ölkə arasında yaxınlaşmaya heç nə mane olmurdu.
Bir müddət əvvəl isə iki ölkə arasındakı münasibətlərin möhkəmliyinin sınaqdan keçirildiyi daha bir hadisə baş verdi. Söhbət Suriyanın İsraili ölkə ərazisinə hava zərbələri endirməkdə günahlandırmasından gedir. Həmin vaxt rəsmi dairələr sussa da, qeyri-rəsmi mənbələr zərbələrin "Hizbullah"ın Suriya ərazisində yerləşən silah anbarlarına endirildiyini bildirdi. ABŞ-ın BMT-dəki sabiq səfiri Con Bolton isə İsrail aviasiyasının Suriyanın nüvə obyektlərinə zərbə endirdiyini, bunun hər şeydən əlavə, həm də İrana xəbərdarlıq olduğunu bəyan etdi. Elə həmin günlərdə Türkiyədə Suriya ilə sərhəddə, çox güman ki, İsrail hərbi təyyarəsinə məxsus olan yanacaq bakının aşkar edilməsi haqda məlumatlar sızdırıldı. Elə eyni vaxtda ABŞ-ın yəhudi icmasının "erməni soyqırımı"nı tanıması ilə bağlı qızğın diskussiyalar başladı. Belə bir şəraitdə Dəməşq Türkiyənin dəstəyini qazanmaq qərarına gəldi. Lakin danışıqların növbəti mərhələsindən sonra KİV-də, demək olar ki, heç bir informasiya yer almadı - nə Ankaranın Dəməşqi dəstəkləməsi, nə İsrailin tərəfini tutması haqda: Türkiyə "mübahisələr"i gizli qapılar arxasında saxlamaqla, həm bu, həm də digər tərəflə münasibətləri qoruya bildi.
Odur ki hazırda Ermənistanın əsəbiləşməsi üçün, həqiqətən də, əsas var. Yerevan üçün Suriya ilə münasibətlər Şərq, daha dəqiqi ərəb dünyası istiqamətində xarici siyasətdə yeganə "kozır" idi. Belə müttəfiqin itirilməsi isə Ermənistan üçün ciddi siyasi "sürpriz"lər vəd edir.
Əlbəttə ki, Ermənistan ilə Suriya arasında münasibətlərin tam pozulduğunu söyləmək olmaz. Lakin Dəməşqin Türkiyə ilə münasibətləri inkişaf etdirmək məqsədilə Ermənistanla əlaqələrin səviyyəsini aşağı salması haqda fikir artıq çox şeydən xəbər verir.

"SYRIAN GAMBIT" FOR YEREVAN
The situation in Lebanon contin-ues to remain in the spotlight for the world's political elite. The presidential elections there were disrupted after unknown terrorists killed another deputy from the anti-Syrian ruling bloc - Antoine Ghanem, an MP from the Kataib Party (Lebanese Phalanxes). Antoine Ghanem's death is not the first "elimination" of anti-Syrian politicians. Extraordinary security measures - even for Beirut - were in place for the session of the Lebanese parliament scheduled for 25 September. However, attempts to elect the country's president at the session failed: Hezbollah and Iranian-Syrian allies, including members of the Free Patriotic Movement, led by pro-Syrian General Michel Aoun, and deputies from Dashnaktsuyun simply boycotted the voting. Only deputies from the ruling coalition were present. There were 65 MPs - a simple majority. However, a two-thirds majority of the 128-seat parliament - 85 votes - were needed for the presidential polls. Deputies from pro-Syrian parties came to the parliament as well, but refused to vote, preferring to talk idly in the corridor. As a result, Speaker Nabih Berri was forced to postpone the voting for a month - till 23 October.
The presidential elections are a breakthrough in the struggle for power, according to numerous press reports. The anti-Syrian front, which came to power as a result of the "Cedar Revolution", still maintains a majority in parliament, and these forces form the country's government led by Fu'ad As-Sanyurah. However, the post of speaker - traditionally held by a Shi'a Muslim - is already controlled by pro-Syrian forces: Nabih Berri represents the Amal Movement.
At the same time, Armenian politicians have always followed the situation in Lebanon closely. This is because Syria has a large and influential Armenian community, the Cilician Catholicos - an alternative to Echmiadzin, a great number of "common relatives" and so on. There is also economic cooperation. For example, Armenian Prime Minister Serzh Sarkisyan recently received a delegation of Lebanese bankers led by the chairman of the board of directors of the Lebanese Credit Bank, Tariq Khalifa.
The prime minister welcomed the bank's intention to work in Armenia, saying that its policy dovetails with that of the Armenian government, for example, on the issue of developing the financial market. He emphasized that the Credit Bank has always been regarded as an international financial centre.
In turn, the chairman of the Credit Bank board of directors, Tariq Khalifa, thanked Sarkisyan for his readiness to cooperate and said that the meetings and discussions that were held with partners from the Central Bank of Armenia and a number of Armenian commercial banks had bolstered Credit Bank's intention to start working in Armenia.
"Our observations show that in Armenia there are genuine prospects and a favourable environment for the development of banking activity, and we will be glad to make our own contribution to the development of the republic's economy," he said.
However, an article in the newspaper Azg deserves special attention. Its writers held a debate with journalist Anush Trvants who presented a report about General Michele Aoun, who was portentously labelled the "Lebanese Napoleon", during the "Haylur" programme on Armenian Public TV.
In her report, Trvants delivered such a eulogy to the main character of the final, most destructive stage of the Lebanese civil war, General Michele Aoun, that we thought "Haylur" was involved in the general's election campaign for the presidency that will soon be held in that country," the newspaper said.
He was presented as a mouthpiece for all the Christians in Lebanon, which, to put it mildly, is not the case. Several large groups of Lebanese Christian Arabs absolutely do not support his candidacy because of the general's pro-Syrian orientation, while Trvants presented him as "the leader of the anti-Syrian forces". The television broadcast a short interview in which the general spoke flatteringly about Lebanese Armenians, especially his ally - the ARF (Dashnaktsutyun). After that, Azg said: "The 'Haylur' correspondent, just like any other correspondent, may not conceal his sympathy with this or that candidate from this or that party. However, Public Television has no right to side with one or another candidate in the election campaign of another country, even if this country is friendly, and to force the opinion of one party onto a whole community."
In fact, Dashnaks played a major role in the consolidation of the pro-Syrian front in Lebanon. It was this party which many think mediated an alliance between pro-Iranian Shi'a groups Amal and Hezbollah on the one hand, and the Syrian Nationalist Party on the other. Moreover, the Dashnaks acted as a "tie-down fitting" for pro-Syrian Christian parties, such as the movement of that same Aoun. Although political alliances can be very unpredictable in Lebanon and rarely last long, local Christians rarely form a bloc with Palestinian forces. Hezbollah is a Palestinian group.
The Azg newspaper which attacked Anush Trvants is published by the Ramkavar Azatakan party. Like Dashnaktsutyun, this party is regarded as a "traditional" one and is quite active within the Armenian diaspora. However, if Dashnaktsutyun is regarded as a left-wing party, Ramkavar is a right-wing party. In a word, they do not share the same ground.
However, several days later Azg had to justify itself and publish a copious commentary on Kocharyan's decree appointing Arshak Poladyan to the post of Armenian ambassador to Syria. "It is no secret that political relations between Armenia and Syria can be regarded as an alliance. It seems that neither country has any irreconcilable problems. Damascus was one of the first to recognize Armenia's independence and opened an embassy in Yerevan. In those cold and dark years, President Hafez Al-Asad ordered that a large amount of wheat and flour be supplied to Armenia, which greatly helped Armenia overcome its difficult situation," the newspaper humbly acknowledged. But Azg failed to mention that the signing of an agreement on military cooperation between Lebanon and Armenia was initiated by Syria and that the lion's share of Yerevan-Damascus "contracts" concerned weapons, not wheat and flour. Instead, the newspaper said: "We should observe that the dynamic development of Armenian-Syrian relations was nevertheless prevented by political events in the region. This is probably the only explanation for the fact that there is no Syrian ambassador to Armenia, which we can say is a serious situation. It must be said that, in response to Syria's failure to appoint its ambassador to Yerevan in 2004, Yerevan lowered the status of its diplomatic office in Damascus. Ambassador Levon Sargsyan was recalled, after that our country was represented by a charge d'affaires until Poladyan's appointment. First it was Yura Babukhanyan and then Artem Aznavuryan. Syria had an ambassador here in 2000-2002 - Hamid Hasan, who had worked in Armenia as a charge d'affaires from 1997. However, beginning from 2002, the other official representatives - Fayez Absi, Hasan Rasslan, Muhlis Farauni and Mamoun Hariri - who replaced him were only charges d'affaires. We should also say that Hasan Rslan, who represented Syria in Armenia in 2003-2005, had ambassador status, but in fact worked only as a charge d'affaires." After that, the newspaper says unconvincingly: "It is clear that, because of this situation, there could not be any imputation for the Armenian side. We should observe that, according to Damascus, the situation arises from a lack of diplomats; however, Armenian experts tend to think that this situation is linked to developments in Syrian-Turkish relations, which became especially noticeable in early 2000. There is an impression that Damascus is trying to improve relations with Ankara by reducing the level of diplomatic relations with Yerevan."
Perhaps, a little explanation is needed here. Relations between Syria and Turkey in the 1980s and 1990s were not brilliant, to put it mildly, as Damascus persistently criticized Turkish-Israeli cooperation. Further, Syria almost provoked a "water war" in the region, telling Turkey that its hydro systems on the Euphrates and Tigris violated practices of fair water use. Turkey accused Syria of supporting anti-Ankara terrorist groups, especially the PKK. Either way, Ankara and Damascus ended up on the verge of a military conflict in 1998.
As the Cuban crisis forced the USSR and USA to meet each other half way, Syria realized that it could be really dangerous to continue the previous policy.
Syria was ruled by Hafez Al-Asad, the father of the incumbent president Bashar Al-Asad, at the time. As an experienced politician, he realized that a conflict with a country that had the second largest army in Europe - after Russia, and was in NATO -might have negative consequences for his country. Damascus preferred to deport Abdullah Ocalan, who was arrested in Nairobi some time later, extradited to Turkey and sentenced to death (his death sentence was commuted to life imprisonment later).
After Hafez Al-Asad's death, there was a break in the dialogue between the two countries. Only by January 2004, did Bashar Al-Asad feel confident enough to pay his first visit to Turkey as Syrian president.
Strictly speaking, no "revolutionary" documents were signed during the visit. However, the Turkish-Syrian summit itself meant a lot to observers. Moreover, after Al-Asad's visit to Ankara, Syria actually stopped its "information war" against Turkey. Damascus no longer accuses Ankara of a "military blockade", or makes a fuss about "betrayal" and does not even criticize its excessively close relations with Israel. If we bear in mind that Turkey tried from the very beginning not to exacerbate the situation and demanded that Syria stop "being hospitable" to Abdullah Ocalan (this problem was solved in 1998), there is in essence no obstacle to rapprochement between the two countries.
Relations between Ankara and Damascus withstood another test recently as the Syrian authorities accused Israel of carrying out an air strike on its territory. Officials kept silent while unofficially, there were explanations according to which the air strike was carried out on a Hezbollah arms depot. In turn, the former US ambassador to the UN, John Bolton, said that the Israelis bombed a Syrian nuclear site and that this raid was another warning to Iran. At the same time, there was a report in Turkey that a suspension fuel tank had been found near the Syrian border, which probably belonged to an Israeli war plane. What's more, there were quite heated discussions in the country about arguments in the US Jewish community on the recognition of the "Armenian genocide". For this reason, Damascus decided to enlist Turkey's support. However, after another round of negotiations, the media did not file any report as to whether Ankara supported Damascus or sided with Israel - Turkey managed to maintain relations with both and keep the "showdown" behind closed doors.
This allows us to understand that Armenia really has good reason to worry. Relations with Syria have always been the main trump card in Armenia's foreign policy in the eastern, or to be more precise, Arabic regions, and the loss of such an ally presages serious political trouble for Yerevan. Of course, we can hardly talk about a total breakdown in relations between Armenia and Syria, but the phrase about Damascus's readiness to lower the level of its relations with Armenia in order to improve ties with Turkey has some significance.