QEYRİ-NÜMUNƏVİ REGİONDA "NÜMUNƏVİ" ƏMƏKDAŞLIQ
Dostluq üçün hər şeyə hazır olmalısan! Ələlxüsus da, bu dostluq strateji xarakter daşıyırsa. Məsələn, Azərbaycan Gürcüstanla münasibətlərin xətrinə, Qars-Axalkalaki dəmir yolunun bir hissəsinin tikintisi üçün ona dəyər-dəyməzinə kredit ayırır, kommersiya (və siyasi - çünki qaz  strateji məhsuldur) baxımından özü üçün əlverişsiz qiymətə təbii qaz satır, haradasa Gürcüstan azərbaycanlılarına qarşı ayrı-seçkiliyə göz yumur və saysız-hesabsız digər güzəştlərə gedir. Bir sözlə, bu ölkənin baş naziri Zurab Noqaideli demişkən, iki qonşunun enerji və nəqliyyat sahələrindəki birgə işi  "dünyanın istənilən regionu üçün nümunəvi ola bilər".
Amma sən demə, məsələ bununla bitmirmiş. Məlum olur ki, Azərbaycan həm də Gürcüstana çox "nümunəvi" şəkildə təsir göstərir. Z.Noqaidelinin etiraf etdiyi kimi, Azərbaycandakı iqtisadi artımın templəri Gürcüstana da təsir göstərir və onun ölkəsinin ÜDM-dəki 12 faizlik artım da bunun göstəricisidir.
Başqa sözlə desək, Azərbaycanla əməkdaşlıq etmək Gürcüstana sərfəlidir.
Amma bu əməkdaşlıqda Azərbaycan üçün də səmərə olanı var. Əvvəla, Gürcüstan Azərbaycanı Avropa ilə birləşdirən nəqliyyat zəncirinin vacib hissəsidir. Digər tərəfdən, bu ölkə Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti, bank sektoru və s. timsalında iri biznes sahələrinin üz tutduğu ilk ölkələrdəndir.
Bütün bu qarşılıqlı maraqlar iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artımına əsas səbəbdir. 2007-ci ilin yanvar-avqust aylarında bu rəqəm ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 46,6% artaraq 301,6 milyon dollara çatıb. Bununla yanaşı, Azərbaycandan Gürcüstana ixracın həcmi 147,6% (253,7 milyon dollaradək), Gürcüstandan idxalın həcmi isə 141,7% (47,9 milyon dollaradək) artıb.
Hələ bu harasıdır!
Təbii ki, tərəflər əldə edilənlərlə kifayətlənmək fikrində deyillər və bu səbəbdən də 2018-ci ilədək uzunmüddətli iqtisadi əməkdaşlıq proqramı üzərində iş gedir. İki ölkə arasında nəql olunan malların nomenklaturasının genişləndirilməsi, kiçik və orta biznesdə kooperasiya əlaqələrinin stimullaşdırılması, qarşılıqlı layihələrin reallaşdırılmasına investorların cəlb olunması və sənaye subyektləri arasında birbaşa əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün yaxşı potensial var. Hazırda Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında kənd təsərrüfatı məhsullarının xarici bazarlara çıxarılması sahəsində qarşılıqlı fəaliyyəti nəzərdə tutan mexanizmin hazırlanması üzərində iş gedir. Bundan başqa, aqrar səneye və yüngül sənayedə birgə müəssisənin yaradılması gündəmdədir. Həmçinin, şirə və nektarların istehsalı, Dmanisi və Saqarecskdə süd məhsullarının istehsalı, Bolnisidə şərab istehsalı, Marneuli, Qardabani və Gürcüstanın digər rayonlarında xalçaçılıq və parça sexlərinin yaradılması ilə əlaqədar birgə müəssisələrin təsis edilməsi təklifi də var. Azərbaycanda azot məhsullarının satışı bazarının yaradılması nəzərdə tutulub və s.
İki ölkənin işgüzar dairələri arasında birbaşa əlaqələrin yaradılması, investisiyaların cəlbi məqsədilə sərhəd rayonlarda biznes-forumların, investisiya yarmarkalarının keçirilməsi planlaşdırılır. Azərbaycan və Gürcüstanın iqtisadi inkişaf və kənd təsərrüfatı nazirlikləri kənd təsərrüfatı texnikasının, tərəflərin istehsal etdiyi avadanlıq, mexanizm və dəzgahların lizinqi sahəsində də qarşılıqlı fəaliyyət göstərir.
Qeyd edildiyi kimi, bu gün Azərbaycan müəssisələri Gürcüstan ərazisində fəal şəkildə işləyir. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti Tbilisidə nümayəndəliyini açıb, Kulevidəki neft terminalına investisiya qoyub. Həmçinin qonşu ölkədə "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı - Gürcüstan" törəmə bankı təsis edilib, Azərbaycanın "Embawood" şirkəti mebel istehsalı ilə məşğul olur.
Hazırda Azərbaycanda Gürcüstan kapitalı ilə fəaliyyət göstərən 76 müəssisə və şirkət qeydiyyatdan keçib ki, onlardan 42-si birgə, 9-u 100% Gürcüstan kapitalı, 25-i filial kimi çalışır. İkitərəfli əlaqələrin yaxın perspektivinə gəlincə, burada söhbət artıq enerji və nəqliyyat sektorlarından gedir.
Yenə də üçtərəfli alyans
Bir müddət əvvəl Azərbaycan və Gürcüstan arasında elektrik xətlərinin inkişafını özündə əks etdirən razılıq əldə edilib ki, bu da sonradan Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə vahid elektrik enerjisi sisteminin yaradılmasını nəzərdə tutur. Belə ki, "Azərenerji" ASC və "Gürcüstan Dövlət Elektrik Sistemləri" 2007-ci ilin sonunadək 500 kv-luq "Kavkasioni", 330 kv-luq "Dərbənd" və 330 kv-luq "Qardabani" xətlərinin birləşdirilməsi üzrə bütün texniki tədbirləri başa çatdırmalıdırlar. Ölkələr arasında enerji mübadiləsi imkanlarının gələcək genişləndirilməsi üçün isə Azərbaycan DRES-lə "Qardabani-500" yarımstansiyası arasında 500 kilovoltluq elektrik ötürücü xəttinin bərpası qərara alınıb. Sonrakı mərhələdə bu sistem Türkiyənin elektrik enerjisi nəqli sistemi ilə birləşdiriləcək. Onun yaradılması üç ölkə arasında elektrik enerjisi təchizatının miqyasını artırmağa, həmçinin Avropanın elektrik enerjisi sisteminə çıxışa imkan yaradacaq.
Bununla yanaşı, Azərbaycan ərazisində bu layihəyə aid olan xətlərin 40%-nin təmirə ehtiyacı var. Gürcüstanda isə elektrik enerjisi xətlərinin 90%-i təmir edilməlidir. Türkiyəyə gəlincə, burada layihənin reallaşdırılması üçün tələb olunan komponentlər ümumiyyətlə yoxdur. Qeyd edək ki, bu məlumatlar ötürücü şəbəkələrin monitorinqi nəticəsində üzə çıxıb.
Hələlik elektrik enerjisinin nəqli hazırkı elektrik şəbəkəsi vasitəsilə həyata keçirilir. "Azərenerji" və "Elektrik Enerjisi Sistemi Kommersiya Operatoru" 2006-cı ilin noyabrında Azərbaycan və Gürcüstanın enerji sistemləri arasında elektrik enerjisinin mübadiləsinə dair əldə edilmiş razılaşmanın müddətinin uzaldılmasına çalışır.
Gələn il Azərbaycan qazının Gürcüstan istehlakçılarına verilməsinə dair aparılan danışıqlar da yaxın bir ay ərzində başa çatdırılmalıdır. Xatırladaq ki, bu sahədə tərəflər arasında mövcud olan razılaşmanın müddəti oktyabrın əvvəllərində başa çatsa da, o, ixracın müvəqqəti dayandırılması üzündən istifadə edilməyib. Sənədə əsasən, Azərbaycan Gürcüstana ayda 30 milyon kubmetr qazı min kub metri 120 dollardan verməlidir. Bu ilin əvvəlindən qonşu dövlətə 250 milyon kubmetrdən artıq qaz nəql edilib.
Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyev hesab edir ki, nəqlin davam etdirilməsi Azərbaycanın qaz balansı və ölkənin daxili tələbatlarının ödənilməsinin səviyyəsindən asılı olacaq. Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycanın "mavi yanacaq"a daxili tələbatı sutkada 28-29 milyon kubmetr olduğu halda, ölkədə ümumilikdə cəmi 25 milyon kubmetr qaz hasil edilir.
ARDNŞ-ın qazı ilə yanaşı, Gürcüstana "Şahdəniz" yatağından əldə edilən "mavi yanacaq" da nəql edilir - bu yataqdan qonşu dövlətə gündə 0,8 milyon kubmetr qaz verilir. 2007-ci ildə qaz nəqlinin həcminin 500 milyondan 700 milyon kubmetrə qaldırılması gözlənilir. Gələn il isə "Şahdəniz"dən Gürcüstana verilən qazın həcmi 300 milyon kubmetrə yaxın olacaq.
Qeyd edək ki, hazırda "Azəriqaz"la ixracın mümkün həcminə dair danışıqlar aparılır. "Şahdəniz" qazının nəql qiyməti isə min kubmetr üçün 63 dollar təşkil edir.
Yol tikilir, aviareyslər artır
Nəqliyyat sektoruna gəlincə, hazırda bu sahədə əsas diqqət Qars-Axalkalaki-Tbilisi-Bakı dəmir yolunun tikintisinə yönəldilib. Nəqliyyat naziri Ziya Məmmədov hesab edir ki, dəmir yolunun Gürcüstan hissəsinin tikintisinə noyabrın ortalarında başlanılacaq. Qeyd edək ki, həmin ərazinin inşası üçün Azərbaycan hökuməti Dövlət Neft Fondunun hesabından Gürcüstana 200 milyon dollara yaxın kredit ayırıb. 25 il müddətinə nəzərdə tutulan kredit illik 1%-lə verilib. Kreditin istifadəsi iki il üçün nəzərdə tutulub və onun bir hissəsi 2009-cu ilə düşəcək. Maliyyə Azərbaycanın Beynəlxalq Bankı və onun Gürcüstandakı törəməsi olan ABB-Gürcüstan vasitəsilə köçürüləcək. Hələlik "Marabda-Karsaxi dəmir yolu" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətin hesabına cari işlər, əmək haqlarının verilməsi və s. üçün 280 min dollar köçürülüb. Tikintiyə dair tenderin başa çatmasından sonra isə kreditin əsas hissəsinin köçürülməsinə başlanılacaq. 2007-ci ildə kreditin 40 milyon dollarlıq ilk hissəsinin verilməsi nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, Qars-Axalkalaki-Tbilisi-Bakı dəmir yolu layihəsi 98 kilometrlik Qars-Axalkalaki hissəsinin tikintisini də nəzərdə tutur ki, bu yolun 68 kilometri Türikyə, 30 kilometri isə Gürcüstan ərazisinə düşür. Dəmir yolunun Axalkalaki-Tbilisi hissəsində də müəyyən bərpa işlərinin görülməsinə ehtiyac var. Gürcüstan-Türkiyə sərhədində isə təkərlərin dəyişdirilməsi üçün məntəqə tikiləcək. Bu iş Türkiyədə 220, Gürcüstanda isə 202 milyon dollar dəyərində qiymətləndirilir.
Dəmir yolundan başqa, Azərbaycan və Gürcüstan nəqliyyat sektorunun digər sahələrində də mümkün əməkdaşlığa diqqət ayırmaq fikrindədirlər. Məsələn, bir müddət əvvəl tərəflər arasında uçuşların təhlükəsizliyinin artırılması, hava əlaqəsində həcm, tezlik, tarif və təyinat məntəqələrinin dəyişdirilməsinə dair razılıq əldə olunub. 2008-ci ilin əvvəllərində isə beynəlxalq hava əlaqəsinə dair yeni müqavilənin imzalanması planlaşdırılır. Z.Noqaideli hesab edir ki, protokol tərəflər arasında ikitərəfli hava əlaqəsinin gündə 2-3 dəfəyədək artırılmasına imkan yaradacaq. Qeyd edək ki, hazırda Bakı-Tbilisi-Bakı marşrutu üzrə həftədə 10 aviareys həyata keçirilir. Bununla yanaşı, Bakı ilə Batumi şəhərləri arasında aviareyslərin təşkili məsələsi də gündəmdədir.
Azərbaycandan gedən yüklərin Ermənistana keçməsi davam edir?
Lakin bəzən elə olur ki, hətta dostlar da bir-birini aldadır. Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərində də belə hala rast gəlinib. Elə indinin özündə də Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsi hesab edir ki, Azərbaycandan Gürcüstana gedən bəzi yüklər hələ də Azərbaycanın torpaqlarının 20%-ni işğal altında saxlayan Ermənistana ötürülür. Gürcüstan tərəfi bunun onların icazəsi olmadan həyata keçirildiyini bildirsə də, oxşar halların qarşısının alınması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi üçün yeni təkliflər hazırlanıb.
Bu, yeganə problem deyil. Daha bir problem Gürcüstanın Azərbaycana 16.189.573 dollarlıq dövlət borcundan gedir. Qeyd edək ki, bu borc 1992-1994-cü illərdə dövlət şirkətləri arasındakı təsərrüfat əməliyyatları nəticəsində yığılıb. Borcun ödənməsi ilə əlaqədar 2006-cı il avqustun 17-də Batumidə əldə edilən hökumətlərarası razılaşmaya əsasən, proses üç mərhələdə həyata keçirilməlidir. İlk mərhələdə 2006-cı ilin sonunadək borcun 2,7 milyon dollarlıq hissəsinin ödənməsi nəzərdə tutulmuşdu ki, bu da artıq baş verib. İkinci mərhələdə Gürcüstan 2007-2021-ci illər arasında 3,239 milyon dolları ödəməlidir. Üçüncü mərhələdə isə 2010-2025-ci illər aralığında borcun qalan hissəsinin qaytarılması nəzərdə tutulub. Borcun illik faizi 3%-dir və Gürcüstan bu məbləği vaxtlı-vaxtında ödəyir.
İndisə qonşu ölkənin maliyyəçiləri yeni təkliflə çıxış ediblər. Söhbət borcun imtiyazlı şəkildə birdəfəyə ödənməsindən gedir. Gürcüstan başqa ölkələrə olan dövlət borcunun ödənməsində bu təcrübədən istifadə edir. Məsələn, Avstriyaya olan borcun qaytarılmasında Tbilisi məbləğin bir hissəsinin ləğv edilməsini, qalan hissənin isə vaxtından əvvəl və birdəfəyə ödənməsini təklif edir.
Azərbaycan tərəfi borcun bu formada ödənməsi təklifi ilə razı deyil. Amma Gürcüstanla münasibətlərin xarakterini nəzərə alsaq, Azərbaycan hökumətinin bu mövqeyində uzun müddət israr etməyəcəyini söyləmək olar.

Is there anything you would not do for a friend, especially if it is a strategic friend? For example, for the sake of good relations with Georgia, Azerbaijan has issued a low-rate credit for the construction of the Kars-Akhalkalaki railway, sells natural gas for commercially (and politically) low prices (though gas is a strategic product), puts up with discrimination against Georgian Azerbaijanis and makes a lot of other concessions. According to Georgian Prime Minister Zurab Noghaideli, energy and transport cooperation between the two neighbours is "a good example of cooperation in any region of the world".
But it turns out that this is not everything. Azerbaijan has an exemplary influence on Georgia. According to Noghaideli, the pace of economic growth in Azerbaijan also affects Georgia, which is proved by the 12 per cent growth in Georgian GDP. In other words, Georgia benefits from its cooperation with Azerbaijan. They say that we benefit from this friendship as well. Firstly, Georgia is an important link in the transport chain that connects Azerbaijan and Europe. Secondly, it is one of the first countries where major Azerbaijani businesses such as the State Oil Company of Azerbaijan, the banking sector and others have started investing.
All these mutual interests have given an impetus to the growth in the commodity turnover between the two countries which totaled 301.6 million dollars in January-August 2007. This is 46.6 per cent higher in comparison with the same period of last year. Azerbaijan's export to Georgia accounted for 147.6 per cent (up to 253.7 million dollars) and Georgian export to Azerbaijan - 141.7 per cent (up to 47.9 million dollars).
More to come!
Of course, the two countries are not going to stop at what they have achieved, which is why they are working on a long-term economic cooperation programme till 2018. The two countries have potential opportunities to expand the amount of supplies and stimulate cooperation in the sphere of small and medium-sized businesses, involving investors in the implementation of mutually beneficial projects and strengthening direct relations between economic entities.
For example, it is planned to create a mechanism to export Azerbaijani and Georgian agricultural produce to foreign markets. Apart from that, it is planned to create joint ventures in the agro-industrial complex and light industry. It is planned to set up a joint venture to produce juices and dairy products in Dmanisi and Sagareji districts, wine - in Bolnisi District, carpet-weaving and textile workshops in Marneuli, Gardabani and other regions of Georgia. The issue of creating a market of nitrogen fertilizers is also being considered.
In order to bring in investment and establish direct contracts between business circles, it is planned to organize business forums and investment fairs in border areas. The Ministries of Economic Development and Agriculture of Azerbaijan and Georgia will help organize leasing of agricultural equipment and tools manufactured by the two countries.
As we said, Azerbaijani enterprises are actively working in Tbilisi. The Azerbaijani State Oil Company has opened an office in Tbilisi and invested in the Kulevi oil terminal. A daughter bank, the International Bank of Azerbaijan - Georgia, has also been set up. The Azerbaijani company Embawood has started manufacturing furniture.
There are 76 enterprises and organizations with Georgian capital in Azerbaijan at the moment. Forty-two of them are joint ventures, while nine are enterprises with 100 per cent Georgian capital. There are also 25 representative offices and branches. As for the future prospects of bilateral projects, they cover only the energy and transport spheres for the time being.
A trilateral alliance again
Recently, Azerbaijan and Georgia reached an agreement to develop power lines between the two countries, which will serve to create a single energy system between Azerbaijan, Georgia and Turkey.
Azarenerji and the Georgian State Power System intend to carry out all technical measures by the end of 2007 to connect the Kavkasioni (500 kW), Derbent (330 kW) and Gardabani (330 kW) power lines.
In order to expand the exchange of energy between the countries, a decision has been made to restore the 500 kW power line Mukhranis-Veli between the Azerbaijani State District Power Station and the Gardabani 500 substation (Georgia). In the future, this system will connect to the Turkish energy system. Its establishment will make it possible to increase the volume of power supplies between the three countries, synchronize the three countries' energy systems and connect to the European power generating system. At the same time, 40 per cent of the power lines that will be covered by this project in Azerbaijan need repairing. In Georgia, it is necessary to repair about 90 per cent of all power lines. In Turkey, there is a total absence of components required for power lines. This information was obtained during a survey of power lines.
For the time being, power is supplied by the currently operating energy network. Azarenerji and the Commercial Operator of the Power Generating System are preparing to extend the term of the contract on energy exchange between the power generating systems of Azerbaijan and Georgia, which was signed in November 2006.
The negotiations on natural gas supplies from Azerbaijan to Georgian consumers next year will also be completed within two months. The term of the current agreement expires in early October, but it was implemented as the export of gas was suspended. Azerbaijan is supposed to supply 30 million cubic metres of gas to Georgia every month at a rate of 120 dollars for 1,000 cubic metres. More than 250 million cubic metres were supplied for Georgia's domestic needs in the first six months.
Azerbaijani Minister of Industry and Energy Natiq Aliyev thinks that the continuation of export depends on Azerbaijan's gas balance and on the possibility of meeting the country's domestic needs. Azerbaijan's daily demand for gas is 28-29 million cubic metres today, while the country extracts only 25 million cubic metres.
Apart from SOCAR's own gas, Georgia has also received gas from Sah Daniz - 0.8 million cubic metres per day. In 2007, the volume of gas supplies is expected to be from 500 to 700 million cubic metres. Next year, Georgia will get about 300 million cubic metres from Sah Daniz. Negotiations are currently continuing with Azariqaz on possible volumes of export. The tariff for gas supplies from Sah Daniz is 63 dollars for 1,000 cubic metres.
A new road and more flights…
As far as the transport sector is concerned, it is dominated by the project on the construction of the Kars-Akhalkalaki-Tbilisi-Baku railway transport corridor. Minister of Transport Ziya Mammadov thinks that the first construction work on the Georgian sector will begin in mid-November. The Azerbaijani government has allocated 200 million dollars to Georgia from the State Oil Fund of Azerbaijan with an annual rate of one per cent for 25 years in order to carry out work on the Georgian sector. The credit will be used in two years. The money is transferred through the International Bank of Azerbaijan and its daughter bank in Georgia - IBA-Georgia.
For the time being, the Marabda-Kartsakhi Railway limited liability company has been given 280,000 dollars for the project - to pay salaries and so on. After the tender to select a construction contractor, the main sum will be paid. It is planned to transfer the first part of the credit - 40 million dollars - in 2007.
It must be noted that the project of the Kars-Akhalkalaki-Tbilisi-Baku railway transport corridor includes the construction of the 98 km Kars-Akhalkalaki railroad, of which 68 km will be in Turkish and 30 km in Georgian territory. Some reconstruction work is also required in the Akhalkalaki-Tbilisi sector. A point to replace mounted axles will be built on the Georgian-Turkish border. Construction work in Turkey is estimated at 220 million and in Georgia - at 202 million dollars.
Apart from the railway, Azerbaijan and Georgia have decided to pay attention to possible cooperation in other transport spheres. For example, an agreement was reached recently to increase flight safety and lift restrictions on containers, frequencies, tariffs and destinations in the sphere of air communications and air transport. In early 2008, it is planned to sign an additional protocol to the agreement on international air communications. Noghaideli believes that the protocol will make it possible to increase the frequency of bilateral air communications to two or three flights per day. Ten Baku-Tbilisi-Baku flights are carried out every week right now. Apart from that, the issue of opening air flights between Baku and Batumi will be considered as well.
Is Azerbaijani cargo still going to Armenia?
However, sometimes friends fail each other. This has happened in Azerbaijani-Georgian relations before. The State Customs Committee (SCC) of Azerbaijan supposes that some cargo bound for Georgia still goes to Armenia, a country that has occupied 20 per cent of Azerbaijani territory. However, the Georgians say that all this is being done unbeknown to them. But just in case, both sides have drawn up a new agreement in order to improve the mechanism of preventing the redirection of cargo going through the territory of the two countries.
There is another problem - Georgia owes Azerbaijan more than 16 million dollars, a debt that accumulated in 1992-94 as a result of economic operations between state enterprises. According to the agreement between the two countries' governments on the restructuring of the debt, which was signed in Batumi on 17 August 2006, the debt will be paid off in three stages. In the first stage, it was planned to pay 2.7 million dollars by the end of 2006, which has already been done. In the second stage, Georgia will pay 3.239 million from 2007 to 2021. The third part of the debt will be paid off from 2010 to 2025. The interest rate on the debt is three per cent annually, which the Georgian side is paying in a timely fashion.
Now Georgian financiers have made new proposals on the one-off privileged payment of the debt ahead of schedule. Pointing out their experience in repaying their debts to other countries, such as Austria, they suggest writing off half of the debt and paying the rest of it ahead of time.
However, the government of Azerbaijan does not agree with this way of payment. Considering the nature of relations with Georgia, we may suppose that our government will not be so insistent on this issue...