QEYRİ-NÜMUNƏVİ REGİONDA "NÜMUNƏVİ" ƏMƏKDAŞLIQ
Dostluq üçün hər şeyə hazır olmalısan! Ələlxüsus da, bu dostluq strateji xarakter daşıyırsa. Məsələn, Azərbaycan Gürcüstanla münasibətlərin xətrinə, Qars-Axalkalaki dəmir yolunun bir hissəsinin tikintisi üçün ona dəyər-dəyməzinə kredit ayırır, kommersiya (və siyasi - çünki qaz  strateji məhsuldur) baxımından özü üçün əlverişsiz qiymətə təbii qaz satır, haradasa Gürcüstan azərbaycanlılarına qarşı ayrı-seçkiliyə göz yumur və saysız-hesabsız digər güzəştlərə gedir. Bir sözlə, bu ölkənin baş naziri Zurab Noqaideli demişkən, iki qonşunun enerji və nəqliyyat sahələrindəki birgə işi  "dünyanın istənilən regionu üçün nümunəvi ola bilər".
Amma sən demə, məsələ bununla bitmirmiş. Məlum olur ki, Azərbaycan həm də Gürcüstana çox "nümunəvi" şəkildə təsir göstərir. Z.Noqaidelinin etiraf etdiyi kimi, Azərbaycandakı iqtisadi artımın templəri Gürcüstana da təsir göstərir və onun ölkəsinin ÜDM-dəki 12 faizlik artım da bunun göstəricisidir.
Başqa sözlə desək, Azərbaycanla əməkdaşlıq etmək Gürcüstana sərfəlidir.
Amma bu əməkdaşlıqda Azərbaycan üçün də səmərə olanı var. Əvvəla, Gürcüstan Azərbaycanı Avropa ilə birləşdirən nəqliyyat zəncirinin vacib hissəsidir. Digər tərəfdən, bu ölkə Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti, bank sektoru və s. timsalında iri biznes sahələrinin üz tutduğu ilk ölkələrdəndir.
Bütün bu qarşılıqlı maraqlar iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin artımına əsas səbəbdir. 2007-ci ilin yanvar-avqust aylarında bu rəqəm ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 46,6% artaraq 301,6 milyon dollara çatıb. Bununla yanaşı, Azərbaycandan Gürcüstana ixracın həcmi 147,6% (253,7 milyon dollaradək), Gürcüstandan idxalın həcmi isə 141,7% (47,9 milyon dollaradək) artıb.
Hələ bu harasıdır!
Təbii ki, tərəflər əldə edilənlərlə kifayətlənmək fikrində deyillər və bu səbəbdən də 2018-ci ilədək uzunmüddətli iqtisadi əməkdaşlıq proqramı üzərində iş gedir. İki ölkə arasında nəql olunan malların nomenklaturasının genişləndirilməsi, kiçik və orta biznesdə kooperasiya əlaqələrinin stimullaşdırılması, qarşılıqlı layihələrin reallaşdırılmasına investorların cəlb olunması və sənaye subyektləri arasında birbaşa əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün yaxşı potensial var. Hazırda Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında kənd təsərrüfatı məhsullarının xarici bazarlara çıxarılması sahəsində qarşılıqlı fəaliyyəti nəzərdə tutan mexanizmin hazırlanması üzərində iş gedir. Bundan başqa, aqrar səneye və yüngül sənayedə birgə müəssisənin yaradılması gündəmdədir. Həmçinin, şirə və nektarların istehsalı, Dmanisi və Saqarecskdə süd məhsullarının istehsalı, Bolnisidə şərab istehsalı, Marneuli, Qardabani və Gürcüstanın digər rayonlarında xalçaçılıq və parça sexlərinin yaradılması ilə əlaqədar birgə müəssisələrin təsis edilməsi təklifi də var. Azərbaycanda azot məhsullarının satışı bazarının yaradılması nəzərdə tutulub və s.
İki ölkənin işgüzar dairələri arasında birbaşa əlaqələrin yaradılması, investisiyaların cəlbi məqsədilə sərhəd rayonlarda biznes-forumların, investisiya yarmarkalarının keçirilməsi planlaşdırılır. Azərbaycan və Gürcüstanın iqtisadi inkişaf və kənd təsərrüfatı nazirlikləri kənd təsərrüfatı texnikasının, tərəflərin istehsal etdiyi avadanlıq, mexanizm və dəzgahların lizinqi sahəsində də qarşılıqlı fəaliyyət göstərir.
Qeyd edildiyi kimi, bu gün Azərbaycan müəssisələri Gürcüstan ərazisində fəal şəkildə işləyir. Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti Tbilisidə nümayəndəliyini açıb, Kulevidəki neft terminalına investisiya qoyub. Həmçinin qonşu ölkədə "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı - Gürcüstan" törəmə bankı təsis edilib, Azərbaycanın "Embawood" şirkəti mebel istehsalı ilə məşğul olur.
Hazırda Azərbaycanda Gürcüstan kapitalı ilə fəaliyyət göstərən 76 müəssisə və şirkət qeydiyyatdan keçib ki, onlardan 42-si birgə, 9-u 100% Gürcüstan kapitalı, 25-i filial kimi çalışır. İkitərəfli əlaqələrin yaxın perspektivinə gəlincə, burada söhbət artıq enerji və nəqliyyat sektorlarından gedir.
Yenə də üçtərəfli alyans
Bir müddət əvvəl Azərbaycan və Gürcüstan arasında elektrik xətlərinin inkişafını özündə əks etdirən razılıq əldə edilib ki, bu da sonradan Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə vahid elektrik enerjisi sisteminin yaradılmasını nəzərdə tutur. Belə ki, "Azərenerji" ASC və "Gürcüstan Dövlət Elektrik Sistemləri" 2007-ci ilin sonunadək 500 kv-luq "Kavkasioni", 330 kv-luq "Dərbənd" və 330 kv-luq "Qardabani" xətlərinin birləşdirilməsi üzrə bütün texniki tədbirləri başa çatdırmalıdırlar. Ölkələr arasında enerji mübadiləsi imkanlarının gələcək genişləndirilməsi üçün isə Azərbaycan DRES-lə "Qardabani-500" yarımstansiyası arasında 500 kilovoltluq elektrik ötürücü xəttinin bərpası qərara alınıb. Sonrakı mərhələdə bu sistem Türkiyənin elektrik enerjisi nəqli sistemi ilə birləşdiriləcək. Onun yaradılması üç ölkə arasında elektrik enerjisi təchizatının miqyasını artırmağa, həmçinin Avropanın elektrik enerjisi sisteminə çıxışa imkan yaradacaq.
Bununla yanaşı, Azərbaycan ərazisində bu layihəyə aid olan xətlərin 40%-nin təmirə ehtiyacı var. Gürcüstanda isə elektrik enerjisi xətlərinin 90%-i təmir edilməlidir. Türkiyəyə gəlincə, burada layihənin reallaşdırılması üçün tələb olunan komponentlər ümumiyyətlə yoxdur. Qeyd edək ki, bu məlumatlar ötürücü şəbəkələrin monitorinqi nəticəsində üzə çıxıb.
Hələlik elektrik enerjisinin nəqli hazırkı elektrik şəbəkəsi vasitəsilə həyata keçirilir. "Azərenerji" və "Elektrik Enerjisi Sistemi Kommersiya Operatoru" 2006-cı ilin noyabrında Azərbaycan və Gürcüstanın enerji sistemləri arasında elektrik enerjisinin mübadiləsinə dair əldə edilmiş razılaşmanın müddətinin uzaldılmasına çalışır.
Gələn il Azərbaycan qazının Gürcüstan istehlakçılarına verilməsinə dair aparılan danışıqlar da yaxın bir ay ərzində başa çatdırılmalıdır. Xatırladaq ki, bu sahədə tərəflər arasında mövcud olan razılaşmanın müddəti oktyabrın əvvəllərində başa çatsa da, o, ixracın müvəqqəti dayandırılması üzündən istifadə edilməyib. Sənədə əsasən, Azərbaycan Gürcüstana ayda 30 milyon kubmetr qazı min kub metri 120 dollardan verməlidir. Bu ilin əvvəlindən qonşu dövlətə 250 milyon kubmetrdən artıq qaz nəql edilib.
Azərbaycanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyev hesab edir ki, nəqlin davam etdirilməsi Azərbaycanın qaz balansı və ölkənin daxili tələbatlarının ödənilməsinin səviyyəsindən asılı olacaq. Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycanın "mavi yanacaq"a daxili tələbatı sutkada 28-29 milyon kubmetr olduğu halda, ölkədə ümumilikdə cəmi 25 milyon kubmetr qaz hasil edilir.
ARDNŞ-ın qazı ilə yanaşı, Gürcüstana "Şahdəniz" yatağından əldə edilən "mavi yanacaq" da nəql edilir - bu yataqdan qonşu dövlətə gündə 0,8 milyon kubmetr qaz verilir. 2007-ci ildə qaz nəqlinin həcminin 500 milyondan 700 milyon kubmetrə qaldırılması gözlənilir. Gələn il isə "Şahdəniz"dən Gürcüstana verilən qazın həcmi 300 milyon kubmetrə yaxın olacaq.
Qeyd edək ki, hazırda "Azəriqaz"la ixracın mümkün həcminə dair danışıqlar aparılır. "Şahdəniz" qazının nəql qiyməti isə min kubmetr üçün 63 dollar təşkil edir.
Yol tikilir, aviareyslər artır
Nəqliyyat sektoruna gəlincə, hazırda bu sahədə əsas diqqət Qars-Axalkalaki-Tbilisi-Bakı dəmir yolunun tikintisinə yönəldilib. Nəqliyyat naziri Ziya Məmmədov hesab edir ki, dəmir yolunun Gürcüstan hissəsinin tikintisinə noyabrın ortalarında başlanılacaq. Qeyd edək ki, həmin ərazinin inşası üçün Azərbaycan hökuməti Dövlət Neft Fondunun hesabından Gürcüstana 200 milyon dollara yaxın kredit ayırıb. 25 il müddətinə nəzərdə tutulan kredit illik 1%-lə verilib. Kreditin istifadəsi iki il üçün nəzərdə tutulub və onun bir hissəsi 2009-cu ilə düşəcək. Maliyyə Azərbaycanın Beynəlxalq Bankı və onun Gürcüstandakı törəməsi olan ABB-Gürcüstan vasitəsilə köçürüləcək. Hələlik "Marabda-Karsaxi dəmir yolu" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətin hesabına cari işlər, əmək haqlarının verilməsi və s. üçün 280 min dollar köçürülüb. Tikintiyə dair tenderin başa çatmasından sonra isə kreditin əsas hissəsinin köçürülməsinə başlanılacaq. 2007-ci ildə kreditin 40 milyon dollarlıq ilk hissəsinin verilməsi nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, Qars-Axalkalaki-Tbilisi-Bakı dəmir yolu layihəsi 98 kilometrlik Qars-Axalkalaki hissəsinin tikintisini də nəzərdə tutur ki, bu yolun 68 kilometri Türikyə, 30 kilometri isə Gürcüstan ərazisinə düşür. Dəmir yolunun Axalkalaki-Tbilisi hissəsində də müəyyən bərpa işlərinin görülməsinə ehtiyac var. Gürcüstan-Türkiyə sərhədində isə təkərlərin dəyişdirilməsi üçün məntəqə tikiləcək. Bu iş Türkiyədə 220, Gürcüstanda isə 202 milyon dollar dəyərində qiymətləndirilir.
Dəmir yolundan başqa, Azərbaycan və Gürcüstan nəqliyyat sektorunun digər sahələrində də mümkün əməkdaşlığa diqqət ayırmaq fikrindədirlər. Məsələn, bir müddət əvvəl tərəflər arasında uçuşların təhlükəsizliyinin artırılması, hava əlaqəsində həcm, tezlik, tarif və təyinat məntəqələrinin dəyişdirilməsinə dair razılıq əldə olunub. 2008-ci ilin əvvəllərində isə beynəlxalq hava əlaqəsinə dair yeni müqavilənin imzalanması planlaşdırılır. Z.Noqaideli hesab edir ki, protokol tərəflər arasında ikitərəfli hava əlaqəsinin gündə 2-3 dəfəyədək artırılmasına imkan yaradacaq. Qeyd edək ki, hazırda Bakı-Tbilisi-Bakı marşrutu üzrə həftədə 10 aviareys həyata keçirilir. Bununla yanaşı, Bakı ilə Batumi şəhərləri arasında aviareyslərin təşkili məsələsi də gündəmdədir.
Azərbaycandan gedən yüklərin Ermənistana keçməsi davam edir?
Lakin bəzən elə olur ki, hətta dostlar da bir-birini aldadır. Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərində də belə hala rast gəlinib. Elə indinin özündə də Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsi hesab edir ki, Azərbaycandan Gürcüstana gedən bəzi yüklər hələ də Azərbaycanın torpaqlarının 20%-ni işğal altında saxlayan Ermənistana ötürülür. Gürcüstan tərəfi bunun onların icazəsi olmadan həyata keçirildiyini bildirsə də, oxşar halların qarşısının alınması mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi üçün yeni təkliflər hazırlanıb.
Bu, yeganə problem deyil. Daha bir problem Gürcüstanın Azərbaycana 16.189.573 dollarlıq dövlət borcundan gedir. Qeyd edək ki, bu borc 1992-1994-cü illərdə dövlət şirkətləri arasındakı təsərrüfat əməliyyatları nəticəsində yığılıb. Borcun ödənməsi ilə əlaqədar 2006-cı il avqustun 17-də Batumidə əldə edilən hökumətlərarası razılaşmaya əsasən, proses üç mərhələdə həyata keçirilməlidir. İlk mərhələdə 2006-cı ilin sonunadək borcun 2,7 milyon dollarlıq hissəsinin ödənməsi nəzərdə tutulmuşdu ki, bu da artıq baş verib. İkinci mərhələdə Gürcüstan 2007-2021-ci illər arasında 3,239 milyon dolları ödəməlidir. Üçüncü mərhələdə isə 2010-2025-ci illər aralığında borcun qalan hissəsinin qaytarılması nəzərdə tutulub. Borcun illik faizi 3%-dir və Gürcüstan bu məbləği vaxtlı-vaxtında ödəyir.
İndisə qonşu ölkənin maliyyəçiləri yeni təkliflə çıxış ediblər. Söhbət borcun imtiyazlı şəkildə birdəfəyə ödənməsindən gedir. Gürcüstan başqa ölkələrə olan dövlət borcunun ödənməsində bu təcrübədən istifadə edir. Məsələn, Avstriyaya olan borcun qaytarılmasında Tbilisi məbləğin bir hissəsinin ləğv edilməsini, qalan hissənin isə vaxtından əvvəl və birdəfəyə ödənməsini təklif edir.
Azərbaycan tərəfi borcun bu formada ödənməsi təklifi ilə razı deyil. Amma Gürcüstanla münasibətlərin xarakterini nəzərə alsaq, Azərbaycan hökumətinin bu mövqeyində uzun müddət israr etməyəcəyini söyləmək olar.

"ОБРАЗЦОВОЕ" СОТРУДНИЧЕСТВО В НЕОБРАЗЦОВОМ РЕГИОНЕ
Чего только не сделаешь ради дружбы, тем более стратегической! Азербайджан, например, во имя хороших отношений с Грузией за бесценок выделил ей кредит на строительство участка дороги Карс - Ахалкалаки, по коммерчески (и политически, ибо газ - товар стратегический) невыгодным для себя ценам продает природный газ, почему-то мирится с дискриминацией грузинских азербайджанцев и идет еще на массу других уступок. В общем, как сказал премьер-министр этой страны Зураб Ногаидели, совместная работа двух соседей в энергетических и транспортных секторах является "образцом сотрудничества в любом регионе мира".
Но и это, оказывается, еще не все. Азербайджан, как оказалось, вдобавок образцово влияет на Грузию. По признанию того же З.Ногаидели, темпы роста экономики в Азербайджане сказываются и на Грузии, свидетельством чего является 12-процентный рост ВВП его страны. Иными словами, сотрудничать Грузии с Азербайджаном выгодно. Говорят, нам тоже есть польза от этой дружбы. Во-первых, Грузия важный узел в транспортной цепочке, связывающей Азербайджан с Европой. Во-вторых, она - одна из первых стран, куда устремился крупный азербайджанский бизнес в лице Госнефтекомпании Азербайджана, банковского сектора и т.д.
Все эти взаимные интересы и являются основным толчком к росту товарооборота между странами, который за январь-август 2007 года составил $301,6 млн., что на 46,6% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом рост экспорта из Азербайджана в Грузию составил 147,6% (до $253,7 млн.), а из Грузии в АР - 141,7% (до $47,9 млн.).
То ли еще будет!
Естественно, что останавливаться на достигнутом стороны не собираются, а посему разрабатывают программу долгосрочного экономического сотрудничества до 2018 года. Ведь между странами имеются потенциальные возможности для расширения номенклатуры поставляемых товаров, стимулирования кооперационных связей в сфере малого и среднего бизнеса, привлечения инвесторов к реализации взаимовыгодных проектов и укрепления прямых связей между хозяйствующими субъектами.
В частности, предусматривается создание механизма по экспорту производимой в Азербайджане и Грузии сельскохозяйственной продукции на внешние рынки. Помимо этого рассматривается возможность создания совместных предприятий в агропромышленном комплексе и легкой промышленности. Предлагается создание СП по производству соков и нектаров, молочной продукции в Дманисском и Сагареджском, вина - в Болнисском, ковровых и ткацких цехов - в Марнеульском, Гардабанском и других районах Грузии. Также прорабатывается вопрос создания рынка по продаже азотных удобрений в Азербайджане.
В целях привлечения инвестиций и налаживания прямых контактов между деловыми кругами планируется организовать бизнес-форумы и инвестиционные ярмарки в приграничных регионах. Министерства экономического развития и сельского хозяйства Азербайджана и Грузии окажут также содействие в организации лизинга сельхозтехники, оборудования, механизмов и станков, производимых сторонами.
Как уже было сказано, сегодня азербайджанские предприятия активно работают на территории Тбилиси. Госнефтекомпания Азербайджана открыла представительство в Тбилиси, вложила инвестиции в нефтяной терминал Кулеви. Также учрежден дочерний банк "Международный банк Азербайджана - Грузия", азербайджанской компанией Embawood организовано производство мебели.
В Азербайджане на текущий момент зарегистрировано 76 предприятий и организаций с участием грузинского капитала, из них 42 совместных, 9 - со 100-процентным грузинским капиталом, а также 25 представительств и филиалов. Что касается ближайших перспектив двусторонних проектов, то они пока охватывают уже названные энергетический и транспортный секторы.
И вновь трехсторонний альянс
Недавно Азербайджан и Грузия достигли договоренности по развитию линий электропередачи между странами, что в последующем послужит созданию единой электроэнергетической системы Азербайджан - Грузия - Турция.
"Азерэнержи" и ООО "Грузинская государственная электросистема" до конца 2007 года намерены выполнить все технические мероприятия по реализации замыкания кольца по линиям "Кавкасиони" (500 кВ), "Дербент" (330 кВ) и "Гардабани" (330 кВ).
Для последующего расширения возможностей энергоперетока между странами принято решение о восстановлении 500-киловольтной линии электропередачи "Мухранис - Вели" между Азербайджанской ГРЭС и подстанцией "Гардабани 500" (Грузия). В дальнейшем эта система будет соединена с турецкой системой транспортировки электроэнергии. Ее создание позволит увеличить объемы поставок электроэнергии между тремя странами и синхронизировать энергетические системы трех стран, а также выйти на Европейскую электроэнергетическую систему. При этом на территории Азербайджана 40% линий, которые будут охвачены в рамках этого проекта, требуют ремонта. В Грузии необходимо отремонтировать уже около 90% линий электропередачи. На территории же Турции вообще наблюдается полное отсутствие компонентов, необходимых для ЛЭП. Эти данные были получены в ходе проведенного мониторинга передающих сетей.
Пока же электропередача осуществляется по ныне действующей энергосети. АО "Азерэнержи" и ООО "Коммерческий оператор электроэнергетической системы" готовятся к продлению срока договора об обмене электроэнергией между энергосистемами Азербайджана и Грузии, подписанного в ноябре 2006 года.
В течение месяца-другого переговоры будут завершены и относительно поставок природного газа из Азербайджана грузинским потребителям в будущем году. Срок действующего соглашения завершается в начале октября, но оно не было исполнено из-за временной приостановки экспорта. Ежемесячно Азербайджан должен был поставлять в Грузию 30 млн. кубометров газа по цене $120 за 1 тыс. кубометров. В первом полугодии на внутренние нужды Грузии поставлено свыше 250 млн. кубометров.
Министр промышленности и энергетики Азербайджана Натиг Алиев считает, что продолжение экспорта зависит от газового баланса Азербайджана и возможностей удовлетворения внутренних потребностей страны. Сегодня ежесуточная потребность Азербайджана в газе составляет 28-29 млн. кубометров, а в стране добывается всего 25 млн. кубометров.
Помимо собственного газа ГНКАР поставки в Грузию осуществляются также за счет газа, добытого с месторождения "Шахдениз", - по 0,8 млн. кубометров ежедневно. В 2007 году объемы поставок газа ожидаются на уровне от 500 до 700 млн. кубометров. В будущем же году с "Шахдениза" будет отправлено в Грузию около 300 млн. Кубометров, и в настоящее время ведутся переговоры с "Азеригазом" о возможных объемах экспорта. Тарифы по поставкам газа из "Шахдениза" определены на уровне $63 за 1 тыс. кубометров.
Дорога строится, авиарейсы учащаются…
Что касается транспортного сектора, то здесь сейчас главенствует проект строительства железнодорожного транспортного коридора Карс - Ахалкалаки - Тбилиси - Баку. Как считает министр транспорта Зия Мамедов, первые строительные работы на грузинском участке начнутся в середине ноября. На проведение работ на грузинском участке за счет Государственного нефтяного фонда правительство Азербайджана предоставило Грузии $200 млн. кредита на 25 лет по годовой ставке 1%. Освоение кредита рассчитано на два года - с частичным переходом финансирования на 2009 год. Средства перечисляются через Международный банк Азербайджана и его дочерний банк в Грузии - МБА-Грузия.
Пока обществу с ограниченной ответственностью "Железная дорога Марабда - Карцахи" перечислено $280 тыс. для текущей работы, выплаты заработной платы и т.д. По завершении тендера на отбор строительного подрядчика начнется выплата основной суммы кредита на проведение работ. В 2007 году планируется перечислить первую часть кредита - $40 млн.
Напомним, что проект создания железнодорожного транспортного коридора Карс - Ахалкалаки - Тбилиси - Баку включает строительство железнодорожной ветки Карс - Ахалкалаки протяженностью 98 км, из которых 68 км приходятся на долю турецкой, а 30 км - грузинской территории. Определенная реконструкция необходима и на участке Ахалкалаки - Тбилиси. На грузино-турецкой границе также будет построен пункт по замене колесных пар. Строительные работы в Турции оцениваются в $220 млн., в Грузии - в $202 млн.
Кроме железной дороги Азербайджан и Грузия решили обратить внимание и на возможности сотрудничества в других сферах транспорта. Например, недавно достигнута договоренность о повышении уровня безопасности полетов и снятии ограничений по емкостям, частотам, тарифам и пунктам назначения в области воздушного сообщения, авиатранспорта, а в начале 2008 года планируется подписание дополнительного протокола к соглашению о международном воздушном сообщении. Как считает З.Ногаидели, протокол позволит увеличить частоту двустороннего авиасообщения до 2-3 рейсов в день. Сейчас по маршруту Баку - Тбилиси - Баку осуществляются 10 авиарейсов в неделю. Помимо этого будет прорабатываться вопрос открытия авиасообщения между городами Баку и Батуми.
Грузы из Азербайджана все еще идут в Армению?
Однако порой бывает, что и друзья подводят. Такое в азербайджано-грузинских отношениях уже наблюдалось. Вот и сейчас Государственный таможенный комитет Азербайджана (ГТК) предполагает, что некоторые грузы, идущие из Азербайджана в Грузию, все еще поступают в Армению, оккупировавшую 20% территории Азербайджана. Правда, грузины говорят, что все это делается без их ведома. Но на всякий случай для усовершенствования механизма недопущения переадресации грузов, следующих транзитом через территорию двух стран в обход достигнутых договоренностей и в ущерб национальным интересам каждой из сторон, подготовлено новое соглашение.
Есть еще одна проблема - урегулирование внешнего долга Грузии Азербайджану в размере $16.189.573, образовавшегося в 1992-1994 гг. в результате хозяйственных операций между госпредприятиями. Согласно межправительственному соглашению о реструктуризации долга Грузии перед Азербайджаном, подписанному в Батуми 17 августа 2006 года, погашение его будет происходить в три этапа. На первом было предусмотрено погашение части долга в $2,7 млн. до конца 2006 года, что уже осуществлено. На втором этапе Грузия выплатит $3,239 млн. в период с 2007 по 2021 год. Погашение третьей части долга должно начаться в 2010 году и завершиться в 2025-м. Ставка по долгу составляет 3% в год, которые также аккуратно выплачиваются грузинской стороной.
Теперь же грузинские финансисты выступили с новыми предложениями о досрочном одноразовом льготном погашении долга. Так, приводя практику урегулирования внешнего долга с другими странами, к примеру с Австрией, они предлагают половину задолженности списать, а оставшуюся часть выплатить досрочно.
Однако правительство Азербайджана не согласно с этой формой оплаты. Правда, зная характер отношений с Грузией, можно не исключить, что отстаивать свою прежнюю позицию в данном вопросе наше правительство будет недолго…