Çərşənbə axşamı, 09:57
Energetika sahəsində əməkdaşlıq Avropa siyasətinin ən vacib və ayrılmaz hissəsinə çevrilir. Oktyabrın 10-11-də Vilnüsdə keçirilmiş enerji təhlükəsizliyi məsələlərinə dair beynəlxalq konfrans da bunu bir daha təsdiq etdi. Vilnüs forumunda Azərbaycan, Gürcüstan, Latviya, Litva, Polşa, Rumıniya və Ukrayna liderləri, həmçinin dünyanın 12 ölkəsinin hökumət nümayəndələri və aparıcı beynəlxalq enerji şirkətlərinin təmsilçiləri iştirak edirdilər. Forumda energetika sahəsində qlobal çağırışlar, əsas istehsalçılar, istehlakçılar və tranzit ölkələr arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq, Avropa İttifaqı ilə Rusiya arasında enerji dialoqunun, həmçinin Avropa İttifaqının Xəzər regionu və Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığının perspektivləri və digər məsələlər müzakirə edildi.
Forumun ilk günündə, bu ilin mayında ilk enerji sammitinin keçirildiyi şəhərin adına uyğun olaraq, "Krakov beşliyi" adlandırılan Azərbaycan, Gürcüstan, Litva, Polşa və Ukraynanın əlaqədar nazirliklərinin nümayəndələri enerji sektorunda əməkdaşlığa dair qurumlararası sazişə imza atdılar.
Tərəflər Xəzər dənizindəki karbohidrogen ehtiyatlarının dünya bazarına çıxarılması üçün Azərbaycan, Gürcüstan, Ukrayna və Polşa ərazisindən keçən və kommersiya baxımından cəlbedici dəhlizin yaradılması və inkişafına dair razılıq əldə etdilər. Həmçinin tranzit şəbəkəsinin, o cümlədən dəniz daşımaları və kəmər dəhlizlərinin təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi yolları da araşdırıldı.
Kursivlə işarələdiyimiz ifadənin üzərində xüsusilə dayanmaq istərdik. Bakı bu layihəyə siyasi dəstək versə də, onda real iştirak məsələsini kommersiya rentabelliyi ilə bağlayır.
Bundan başqa, tərəflər həmçinin karbohidrogen ehtiyatlarının tranzit marşrutlarının və mənbələrinin müəyyənləşdirilməsi məsələsində də razılığa gəliblər. Söhbət hazırda mövcud olan Odessa-Brodı ("Dostluq" kəmərinin cənub qolu) və Polşanın Adamova Zastava ("Dostluq" kəmərinin digər qolu) neft kəmərləri marşrutlarını birləşdirəcək, uzunluğu 250 kilometrə yaxın olan Brodı (Ukrayna) - Adamova Zastava (Polşa) kəmərinin çəkilməsindən gedir. Oradan kəmər Plotsk və Qdansk neft emalı zavodlarına qədər (sonuncu Baltik dənizinin sahilində yerləşir) uzanacaq. Əgər bu "bənd" tikilərsə, o, Xəzər və Qara dənizləri regionlarını Baltika ilə birləşdirəcək və Xəzər neftinin Avropaya tranziti üçün yeni yola çevriləcək. Bu isə Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyinin təminatı ilə bağlı strateji məqsədlərinə uyğundur.
Hazırda Avropa İttifaqının fondları ilə ümumi dəyəri təxminən 400 milyon dollar olan bu layihənin maliyyələşdirilməsi məsələsi müzakirə edilir. Qara dənizdən neft kəmərinin Baltik dənizinə çəkilməsinin təxminən 2012-ci ilədək yekunlaşması nəzərdə tutulub.
Bu layihənin vacib strateji əhəmiyyəti həm də onunla izah edilir ki, bu kəmər yalnız ərazisindən keçəcəyi ölkələrin (Gürcüstan, Ukrayna, Polşa) deyil, həm də qonşu Litva, Latviya və Belarusun da Azərbaycan və Orta Asiya nefti ilə təchizatını təmin edəcək. Məsələn, Polşa  bu ölkənin "PKN Orlen" şirkəti tərəfindən idarə olunan Maceyksk Neft Emalı Zavodunu (Litva) xammalla təmin edə bilər. Xatırladaq ki, "Dostluq" kəmərindəki qəzadan sonra bu zavod çox ağır vəziyyətə düşüb. Çünki o, Rusiya xammalından məhrum olur - xammalın tankerlərlə daşınması olduqca baha başa gəlir.
Qeyd edək ki, 2001-ci ildə tikilmiş və ildə 9 milyon ton neft daşımaq gücündə olan Odessa-Brodı kəməri, Qazaxıstan neftinin Qara dəniz vasitəsilə Avropaya nəqli sisteminin tərkibi kimi inşa edilmişdi. Amma bu kəmərlə neft nəql etmək istəyən tapılmadı. 2004-cü ildən kəmər revers rejimində işləyir - Rusiyanın "Dostluq" kəməri ilə nəql etdiyi kəmər Brodıdan Qara dənizə ötürülür. Bu ilin mayında Krakovda 5 dövlətin - bu layihənin potensial iştirakçılarının sammiti zamanı Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayev Polşaya gəlmədi. Düzdür, o, sammitə baş çəkməyi planlaşdırmışdı. Amma Rusiya lideri Vladimir Putin Astanaya gəldiyindən, Nazarbayev Krakova səfərini təxirə salmalı oldu. Üstəlik, cənab Nazarbayev bəyan etdi ki, "Qazaxıstan neftinin böyük hissəsinin - bəlkə də, hamısının - məhz Rusiya ərazisindən nəqli variantına sadiqdir ".
Bununla əlaqədar olaraq, bəzi rusiyalı ekspertlər hesab edirlər ki, kəmərin doldurulması üçün tələb olunan həcmdə neft yoxdur. Bunu iddia edən ekspertlər rəsmi Astananın mövqeyi ilə yanaşı, Rusiyanın KTK  (Qazaxıstan nefti Novorossiyskə bu kəmərlə nəql edilir) ilə daşınan neftin həcmini ildə 31 milyon tondan 67 milyon tona qaldırmaq niyyətini, həmçinin rəsmi Moskvanın Bolqarıstanın Burqas şəhərindən Aleksandrupolisə (Yunanıstan) yeni kəmər çəkmək planını da əsas götürür. Xatırladaq ki, ildə 35-50 mln ton neft daşımaq gücündə olacaq bu kəmər Qazaxıstan neftini Aralıq dənizinə türk boğazlarından yan ötərək nəql etməyə imkan verəcək.
Başqa sözlə desək, Bakı-Qdansk marşrutunun arxasında dayanmış siyasi motivlər, bəzi ekspertlərin fikrincə, onun iqtisadi məqsədəuyğunluğundan daha çox önəm daşıyır. Amma ümummilli lider Heydər Əliyevin, əsasını daha ağır geosiyasi şəraitdə qoyduğu Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəmərinin təcrübəsi göstərir ki, maraqlı dövlətlər bu layihəni də reallaşdıra bilərlər. Amma bir şərtlə ki, o, bütün iştirakçılar üçün iqtisadi baxımdan cəlbedici olsun.
Ümumilikdə götürsək, Vilnüsdə imzalanmış razılaşma "Krakov beşliyi" ölkələrinin Xəzər-Baltika enerji dəhlizinə verdiyi siyasi dəstəyin rəmzidir. Bu dəhliz enerji resurslarının nəqli üçün alternativ rolunu oynamağa və Şərqi Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirməyə qadirdir.
Azərbaycana gəldikdə isə, Litva paytaxtında keçirilmiş sammit rəsmi Bakının Avropa İttifaqı məkanında enerji sabitliyinin təminatı və əməkdaşlığı məsələsində etibarlı tərəfdaş imicini bir daha təsdiqlədi. Bundan başqa, Vilnüsdə keçirilmiş və bu təşkilatın yaradılmasının 10 illiyinə həsr olunmuş "GUAM+" formatlı görüşləri, sözügedən qurumun beynəlxalq nüfuzunun və mövqelərinin daha da möhkəmlənməsi üçün əlavə stimul adlandırmaq olar.

THE SUMMIT OF THREE SEAS
Cooperation in the energy sphere is becoming an integral and important part of European policy. This was proved once again by the international energy security conference that was held in Vilnius on 10-11 October. The conference was attended by the leaders of Azerbaijan, Georgia, Latvia, Lithuania, Poland, Romania and Ukraine, as well as by representatives from 12 countries and leading energy companies of the world. The participants in the Vilnius forum focused on global challenges in the energy sphere, mutual cooperation between the main manufacturers, consumers and transporters of energy reserves, European energy policy and its "eastern dimension", prospects of energy dialogue between the EU and Russia, and cooperation between the EU, Caspian and Central Asian countries.
On the first day of the energy summit, representatives of relevant ministries from Azerbaijan, Georgia, Lithuania, Poland and Ukraine (the so-called "Krakow Five" - the first energy summit of these states was held in Krakow in May this year) signed an agreement on cooperation in the energy sector.
The sides agreed to create and develop a commercially attractive corridor to transport hydrocarbon reserves from the Caspian Sea to the international market through Azerbaijan, Georgia, Ukraine and Poland, and to study ways of boosting the security of the transit network, including maritime freight transportation and pipelines to export hydrocarbon reserves from the Caspian Sea. We would like to draw your attention to the phrase in italics. Although Baku expressed its political support for the project, it links its real participation in it to its commercial profitability. Moreover, the sides also agreed to determine additional sources and develop routes of supplies and hydrocarbon transit.
One of these routes is a 250 km pipeline from Brody (Ukraine) to Adamowa Zastawa (Poland) which will connect the existing pipelines Odessa-Brody (from the southern branch of the Druzhba pipeline) and Poland's Adamowa Zastawa to another branch of Druzhba. From there the pipeline goes to the Plotsk and Gdansk oil refineries (the Gdansk oil refinery is on the Baltic Sea coast). If the connecting pipeline is built, it will connect the Caspian and Black Sea regions to the Baltic Sea and become a new route for the transportation of Caspian oil to Europe, which fits into the strategic task of ensuring the energy security of the European Union.
EU funding for the project, which will cost about 400 million dollars, is being discussed at the moment. The planned date for commissioning the pipeline from the Black to Baltic Sea is 2012.
The important strategic significance of this project is explained by the fact that it might become a source of guaranteed supplies of Azerbaijani and probably, Central Asian oil not only to the countries through the territory of which the main route will pass (Georgia, Ukraine and Poland), but also to neighbouring Lithuania, Latvia and Belarus which can connect to the main pipeline as well. For example, Poland will be able to supply oil to the Mazeikiai oil refinery in Lithuania run by the Polish company PKN Orlen. The oil refinery has encountered difficulties since the accident on the Druzhba pipeline and the loss of Russian oil which they have to deliver by tankers, which is a lot more expensive.
It must be noted as well that the Odessa-Brody pipeline with a capacity of 9 million tons of oil per year, which was built in 2001, was laid as part of the system of Kazakh oil supplies to Europe through the Black Sea. But no-one wishes to use the pipeline. Since 2004, the pipeline has been used in the reverse mode - oil delivered from Russia by Druzhba is transported from Brody to the Black Sea. Kazakh President Nursultan Nazarbayev failed to attend the Krakow summit of the five heads of state - potential participants in the project. He was planning to attend the summit, but cancelled his trip due to Russian President Vladimir Putin's visit to Kazakhstan. Nazarbayev also said that "Kazakhstan is loyal to the idea that most of its oil, if not all of it, should go through Russian territory". In this regard, some Russian experts believe that there are no resources to fill the pipeline and point not just to Astana's position, but also to Russia's plans to increase the capacity of the KTK pipeline (an oil pipeline from Kazakhstan to Novorossiysk) from 31 million tons per year to 67 million tons, as well as to its determination to build a pipeline for 35-50 million tons of oil from Bulgarian Burgas to Greek Alexandroupolis, which will also make it possible to transport Kazakh oil to the Mediterranean Sea bypassing overloaded Turkish straits.
In other words, the political motives behind the Baku-Gdansk route are ahead of its economic expediency, these experts think. However, the implementation of the BTC project, which national leader Heydar Aliyev launched in much more unfavourable geopolitical conditions, shows that interested countries are quite capable of "getting this project off the ground" provided that it is commercially attractive to all its participants.
On the whole, the Vilnius agreement symbolizes the support of the "Krakow Five" for the Caspian-Baltic transport energy corridor, which is meant to become a strong alternative for energy supplies and boost the energy security of Eastern European countries. As far as Azerbaijan is concerned, the summit in the Lithuanian capital confirmed its steady reputation as a reliable partner in ensuring energy stability and cooperation in the European Union. Moreover, the "GUAM+" meetings held in Vilnius to mark the 10th anniversary of this organization gave a strong impetus to the strengthening of its international authority and positions, which is especially important in terms of implementing the promising initiatives of GUAM member states.