ZAMAN. QƏHRƏMAN. PROBLEM.
Sentyabrın ortalarında 9 il bundan əvvəl məşhur bakılı Rüstəm İbrahimbəyovun təşəbbüsü ilə yaradılan növbəti kinofestival işini başa çatdırdı. Festivalda cəmi 10 ölkə iştirak etsə də, artıq bu ölkələrdə dəqiq bilirlər ki, neftlə zəngin Azərbaycanda başkəsənlər və "göyərtisatanlar" yox, bütün xoşməramlı insanlar kimi, yer üzündə xeyir və sülh arzulayan qonaqpərvər insanlar yaşayırlar.
Festivalın açılışında mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev gələn il yubiley festivalında iştirakçıların sayının xeyli çox olacağını və "Şərq-Qərb" Bakı Beynəlxalq festivalının (BBF) dünyanın kino forumları sırasında layiqli yer tutacağını söylədi. Onun nüfuzlu olacağı gün gəlib çatacaq, bura can atacaq, hətta müsabiqədənkənar proqramda iştirak etməyi də şərəf sayacaqlar. Lakin bütün bunlar baş verməzdən əvvəl təşkilatçılar çoxlu problem həll etməlidir. O cümlədən gözəl maddi bazaya, müasir texnologiyalara, yüksək səviyyəli piara və satış bazarlarını ələ keçirmək bacarığına malik dünya kinoprokatının mövcudluğu şəraitində. Daha bir cəhət. İncəsənətin elit növünə çevrilməklə, kino heç də qüdrətli ideoloji silah olmaqdan uzaqlaşmayıb. O həm yarada, həm də dağıda bilir və buna nümunələr də külli miqdardadır. Amerikanın o qədər də böyük bədii dəyərə malik olmayan kino məhsullarının ətraf dünya ilə qarşılıqlı münasibət stereotipləri aşılamaqla son 10-15 ildə böyüməkdə olan nəslin mənəvi-etik və əxlaqi təməlini əhəmiyyətli dərəcədə dəyişdirə bilməsi gözümüz qarşısındadır. Bunda ölkəmizi bürüyən pirat filmləri də əhəmiyyətli rol oynayıb. Odur ki BBF-in təşəkkülü birinci dərəcəli vəzifəyə çevrilməlidir. Birincisi, festival 9 ildir ki, humanizm ideallarını təbliğ edir. İkincisi, ölkəni Avropa və Şərq ölkələrində kinonun inkişaf istiqamətlərilə tanış etməklə maarifçilik funksiyasını yerinə yetirir. Üçüncüsü, onun dünya ictimaiyyətinin gözündə ölkəmizə bir qədər fərqli, yeni imic qazandırmaq (dövlətin dəstəyilə) şansı var.
Zamana yetişmək
İndiki kinofestivalın ideya yönümü insanın zamanın dəyişən strukturunda varlığı mövzusu ilə asanlıqla qovuşur. Ezoteriklərin iddia etdikləri kimi, zaman sürətlə yuksəlir. Onunla ayaqlaşa bilməyənlər yüksək vibrasiyalara dözməyərək həlak olurlar. Özü ilə zamanı barışdımaq, zamanda öz yolunu tapmaq IX "Şərq-Qərb" kinofestivalının bir çox filmlərinin qəhrəmanlarının problemidir. "Sərçələr oktyabrda" bolqar filminin (Pyotr Popiordanov) qəhrəmanı yaşadığı Dervent kəndinin daşlaşmış ənənələrə və məişətə malik həyatının daha müasir ritmlərə yiyələnməsi üçün var gücü ilə çalışır. Bütün dünyada tərəqqidir - kişi-qadın münasibətlərindən, texnologiyalar sahəsində nailiyyətlərə qədər. Paskal üçün bu dünya ekzotik nağıla bənzəyən böyük bir arzudur. Tanrının görünməmiş gözəlliklər bəxş etdiyi bu kənd sanki keçmişlə bu gün arasındadır. Burada zaman dayanıb, müxtəlif cazibələrin sınağına məruz qalır və yoldan çıxarılır! Gah yeni dünyadan ünvanlanan ardıcıl humanitar yardımlarla, gah haradansa gətirilən rezin qadınla... Gerçəkliyimizin mifləri! Onlar tərəqqiyə yardımçı deyil. Əksinə! Kənd içkiyə qurşanır və heç nə etmək istəmir. O, qayğısız bekarçılıq arzulayır. Avstraliyaya göndəriş udan Paskal Derventi tərk edərək, nifrətamiz zaman durğunluğundan qaçır. Əfsus! Səyahət edərək, o, evə qəmgin, keçmişdən-gələcəyə gerçəkliyi təbii şəkildə yaşamadan yetişməyin mümkünsüzlüyünü anlayaraq qayıdır. Çünki insanla zamanın münasibətlərini dəyişən proseslər yalnız burada mümkündür. Təbii ki, rejissor Anri Kulevin müraciəti problemin yalnız bu aspektilə məhdudlaşmır. Müəllifin mövqeyi vətənpərvər, uzun onilliklər boyu keçmiş İttifaqın 15 sovet respublikasının özünəməxsus əlavəsi qismində qalan xalqının taleyinə biganə olmayan ruhlu sənətkarın mövqeyidir.
Ukrayna kinematoqrafçılarının (rej. Yeva Neyman) "Çayın yanında" filmi, ilk növbədə, iki gözəl aktrisanın - Nina Ruslanova ilə Marina Politseymakonun təkrarsız peşəkar duetidir. Keçmişlə indini qarışdıran, cari zamanın aniliyini pis anlayan və gələcəyi tamamilə görməyən qəhrəman tamamilə çaşbaş qalıb. Onun üçün bu gün gözəl və xoşbəxt gənc qadın olduğu keçmişdə təmərküzləşib. Orada həyat, çayın kənarındakı həyat kimi, təmiz və harmonikdir, sevdiyi və onu sevən bütün insanlar sağdır, hələ faciəvi itkilər, zamanın zümrə əlamətlərinə görə repressiyalar və təqiblər şəklində qəddar təzahürləri yoxdur. O, taleyin zərbələrinin ağırlığı altında qocalsa da, nəcibliyini və millətin özəyi adlandırılan zümrəyə genetik mənsubluğunu vurğulayan daxili işartısını itirməyib. Artıq gerçəkliyə yol tapa bilməyəcək. Onu istəmir və qəbul etmir. Hər şey əlindən alınıb: səadəti, məhəbbəti, həyatının mənası. Bunlarsız isə onun üçün indiki zaman yoxdur və ola da bilməz. Şüuru zamanın axarı ilə təmasın qarşısını alaraq, qəhrəmanın həyatını qoruyub.
Rusiya üç kino lenti təqdim etmişdi - "Ev heyvanları ilə səyahət" (rej. Vera Storojeva), "Sadə şeylər" (rej. Aleksey Popoqrebski) və "Şəxsi heç nə yoxdur" (rej. və ssenari müəllifi Larisa Sadilova). Hər üç əsəri sənətkarla amiranə şəkildə onun həyatına müdaxilə edən zamanın qırılmaz əlaqəsinin nəticəsi kimi nəzərdən keçirə bilərik. Sərt və qəddar seçim zamanı yetişib: heç kim "mənə dəxli yoxdur, mən heç nə bilmirəm" prinsipinin arxasında gizlənə bilməyəcək. İndi hər şey zamanın ixtiyarındadır: təsir göstərən, dəyişdirən, qərar verməyə, seçim etməyə, öz yolunu və taleyini müəyyənləşdirməyə məcbur edən zamanın. Artıq özəl kiçik problem anlayışı yoxdur. İstənilən problem ümumbəşəri səviyyəyə yüksələ bilər.
"Koktebel" filmindən (2005-ci il festivalı) tanıdığımız Aleksey Popoqrebskinin filmi haqqında bir neçə kəlmə. Onun filminin qəhrəmanı həkim-anestezioloq (Sergey Pauskepalis) xalq arasında "limitçi" adlandırılanlardandır. Bir çox həmkarlarından fərqli olaraq, insanlığını və nəcib prinsiplərini qoruyub saxlamağa nail olan bu adam pinsiplərdən imtinaya, həqiqi idealların yalançı - hər şeyi aşılandıran və sadələşdirən ideallarla əvəzlənməsinə təhrik edən zamanla müəyyən məqamda münaqişəyə girir. Vicdan, ləyaqət, namus, sədaqət - artıq köhnəlmiş anlayışlardır. Keçmişə atılan ideallar kimi. Lakin həyati problemlər qəhrəmanı küncə sıxışdırır. Əxlaqla əxlaqsızlıq arasında seçim etməyə sürükləyir. Bəs keçmişə qovuşan keyfiyyətləri itirməyən müasir qəhrəman nə edir? Hələ vəfat etməyən xəstənin (Leonid Bronevoy) rəsm əsərinə görə pulu mümkün qədər tez almaq istəyinə uyan qəhrəman zamanla kompromisə getməyə cəhd göstərir, cinayət əməlinə yol verməsə də, özünə qarşı mənəvi cinayət törədir. Lakin zamanla sövdəsi baş tutmur. Qəhrəmandan, rejissordan müasir insanın ideallarının necə olmalı olduğu barədə resept əldə etmədən ayrılırıq. Bəlkə, onlar, ümumiyyətlə, olmamalıdır? Məsələ açıq qalır. Hərənin zamanla öz oyunu var.
"Mənim dondurmam - qaymaq" (rej. və ssenari müəllifi Yüksəl Aksu) festivalda təqdim olunanlar arasında ən şən və həyatsevər filmdir. Sovet kino məktəbinin ən yaxşı ənənələrinə uyğun çəkilən bu film kino dilinin üslubu və müəllif mövqeyinin təcəssümü baxımından heyrətamiz dərəcədə müasirdir. Bunun arxasında türk xalqının xarakteri, məişəti, mentalitetinə incəliklərinə qədər bələdlik və onun başa düşülməsi dayanır. Bu filmi sovet dövrünün baş qəhrəmanın səmimi hisslərə malik, sadəlövh, sivilizasiyanın nemətləri və miflərinin korlamadığı sadə kəndli olduğu gürcü filmlərilə müqayisə etmək mümkündür. Bu kinoəhvalatın qəhrəmanı (artist Turan Özdəmir) - dondurma istehsalı və satışı ilə məşğul olan kiçik kənd iş adamı böyük biznes nümayəndələri tərəfindən təqib olunması maniyasına qapılıb. Ona elə gəlir ki, bu sonuncular əvvəlcə onun dondurma hazırlanması reseptinin sirrini ələ keçirmək, sonra isə onun biznesini bir göz qırpımında ələ keçirmək istəyirlər, çünki istehsal etdiyi məhsulun yüksək keyfiyyəti dünya kapitalı üçün əsl təhlükədir. Deməli, həm də qlobalistlər, separatçılar, əlləri bədbəxt kənd dondurmaçısına uzanan digərləri üçün. Yeri gəlmişkən, o, zamanla ayaqlaşır və onun tələblərinə müvafiq olaraq, yerli televiziyanın xidmətlərindən yararlanmaqla, özünü gen-bol tərifləyir. Qonşu kəndlərə dondurma daşımaq üçün motoroller alandan sonra isə hətta onun üstündə audioreklam üçün səsgücləndirici də quraşdırır! Hər şeyi marketinq qaydalrına müvafiq şəkildə edir. Amma! Düşmən ayıqdır və hər yeri bürüyüb! Bədbəxt, yazıq dondurmaçı! Dünya kapitalının fitnələrinə o qədər inanır və bunu o qədər faciəvi şəkildə qəbul edir ki, "düşmən əməlləri"nin sadəcə kənd uşaqlarının məsum əməlləri olduğunu anlamır - dondurma yüklü motorolleri də, bundan əvvəl isə plantasiyadakı üzümləri və bostandakı qarpızları da məhz onlar oğurlayırlar. Axı 10-12 yaşın varsa, kənddə başqa nə ilə məşğul olasan? Üstəlik, xətrinə dadlı bir şey düşəndə! Nəhəng yeşiyi motorollerlə birlikdə elə bu səbəbdən oğurladılar! Süjet kifayət qədər rəngarəng və məzəli təfərrüatlarla zənginləşir, filmi əsl bədii əsərə çevirir, tamaşıçılara və hər şeydən göründüyü kimi, ifaçıların özlərinə də sevinc bəxş edir.
Əxlaq kodeksləri və sevginin olmaması
Festivalın proqramında gürcü kinematoqrafçılarının "Rus üçbucağı" (rej. və ssenari müəllifi Aleko Tsabadze) filmi xüsusi yer tutur. Diqqət mərkəzində Rusiyadakı böyük bir şəhərinin həyatıdır. Burada yaxın vaxtlara qədər Çeçenistan adlanan barrikadanın əks tərəflərində olan insanlar zamanın tələbinə uyğun olaraq, birgə yaşayırlar. Amma burada oyun qaydaları da başqadır: dünənki düşmənlər işgüzar tərəfdaş olublar, dil müəllimi - killerə, vətənin müdafiəçiləri - ölkənin unutduğu və dilənçilik edən əlillərə çevriliblər və bu səbəbdən də ədalət məhkəməsini öz anlayışlarına müvafiq şəkildə həyata keçirirlər. Silah - intiqamdır. Gecələr həyata keçirilən gizli intiqam. Bu isə qanunun və vətəndaşların təhlükəsizliyinin keşiyində dayanan orqanlar üçün başağrısı və problemdir. Üçbucağın birinci bucağı: siyasi, sosial və əxlaqi problemlərin təmərküzləşmə nöqtəsi. Praktikaya gəlmiş tələbə Nikolay (artist Artemi Tkaçenko) da elə məhz belə bir duruma düşür. Bəs üçbucağın tərəflərini birləşdirən nədir? Zaman. Qəddar və amansız. O, həyatın üzünə çıxan hər şeyi lakmus kağızı kimi göstərir, onun xoşagəlməz iç üzünü nümayiş etdirir. Qaranlıq, az qala, iblisanə, qorxulu və nifrətamiz iç üzünü. Bundan agah olmaq xoşumuza gəlmir. Bəzən estetik hisslərimiz bundan təhqir olunur və baxışımızı qaçıraraq, sürətlə ötüb-keçirik, binanın girişinə daxil olur, qapımızı bağlayırıq. Lakin problemi görməməklə o, yox olmur. Ondan qurtulmağın yeganə yolu var - problemi ləğv, yəni həll etmək. Gürcü nənəsinin gürcü knyazlarının əxlaq kodeksi əsasında tərbiyə etdiyi Niko baxışını qaçırmağı bacarmır və bu səbəbdən də özgələrin problemləri onun öz problemlərinə çevrilir. Bu dəfə o, şəhərdə sayı artan gecə qətllərinin sirrini öyrənmək qərarına gəlir. Müstəqil şəkildə. Əvvəlki rəisdən fərqli olaraq, təkcə bahalı kostyum geymiş kobud bir adam yox, keçmişin QULAQ proletarilərinin ziyalılıq adlandırılan hər şeyə, xüsusən, ziyalıların özlərinə nifrətini təcəssüm etdirən özündən müştəbeh və ikrah doğuran rəisin köməyi olmadan. Bu da bir bucaq. Keçmişlə indinin qovuşduğu nöqtə. Aleko Tsabadze qəhrəmanını müstəqil təhqiqatın bütün daşlı-kəsəkli yollarından keçirərək, heç də onu ideallaşdırmır. Bu qısa müddət ərzində Niko xeyli yaşa dolur, həyatın əsl qiymətini öyrənir. Öz ideallarının qiymətinə bələd olur. O idealların ki bu zaman vətəni sevmək heç də "hərif" olmaq demək deyil. Xeyr. Bu o deməkdir ki, ölkənin və oradakı hər şeyin daha yaxşı, daha vicdanlı, daha ləyaqətli olmasını istəyəsən. Niko da seçimini edir. Bundan sonra o, susmayacaq, sivil kostyum geymiş tərbiyəsizə güzəştə getməyəcək. Bu, onların zamanıdır. Vaxtilə qızğın siyasi fikir ayrılıqları ilə əcdadlarını qarşılaşdırdığı kimi, indi də onları toqquşdurur. Amma indi ortada siyasi hakimiyyət yox, qat-qat daha önəmli olanıdır: müharibə və pislik doğuran dünyada insan insaniyyətini necə qoruyub saxlamalıdır?
Fransız rejissoru və ssenari müəllifi Bruno Dyumonun səs-küy doğuran "Flandriya" filmi. 59-cu Kann festivalının böyük prizini, "Şərq-Qərb" Bakı beynəlxalq kino festivalının isə "Müasirliyin problemlərinin yüksək bədii təcəssümünə görə" xüsusi mükafatını alan film elə böyük optimizm doğurmur. Dünyaya istedadlı rəssamlar bəxş edən, incəsənətdə bütöv bir cərəyan yaradan Flandriya - Belçika ilə Fransa arasında torpaq parçası, müəllifin iradəsilə elə bir məkana çevrilir ki, bura hansısa fantastik səbəblər üzündən nə sivilizasiyanın nemətləri, nə bəşəriyyətin intellektual cəhətdən irəliləməsi, nə də bəşəriyyətin mənəvi axtarışları nüfuz etməyib. Flandriya adlanan bu aləmdə ibtidai insanların instinktlərinin xas olduğu sadə insanlar yaşayır. Sekslə məşğul olmaq qidalanmaq və nəfəs almaq kimi təbii və sadə tələbatdır. Bu, həyat, həm də məhəbbətdir və istənilən yerdə baş verə bilər - çöldə, meşədə, avtomobilin arxa otu-racağında. Filmdə, demək olar ki, mətn yoxdur. Əslində, zamanın axarında itib-batan, yalnız özünə bəlli olan qanunlarla yaşayan, fəal cırlaşma prosesinin cərəyan etdiyi bu aləm danışmağa heç ehtiyac da duymur. Halbuki hamımız sözün ilkin olduğunu gözəl xatırlayırıq. Həm də bu söz Tanrı idi. Görünür, Tanrı bu torpaqdan qovulub. Belə dəhşətli, baxımsız olmasının səbəbi də elə budur. Nə landşaftda, nə də burada yaşayan insanlarda təbii gözəllik yoxdur. Gənc kişilər buranı tərk edərək, müharibəyə yollanırlar. Onlar kimdir? Sülhməramlılar, yoxsa legionerlər? Önəmli deyil. Onlar qatilə çevrilirlər. Qorxduqları üçün öldürən oğlanlara. Zorakılıq, qəddarlıq, qan. Bu dünyada sevgiyə yer yoxdur. Şairlərin vəsf etdikləri ali və ilahi bir şey sayılan sevgiyə. Hər şey parlaq ifadə olunan instinktlərdən ibarət sadə bir sxemə aparıb çıxarır. Bu isə dəhşət doğurur. Yeni əsrin həyatlarından müqəddəs olan hər şeyi kənarlaşdıran insanları nə ilə qalacaqlar? Bu sualı Xocaqulu Nurliyevin (Türkmənistan) "Manqurt" filmi (Ç.Aytmatovun "Əsrə bərabər gün" romanının ekranlaşdırılması) cavablandırır. Filmdə söhbət insan birgəyaşayışının mənəvi kamilləşməsinə yönəlmiş möhtəşəm əxlaqi-etik qaydalar toplusunu formalaşdıran nəsillərin genetik, milli və əxlaqi yaddaşının qorunub saxlanması problemindən gedir. Bununla yanaşı, nəsil köklərini itirməklə, bütün bunları itirməyin necə asan olduğundan danışılır. Bu köklərdən məhrum olan insan kimi, belə xalqın da gələcəyi yoxdur.
Bütün bunlar festivalda təqdim olunan 20 filmin cüzi bir hissəsidir. Lakin onlar müasir kinonun inkişafının ideya və mövzu yönümünün istiqamətlənməsində müəyyən qədər həlledici olmuşdur.

ВРЕМЯ. ГЕРОЙ. ПРОБЛЕМА.
В середине сентября завершил свою работу очередной кинофестиваль, созданный 9 лет назад по идее и инициативе знаменитого бакинца Рустама Ибрагимбекова. И пусть участники фестиваля - это всего лишь 10 стран, но и в этих странах уже есть люди, которые точно знают, что нефтеносную землю Азербайджана населяют не головорезы и "зеленщики", а гостеприимные люди, которые так же, как и все люди доброй воли, хотят добра и мира на земле.
На открытии фестиваля министр культуры и туризма Абульфас Гараев выразил надежду, что в следующем, юбилейном для фестиваля году стран-участниц станет значительно больше и Бакинский международный кинофестиваль (МКФ) "Восток - Запад" займет достойное место в ряду мировых кинофорумов. Настанет день, когда он станет престижным, и к нам будут стремиться, почитая за честь быть участником даже внеконкурсной программы. Но прежде чем это случится, организаторам предстоит решить много проблем. В том числе как выжить национальной кинематографии в условиях высокой конкурентоспособности мирового кинопроката - с наличием прекрасной материальной базы, современных технологий, высококлассного пиара и умения завоевывать рынки сбыта. И еще. Кино, став элитарным видом искусства, не перестало быть мощным идеологическим оружием. Оно может созидать, но может и разрушать. Примеров тому масса, и мы с вами тому свидетели. На наших глазах последние 10-15 лет низкохудожественная американская кинопродукция сумела значительно пошатнуть морально-этические и нравственные устои подрастающего поколения, навязав свой стереотип взаимоотношений с окружающим миром. Не последнюю роль в этом сыграло пиратское кино, наводнившее нашу страну. Поэтому становление МКФ должно стать делом первостепенной важности. Во-первых, он на протяжении 9 лет проповедует  гуманистические идеалы, во-вторых, выполняет просветительскую функцию, знакомя страну с направлением развития кино в европейских и восточных странах, в-третьих, у него есть шанс (при поддержке государства) придать стране в глазах мировой общественности несколько иной, новый имидж.
Дотянуться до времени
Идейная направленность нынешнего кинофестиваля легко объединяется с темой человеческого бытия в изменчивой структуре времен. Время, как утверждают эзотерики, стремительно поднимается вверх. И тот, кто не поспевает за ним, не выдерживая высоких вибраций, погибает. Неумение примирить себя и время, найти свой путь во времени - проблема многих героев в картинах 9-го кинофестиваля "Восток - Запад". Герой болгарского фильма "Воробьи в октябре" Паскал (Петр Попиорданов) неистово стремится к тому, чтобы жизнь с налаженными традициями и бытом в его селе Дервент обрела, наконец, более современные ритмы. Во всем мире прогресс - начиная от отношений между мужчиной и женщиной и заканчивая высокими достижениями в области технологий. И мир этот для Паскала - вожделенная мечта, похожая на экзотическую сказку. Деревня, одаренная Всевышним немыслимыми красотами, как будто застряла где-то между прошлым и будущим. Она застыла в безвременьи, испытывая и искушая себя соблазнами! То в виде стабильно приходящей из нового мира гуманитарной помощи, то откуда-то привезенной резиновой женщины… Мифы нашей реальности! Они не способствовали прогрессу. Наоборот! Деревня пила и ничего не хотела делать. Она хотела беззаботной праздности. И Паскал, выиграв путевку в Австралию, с радостью покидает Дервент, убегая от ненавистного застоя во времени. Увы! Постранствовав, вернулся он домой с погрустневшим взглядом и пониманием того, что нельзя из прошлого попасть в будущее без естественного проживания в настоящем. Ибо только в нем возможны процессы, изменяющие отношения человека и времени. Разумеется, обращение режиссера Анри Кулева к зрителю не ограничивается только этим аспектом проблемы. Позиция автора - это позиция патриотически настроенного художника, которому небезразлична судьба его народа, на протяжении многих десятилетий остававшегося своеобразной придаточной частью 15 советских республик бывшего Союза.
Фильм украинских кинематографистов (режиссер Ева Нейман) "У реки" - это, прежде всего, виртуозный профессиональный дуэт двух замечательных артисток - Нины Руслановой и Марины Полицеймако. Героиня потерялась во времени, смешав воедино прошлое и настоящее, плохо понимая сиюминутность текущего времени и абсолютно не видя будущего. Для нее настоящее сконцентрировано в том прошлом, где она - красивая молодая и счастливая женщина; где мир, как и жизнь у реки, безоблачен и гармоничен, где все любящие и любимые живы, где еще нет трагических потерь и жестоких проявлений времени в виде репрессий и преследований по сословному признаку. Она состарилась под тяжестью ударов судьбы, но не утратила того внутреннего света, сохраняющего в ней породу и подчеркивающего генетическую принадлежность к сословию, которое принято называть цветом нации. Ей уже не пробиться к настоящему. Она не хочет его, не принимает. Все отнято: счастье, любовь, смысл жизни. А без этого для нее нет и не может быть настоящего. Подсознание заблокировало контакт с текущим временем, сохранив героине жизнь.
Россия  представила три киноленты - "Путешествие с домашними животными" (режиссер Вера Сторожева), "Простые вещи" (режиссер Алексей Попогребский) и "Ничего личного" (режиссер и сценарист Лариса Садилова). Все три работы мы можем рассматривать как результат нерасторжимой связи художника и времени, властно вторгающегося в его жизнь. Пришло время жесткого и жестокого отбора: никому не отсидеться и не спрятаться за принципом "моя хата с краю - я ничего не знаю". Нынче все во власти времени: воздействующего, преобразующего, заставляющего принимать решения, делать выбор и определять свои путь и судьбу. И нет больше понятия частной маленькой проблемы. Любая может подняться на уровень общечеловеческой. Несколько слов о работе Алексея Попогребского, которого мы уже знаем по фильму "Коктебель" (фестивальный показ 2005 г.). Герой его фильма - врач-анестезиолог (Сергей Паускепалис) - из тех, кого в простонародье  называют "лимитой". Сумев, в отличие от многих коллег, сохранить в себе человечность и благородные принципы, он в какой-то момент входит в конфликт со временем, провоцирующим на отказ от принципов, подмену истинных идеалов ложными - все нивелирующими и упрощающими. Совесть, достоинство, честь, преданность, верность - устаревшие понятия. Как и низвергнутые в прошлое идеалы. Однако жизненные проблемы загоняют героя в угол. И заставляют сделать выбор между нравственностью и безнравственностью. Что же предпринял современный  герой, не утративший уходящих в прошлое качеств? Поддавшись искушению как можно быстрее получить деньги за картину еще не умершего пациента (Леонид Броневой), он попытался проскользнуть в щель временного компромисса, совершив нравственное преступление против самого себя, не совершив при этом уголовного. Однако совершить сделку со временем ему не удалось. И мы расстаемся с героем, не получив от режиссера рецепта на то, какими должны быть идеалы современного человека. Или их не должно быть вообще? Вопрос остается открытым. Каждый ведет свою игру со временем.
Турецкий фильм "Мое мороженое - сливки" (режиссер и сценарист Юксел Аксу) - самый веселый и жизнерадостный из всех представленных на фестивале. Сделанный в лучших традициях советской киношколы, он удивительно современен по стилистике киноязыка и воплощению авторской позиции. За ней - тонкое знание и понимание национального характера, быта, менталитета турецкого народа. Эту работу можно сравнить разве что с грузинскими фильмами советского периода, где героем становился деревенский простак, наделенный искренними чувствами и наивностью  человека, не искушенного благами и мифами цивилизации. Герой этой киноистории (артист Туран Оздемир) - мелкий сельский предприниматель по производству и продаже мороженого - одержим манией преследования со стороны акул большого бизнеса. Они, как ему кажется, хотят сначала выведать секрет его рецепта по изготовлению мороженого, а потом проглотить его бизнес как мелкую рыбешку, потому как высокое качество его продукции представляет настоящую угрозу для мирового капитала. А значит - для глобалистов, сепаратистов и прочих сил, нацеливших свои щупальца на бедного деревенского мороженщика. Который, кстати, шагает в ногу со временем и в соответствии с его требованиями пиарит себя как может, прибегая к услугам местного телевидения. А купив мотороллер для развозки мороженого по прилегающим деревням, к нему прилаживает рупор для аудиорекламы! Он все делает в соответствии с правилами маркетинга. Но! Мировой враг не дремлет, и он повсюду! Бедный, бедный мороженщик! Он так уверовал в происки мирового капитала и так трагически это переживал, что даже не понял, что все эти "происки врагов" - всего лишь невинные шалости деревенских мальчишек, укравших мотороллер с мороженым так же, как до этого виноград на плантации и арбузы на бахче. Чем же еще заниматься в деревне, когда тебе всего 10-12 лет? И когда так хочется чего-нибудь вкусненького! Вот и утащили огромный ящик вместе с мотороллером! Сюжет обрастает достаточно колоритными и смешными подробностями, превращая картину в настоящее художественное полотно, доставляя радость зрителям и, судя по всему, самим исполнителям.
Кодексы чести и отсутствие любви
Особое место в программе кинофестиваля занимает фильм грузинских кинематографистов (режиссер и сценарист Алеко Цабадзе) "Русский треугольник". В центре внимания - жизнь большого российского города, где в угоду требованиям времени уживаются те, кто не так давно был по разные стороны баррикад под названием Чечня. Но здесь - другие условия игры: вчерашние враги стали деловыми партнерами, учитель словесности - киллером, защитники родины - нищенствующими инвалидами, забытыми страной, а потому - вершащими правосудие по собственному разумению. Оружие - месть. Тайная. Под покровом ночи. А это - головная боль и проблема органам, призванным стоять на страже правопорядка и безопасности граждан. Угол первый: точка средоточия политических, социальных и нравственных проблем. В эту ситуацию и попадает прибывший на практику студент Николай (артист Артемий Ткаченко). Какие же связующие у этих сторон треугольника? Время. Жестокое, неумолимое. Оно, как лакмусовая бумажка, проявляет то, что всплывает на поверхность жизни, показывая ее весьма неприглядную изнанку. Темную. Почти демоническую. Устрашающе-отталкивающую. Нам не нравится знать про это. Наши эстетические чувства, бывает, оскорбляются этим, и мы, отведя взгляд, быстро проходим мимо и, юркнув в подъезд дома, захлопываем за собой дверь. Но проблема не исчезнет, если ее не заметить. Единственный способ от нее избавиться - устранить. То есть - решить. Нико, воспитанный бабушкой-грузинкой на кодексе чести грузинских князей, не умел отводить глаз, а потому чужие проблемы становились его собственными. И в этот раз он решил разгадать тайну участившихся в городе ночных убийств. Самостоятельно. Без помощи чванливого и малосимпатичного начальника, который не в пример предшественнику был не только откровенным хамом в дорогом костюме, но и воплощением ненависти  гулаговских пролетариев прошлого ко всему, что именовалось интеллигентностью. К интеллигентам же - в особенности. Вот и еще один угол. Точка, в которой сошлись прошлое и настоящее. Алеко Цабадзе нисколько не идеализирует героя своей истории, проводя его по всем ухабам самостоятельного расследования. За это короткое время Нико успевает сильно повзрослеть, узнать настоящую цену жизни. Цену собственным идеалам. При которых любить родину - не означает быть "лохом". Нет. Это значит хотеть, чтобы страна и все в ней стало лучше. Честнее. Достойнее. И Нико делает свой выбор. Отныне он больше не смолчит и не уступит гулаговскому хаму  в дорогом цивильном костюме. Это их время. Оно столкнуло их, как когда-то столкнуло их предков в ожесточенном политическом разногласии. Только теперь на кону не политическая власть, а нечто гораздо значимее: как человеку остаться человечным в мире, порождающем войны и зло?
Нашумевший фильм французского режиссера и сценариста Бруно Дюмона "Фландрия", получивший в 2006 году Большой приз жюри 59-го Каннского кинофестиваля и спецприз Бакинского международного кинофестиваля "Восток - Запад" в номинации "За высокохудожественное воплощение проблем современности", большого оптимизма не внушает. Фландрия, давшая миру талантливых художников, породившая целое направление в искусстве, клочок земли между Бельгией и Францией, по воле автора превращается в некое пространство, которого каким-то фантастическим образом так и не коснулись ни блага цивилизации, ни продвинутость мира по части интеллектуального развития, ни духовно нравственные искания человечества. В этом мире под названием Фландрия живут люди, которым свойственны простые инстинкты первобытных людей. Заниматься сексом, так же как и справлять нужду, - это естественно и просто. Как пить, есть, дышать. Это - жизнь. Она же и любовь, которая может случиться где угодно: в поле, в лесу, на заднем сиденье машины. В фильме почти нет текстов. Да они и не нужны миру, затерявшемуся во времени, живущему по ему только ведомым законам, смахивающим на процесс активного вырождения. Хотя мы все отлично помним, что в начале было слово. И слово было Бог. Из этой земли Бог, похоже, изгнан. И потому она в таком страшном запустении. В ней нет красоты природного ландшафта. Нет ее и в людях, на ней живущих. От такой земли молодые мужчины уходят на войну. Кто они? Миротворцы? Легионеры? Какие идеалы отвоевывают? Неважно. Они становятся убийцами. Убивающими от страха мальчишками. Насилие, жестокость, кровь. В этом мире нет места любви. Той любви, которую воспевали поэты и которая считалась чем-то возвышенным и божественным. В этом мире все сводится к упрощенной схеме ярко выраженных инстинктов. И это страшно. С чем останутся люди нового века, изгнав из своей жизни святыни? И как ответ на этот вопрос - фильм Ходжакули Нурлиева (Туркменистан) "Манкурт" (экранизация романа Ч.Айтматова "И дольше века длится день"), в котором речь идет о проблеме сохранности генетической, национальной и нравственной памяти поколений, наработавших мощный морально-этический свод правил человеческого общежития, направленного на духовное совершенствование. Но также и о том, как легко все это потерять, утратив память о родовых корнях. У народа, как и у человека, лишенного этих корней, - нет будущего. Это всего лишь незначительная часть работ среди 20, представленных на фестивале. Однако они в какой-то мере стали определяющими в идейной и тематической направленности развития современного мирового кино.