QORXUSUZ VƏ ŞÜBHƏSİZ…
Fondun yaradılmasını depozit sahiblərinin hüquqlarının qorunmasının daha bir forması kimi qiymətləndirmək olar
Müəllif: Rəsmiyyə QƏMBƏrova Bakı
İKB "NİKoyl" İdarə Heyətinin sədr müavini Emil Məmmədovla müsahibəmiz də elə bu və başqa aktual suallarla bağlıdır
- Əmanətlərin Sığortası Fondu bank sektorunun inkişafı üçün nə dərəjədə mühümdür?
- Dövlətin pul-kredit siyasətinin reallaşdırılmasında agent funksiyasını əsasən maliyyə institutları, daha doğrusu, əsasən banklar yerinə yetirirdi. Onların fəaliyyəti ölkənin iqtisadiyyatı üçün son dərəjə zəruridir. Ona görə ki, bu qurumlar ödəmə sisteminə daxil edildiyindən, depozit sahiblərilə borj alanlar arasında fəal vasitəçi rolunu oynayır
Qeyd etmək lazımdır ki, likvid və ödəniş qabiliyyətinə malik problemlərə çox həssas olan bank sistemi geniş borjalanlar dairəsinə kredit verir və bunun risklilik dərəjəsini heç də həmişə dərhal qiymətləndirmək mümkün olmur. Axı əslində ölkəni maliyyə təhlükəsizliyi təminatı sistemini formalaşdırmağa nə məjbur edir? Banklar iflasa uğradığı təqdirdə, depozit sahiblərinin zərər çəkə bilmələri təhlükəsi və panika epidemiyası adlandırılanın yayılma risqinin azaldılması zəruridir. Rusiyada 17 avqust 1998-ji ildən sonra başlanan bank böhranını yada salaq. Yeri gəlmişkən, bir ildən sonra - 1999-ju ildə Rusiyada Əmanətlərin Sığorta Fondu (ƏSF) yaradıldı. Həmin fond konkret məqsəd - əhalinin banklara inamını qaytarmaq məqsədi güdürdü. Belə bir fondun yaradılmasını istənilən ölkənin siyasi-iqtisadi strategiyasının dürüst müəyyənləşdirilmiş xətti kimi səjiyyələndirmək olar. Ölkəmizdə ƏSF yaradılması isə bankların etibarlılığı, sabitliyi vəziyyətinin və əhalinin onlara olan etimadının daha da möhkəmləndirilməsinə yönəldilib.
- Başqa sözlə, bunu depozit sahiblərinin hüquqlarının müdafiəsinin daha bir forması kimi qəbul etmək olarmı?
- Şübhəsiz, depozitlərin sığortalanması onların sahiblərini bankların ödəniş qabiliyyətinə malik olmamasından müdafiə edir. Lakin bu heç də bankları ödəniş qabiliyyəti olmamaqdan qorumağa yönəldilməyib. Depozitlərin sığortalanması onların sahiblərini bankların durumunun və onların aktivlərinin keyfiyyətinin monitorinqini keçirmək kimi çətin bir vəzifədən azad edir. Eyni zamanda bu, bütövlükdə bank sisteminə inamı saxlayır. Depozit sahiblərinin fors-macor halları baş verən zaman depozitlərini banklardan təlaş içərisində tələm-tələsik çıxarajaqları ehtimalını azaldır.
- Bu sistemin işinin uğurlu olmasından hansı əsaslarla danışmaq olar?
-Bu, ölkənin milli bank sisteminin nə dərəjədə sağlam olduğundan asılıdır. Əmanətlərin sığortalanması sistemi milli maliyyə sisteminin sabitliyinə imkan yaradır. O şərtlə ki, bu sistem ölkənin yaxşı qurulmuş maliyyə təhlükəsizliyi sisteminin bir hissəsi olmaqla, jəmiyyətin etimadını qazanmaq üçün depozitlərin sığortalanması sistemini yaxşı təşkil etsin, həmçinin, jəmiyyət üçün anlaşıqlı olsun. Bu sistem yetərinjə tənzimlənməli, daim nəzarətdə saxlanmalı, mühasibat uçotu və informasiya verilişi dəqiq aparılmalı, qüvvədə olan qanunverijilik tələblərinə jiddi riayət edilməlidir.
Yadda saxlamaq lazımdır ki, depozitlərin sığortalanması sistemi eyni zamanda müflisləşmiş bankların yalnız məhdud bir hissəsinin öhdəsindən gələ bilər. Onun sistematik bank böhranı şəraitində müstəqil şəkildə duruş gətirəjəyinə inam bəsləmək mümkünsüzdür.
- Fonda üzvlük şərtlərindən razısınızmı?
- Hazırda fondun təklif etdiyi şərtlər bütün zəruri amilləri və bankların istəklərini nəzərə alır. Ona görə ki, banklar fondun yaradılması ərəfəsində kifayət qədər fəallıq göstərmiş, xeyli sayda işə yararlı tənqidi fikirlər səsləndirmişdilər. İnamla demək olar ki, fondun işi getdikjə təkmilləşəjək, müəyyən təjrübə toplanajaq və beləliklə də inkişaf üçün lazımi şərait yaradılajaq.
- Görülən işlər dünya praktikasına nə dərəjədə uyğundur?
- Əmanətlərin sığortalanması sistemi bir çox ölkədə mövjuddur və hər yerdə eyni məqsəd - həm bütövlükdə maliyyə sisteminin, həm də bank sektorunun möhkəmləndirilməsi məqsədi güdülür. Anjaq həmin strukturun bu və ya digər ölkəsində yaradılmasına imkan verən amillər fərqli ola bilər.
- Depozit bazarında durum nejə dəyişəjək? Bu, faiz dərəjələrinə təsir göstərəjəkmi?
- Hazırda fiziki şəxslərin əmanətləri bazarı bank xidmətləri bazarının ən dinamik inkişaf edən seqmentidir. Əhalinin əmanətlərinin sığortalanması fondunun yaradılması bank sisteminə etimadı yalnız güjləndirə və bu sistemin depozit bazasının artım tempinə müsbət təsir göstərə bilər. Hüquqi şəxslərin depozitlərindən fərqli olaraq (adətən, onlar müəssisələrin hesablaşma hesablarına xidmət göstərən banklara təhkimdir), əhalinin əmanətlərinin bu və ya digər banka sabit loyallığı yoxdur. Bunun nətijəsindədə, fiziki şəxslərin artmaqda olan gəlirləri banklar arasında sərt rəqabət mübarizəsinin predmetinə çevrilir. Əlbəttə, bankların faiz dərəjələrindən əmanət axınını güjləndirmək məqsədilə manipulyasiya etmək halları da var. Lakin faiz dərəjələri bir çox amillərdən asılıdır. Əmanətlərin sığortalanması fondunun bazarda iştirakı öz-özlüyündə stavkaya güjlü təsir göstərə bilməz. Ölkə iqtisadiyyatı möhkəmləndikjə, bankların kapitallaşması yüksəldikjə və banklara daha ujuz resursların axını güjləndikjə, faiz dərəjələri də aşağı düşməlidir.

БЕЗ СТРАХА И СОМНЕНИЙ…
Об этом, а также других актуальных вопросах в интервью с Эмилем Мамедовым, заместителем председателя правления ИКБ "НИКойл"
- Насколько важно для развития банковского сектора создание Фонда страхования вкладов?
- Финансовые институты, а именно банки выполняли в основном агентскую функцию при реализации денежно-кредитной политики государства. Их деятельность чрезвычайно важна для экономики страны, так как они включены в систему платежей и играют активную роль посредника между владельцами депозитов и заемщиком. Следует отметить, что банковская система, будучи наиболее чувствительной к проблемам ликвидности и платежеспособности, выдает кредиты широкому кругу заемщиков, риски которых не всегда можно сразу оценить. Ведь, собственно, что заставляет страну формировать систему обеспечения финансовой безопасности? Угроза того, что владельцы депозитов могут пострадать при возможном банкротстве банка, и необходимость снижения риска так называемого распространения эпидемии паники. Вспомните банковский кризис в России, наступивший после 17 августа 1998 года. Кстати, через год, в 1999 году, в России был создан Фонд страхования вкладов (ФСВ) именно с конкретной целью возвращения, восстановления доверия населения к банкам. Я бы сказал, что создание такого рода фонда можно рассматривать как грамотно выверенную линию политико-экономической стратегии любой страны. Создание же ФСВ в нашей стране нацелено на еще большее укрепление позиций надежности, стабильности банков и доверия населения к ним.
- То есть это можно рассматривать как одну из форм защиты прав владельцев депозитов?
- Безусловно, страхование депозитов защищает владельцев застрахованных депозитов от последствий неплатежеспособности банков. Но оно не призвано защищать банки от неплатежеспособности. Страхование депозитов избавляет их владельцев от трудной задачи осуществлять мониторинг и оценку состояния банков и качества их активов. В то же время это способствует поддержанию доверия в целом к банковской системе. Уменьшается вероятность того, что при форс-мажорных обстоятельствах владельцы депозитов будут принимать активное участие в паническом изъятии депозитов из банков.
- При каких условиях можно говорить об успешности работы данной системы?
- Если национальная банковская система страны здорова. Система страхования вкладов будет способствовать стабильности национальной финансовой системы, если она является частью хорошо организованной системы обеспечения финансовой безопасности страны. Для того чтобы пользоваться доверием общества, система страхования депозитов должна быть хорошо организована, а также быть понятной и доступной обществу. Она также должна дополняться сильным регулированием и надзором, адекватным режимом бухгалтерского учета и раскрытия информации, обеспечением соблюдения действующего законодательства.
Следует помнить, что система страхования депозитов может справляться лишь с ограниченным числом одновременных банкротств банков. Нельзя ожидать, что она сможет самостоятельно выстоять при системном банковском кризисе.
- Довольны ли вы условиями членства в фонде?
- На сегодняшний день условия, предоставляемые фондом, учитывают все необходимые факторы и пожелания банков, которые, надо сказать, были достаточно активны и высказали немало здоровой конструктивной критики в преддверии создания фонда. Естественно, работа фонда будет совершенствоваться, накопится определенный опыт и, соответственно, условия будут лучше.
- Насколько они соответствуют мировой практике?
- Система страхования вкладов существует во многих странах, задача у них одна и та же - укрепление как финансовой системы в целом, так и банковского сектора. Просто факторы, инициировавшие создание этой структуры в той или иной стране, могут различаться.
- Как поменяется ситуация на депозитном рынке? Не скажется ли это на процентных ставках?
- Сегодня рынок вкладов физических лиц наиболее динамично развивающийся сегмент рынка банковских услуг. Создание Фонда страхования вкладов населения может только увеличить доверие к банковской системе и позитивно повлиять на темп роста депозитной базы данной системы. В отличие от депозитов юридических лиц (они, как правило, прикреплены к банкам, в которых обслуживаются расчетные счета самих предприятий), вклады населения не имеют стабильной лояльности к тем или иным банкам. В результате этого растущие доходы физических лиц становятся предметом жесткой конкурентной борьбы между банками. Конечно, банки нередко манипулируют своими процентными ставками для увеличения притока вкладов. Хотя процентные ставки вкладов зависят от довольно большого количества факторов. Присутствие Фонда страхования вкладов на рынке, само по себе, не может сильно влиять на ставку. С укреплением экономики страны, с повышением капитализации банков и притоком более дешевых ресурсов в банки процентные ставки должны снизиться.