QORXUSUZ VƏ ŞÜBHƏSİZ…
Fondun yaradılmasını depozit sahiblərinin hüquqlarının qorunmasının daha bir forması kimi qiymətləndirmək olar
Müəllif: Rəsmiyyə QƏMBƏrova Bakı
İKB "NİKoyl" İdarə Heyətinin sədr müavini Emil Məmmədovla müsahibəmiz də elə bu və başqa aktual suallarla bağlıdır
- Əmanətlərin Sığortası Fondu bank sektorunun inkişafı üçün nə dərəjədə mühümdür?
- Dövlətin pul-kredit siyasətinin reallaşdırılmasında agent funksiyasını əsasən maliyyə institutları, daha doğrusu, əsasən banklar yerinə yetirirdi. Onların fəaliyyəti ölkənin iqtisadiyyatı üçün son dərəjə zəruridir. Ona görə ki, bu qurumlar ödəmə sisteminə daxil edildiyindən, depozit sahiblərilə borj alanlar arasında fəal vasitəçi rolunu oynayır
Qeyd etmək lazımdır ki, likvid və ödəniş qabiliyyətinə malik problemlərə çox həssas olan bank sistemi geniş borjalanlar dairəsinə kredit verir və bunun risklilik dərəjəsini heç də həmişə dərhal qiymətləndirmək mümkün olmur. Axı əslində ölkəni maliyyə təhlükəsizliyi təminatı sistemini formalaşdırmağa nə məjbur edir? Banklar iflasa uğradığı təqdirdə, depozit sahiblərinin zərər çəkə bilmələri təhlükəsi və panika epidemiyası adlandırılanın yayılma risqinin azaldılması zəruridir. Rusiyada 17 avqust 1998-ji ildən sonra başlanan bank böhranını yada salaq. Yeri gəlmişkən, bir ildən sonra - 1999-ju ildə Rusiyada Əmanətlərin Sığorta Fondu (ƏSF) yaradıldı. Həmin fond konkret məqsəd - əhalinin banklara inamını qaytarmaq məqsədi güdürdü. Belə bir fondun yaradılmasını istənilən ölkənin siyasi-iqtisadi strategiyasının dürüst müəyyənləşdirilmiş xətti kimi səjiyyələndirmək olar. Ölkəmizdə ƏSF yaradılması isə bankların etibarlılığı, sabitliyi vəziyyətinin və əhalinin onlara olan etimadının daha da möhkəmləndirilməsinə yönəldilib.
- Başqa sözlə, bunu depozit sahiblərinin hüquqlarının müdafiəsinin daha bir forması kimi qəbul etmək olarmı?
- Şübhəsiz, depozitlərin sığortalanması onların sahiblərini bankların ödəniş qabiliyyətinə malik olmamasından müdafiə edir. Lakin bu heç də bankları ödəniş qabiliyyəti olmamaqdan qorumağa yönəldilməyib. Depozitlərin sığortalanması onların sahiblərini bankların durumunun və onların aktivlərinin keyfiyyətinin monitorinqini keçirmək kimi çətin bir vəzifədən azad edir. Eyni zamanda bu, bütövlükdə bank sisteminə inamı saxlayır. Depozit sahiblərinin fors-macor halları baş verən zaman depozitlərini banklardan təlaş içərisində tələm-tələsik çıxarajaqları ehtimalını azaldır.
- Bu sistemin işinin uğurlu olmasından hansı əsaslarla danışmaq olar?
-Bu, ölkənin milli bank sisteminin nə dərəjədə sağlam olduğundan asılıdır. Əmanətlərin sığortalanması sistemi milli maliyyə sisteminin sabitliyinə imkan yaradır. O şərtlə ki, bu sistem ölkənin yaxşı qurulmuş maliyyə təhlükəsizliyi sisteminin bir hissəsi olmaqla, jəmiyyətin etimadını qazanmaq üçün depozitlərin sığortalanması sistemini yaxşı təşkil etsin, həmçinin, jəmiyyət üçün anlaşıqlı olsun. Bu sistem yetərinjə tənzimlənməli, daim nəzarətdə saxlanmalı, mühasibat uçotu və informasiya verilişi dəqiq aparılmalı, qüvvədə olan qanunverijilik tələblərinə jiddi riayət edilməlidir.
Yadda saxlamaq lazımdır ki, depozitlərin sığortalanması sistemi eyni zamanda müflisləşmiş bankların yalnız məhdud bir hissəsinin öhdəsindən gələ bilər. Onun sistematik bank böhranı şəraitində müstəqil şəkildə duruş gətirəjəyinə inam bəsləmək mümkünsüzdür.
- Fonda üzvlük şərtlərindən razısınızmı?
- Hazırda fondun təklif etdiyi şərtlər bütün zəruri amilləri və bankların istəklərini nəzərə alır. Ona görə ki, banklar fondun yaradılması ərəfəsində kifayət qədər fəallıq göstərmiş, xeyli sayda işə yararlı tənqidi fikirlər səsləndirmişdilər. İnamla demək olar ki, fondun işi getdikjə təkmilləşəjək, müəyyən təjrübə toplanajaq və beləliklə də inkişaf üçün lazımi şərait yaradılajaq.
- Görülən işlər dünya praktikasına nə dərəjədə uyğundur?
- Əmanətlərin sığortalanması sistemi bir çox ölkədə mövjuddur və hər yerdə eyni məqsəd - həm bütövlükdə maliyyə sisteminin, həm də bank sektorunun möhkəmləndirilməsi məqsədi güdülür. Anjaq həmin strukturun bu və ya digər ölkəsində yaradılmasına imkan verən amillər fərqli ola bilər.
- Depozit bazarında durum nejə dəyişəjək? Bu, faiz dərəjələrinə təsir göstərəjəkmi?
- Hazırda fiziki şəxslərin əmanətləri bazarı bank xidmətləri bazarının ən dinamik inkişaf edən seqmentidir. Əhalinin əmanətlərinin sığortalanması fondunun yaradılması bank sisteminə etimadı yalnız güjləndirə və bu sistemin depozit bazasının artım tempinə müsbət təsir göstərə bilər. Hüquqi şəxslərin depozitlərindən fərqli olaraq (adətən, onlar müəssisələrin hesablaşma hesablarına xidmət göstərən banklara təhkimdir), əhalinin əmanətlərinin bu və ya digər banka sabit loyallığı yoxdur. Bunun nətijəsindədə, fiziki şəxslərin artmaqda olan gəlirləri banklar arasında sərt rəqabət mübarizəsinin predmetinə çevrilir. Əlbəttə, bankların faiz dərəjələrindən əmanət axınını güjləndirmək məqsədilə manipulyasiya etmək halları da var. Lakin faiz dərəjələri bir çox amillərdən asılıdır. Əmanətlərin sığortalanması fondunun bazarda iştirakı öz-özlüyündə stavkaya güjlü təsir göstərə bilməz. Ölkə iqtisadiyyatı möhkəmləndikjə, bankların kapitallaşması yüksəldikjə və banklara daha ujuz resursların axını güjləndikjə, faiz dərəjələri də aşağı düşməlidir.

WITHOUT FEAR OR DOUBT
- How important is the creation of the Deposit Insurance Fund for the development of the banking sector?
- Financial institutions and banks in particular were basically acting as agents in implementing the state's money and credit policy. Their work is extremely important for the country's economy, as they are involved in the payments system and play an active role as a mediator between depositors and borrowers. It should be said that the banking system is extremely sensitive to the problems of liquidity and solvency, as it issues credits to a wide circle of borrowers whose risk cannot always be evaluated straightaway. So what in particular is making the country form a system to guarantee financial security? The threat that depositors could suffer if a bank were to go bankrupt and the need to reduce the risk posed by a wave of panic. Remember the banking crisis in Russia that began on 17 August 1998. A year later, in 1999, the Deposit Insurance Fund was set up in Russia with the specific aim of returning and restoring popular confidence in banks. I would say that the creation of this type of fund should be seen as the proper regulation of any country's political and economic strategy. The creation of a Deposit Insurance Fund in our country aims to increase further the reliability and stability of banks and popular confidence in them.
- It can be seen as a way to protect the rights of depositors?
- Of course, the insurance of deposits protects the owners of insured deposits from the consequences of banks' insolvency. But it is not intended to protect banks from insolvency. The insurance of deposits spares their depositors the arduous task of monitoring and evaluating the banks and their assets. At the same time it promotes trust overall in the banking system. It reduces the likelihood of depositors taking an active part in panic withdrawals from banks in force majeure circumstances.
- In what circumstances will it be possible to talk of the success of the system?
- If the country's national banking system is healthy. The system of insuring deposits will promote a stable financial system if it is part of a well-organized system to ensure the country's financial security. In order to earn the trust of the general public, the system to insure deposits must be well organized and comprehensible and accessible to the public. It must also be backed up by strong regulation and supervision, an appropriate regime for accounting and the disclosure of information and guaranteed observance of legislation.
It should be remembered that the system to insure deposits can cope only with a limited number of banks going bankrupt simultaneously. It cannot be expected to stand on its own against a systemic banking crisis.
- Are you satisfied with the conditions for membership of the fund?
- The current conditions offered by the fund take account of all the necessary factors and the wishes of the banks, which, it should be said, actively put forward plenty of healthy, constructive criticism ahead of the creation of the fund. Of course, the fund's work will be perfected, experience will be gained and the conditions will get better.
- To what extent are they in line with international practice?
- The system of insuring deposits exists in many countries and has the same purpose - reinforcing both the financial system as a whole and the banking sector. It's just the factors behind the creation of funds in various countries that may be different.
- How will the situation on the deposits market change? Won't this affect interest rates?
- Deposits from individuals are today the most dynamically developing segment of the banking services market. The fund to insure the public's deposits can only increase trust in the banking system and have a positive influence on the rate of growth in the system's deposit base. Unlike deposits from enterprises and organizations (as a rule they are made in the banks that hold the enterprises' current accounts), deposits from the public show no loyalty to an individual bank. As a result, the growing incomes of individuals are becoming the subject of fierce competition between banks. Of course, the banks often manipulate their interest rates to increase the number of deposits, although the interest rates depend on a large number of factors. The presence of the Deposit Insurance Fund on the market cannot by itself have a major influence on rates. As the country's economy gains strength and the banks' capitalization and the flow of cheaper resources to the banks increase, the interest rates should fall.