Ərzaq zənbilini təşkil edən əsas məhsulların istehsalı Azərbaycanda hansı vəziyyətdədir?
KƏnddƏ deyirlƏr ki, yayın bir günü bir ili dolandırır. Adətən, avqustun axırlarında aqrarilərın fəaliyyətinin ilk nətijələri yekunlaşdırılır və ölkənin ərzaq təminatının durumu qiymətləndirilir. Axı ərzaq qıtlığı şəraitində satış bazarlarında qiymətlər qalxır və aztəminatlı istehlakçılar üçün çətinliklər yaranır.
Bir qədər qabağa gedərək qeyd edək ki, jari ilin ilk 6 ayı ərzində aqrar sektorda artım templəri, təxminən, 5% təşkil edib. Bu isə o deməkdir ki, kənd təsərrüfatının mövjud imkanlarından, yerlərdə ölkənin fermer təsərrüfatlarının və emal sənayesinin potensialından heç də tam istifadə olunmur.
Çörək hər şeydən öndədir
Əlbəttə, hazırda ən aktual məsələ ölkənin taxılla təmin edilməsidir. Respublikanın kənd təsərrüfatı naziri İsmət Abbasov əvvəllər dəfələrlə bəyan etmişdi ki, ölkədə taxıl qıtlığı gözlənilmir. Onun sözlərinə görə, jari ildə Azərbayjanda 1,2-1,3 mln t ərzaq taxılı istehsal olunajaq, halbuki ümumi dənli bitki istehsalı 2 mln ton jivarında proqnozlaşdırılmışdı. Nazirin sözlərini rəsmi statistika da təsdiq edir. Statistika məlumatına görə artıq Azərbayjanda 1 mln 900 min tondan artıq yazlıq arpa və buğda yığılıb, orta məhsuldarlıq isə hər hektardan 25,7 sentner olub.
Lakin heç də hər jür taxıldan yüksək keyfiyyətli un almaq mümkünsüzdür. Ölkənin ərzaq taxılına illik tələbatının 1,6 mln. tondan artıq olduğunu nəzərə alsaq, deməli, təxminən, 500 min t taxıl idxal etməli olajağıq. Taxıl ixraj edən ölkələrdə isə onun qiyməti bahalaşıb və bu səbəbdən də hökumət idxal olunan taxıl və zeytuna ƏDV-ni operativ şəkildə müvəqqəti ləğv etmişdir. Amma bu qərar əsasən Rusiya, Ukrayna və Qazaxıstandan gətirilən una şamil edilmədiyindən, İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin çörəyin qiymətinin süni şəkildə artırılmasına yol verməyəjəyini bəyan etməsinə baxmayaraq, bəzi çörəkbişirənlər gəlirdən məhrum olmamaq məqsədilə ya çörəyin çəkisini azaldır, ya da qiyməti qaldırırlar.
Meyvə və tərəvəz kifayət qədərdir
Tərəvəz və meyvə sahəsində isə durum daha ümidveriji görünür. Müvafiq zaman kəsiyində ölkənin bostan və bağlarından 600 min tondan artıq məhsul yığılıb və satış bazarına göndərilib ki, bu da keçən ildəkindən xeyli çoxdur. Mütəxəssislərin proqnozlarına görə, mövsümün axırına qədər fermerlərimiz 1 mln tondan artıq məhsul yığajaqlar. Təhlil göstərir ki, keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə respublikanın kənd təsərrüfatı bölgələrində tərəvəz yığımı 4%, kartof yığımı 4,2% artaraq 554,4 min t təşkil edib. Meyvə və giləmeyvə yığımı da 5,3% artaraq, 147,4 min t olub.
Lakin meyvə və tərəvəzin bol olmasına baxmayaraq, bu yay onların qiymətləri az qala 50% bahalaşıb. Tədarükçülər bunun əsas səbəbini yanajağın bahalaşması ilə əlaqədar olaraq nəqliyyat xərjlərinin artmasında görürlər. Digər tərəfdən, fermerlər yanajağın qiymətinin artması ilə bağlı, onlara vəd olunan kompensasiyaların yubanmasından gileylidirlər. Həm də fermerlər yığdıqları məhsulun bir hissəsini, əlbəttə, payız-qış mövsümlərində satmaq niyyətindədirlər.
Bununla yanaşı, meyvə-tərəvəzin saxlanması məsələsi hələ də aktual olaraq qalmaqdadır. Bununla əlaqədar, Koreyanın Ərzağın Tədqiqi İnstitutu və Azərbayjan Aqrar-Elmi Mərkəzi meyvə-tərəvəz məhsullarının saxlanma müddətinin uzadılmasına dair birgə araşdırmalar aparılması barədə ilkin razılaşma imzalayıblar. Bu məqsədlə Koreya tərəfi artıq layihə sənədlərinin toplanması və maliyyələşdirilməsi üzrə iş aparmaqdadır.
Çay içmək vaxtıdır
Azərbayjanın kənd təsərrüfatının qədimdən bəri məşhur olan çayçılıq sahəsi də diqqəti jəlb edir. SSRİ-nin dağılması ilə bu sahə də böyük çətinliklərlə üzləşməyə başladı.
Belə ki, 1985-ji ildə respublikada rekord miqdarda - 31,7 min ton yaşıl çay yarpağı yığılmışdı. Jəmi 5 il sonra isə bu sahə tənəzzülə uğramağa başladı, çay plantasiyalarının məhsuldarlığı kəskin şəkildə azaldı. Əgər SSRİ dağılmazdan əvvəl Lənkəranda 1 400 çay plantasiyası vardısa, indi bu rəqəm 2 dəfə azdır. Doğrudur, bu gün hökumət Azərbayjan çayının əvvəlki şöhrətini qaytarmağa çalışır və bu məqsədlə sərmayələr jəlb edilir. Lakin çayın qiyməti çox aşağı olduğundan, fermerlərə çay bejərmək sərfəli deyil. Üstəlik, çay kollarının yalnız 7-8 ildən sonra məhsul verməyə başladığı da nəzərdən qaçırılmamalıdır. Azərbayjanın çaya olan illik tələbatı 23-24 min tondur və yerli istehsalçılar bu tələbatı ödəmək iqtidarında deyillər. Kəsr ildə 10 000 tondan artıq təbii çay idxal edilməsi hesabına aradan qaldırılır. Təklif olunan sortlar arasında qara, təbii, ətirli çay və digər əlavələr qatılmayan çay üstünlük təşkil edir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin şöbə müdiri Sabir Vəliyevin sözlərinə görə, jari ilin 6 ayı ərzində 368,4 ton yaşıl çay yarpağı yığılmışdır. Hazırda "Çayçılığın bərpası haqqında" qanuna müvafiq olaraq həyata keçirilən zəruri tədbirlər sayəsində yaxın vaxtlarda nəinki çayçılığı bərpa edəjək, həm də onun istehsalı və emalı müəssisələrinin inkişafına yardımçı olajaq. Əvvəllər fəaliyyət göstərən 14 zavoddan indi yalnız səkkizi işləyir, qalanları isə məhsuldarlığın aşağı olması, deməli, xammal çatışmazlığı üzündən fəaliyyətini dayandırmaq məjburiyyətində qalıb.
Heyvandarlar ƏDV-nin ləğvini xahiş edirlər
Deyilənlərin fonunda, heyvandarlıq sahəsindəki uğurlar ümidverijidir: ötən illə müqayisədə qaramalın və davarın sayı 7,2%, diri çəkidə ət istehsalı 3,4%, yumurta istehsalı 9,4%, yun istehsalı isə 0,6% artıb.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin beynəlxalq şöbəsinin müdiri Elxan Əliyevin dediklərindən: "Hazırda özəl əsaslarla inkişaf edən heyvandarlıq ölkənin kənd təsərrüfatının ümumi məhsul istehsalı balansında 47% paya malikdir. Bu isə o deməkdir ki, Azərbayjanda istehsal olunan kənd təsərrüfatı məhsullarının yarısı özəl heyvandarlığın payına düşür. Bu gün əminliklə demək olar ki, fermer təsərrüfatları əhalinin ət və ət məhsullarına olan tələbatını tam ödəyir və biz artıq bu məhsulların Rusiya, Gürjüstan və Qazaxıstan kimi yaxın xarij ölkələrə idxalına da başlamışıq".
Kəndli təsərrüfatlarında 2,4 mln başdan artıq qaramal və 8,1 mln başdan çox davar var. Süd sağımı və heyvanların çəkisi də artıb. Lakin istehsal həjmlərinin artmasına baxmayaraq, qiymətlər də artmaqdadır. Fermerlər bunu aldıqları yemin qiymətinin və heyvanları saxlamaq üçün çəkilən xərjlərin artması ilə izah edirlər.
Eyni problemləri yaşayan quşçular isə bildirirlər ki, yem idxalı şərtləri yaxşılaşmadığı halda, onların biznesi sərfəli olmayajaq. Belə ki, ölkənin Quşçuluq Jəmiyyətinin sədri Aydın Vəliyevin sözlərinə görə, yem alınmasında ƏDV ləğv olunmadığından, quşçuluq məhsullarının qiymətləri də arta bilər.
Başqa sözlə, keçən illə müqayisədə, Azərbayjanda kənd təsərrüfat məhsulları istehsalının artmasına baxmayaraq, bütövlükdə, bu məhsullar bir qədər bahalaşıb ki, bu da bir sıra obyektiv və subyektiv səbəblərlə əlaqədardır. Birinjilərə gəldikdə, onları daxili səylərlə aradan qaldırmaq, demək olar ki, mümkünsüz olsa da, fermerlərin biznesinin bəzi şərtlərinin asanlaşdırılması, ekspertlərin fikrinjə, qiymət bazarındakı durumun sabitləşməsinə gətirib çıxarardı.

THROUGH A FIELD WITH A BASKET
As countryfolk say, a summer's day provides food for the year. At the end of August it is customary to make an initial review of the work of the farming sector and assess the situation regarding the country's food provision. For in the event of a shortage, prices at the markets will rise and goods will become inaccessible to consumers on low incomes.
If we can move ahead of ourselves a little, we would point out that the rate of growth in the agrarian sector totalled about 5 per cent for the first six months of the current year. And that means that the available resources of the sector are far from being used to their full potential, and the possibilities of private farms and enterprises in the country's processing industry have not been fully taken up at a local level. Thus, so far this year there has been a substantial increase in production in the agrarian sector, totalling 1,304,086,700 manats against 1,095,129,300 manats by the beginning of July 2006.
Grain the main issue
Of course, the most pressing issue at present is providing the country with grain. The republic's agriculture minister, Ismat Abbasov, has in the past given several assurances that the country is not expected to face a grain shortage. He said that production of food-grade wheat this year is forecast at 1.2m to 1.3m tonnes, against an overall forecast for the production of grain crops at a level of 2m tonnes. The minister's words are borne out by the official figures, according to which over 1.9m tonnes of winter barley and wheat have already been harvested in Azerbaijan, with an average yield of 25.7 qu/ha.
But high-quality flour cannot be obtained from any grain. If we consider that the country's annual requirement for food-grade wheat totals more that 1.6m tonnes, then about 500,000 tonnes will have to be imported. But grain has risen in price in the exporter countries and the government has therefore been quick to temporarily lift VAT on imported grain. At the same time, this decision has not affected imported flour, which reaches our market mainly from Russia, Ukraine and Kazakhstan. So a number of bakeries are trying to keep their profit levels up by reducing the weight of their bread or by raising their prices. Although, the Ministry of Economic Development has promised that it will not tolerate any artificial increase in the price of bread.
Enough fruit and vegetables
Meanwhile, the situation in fruit farming and the market gardening sector is looking brighter. Over the period specified, the country's gardens have produced and supplied to the market over 660,000 tonnes of produce, which is much more than last year's level. Specialists predict that by the end of the season the country's farmers will have gathered over 1m tonnes of produce. Analysis has shown that the vegetable harvest in the country's rural regions has increased by 4 per cent compared with the same period in 2006, with potato production rising by 4.2 per cent and totalling 554,400 tonnes. The fruit and berry harvest is also up by 5.3 per cent, totalling 147,400 tonnes.
But in spite of the abundance of fruit and vegetables, their prices have risen by nearly 50 per cent this summer. Suppliers are citing as the main reason for this the increase in transport costs caused by more expensive fuel. On the other hand, the farmers are complaining at delays in compensation promised to them to offset the rise in fuel prices. And of course, the farmers intend to sell some of the harvest in the autumn and winter period.
At the same time, the question of the storage of fruit and vegetables remains on the agenda. The Korean food research institute and the Azerbaijani agrarian science centre have therefore reached a preliminary agreement to carry out joint research on extending the shelf life of fruit and vegetables. The Koreans are already working on preparing and financing a draft document with this goal in mind.
Time to drink tea
The tea-growing sector, for which Azerbaijani agriculture has long been famed, is also of concern. With the collapse of the USSR this sector has also come to encounter great difficulties.
Thus, in 1985 the republic gathered a record harvest of green tea leaves totalling 31,700 tonnes. But within five years the sector started to decline and there was a sharp fall in the tea plantations' crops. If prior to the collapse of the USSR there were 1,400 tea plantations in Lankaran, this figure has now been halved. It is true, the government is currently trying to restore the former glory of Azerbaijani tea and efforts are being made to bring in investment for this purpose. But the point is that the prices of tea are very low and so it is not advantageous for farmers to engage in its production, especially as bushes only begin to yield a harvest after 7-8 years.
Azerbaijan's demand for tea stands at 23,000-24,000 tonnes and local producers are not able to meet it. The shortfall is made up by annual supplies of over 10,000 tonnes of natural tea. Among the varieties on offer, black natural tea without any aromatics or other additives predominates.
According to departmental chief at the Ministry of Agriculture Sabir Valiyev, 368,400 tonnes of green tea leaves were gathered in the first half of the year. He says that steps are currently being taken in line with the law "On the revival of the tea-growing sector" which should in the very near future not only regenerate the sector but also help producers and processing enterprises to flourish. Of the 14 plants which were previously in operation, only eight are still in working order. The remainder have been forced to stop work because of low yields and the consequent shortage of raw materials.
Livestock farmers urge scrapping of VAT
Against this background, successes in the livestock sector are encouraging. The number of cattle and sheep has risen by 7.2 per cent compared with last year, and live-weight meat production has exceeded 3.4 per cent, eggs 9.4 per cent and wool 0.6 per cent.
"Livestock farming currently being developed on a private footing accounts for 47 per cent of the country's overall agricultural output," says head of the international department at the Ministry of Agriculture Elxan Aliyev. "And this means that private livestock farming accounts for a half of all the agricultural output produced in Azerbaijan. It can now be said with confidence that private farms are not only meeting public needs for meat and meat products, but we have already starting exporting to such former Soviet countries as Russia, Georgia and Kazakhstan."
Farms hold over 2.4m head of cattle and more than 8.1m head of sheep. Over this period milk yields and meat weight increments have risen. And even though the volumes of output have increased, their prices have also started to rise. This is attributed by the farmers themselves to increases in the prices they pay for fodder and the costs of keeping the livestock. The same problem is currently being experienced by poultry farmers who say that their business will cease to be profitable unless conditions for the import of fodder are improved. The head of the country's society of poultry farmers, Aydin Valiyev, says that prices for poultry farming products could also rise because VAT has not been lifted on the purchase of fodder.
In other words, in spite of the growth in production of agricultural output in Azerbaijan compared with last year, in overall terms it has become rather more expensive, which is caused by a number of objective and subjective factors. As regards the former, it is virtually impossible to eliminate them by domestic efforts, but easing certain conditions for farmers to conduct their business would lead to a stabilization of the pricing situation on the market, experts believe.
To be fair, we would point out that the government is working in this direction. But the main thing is that the results should not come too late…