Azərbaycanda qiçs-ə tutulanlara dözümsüz münasibət var
Hər bir insanın pünhan saxladığı, kənar şəxslərə açıqlamaq istəmədiyi, onun şəxsi həyatının bir hissəsi olan hansısa sirri var. İÇV daşıyıjısı olan insanlar üçün belə bir sirr onlara qoyulan diaqnozdur. İÇV daşıyıjısı diaqnozu qoyulmuş insanın öz xəstəliyini gizli saxlamaq hüququ olsa da, onu daim hamıdan gizlətmək son dərəjə ağırdır. Diaqnozunu kimə və nejə açıqlamağı hər kəs özü müəyyənləşdirir. Gej-tez belə insanlar öz hisslərini, yaşantılarını və problemlərini kiminləsə bölüşməyə ehtiyaj duyur. İstənilən halda, hər şeyi ölçüb-biçmək lazımdır, axı başqa bir adama açılmış sirr artıq sirr deyil. İÇV-nin ən yaxın adamlarla münasibətə təsiri müxtəlifdir: o, əvvəlki şəkildə qala, pisləşə və hətta yaxşılaşa da bilər. Statusun açıqlanması, bir çox hallarda, ailələrin dağılmasına və sosial həyat şəraitinin dəyişməsinə gətirib çıxarır. Digər xəstəliklərdən fərqli olaraq, jəmiyyətimizdəki mövhumat fonunda, İÇV mənfi münasibət, diskriminasiya və onun daşıyıjısının qınanması risqi doğurur.
Bu xəbərə nə dərəjədə hazır olsa da, İÇV virusu yoxlamasından keçən hər bir insan üçün yoluxmasının təsdiqlənməsi çox ağır bir yaşantıdır. Odur ki müayinədən keçməyə hazırlaşan hər bir şəxsin anonim məsləhət alması lazımdır. Hazırda QİÇS Milli Mərkəzi İÇV /QİÇS-ə yoluxan insanların özlərini təhlükəsizlikdə hiss edə, ixtisaslı tibbi və sosial-psixoloci yardım ala biləjəkləri yeganə yerdir. Diaqnozu açıqlamazdan əvvəl, mərkəzin həkimləri xəstəyə psixoloci dəstək verilməsinin qeydinə qalırlar. Bu zaman onu jinsi həyatı, narkotiklərin venaya vurulması üçün ümumi iynələrdən istifadə etməsi barədə sorğu-suala tutur, əhatəsində İÇV-yə yoluxmaq ehtimalı olan şəxsləri göstərməsini xahiş edirlər.
Vaxtında araşdırmaq
QİÇS planetimizdə insan həyatına son qoyan əsas 5 xəstəlik-qatillərdən biridir. Qərb ölkələrində aparılan tədqiqatlar göstərir ki, İÇV daşıyıjısı olanların, təxminən, üçdəbir hissəsi xüsusi antivirus müalijəsi olmadan da 10 il müddətində sağlam qalır. Lakin gej-tez onların əksəriyyətinin müalijəyə ehtiyajı olur. Müalijənin nə vaxt lazım olması isə bir çox amillərdən asılıdır.
Terapiya lazım olanda
İÇV QİÇS-ə müxtəlif sürətlə keçir - bəzilərində çox tez, bəzilərində isə daha gej baş verir. Terapiyanın tətbiq olunduğu ölkələrdə QİÇS-dən ölüm halları kəskin azalıb. Keçən ilin axırlarına qədər Azərbayjanda dəstəkləyiji antiretrovirus terapiyası yox idi. Lakin QİÇS, vərəm və malyariya ilə mübarizə üzrə Qlobal fondun qrantı sayəsində indi bizdə də xəstələrin ömrünü uzatmaq və onların həyatını daha dəyərli etmək mümkün olub. QİÇS-lə Mübarizə Milli Mərkəzinin ehtiyajı olanları pulsuz antivirus terapiyası ilə təmin etmək üçün hər jür imkanı var.
Antiretroviruslar İÇV-ni dəf etməyə və onun QİÇS-ə keçməsini qeyri-müəyyən müddətə ləngitməyə imkan verən preparat kombinasiyasıdır. Terapiyanın tərkibindəki preparatlar İÇV-yə onun həyat tsiklinin müxtəlif mərhələlrində təsir göstərir. Dərmanlar qadınlara, kişilərə və uşaqlara kömək edir. Onların səmərəliliyi insanın hansı yolla - seksual təmas, narkotiklərdən istifadə və ya qan köçürülməsi zamanı yoluxmasından asılı deyil.
Preparatların həkimin göstərişlərinə jiddi riayət etməklə qəbulu orqanizmdə İÇV miqdarını minimuma endirir. Dərmanların təsir etdiyinə əmin olmaq üçün qanın xüsusi analizi aparılır: virus yüklənməsinin analizi qanın hər millilitrində virusların sayını, immun statusunun analizi immun sisteminin nə dərəjədə güjlü olduğunu (orqanizmin viruslardan müdafiəsində əsas rol oynayan JD4 hüjeyrələrinin sayını) müəyyənləşdirir. Antivirus preparatları öz-özlüyündə JD4 hüjeyrələrinin sayını artırmır.
Əgər pasiyentin terapiyaya başlamaq imkanı varsa, o, müalijəyə başlamaq qərarını sakit və düşünülmüş şəkildə, müalijə edən həkimlə məsləhətləşərək, preparatlar, onların təsiri, kənar effektləri barədə maksimum informasiya aldıqdan sonra verməlidir. Diaqnozla təzəjə tanış olandan dərhal sonra, hələ bu xəbəri tam dərk etmədən terapiyaya başlamağa dəyməz. Xəstənin müalijəsi planı xəstənin özü ilə o buna qadir olmadıqda isə qohumları ilə müzakirə edilir. Xəstənin, zərurət yarandığı halda, müalijəyə dair qərar qəbul etmək hüququna malik şəxsi vəkil etməsi məqsədəuyğundur.
Adətən, müalijəyə JD4 hüjeyrələrinin sayı 300-200-ə qədər azaldığı hallarda başlamaq məsləhət görülür; bu göstəriji 100 olduqda isə müalijəyə başlamağı təkidlə məsləhət görürlər. Lakin belə analizlərdə də əgər xəstə özünün müalijəyə hazır olmadığını bildirsə, müalijəyə başlamağa tələsmək lazım deyil.
Narkotik maddələrdən istifadə xəstəliyin İÇV mərhələsindən QİÇS mərhələsinə sürətlə keçməsinə səbəb olan amillərdən biridir. Yoluxma anında pasiyentin 40 və daha artıq yaşı varsa, onda QİÇS-in sürətlə inkişaf etməsi ehtimalı daha yüksəkdir. Yaş artdıqja, immun sistemi zəifləyir. Buna görə də yaşlı pasiyentin müalijəsinə gejikmədən başlamaq daha vajibdir.
Terapiyaya başlamaq barədə qərar verilməsi insanın həyatında çox önəmlidir. Terapiyaya başlayan insanların onun kənar effektlərindən, preparatların zəhərli və təsirsiz olmaları barədə uydurmalardan çəkinərək, müalijədən birmənalı imtina etmələri halları kifayət qədər çoxdur. Bu zaman unudulur ki, İÇV infeksiyasının ən jiddi kənar effekti ölümdür. Bir çoxlarını isə "ömrünün axırına qədər həblər içmək" perspektivi qorxuya salır. Halbuki əksər hallarda, terapiya kifayət qədər asan keçir və tam dolğun həyat sürməyə imkan verir.
Bunlar bizim təlaşımızdır
Təəssüf ki, İÇV-infeksiyanın əsas xüsusiyyətlərindən biri onun stiqmatikləşdirilmiş adlandırılan xəstəliklərə aid olmasıdır. Həm də hazırda heç bir başqa xəstəlik bu dərəjədə stiqmatikləşdirilməyib. Ölkəmizdə stiqma anlayışı yenidir, jəmiyyətdə tolerantlıq və insanlar arasındakı fərqlərə hörmət ideologiyası hələ də tam formalaşmayıb. İndinin özündə də KİV-lərdə İÇV daşıyıjıları barədə yalnız mənfi çalarda yazır, bəziləri isə hətta onları təjrid etməyə çağırırlar. Bu gün həmvətənlərimizin əksəriyyəti İÇV/QİÇS barədə KİV-lərdən məlumatlanır. Dəqiq, qərəzsiz informasiyanın olmaması isə qorxu və stiqma doğurur.
Sosial elmlər sahəsində stiqma (hərfi mənada - "yarlık", "damğa") anlayışı digər insanlara və özünə münasibəti kökündən dəyişən, insana yalnız arzuolunmaz keyfiyyətin daşyıjısı kimi baxmağa vadar edən güjlü sosial stereotip kimi müəyyənləşdirilir. Medalda olduğu kimi, stiqmanın da iki üzü var. O, xariji və daxili ola bilər. İÇV-nin xüsusiyyətlərindən biri də odur ki, uzun müddət xariji stiqma ilə yaşayan insan, qəfildən özünün də İÇV daşıyıjısı - bu qədər qorxduğu və nifrət etdiyi insanlardan biri olduğundan xəbər tuta bilər.
İÇV/QİÇS haqqında, virusun yayılması və yoluxmanın qarşısının alınması yolları barədə obyektiv və asanlıqla əldə oluna bilən informasiya - bütün bunlar xəstəliyin profilaktikasının və İÇV/QİÇS-lə yaşayan insanlara tolerant münasibətin formalaşdırılmasının yeganə yoludur. Bundan başqa, belə informasiya narkomaniyaya qarşı profilaktik tədbirdir, çünki İÇV-yə yoluxmaq qorxusu yeniyetməni narkotik maddələrin "dadına baxmaqdan" çəkindirə bilər.

LIFE WITH A SPECIAL STATUS
Everybody has something he doesn't want to tell casual acquaintances, something that is part of his personal life. For people with HIV, their diagnosis is that secret. Somebody with HIV has the absolute right to keep his diagnosis secret but it is very hard to keep it a secret from everyone all the time. Everybody decides for himself whether he needs to tell anyone about his diagnosis and if he does, to whom and how. Sooner or later, everyone with HIV feels the need to talk to somebody about his feelings, worries and problems. In any event, all the pros and cons need to be weighed up for a secret once shared is no longer a secret.  HIV can affect relations with those close to you in different ways: they can stay the same, get worse or even get better. Revealing one's status often leads to the break up of the family and to a change in the social conditions of life. Unlike other illnesses, in the light of the prejudices existing in our society, HIV runs the risk of being met with a negative attitude, discrimination and condemnation of the infected person.
Everybody who tests HIV positive is seriously worried no matter how much he prepares himself beforehand for this news. So everyone who is to be tested is recommended to have an anonymous consultation in order to prepare themselves for possibly testing positive. Today, the National AIDS Centre is the only place where people with HIV/AIDS can feel safe and receive qualified medical and social and psychological help. Before the diagnosis is revealed, doctors at the centre make sure that the patient has psychological support from social or medical workers ready to talk to him and to calm him as far as possible. At the same time, they ask him about his sex life, about whether he shares a needle for shooting drugs intravenously and they ask him to say who of those he knows may also be HIV infected.
Tackling it in time
AIDS is among the five main killer diseases which claim the biggest number of human lives on our planet. Research carried out in western countries has shown that roughly one third of HIV-positive people remain healthy for 10 years without any special anti-viral treatment. Sooner or later the majority of them will need to be treated but when depends on many factors.
Where therapy is needed
HIV turns into AIDS at different speeds - for some it is faster, for others slower. In countries where therapy is used, AIDS deaths have fallen sharply. Up until last year there was no supporting anti-retroviral therapy in Azerbaijan. However, thanks to a grant from the Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria which Azerbaijan received we can prolong the lives of patients and make it fuller. The National AIDS Centre has all the resources to provide for those who need it free anti-viral therapy.
Anti-retroviruses are a combination of agents which help to suppress HIV and to stop it from turning into full-blown AIDS for an indefinitely long time. The agents in the therapy attack HIV at various stages in its life cycle. The medicines help women, men and children. How effective they are does not depend on how a person got infected: through sexual contact, using drugs or blood transfusion.
If the agents are taken strictly according to doctors' orders, the amount of HIV in the body drops to a minimum. Special blood tests are carried out to check that the medicine is working: an analysis of the strength of the virus determines the amount of the virus in one micro-litre of blood; an analysis of the immune status determines the strength of the immune system (the number of CD4 T cells playing the main role in protecting the body against viruses). Anti-viral agents do not of themselves increase the number of CD4 T cells.
If the patient can begin therapy, it is a decision which must be taken calmly and consciously after having consulted the doctor and obtained as much information as possible about the agents, their actions and side effects. It's hardly worth starting therapy if you have just been told of your diagnosis and you need to cope with this news yourself first of all. The treatment plan is discussed with the patient first of all and with relatives if he is not mentally competent. It is desirable for the patient to appoint someone with the right to take decisions about treatment for him should the need arise.
The usual recommendation is to start treatment when the number of CD4 T cells fall to 300-200 and it is strongly recommended to start treatment when CD4 T cells number 100. But even with such an analysis result, you shouldn't rush into treatment if you aren't ready for it.
Drug abuse is one of the factors leading to the rapid progress of the disease from the HIV stage to full-blown AIDS. If a patient is aged 40 or more, he or she is more likely to develop AIDS quickly. As we get older our immune system weakens and so the older the patient the more urgent it is to treat him in time.
The decision to start therapy is very important in a person's life. Often, even when they have access to therapy, people categorically refuse to take it through fear of the side effects, myths about the toxicity or ineffectiveness of the substances. Forgetting sometimes that death is the most serious side effect of HIV infection. Many are also afraid of the prospect of having to swallow tablets for the rest of their lives. Although in most cases patients undergo therapy quite easily and it allows them to lead a full life.
This is what we fear
Unfortunately, one of the main features of HIV infection is that it figures among the so-called stigmatised diseases. Moreover, there is presently no disease which carries a greater stigma. In our country the concept of stigma is a new one, society has not yet developed the ideology of tolerance of and respect for the differences between people. The media writes about people who are HIV positive only in negative terms and some even call for their isolation. Today, most of our fellow countrymen learn about HIV/AIDS only through the media. The absence of precise, unbiased information in society gives rise to fear and stigmatising.
In the sphere of social sciences, the concept of stigma (literally "a label", "a brand") is defined as a strong social stereotype which completely changes one's attitude to other people and to oneself, forcing one to regard a person only as somebody who has undesirable qualities. Stigmas, like medals, have two sides. It can be internal or external (self-stigma). A feature of HIV is that a person can live for a long time with the external stigma then suddenly find out that he is HIV positive, one of those he so fears and despises.
Objective and accessible information about HIV/AIDS, about the ways of spreading the virus and methods of preventing infection are presently the only means of preventing the disease and of developing tolerance to people with HIV/AIDS.  Moreover, such information is a way of preventing drug abuse, as the fear of catching HIV may prevent a teenager from trying drugs for the first time.