ABŞ-da İraqın bölünməsi barədə düşünürlər
İraqın parçalanması artıq inanılmaz bir şey sayılmır. Son zamanlar bu mövzu getdikjə daha tez-tez müzakirəyə çıxarılır. Görünür  ki,  artıq ona alışmağa  başlamışlar. Vaşinqtonun Jons Hopkins Universitetinin və Brukinqs İnstitutunun Beynəlxalq Tədqiqatlar Mərkəzinin təmsilçiləri Edvard Jozef və Maykl o`Henlon müvafiq surətdə məruzə hazırlamışlar. Həmin məruzədə bu Yaxın Şərq ölkəsinin səs-küysüz bölünməsi variantı  təklif olunur.
Belə bölünmə nətijəsində  İraq dünyanın siyasi xəritəsindən silinmir, anjaq  özünün hökuməti və güj strukturları olmaqla, üç böyük regiona parçalanır. Səs-küysüz bölünmə" ideyası sizin xoşunuza gəlsə də, gəlməsə də (çoxları bu ideyadan narazıdır və bu, İraq probleminin həlli üçün təklif olunan yeganə variant deyil) , bu proses artıq başlayıb. Ölkədə hər ay yüz minədək insan zor güjünə ev-eşiyindən qovulur. Jəmiyyət etnik  əlamətinə görə bölünür. İraq, müəyyən mənada, Bosniyaya çevrilir. o`Henlon öz planının Vaşinqtonda təqdimatı zamanı demişdi:  "Yaxşı olmazmı ki, bu prosesi  özümüz  idarə oluna bilən prosesə çevirək  və bu parçalanmanı  bizim yerimizə  "ölüm eskadronu"nun və şəxsi orduların başa çatdırmasını gözləməyək?". Ölkə üç böyük regiona  parçalanajağı təqdirdə, Bağdadın paytaxt statusunu saxlayajağı, lakin yeganə  hakimiyyət mərkəzi  olmayajağı  nəzərdə tutulur. Edvard Jozef əmindir ki, "qərarların çox hissəsinin Bağdadda qəbul edilməsi prosesin daha çox şiələrin nəzarətində olmasına gətirib çıxarajaqdır". "Hazırda İraqda mərkəzləşdirilmiş idarəetmə strukturunun mövjudluğuna çalışmaq intihar etmək kimi bir şeydir".
Bununla bərabər, amerikalı tədqiqatçılar onu da deyirlər ki, İraqın parçalanması əhali arasında kütləvi miqrasiyaya səbəb  ola bilər. Lakin heç kim  zor güjünə köçürülə bilməz. Jozef və o`Henlon əmindirlər ki, sünnilər yəqin ki, ölkənin şiələrə aid hissəsində yaşamaq istəməyəjəklər  və əksinə. Yəqin ki, ərəblər də kürdlərin yaşadıqları  şimal ərazilərdən  öz "dövlət"lərinə köçüb-gedəjəklər. Lakin türkmənlərin aqibətinin nejə olajağı məsələsi  bir o qədər də aydın deyildir. Ona görə ki, kürdlər türkmənləri neftlə zəngin Kərkükdən və ölkənin şimalındakı digər yaşayış məntəqələrindən sıxışdırıb-çıxarırlar. Təbiidir ki, amerikalı alimlər qonşu İranı da diqqətdən kənarda qoymayıblar. o`Henlon əmindir ki, Tehran ən destruktiv vasitələrlə İraqa təsir göstərir: "İrandan nəsə yaxşı bir şey gözləməyinə dəyməz. İranlılar İraqda bizimlə (ABŞ-la) agentləri vasitəsilə vuruşurlar. Onlar istəyirlər ki, biz İraqda, hətta  sabitliyin tamamilə pozulması bahasına  olsa da  məğlubiyyətə uğrayaq. Belə olan halda nə etməli? Düşünürəm ki, yenə də onlarla danışıqları davam etdirmək, hərəkətlərinin qarşısını mümkün qədər almağa çalışmaq, həmçinin İranı bütün dünyanın gözündən salmaq lazımdır".
Qeyd edək ki, Jozef və o`Henlonun ideyası yeni deyildir. ABŞ-ın dövlət katibi postunu tutmağa böyük şansı olan demokrat senator Jo Biden bir müddət əvvəl bəyan etmişdi ki, İraq mərkəzi hökumətin nəzarəti altında olan üç muxtar vilayətə (Kürdüstan, Şiəstan və Sünnistan) bölünməlidir. Senator müəyyən mənada, Bosniya  üzrə   sazişi xatırladan planını Xariji Məsələlər Şurasının sabiq prezidenti Lesli Qelblə birlikdə hazırlamışdır. Biden və Qelb hesab edirlər ki, İraqı yalnız mərkəzi hökumət orqanlarının bəzi vəzifələrinin yerli orqanlara verilməsi   yolu ilə qoruyub-saxlamaq mümkündür. Söhbət ölkənin kürdlər, sünni ərəblər və şiə ərəblər olmaqla, üç dini-etnik qrupa bölünməsi, mərkəzi hökumətin isə yalnız ümumi maraqların təmin edilməsi ilə məşğul olmasından gedir.
Rəsmi Vaşinqton əvvəlkitək İraq parlamenti və  hökumətini möhkəmləndirməyə  səy göstərir, lakin hansısa əhəmiyyətli nətijəyə nail olmayıb. Müşahidəçilərin fikrinjə, məhz bu səbəbdən Amerika administrasiyası işin İraqın parçalanması  ilə nətijələnəjəyini tədrijən etiraf etməyə başlayır. o`Henlon bunu həyata keçirməyin çətin olajağını da boynuna alır. Bununla yanaşı o deyir: "Artıq hamı vətəndaş müharibəsindən, etnik təmizləmədən, zorakılıqdan bezib və bu səbəbdən insanlar vahid İraq ideyasında israr etmək ovqatında deyillər".
Bundan başqa, ekspertlər hesab edir ki, heç bir nətijə verməyən vətəndaş müharibəsinin yaşandığı situasiya ilə müqayisədə, İraqın idarə olunan səs-küysüz bölünməsi halında xərjlər də xeyli azalajaq.
Bütün bunların fonunda ABŞ Dövlət Departamentinin yerli tayfa rəhbərlərinin möhkəmlənməsi məqsədilə İraq əyalətlərinin bərpası məsələsinə xüsusi diqqət ayırması kifayfət qədər maraqlı görünür. Bundan başqa, ABŞ Senatının Silahlı Qüvvələr Komitəsinin rəhbəri Karl Levin İraqa baş çəkdikdən sonra, ölkənin baş naziri Nuri əl-Malikini istefa verməyə çağırıb. Bundan bir qədər sonra - avqustun 22-də isə ölkə prezidenti Jorj Buş ABŞ, Kanada və Meksika rəhbərlərinin ikigünlük qapalı görüşündə çıxış edən zaman İraq hökumətinin fəaliyyətindən məyus olduğunu, ölkədə siyasi dialoqa nail ola bilmədiyini bildirib. "Lakin hökuməti dəstəkləyib-dəstəkləməmək İraq xalqının öz işidir", - deyib Buş. Qeyd edək ki, J.Buş sentyabrın 15-də İraqdakı ABŞ kontingentinin sayının artırılmasının nətijələri barədə Konqres qarşısında çıxış etməyə hazırlaşır. Bu çıxışı zamanı prezident gələn ay ijtimaiyyətin mühakiməsinə veriləjək iki məruzəyə əsaslanajaq. Söhbət İraqdakı Amerika ordusunun komandanı, general Devid Petreus və ABŞ-ın Bağdaddakı səfiri Rayan Krokerin məruzələrindən gedir.
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, Buş İraq hökumətini tənqid edən zaman hər an oğurlanmaq və öldürülmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb işləməyin asan olmadığını unudur. Bundan bir müddət əvvəl İraqda ölkənin təhlükəsizlik xidmətinin geyimində olan bir qrup silahlı şəxsin Neft Nazirliyinə məxsus hökumət binasından nazir müavini və dörd biznesmeni girov götürdüyünü xatırlatmaq kifayətdir. Avqustun 14-də isə İraqda ABŞ-ın bu ölkədə hərbi əməliyyatlara başlamasından sonra yaşanan ən böyük miqyaslı terror aksiyası törədilib. Ölkənin şimalında, Mosul şəhərindən 120 kilometr qərbdə, yezidi kürdlərinin məskunlaşdığı ərazidə bir neçə dəqiqəlik fasilələrlə dörd minalanmış benzindaşıyan avtomobil partladılıb. Partlayışın dalğasından 30-dan artıq bina dağılıb. Hadisə nətijəsində 500-dən artıq insanın həlak olduğu bildirilir. Xatırladaq ki, yezidi kürdlər hazırda İraqla bərabər, Türkiyədə, İranda, Suriyada, Gürjüstanda və Ermənistanda  da yaşayırlar. Amma onların ən böyük ijması (100 min nəfərdən artıq) elə İraqda məskunlaşıb. Son zamanlar isə İraqın şimalında yezidi kürdlərlə müsəlmanlar arasında münasibətlər xeyli gərginləşib, bu ilin aprelində yezidi  kürdlər islamı qəbul etmiş öz soyköklərindən bir  qızı hətta daşqalaq etmişdilər...
Sözügedən partlayışların təşkilində yerli polis Suriya ilə sərhəd rayonlarda yaşayan sünnilərdən şübhələnir. Hüquq-mühafizə orqanlarının fikrinjə, İraqın şimalındakı digər şəhər - etnik türkmənlərin yaşadığı Emerlidə baş verən terror aktlarının arxasında da məhz onlar dayanır. Xatırladaq ki, iyulda bu şəhərdə minalanmış yük avtomobilinin partladılması nətijəsində 105 nəfər həlak olmuş, 250-dən artıq insan yaralanmışdı.
Beləliklə, İraqda dinlər və millətlərarası müharibənin tam güjü ilə davam etməsi göz qabağındadır. Mütəmadi olaraq sünni ərəblər şiələri, şiə ərəblər də sünni ərəbləri müntəzəm olaraq qətlə yetirir. Həmçinin, onlar zaman-zaman birlikdə koalisiya qüvvələrinə  də hüjumlar edir.
Ölkənin şimalındakı kürdlər də özlərini ağa kimi aparırlar. Onlar artıq çoxdandır ki, sanki öz müstəqil dövlətlərində yaşayırlar. Həmin "dövlət"in bir sıra müstəqillik  rəmzləri, hətta öz ordusu da var.
İraqdakı həyatın göstərijisi sayıla biləjək daha bir məqam: ABŞ-ın xariji münasibətlər üzrə şurasının əməkdaşı Stiven Biddl yaxın aylarda Britaniya qoşunlarının İraqın Bəsrə şəhərini tərk edəjəyi barədə məlumata belə münasibət bildirib: "Bu şəhərdə hər şeyi yaraqlılar həll edir və   britaniyalıları  da şəhərdən  onlar qovajaqlar". Xatırladaq ki, 2003-jü ilin martından indiyədək Britaniya İraqda 163 hərbçisini itirib.
Amerikalı hərbi mütəxəssislər bildirir ki, son zamanlar yaraqlılar ujqar əyalətləri hüjum üçün daha çox hədəf yeri seçir. Çünki İraq ordusunun və  ABŞ  kontingentinin keçirdiyi və ya bir müddət əvvəl başa  çatdırdığı genişmiqyaslı antiterror əməliyyatları daha çox İraqın mərkəzində aparıldığından terrorçular bu əməliyyatlardan kənarda qalmağa üstünlük verirlər. ABŞ-ın Mosuldakı hərbi kontingentinin komandanı Stiven Tviti  curnalistlərlə söhbətində  deyib ki, "Ekstremistlər şəhərlərdən kiçik əyalətlərə çəkilirlər. Biz belə yaşayış məntəqələrində dəfələrlə olmuşuq. Amma bu, ot tayasında iynə axtarmaq kimi bir şeydir". Bəlkə həqiqətən də, "Vahid İraq"  ideyasından əl çəkmək lazımdır? Lakin bu heç də asan məsələ deyil. Bu "trük" bəlkə də  dalaşqan uşaqları  sakitləşdirmək üçün faydalı sayıla bilər. Lakin indiki İraq məsələsində  aydındır ki, heç kəs qəti təminat verə bilməz. Son 20 ildə bir neçə dövlət parçalanıb və ən azı iki halda - Yuqoslaviya və SSRİ dağılan  zamanlarda  ərazilərin müstəqilləşməsi uğrunda gedən mübarizələrdə  bomba partlayışları  nətijəsində çox sayda günahsız adam qırılıb. Artıq müharibənin getdiyi İraqda nələrin baş verə biləjəyini ehtimal etmək çətin deyil.
Eyni zamanda nəzərə almaq lazımdır ki, İraqın parçalanması qonşu Səudiyyə Ərəbistanı, İran və xüsusilə də Türkiyə tərəfindən heç də şadyanalıqla qarşılanmayajaq. Ankara son zamanlar ölkəsinin sərhədində  müstəqil Kürdüstan yaradılması  səylərindən son dərəjə narahatlıq keçirdiyini gizlətmir. Türkiyəli siyasətçilər birbaşa və ya dolayısı ilə bildirir ki, ölkə ərazisində terror aksiyalarının vüsət alajağı təqdirdə, Ankara Vaşinqtonun mövqeyindən asılı olmayaraq, İraqda müstəqil şəkildə hərbi əməliyyatlara başlaya bilər.
Bütün bunlardan başqa, bir faktı da unutmaq olmaz: İraqda sünni-şiə qarşıdurmasının əsasında  din yox, neft dayanır. İraqın parçalanajağı təqdirdə  sünnilər çətin ki ölkənin neft olmayan hazırkı ərazilərilə kifayətlənsinlər. Öz növbəsində, şiələr də hazırda yaşadıqları ərazilərdəki neft yataqlarını başqaları ilə bölüşmək niyyətində deyillər. Nəha-yət, ABŞ güman edilən "Sünnistan", "Şiəstan" və "Kürdüstan" liderlərinə nejə arxayın ola bilər? Axı onlar terrorçularla əməkdaşlıq edərsə, nəzarətdə saxladıqları neft dollarları məhz bu istiqamətə yönəldiləjək… Digər tərəfdən, əgər onlar ABŞ-a sadiq qalsalar belə, həmin liderlərin daha radikal mövqeli siyasətçilər tərəfindən siyasi meydandan çıxarılmayajaqlarına zəmanət varmı?
İraqın parçalanması, çox güman ki, Ağ evin demokratik administrasiyasının xeyrinə olardı. Çünki bu zaman Vaşinqton bütün dünyada, o jümlədən ABŞ-ın özündə də son dərəjə qeyri-populyar olan müharibə şəraitindən çıxmaq üçün şans qazanardı. Amma istənlən halda, "iraqsayağı" parçalanmanın nələrə gətirib çıxarajağını isə heç bir siyasətçi və ya ekspert dəqiqliklə söyləyə bilməz…
P.S. Beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarının son məlumatlarına görə, iraqlıların, təxminən, 1/3%-i, yəni 8 milyon nəfəri təjili humanitar yardıma ehtiyaj duyur. İçməli su korluğu çəkən əhalinin sayı isə artıq 70%-dən artıqdır. Xatırladaq ki, 2003-jü ilin martında baş vermiş işğaladək bu rəqəm 50% təşkil edirdi.
Bundan başqa, tam qidalanmadan məhrum olan uşaqların sayı 2003-jü ilədək olan dövrlə müqayisədə 15%-dən 30%-ə yüksəlib. İraqlı uşaqların 92%-nin isə normal təhsil almaq imkanı yoxdur.

The USA is planning to partition Iraq
The possible partition of Iraq no longer seems implausible. This subject has often surfaced in the recent period, and it seems that people are getting used to it.
For example, Edward Joseph and Michael O'Hanlon of the International Research Centre of Washington's John Hopkins University and Brookings University have submitted a report, proposing a so-called "soft partition" of this Middle Eastern country. As a result of this partition, Iraq will remain on the political map of the world, but will be divided into three large regions each of which will have its own government and defence forces.
"It does not matter whether you like the idea of a soft partition or not (most of us are not delighted with this idea, and of course, this is not the only option for tackling the Iraq problem), it is already happening. About 100,000 people lose their housing every month. Society is splitting up on ethnic grounds. In some way, Iraq is turning into Bosnia. It would be better if we ourselves thought how to make this process controllable without waiting for "death squadrons" and private armies to complete this partition before us," O'Hanlon said while presenting his plan in Washington.
It is proposed that Baghdad should keep its status as the capital city after the partition, though it will not be the only centre of power. Edward Joseph is sure that "the more decisions are made in Baghdad, the more influence the Shi'is will have on this process", and "it would be suicidal to insist on a centralized structure of power in Iraq today…"
Meanwhile, the American researchers also point out that the partition of Iraq might lead to an exodus of the population, though no-one should be forced to resettle. Joseph and O'Hanlon are sure that the Sunnis will probably not want to live in Iraq's Shi'i region and vice-versa. And Arabs will probably move from the Kurdish north to their own "states". However, it is not quite clear what will happen to the Turkomans whom the Kurds are ousting from the oil-rich city of Kirkuk and other areas in the north of the country. It is natural that the American scientists paid heed to neighbouring Iran as well. For example, O'Hanlon is sure that Tehran has a destructive influence on Iraq: "We should not expect gifts from them. They are fighting us (USA) with the help of their agents. They want us to be defeated there even if the price is the final destabilization of Iraq. What should we do in this case? I suppose that we should keep talking to them in order to hold them back as much as we can and to have a chance to put them in an awkward situation in front of the whole world."
We should point out that the idea proposed by Joseph and O'Hanlon is not new. Democratic Senator Joseph Biden, who has a chance of becoming state secretary, said earlier that Iraq should be divided into three autonomous regions (Kurdistan, Shi'istan and Sunnistan), but under the aegis of a central government. The senator developed his plan, which resembles the Daton agreements on Bosnia, together with Leslie Gelb, the former president of the Council on Foreign Relations. Specifically, Biden and Gelb think that Iraq "can be preserved only with the help of decentralization, giving each ethnic-religious group - Kurds, Sunni Arab and Shi'i Arabs - the right to independent self-government, while the central government will take care of common interests."
The Washington administration is still trying to strengthen the Iraqi government and parliament, but cannot boast about any tangible results. For this reason, observers point out, the US administration has already begun to admit that Iraq is likely to split. O'Hanlon himself admits that this will be "difficult to do". But he also adds that "everyone is too tired of the civil war, ethnic cleansing and violence in order to continue defending the idea of a united Iraq. The risk of the country's partition is not lower than those entailed by the current policy."
According to experts, expenses on Iraq's controlled "soft partition" are much lower than if the current state of affairs remains in the country, i.e. if the unproductive civil war continues.
It is notable that in this situation, the US State Department favours the restoration of Iraqi provinces in order to strengthen local tribal leaders. Moreover, the head of the US Senate Committee on Armed Services, Carl Levin, who visited Iraq, called on the Nuri al-Maliki government to resign. On 22 August, White House boss George Bush said at the closing ceremony of the two-day meeting of the US, Canadian and Mexican leaders that he was disappointed in the work of the Iraqi government because it failed to establish a political dialogue in the country. "However, this is the business of the Iraqi people itself - to support or not the head of government," Bush said. On 15 September, Bush will have to "describe" to Congress the results of increasing the US military presence in Iraq. The president will rely on two reports (one from the commander of the US troops in Iraq, General Davis Petraeus, and the US ambassador in Baghdad, Ryan Crocker, and the second one from the chairman of the Joint Chiefs of Staff, General Peter Pace) which will also be made public in September.
At the same time, we have to point out that criticizing the work of the Iraqi government, Bush forgets that it is really difficult to work in a situation where you can get killed or kidnapped at any moment. Recently, a group of armed people wearing uniforms of Iraqi security forces in Baghdad kidnapped a deputy minister and four businessmen from a complex of government buildings belonging to the Oil Ministry. On 14 August, Iraq saw the biggest terrorist attack during the entire US military campaign.
Four gas-tank trucks stuffed with explosives were blown up with a difference of a few minutes in three Yezidi Kurdish villages in the north of the country 120 kilometres west of Mosul. The blast wave destroyed more than 30 buildings. The number of casualties is more than 500. Yezidis are Kurds who profess a syncretic religion that combines elements of ancient Manichaean beliefs, Judaism, Nestorianism and Islam. They live in Turkey, Iran, Syria, Georgia and Armenia. The largest community of Yezidi Kurds lives in Iraq - more than 100,000. Relations between Muslims and Yezidis in the north of the country have become noticeably tense in the recent period. In April, Yezidis stoned to death a girl who had adopted Islam. The Iraqi police suspect Sunni extremists operating in regions bordering on Syria of organizing the explosions. According to the law-enforcement agencies, they were behind attacks in another city in northern Iraq - Emerli which is populated by ethnic Turkomans. In July, 105 people were killed there by the explosion of a truck stuffed with explosives. About 250 people were wounded.
Thus, it is clear that religious and ethnic strife is at full swing in Iraq. Sunni Arabs are deliberately killing Shi'i Arabs and vice-versa. Together they keep attacking coalition troops. Kurds are singing their own "tune" in the north of the country where they have long been living in a kind of state that has many signs of independence, ranging from state symbols to their own army. This is a small example of "Iraqi life".
Commenting on the expected withdrawal of the British troops from Basra in the next few months, an employee of the US Council on Foreign Relations, Stephen Biddle, said that "the pace is this city is set by rebels, and if the worst comes to the worst, they will kick the British out of the city". We should remind you that the British have lost 163 servicemen in Iraq since March 2003. American military experts also point out that militants have targeted remote provinces more often recently. They prefer keeping away from major cities where the Iraqi army and the US troops are carrying out or have recently completed anti-terrorist operations. "Extremists are leaving cities for small settlements. We have been to many of such villages, but it is like looking for a needle in a haystack," the commander of the US troops in Mosul, Stephen Twitty, told journalists.
So isn't it better to stop hanging on to the idea of an indivisible Iraq and give everyone a chance to live separately?
It is not as simple as it seems. This "trick" works if you need to calm down quarreling kids, but in this case, it is clear that no-one can give any guarantees. Several states have collapsed in the last 20 years, and at least in two cases - in Yugoslavia and the USSR - "the divorce" was accompanied by shell explosions and innocent deaths. What can we say about Iraq where there is a war on?
The neighbouring states - Saudi Arabia, Iran and especially, Turkey - will hardly be delighted with Iraq's breakup. Ankara has been extremely worried in the recent period that an independent Kurdistan has already appeared on its borders. Turkish politicians have made it clear, both directly and indirectly, that if terrorist attacks become more frequent in the country, they are ready for independent operations in Iraq regardless of whether Washington likes it or not.
At the same time, we should not forget that there is another significant fact - the basis of Sunni-Shi'i enmity in Iraq is not religion, but oil and foreign interference. If Iraq is partitioned, the Sunnis will hardly agree to remain in a territory where they will have no access to Iraqi oil as oil fields are located in the north and in the south. At the same time, Shi'is are not ready to share this land with anyone. And finally, how can the USA be sure of the reliability of the leaders of "Sunnistan", "Shi'istan" and "Kurdistan"? If they cooperate with terrorists, oil dollars will come in handy… And if they remain loyal to the USA, where is the guarantee that they will not be eliminated by much more radical politicians?
Iraq will probably have to be partitioned by the Democratic administration in the White House for which this will be a suitable chance to get the USA out of the war which is so unpopular in the USA and in the rest of the world. But no politician or expert can say for sure what the consequences of the "Iraqi-style divorce" will be like…
P.S. According to latest reports from international non-government organizations, almost one third of Iraqis - 8 million - need urgent humanitarian aid. The number of people who suffer from a lack of clean water has reached 70 per cent, whereas this figure was 50 per cent before the country's occupation in March 2003. The number of children suffering from malnutrition has increased from 15 per cent in 2003 to 30 per cent. Moreover, 92 per cent of children in Iraq do not have a chance to get proper education.