STANDARTLARA QEYRİ-STANDART YANAŞMA
Razılaşın ki, son illər Azərbaycanda mağazalardakı malların çeşidi xeyli genişlənib. Əlbəttə, bu, istehlak bazarının nisbi artımının əyani göstəricisidir. Bu da çox pozitiv cəhətdir: alıcılar seçim imkanı qazanırlar. Lakin məlum olduğu kimi, hər bal çəlləyində bir qaşıq qatran olur.
Sirr deyil ki, bu və ya digər malı alarkən bizi heç kim saxta mal təhlükəsindən qoruya bilməz. Və bu gün XX1 əsrdə yaşamağımıza baxmayaraq, yalnız avtomobil, məişət teknikası, mebel, paltar və ayaqqabı alarkən deyil, sabun və diş pastası kimi adi şəxsi gigiyena əşyalarını seçərkən də ehtiyatlı olmaq lazımdır. Xüsusən ona görə ki, vətəndaşlarımızın əksəriyyəti Avropa ölkələrində və ABŞ-da geniş tətbiq olunan "keyfiyyət standartı"na əsaslanmağa adət etməyib.
Keyfiyyət müəmmalıdır...
Bundan əlavə, biz "qiymət fərqi" adlandırılan faktı müşahidə edə bilərik. Belə ki, paytaxtda diş pastasını 2 manata alırıqsa, şəhərin uzaq rayonlarında köşklərdən birinin piştaxtasında onun analoqu cəmi 1 manatdan bir qədər artıq qiymətə olur. Belədə istehlakçı fikirləşir: "İş malın keyfiyyətində deyil ki?". Əlbəttə, işbazlar bundan hərtərəfli istifadə edir, mağazalarındakı baha qiymətləri "Malın yüksək keyfiyyəti" ilə əsaslandırırlar. Amma bununla belə... alıcılara müvafiq sənəd təqdim etmirlər!
Əlbəttə, gigiyena əşyaları, paltar, ayaqqabı, mebel, tikinti materialları və avtomobillərə istehlakçıların hər gün aldıqları ərzaq malları qədər tələbat olmur. Keyfiyyət pozucularının sırasında ilk yerləri məhz bunların - bizim üçün çox vacib olan ət-süd məhsulları, təbii şirə, meyvə və tərəvəzin tutması bununla bağlı deyil ki? Ötən il İqtisadi İnkişaf Nazirliyi bazarda təklif olunan 1379 malı tədqiq edərək, 342 (!) adda malın keyfiyyət və təhlükəsizlik standartlarına uyğun gəlmədiyini müəyyənləşdirib. Beləliklə, bazarda təklif olunan malların üçdəbiri keyfiyyət tələbatlarına cavab vermir.
Bununla belə, qeyd olunan fakt ümidvericidir. O, ölkədə ərzaq mallarının müntəzəm yoxlamadan keçirildiyindən xəbər verir. Həm də bu yoxlamada İİN, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Standartlaşdırma, Metrologiya və Patentlər üzrə Dövlət Agentliyi ilə yanaşı, Azərbaycan Azad İstehlakçılar İttifaqı (AAİİ) və sanitar həkimləri də iştirak edirlər. Dövlət Gömrük Komitəsi də idxal olunan mallara nəzarət edir və bu məqsədlə, hətta laboratoriyalar şəbəkəsini genişləndirmək niyyətindədir. Lakin fakt faktlığında qalır: bu təşkilatların işi keyfiyyət və təhlükəsizlik standartlarına cavab verməyən mallardan necə qorunmaq haqqında kəskin sualı hələ də gündəmdən çıxarmayıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, cari ildə bu problemin həlli üçün möhtəşəm işlər görülüb. Nümunə kimi İİN-də restrukturlaşdırma nəticəsində Antimonopoliya Departamentinin bazasında Dövlət Antimonopoliya Xidməti strukturunun formalaşdırılmasını göstərmək olar. Yenidənqurma nəticəsində istehlakçıların hüquqlarının qorunması funksiyaları başqa struktura - İstehlak Mallarına Nəzarət üzrə Dövlət Xidmətinə verilib. Yuxarıda qeyd olunanları nəzərə alsaq, ölkəmizdə bu qəbildən təşkilatın yaradılması çox diqqətəlayiqdir. Xüsusilə, o həm istehlakçıların hüquqlarını qoruyacaq, həm malların keyfiyyətinə nəzarət edəcək və hətta malların televiziya və radioda reklamını diqqətdə saxlayacaq, Avropa Birliyinə ixrac olunan malları ekspertizadan keçirəcəksə... Dövlət Xidməti Azərbaycanda istehsal olunan 11 min adda malın, həmçinin respublikaya idxal olunan malların ekspertizasını aparmaq üçün laboratoriya araşdırmalarını həyata keçirmək məqsədilə avadanlıq almaq niyyətindədir. Bununla əlaqədar, potensial satıcılarla məsləhətləşmələr aparılır. Artıq bu gün həm sıravi mağazalarda, həm də iri müəssisələrdə, o cümlədən istehlakçıların şikayətləri əsasında seçmə yoxlamalar aparılır. İşlər Səhiyyə Nazirliyi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Veterinar Xidməti ilə birlikdə görülür. Yeri gəlmişkən, ilk reydlər nəticəsində xidmətin rəhbəri Xaliq Məmmədov kədərli qənaətə gəlib: bazarın əsas problemləri malların qablaşdırma, saxlanma və satış standartlarına uyğun gəlməməsi, sanitar-gigiyenik normaların yerinə yetirilməməsidir. "Qara siyahı"ya ani olaraq tez korlanan mallar - ət, süd, xama, balıq, meyvə və tərəvəz düşüb. Tez-tez plastik qablaşdırmanın təkrar istifadəsi halları müşahidə olunur. Belə məlum olur ki, bu xidmətin işi hələ çox olacaq.
Özünün istehsalçısı
Bu davamlı problemin həllində təkcə satılan malların keyfiyyətini nəzarətdə saxlamalı olan çinovniklər, topdan və pərakəndə satış şəbəkəsinin sahibləri deyil, həm də... istehsalçıların müəyyən rolu ola bilər. Əslində, hər bir iş adamı keyfiyyətli və deməli, həm yerli, həm də xarici bazarda layiqli yer tutmağa qadir rəqabətə davamlı mal istehsalında maraqlı olmalıdır. Azərbaycan Kommersantlar və İstehsalçılar Birliyinin (AKİB) sədri Sevgim Rəhmanov da bu fikirdədir: "Ölkəmizdə istehsalçıların öz mallarına sertifikat almaq uğrunda çalışdıqları an çoxdan yetişib. Mən yalnız qanunla işləyən sahibkarları nəzərdə tuturam. Paytaxt kənarında gizli sexlərdə, məsələn, şampun istehsalı ilə məşğul olan başabəla işbazlar bura daxil deyil. Onlar yalnız uzunmüddətli gəlir əldə etməyə istiqamətlənirlər, mallarının rəqabətə davamlı olmasına və istehlakçıya xeyir gətirməsinə yox". "R+" müxbirinə şərhində AKİB sədri xüsusi vurğulayıb ki, hazırda Azərbaycanda buraxılan məhsulun rəsmi qeydiyyata alınması üçün heç bir maneə yoxdur.
Bununla belə, AKİB-in məlumatlarına görə, bu gün Azərbaycanda satılan malların 80%-i keyfiyyət sertifikatına malik deyil, qaiməsiz və digər müşayiətedici sənədlərsiz satılır. Buna görə istehlakçı sadəcə onların harada istehsal olunduğunu öyrənə bilmir. "Əgər siz mağazadan istehsalçının göstərildiyi hesab-fakturaları istəsəniz, 100%-dən 90-da əmin ola bilərsiniz: onlar, ümumiyyətlə, yoxdur. Baxmayaraq ki bizdə Nazirlər Kabinetinin 15 aprel 1998-ci il tarixli 80 saylı Qətnaməsi qüvvədədir və ölkə mağazalarında bütün məhsullar hesab-fakturalar əsasında satılmalıdır. Bundan əlavə, xarici mal adı ilə satılanlar Azərbaycana üçüncü ölkələrdən, beynəlxalq müqavilələr bağlanmadan gətirilir. Belə malların üzərində Azərbaycan və ya rus dilində informasiya olmur. Ümid bircə İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin ekspertlərinin hesab-fakturalarla ciddi məşğul olacaqlarına qalır. Onda dövlət ölkəyə daxil olan bütün malları hesaba ala bilər və əksər istehsalçılar kölgədən çıxar".
Azad İstehlakçılar Birliyinin sədri Əyyub Hüseynovun sözlərinə görə isə, biznesmenlər hər halda bir sıra problemlə üzləşirlər. O, ilk növbədə, hesab edir ki, malın keyfiyyətini sertifikatlaşdıran orqan müstəqil olmalıdır. "Azərbaycanda qida zəhərlənmələrinin statistikası aparılmır. Niyə? Ona görə ki, Səhiyyə Nazirliyi zəhərlənmələr haqqında məlumatları qeydə alıb geniş ictimaiyyətə açıqlaya bilməz, axı istehlakçıya ziyan vura biləcək mallara nazirlik özü təhlükəsizlik sertifikatı verir. Türkiyə təcrübəsində olduğu kimi, sertifikatlaşdırma orqanları müstəqil olmalıdır. Belə ki, bu ölkədə mallar hər hansı parametrə görə istehlakçını razı salmırsa, iş məhkəməyə gedir və s. Müstəqil orqan bütün xərcləri özü ödəyir, çünki keyfiyyət standartlarına uyğunluq haqqında verdiyi sənədə görə tam cavabdehlik daşıyır. Necə nümunədir?".
Daha bir problem mövcuddur. Malların keyfiyyətindən danışanda biz bəzən, tutalım, süd məhsullarının yoxlandığı laboratoriya avadanlığının beynəlxalq tələblərə nə dərəcədə uyğun olması barədə düşünmürük. E.Hüseynovun dediklərindən: "Təəssüf ki, laboratoriyaların əksəriyyətində avadanlıq kifayət qədər köhnəlib, beynəlxalq səviyyədə sertifikatlaşdırmadan keçməyib. Bizdə müasir ölçü vasitələrinin - etalonların olmamasından necə danışmaq olar? Bilirik ki, Azərbaycan Ümumdünya Ticarət Təşkilatına (ÜTT) daxil olmaq ərəfəsindədir. Lakin hətta ÜTT-yə daxil olandan sonra belə, ölkədə müstəqil ekspertiza və sertifikatlaşdırma orqanları olmadıqca, burada heç nə dəyişməyəcək. Həm də bizim heç təhlükəli qida məhsullarını satışdan yığışdırmaq qaydalarımız belə yoxdur!".
Yeri gəlmişkən, Standartlaşdırma, Metrologiya və Patentlər üzrə Dövlət Agentliyinin reydləri dəfələrlə satışdakı çörək-bulka məmulatının təsdiq olunmuş keyfiyyət standartlarına uyğun gəlməməsi faktlarını aşkarlayıb. Bəzi mağazalar hələ də qoyulmuş normalardan aşağı çəkili çörək satır. Daha yeraltı keçidlərdə şübhəli keyfiyyətli paltar, o cümlədən uşaq geyimləri satışı haqqında nə danışmaq olar?
Sirli söz - "etalon"
Yeri gəlmişkən, bu il Azərbaycan hökuməti mal və xidmətlərin sertifikatlaşdırılması sahəsində ÜTT tələblərinin yerinə yetirilməsi prosesinə başlayıb. Standartlaşdırma, Metrologiya və Patentlər üzrə Dövlət Agentliyinin rəhbəri Ramiz Həsənovun dediyinə görə, agentlik mütləq sertifikatlaşdırılmalı olan malların siyahısının qısaldılması layihəsini hazırlayır. Bu siyahını hökumət 1993-cü ildə təsdiq etmişdi. Bu gün isə ölkədə bazarın inkişafı ilə əlaqədar onun təshihinə ehtiyac yaranıb. Hazırda siyahıda yüzdən çox adda mal var. Keyfiyyətsiz malın istehsal olunması üçün sanksiyaların gücləndirilməsinə dair məsələni nəzərdən keçirmək təklif olunur. Belə ki, indiki 500 manat həcmində cərimə o qədər də "inandırıcı" deyil. R.Həsənovun fikrincə, sahibkarlarımız hələlik keyfiyyət sertifikatlarının alınmasında xüsusi fəallıq göstərmirlər. Bu səbəbdən də qərara alınıb ki, insan sağlamlığına xüsusi təsir edən bir sıra malların - ərzaq məhsulları, ətriyyat və kosmetika, elektron cihazlarının sertifikatlaşdırılması mütləq olsun.
Sual verək: ölkədə istehsal olunan malların Avropa və ya Amerika standartlarına tələsik keçirilməsi rəqabətə davamlı olmayan bir çox müəssisələrin bağlanması ilə nəticələnməz ki? "R+" müxbirinə şərhində R.Həsənov qeyd edib ki, agentlik dünya standartlarına mərhələli keçidi nəzərdə tutur. "Lakin bu heç də o demək deyil ki, ölkəmizdə qəbul olunan bütün standartlar dünyadakılara uyğun gəlmir: onların arasında elələri var ki, gələcəkdə də istifadə oluna bilər. Lakin elə sahələr var ki, təkcə məmurların deyil, sıravi vətəndaşların da narazılığına səbəb olur. Bu, ilk növbədə, ərzaq sənayesidir. İstehsalçılar özləri mallarının dünya standartlarına uyğunlaşdırılmasında maraqlı olmalıdırlar. Öz növbəsində, agentlik də keyfiyyətsiz mal istehsal edən müəssisələrlə mübarizə aparacaq". Bununla belə, müsahibimiz dövlətin gələcəkdə malları və xidmətləri sertifikatlaşdırmaqdan imtina edərək, bu hüququ... özəl inspeksiya şirkətlərinə verəcəyini istisna etmir.
Agentliyin iş apardığı daha bir istiqamət beynəlxalq standartların tətbiqidir. Sirr deyil ki, Azərbaycan artıq Standartlaşdırma üzrə Beynəlxalq Təşkilatın (İSO) standartlarına çıxış əldə edib. Bu ilin əvvəlində Bakıda keçirilmiş İSO seminarında təşkilatın baş katibi Alan Brayden bəyan etmişdi ki, Azərbaycan "bu təşkilatla əməkdaşlıq sahəsində bir sıra MDB ölkələrindən çox geridədir". Bu, nədən xəbər verir? - Ondan ki ölkəmizdə istehsal olunan malların çoxunun İSO keyfiyyət nişanı olmamasından. R.Həsənovun sözlərinə görə, Azərbaycan İSO-nun beynəlxalq standartlar yaradılan, dəyişikliklər və s. edilən 150 komitəsindən yalnız 3-nə üzvdür. "Daha 23 komitədə biz müşahidəçiyik. Müasir şərait ölkəmizi İSO proqramlarına qoşulmağa məcbur edir. Həm də Azərbaycan artıq bu gün istehsal olunan meyvə şirələri, şərablar, qoz və bəzi digər mallar üçün İSO standartlarının qəbuluna hazıdır".
Qeyd etmək lazımdır ki, bu gün Azərbaycanda İSO ilə əməkdaşlıq mal istehsalçısının arzusuna əsasən müəyyənləşdirilir. Fikrimizcə, yaxın gələcəkdə bu qəbilli əməkdaşlıq mütləq olmalıdır.
Bundan əlavə, sirr deyil ki, bu gün yerli şirkətlər xaricdə sertifikatlaşdırmaya böyük pullar sərf edirlər. Buna görə dövlət agentliyi nəzdində malların beynəlxalq standartlara uyğunluğunu müəyyən etmək üçün etalonlarla təchiz olunmuş informasiya mərkəzinin yaradılması barədə qərar qəbul olunub. Mərkəz yaradılandan sonra (cari ilin sonunadək - red.) iş adamlarının xərcləri on dəfələrlə azalacaq. Təzyiq və çəkinin ölçülməsi üçün nəzərdə tutulmuş doqquz etalon artıq alınıb. Agentlik beş il ərzində təkcə ərzaq sənayesi üçün deyil, maşınqayırma və s. sahələr üçün də daha 50 etalonun alınmasını planlaşdırır.
Sonda xatırladaq ki, cari ilin yanvarında dövlət agentliyi Azərbaycanda standartlaşdırma, metrologiya, sertifikatlaşdırma, akkreditə və patent sahələrinin inkişafı üçün Dövlət Proqramı işləyib-hazırlayıb. Bundan əlavə, respublikamızın ÜTT-yə qəbulu prosesini sürətləndirmək məqsədilə "Texniki tənzimləmə haqqında" qanun layihəsi hazırlanaraq, ÜTT mərkəzi ofisinə göndərilib...
Yeri gəlmişkən... Bu gün bazar iqtisadiyyatının sərt rəqabəti şəraitində əmtəə və ya xidmətlərin sertifikatlaşdırılması - onların müvafiq standartlara müvafiqliyinin bunu təsdiq edən sənəd verilməklə müəyyənləşdirilməsi olmadan uğur qazanmaq mümkünsüzdür. Əmtəə və ya xidmətlər üçün sertifikatın məcburi olmaması və onların buraxılması üçün lisenziyanın kifayət etməsi barədə fikirlər isə əsassızdır.
Lisenziya icazə verən sənəddir, sertifikat isə keyfiyyəti təsdiq edir. Onların prinsipial fərqi də elə budur. Sertifikatın olması müəssisənin müsbət imicini yaradır, onun müştəri bazasını genişləndirir. Bundan başqa, sertifikat investisiya şirkətlərinin müəssisənin istehsal gücünün artırılması və istehsal proseslərinin təkmilləşdirilməsi üçün sanballı yardım göstərmələrinin qarantı, sığorta şirkətlərinin müəssisə ilə sığorta barədə müvafiq müqafilə bağlamalarının əsası ola bilər və i. a.
Sertifikatlaşdırmaya pul sərf edən təşkilatlar artıq indidən onun bəhrəsini görürlər - bura həm dövlət sifarişləri alarkən və tenderlər zamanı üstünlük verilməsi, həm xarici şirkətlərin sifarişlərinin maneəsiz yerləşdirilməsi, həm öz məhsulunun maneəsiz ixracı aiddir ki, nəticə şirkətin maddi rifahıdır.

NON-STANDARD APPROACH TO STANDARDS
You will agree that the variety of products offered in shops has considerably expanded in Azerbaijan in the last few years. Of course, this clearly demonstrates the considerable growth of the consumer market. And there is a big plus here: consumers have choice. But as we know, there is a spoonful of tar in every barrel of honey.
It is no secret that no-one can protect us against fakery when we buy one product or another. Although this is the 21st century, we have to be careful when we buy not only cars, equipment, furniture, clothes or shoes, but also such trivial personal hygiene accessories as soap or toothpaste, especially as most of our citizens are not used to such concepts as "quality standards", as widely practised in Europe and the USA.
Quality is predictable…
Moreover, we can observe the so-called "price divide". If for example you can buy toothpaste for two manats in the capital, the same toothpaste in one of the city's dormitory suburbs is worth only one and a bit manats. And the consumer thinks: "Does it have something to do with the quality of the product?" Of course, some wheeler-dealers take advantage of this, trying to explain the high prices in their shops by the "high quality of the product". But at the same time..., they do not show customers the relevant proof!
Of course, items of hygiene, clothes, shoes, furniture, construction materials and cars are not in the same demand as food products, which people buy every day. Is this why those important meat and dairy products, natural juices, fruit and vegetables are the first targets of the malicious offenders of quality? Last year the Ministry of Economic Development in Azerbaijan tested 1,379 products on the market and discovered that 342 (!) did not comply with quality and security standards. Thus, one third of the goods on the market did not meet market requirements. Meanwhile, this episode cannot but give us hope. This means that regular checks of food products are carried out in our country, and not only by the Ministry of Economic Development, the Ministry of Agriculture, the Ministry of Health, the State Agency for Standardization, Metrology and Patents, but also by the Union of Free Consumers of Azerbaijan (UFCA) and sanitary medics. The State Customs Committee (SCC) is not lagging behind either. It controls imported products and even intends to expand its network of laboratories to this end. But the fact remains a fact: the work of these organizations has still not resolved the issue of protecting ourselves from substandard and unsafe products.
We have to say that this year tremendous work has been carried out to solve this problem. As an example, we can cite the restructuring of the Ministry of Economic Development, which has set up an agency of the state anti-monopoly service, based in the anti-monopoly department. As a result of this reorganization, functions to defend the rights of consumers were handed over to this agency - the State Service to Oversee Consumer Goods. The importance of the appearance of such organizations in our country is difficult to overstate, especially if it will defend the rights of consumers and oversee the quality of products, even supervise advertisements on television and radio and test products exported to the European Union… The state service intends to buy equipment to carry out laboratory research into the quality of 11 types of products made in Azerbaijan and imported into the country. In this regard, consultations with potential suppliers of products are being held. Random checks are being carried out in ordinary shops and major enterprises, sometimes on the basis of complaints from consumers. This work is being carried out in association with the Ministry of Health and the veterinary service of the Ministry of Agriculture. Incidentally, from the results of the first raids, the head of the service, Xaliq Mammadov, has drawn a critical conclusion: the main problem on the market is that the packaging, storage and sale of products do not meet standards, and sanitary-hygienic norms are not being observed. Perishable products - meat, milk, sour cream, fish, fruit and vegetables - immediately went onto the "black list". Plastic bottles are often re-used. This means that the service has plenty of work to do.
Manufacturer on his own
It is not only the officials and owners of wholesale and retail networks who should oversee the quality of the products sold, but also the manufacturers themselves can also play an important role in solving this enduring problem. Ideally, every businessman should be interested in manufacturing high quality and competitive products which are capable of occupying a worthy niche not only on the local market, but also abroad. The chairman of the Union of Merchants and Manufacturers of Azerbaijan (UMMA), Sevgim Rahmanov, is of the same opinion: "In our country, manufacturers have long been struggling to get certification for their products. I am talking about businessmen who work according to the rules. It is another matter when so-called wheeler-dealers establish the production, for example, of shampoo, in secret workshops in the suburbs of the capital. They are aiming at making a long-term profit, but not at making their product competitive and useful for consumers." In his comments for R+, the UMMA head stressed that, at present, there are no obstacles to the official registration of products in Azerbaijan.
Meanwhile, according to UMMA, 80 per cent of goods sold in Azerbaijan today have no quality certificates; they are sold without invoices or other accompanying documents. For this reason, the consumer may not know where they were made. "If you ask a shop for the number of the invoice indicating the manufacturer, in 90 per cent of cases, you will see that they do not exist. Although we have Cabinet of Ministers Resolution No 80 dated 15 April 1998, according to which all goods in the country should be sold through shops only with invoices. Moreover, foreign products are imported into Azerbaijan through third countries without international contracts being signed. Such products do not have information in Azeri or Russian. We can only hope that the experts of the Ministry of Economic Development will seriously deal with the matter of invoices. Then the state will be able to register all imported products, and many manufacturers will come out of the woodwork," Rahmanov believes.
According to the chairman of the Union of Free Consumers of Azerbaijan, Eyyub Huseynov, businessmen still encounter a whole string of problems. First of all, he thinks that the agency which certifies the quality of a product should be independent. "There are no statistics regarding food poisoning in Azerbaijan. Why? Because the Ministry of Health cannot register and publicly announce information about the number of cases of food poisoning because the ministry itself issues certificates for products that might play an evil trick on consumers. For this reason, the agencies that issue certificates must be independent, as is the case in Turkey. If in that country a batch of products does not suit consumers for some reason and it becomes a matter for the courts and so on, the independent agency pays all expenses because it is totally responsible for the document it issues on compliance with quality standards. Is it not a good example?" the UFCA head asked.
There is another problem. When talking about the quality of goods, we do not even think to what extent the laboratory equipment which is used for testing dairy products meets international requirements. "Unfortunately, many laboratories have quite outdated equipment that has not been certified at an international level, not to mention the fact that we do not have modern measuring devices. We know that Azerbaijan is on the threshold of accession to the World Trade Organization (WTO). But even after our accession to the WTO, nothing will change here until independent agencies to examine and certify products are set up in the country. Besides this, we do not even have laws to withdraw dangerous food products from sale!" Huseynov said. Incidentally, raids by the State Agency for Standardization, Metrology and Patents have repeatedly revealed cases of bread not complying with approved quality standards. Many shops are still selling bread that weighs less than the established norm, not to mention the sale of clothes of suspicious quality, including children's clothes, which are sold in "underground" shops.
The mysterious word - "gauge"
Meanwhile, this year the government of Azerbaijan initiated the process of fulfilling WTO requirements in terms of certifying goods and services. The head of the Agency for Standardization, Metrology and Patents, Ramiz Hasanov, said that the agency is preparing a project to reduce the list of goods liable to mandatory certification. The list of such products was approved by the government in 1993. The country needs to update it now as the market is developing. At present, the list contains more than 100 types of products. It is proposed that the issue of toughening sanctions for manufacturing low quality products should be examined as well, because experience shows that the current fine of 500 manats is not very "persuasive". According to Hasanov, our entrepreneurs are not very active yet in the cause of setting quality standards. For this reason, it has been established that the certification of a number of products capable of having a major impact on people's health - food, perfumes, cosmetics and electronic devices - is mandatory.
Let's ask a question: will the hasty transfer of products made in the country to European or American standards lead to the closure of many uncompetitive companies? In his comments to R+, Hasanov pointed out that the state agency is planning a stage-by-stage switch to world standards. "But this does not mean that all the standards accepted in our country do not meet world standards: there are standards that can be used in the future. But there are also sectors that are criticized not only by officials, but also by rank-and-file citizens. First of all, there is the food industry. Manufacturers themselves should be interested in bringing their products in line with world standards. In turn, the agency will be working with enterprises that produce low quality goods," Hasanov said. At the same time, our interviewee did not rule out the state giving up the certification of goods and services and granting this right… to independent private inspection companies!
Another direction in which the agency is working is the introduction of international standards. It is no secret that Azerbaijan has already acquired open access to standards of the International Organization for Standardization (ISO). Earlier this year, an ISO seminar was held in Baku, at which its secretary-general Alan Bryden said that Azerbaijan is "way behind many CIS countries in its cooperation with this organization". What does this mean? It means that not all products made in Azerbaijan have an ISO quality mark. According to Hasanov, Azerbaijan is a member of only three of the 150 ISO committees where international standards are created, changes are made and so on. "We are observers on another 23 committees. The current situation obliges our country to join ISO programmes, especially as the country is ready today to accept ISO standards for fruit juices, wines, nuts and other types of products made in Azerbaijan," the head of the state agency is convinced.
By the way, cooperation with the ISO in Azerbaijan is currently determined by the desire of manufacturers. We think that in the near future such cooperation will need to be made obligatory.
Moreover, it is no secret that today local companies spend a lot of money on certification abroad. For this reason, a decision has been made to create an information centre at the agency and provide it with gauges to identify the compliance of products with international standards. After the establishment of such a centre (at the end of this year - editor), business expenditure will reduce dramatically. Nine gauges designed to measure pressure and weight have already been purchased. The agency is planning to buy another 50 in the next five years, and not only for the food industry, but also for mechanical engineering and so on.
In conclusion, we will remind you that in January this year, the state agency drew up a state programme for the development of standardization, metrology, certification, accreditation and patents in Azerbaijan. Moreover, a draft law "On technical regulation" has been drawn up to speed up Azerbaijan's entry into the WTO; it has already been sent to the central office of the WTO.
Meanwhile… Success in the tough, competitive conditions of a market economy is unthinkable without the certification of a product or service - the definition of their compliance with existing standards with a confirmatory document. The opinion that a certificate for goods and services is not necessary and that it is enough to have a licence for them is not a legitimate one.
A licence is a permissive document, while a certificate confirms quality. This is a fundamental difference. The presence of a certificate creates a positive image for an enterprise and expands its customer base. Moreover, it can serve as a guarantee for investment companies to give significant support to an enterprise in developing its capacity and improving production processes, a basis for insurance companies to sign relevant insurance agreements with an enterprise, and so on.
Organizations that invest money in certification are already seeing the results - they have advantages when they get state orders and tenders and opportunities to take orders from foreign companies, to export their products without hindrance and, as a consequence, a healthier financial position for the company.