Məmurlar qoyulan vəzifələrin öhdəsindən gəlməsə, inflyasiya təhlükəli hal ala bilər
Azərbaycan iqtisadiyyatı bu il də MDB məkanında liderliyi əldə saxlamaqdadır. Lakin artıq Ümumi Daxili Məhsulun (ÜDM) artımı ilə yanaşı, inflyasiyanın səviyyəsi üzrə də, belə demək mümkündürsə, "öncül" mövqeyə sahib olmuşuq. Doğrudur, iqtisadi nəzəriyyə ilə azacıq da olsa tanış olanlar bu iki göstəricinin biri-birinə bağlı olduğunu yaxşı bilir. Bununla belə, etiraf etmək lazımdır ki, sadə vətəndaşı ÜDM-in artımından daha çox, istehlak qiymətləri indeksinin artımı (inflyasiya) daha çox maraqlandırır.
Elə bu səbəbdən də inflyasiya hər zaman dövlətin və hökumətin diqqət mərkəzində saxlanılır. Bunun şahidi olmaq üçün isə uzağa getmək lazım deyil. Azərbaycan hökumətinin bu ilin birinci yarısının yekunlarına dair toplantısında prezident İlham Əliyev nitqinin böyük hissəsini məhz ölkədə gedən bahalaşma və ondan çıxış yollarına həsr edib.
İnflyasiya ilə mübahisə mümkün deyil
Başlayaq ürəkaçan faktlardan. Belə ki, 2007-ci ilin birinci yarısında Azərbaycanda ÜDM-in artımı 35% təşkil edib və bu, dünyada ən böyük göstəricidir. Beləliklə, son 3 ildə iqtisadiyyatımız faktik olaraq iki dəfə artıb ki, bunun da dünyada analoqu yoxdur.
Altı ay ərzində sənayedə 35%, kənd təsərrüfatında isə təxminən 5% artım qeydə alınıb. Əhalinin gəlirləri 37%, əmək haqqı isə 26% artıb.
Lakin bu ürəkaçan fonda istehlak qiymətləri indeksinin artım sürəti heç də arzuolunan səviyyədə deyil. Altı ayın yekunlarına görə, ölkədə inflyasiyanın səviyyəsi 16% təşkil edib. Prezident İlham Əliyevin sözlərinə görə, bunun bir sıra obyektiv və subyektiv səbəbləri var. Obyektiv səbəblərə, ilk növbədə, dünya bazarında neftin qiymətinin artması və bunun nəticəsində istehlak mallarının bahalaşması aiddir.
Digər bir obyektiv səbəb isə, Azərbaycanın dövlət büdcəsinin sürətlə artması ilə bağlıdır. Hazırda dövlət büdcəmizin xərcləri 7,5 mlrd, icmal büdcəsi isə 9 mlrd dollara çatır. Bu isə iqtisadiyyata maliyyə təzyiqinin yüksək olduğunu göstərir. Digər tərəfdən, bu il büdcə həm sosial, həm də investisiya təyinatlıdır və infrastruktur layihələrinə ayrılan vəsaitlərin bəzən təyinatı üzrə xərclənməməsi istisna deyil. Bu səbəbdən büdcə xərclərinin şəffaflaşdırılması məsələsi bu gün hər zamankından daha aktual görünür.
İnflyasiyanı sürətləndirən obyektiv faktorlardan biri də minimum əmək haqları, pensiya və müavinətlərin artırılmasıdır. Hazırda Azərbaycanda minimum əmək haqqı və minimum pensiya təxminən 60 dollar, orta pensiya isə 70 dollar səviyyəsindədir.
Bununla yanaşı, bahalaşmanı sürətləndirən subyektiv amillər də az deyil. Söhbət qeyri-sağlam rəqabət aparan ayrı-ayrı işbazlar, firma və şirkətlərin qiymətləri süni şəkildə artırmasından gedir. Ölkə başçısı növbəti dəfə müvafiq dövlət qurumlarını belə hallarla mübarizəyə çağırdı və onlar, deyəsən, artıq hərəkətə gəliblər. Hər halda onlar belə deyir. Qiymətlər isə artmaqda davam edir.
İstehlak qiymətlərinin indeksi necə hesablanır?
Milli Bankın hesablamalarına görə, inflyasiya prosesinin 40%-i monetar, 60%-i isə digər faktorlardan asılıdır. Bu zaman istehlak səbətinin 54%-i ərzaq məhsullarının payına düşür. Əgər bu sektorda qiymətlər, məsələn, 5,5% dəyişərsə, son nəticədə inflyasiya 3%-ə bərabər olur.
Hazırda Milli Bank istehlak qiymətlərinin 1 ay, 1 il və orta müddətli perspektivdə necə dəyişməsini öyrənir. Birinci halda inflyasiya iqtisadiyyatda baş verən qısamüddətli şok effekti yaradan hadisələrdən, struktur dəyişikliklərindən qaynaqlana bilər. Bu səbəbdən Milli Bank 1 aylıq deyil, 1 illik göstəricilərə daha çox üstünlük verir.
Baza inflyasiyası adlanan göstəricini hesablamaq məqsədilə Milli Bankın mütəxəssisləri dünyanın 50-dən artıq ölkəsinin (Kanada, Braziliya, Türkiyə, Tailand və Avropa ölkələrinin) mərkəzi banklarının təcrübəsini öyrəniblər. Onların bir çoxu bizdə olduğu kimi baza inflyasiyasını hesablayarkən enerji daşıyıcıları, ictimai nəqliyyat və digər dövlət tərəfindən tənzimlənən mal və xidmətlərin qiymətlərini nəzərə almırlar. Nəticədə baza inflyasiyası ilə ümumi inflyasiya arasında fərq təxminən 1-2% təşkil edir. Baza inflyasiyasını hesablayarkən Milli Bank istehlak səbətini təxminən 16% mal və xidmətlərdən "təmizləyir" ki, bu da qiymətləri dövlət tərəfindən tənzimlənən, eləcə də mövsümi xarakter daşıyan mallardır (məsələn, meyvə və tərəvəz).
Real nəticəyə gəldikdə isə vəziyyət belədir. Milli Bankın İdarə Heyəti sədrinin müavini Avtandil Babayevin bu yaxınlarda verdiyi məlumata görə, 2007-ci ilin sonunadək Azərbaycanda baza inflyasiyası birrəqəmli həddə qalacaq (birinci yarımillikdə bu göstərici 9% olub). O ki qaldı ümumi inflyasiyaya, belə getsə, onun səviyyəsi 15-16%-ə çatacaq.
Əhali üçün vacib olan da məhz sonuncu göstəricidir. Çünki o, istehlak səbətinin dəyərinin necə dəyişdiyini daha real göstərir.
Yaşayış üçün minimum
Azərbaycanda minimal istehlak səbətinin tərkibi Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiqlənir. Onun tətbiqi haqda tapşırıqlar isə "Yaşayış minimumu haqqında" qanunun tətbiqi haqqında prezident fərmanı ilə verilib. İstehlak səbətinə üç ildə bir dəfə aidiyyəti dövlət qurumları, həmkarlar ittifaqları, elmi və qeyri-hökumət təşkilatları tərəfindən yenidən baxılır.
Yeri gəlmişkən, bu səbətin strukturu 2005-ci ilin ortasında dəyişdirilib. Əvvəl buraya 380 adda mal və xidmət daxil idisə, indi onların sayı 585-ə çatır. İstehlak səbətində hər vətəndaşın ay ərzində istehlak etdiyi mal və xidmətlərin həcmi də göstərilir (cədvəldə bəzi nümunələr göstərilib).
Bununla yanaşı Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası da ayrıca minimal ərzaq səbətinin hesablanması ilə məşğuldur ki, onun da nəticələri əksər hallarda rəsmi statistika ilə üst-üstə düşmür (cədvəl).
Bu il əhalinin bütün qrupları üzrə aylıq istehlak səbətinin dəyəri orta hesabla 66,2 manat həddində müəyyənləşdirilib. Bu göstərici yaşayış minimumundan 3,4% çoxdur. Lakin əgər bu xərcləri ayrıca qruplar üzrə nəzərdən keçirsək, görərik ki, əmək qabiliyyətli əhalinin payına 74,2 manat, pensiyaçıların payına 61,2 manat, 15 yaşadək uşaqların payına isə 62,9 manat düşür.
Belə olan halda, əhalinin rifah halına birbaşa təsir edən yüksək inflyasiya adi vətəndaşlar üçün heç də ürəkaçan hal sayıla bilməz. Və əgər imkanlı ailələri və ya az-da olsa formalaşmış "orta təbəqə"ni qiymət artımı o qədər də narahat etmirsə, yoxsulluq həddindən aşağı yaşayan insanları bu, ciddi qayğılandırır. Belə insanların sayı isə Azərbaycanda 20%-dir.
Bəs nə etməli?
Yaranmış vəziyyətdən bir neçə çıxış yolu var. Birincisi, prezident İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, inflyasiya prosesləri ciddi nəzarətə götürülməlidir. Və burada birdəfəlik monitorinq və yüngül inzibati cəzalarla kifayətlənmək olmaz. Bazar daim nəzarətdə saxlanılmalı, işbazlara və inhisarçılara qarşı ən ciddi tədbirlər görülməli, istehsalçıların öz mallarını bazara çıxarması üçün əlverişli şərait yaradılmalıdır. Özü də təkcə istirahət günləri təşkil edilən yarmarkalar vasitəsilə yox. Bu iş daimi əsaslarla təşkil olunmalıdır. Bununla yanaşı yerli istehsalçı daha da həvəsləndirilməlidir ki, bazarda təklif artsın.
Görülən tədbirlərdən Milli Bank da kənarda qalmalıdır. O, hər zaman olduğu kimi, maliyyə bazarına müdaxilə etməklə inflyasiyanı nəzarətdə saxlaya bilər.
Digər tərəfdən, qiymət artımı əmək haqqı, pensiya və digər sosial ödənişlərin adekvat artımı ilə müşayiət olunarsa, əhali bahalaşmanın neqativ təsirini daha az hiss edə bilər. Əhalinin gəlirlərinin və deməli, xərclərinin də artması özü-özlüyündə inflyasiya yaradan amil olsa da, pensiya və müavinətlərin artması qısamüddətli perspektivdə sosial gərginliyi aşağı sala bilər. Dövlət başçısının bildirdiyi kimi, gələcəkdə də ölkənin sabitliyi və gələcək inkişafı üçün bu iqtisadi vasitədən istifadə olunmalıdır.

THE BASKET FULL OF PRICE
This year Azerbaijan's economy retains its lead in the CIS, but in two respects - in terms of the growth of the volume of GDP and in its inflation rate. And although anyone who knows a little about economic theory is well aware that these two indicators are almost always interrelated, one should still acknowledge that ordinary citizens are much more concerned about the rise in the Consumer Prices Index (inflation) than about how much GDP has grown.
Therefore it is inflation that is today at the centre of the government's attention too. Not the least evidence of this is the fact that at a government meeting devoted to the first half year results, the Azerbaijani president devoted the lion's share of his speech to the inflation processes of the past few months and ways out of the current situation.
You can't argue with inflation
Let us start with some gratifying facts. Thus, GDP growth amounted to 35 per cent in the first half year. That is the world's highest rate. So, our economy has effectively grown two-fold in the space of three years, which is unique in the world.
In the first half year, industrial output increased by 35 per cent. An increase of about 5 per cent was observed in agriculture. The income of the population increased, too - by 37 per cent and wages by 26 per cent.
However, this wonderful economic backdrop is spoiled by the rise in the consumer prices index. Thus, inflation in Azerbaijan amounted to 16 per cent during this period. President Ilham Aliyev said that there are various objective reasons behind inflation. First of all, there is the worldwide oil price rise, as a result of which consumer goods have also become more expensive.
One of the objective reasons is that there is a very large growth in the budget of Azerbaijan. Our budget expenditure currently stands at 7.5bn dollars, while the composite budget is close to 9bn dollars. This means that there is a large financial load on the economy. Moreover, the country's budget is both socially and investment-oriented this year. Major funds are being allocated for investment projects which could be channelled for the wrong purpose and aggravate the price situation in the market. Therefore, ensuring the transparency of budget expenditures is relevant today as never before.
Another objective factor in the rise in inflation is an increase in the minimum salary, pensions, and salaries of people working in organizations financed from the budget. The minimum salary and the minimum pension in Azerbaijan currently stand at about 60 dollars. The average pension in the country is 70 dollars.
However, there are also subjective reasons - discussed on more than one occasion but never definitively resolved. We mean artificial increases in prices provoked by businessmen, firms and companies engaged in unhealthy competition in the market. The head of state once again called on the relevant agencies to put an end to this, and they seem to have started doing something. To be exact, they say they have: in reality prices continue to rise for the time being.
Where does the consumer prices index come from?
In the meantime, according to the National Bank of Azerbaijan (NBA), 40 per cent of the inflationary process depends on monetary factors and 60 per cent on other factors. At the same time, only 54 per cent of the consumer basket falls consists of food. And if prices in this sector have changed, say, by 5.5 per cent, then eventually this means 3 per cent inflation. The NBA is currently looking into the process of change in consumer prices during one month, a year or in the middle-term. In the first case inflation may be linked to short-tem shock events in the economy and structural changes. Thus, the NBA considers the annual indicator to be more important. For calculating so-called basic inflation, the NBA has studied the experience of over 50 central banks (Canada, Brazil, Turkey, Thailand, the European Central Bank, etc). Most of them, like the NBA, do not include in their calculation of basic inflation the change in prices of energy carriers and public transport as they are regulated by the state and have a major impact on inflation. The difference between general and basic inflation is about 1-2 per cent. When calculating basic inflation, the NBA clears the basket, approximately by 16 per cent, of the amount of goods and services for which administrative tariffs and seasonal prices (fruit and vegetable produce) are set.
So, according to a recent statement by the deputy chairman of the board of the NBA, Avtandil Babayev, basic inflation in Azerbaijan will be in single figures by the end of 2007, while it was 9 per cent in January-July. As for consumer inflation, it may reach 15-16 per cent, judging by the current trend.
It is the last indicator that is the most pertinent one for ordinary citizens, because it realistically reflects the change in the cost of the consumer basket - a list of goods and services without which it is impossible to live a normal life.
The minimum for life
The composition of the minimum consumer basket is endorsed by a resolution of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan, while the presidential decree on the application of the law "On subsistence level" contained an instruction for the consumer basket to be identified. The consumer basket is reviewed once every three years and involved in its preparation are the Economic Development Ministry, the Labour and Social Security Ministry, the Finance Ministry, the Health Ministry, the State Statistics Committee, the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan, state scientific agencies and non-governmental organizations.
Incidentally, the structure of this basket changed in mid-2005: earlier it had comprised 380 goods and services and now there are 585 of them. It also identifies the volume of consumption of products and services per capita during a month (table 1 gives some examples).
At the same time, there is one more body in Azerbaijan - the Confederation of Trade Unions - which calculates the consumer basket. And it has its own norms which, as a rule, do not coincide with official statistics.
It should be said that this year the cost of the monthly consumer basket and services by population group - labour force, pensioners and children - stands on average at 66.2. manats (one dollar is 0.87 manats) per capita. This indicator is 3.4 per cent higher than subsistence level. However, if these expenditures are looked into in terms of population groups, then one can see that 74.2 manats applies to the labour force, 61.6 manats - pensioners, and 62.9 manats - children.
Naturally, inflation is a very unpleasant thing for ordinary citizens because it has a tangible impact on their well-being. And if well-to-do members of the public, or the "middle class" which has taken shape somewhat in our country, are very worried about the price rise, then for those who have to live their every-day life at subsistence level, it is simply a tragedy. And this is about 20 per cent of people in Azerbaijan today.
At the same time, it should be noted that against the backdrop of current inflation, the indicators of the minimum income level set at the beginning of the year give rise to major doubts. However, back then too, few believed that one could live on 64 manats a month in Azerbaijan (for the labour force - 70, pensioners - 49.7 and children - up to 52.4 manats). But, as government officials say, these are the possibilities within our budget for the time being.
What is to be done?
There are several ways out of the current situation. First, as the president fairly noted, there is rigid control over inflationary processes. Here, one-off monitoring and light administrative penalties are not enough. Constant market research, the establishment of serious measures with regard to profiteers and monopolists, the creation of favourable conditions for manufacturers to sell their produce in marketplaces are necessary, and what is more, not only at weekends, when the salvation fairs operate, but constantly. Also, it is necessary to improve conditions for local manufacturers to produce goods and services. The greater the supply in the market and the more competition, the lower the prices.
Besides this, the NBA, with its interventions in the country's currency market, may and will help to restrain inflation.
Third, if a price rise is accompanied by an adequate increase in salaries and pensions then, at the social level, the population may not feel the negative impact of inflationary processes so much. The additional supply of money that will be released onto the market as a result of an increase in the population's incomes also facilitates an upward change in the consumer prices index. However, this will relieve social tension in the short-term in any case, which is extremely important. As the president said, this tool for affecting the country's economic stability as a whole, and the well-being of each of its citizens in particular, will also be used in the near future.