RESURSLAR UĞRUNDA MÜHARİBƏ
Elmi araşdırmalar  təcrübi məsələlərin həlli  üçün nə dərəcədə tətbiq olunmalıdır?  Dahi Amerika alimi və ixtiraçısı Tomas Alva Edison vaxtilə demişdi: "Biz kommersiya dəyərli işlər görməliyik -  laboratoriya  bu məqsədlə  yaradılıb. Biz qara çörəyi və pivəsi olduqca həyatını arının bədənindəki tükcükləri öyrənməyə həsr edən qoca alman professoru kimi hərəkət edə bilmərik!"
Eynilə bu cür hazırda artıq heç kim şübhə etmir ki, böyük coğrafi kəşflər dövründə  dəniz ekspedisiyaları  yalnız elmi axtarışlarla diqtə olunmurdu: Kolumbun, Magellanın, digər şöhrətli səyyah və dənizçilərin ekspedisiyaları Hindistana dəniz yolunu tapmaq, qızıl və ədviyyatla zəngin sahillərə yan almaq məqsədilə təşkil olunurdu...
Rusiyanın "Arktika-2007" ekspedisiyasının məqsədi son dərəcə aydın idi. Burada heç kim dünya ictimaiyyətini "arının bədənindəki tükcükləri öyrəndiyinə" inandırmaq fikrində belə deyildi: ekspedisiyanın əsas məqsədi Rusiyanın Arktika şelfinin sərhədlərini  müəyyənləşdirmək, daha dəqiqi, Lomonosov və Mendeleyev sualtı dağ silsilələrinin onun bir hissəsi olduğunu sübut etmək idi. Hər bir halda, Moskva "ərazini işarələmək" qərarına gəlib: Lomonosov sualtı dağ silsiləsi rayonunda Rusiya elmi ekspedisiyasının əvvəllər topladığı gərəkli əsaslandırmalar  2009-cu il üçün formulə edilərək  BMT-yə təqdim olunmalıdır. Bunun üçün "Mir-1" və "Mir-2" batiskafları doğma "Mstislav Keldış" gəmisindən deyil, "Akademik Fyodorov" tədqiqat gəmisindən  buz altına iki enmə etdilər: birincisi- Frans-İosif torpağı yaxınlığında məşq üçün və ikincisi - Şimal  qütbündə, Rusiya trikolorunun sancılması ilə. Şimal qütbü rayonunda okean dibinin nümunələri kimi "xırdalıqlardan"  heç danışmırıq.  Hər halda, indi torpaq nümunələrini alimlər təhlil edir, "Okeanologiya" ÜETİ-nin direktor müavini Viktor Poselov isə "Rossiyskaya qazeta"ya müsahibəsində bəyanat verib: "Hazırda Arktikanın bu zonasına  Rusiyanın iddialarının əsaslı olduğunu təsdiq edən yeni elmi məlumatlardan ibarət geniş sənəd hazırlanıb". Növbəti ekspedisiya noyabra planlaşdırılır. Bundan əlavə, elmi sübutların əks olunduğu tələbnamənin BMT-də  qəbulunu gözləmədən, Moskvada artıq açıq şelfdə yataqların işlənməsi planları qurulur. Hər halda, Murmansk dəniz gəmiçiliyinin baş direktoru Aleksandr Medvedev jurnalistlərə məlumat verib ki, artıq yaxın il yarımda Arktikanın Rusiya sektorunun şelf zonasında neft və qaz hasilatı məqsədilə kəşfiyyat qazmaları aparmaq üçün rusların real texniki imkanları var. Gəmiçiliyin tərkibinə daxil olan, bir metr qalınlığında buzu müstəqil şəkildə qət edə bilən "Sevmorput" atom buzqıran-nəqliyyat gəmisini buzadavamlı üzən qazma platformasına çevirmək təklif olunur.
Lakin rus "Mir"ləri  öz vəzifələrini tam yerinə yetirsə də, şelf uğrunda siyasi rəqabət, deyəsən, hələ yenicə başlanır. Və onun çox çətin olacağı gözlənilir.
ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmi nümayəndəsinin müavini Tom Keysi Moskvanın qütb şadyanalığını soyudub: "Mən əmin deyiləm ki, onlar okeanın dibinə nə sancıblar - metal bayraq, rezin bayraq,  yoxsa lövhə. Amma nə olursa-olsun,  onun belə tələbnamə üçün heç bir leqal əhəmiyyəti və ya effekti yoxdur. Şübhə yoxdur ki, biz bu tələbnaməyə skeptik yanaşırıq və 2002-ci ildə texniki komissiyaya Rusiyanın iddialarını sual altına alan şərhi təqdim etmək imkanımız olub.
Əgər onlar (ruslar) bu şelf silsiləsində Rusiyanın bayrağını rənglə çəksələr belə, texniki qiymətləndirmə üçün bunun heç bir əhəmiyyəti olmayacaq".
Dövlət Departamentinin nümayəndəsi həm də xatırladıb ki, Rusiya "2001-ci ildə BMT Konvensiyasının dəniz hüququ egidası altında fəaliyyət göstərən texniki orqana  öz kontinental şelfinin konvensiya çərçivəsində ənənəvi 200 dəniz mili xaricinə genişləndirilməsi üçün tələbnamə verib". "2003-cü ildə komitə qərar verib ki, belə tələbnaməni əsaslandırmaq və ya texniki qərar qəbul etmək üçün material kifayət qədər deyil, buna görə də rusların ekspedisiyası bu tələbnaməni dəstəkləmək məqsədilə tədqiqatlar aparılması  üçün nəzərdə tutulub".
Keysi daha sonra deyib: "BMT-nin dəniz hüququ üzrə Konvensiyasının iştirakçısı kimi  Rusiya hökumətinin bu tələbnamədə israrlı olmağa haqqı var.  Təəssüf ki, ABŞ bunu edə bilməz, çünki biz hələ bu Konvensiyanı ratifikasiya etməmişik. Senatın onu ratifikasiya etməsini dəstəkləməyimizin və bunda maraqlı olmağımızın  səbəblərindən biri budur; ümid edirik ki, tətildən qayıtdıqdan sonra Konqres ona lazımi şəkildə baxacaq".
Kanadada isə reaksiya daha sərt olub. Ölkənin xarici işlər naziri Piter Makkey "CTV" teleşirkətinə müsahibəsində bəyan edib ki, "Kanada Arktikasının torpaq və suları üzərində suverenlik şübhə altına alınmır". "Dünyanı gəzib sadəcə bayraq sancmaqla "biz bu əraziyə iddia edirik"  kimi bəyanatlar vermək olmaz. Bu, 14-cü və ya 15-ci əsr deyil. Beynəlxalq hüququn əsasnamələri  və protokolları mövcuddur, onları Kanada da, Rusiya da imzalayıb. Orada hər şey yazılıb. Ona görə bu ekspedisiya bizi qətiyyən narahat etmir.  Bu sadəcə Rusiyanın təşkil etdiyi şoudur", - deyə Makkey dəqiqləşdirib. Yaxın günlərdə Kanadanın baş naziri Stiven Xarper ölkənin Arktika rayonlarına üç günlük səfərə gedəcək. Bu rayonların birində Arktika sualtı dəniz limanı yaratmaq planlaşdırılır.
Baş nazir olduğu 18 ay ərzində Xarper Kanada Arktikasına artıq üçüncü dəfə səfər edir və  müşahidəçilərin fikrincə, bu, region problemlərinə "sözsüz prioritet verilməsi" əlamətidir.
Gözlənilir ki, səfərin gedişində Kanadanın baş naziri şimal-qərb  sahəsindəki "Naanni" Milli Təbiət Parkının ərazisinin genişləndirilməsini bəyan edəcək. O, həmçinin Rezolyut qəsəbəsində olacaq; burada hərbçilərin Arktika şəraitində əməliyyatlara hazırlanması üçün təlim bazası yaradıla bilər. Baş nazirin  ölkənin Arktika rayonlarına səfəri bir neçə ay ərzində planlaşdırılsa da, onun rusların "qütb sıçrayışı"ndan sonra başlanması faktı olaya tamam fərqli önəm verir. Ötən həftə Xarper jurnalistlərə deyib ki, Rusiya bayrağının Şimal qütbündə dənizin dibinə sancılması Kanada üçün Arktika bölgəsində suverenliyini qorumaq zərurətini təsdiqləyir. Baş nazirin  sözlərinə görə, "Bu, bir daha göstərdi ki, Şimal sahələri və Arktika üzərində bizim suverenliyimiz ölkəmiz üçün önəmli məsələ olaraq qalacaq".
Kanadanın xarici işlər naziri Piter Makkeyin fikrincə isə, "Arktikada Kanadanın suverenliyinə heç bir təhlükə yoxdur. Arktikada suverenlik məsələsi  sual doğurmur. Bu bizim ölkəmizdir. Bu bizim mülkiyyətimizdir. Bu bizim dənizimizdir. Arktika Kanadanındır".
Rusiyanın qütb səyyahı Artur Çilinqarov bəyan etməyə vaxt tapıb ki, beynəlxalq reaksiya onu, yumşaq desək, çox da həyəcanlandırmır.
Ekspedisiyadan qayıdandan bir qədər sonra Çilinqarov deyib: "Bəzi xarici xadimlərin ekspedisiya haqqında nə dediklərinə tüpürürəm. Xoşbəxtik ki, Şimal Buzlu okeanının dərinliklərində, insanların heç zaman olmadığı yerdə biz dənizin dibinə çatdıq və Rusiya bayrağını sancdıq".
"Arktika həmişə Rusiyanın olub və belə də olacaq". Bu, Çilinqarovun fikridir. Onun sözlərinə görə, bu ekspedisiya  çox riskli olub. Orada 350 nəfər - dənizçilər, təyyarəçilər, alimlər iştirak edib. "Əgər kiminsə xoşuna gəlmirsə, qoy 4300 metr dərinliyə ensin və orada nəsə sancmağa çalışsın".
Lakin RF XİN rəhbəri Sergey Lavrov artıq "sakitləşdirici" bəyanatlarla çıxış etməli olur ki, "ekspedisiyanın məqsədi Rusiyanın hüquqlarını möhkəmləndirmək yox, yalnız bizim şelfin şimal qütbünədək uzandığını sübut etməkdir".
Həqiqətən, elə ABŞ-da Rusiyanın hərəkətlərini tamamilə hüquqi sayırlar  və formal şəkildə Moskvanı öz şelfinin Lomonosov və Mendeleyev silsilələri ilə identikliyini sübut etməyə can atmaqda günahlandırmaq çətindir.  Lakin  eynilə bu cür aydın olur ki, rus ekspedisiyası "arı pətəyini dağıdaraq", maraqlı tərəfləri qütb rəqabətinə doğru itələyib: ABŞ qütbə öz buzqıran gəmisini göndərir və dəniz hüququ üzrə Konvensiyanı ratifikasiya etmək niyyətindədir, Kanada Arktikada öz hüquqlarını qorumağa hazırdır, Danimarka və İsveçin cavabını da çox gözləmək lazım gəlməyəcək...
Mütəxəssislərin fikrincə, qlobal istiləşmə nəticəsində artıq gələn il bu regionda buzun böyük hissəsi, çox güman ki, əriyəcək, Arktika xammal ehtiyatları əvvəlkindən daha əlçatan olacaq. Axı Lomonosov və Mendeleyev silsilələri həm də neft və qazın dünya ehtiyatlarının 25 %-i, əslində, ikinci "Fars körfəzi" deməkdir. Hər şeydən əlavə, neft və qazın qiymətləri qalxmaqdadır ki, bu da hətta çox bahalı layihələri belə rentabelli edir. Bundan başqa, Şimal Buzlu okeanının suları altında qalay, marqans, qızıl, nikel, qurğuşun, platin yataqları gizlənib. Lomonosov silsiləsi rayonunda almaz çıxarmaq olar. Bunları nəzərə alsaq, aydın olur ki, Rusiyanın  Arktika ekspedisiyası ətrafındakı mübahisələr, əslində, qəflətən  hasilat üçün yararlı olmuş, lakin hələ ölkələr arasında bölünməmiş   ehtiyatlar uğrunda  yeni "pərdəarxası", daha doğrusu, "buzaltı" müharibənin başlanğıcıdır. "Mir"lərin su altına  enişi burada yalnız ilk addım idi və Rusiyanın şelfə hüquqlarından təsdiq olunmuş fakt kimi danışmağa hazır olan "piar" müəllifləri səhv edir, bəzən isə yanlışlığa yol verirlər. Belə ki, Finlandiyanın "Ilta-Sanomat" qəzetinin məlumatına görə, 13 yaşlı fin televiziya tamaşaçısı kəşf edib ki, Rusiya televiziyası sualtı "geosiyasi ekspedisiyanın" kadrları əvəzinə, bir anlıq Ceyms Kemeronun "Titanik" filmindən fraqmentlər göstərib.
Həqiqətən, ekspedisiya mətbuatın görünməmiş diqqəti şəraitində keçib, olay yerində Rusiyanın üç əsas telekanalı işləyib, iki "Mir" batiskafının su altına endiyi gün isə "Rossiya" telekanalı Şimal qütbündən reportaj verib. Lakin onun reportajında yalnız birbaşa çəkilişlər deyil, batiskaflardan birinin göründüyü sualtı kadrlar da nümayiş olunub. Bunu "Reuters"  agentliyinin abunə ilə yaydığı kadrların köməyilə xaricdə də görüblər.
Ekranın yuxarı sol küncündəki titrlərdə "kinoseans" anında tamaşaçının "Şimal Buzlu okean"ı gördüyü  qeyd olunmuşdu, müxbir isə deyirdi: "Batiskaf  300 metr dərinliyə çatanda Yevgeni Çernyayevin idarə etdiyi ikinci aparat enməyə başladı". Və ekranın o üzündə tərəddüdlər başlandı: bəs çəkilişi kim aparır? Sənədli kadrlar əvəzinə "Titanik"dən səhnələrin (filmdə, həqiqətən, "MİR"lər çəkilib) nümayiş olunduğu barədə fin məktəblisinin iddiasını yoxlamaq qərara alındı: "Ilta-Sanomat"ın redaksiyası kadrları Tampere Universitetinin əməkdaşına göstərdi, o isə müəyyən etdi ki, söhbət "kinoplagiatdan" gedir.
"Reuters"  abunəçilər qarşısında üzrxahlıq etməyə və saxta kadrların haradan alındığını izah etməyə məcbur oldu. "Rossiya" telekanalı isə şərhlərdən boyun qaçırır.

The Russian expedition to the North Pole is only the first step in new international rivalry
To what extent should scientific research be applied to solving practical tasks? "We need to work on things that have a commercial value - this is why this laboratory was set up. We cannot act like an old German professor who, as long as he had black bread and beer, could spend all his life on studying the pappus on a bee's belly!" the great American scientist and inventor, Thomas Alva Edison, once wrote.
Exactly in the same way, no-one doubts any longer that sea expeditions in the period of great geographic discoveries were hardly dictated merely by the scientific self-sacrifice of Columbus, Magellan and other famous travellers and sailors who embarked on journeys to find a sea way to India and shores rich in gold and spices…
In the case of the Russian expedition Arctic-2007, everything was completely open. No-one even thought of telling the world community that "they are studying the pappus on a bee's belly": the main purpose of the expedition was to outline the borders of Russia's Arctic shelf, or to be more precise, to prove that the underwater ridges of Lomonosov and Mendeleyev are part of Russia. One way or another, Moscow decided to "stake out its territory": near the underwater Lomonosov Ridge, the Russian scientific expedition had earlier collected the necessary evidence to be formulated and submitted to the UN by 2009. To this end, two bathyscaphes Mir-1 and Mir-2 on board the Academician Fedorov research vessel, not on board their native Mstislav Keldysh, submerged under the ice twice: once as a training submersion near Franz Joseph Land and the other at the North Pole where the Russian tricolour was installed, not to mention trifles like the sampling of the ocean floor at the North Pole. In any case, the sample is being analyzed by scientists now, while the deputy director of the Ocean Geology Russian Scientific Research Institute, Viktor Poselov, said in an interview with Rossiyskaya Gazeta: "A copious document of new scientific data has been prepared to substantiate Russia's claims to this part of the Arctic." The next expedition is planned for November. Moreover, Moscow is already openly making plans to develop deposits in the open shelf without waiting for the application containing scientific evidence to be accepted by the UN. In any case, the director-general of the Murmansk Shipping Company, Aleksandr Medvedev, told journalists that Russia has real opportunities to start exploratory drilling work in the next 18 months to find oil and gas in the shelf zone of the Russian sector of the Arctic. A proposal has been made to transform the shipping company's Sevmorput nuclear transport icebreaker into a floating ice-proof drilling platform. The vessel is capable of sailing through ice of up to one metre thick on its own.
However, if the Russian Mirs have fulfilled their task in full, political rivalry for the shelf, to all appearances, is only just starting. And it is not going to be easy.
"I am not sure what exactly they have hoisted there - a metal flag, a rubber flag or a plate on the ocean floor. But whatever it is, it has no legal significance or effect for this application," the deputy official spokesman for the US State Department, Tom Casey, said to cool off Russia's polar delight. "Of course, we are sceptical about this application and, in 2002, we had a chance to present a commentary for the technical commission which questioned Russia's claims. Even if they (the Russians) paint the Russian flag on these (shelf) ridges with a spray gun, this will have absolutely no significance for the technical assessment," Casey stressed.
The State Department representative also said that "in 2001, Russia submitted to the technical agency under the aegis of the UN Convention on the Law of the Sea an application to expand its continental shelf beyond the limit of the traditional 200 sea miles." "In 2003, the committee established that the available materials were not enough to substantiate this application or adopt a technical decision, which is why the Russian expedition was plan-ned to carry out research to support this application," Casey said. "The Russian government insists on its application, having the right to do so as a member of the UN Convention on the Law of the Sea. Unfortunately, the USA cannot do so because we have not yet ratified this convention and this is one of the reasons why we are interested and support the ratification of this convention by Senate, and we hope that after its holiday, Congress will properly consider this issue," the representative of the US State Department said.
However, Canada's reaction was much tougher. Canadian Foreign Minister Peter MacKay said in an interview with the CTB TV company that, "our sovereignty over the lands and waters of the Canadian Arctic is unquestionable". "You cannot just travel around and install flags, saying 'we want this territory'. This is not the 14th and 15th century. There are provisions of international law and protocols signed by Canada and Russia. Everything is clearly written there. For this reason, we are not worried about this expedition at all. This is just a show organized by Russia," MacKay explained. Soon Canadian Prime Minister Stephen Harper began a three-day visit to Canada's Arctic regions in one of which it is planned to create a deep-water sea port in the Arctic. In the 18 months of his premiership, Harper has travelled to the Canadian Arctic three times, which is regarded by observers as a sign that the problems of the region "are being prioritized". During his trip, the Canadian premier is expected to announce his decision to expand the territory of the Naanni National Park in the north-western territories. He will also visit the village of Resolute where a base might be set up to train servicemen for operations in Arctic conditions. Although the premier's visit to the country's Arctic regions had been planned for several months, the fact that it happened after Russia's "polar breakthrough" gives it a completely different significance. Last week Harper told journalists that the installation of the Russian flag on the seabed at the North Pole confirmed the need for Canada to defend its sovereignty in the Arctic region. "This showed once again that sovereignty over the North and our country's sovereignty over the Arctic will remain an important issue for us," the prime minister said. According to Canadian Foreign Minister Peter MacKay, "there is no threat to Canadian sovereignty in the Arctic". "The issue of sovereignty in the Arctic is not an issue. This is our country. This is our property. This is our sea. The Arctic belongs to Canada," he said.
The Russian polar explorer, Artur Chilingarov, has already said that, to put it mildly, he does not worry too much about international reaction. "I don't care what some foreign representatives say about the expedition," Chilingarov said soon after the expedition was completed. "We are happy that we got to the seabed of the Arctic Ocean, where not a single person had ever been and installed the Russian flag there," he added.
The Arctic has always belonged to Russia and will remain so, Chilingarov thinks, because it has always grown into the North and the Arctic. According to Chilingarov, this was the riskiest expedition for him. About 350 people - sailors, pilots and scientists - participated in it. "If anyone does not like this, let them go as deep as 4,300 metres and try to install something there," the chief of the expedition said.
However, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov had to make "soothing" statements and assure everyone that "the purpose of the expedition was not to stake out territory, but to prove that our shelf extends to the North Pole".
In fact, the USA itself recognizes Russia's actions as totally legitimate and, formally, it is very difficult to blame Moscow for trying to prove the identity of their own shelf and the Lomonosov and Mendeleyev ridges. But there is something else that is also clear: the Russian expedition "stirred the beehive", prompting interested countries to initiate a polar rivalry: the USA is sending it own icebreaker to the North Pole and intends to ratify the Convention on the Law of the Sea, Canada is ready to defend it Arctic rights, while Denmark's and Sweden's response is just around the corner...
There is also a further factor. Specialists believe that, due to the notorious global warming, most of the ice in this region is likely to melt next year, which will make Arctic reserves much more accessible. The Lomonosov and Mendeleyev ridges hold 25 per cent of the world's oil and gas reserves and are, in fact, a second "Persian Gulf". Also,  oil and gas prices are continuing to skyrocket, which makes even the most expensive projects profitable. Moreover, there are deposits of tin, manganese, gold, nickel, lead and platinum under the Arctic Ocean. Diamonds can be extracted from near the Lomonosov Ridge.
It is clear that the dispute about the Russian Arctic expedition is in fact the beginning of a new "covert" war for resources which can now be developed, but which have not been divided between countries. The submersion of the Mirs was only the first step, and if anyone has made a mistake here, they are the authors of the "campaign" who are ready to talk about Russia's rights to the shelf as a fait accompli. Sometimes they make quite annoying mistakes. According to the Finnish newspaper Ilta-Sanomat, a 13-year-old Finnish TV viewer made a discovery: it turns out that under the guise of a video of the deep-water "geopolitical expedition", Russian television at one point showed excerpts from James Cameron's "Titanic".
Indeed, the expedition took place in conditions of unprecedented attention from the press. Three main Russian channels were at the site of the expedition, and the Rossiya TV channel carried a report from the site of events at the North Pole the day the two Mir bathyscaphes submerged. Its report showed not just true footage, but also a video from under the water which showed one of the bathyscaphes. This was seen abroad as well - with the help of the Reuters news agency which disseminated the video by subscription. The subtitles in the upper left-hand corner of the screen during the "movie session" claimed that the viewer can see "the Arctic Ocean", while the correspondent said: "When the bathyscaphe reached a depth of 300 metres, the second machine piloted by Yevgeniy Chernyayev started its submersion". People on the other side of the screen wondered - in that case, who was filming? So they decided to check the Finnish schoolboy's guess that instead of documented footage, an excerpt from "Titanic", in which the Mirs were used, was shown: the editorial staff of Ilta-Sanomat showed the video to an employee of Tampere University who established that it was "cinema plagiarism".
Reuters was forced to apologize to its subscribers and explain how they got hold of the fake video. The Rossiya TV channel declined to make any comment.