Daun sindromlu uşaqlar cəmiyyətə inteqrasiya olunmağa hazırdırlar, amma sonuncu bu təşəbbüsü dəstəkləməyə tələsmir
Daun sindromu... Bu söz birləşməsini eşidənlərin əksəriyyətinin təsəvvüründə  oliqofrenlər, şizofreniklər, ağlıkəmlər və s. tibbi terminlərdən ibarət qəddar halqa canlanır. İnsanların çoxunun onlara yazığı gəlir, bəziləri hətta iyrənirlər də. Yəqin ki, cəmiyyətimizi buna görə günahlandırmaq olmaz, çünki onun əksər nümayəndələri heç vaxt Daun sindromundan əziyyət çəkənlərlə ünsiyyətdə olmayıb. Belə olmasaydı, onların ünvanına kəskin söz deməyə heç kimin dili gəlməzdi.
Hər il minlərlə ana çoxdan gözlədiyi körpəsini, əksər hallarda ilkini bu patologiya ilə doğum evində qoyub gedir. Uşağından imtina etməyənlər isə, demək olar ki, gizli həyat yaşamağa başlayırlar. Körpələrinin həyatı uğrunda qəhrəmancasına mübarizə aparanlar haqqında heç nə məlum deyil, çünki onların çoxu övladlarını dörd divar arasında gizlədir.
Qərbdə, ailələrində dünyada ən çox yayılmış  genetik anomaliya  ilə doğulmuş uşaqlar böyüdən prezidentlər Con Kennedi və Şarl de Qollun  nümunəsi əsasında, belə uşaqlar  cəmiyyətin qayğısı ilə əhatə olunublar. ABŞ-da onları, hətta "alternativ istedadlı" adlandırır, ağır xəstə və öz dərdinə qapılmış adamlarla ünsiyyətə cəlb edirlər.
Belə uşaqlara təbiət həqiqətən nadir hədiyyə - səmimi saflıq, pisliyə pisliklə cavab verə bilməmək  bacarığı, bir də ekstrasensor intuisiya  bəxş edir. Ancaq bəla ondadır ki, yaşlılar bu keyfiyyətlərin inkişafına mane ola bilərlər.
Etiraf etməliyik ki,  bütün postsovet  məkanında olduğu kimi, ölkəmizdə də Daun sindromlu (DS) adamların həyatı bu gün  belə qorxu və mövhumatla əhatələnir. Onları aqressiv, təlimə qabil olmayan, psixi cəhətdən natamam hesab edirlər. Əksər hallarda daunu xüsusi internata verməyən ailələr cəmiyyətdən təcrid olunur, hesab edilir ki, normal valideynlərin belə uşağı ola bilməz, ona görə bu adamların həyatını tam əsasla cəmiyyətlə mübarizə adlandırmaq mümkündür.
Artıq xromosom
Daun xəstəliyi insanın xromosom sayının normal 46 əvəzinə 47 olduğu hallarda baş verən xromosom patologiyası formalarından biridir. Əsas klinik əlamətləri psixi və fiziki  inkişafda geriqalma, səciyyəvi zahiri dəyişikliklər və daxili orqanların tez-tez rast gəlinən qüsurlarıdır. Xəstəlik onu ilk dəfə 1866-cı ildə təsvir etmiş ingilis alimi Con Daunun  adı ilə tanınıb.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məlumatına görə, Daun xəstəliyi nadir patologiyalardan deyil, orta hesabla 700 doğuşa bir hal düşür, hazırda bu göstərici azalaraq 1-in 1100-ə nisbətindədir, həm də oğlanlar və qızlar arasında xəstəlik eyni tezliklə müşahidə olunur. Daun sindromlu uşaqların dünyaya gəlməsi ehtimalının çox mühüm aspektlərindən biri  gecikmiş doğuşlardır (35 yaşdan sonra).
Lakin qadın üçün risk istənilən yaşda qalır. Bununla belə, 25 yaşınadək qadınlarda yalnız 1400 uşaqdan 1-də, 30 yaşınadək qadınlarda - 1000 uşaqdan 1-də, 35 yaşınadək - 350-dən 1-də, 42 yaşınadək - 60-dan 1-də, 49 yaşdan sonra isə artıq 12 uşaqdan birində bu xəstəlik müşahidə olunur.
Sindroma bütün dünyada və bütün insan irqlərində rast gəlinir. Ehtimal olunur ki,  o, insanlıqla birgə yaranıb.
Xromosom çatışmazlıqlarını aradan qaldırmaq hələ heç kimə müyəssər olmayıb. Bəzi uşaqların psixoloji-pedaqoji reabilitasiyası nadir hallarda mümkün olub - psixoloqların çox böyük əməyi hesabına onlar  kifayət qədər  sağlam  böyüyüb, adi məktəblərdə oxuyub, hətta ali təhsil alıblar. Belə faktlar daunlarla işin ümidsiz olmadığına dəlalət edir, amma bu iş xüsusi biliklər, böyük mənəvi və fiziki güc hesabına başa gəlir.
Və yenə mənzil məsələsi
Ruslan anasının çoxdan gözlədiyi uşaq idi - 43 yaşlı Svetlana Səfərovanın başqa övladı olmamışdı. Qadın bütün həyatını Xəzər dəniz gəmiçiliyi sistemində mühəndis-konstruktor işinə həsr etmişdi. Şəxsi həyatı da uğursuz olmuşdu.Valideynləri erkən vəfat etmişdilər, heç bir yaxın qohumu yox idi, ona görə qadın qərara almışdı ki,  vaxtaşırı qəlbini titrədən tənhalıq hissini yalnız iş unutdura bilər. Yaşı qırxı adlayanda gözlənilmədən bir nəfər ona evlənmək təklifi etdi və Svetlana çox düşünmədən ərə getməyi qərara aldı. Bir ildən sonra o, başa düşdü ki, ana olacaq. Xoşbəxtliyin hüdudu yox idi, hətta yaşı da qadında gec oyanmış analıq instinktini boğa bilmədi. Svetlana qərara aldı ki, nəyin bahasına olur-olsun ana olacaq, lakin qiymət çox baha oldu...
Uşaq vaxtında doğuldu, amma bir neçə gün oğlunu ona göstərmədilər, qadının bütün suallarını isə həkimlər cavabsız qoyurdular. Nəhayət, üç gündən sonra doğum şöbəsinin müdiri özü palataya gəlib, Svetlanaya təklif etdi ki, uşağı xəstəxanada qoyub getsin, çünki oğlan Daun sindromu ilə doğulub.
Həkim təklif etdi ki, sadəcə uşaqdan imtina ərizəsi yazsın, vəssalam. Svetlana isə bildirdi ki, oğlunu xəstəxanada qoymayacaq, belə də etdi. Həyat yoldaşı biləndə ki uşaq sağlam doğulmayıb,  paltarlarını yığıb evdən getdi. Svetlananın qərarını eşidən tanışların bir çoxu da ondan üz döndərdi. Beləliklə, ana və Ruslan  ikilikdə yaşamağa başladılar.
İllər ötür, Ruslan böyüyürdü. Svetlana işləyirdi, o, oğlu üçün dayə tutmağa məcbur olmuşdu, çünki uşağı məktəbə qəbul etmirdilər. Qadın hər boş dəqiqəsini oğlu ilə keçirirdi. Çox böyük çətinliklə oğlana oxumaq, yazmaq, saymaq öyrətdilər, həm də Ruslan çox gözəl rəsmlər çəkirdi. Svetlana, hətta oğlanı rəsm dərnəyinə yazdırmaq istəyirdi, lakin uşağın xəstə olduğunu eşidən kimi müəllim ondan imtina etdi. Bir sözlə, Ruslan dörd divar arasında böyüyür, evdən çıxmağı sevmirdi, çünki bilirdi, qonşular və yoldan keçənlər onu lağa qoyacaqlar. Məhz buna görə uşaq öz otağına qapanıb, rəsm çəkməyə üstünlük verirdi. İyirmi yaşına çatanda onun öz işlərindən ibarət sanballı kolleksiyası var idi.
Svetlana  oğlunun rəsmlərindən ibarət sərgi təşkil etməyə çalışsa da, arzusu həyata keçmədi. Bir yağışlı payız günü isə işdən qayıdanda avtobusda halı pisləşən  qadın  onu xəstəxanaya aparan "təcili yardım" maşınında infarktdan keçindi. Beləcə, Ruslan onu olduğu kimi qəbul etməyə hazır olmayan bu amansız dünyada tənha qaldı. Amma onun "tənhalığı"  uzun sürmədi. Qonşu, özü də MİS işçisi, Svetlananın ölümündən, demək olar ki, dərhal sonra birinci dərəcəli əlil olan Ruslanı qəyyumluğa götürmək üçün sənədləri hazırlamağa başladı. Artıq bir aydan sonra o, qəyyum oldu, bir neçə aydan sonra isə Ruslanın evinə çağırılmış "təcili yardım"  nə baş verdiyini anlamayan cavanı əlillər üçün internatlardan birinə apardı. Bütün bunları qəyyum qonşu etmişdi; əlavə kvadrat metrlər ona çox  lazım  idi. Qonşuların və Səfərovlar ailəsinin tanışlarının dediyinə görə,  internatda yaşayan Ruslan iki ildən sonra dünyasını dəyişdi...
Biz hamı kimiyik
Bu əhvalat  ümumi  durumdan yalnız bir fraqmentdir. Bu xəstəliklə doğulmuş uşaqlar tək qalanda, sadəcə olaraq, özlərini müdafiə etməyə, yaxud kiməsə nə isə sübut etməyə gücləri çatmır. Onları heç kim ciddi qəbul etməyəcək, hərçənd Qərbdə hər şey tamam başqa cürdür. Buna baxmayaraq, cəmiyyətin tamhüquqlu üzvləri sayılmaq üçün onların eyni hüquq və əsasları var.
Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən yeganə bu qəbilli təşkilat - Azərbaycanda Daun Sindromlu Şəxsiyyətlər Assosiasiyası  da məhz belə münasibət uğrunda  təbliğat aparır. O, çox kiçik, gözdən uzaq ərazidə,  Nərimanov rayonundakı H.Rəcəbli küçəsi, 16 ünvanında  yerləşir.
İçəri  daxil olan kimi  Daun sindromlu uşaqlara məxsus  mehribanlıq atmosferinin hökm sürdüyü  şəraitə düşdük.  Onların gülərüzlülüyü, xoşrəftar və tamamilə qeyri-aqressiv olduqları o saat gözə çarpır.
Assosiasiyanın rəhbəri Zərifə Məmmədovanın sözlərinə görə, təşkilat 2002-ci ildə  Uşaq Psixonevroloji Dispanserinin bazasında yaradılıb. Assosiasiyanın rəhbərinin məhz Zərifə xanım olması təsadüfi deyil. O, uşaqları artıq xromosomla doğulmuş valideynləri hamıdan yaxşı anlayır - öz oğlu Rəşad da Daun sindromu ilə dünyaya gəlib. Bu gün assosiasiyaya 67 uşaq gəlir. Çox vaxt buranın qonaqları tamamilə sağlam uşaqlar olur - bu, əsasən, daunların bacı və qardaşları, qonşularıdır. Onların iştirakı çox mühümdür. Yeri gəlmişkən, ölkədə artıq xromosomlu uşaqların dəqiq sayını əks etdirən statistika yoxdur, çünki bölgələrdə əksər valideynlər belə xəstəlikli uşaqlarını yad gözlərdən gizləməyə çalışırlar.
"Öncə biz  Daun sindromlu uşaqlar üçün teatr dərnəyi yaratmışdıq, sonradan o,  məhdud imkanlı uşaqlar üçün "Dəcəllər" kukla teatrına çevrildi.
Hazırda kiçik teatrımızın imkanları genişlənib və bu gün uşaqlar daha kuklaların arxasında gizlənmir, özləri səhnəyə çıxırlar. Axı uşaq fiziki və ya əqli cəhətdən zəifdirsə, bu onun yaradıcılıq baxımından da inkişafdan qaldığına dəlalət etmir. Əvvəla, biz teatrımızı uşaqların sosial-mədəni reabilitasiyası üsullarından biri kimi yaratmışıq.  İkincisi, bura onların ünsiyyət yaratmaları üçün, üçüncüsü isə, cəmiyyətə inteqrasiya oluna bilmələri üçün nəzərdə tutulub. Cəmiyyət də onların hamı kimi olduqlarını başa düşməlidir". Bu, Z.Məmmədovanın dedikləridir.
Z.Məmmədovanın sözlərinə görə, problem ondadır ki, Daun sindromlu uşaqlar əksər hallarda ictimaiyyətin nəzərindən kənarda qalırlar.
"Xəbərsiz insanların əksəriyyəti belə hesab edir ki, bu uşaqlar qeyri-müvazidirlər, bəziləri onları  nə isə başa düşməyə qabil olmayan əlil sayırlar. Onlar bilmirlər ki, bu xəstəlik xromosomlarla əlaqəlidir. Bu uşaqlar adi adamlardan heç nə ilə fərqlənmir, sadəcə olaraq, başqalarından ləng inkişaf edirlər. Uşağın  adi adamlarla eyni səviyyədə olması üçün həkim müdaxiləsindən daha çox, normal ünsiyyətə ehtiyacı var. Daun sindromlu uşağı ancaq dərmanlarla müalicə edib, yaşıdları ilə ünsiyyətə şərait yaratmasaq, o, inkişaf  etməyəcək. Bu proses daha çox  həm də uşağın böyüdüyü atmosferdən, valideynlərinin ona münasibətindən asılıdır. Daunların valideynləri uzun illər uşaqlarını ictimaiyyətdən gizləyir, hamıya göstərməyə utanırlar, çünki cəmiyyət onları qəbul etmir, barmaqla göstərir, sindromlu uşağın öz övladları ilə ünsiyyətindən qəzəblənirlər. Paytaxtda da, Azərbaycanın bölgələrində də valideynlər öz  övladlarını bu qəzəbdən qorumağa, gizləməyə can atırlar. Şəxsən mən öz oğlumu 10 il evdə saxlamışam. O yalnız  xüsusi məktəbə getmək üçün evdən çıxırdı. Bu hal "Dəcəllər" kukla teatrı açılana qədər davam etdi. Oğlumun ünsiyyət dairəsi çox məhdud idi və  mən ancaq indi dərk edirəm ki, bu illər ərzində nə qədər imkanı əldən vermişəm.  Bu gün mən Daun sindromlu uşaqların valideynlərinin eyni səhvlərinin qarşısını almağa çalışıram".
Daun sindromlu uşağın doğulduğunu eşidəndə çoxları şok keçirir və uzun müddət bu haldan yaxa qurtara bilmirlər. Buna səbəb isə indiyədək bəzi doğum evlərində belə uşağın tərbiyəsi ilə bacarmayacaqlarına dair tibbi personalın valideynləri məlumatlandırması və uşağı dövlət himayəsinə verməyi təklif etməsidir. "Siz  özünüz üçün başqasını dünyaya gətirərsiniz,- deyə həkimlər onlara təsəlli verirlər. -Bu  isə "qüsurludur".
"Qüsurludur", çünki Tanrı ona artıq - 47-ci xromosom verib. Lakin beləliklə ölkədə süni yetimlik yaradılır, axı heç bir internatda uşaq ailədə əhatə olunduğu nəvazişi görməyəcək. Xoşbəxtlikdən son vaxtlar ölkəmizdə daha çox həkim analara dəstək olmağa çalışır. Məsələn, inkişafında özəlliklərlə doğulmuş uşaqların analarına Uşaq Psixonevroloji Dispanserində məsləhət və yardım üçün assosiasiyaya getməyi tövsiyə edirlər. Lakin burada daha bir məqam var. Anaların heç də hamısı o saat assosiasiyaya müraciət etmir, çünki gizli həyata üstünlük verir. Bunun səbəbini ətrafdakıların bu qadının çətin vəziyyətinə neqativ münasibətində axtarmaq lazımdır.
Demək olmaz ki, müxtəlif ölkələrdə Daun sindromlu adamların inkişafı oxşardır. Z.Məmmədova: "Hesab edirəm bu planda Azərbaycan ən geridə qalmış ölkələrdən biridir. Yalnız indi inteqrasiyalı - inklüziv təlim haqqında məsələ qaldırılıb və Daun sindromlu bir çox uşaqlar ötən il adi uşaq bağçalarına və məktəblərə gediblər. Biz danışa bilən heç bir uşağın Təhsil Nazirliyinin  diqqətindən kənarda qalmaması haqqında məsələ qaldırmağa çalışırıq".
Müsahibimizin dediyinə görə, Daun sindromlu uşaqlara  doğulduqdan dərhal sonra birinci və ya ikinci dərəcəli əlillik qrupu verilir. Lakin dövlət  onlara 30-35 manat həcmində pul kompensasiyası   ödəmə formasında yardım edir, bu məbləğ isə heç  yeməyə belə çatmır. Amma axı uşaqlar böyüyür və yetkinlik yaşına çatdıqdan sonra onlar heç kimə lazım olmurlar.  Əslində, sindromlu adamlar xeyli peşəyə sahib ola bilərlər.  Deyək ki, Qərbdə onlar daha çox qablaşdırma  ləvazimatının istehsalında, çeşidləmədə, poçtda işləyirlər, bizdə isə onlar üçün iş yerlərinin yaradılması haqqında heç kim düşünmür.
"Cəmiyyətimizdə bu uşaqlar üçün "Aşpazlar məktəbi" təşkil etmişik. Bu, onlara çox kömək edir, çünki uşaqların əksəriyyəti adi yeməkləri hazırlamaq qaydalarını öyrənir, axı valideynləri həmişə  onlarla olmur. Əminəm ki, uşaqlar üçün onların peşəyə yiyələnə  və bunu təsdiq edən sertifikat ala biləcəkləri kurs-ların  dövlət səviyyəsində təşkilinə ehtiyac çoxdan yaranıb. Bu, gələcəkdə onlara işlə təmin olunmaq və heç olmasa, müəyyən məbləğ qazanmaq imkanı yaradardı, axı yaddan çıxarmaq olmaz ki, valideynlər əbədi deyil. Bu uşaqlar tək qalsalar, nə etməlidirlər?".
Daun sindromlu adamlar cəmiyyətə inteqrasiya olunmağa hazırdırlar, amma bizim heç də həmişə sağlam olmayan cəmiyyətimiz, belə görünür ki, onları qəbul etməyə hazır deyil. Sindromlu uşaq üçün əsas təhlükə sağlamlıq durumundan deyil,  ətrafdakıların mövhumi fikirlərindən, qorxularından, laqeydliklərindən və... rəhmsizliyindən gəlir. Məhz bu səbəbdən Daun sindromlu uşaqların cəmiyyətdən çox ehtiyacları olan dəstək almaları yolunda maneələr yaranır. Bir qədər fərqli olduqlarına görə "rezervasiyalara" qovmaq əvəzinə, biz onlara kömək etməliyik...

Children suffering from Down's syndrome are ready to integrate into society, but society is in no hurry to support this initiative
Down's syndrome… On hearing these words, many people immediately imagine a cruel chain of offensive medical terms like oligophrenics, schizophrenics or idiots. Many people are also overwhelmed by feelings of pity or repulsion. Perhaps people should not be blamed for this since most of them have never communicated with people suffering from Down's syndrome, otherwise they would not dare say anything offensive about them.
Every year thousands of mothers leave their long-awaited child with this affliction, often their first-born, at maternity hospitals. And those who do not give up their child in fact go underground. We know nothing about their heroic struggle for the future of their children because many of them hide their kids at home. In the West, upon the initiative of Presidents John Kennedy and Charles de Gaulle, who had children with the world's most common genetic anomaly in their families, such children have long been protected by society. In the USA, they are even called alternatively gifted and are involved in communicating with seriously ill people who have isolated themselves with their problems.
Such children actually have a rare natural gift - sincere kindness and inability to respond to evil with evil, and what's more, they have extrasensory intuition. However, the trouble is that adults do not allow all these qualities to develop. We have to admit that in our country, as well as in the whole post-Soviet area, the life of people suffering from Down's syndrome is still surrounded by fear and prejudice. They are regarded as aggressive, unintelligent and psychologically inferior. Often families that do not send their child to special boarding schools become pariahs because it is believed that normal parents cannot have such a child, which is why their whole life can be rightly called a struggle with society.
An extra chromosome
Down's syndrome is a form of chromosome pathology in which a person has 47 chromosomes instead of the normal 46. The main clinical manifestations are retarded psychological and physical development, characteristic changes in the appearance and, frequently, defects of internal organs. The disease was named after British doctor John Down, who was the first to describe it in 1866.
According to the World Health Organization (WHO), Down's syndrome is not a rare pathology. On average, there is one case in 700 babies. This figure has now fallen to one per 1,100, and occurs with equal frequency both in boys and girls. Late childbirth (after 35) increases the chances of a child being born with Down's syndrome.
However, a woman runs this risk at any age. Among women who give birth before 25, only one baby in 1,400 is born with this disorder, before 30 - one in 1,000, before 35 - one in 350, before 42 - one in 60, and after 49 one in 12.
The syndrome is present in all human races throughout the world. To all appearances, it has existed as long as mankind has.
No-one has managed to correct these chromosomal defects. There are rare cases of the psychological-pedagogical rehabilitation of individual children when, as a result of tremendous efforts by psychologists, they became absolutely healthy, went to ordinary schools and even managed to go through higher education. This goes to show that work with these children is not a hopeless business, but requires special knowledge and great spiritual and physical effort.
About the housing issue again
Ruslan was a long-awaited baby for his 40-year-old mother Svelana Safarova. She did not have any other children. The woman worked as an engineer-designer at the Caspian Shipping Company all her life. Her personal life was troubled. Her parents had died a long time ago, and she did not have any close relatives. That's why she decided that only hard work could muffle the feeling of loneliness that overwhelmed her from time to time. When she was over 40, she suddenly met an admirer who proposed marriage. Without thinking too much, Svetlana decided to marry him. One year later, Safarova found out that she was pregnant. She was absolutely elated, and even her age was not able to suppress the woman's awakening maternal instinct. She decided to bear the child at any price, and the price was very high... The baby was born on time, but doctors did not show her the baby for several days and, in response to all the woman's questions, they just kept quiet. Finally, on the third day, the head of the maternity department herself visited her ward and suggested that Svetlana give up the baby because he was born with Down's syndrome.
The doctor tried to persuade her to "give up" the baby, and that's it. But Svetlana decided that she would only leave the maternity hospital with her son, and she did so. When her husband found out that she had given birth to an ill baby, he immediately packed his things and left her. On finding out that she had decided to keep such a baby, many of Svetlana's friends turned their back on her. So they just stayed together - Svetlana and her child, whom she named Ruslan.
Years passed, Ruslan grew up, Svetlana continued to work and had to hire a babysitter because he was denied admission to school. The woman spent all her free time teaching her son. With great difficulty, she managed to teach the boy how to read, count and write. He also painted very well. Svetlana even tried to send him to a painting circle, but the teacher refused to accept the boy when she found out what sort of problem he had. In essence, Ruslan grew up inside his flat and did not like going out because he knew that if he left his flat, he would immediately become a laughing stock for his neighbours and passers-by. For this reason, he preferred to lock himself in his room and paint. When he turned 20, he already had a decent collection of his own works. His mother always dreamt of organizing an exhibition of her son's paintings, but this dream was not fated to come true. One cloudy autumn day, on her way home from work, she collapsed on the bus and then died of a heart attack on her way to hospital in an ambulance. This is how Ruslan came to be alone in this cruel world and he was not ready to accept it as it was. But his loneliness did not last very long. His neighbour, an employee of the housing department, applied for custody of Ruslan, an invalid of the first degree, almost immediately after Svetlana's death. One month later she became Ruslan's guardian and a couple of months later an "ambulance" arrived at his house and took Ruslan, who did not realize what was going on, to a special boarding school for disabled people. All this was done by his guardian neighbour who simply needed a couple of extra-rooms. According to neighbours and friends of the Safarov family, Ruslan died after two years at the boarding school...
We are like everyone else
This story is only one fragment of the general picture. Children with this disorder, if they are left to their own devices, are not able to defend themselves or to prove anything to anyone. No-one will take them seriously, although in the West things are absolutely different. Nevertheless, they have the same right to be regarded as full members of society.
This is what the Azerbaijani association of people with Down's syndrome, the only organization of the sort in our country, stands for. It occupies an ordinary small room at 16 Racabli Street in the Narimanov district.
When we entered the room, we immediately sensed the friendly atmosphere that reigned there, as our hosts were children suffering from Down's syndrome. It is noticeable that they are all smiling, friendly and absolutely free of aggression.
According to the head of this association, Zarifa Mammadova, the organization was set up in 2002 through the children's psycho-neurological hospital. It is no accident that this association is headed by Zarifa Mammadova. She, like no other, understands parents whose children were born with an extra chromosome - her son Rasad was also born with Down's syndrome. The association is attended by 67 children. Absolutely healthy children often visit here. They are mainly brothers and sisters, as well as neighbours of these children, and their presence is very important. Incidentally, there is no accurate statistical information about the number of children with an extra chromosome in our country, because in the regions many parents prefer to hide their children suffering from this disorder.
"Initially, we set up a theatre circle for children with Down's syndrome which then turned into a puppet theatre called "Terrors" for children with limited abilities.
"Today the potential of our small theatre has developed and now children no longer hide behind puppets, but perform on the stage themselves. If a child is physically or mentally retarded, it does not mean that he will be weak from a creative point of view. We set up our theatre, firstly, as a method for the social and cultural rehabilitation of children, secondly, to enable children to communicate, and thirdly, in order for them to integrate into society, which must understand that they are like everybody else."
According to Mammadova, the whole problem is that children with Down's syndrome often remain out of sight.
"Because of their ignorance, many people believe that these children are mentally disturbed, others think that these children are disabled and are not able to understand anything. They do not know that this disorder is caused by a chromosome. These children are no different from others; they are simply developing very slowly. For a child to develop to the same level as others, he needs not so much medical aid and medicines as ordinary communication. If a child with Down's syndrome is stuffed with medicines and is not allowed to communicate with his peers, he will not develop. In many respects, this process depends on the atmosphere in which a child grows and on how his parents treat him. The parents of such children hide their child for many years and are ashamed to show him to society because society does not accept them, points a finger at them and is outraged that children with Down's syndrome are communicating with their children. Many people have been trying to protect their child from this outrage both in the capital and the regions of Azerbaijan. Personally I kept my child at home for 10 years and he only went to a special school. This state of affairs lasted until the "Terrors" puppet theatre was set up. He had a very limited circle and only now do I understand how much I lost in all these years. Now I am trying to prevent other parents, whose children are suffering from Down's syndrome, from making the same mistake," Zarifa Mammadova says.
On finding out that their child has been born with this syndrome, many fall into shock for a long time. This happens because at some maternity hospitals, the medical personnel still warn parents that they may not be able to raise such a child and suggest handing him over to the state. "You can have another baby - doctors say. This one is 'defective'."
"Defective" because God gave him the 47th chromosome. However, the number of orphans in the country is being artificially increased because not a single boarding school will give the child the warmth that will surround him in his own family. Fortunately, more and more doctors have been trying to support mothers in the recent period. For example, at the children's psycho-neurological hospital, women who bear children with abnomalities are advised to address the association for consultation and help. However, there is another aspect here. Not every mother immediately contacts the hospital as she prefers isolation. The reason for this should be sought in people's negative attitude to the difficult situation facing these women.
We would not say that people with Down's syndrome are developing equally in different countries. "In Azerbaijan, the issue of integrated and inclusive education has only just been raised, and many children with Down's syndrome went to ordinary kindergartens and schools last year. We are trying to raise this issue because not a single child, if he can talk, should remain beyond the reach of the Education Ministry."
According to our interviewee, children with Down's syndrome are categorized as first or second degree disabled immediately after they are born. However, the state provides aid in the form of money payments worth 30-35 manats, and this money is not even enough for food. Children grow up unwanted, although people with Down's syndrome could learn many professions. For example, in the West they often work at packing factories and post offices, while in our country no-one thinks of creating jobs for them.
"We have organized a school of cookery for these children in our society. This is a great help for them because many children have learnt to cook simple dishes for themselves as their parents are not always around," the head of the association said. "I am sure that it is high time for the state to organize courses for these children where they could learn a profession and gain a certificate to prove this. This would help them find a job in the future and make their living, because you have to remember that parents are not eternal. What should these children do if they remain alone?"
People with Down's syndrome are ready to integrate into society, but it seems that our society, which is not always healthy, is not ready to accept them. The main danger for a child suffering from Down's syndrome is posed not by his state of health, but by prejudice, fear, indifference and… pity from people around him. They create "barriers" inside society which prevent people with Down's syndrome from getting the support they need so much. We have to help them instead of driving them into "reservations" just because they are slightly different…