MİLLİ MƏTBƏXİN ÖZƏLLİKLƏRİ
Azərbayjanın yerləşdiyi əlverişli joğrafi mühit və onun təbii sərvətləri milli mətbəx nümunələrində  də öz əksini tapıb. Bu səbəbdən də mütəxəssislər, məsələn, dolma və gürzə kimi yeməklərin tarixən məhz Azərbayjan mətbəxinə aid olduğunu sübut etməkdə elə də çətinlik çəkmirlər. Elə Milli Kulinariya Mərkəzinin baş direktoru Tahir ƏMİRASLANOV da müxbirimizlə söhbətində məhz bu məqamlardan danışıb.
- Artıq on altı ildir ki, siz Azərbayjan Milli Kulinariya Mərkəzinin baş direktoru, Milli Kulinariya Assosiasiyasının  prezidentisiniz və işlədiyiniz müddətdə passiv məmur kimi tanınmamısınız. Mətbəximizin təbliği ilə bağlı kifayət qədər iş görmüsünüz. On altı ildə iştirak etdiyiniz festival və tədbirlərdən gətirdiyiniz diplomların sayı neçədir?
- Diplomların sayını demək çətindir. On altı ildə Vətənə gətirdiyimiz medalların çəkisi isə 16 kq təşkil edir. Şadam ki, bu illər ərzində Azərbayanın tarixi və mədəniyyətini bir çox ölkələrdə layiqinjə təmsil edə bilmişəm. Gördüyümüz işlər müqabilində bu gün dünya kulinariya təşkilatlarında adımız tanınır, şəxsən mənim sözümlə və fikirlərimlə hesablaşırlar. Əslində, Vətənimiz və xalqımız qədim tarixə və çox zəngin potensiala malikdir və şəxsən mənim gördüyüm  iş bu potensialı ortaya çıxartmaqdan, onun qədimliyini təsdiq etməkdən ibarətdir. Kulinariyamızla bağlı elmi araşdırmalarla daim məşğulam və hər yeni tapıntı mənə işləmək üçün enerci verir. O ki qaldı  passivliyə, mən, ümumiyyətlə, passivlikdən uzaq adamam. Gördüyüm heç bir işi xalq qarşısında xidmət və ya fədakarlıq hesab etmirəm. Sadəjə sevdiyim işlə məşğulam. Misal üçün, fisinjan bişirilən qazana atılan dəmirin turşuyla reaksiyaya girdikdə qana xeyirli olan aktiv dəmir əmələ gətirməsi mənim özüm üçün çox maraqlı tapıntıdır. Və ya ermənilərin yalanını dünya ijtimayyətinə çatdırmaqla onları ifşa etmək, müxtəlif festivallarda bizim yeməklərimizi və mədəniyyət injilərimizdən nümunələri nümayiş etdirmələrinə mane olmaq mənə böyük həzz verirsə, nəyə görə mən bu işimə görə  millətə minnət qoymalıyam?! Sadəjə şəxsi mənafeyim dövlətimin mənafeyilə üst-üstə düşür. Məni sevindirən iş dövlətimə xeyir gətirir.
- Bizdə olan məlumata görə, ermənilərin Azərbayjan mətbəxinə ekspansiyasına javab olaraq sizin tərəfinizdən xeyli işlər görülür. Bu barədə nə deyə bilərsiniz?
- Əslinə qalsa, ermənilərin mədəniyyətimizi də, mətbəximizi də, digər dəyərlərimizi də özününküləşdirməsi uzun illərboyu davam edir. Şəxsən mən hələ Gənjədə işlədiyim illərdə buna qarşı çıxmışam. O ki qaldı bugünkü günə, bizim hər tədbirdə iştirakımız, mətbəx mədəniyyətimizin təbliği onu bizdən oğurlamaq istəyənlərə qarşı hüjumumuzdur. Lakin tədbirlərdən başqa da biz  əlimizdən gələni edirik. Misal üçün, 2005-ji ildə Avropa Şurası “Dünya mətbəxi” kitabını hazırlamışdı və Azərbayjan mətbəxi bölməsinin hazırlanması bizə həvalə olunmuşdu. Bu bölmə üzərində işləyərkən biz erməni bölməsi ilə də tanış olduq və bu bölmədə bizim xörəklərin reseptlərinə rast gəldik. Bu mətbəx nümunələrinin bizə aid olduğunu mən kitabın naşirlərinə bildirdim  və onlar erməni bölməsində bu reseptləri ləğv etdilər. Daha sonra nəşr olunajaq “Yol bələdçisi” kitabında erməni bölməsini mənim redaktə etməyimi xahiş etdilər.Yaxınlarda Yeni Zelandiyada keçiriləjək tədbirə dəvət aldıq. Lakin maliyyə çətinlikləri üzündən bu tədbirdə iştirak edə bilmədik. Tədbirdən sonra bizə Avrasiya dövlətləri arasında keçiriləjək festival haqqında məlumat verildi. Və belə məlum oldu ki, həmin tədbirdə Azərbayjanın yerini ermənilər tutajaq. Bununla bağlı dünya kulinariya təşkilatlarına protest verdim. Etirazım ermənilərin təjavüzkar dövlət olduğunu, festivallarda isə məhz Azərbayjanın mətbəx nümunələrini nümayiş  etdirdikləri ilə əsaslandırılmışdı. Bu etiraza əsasən Ermənistan həmin tədbirin iştirakçıları siyahısından çıxarıldı.
- «Region+» curnalının fevral nömrəsində Azərbayjanda restoran biznesi ilə bağlı yazı dərj olunmuşdu. Həmin məqalədə siz Azərbayjanda nəinki restoran biznesi, umumiyyətlə, ijtimai iaşənin dünyada qəbul olunmuş heç bir qayda və normativ tələblərə javab vermədiyini, restoranlardakı xidmətin isə peşəkarlıqdan uzaq olduğunu da söyləmişdiniz: həmin söhbətdən bir neçə ay keçir. Bu sahədə dəyişikliklər varmı? Yaranmış vəziyyətin səbəblərini nədə görürsünüz?
- Mənjə, bunun  əsas səbəbi adıçəkilən sahədə diletantların həddindən çox olmasıdır. Maddi imkanı olan hər bir şəxs bu gün Azərbayjanda restoran və ya digər ijtimai iaşə obyekti aça bilər və onun  gördüyü iş də heç kim tərəfindən nəzarətə alınmayajaq. Əsaslı savadı və praktikası olan barmaqla sayıla biləjək 3-5 aşpaz varsa da, onların belə biznes yaratması üçün maddi imkanları yoxdur. Bir misal çəkim. Bizim Qobustan qayaları üzərində keçilərin təsviri mövjuddur. Həmin keçilərin təsviri dəqiqliklə çəkilmiş xətlərlə bir neçə yerə bölünüb. Elmi araşdırmalar bu xətlərin heyvan üzərində aparılan düzgün ət bölgüsünü göstərdiyini təsdiq edir (bu o deməkdir ki, Azərbayjanda 37 min il əvvəl mətbəx mədəniyyəti mövjud olub. Bu fakta əsasən, vətənimizi dünya kulinariyasının beşiyi adlandırmaq olar). Biz  həmin  keçi şəklini Rusiya və Ukrayna restoranlarında göstərəndə, bizə bu xətlərin ət bölgüsü oduğunu dedilər. Çünki onlara ət bölgüsü  tədris edilir və praktikada  da onun qaydalarına jiddi riayət olunur. Bizim restoranların isə heç birində belə xətlərin nə demək olduğunu bilmədilər. Demək, bizə xidmət göstərən aşbazların ət bölgüsü haqqında təsəvvürləri belə yoxtur. Ən ajınajaqlısı isə budur ki, onlar nə Qobustana gedib kulinariyamızın tarixi ilə maraqlanır, nə də dünya praktikasından bəhrələnməyə jan atırlar. Bu gün Azərbayjana qızıl medal gətirən aşpazların isə restoran biznesində yeri yoxdur. Restoran sahibi aşpazı beynəlxalq festivala buraxmır ki, restoranın işi dayanar, gəliri azalar. Xariji sahibkarlar isə külli miqdarda vəsait xərjləyib, digər ölkələrdə kadr yetişdirir və ya festivallara aşpaz göndərirlər. Bu, düzgün münasibətdir. Çünki kimsə bu xalqın əqli və fiziki potensialını istismar edib gəlir əldə edirsə, əvəzində nə isə qurban verməlidir.
- Bildiyimizə görə, siz həm də Rusiya  Kulinariya Assosiasiyasının vitse- prezidentisiniz...
- Bəli, artıq 15 ildir, bu vəzifədəyəm. Bir ölkənin vətəndaşının digər bir ölkənin Kulinariya  Assosiasiyasına vitse-prezidentlik etməsi mənim simamda yeganə faktdır. Onu deyə bilərəm ki, mənə verilən bu şansdan da ölkəmin mənafeyinin müdafiəsi üçün  maksimum istifadə etməyə çalışmışam. Rusiyada yaranan əlaqələr bizə mətbəximizi beynəlxalq səviyyədə tanıtmaq üçün yeni şanslar verib.
- İşlərinizdə yaranan maneələr və çətinliklər nədən ibarətdir?
- Kimsə vətənin adını ujalda biləjək ən kiçik iş belə görürsə, digərləri ona yalnız arxa, dayaq olmalıdırlar. Lakin təəssüf ki, çox zaman arxa, dayaq əvəzinə, bəzi məmurların yaratdığı süni maneələrə rast gəlirsən. Kulinariya Vətənimizin tarixini, xalqımızın mədəniyyətinin qədimliyini sübuta yetirən faktdır. Və bu baxımdan onun təbliği silahsız mübarizənin ən anlaşımlı yoludur. O səbəbdən də biz bu işdə daha fəal olmalıyıq. Misal üçün, Ulu Öndər  Heydər Əliyevin 26 dekabr 2000-ji il tarixli 596 saylı qərarına əsasən, “XXI əsrin qarşılanmasıyla bağlı tədbirlər planı” hazırlanıb. Bu tədbirlər planının bir bəndi də - “Özəl sektorun köməyi ilə dünyada Azərbayjan restoranları şəbəkəsinin yaradılması, Azərbayjan mətbəxinin milli tarixi irs kimi qorunub-saxlanması və təbliği, region mətbəxlərinin öyrənilib Bakıda nümayiş etdirilməsi”ni nəzərdə tutur. Mənjə, bu gün artıq bu qərarı fəal şəkildə həyata keçirmək lazımdır. Bundan başqa, assosiasiyamızın işləri maliyyə çətinlikləri üzündən ləng gedir. 1996-jı ildən biz dörd ildən bir keçirilən Dünya Kulinariya Olimpiadasında iştirak edə bilmirik. Son dəfə iştirak etdiyimiz  Olimpiadada qələbəmizlə Amerikanı ötüb-keçdik. Lakin bizə ayrılan iki min dollar ezamiyyət xərji potensialımızı tam şəkildə nümayiş etdirməyimizə imkan vermədi. Həmin il ABŞ-ın ezamiyyət xərjləri iki milyon dollar təşkil edirdi.
- İşlədiyiniz sahədə bundan geniş imkanlara sahib olsaydınız, daha nələri edərdiniz?
- Planlar həddindən artıq çoxdur. Əsaslarını deməyə çalışajağam. Misal üçün, hesab edirəm ki, Qafqaz üzrə Mətbəx Akademiyası yaradılmalıdır. Və bu məhz Azərbayjanda olmalıdır. Çünki mətbəximiz və mədəniyyətimizin qədimliyi bizə bu haqqı verir. Mən bu məsələni dəfələrlə qaldırmışam. Təəssüf ki, heç bir javab almamışam. İkinjisi, Azərbayjan mətbəxinə xüsusi qorunma recimi tətbiq olunmalıdır. Bununla bağlı məsələni də mən 2000-ji ildə qaldırmışam və belə recimin tətbiqi barədə müvafiq qərar da mövjuddur. Lakin hər dəfə müxtəlif instansiyalar tərəfindən iş ləngidilir. Qərar da ijrasız qalır. Yaponiya bu işə 2004-jü ildə başlayıb. Bu gün Yaponiyanın kulinariya polisi bütün dünyada məşhurdur. Portuqaliya da bizdən sonra bu məsələni qaldırıb. Onlarda da bu sahədə artıq iş gedir. Üçünjü toxunmaq istədiyim məsələ Kulinariya günüdür. 1991-ji ildən çalışıram ki, Azərbayjanda ilin bir günü təqvimdə «Kulinariya günü» kimi qeyd olunsun. Hələ ki buna da nail ola bilməmişəm. Bu təklifi biz dünya təşkilatlarında irəli sürdük və səyimiz müsbət nətijələndi. Bu il oktyabrın 20-si artıq dördünjü dəfə Dünya Kulinariya günü kimi  qeyd olunajaq.  Fikrimjə, vajib məsələlərdən biri də Azərbayjanda kulinariya muzeyinin yaradılmasıdır. Əgər sabah belə bir muzeyi qonşu respublika yaratsa və bizim mətbəx nümunələrimizi bu muzeydə nümayiş etdirsə, biz buna qarşı etiraz etməyə başlayajağiq. Halbuki bu gün biz bu muzeyi yaratmaqla irsimizi müdafiə edə bilərik. Sadaladıqlarımdan başqa da irili-xırdalı planlar çoxdur. Ümid etmək istəyirəm ki, onların heç olmasa, 50%- ni həyata keçirə biləjəyəm.

PECULIARITIES OF NATIONAL CUISINE
The wealth that Azerbaijan has acquired from its geographic location is reflected in its national cuisine. There are specialists who can prove scientifically, taking account of various factors, why dishes like dolma or gurza are elements of Azerbaijani cuisine. Our R+ correspondent spoke about this and many other things to the Director of the Centre of Azerbaijani National Cuisine, Tahir Amiraslanov.
- You have headed the Centre of Azerbaijani National Cuisine for 16 years and are President of the Association of Azerbaijani National Cuisine. How many diplomas have you won at the festivals and competitions you have attended during these years?
- It is difficult to say how many exactly. The total weight of the medals in 16 years is 16 kg. I am happy to have represented with credit the history and culture of Azerbaijan in many countries. As a result of this work, international culinary organizations know us and take account of my remarks and opinion. Our nation and people have an ancient history and rich potential, and my personal task is to reveal this potential and bring our ancient culture to the attention of the people of the world. I am constantly engaged in scientific research in the culinary sphere, and every new finding gives me fresh power for further work. At the same time, I do not regard my work as a service to the people or as self-sacrifice. I am just doing my favourite job. For example, the fact that the piece of metal which you throw into the saucepan while cooking fisincan reacts with acid, as a result of which active iron, useful for the blood, is precipitated, was an interesting finding for me as well. Another fact: exposing mendacious statements by the Armenians and frustrating their attempts to present our dishes and cultural values as their own at various festivals, gives me great moral satisfaction. Why should I present this as my service to the nation?! In this case, my personal interest coincides with that of the state - the job I am enjoying is also useful for the state.
- What can you say about the specific steps taken in response to Armenian encroachment on Azerbaijani cuisine?
- In essence, the misappropriation of our culture, cuisine and other values by Armenians goes back to the distant past. I personally opposed this when I worked in Ganca. As for today, every time we participate in international events, the promotion of our national cuisine is an attack against those who are trying to steal it from us. At the same time, we do not restrict ourselves just to participation in various events. We are doing everything in our power. For example, in 2005, the EU prepared a book called "World Cuisine" and we were asked to prepare a chapter dedicated to Azerbaijani cuisine. During our work, we also familiarized ourselves with the Armenian chapter where we encountered recipes from our national cuisine. I told them that these dishes belong to Azerbaijani cuisine and the publishers took them out. I was even asked to edit the Armenian chapter of the book "Guide" which was being prepared for publication. Recently, we received an invitation to participate in an event to be held in New Zealand. However, we were forced to turn it down due to material difficulties. After that, we received information about the forthcoming festival of Eurasian states, and it became known that Armenians will take our place there. I sent a protest in this regard to the World Culinary Institute and explained the aggressive nature of the Armenians and their state, quoting cases when they presented Azerbaijani cuisine as Armenian at various festivals. On the basis of this protest, Armenia was taken off the list of participants in this event.
- The February edition of R+ published an article dedicated to the restaurant business in Azerbaijan. It also contained your opinion about it. You said that not only the restaurant business, but also public catering in Azerbaijan does not meet international standards, requirements and norms, while services are far from professional. What do you think is the reason for this situation?
- I think the main reason is that there are a great number of dilettantes in this sphere. Today anyone who has enough money can open a restaurant or another public catering service in Azerbaijan without the relevant control. If there are four or five cooks who have capital, knowledge and experience, they lack the financial possibilities to organize this business. I should cite one example. The cave paintings in Qobustan depict she-goats divided into several parts with clear lines. Scientific research has shown that these lines demonstrate the correct division of the body of this animal, which shows that there was a cuisine culture in Azerbaijan 37,000 years ago. Based on this fact, our homeland can be called the cradle of world cuisine. When we demonstrated these paintings in Russian and Ukrainian restaurants, their cooks immediately said that these lines are lines for cutting the body, because they learn this and, in practice, they keep strictly to these rules. In our restaurants no-one could determine their meaning. This means that the cooks that serve us have no idea about the rules for cutting an animal body. The most annoying thing is that not only are they not thinking of going to Qobustan and learning the history of our cuisine, they are not even interested in learning world practice. The cooks that bring gold medals to Azerbaijan today are sidelined from the restaurant business. Restaurateurs do not allow their cooks to take part in international festivals for fear of damaging their business and losing their profits. In other countries, a lot of money is spent on training and sending cooks to festivals. This is the right approach. If someone is making money by using people's knowledge and physical potential, they should also make a sacrifice.
- You are also vice-president of the Russian Culinary Association…
- Yes, I have held this position for 15 years. This is the only case in the world when a citizen of one country holds the post of vice-president of the culinary association of another state. I can say that I try to use this chance to defend the interests of my country. Ties established in Russia give us new opportunities to propagate our own cuisine abroad.
- What are the obstacles and problems in your work?
- If someone is doing a job that can even slightly improve the image of his native country, others have to support them. Unfortunately, instead of support, we often encounter artificial obstacles created by various officials.
Cookery is a fact that proves the ancient history of our people and culture. From this point of view, its propaganda is the most communicable form of non-violent struggle in this direction. For this reason, we must step up this work. For example, on the basis of Heydar Aliyev's decision dated 26 December 2000 (No 596), a plan of measures to see in the 21st century was drawn up. One of the articles of this plan provides for the following: "To create a chain of Azerbaijani restaurants around the world with the support of the private sector, to keep and promote Azerbaijani cuisine as national historical property, to study regional cuisines and demonstrate them in Baku." I think it is time to actively implement this decision. Moreover, the activity of the association is also held up by financial difficulties. From 1996, we have been unable to participate in the world culinary competitions held every four years. When we last participated, we beat the USA, though the allowance of 2,000 dollars did not allow us to demonstrate our potential in full. About 2 million dollars were spent on the event in the USA in that year…
- What plans have remained unfulfilled?
- I think it is necessary to set up an Academy of Caucasian Cuisine. It should be set up in Azerbaijan. The ancient history of our culture and cuisine gives us this right. Although I have repeatedly raised this issue, there is still no reaction, unfortunately. Second, a special regime of protection should be applied to Azerbaijani cuisine. I raised this issue in 2000, and there is even a special decision on it. However, various organizations are still putting a brake on this issue, and the decision has not been carried out. In Japan, this work was launched in 2004, and now the Japanese culinary police are famous all over the world. In Portugal, they raised this issue after we did; however, they are already doing some work in this sphere. The third issue that I would like to touch on is Culinary Day. Since 1991, I have been trying to establish a Culinary Day in Azerbaijan, but I have not been able to achieve anything yet. We made this proposal to international organizations, which welcomed it. This year World Culinary Day will be marked for the fourth time on 20 October. Another important issue is the setting up of a culinary museum in Azerbaijan. If our notorious neighbours set up such a museum tomorrow and start demonstrating their cuisine there, we will have to protest against this. Wouldn't it be better if we set up such a museum ourselves and defended our property? Apart from all this, there are many other small and big plans, and I want to believe that I will be able to implement at least half of my plans.