KRAL, FUTBOL VƏ BİR NEÇƏ NÖV PİVƏ
Bu ölkəyə rəhbərlik etmək mənim üçün şərəf idi. Əlimdən gələn hər şeyi etdim, partiyamın məğlubiyyətinə görə isə məsuliyyəti şəxsən özüm daşıyıram". Bu sözlərlə 54 yaşlı Gi Verhofstadt kral II Albertə Belçikanın baş naziri səlahiyyətlərindən imtina və istefaya çıxmaq barədə ərizəsini təqdim edib. Belə bir addım atmağa onu parlamentə iyunun 10-da keçirilən seçkilərin nəticələri məcbur etdi. Seçkilərdə Belçikada hakimiyyətdə olan liberallarla sosialistlərin koalisiyası sarsıdıcı məğlubiyyətə məruz qaldı. 1830-cu ildən Belçikanı idarə edən, son 8 ildə isə müxalifətdə olan xristian-demokratlar revanş götürərək, Belçikanın federal parlamentinə seçkilərdə qələbə qazandılar. Flandriyanın 45 yaşlı baş naziri İv Letermin başçılıq etdiyi müxalif Xristian- Demokrat Partiyası federal parlamentdə 40 yer (30-nu Flandriyada) tutaraq, yeni hökumət formalaşdırmaq hüququ əldə etdi. Məlum olduğu kimi, Flandriya - ölkənin hollanddilli şimal hissəsi Belçikanın əhalinin ən sıx olduğu ərazisidir və ölkənin 10,5 mln əhalisindən 60%-i burada məskunlaşıb. Ölkədə parlament seçkilərində lideri də elə məhz bu bölgədəki uğur müəyyənləşdirir - konstitusiyaya görə baş nazir Flandriyada qalib gələn partiyanın lideri olur.
II yeri (parlamentdə 17 yer) sağ radikal "Flamand Mənafeyi" Partiyası tutub. Belçikanın istefaya gedən baş naziri Gi Verhofstadtın Liberal Flamand Patiyası 18,5% səs alaraq, 2003-cü ilin seçkilərilə müqayisədə təxminən 6% səs itirib və bu seçkilərdə yalnız üçüncü olub. Bütövlükdə, ölkə üzrə liberallar 150 yerlik parlamentdə 41 yer əldə edərək, 8 mandat itiriblər. Onların koalisiya üzrə tərəfdaşları - sosialistlər bundan da çox - 14 mandat itirərək, yeni parlamentdə 34 kresloya sahib olublar. Belçikanın əhalisinin sayına görə ikinci bölgəsində - Valloniyada (ölkənin fransızdilli cənub hissəsi) Didye Raynersin başçılıq etdiyi "İslahat Hərəkatı" qalib gələrək, Nümayəndələr Palatasında 22 yer qazanıb. Nümayəndələr Palatasında 21 yer tutan sosialistlər ilk dəfədir ki, bölgədə hakim partiya mövqeyindən geri çəkiliblər. Seçkilərdə səsvermə hüququna malik 7,7 mln nəfərdən artıq belçikalı iştiak edib. Onlar Nümayəndələr Palatasının 150 deputatını və Senatın 40 üzvünü seçiblər.
Beləliklə, liberallar və sosialistlərdən ibarət olan koalisiya 2003-cü ildə əldə etdikləri hakimiyyətdən məhrum olublar. Belçikanın "Soir" qəzeti onların seçkilərdəki məğlubiyyətini "Sosialistlərin Vaterloosu" adlandırıb. Belçikada keçirilmiş seçkilərin nəticələrini düzgün qiymətləndirmək üçün bu ölkənin siyasi quruluşunun özəlliklərinə diqqət yetirmək lazımdır. 10 milyonluq Belçikada siyasi sistem ölkədə iki iri dil icmasının - flamandlar və vallonların olması ilə müəyyənləşir. Holland dilində danışan flamandlar ölkənin şimalındakı Flamandriyada yaşayır və əvvəldə qeyd olunduğu kimi, əhalinin 60%-ni təşkil edirlər. Cənubda yerləşən Valloniyada isə, əsasən, fransız dilində danışırlar. Bu səbəbdən də Belçikanın istənilən iri patiyası bir-birindən, demək olar ki, asılı olmayan iki - flamand və vallon şöbələrindən ibarətdir. Dil fərqlərinə siyasi mövqelər fərqi də əlavə olunur. Son illər Belçika siyasətində ölkənin inteqrasiyasının tərəfdarları üstünlük təşkil edirdilər, onların hamı tərəfindən qəbul olunan lideri isə baş nazir Verhofstadt idi. Ölkəni 8 il idarə edən liberal-sosialist koalisiyası yerli və ümumdövlət seçkilərində yüksək nəticələr qazanırdı. Lakin yuxarıda göstərilən məlumatlardan göründüyü kimi, son seçkilərin nəticələri onlar üçün acınacaqlı oldu - ya cəmiyyət baş nazirdən bezib, ya da onun daxili, yaxud xarici siyasəti kifayət qədər inandırıcı olmayıb.
Xristian-demokratların qələbəsinin sirri sadədir: onlar flamand və vallon muxtariyyatının inkişaf etdirilməsinə tərəfdardır. Seçkiönü kampaniyanın gedişində İv Leterm bəyan edirdi: "Vahid Belçikanın mövcudluğu anaxronizmdir. Flandriya və Valloniya federal mərkəzdən asılı olmamalıdır". Belə çağırışlar iqtisadi baxımdan inkişaf etmiş Flandriyanın geridə qalmış Valloniyanı dolandırması qənaətində olan flamandların ürəyindəndir. Lakin seçkilərdə qələbə heç də o demək deyil ki, İv Leterm özünün ambisiyalı layihəsini asanlıqla gerçəkləşdirəcək. Yeni baş nazir hələ hakim koalisiya formalaşdırmalıdır. Onlaın ideya müttəfiqi 17 yer əldə edən "Flamand Mənafeyi" Partiyasından olan ultramühafizəkarlardır. Lakin onlarla ittifaq cənab Letermin reputasiyasına zərbə ola bilər. Londonda çıxan "Financial Times"ın vurğuladığı kimi, demək olar ki, bütün siyasi qüvvələr bu partiya ilə koalisiyanı istisna edir. Bununla əlaqədar, qeyd edilir ki, hökumət formalaşdırılmasına azı 1-2 ay lazım gələ bilər. Hökumət yaradılandan və kral II Albertə and içəndən sonra, cənab Leterm islahatlar kompleksinə başlamağı planlaşdırır. Onun layihəsində həlledici halqa vergi islahatı olacaq ki, onun gedişində daxilolmalar yerli büdcələrin xeyrinə bölüşdürüləcək.
Müasir Belçika Krallığı devolyusiya (yəni mərkəzin səlahiyyətlərinin bölgələrə verilməsi) prosesində zahirən çoxdan formalaşan dövlətin potensial parçalanma təhlükəsinin yaranmasına örnəkdir. Lakin İspaniyada separatçılıq, əsasən, etnik səciyyə daşıdığı, Şotlandiyada onun kökləri tarixin dərinliklərinə getdiyi, Şimali İrlandiyada isə dini zəmində yarandığı halda, ekspertlər Belçikadakı separatizmi iqtisadi-linqvistik kimi səciyyələndirirlər. Məsələn, REA Avropa İnstitutunun baş elmi işçisi Vladimir Şveysar hesab edir ki, fransızdilli Valloniya və hollanddilli Flandriyadan ibarət və vaxtilə unitar olan dövlət tədricən qeyri-sabit federalizm adlandırıla bilən sistem istiqamətində təkamül etməkdədir. 1980-1990-cı illərin keçidindəki konstitusiya islahatı nəticəsində üç muxtar bölgə yaradılıb: Valloniya, Flandriya və paytaxt Brüssel. Flandriyanın ərazisində yerləşən paytaxtın əhalisinin 80%-i fransızdilli olduğundan, onun muxtariyyatı yarımçıq səciyyə daşıyır.
Rusiya aliminin fikrincə, dəyişikliklərin səbəbi milli iqtisadiyyatda son onilliklərdə aparılan struktur yenidənqurmasıdır. Təsərrüfatın hərəkətverici qüvvəsi Flamandriyadır ki, bu da siyasi həyatda flamandların mövqelərinin möhkəmlənməsinə gətirib çıxarır. Partiya mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, baş nazir müstəsna olaraq flamandlardan seçilir. İcra və qanunvericilik hakimiyyətinin islahat aparılmış strukturlarında da onlar mütləq çoxluğa malikdir. İki icmanın münaqişəsində əsas mübahisə obyekti büdcədir. İqtisadi tərəqqidə olan Flandriya büdcəyə böhrandan- böhrana adlayan Valloniyadan qat-qat çox pay verir. Bu cəhətdən yararlanan sağ və ultrasağ təmayüllü flamand siyasətçiləri "vallon havayıyeyənlər"in maliyyələşdirilməsinə son qoymağı tələb edirlər. Ənənəvi ikidillilik və iqtisadi natarazlıq Flandriyada radikal millətçi təmayüllü Flamand bloku partiyasının meydana çıxması üçün əlverişli zəmin oldu. Partiyanın uğurları (son onillikdəki ümummilli parlament seçkilərində səslərin təxminən 12-15%-i) ona gətirib çıxardı ki, 25 il ərzində o, siyasi marginaldan Belçika isteblişmentinin önəmli bir hissəsinə çevrildi. Flandriya parlamentində və Belçikanın bu hissəsinin iri şəhərlərinin Şəhər Şuralarında isə onun mövqeləri bir qədər də möhkəmdir.
V.Şveyser vurğulayır ki, antivallonçuluq flamand separatçılarının radikal qanadının yeganə xassəsi deyil. Onların tələbləri sırasında müstəqil "Flamand Dövlət-Respublikası"nın yaradılması da var. Vaxtilə onlar monarxiyanın ləğvi tezisini də inadla irəli sürürdülər ki, flamand icmasının digər siyasətçiləri buna yol vermirdilər. Lakin 2004-cü ildə Flamand blokunun məhkəmə qərarı ilə ləğvi üçün bəhanə heç də, əslində, dövlət əleyhinə təbliğata üz tutması yox, onun irqçi çağırışları oldu. Belçikaya əcnəbi işçi qüvvəsinin axınının qarşısını almağı tələb edən Flamand blokunun rəmzi də elə məhz irqçi separatizm idi. Separatçılar güman edirdilər ki, mühacirlər nəinki yerli belçikalıları iş yerlərindən məhrum edir, həm də ölkədə cinayətkarlığın artmasına səbəb olur, avropalılara yabançı olan adət və ənənələri bərqərar edirlər. Belçika ədliyyəsi radikal-separatçılıq istehkamını formal baxımdan dağıtmağa nail olsa da, onun eyni ritorika və eyni liderlərlə "Flamand Mənafeyi" Partiyasının timsalında yenidən uğurla dirçəlməsinin qarşısını ala bilmədi. Nəticədə, Belçika cəmiyyəti daim irqçi-separatçıların ideoloji təsirinə məruz qalır və dövlətin parçalanmasına daxilən hazırdır. Bunun son sübutu 2006-cı ilin axırlarında Belçika televiziyasının kanallarının birində ölkənin guya artıq parçalanması barədə süjetin meydana çıxmasıdır. Bu uydurmaya təkcə sadə vətəndaşların bir çoxu deyil, Belçika isteblişmentinin bəzi nümayəndələri də inanmışdılar. Belə acı zarafatda həqiqətin nə dərəcədə olduğunu isə indilikdə müəyyənləşdimək çətindir.
Bütövlükdə, seçkilərin nəticələri flamandlarla vallonlar arasında Belçikanın dövlət quruluşunda ciddi dəyişikliklərə gətirib çıxara bilən nifaqın daha da dərinləşdiyini göstərdi. Əgər yeni baş nazir öz seçkiqabağı proqramının həyata keçirilməsində ardıcıl olarsa, bu, vahid Belçika dövlətinin parçalanmasına, yaxud onun sırf nominal siyasi birliyə çevrilməsinə gətrrib çıxara bilər. Bir çox ekspertlər isə bu prosesin avrointeqrasiya üzündən artıq başladığını güman edirlər. Belçikalıların xeyli hissəsi artıq Brüsseli öz ölkələrinin paytaxtı kimi deyil, vahid Avropanın mərkəzi qismində görürlər. Bu fikri İv Leterm özü də dolğun şəkildə ifadə edib: "Belçikalıların kral, futbol və bir neçə pivə çeşidindən başqa, ortaq heç nəyi qalmayıb".

THE KING, FOOTBALL AND SEVERAL SORTS OF BEER
It has been a great honour for me to lead this country. I have done everything that I could and take personal responsibility for my party's defeat," Guy Verhofstadt, 54, said when leaving his post as prime minister of Belgium and submitting his resignation request to King Albert II. He was forced to resign as a result of the 10 June elections in which Belgium's ruling coalition of Liberals and Socialists suffered a crushing defeat. The Christian Democrats, who had been in power in Belgium since 1830, took revenge for their eight years in opposition and won the elections to Belgium's federal parliament. The opposition Flemish Christian Democratic Party, led by the 45-year-old prime minister of Flanders, Yves Leterme, took 40 seats in the federal parliament (30 of them in Flanders) and won the right to form the new government. Flanders is the northern, Dutch-speaking part of the country, the most densely populated part of Belgium where 60 per cent of the population of 10.5 million live. Success in this region determines the leader of the parliamentary elections in the country, as under the constitution the prime minister is the leader of the party that wins in Flanders.
The far-right Flemish Interests party came second in Flanders (17 seats in parliament). Outgoing Prime Minister Guy Verhofstadt's Flemish Liberal Democrats gained 18.5 per cent of votes, losing around six percentage points in comparison with the results of the May 2003 parliamentary elections, and took just third place. The Liberals won 41 seats across the country in the 150-seat parliament, losing eight mandates. Their coalition partners, the Socialists, lost 14 mandates, winning 34 seats in the new parliament. In the second most populous region of Belgium, Wallonia, (the southern, Francophone part of the country) the Reform Movement led by Didier Reynders, won with 22 seats in the House of Representatives. The Socialists won 21 seats in the House of Representatives, for the first time failing to hold on to their ruling position in this region. More than 7.7 million Belgians voted for 150 deputies to the House of Representatives and 40 members of the Senate.
The ruling coalition of Liberals and Socialists lost the power that they had held since 2003. Belgian newspaper Le Soir described their electoral defeat as the "Socialists' Waterloo". It is worth looking at the peculiarities of the country's political structure in order to understand properly the results of the Belgian elections. The political system in 10-million-strong Belgium is determined by the existence of two major language communities in the country: the Flemish and the Walloons. The Dutch-speaking Flemish live in Flanders in the north of the country and make up 60 per cent of the population, as was noted earlier, while in Wallonia further south they mainly speak French. Therefore any major Belgian party consists of two almost independent divisions - the Flemish and the Walloon. A difference in political positions is superimposed on the language differences. Supporters of the country's integration have dominated Belgian politics in recent years and their recognized leader was Prime Minister Verhofstadt. The Liberal Socialist coalition governed the country for eight years and showed good results in local and state-wide elections. However, as the figures given above show, the results of the latest elections were lamentable for the coalition - either the public are tired of the prime minister or his domestic and foreign policy was not convincing enough.
The secret of the Christian Democrats' success is simple: they support the development of Flemish and Walloon autonomies. During the election campaign Yves Leterme said: "The existence of a united Belgium is an accident of history. Flanders and Wallonia need independence from the federal centre." These calls strike a chord with the Flemish who think that economically developed Flanders maintains Wallonia, which is lagging behind. However, his election victory does not mean that Yves Leterme will be able to implement his ambitious project easily - the new premier still has to form a governing coalition. The right-wing conservatives from the Flemish Interests party, who won 17 seats, are his ideological allies. But an alliance with the extreme right could damage Mr Leterme's reputation. London's Financial Times says that almost all political parties rule out the possibility of entering a coalition with the party. It could take one to two months for the government to be formed. Once the government is formed and has taken its oath to King Albert II, Mr Leterme intends to begin a package of reforms. The key plank of his project is to be tax reform, which will redistribute revenue in favour of local budgets.
The modern Kingdom of Belgium is an example of how during the process of devolution (the gradual delegation of powers from the centre to the regions) the threat of the collapse of what appeared to be a well-established state can emerge. While separatism in Spain is mainly ethnic, in Scotland has its roots in history and in Northern Ireland arose on denominational grounds, some experts consider Belgian separatism to be economic and linguistic. A senior member of staff at the Russian Academy of Sciences' Europe Institute, Vladimir Shveytser, thinks that the once unitary state of Dutch-speaking Flanders and French-speaking Wallonia is gradually evolving towards a system which can be described as unstable federalism. Constitutional boundary reform in the 1980s and 1990s created three autonomous regions: Wallonia, Flanders and the capital Brussels. The capital is in Flanders but 80 per cent of its population is French-speaking so this is a mixed autonomy.
The Russian academic thinks that that structural reform of the national economy, under way in recent decades, is the reason for the changes. Flanders is the engine of the economy which reinforces the position of the Flemish in political life too. Prime ministers, regardless of their party affiliation, are exclusively Flemish.
They also have the absolute majority in the reformed structures of the executive and legislative authorities. The budget is a stumbling block in the conflict between the two communities in which economically flourishing Flanders' share far outstrips the contribution of crisis-ridden Wallonia. Right-wing and ultra-right Flemish politicians use this to call for an end to the financing of the "Walloon parasites". The traditional bilingualism and economic imbalance created fertile ground for the emergence of radical nationalist parties in Flanders, the Flemish Bloc. Its success (around 12-15 per cent of votes in nationwide parliamentary elections in the past 10 years) in 25 years changed the party from a political marginal to an important part of the Belgian establishment. The party has a stronger position in the Flemish parliament and municipal councils in the Flemish part of the country.
Anti-Wallonianism is not the only characteristic of the radical wing of Flemish separatists, Vladimir Shveytser says. It also demands the formation of an independent Flemish state republic. At one time they insisted on the dissolution of the monarchy, which other Flemish politicians would not do. A legal ban was placed on the Flemish Bloc in 2004, not for its anti-state propaganda, but for its racist attacks. Xenophobic separatism had become the bloc's political brand - it was calling for a halt to the flow of foreign labour into Belgium. The separatists thought that immigration not only deprived native Belgians of jobs, but created an increase in crime in the country and promoted the spread of customs and morals alien to Europeans. Belgian justice formally destroyed the bastion of radical separatism but could not prevent its successful return with the appearance of the Flemish Interests party, committed to the same rhetoric and with the same leaders. As a result Belgian society is constantly subject to the ideological effect of the xenophobic separatists and is internally prepared for the further disintegration of the state. Further evidence of this was provided by a report on a Belgian TV channel at the end of 2006 that Belgium had already allegedly collapsed. Not only many ordinary citizens, but also some representatives of the Belgian establishment believed this canard. It is still difficult to say whether this bad joke contains a grain of truth.
The results of the elections showed the deepening division between the Walloons and Flemish, which could lead to serious changes in Belgium's state structure. If the new premier pursues his manifesto, this could create the prerequisites for the collapse of the single Belgian state or its rebirth as a purely nominal political union. However, many experts think that this process has already begun because of European integration. Many Belgians already see Brussels not as the capital of their country, but as the centre of a united Europe. Yves Leterme himself has expressed this view in broad terms: "Belgians have nothing left in common except the king, football and some sorts of beer."