Abş prezidentliyinə namizədlər sürətlə ilkin seçkilərə- praymerizə yaxınlaşırlar
ABŞ-dakı prezident seçkilərinə hələ xeyli vaxt qalsa da, seçki kampaniyası artıq tam sürət yığıb. Mətbuatda ekspertlərin saysız-hesabsız analizləri, proqnozları yer alır, qəzetlər ilk səhifələrini sosioloji sorğuların nəticələrinə ayırır, müxtəlif İnternet-forumlarda gərgin diskussiyalar gedir, namizədlərin özləri isə öz opponentlərinin tənqidi və ilkin seçkilər (praymeriz) üçün pul yığımı ilə məşğuldurlar. Xatırladaq ki, Ağ ev uğrunda kimlərin mübarizə aparacağı məhz praymerizlərin nəticələrindən asılı olacaq.
Rəqəmlərin dili ilə
ABŞ-ın siyasi həyatındakı bir nömrəli hadisəyə marağın artması bir sıra faktorlarla bağlıdır.
Əvvəla, hazırkı vitse-prezident Dik Çeyni seçkilərə qatılmaqdan imtina edib və bununla da, ekspertlərin fikrincə, respublikaçılar güclü namizəddən məhrum olublar.
İkincisi, Amerika tarixində ilk dəfə olaraq, Ağ evə namizədlər sırasında ən şanslısı qadındır.
Və nəhayət, üçüncüsü, ABŞ-ın İraqdakı siyasətinə dair demokratlarla respublikaçılar arasında gərgin mübahisələr getdikcə daha kəskin xarakater almağa başlayır.
Bundan başqa, bir faktı da unutmayaq ki, müşahidəçilərin əksəriyyəti Ağ evin növbəti sahibinin Demokrat Partiyasının namizədi olacağına şübhə etmir.
Ölkədə keçirilən çoxsaylı sorğuların nəticələri də bu proqnozları təsdiqləyir. "The New York Times" qəzeti ilə "CBS News" telekanalının birgə keçirdiyi sorğunun nəticələrinə görə, amerikalıların 63%-i 2008-ci ilin prezident seçkilərində Hilari Klintonun qalib gələcəyini düşünür. Bununla da H.Klintonun Amerikanın tarixində ilk qadın-prezident olmaq şansı getdikcə daha da artır.
Maraqlıdır ki, sorğu iştirakçıları arasında H.Klintonun qələbəsini proqnozlaşdıranlar yalnız demokratlar deyil: rəyi soruşulan respublikaçıların 53%-i seçkilərdə məhz Hilarinin qələbəsini gözləyir. Demokrat Partiyasını təmsil edən respondentlərin isə 77%-i H.Klintonun prezident seçiləcəyinə əmindir.
Amerikalıların 75%-i Hilarini "güclü lider" hesab edir. Bu nominasiyada onun Demokrat Partiyasından olan ən real rəqibi Barak Obamanın adını isə respondentlərin 68%-i çəkib. Eyni suala cavabda respublikaçıların namizədi Rudolf Culliani 71% "səs" alıb.
Rəyi soruşulanların 58% hesab edir ki, Klinton ABŞ-ın Ali Baş Komandanı vəzifəsinin öhdəsindən gələ bilər, 68% isə onun diplomatik bacarığına inanır.
Bütün bunlara baxmayaraq, "The New York Times"ın yazdığına görə, seçicilər keçmiş birinci ledinin qələbəsini gözləsələr də, ona Barak Obama və Rudolf Cullianidən daha az etibar edirlər. H.Klinton əslində özünün düşündüyünü deyil, ondan seçicinin eşitmək istədiyi fikirləri söyləyən siyasətçi imici qazanıb. Düzünü desək, bəzən bu göstərici siyasətçi üçün olduqca mühüm rol oynayır.
Demokrat və respublikaçı partiyaları daxilindəki reytinqlərə gəlincə, Gallup Sorğu Mərkəzinin keçirdiyi sorğunun nəticələrinə görə, demokratların daxilində əsas lider məhz Hilari Klintondur. Onun ardınca senator Barak Obama, eks-senator, vitse-prezidentliyə sabiq namizəd Con Evans və Nyu-Meksika ştatının qubernatoru Bill Riçardson gəlirlər. Digər namizədlər isə demokrat respondentlərin cəmi 5%-nin səsini qazanıblar.
Respublikaçılar Partiyasının əsas favoriti isə Nyu-Yorkun keçmiş meri Rudolf Cullianidir. İkinci yerdə keçmiş senator Fred Tompson, üçüncü pillədə senator Con Makkeyn (yeri gəlmişkən, vəsait yığımında problemlərlə üzləşdiyinə görə, Makkeynin bir neçə yüksək rütbəli köməkçisi onun komandasını tərk ediblər),  sonda isə sabiq senator Mitt Romni gəlir. Digər namizədlər respublikaçı seçicilərin yalnız 3%-nin səsinə ümid edə bilərlər.
Öz növbəsində, ABŞ-ın Federal Seçki Komissiyası prezidentliyə namizədlərin topladığı yardımlar və onların xərclərinə dair məlumatları açıqlayıb.
2007-ci il iyunun 30-na olan məlumata görə, demokratlar respublikaçılardan 60 milyon dollar artıq vəsait toplaya biliblər.
Beləliklə, əgər hazırkı tendensiyalar dəyişməsə, Ağ ev uğrunda mübarizə Hilari Klintonla Rudolf Culliani arasında gedəcək.
Amma bu məsələdə sürprizlər mümkündür və bunu hamı etiraf edir. Ekspertlərin rəyinə görə, Hilari Klinton üçün əsl "sürpriz" onun partiyadaşı və əsas opponenti olan Barak Obama ola bilər. Bu şəxs amerikalı seçicilər, xüsusilə də onların konservativ təbəqəsi üçün yeni və qeyri-adi "personaj"dır. Birincisi, artıq bütün dünya KİV-i diqqəti Amerikada ilk dəfə olaraq qaradərili namizəd üçün də prezident seçilmək şansının yarandığına yönəldir. İkincisi, Obamanın seçki kampaniyasını qətiyyətlə aparması və ondakı xarizm təqdirəlayiqdir.  Hilari Klinton üçün əsas təhlükə də məhz bundadır: Obama artıq onun elektoratının və maliyyə vəsaitinin bir hissəsini öz tərəfinə yönəltməyi bacarıb. Üstəlik, Klintondan fərqli olaraq, Obama vaxtilə İraqdakı müharibənin lehinə səs verməyib. Amerika qoşunlarının İraqda qalıb-qalmaması məsələsinin seçki kampaniyasının əsas müddəalarından birinə çevrildiyini nəzərə alsaq, bu olduqca vacib amildir.
İraq kartı
Bu arada isə İraqda vəziyyət getdikcə daha gərgin xarakater alır. İyulun ortalarında məlum olub ki, "Əl-Qaidə" terror təşkilatı İraqdakı aktivliyini artırıb. Hər halda, beynəlxalq informasiya agentliklərinin məlumatına görə, ABŞ-ın Milli Kəşfiyyatının (National Intelligence Estimate) ənənəvi illik hesabatıdan məhz belə nəticəyə gəlmək olar.  İraqda həm koalisiya qoşunları, həm də yerli əhaliyə qarşı terror aktları və partlayışların intensivliyi artıb. Dinc əhali humanitar fəlakət həddində yaşayır. Gündən-günə bu ölkədə həlak olan amerikalı hərbçilərin sayı da artır. Vaşinqtonun tənqidçiləri ABŞ ordusunun İraqdakı vəziyyətini "bataqlıq" adlandırır və vəziyyətdən çıxış yolunun olmadığını düşünürlər. Çıxış yolu isə, doğrudan da, görünmür. Axı amerikalılar İraqdakı məqsədlərinə nail olmadığından, onların bu ölkəni tərk etməsi də qeyri-mümkün görünür: bu ölkə demokratiya istiqamətində bir addım belə atmayıb, təhlükəsizlik haqda isə heç danışmağa da dəyməz.
Buna baxmayaraq, Amerikanın özündə siyasətçilər arasında əsas mübarizə məhz İraqdakı qoşunların çıxarılıb-çıxarılmaması ətrafında gedir. Bu yaxınlarda Demokrat Partiyasının Konqresdəki təmsilçiləri növbəti dəfə İraqdakı qoşunların çıxarılmasını qanun formasında qəbul etməyə cəhd göstəriblər. Amma bu baş tutmayıb. İndi demokratların növbəti "həmləsi"nin payızda - prezident Corc Buşun İraqdakı taktikaya dair hesabatından sonraya təsadüf edəcəyi gözlənilir.
Həm Hilari Klinton, həm də Barak Obama Yaxın Şərqdəki müharibənin əleyhinə çıxış edirlər. Amma artıq yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, Hilarinin vaxtilə bu müharibənin lehinə səs verməsi indi onun mövqelərini bir qədər zəiflədir. Klintonun fonunda Obamanın Ağ evə ünvanladığı tənqidlər daha sanballı görünür. O bildirir ki, İraqda müharibə on illiklər boyu da davam edə bilər, buna görə də ABŞ-ın bu ölkəni tərk etməsi məğlubiyyət demək deyil. Odur ki, ordu İraqı tərk etməlidir. Sonradan lazım gələrsə, ABŞ-ın regionda digər ölkələrdəki hərbçiləri hər an hadisələrə müdaxilə edə bilər.
Hilari Klinton Obama ilə razıdır, amma onun öz taktikası var. Hələ bu ilin mayında Hilari Pentaqonun rəhbərinə ünvanladığı açıq məktubda amerikalıların İraqdan çıxmasına dair planın olub-olmadığını soruşmuşdu. Bir neçə həftədən sonra, iyulun ortalarında xanım Klinton bu sorğusuna rəsmi cavab aldı. ABŞ müdafiə nazirinin müavini Erik Edelmanın açıqladığı cavabda Hilari "düşmən təbliğatı aparmaq"da günahlandırılıb.  "Amerika qoşunlarının İraqdan çıxarılmasına dair vaxtından əvvəl müzakirə açmaq düşmən təbliğatını gücləndirir. Bu cür bəyanatlar bizim düşmənlərimizə ABŞ-ın öz müttəfiqlərini qoyub qaçacağı haqda iddialar irəli sürməyə imkan verir. Bu isə öz növbəsində İraqda vəziyyətin gərginləşməsinə təkan verir", - deyə Pentaqonun  Mətbuat Xidmətinin açıqlamasında vurğulanır.
Öz növbəsində, Klintonun  Mətbuat Xidməti  Müdafiə Nazirliyinin cavabını "təhqiramiz və təhlükəli" adlandrıb. "Prezident Buşun administrasiyası ABŞ qoşunlarının İraqdan çıxarılması planını qısa vaxt ərzində açıqlamalıdır. Bu plan siyasi mübarizədə alət rolunu oynamayacaq, o, İraqda qulluq edən cəsur oğul və qızlarımıza sağ-salamat vətənlərinə dönmək imkanı verəcək", - deyə H.Klinton bildirib.
Maraqlıdır ki, Klinton seçkilərdə qalib gələcəyi təqdirdə, o, İraqdan çıxmağa görə məsuliyyəti də öz üzərinə götürməli olacaq. Bunun sonrakı nəticələri haqda konkret proqnoz vermək isə olduqca çətindir.
Adi işlər
Amma elə düşünmək lazım deyil ki, amerikalı seçicilər seçimlərini edərkən, yalnız "İraq uğrunda savaş"ı əsas götürəcəklər. Əlbəttə ki, bu ölkədə baş verənlər getdikcə daha çox müzakirə obyektinə çevrilir. Amma istənilən halda, sıravi ABŞ vətəndaşları Yaxın Şərqdə baş verənləri özlərindən çox-çox uzaqlarda cərəyan edən hadisələr kimi qəbul edirlər. Onlar üçün daha yaxın olanı isə vergilər, səhiyyə, təhsil, ev problemi, benzinin qiyməti və s.-dir. Bu sahələrdə isə respublikaçıların deməyə daha çox sözü olacaq. Məsələn, götürək vergi məsələsini. Respublikaçılar hesab edirlər ki, dövlət ölkənin iqtisadi həyatına müdaxiləsini minimuma endirməlidir və vətəndaşları, xüsusilə də sahibkarları vergilərlə yükləməməlidir.  Demokratlar isə reallaşması  yalnız vergilərin yığılması ilə mümkün olan sosial proqramlar irəli sürürlər.  Amerikalı-respublikaçılardan biri bu yazının müəllifi ilə söhbəti zamanı bildirib ki, məhz vergilərə yanaşmaya görə ABŞ-ın orta sinfinin adi nümayəndəsi -  ikimərtəbəli evi, iki avtomobili və 5 nəfərlik ailəsi olan amerikalı seçkilərdə demokratlara səs vermir.  "Mən canavar kimi işləyirəmsə, nəyə görə öz pullarımu mənim kimi işləmək istəməyənlərlə bölüşməliyəm?" - deyə o, tam məntiqli bir sual verir. Və etiraf etmək lazımdır ki, bu suala cavab tapmaq asan deyil.
Bundan başqa, demokratlardan fərqli olaraq, respublikaçılar odlu silahın sərbəst gəzdirilməsi, ölüm hökmünün tətbiqinə tərəfdardırlar, abort və eynicinsli nikahlara qarşıdırlar, həmçinin çox dindar olurlar.
Beləliklə, bir daha aydın olur ki, respublikaçılarla demokratların baxışlarındakı fərqlər çoxdur və onları yalnız İraqdakı qoşunların çıxarılması ətrafındakı diskussiyalarla məhdudlaşdırmaq gülünc olardı.  Məhz buna görə, 2008-ci ilin prezident seçkilərinə dair indidən proqnoz vermək çox çətindir. Praymerizin nəticələrinə gəlincə, çox güman ki, "seçilmişlər" Hilari Klintonla Rudolf Culliani olacaqlar.
Hərçənd bunu da bilmək olmaz. Axı Obamanın seçki kampaniyası da getdikcə daha geniş vüsət alır. Seçki kampaniyası boyunca isə hər an istənilən dəyişiklikləri gözləmək olar. "YouTube" saytında yayımlanan və Obamaya həsr olunmuş "I Got a Crush...On Obama" ("Mən Obamanın vurğunuyam") rolikinə 2 milyon yarım insanın baxması da buna sübutdur.

There is still a long way to go before the US presidential election, but the election race is already in full swing there. Experts generously shower predictions on the media and the results of sociological polls are lining up to capture front-page headlines. Serious verbal battles are waged on different Internet forums, while the candidates themselves are busy criticizing their political adversaries and raising funds for primaries which are expected to reveal the names of those who will fight for the White House on behalf of the Republicans and Democrats.
Figures, figures
Interest in the most important event in US political life is bolstered by a whole number of factors. First, the incumbent US vice-president, Dick Cheney, has refused to stand in the election (which some experts say has left the Republican Party without a strong leader). Second, the most promising candidate for the Oval Office, for the first time in US history, is a woman. And finally, the squabble between the Republicans and Democrats over future US policy in Iraq is becoming increasingly acute and entangled. It is also worth noting that many observers have almost no doubt that the next US president will represent the Democratic Party.
The indications are that this is exactly what will happen. According to a sociological survey commissioned by The New-York Times and CBS News, 63 per cent of Americans believe that Hillary Clinton is likely to win the 2008 presidential election. Therefore, her chances of becoming the first woman president of the US are growing by the day. It is also curious that 53 per cent of registered Republican electors are sure of Clinton's victory. The same opinion was held by 77 per cent of those supporting the Democratic Party.
Hillary is seen by 75 per cent of Americans as a "strong leader". Her closest rival in the Democratic Party, Barack Obama, gained only 68 per cent of the votes in this nomination. At the same time, the most promising Republican candidate, Rudolph Giuliani, received 71 per cent of the votes. Also, 58 per cent of those polled believe that Clinton will do well as the commander-in-chief of the US Armed Forces, while 68 per cent are confident of her diplomatic talents. However, according to The New York Times, although voters are predicting victory for the former First Lady, they trust her less than Barack Obama and Rudolph Giuliani. She is considered to be a politician who does not speak her mind, but who says what she wants people to hear from her. However, it seems that this is quite enough, especially since there will be further speaking opportunities.
As far as the popularity ratings of the Democratic and Republican parties are concerned, according to a Gallup poll, the Democrats' ratings are topped by Hillary Clinton. She is followed by Senator Barack Obama, former senator, and former US vice-presidential candidate, John Edwards and New Mexico governor Bill Richardson. The others have scored fewer than 5 per cent of the votes. The Republican Party's favourite is the former mayor of New York, Rudolph Giuliani. Next is former senator Fred Thompson, third is Senator John McCain (who was recently abandoned by several high-ranking aides after an unsuccessful fundraising campaign) and former senator Mitt Romney. Others got fewer than 3 per cent of the votes.
The US Federal election commission has also published a report on the donations presidential hopefuls have received and the amounts of expenditure. As of 30 June 2007, democrats can boast the lead, at almost $60 million. If this trend is preserved, the battle for the White House will be waged between Hillary Clinton and Rudolph Giuliani.
However, there is always room for surprises and the Senator from the State of Illinois, Barack Obama, could easily throw up a few surprises for Hillary Clinton, who is, so far, a confident frontrunner. This candidate is a relatively new and unexpected character for American voters, especially conservatives. First, the world media are actively weighing up the chances (albeit not particularly high) of a black candidate moving into the White House. Second, it would be unfair not to admire Obama's rapid ascent onto the "election stage" and his charisma. And this is the biggest concern for Clinton, who has already had to part with some of her electorate and funds to Obama. At the same time, unlike Clinton, he did not vote for the war in Iraq - the US presence in Iraq has turned into a trump card in the election campaign.
Iraqi card
Meanwhile, the situation in this Middle Eastern country continues to be bleak. In mid-July it transpired that terrorist group al-Qaeda intended to escalate its presence in Iraq. News agencies around the world report that this conclusion was reached by the annual US National Intelligence Estimate. Explosions targeting both coalition troops and Iraqis still rock the country. The civilian population is living on the verge of a humanitarian catastrophe. The death toll of American servicemen killed in the Middle East is steadily rising. Critics of Washington's Iraq policy have long been describing the US presence in Iraq as "bogged down in a swamp" and there is no end in sight. This is so because a pull-out is not seen as a way out of the predicament. The Americans have not fulfilled their mission: over these years the country has not taken a single step towards democracy, not to mention security. However, the issue of the withdrawal of troops is the main bone of contention in the USA as far as Iraq is concerned. Representatives of the Democratic Party in the US Congress recently launched another unsuccessful attempt to legitimize a pull-out. It didn't work out. It is now expected that another attempt will be made in early autumn, after George Bush receives a report on how successful the new coalition tactic is.
Both Hillary Clinton and Barack Obama are opposed to the war in the Middle East but, as mentioned earlier, Clinton's arguments are made less convincing by the fact that she once voted for the war. Against this backdrop, Obama's criticism of the White House looks more logical. He believes that the USA will not lose if it leaves Iraq. Otherwise, Washington may spend decades fighting. If need be, US soldiers from other regional countries could always intervene in future developments. Clinton shares this view, but she has her own tactic. In May, she sent an open letter to the head of the Pentagon asking if there was a pull-out plan and, if there wasn't - why. Several weeks later, in mid-July, Mrs. Clinton received an official response issued by Deputy Defense Secretary Eric Edelman. In the response, the senator was accused of no less and no more than "hostile propaganda".
"Premature public discussion of the US withdrawal from Iraq provokes hostile propaganda. Such statements enable adversaries to claim that the USA will leave their allies behind, which leads to destabilization of the situation in Iraq," the Pentagon statement said. Clinton's press service termed the Defense Department's response, "insulting and dangerous". "The Bush administration must immediately disclose plans for the withdrawal of US troops from Iraq. This plan will not be just another tool of political struggle, it will allow our courageous boys and girls serving their duty in Iraq to return home safely," the presidential candidate said. It is worthy of note that if Clinton wins the election she will have to take sole responsibility for the "Iraqi exit". And it is anyone's guess now what implications this may have.
The little things in life
However, it would be wrong to think that the Americans will make their decision at the polls on Iraq alone. Of course, this military operation draws much attention, but for most ordinary Americans the developments in the Middle East are extremely remote. What matters more for them are taxes, healthcare, education, the availability of housing, gas prices, etc. This is where the Republicans can have a say. There is a very simple example of that - tax collection. The Republicans believe that the state should reduce its interference in economic life to the minimum and not overburden citizens, and especially entrepreneurs, with taxes. The Democrats mainly promote different social programmes which, of course, entail tax collection. A typical middle-class Republican with a two-storey house and two cars for a family of five has told the author of this article that it is the issue of taxation that sets him against the Democrats. "I am a hard worker, so why should I share my money with someone who doesn't feel like working?" This is a reasonable question and there is nothing you can say. Also, unlike Democrats, most Republicans are supporters of the free ownership of guns and the death penalty, opponents of abortions and same-sex marriages. They can also be very religious. Thus it is clear that the differences are quite deep and it would be wrong to boil them down to Iraq alone…
It is for this reason that no-one is venturing to make predictions for 2008 at this point. As far as the results of primaries are concerned, it appears that Hillary Clinton and Rudolph Giuliani will be elected. However, Obama's campaign is also gaining momentum. Suffice it to point to the musical clip posted on YouTube glorifying the senator's virtues. The clip called "I Got a Crush … on Obama", which has already been seen by more than 2.5 million people, has caused a heated discussion.