PUTİN "TAVANI" DAĞIDIR
ASQMM-in qüvvədən düşməsi - Moskva ilə Vaşinqton arasında hərbi-siyasi qarşıdurmanın hüquqi başlanğıcı
Siyasətçilərin ambisiyaları və istəkləri artıq çoxdan sağlam düşüncə ilə bir araya sığmır. Dünya birliyində cərəyan edən meyilləri ildən-ilə izləyərkən qlobal sağlam düşüncənin qələbəsinə inanan insanların düzgün mövqedə olduqlarına şübhələr get-gedə artır: nə baş verir? Biz qiyamət gününə üz tutmuşuq?
Nə qədər paradoksal olsa da, insan cəmiyyəti daha çox inkişaf etdikcə, zahirən daha sivil olduqca, elə özünün işləyib-hazırladığı və bərqərar etdiyi təməlləri, prinsipləri, oyun qayda və qanunlarını dağıtmağa bir o qədər çox can atır. Belə ki, BMT-nin prinsip və deklarasiyaları, həmçinin qərarları artıq çoxlarını ilgiləndirmir. Ümumdünya səciyyəli qərarlar qəbul etmək təşəbbüsünü əldən verən bu təşkilat böyük dövlətlərin əlində bir "müqəvvaya", yaxud alətə çevrilib. BMT-nin təşkilati səhvlərindən və bürokratik ləngliyindən qurtularaq, öz qərarlarında daha mobil və səmərəli ola bilən ATƏT kimi regional təşkilatlar yaratmaq cəhdləri də istənilən nəticəni vermədi. Vaxtilə dövlətlərin əldə etdikləri dövlətlərarası çoxtərəfli müqavilə və sazişlər sahəsində də eyni neqativ meyillər müşahidə edilməkdədir, halbuki həmin dövlətlərin ictimaiyyəti özlərini öz təkamüllərinin əks-neqativ cəhətindən müdafiə etmək üçün onları səmərəli sayırdı. Yalnız kağız üzərində mövcud olan belə müqavilə və qərarların sayı çoxdur və Avropada Adi Silahlı Qüvvələrin Məhdudlaşdırılması haqqında Müqavilə (ASQMM) də onların sırasındadır...
Məlum olduğu kimi, iyulun 14-də Vladimir Putin "NATO ölkələri bu sənədə vicdanla əməl etməyənə qədər" ASQMM-in qüvvədən düşməsi barədə sərəncam imzaladı.
Bu qərarın qəbuluna nə təkan verdi? Səbəb çoxdur. Həm də qərarın özünü heç də gözlənilməz adlandırmaq olmaz: Putin belə bir addım atacağı ilə hələ cari ilin may ayının əvvəlində Federal Yığıncağa müraciətində hədələyirdi.
ASQMM nədir?
Avropada Adi Silahlı Qüvvələrin Məhdudlaşdırılması haqqında Müqavilə (ASQMM) 1990-cı ildə Varşava Müqaviləsi Dövlətlərilə NATO arasında imzalanıb. Müqavilədə 28 Avropa dövləti - Ermənistan, Azərbaycan, Belorusiya, Belçika, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Almaniya, Yunanıstan, Gürcüstan, Danimarka, İslandiya, İspaniya, İtaliya, Qazaxıstan, Lüksenburq, Moldova, Niderland, Norveç, Polşa, Portuqaliya, Rusiya, Rumıniya, Slovakiya, Türkiyə, Ukrayna, Fransa, Çexiya, həmçinin ABŞ və Kanada iştirak edir. Müqaviləyə görə, adi silahların və texnikanın 5 kateqoriyası - tanklar, zirehli döyüş maşınları, 100 mm və artıq kalibrli artilleriya, döyüş təyyarələri, hücum vertolyotları məhdudlaşdırılır, informasiya mübadiləsi və geniş təftiş fəaliyyəti nəzərdə tutulur.
Müqavilə imzalandıqdan 1 il sonra SSRİ dağıldı və ASQMM-in yeni şəraiti nəzərə alan təzələnmiş variantı 1999-cu ildə ATƏT-in İstanbul sammitində imzalandı. Onun əsasında müqavilənin blok strukturundan hər bir iştirakçı dövlət üçün silah və texnikanın milli və ərazi səviyyələrinə keçid həyata keçirilməli idi. Uyğunlaşdırılmış ASQMM-i yeni müqaviləyə çevirən prinsipcə yeni məqam zona-qrup ("soyuq müharibə"də iki blokun qarşıdurmasına müvafiq olan) yanaşmasının hər bir dövlət üçün milli və ərazi səviyyələri sisteminə çevrilməsi oldu. Əvvəllər mövcud olan 5 coğrafi zona əvəzinə, ərazi məhdudiyyətlər şəbəkəsi tətbiq edilirdi: müqavilənin Avropadan olan iştirakçılarının sayına müvafiq olaraq, 28 ərazi səviyyəsi, həmçinin Rusiya və Ukrayna ərazilərində iki yarımsəviyyə.
Yeni sistem müqavilənin ehtiva etdiyi yerüstü silahların yerləşdirilməsi üçün hədlər müəyyənləşdirir, onların dövlətlər arasında yerdəyişməsini məhdudlaşdırır, irimiqyaslı hücum əməliyyatları keçirmək məqsədilə zərbə qruplaşmaları yaratmaq imkanını azaldırdı. Məsələn, "fövqəladə müvəqqəti yerləşdirmə" əlavə nəzarət tədbirlərilə müşayiət edilir.
Yeni ASQMM ATƏT üzvü olan istənilən dövlətin qoşulması üçün açıq idi. Lakin onu yalnız 4 ölkə - Rusiya, Belorusiya, Qazaxıstan və Ukrayna ratifikasiya etdi. Lakin ASQMM-in yeniləşdirilməsi barədə sazişlə eyni vaxtda imzalanan İstanbul razılaşmalarına əsasən, Rusiya qoşunlarının öz ərazilərindən çıxarılmasında israrlı olan Gürcüstan və Moldova müqaviləni ratifikasiya etmədilər. Bu səbəbdən, NATO ölkələri də adaptasiya olunmuş müqavilənin qüvvəyə minməsi prosesinin qarşısını alırlar.
Bir sıra Şərqi Avropa dövlətlərinin NATO-ya qəbulu ilə müqavilənin qüvvələr balansının təmin edilməsinə dair əsas prinsipi də qüvvədən düşmüş oldu və müqavilə yalnız informasiya mübadiləsi və təftişlər sayəsində dəstəklənirdi.
Rusiyanın mövqeyi ondan ibarətdir ki, müqaviləyə dair öhdəliklərə (Gürcüstan və Moldova ərazilərində ağır silahlar və texnikanın azaldılması) 2000-2001-ci illərdə tam həcmdə əməl olunub. Moskva hesab edir ki, Gürcüstanda Rusiya hərbi bazalarının fəaliyyət şərtləri və Dnestryanıdan hərbi əmlakın çıxarılması ikitərəfli səciyyə daşıyır və ASQMM-in adaptasiyası haqqında Sazişin başqa ölkələr tərəfindən ratifikasiyası üçün maneə ola bilməz.
YATMIŞ AYINI OYATMAYIN...
Rusiya prezidentinin ASQMM-dən çıxmaq barədə qərarına, yəni adi silahlarla bağlı bu müqavilənin müəyyənləşdirdiyi "tavandan" faktiki imtinaya birbaşa təsir göstərən səbəblərə bir daha nəzər salaq.
Təbii ki, birinci səbəb NATO-nun Rusiya sərhədlərinə doğru irəliləməsidir ki, rəsmi Moskva bunu həmişə xüsusi qıcıqla qarşılayıb. Kreml məmurlarının fikrincə, NATO-nun genişlənməsi bu alyansın silahların sayına dair müqavilədə müəyyənləşdirdiyi məhdudiyyətləri əhəmiyyətli dərəcədə pozub. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Rusiya ABŞ-ın Bolqarıstan və Rumıniyadakı bazalarda "xeyli silahlı qüvvə" yerləşdirmək istəyinə istinad edir, bu isə müqavilə ilə qadağandır. Bu fonda, Qərb ölkələrinin ASQMM-in adaptasiyası haqqında sazişi sürətlə ratifikasiya etmək üzrə öhdəliklərinə əməl etməmələri də öz rolunu oynadı. Nəhayət, Rusiya NATO-ya daxil olmazdan əvvəlki razılaşmalara baxmayaraq, Latviya, Litva və Estoniyanın da hələ müqavilədə iştiak etməmələrinə birmənalı mənfi münasibət bəsləyir.
Qalan səbəblər əsas səbəbin yalnız davamı və nəticəsidir. Başqa sözlə, məsələn, Çexiya və Polşada raket əleyhinə müdafiə (RƏM) sistemləri yerləşdirilməsi Qərbin bir-iki il bundan əvvəl yox, çoxdan başlayan siyasətinin davamıdır. Əslində, bu oyunda stavkaların ildırım sürətilə yüksələcəyini artıq NATO-nun 2002-ci ilin noyabrında Praqada keçirilən və alyansın keçmiş SSRİ respublikalarının da hesabına növbəti dəfə genişlənməsi baş verən sammiti ərəfəsində təxmin etmək mümkün idi.
Moskvanın narazılığı sadəcə Qərbin adaptasiya olunmuş ASQMM-i ratifikasiyadan imtinası ilə bağlı deyil. Əslində, onu Rusiyanın zəifliyi dövrü adlandırılan son on beş ildə Avropada və dünyada yaranan hərbi-siyasi qüvvələr bölgüsü qane etmir. Belə olan halda, Moskvanın həmin dövr ərzində RF ilə Qərb arasında hərbi-siyasi sahədə bağlanan bir çox razılaşmalara yenidən baxılmasına cəhd göstərəcəyini gözləmək olar.
ABŞ Moskvanın əl-qolunu iyulun 14-də - Senatda demokratlarla respublikaçılar RƏM proqramını yekdilliklə dəstəklədikdən sonra birdəfəlik açdı. Elə həmin gün Rusiya prezidentinin mətbuat xidməti ASQMM üzərinə moratori qoyulması barədə sərəncamı açıqladı. XİN isə bildirdi ki, Rusiya silahlar üzrə informasiya verilməsini və təftişləri müvəqqəti olaraq dayandırır, müxtəlif bölgələrdə onların sayı məsələsini isə birtərəfli qaydada həll edəcək.
Rusiya prezidentinin iştirakı ilə keçirilən bütün son sammit və görüşlərdə Putinin "Qərb tərəfdaşları" adlandırmağı xoşladıqlarının ünvanına nəsihətlər və hətta hədələr səslənib.
Prinsipcə hər şey ASQMM üzvü olan dövlətlərin 12-15 iyun 2007-ci il tarixində Rusiyanın tələbilə Vyanada çağırılan fövqəladə konfransı başa çatdıqdan sonra aydınlaşdı. Orada Qərb dövlətləri Rusiyanın müqavilənin "həyat gücünün bərpası" planını rədd etdilər. Planın özəyində adaptasiya olunmuş ASQMM-in ratifikasiyası, buna razılıq verilməsinin isə Rusiyanın İstanbul razılaşmalarına əsasən, Moldova və Gürcüstandan qoşunlarını tam çıxarmaq öhdəliyilə razılaşması ilə sərt şəkildə əlaqələndirilməsi dururdu. Nəticədə, konfransda hətta yekun sənədini razılaşdırmaq da mümkün olmadı. Rusiya KİV-lərinin fikrincə, məhz bundan sonra, yəni son qərar verilməsindən bir ay əvvəl Putinə imzalamaq üçün ASQMM-in icrasının müvəqqəti olaraq dayandırılması barədə sərəncamın layihəsi təqdim edildi. Lakin qərara alındı ki, sərəncamın açıqlanması bir qədər təxirə salınsın. Birincisi, ABŞ və Rusiya prezidentlərinin 1-2 iyulda Kennebankportda keçirilən görüşünü pozmamaq üçün. İkincisi, 2014-cü il Olimpiya Oyunlarının Rusiyada keçirilməsinin əleyhinə olanlara həlledici səsvermə ərəfəsində əlavə dəlillər verməmək üçün.
Bununla yanaşı, Moskva Qərb tərəfdaşlarını moratori elan edilməsinə Vyana konfransı uğursuzluqla başa çatandan dərhal sonra hazırlamağa başladı. İyun ayında Bolqarıstan və Macarıstandan olan hərbi nümayəndə heyətlərinə müxtəlif bəhanələrlə Rusiydakı hərbi hissələrə getməyə icazə verilmədi. Elə o vaxt Rusiya ABŞ, Rumıniya və Bolqarıstanla birgə hərbi təlimlərdə iştirakdan da imtina etdi.
Nəhayət, Rusiyanın "Kommersant" qəzetinin yazdığı kimi, Kremldə sərəncamın açıqlanması vaxtının yetişdiyi qərarına gəldilər. Rusiya XİN-də ASQMM-ə moratori qoyulması qərarını aşağıdakı kimi izah edirlər: "Biz daha təftişləri qəbul etməyəcək və təftiş qrupları göndərməyəcəyik, informasiya verməyəcəyik, kəmiyyət məhdudiyyətlərinə məhəl qoymayacağıq". Sərəncamı müşayiət edən arayışda deyilir ki, Rusiyanı belə bir addım atmağa "müqavilə ətrafında yaranan müstəsna şərait" təhrik edib. Elə oradaca aydınlaşdırılır ki, "moratori NATO ölkələri adaptasiya haqqında razılaşmanı imzalayana və bu sənədi vicdanla icra etməyə başlayana qədər davam edəcək".
Məntiqi şəkildə meydana çıxan - "Bəs NATO ölkələri şərtlərini yerinə yetirmək artıq mümkünsüz olan sazişi necə ratifikasiya edə bilərlər?" sualının cavabı isə tamamilə aydındır: ASQMM artıq dəfn edilib. Axı əgər qalan postsovet respublikaları ona tam həcmdə riayət etsələr də (hər halda, bəzi iştirakçı dövlətlər bunu bəyan edir; lakin ona nə dərəcədə əməl etdikləri, məsələn, elə həmin Ermənistanın timsalında, bəlli deyil - müəl.), müqavilənin əsas iştirakçısı - Rusiya artıq "oyundan çıxıb". Putinin müqavilədən çıxmazdan düz iki həftə əvvəl Buşla Kennebankportda görüş zamanı düzgün qeyd etdiyi kimi, "kartlar paylanıb", lakin Moskva ilə Vaşinqton, həqiqətən, fərqli oyun qurublar...
Gedişlər başlayır?..
Preferans oyunçularının belə bir zarafatyana deyimi var: "Bağlı kartları bilsəydim, Soçidə yaşayardım". Eynilə, biz də Rusiya və Qərbin "əllərindəki kartlara baxdıqdan" sonra "siyasi preferans"ın gözləri qızmış iştirakçılarının sonda bizim üçün nələr hazırladıqlarını yalnız təxmin edə bilərik.
Aydındır ki, artıq çoxdan və kifayət qədər təcavüzkar şəkildə açıq-aşkar irəli gedən Qərbdən fərqli olaraq, hazırda Kremlin cavab addımlarını təxmin etmək bir qədər çətindir.
Gəlin ASQMM-dən canını qurtaran Moskvanın hansı addımlar ata biləcəyini təsəvvür edək. Bu zaman hazırda dünya birliyinin yaşadığı geosiyasi dəyişikliklər və gözləntilərin bütöv bir buketinə əsaslanmaq lazım gələcək. Əsas müddəa ondan ibarətdir ki, Qərbin təhrikilə Rusiya bütün cəbhə üzrə hərbi-texniki və siyasi qarşıdurma oyununa qoşuldu və bu da gözlənilən idi.
Rusiya ekspertlərinin fikrincə, moratori Rusiyanın Qərblə münasibətlərini daha da gərginləşdirəcək. "Politika" fondunun prezidenti Vyaçeslav Nikonovun sözlərinə görə, Avropada ABŞ RƏM elementləri yerləşdirildiyi halda, Rusiya raketlərinin Avropaya tuşlanması tamamilə realdır.
Lakin Şərqi Avropada RƏM yerləşdirilməsi heç də ABŞ-la Rusiya arasında qarşılıqlı münasibətlərin pisləşməsinə dəlalət edən yeganə amil deyil. Gündəmdə qarşıdurmaya güclü təsir göstərən digər məsələlər də var. Bura Kosovo problemi də, İranda mümkün hərbi aksiya da (təbii ki, bu aksiya Şimali Atlantika Alyansının, Rusiyanı əhatə edən ərazilərin dərinliyinə nüfuz etməsilə müşayiət olunacaq), neft-qaz bölgələri uğrunda mübarizə də, "demokratiyanın irəliləməsi" də aiddir. Sıralama kifayət qədər möhtəşəmdir və orada Kremlin "Qərb tərəfdaşları" ilə çiyin-çiyinə addımlaya biləcəyi məqamlar, təəssüf ki, qalmayıb.
Yenidən başlanan sürətlə silahlanma məsələsi ilə hər şey aydındır. Lakin artıq açıq siyasi qarşıdurmanın da yeni mərhələsi başlamaqdadır.
Rusiya siyasətinin çox sadə olacağını müəyyən dərəcədə əminliklə güman etmək mümkündür: "Qərb üçün pis olan hər şey bizim üçün yaxşıdır". Aydındır ki, Kreml ABŞ və onun müttəfiqlərinin düşmənlərini daha birmənalı dəstəkləməyə başlayacaq. Məsələn, çox güman ki, Kreml İrana qarşı növbəti sanksiyaların qəbulunun əleyhinə çıxacaq və bununla da amerikalıları kifayət qədər hazırlaşmadan hərbi əməliyyata əl atmağa təhrik edəcək. Hamıya aydındır ki, hazırkı şəraitdə amerikalılar qarşıya qoyulan məqsədə çata bilməyəcək və Yaxın Şərqdə, ələlxüsus, müsəlman dünyasında durumlarını daha da pisləşdirəcəklər. Bundan başqa, hazırda amerikalıların Avropadakı müttəfiqləri arasında parçalanma yaratmaq istiqamətində məqsədyönlü iş aparılır. Rusiyanın ASQMM-dən çıxması Avropa dövlətlərini çox qayğılandırır: Rusiya raketlərinin onlara tuşlanması və öz sərhədləri yaxınlığında rus ordusunu təftiş etmək imkanından məhrum olmaq bu dövlətlərin heç də ürəyindən deyil. Yeri gəlmişkən, bu, casusluqla bağlı ehtirasların növbəti dəfə qızışmasına gətirib çıxaracaq ki, bunun əlamətləri artıq müşahidə edilməkdədir.
Rusiyanın Qərbin sürətlə fəallaşmasından narahat olan mümkün hərbi-siyasi müttəfiqi - Çin də Vaşinqtonun hərəkətlərini diqqətlə izləməkdədir. Artıq güclü Rusiya-Çin siyasi alyansının yaranması perspektivi göz önündədir.
Bundan başqa, amerikalıların istəyinə uyğun şəkildə həll edildiyi halda, Kosovo problemi hətta bu böl-gənin hüdudlarından da çox uzaqlara yayılan əks-səda doğura bilər. Bu presedentin separatizmin mövcud olduğu başqa bölgələr üçün təhlükəli olması barədə dəfələrlə xəbərdarlıq edən Rusiya heç də "boşuna danışmadığını" sübut etmək üçün real təsir imkanlarına malikdir. Hətta Serbiya belə bir addım atmağa məcbur edildiyi halda, Kosovonun müstəqilliyinin tanınması digər bölgələrin müstəqilliyinin birtərəfli tanınması silsiləsinə rəvac verə bilər. Məsələn, Moskvanın Osetiya, Qarabağ və Dnestryanıdakı separatçı rejimlərə nə dərəcədə təsir göstərə bildiyi hamıya bəllidir. Bu üç bölgəyə isə Qərb də böyük maraq göstərir. ABŞ və Avropanın da önəmli iqtisadi maraqları zonasında yerləşən Osetiya və Qarabağ hər şeydən əvvəl onlar üçün Xəzərarxası neft-qaz yataqları uğrunda mübarizədə əsas plasdarmdır. Enerji layihələrinin irimiqyaslı fəaliyyətə başlaması, həm də Qazaxıstanla Türkmənistanın onlara qoşulacağının gözlənilməsi Rusiyanın Cənubi Qafqazda sabitliyi pozması üçün gözəl stimul ola bilər. Bunun üçün imkanlar var, üstəlik, ASQMM-dən çıxması Rusiya qoşunları və silahlarının yerdəyişməsi üzərində nəzarəti, ümumiyyətlə, ləğv edir. Dnestryanı isə lap Avropanın yaxınlığındadır. Odur ki, gərginliyin artması, bir tərəfdən, ən azı Gürcüstanla Moldovanın Şimali Atlantika Alyansının tərkibinə qəbulunu mümkünsüz edə, digər tərəfdən, Avropanın Rusiya enerji daşıyıcılarından və onların bu ölkənin ərazisilə tranzitindən asılılığını gücləndirə bilər.
Onu da unutmaq olmaz ki, Qərb Qazaxıstan və Türkmənistanın neft və qazı uğrunda mübarizəni uduzarsa, artmaqda olan enerji böhranı şəraitində ya İranın mollakratik rejimilə barışmağa çalışmalı olacaq (bu isə indi qeyri-real görünür), ya da gələcəkdə bu ölkə və onun nəhəng enerji ehtiyatları üzərində nəzarət naminə İrana zərbə endirmək və bugünkü nisbi iqtisadi sabitliyi qurban vermək məcburiyyətində qalacaq.
Rusiyadan başqa şey gözləmirdilər də...
Bütün bunlar Qərbdə Kremlin heç vəchlə dostyana kimi qiymətləndirə bilməyəcəyi hərəkətlərin nəyə gətirib çıxaracağını çox gözəl anlamaları ilə bağlıdır. Putinin hərəkətlərinə reaksiyanın bu qədər süst olmasının səbəbi də elə budur. Nə üçünsə Moskvada gözləyirdilər ki, Qərb Rusiyanın ASQMM-ə moratori qoymasına cavab olaraq, sərt ittihamlar səsləndirəcək. Qərbin ilk reaksiyası isə mənfi, lakin təmkinli oldu. NATO və AB "Rusiyanın qərarına təəssüfləndiklərini" bildirdilər, çünki "ASQMM Avropada sabitlik üçün fundamental sənəddir". ABŞ prezidenti yanında Milli Təhlükəsizlik Şurasının təmsilçisi Qordon Condro isə bildirdi: "Biz Rusiyanın ASQMM-də iştirakını dondurmasından məyusluq duyuruq, lakin ruslarla danışıqları davam etdirəcəyik".
Görünür, Vaşinqtonun ümidləri ASQMM-in fəaliyyətinin dayandırılmasının Rusiya iştirakçı dövlətləri bu barədə məlumatlandırandan yalnız 150 gün sonra rəsmi şəkildə qüvvəyə minməsilə bağlıdır. Ağ ev həmin müddət başa çatana qədər Moskva ilə razılığa gələrək, onu müqavilədən birdəfəlik çıxmamağa inandıra biləcəyinə ümidlidir. Lakin çətin ki RF-də seçkiönü təbliğatın, deməli, həm də antiqərb ritorikasının tüğyan edəcəyi dekabr ayı razılaşma əldə etmək üçün əlverişli dövr olsun. Bunun əksi daha gözləniləndir...

PUTIN BREAKS THROUGH THE CEILING
CFE Treaty suspension a legal start to political and military confrontation between Moscow and Washington
The desires and ambitions of politicians have been out of step with common sense for a long time. And as you observe the trends in the world community, every year you doubt more and more that those who believe in the victory of global common sense are right: what is this, a road to a biblical apocalypse?
Paradoxical though it may be, the more human society develops, the more civilized it supposedly becomes, the more it tries to break the foundations, principles, rules of the game and laws that it worked out and established itself. Not many people are concerned about the principles and declarations of the UN or about its resolutions. The organization has completely given up the initiative on world decisions and has turned into mere window dressing or a tool in the hands of the great powers. Attempts to create regional organizations, such as the OSCE, which could be more mobile and effective in their decisions and abandon the UN's organizational mistakes and its bureaucratic weight, have not achieved the desired result either. The same negative trends can be seen in interstate, multilateral treaties and agreements, which in their day were reached by states whose public saw them as an attempt to protect themselves from the flip side of their own evolution. There are many such treaties and resolutions on paper. And the Conventional Forces in Europe Treaty (CFE) is one of them.
On 14 July Vladimir Putin signed a decree suspending the application of the CFE Treaty "until the NATO countries begin to implement this document conscientiously".
What led to this decision? There are many reasons, and the decision is not unexpected: Putin threatened to take this step in his last message to the Federal Assembly at the beginning of May.
What is the CFE Treaty?
The Treaty on Conventional Armed Forces in Europe was signed by the Warsaw Pact and NATO countries in 1990. Twenty-eight European states are signatories to the treaty: Armenia, Azerbaijan, Belarus, Belgium, Bulgaria, the Czech Republic, Denmark, France, Georgia, Germany, Great Britain, Greece, Hungary, Iceland, Italy, Kazakhstan, Luxembourg, Moldova, the Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Russia, Slovakia, Spain, Turkey, Ukraine and the USA and Canada.
The treaty limits five categories of conventional weapons and hardware - tanks, armoured combat vehicles, 100-mm calibre artillery and above, combat aircraft and attack helicopters; an exchange of information and broad inspections are envisaged.
The USSR collapsed a year after the CFE Treaty was signed.
An updated version of the CFE Treaty taking account of the new circumstances was signed in 1999 at the OSCE summit in Istanbul. It provides a basis to move from the bloc structure of the old treaty to one of national and territorial levels of weapons and hardware for every participating state. The transformation of the zone grouping approach (which corresponded to the Cold War confrontation of two blocs) into a system of national and territorial levels for every state provided the totally new momentum to turn the adapted CFE Treaty into a new treaty. A network of territorial restrictions replaced the previous five geographical zones: 28 territorial levels correspond with the number of European treaty signatories and two sublevels in Russia and Ukraine.
The new system sets limits on the stationing of land weapons that come under the treaty's scope, restricts the possibilities for states regrouping them and reduces the possibility of the creation of strike groups to conduct large scale attacks. The right to "emergency temporary deployment" comes with additional control mechanisms.
The adapted CFE Treaty was open to receive any European state that was an OSCE member.
However, only four countries ratified the adapted CFE Treaty: Russia, Belarus, Kazakhstan and Ukraine. Georgia and Moldova refused to ratify it, calling for Russian troops to be withdrawn in line with the Istanbul agreements that were signed at the same time as the agreement on the adapted CFE Treaty. This was the reason why the NATO countries blocked the enactment of the adapted treaty too.
With many east European countries joining NATO the main principle of the treaty - the need to maintain a balance of forces - lost its relevance. The treaty was supported only through the exchange of information and inspections. Russia's position is that the obligations related to the treaty (reducing the heavy weaponry in Georgia and Moldova) were met in full in 2000-01. Moscow thinks that the time frame and conditions for the operation of Russian military bases in Georgia and the withdrawal of military property from Pridnestrovye are double-sided and cannot be a hindrance to the ratification of the adapted CFE Treaty by other countries.
Let sleeping dogs lie
Let's return to the principles that directly affected the Russian president's decision to withdraw from the CFE Treaty, in other words, to reject the ceilings imposed by the treaty on conventional weapons.
Of course, the main reason is NATO's coming closer to the Russian borders which official Moscow has found very much not to its taste. Kremlin officials think that NATO expansion has led to the alliance significantly exceeding the restrictions set by the treaty on quantities of weapons. Russia is referring to the USA's intention to deploy "substantial military forces" on bases in Bulgaria and Romania and this is forbidden by the treaty. The Western countries' failure to meet the obligations to ratify as soon as possible the agreements on the adapted CFE Treaty also played a role. Finally, Russia takes an extremely dim view of the fact that Latvia, Lithuania and Estonia have yet to join the treaty, despite agreement with NATO on the eve of them joining the alliance.
The other reasons are just a continuation and consequence of the main one. For example, the missile defence systems in the Czech Republic and Poland are just a continuation of long-standing Western policy. On the eve of the NATO summit in Prague in November 2002, when the alliance enlarged to include former Soviet republics, it could have been predicted that the stakes were going up with bewildering speed.
Moscow is dissatisfied not simply with the West's refusal to ratify the adapted CFE Treaty. It does not like the essence of the military and political position that unfolded in Europe and the world over the past 15 years, a time that today is referred to as the period of Russia's weakness. If this is the case, then Moscow should be expected to attempt to start a review of many military and political agreements concluded between the Russian Federation and the West during this time.
The USA finally untied Moscow's hands on 14 July when Democrats and Republicans in the US Senate unanimously supported the missile defence programme. The same day the Russian president's press secretary announced the decree on a moratorium on the CFE Treaty. The Foreign Ministry announced that Russia is temporarily ceasing the provision of information and the conduct of weapons inspections, while questions about their quantity in various regions will be dealt with unilaterally.
All recent summits and bilateral meetings involving the Russian president have clearly been held with admonitions and even threats from the Russian leadership towards what President Putin likes to call their "Western partners".
Everything became clear after the emergency conference of CFE Treaty states in Vienna on 12-15 June 2007 called by Russia. There Western countries turned down Russia's plan to "breathe new life into the treaty", the key element of which was that the adapted CFE Treaty be ratified and this was tied into Russia's fulfilment of its Istanbul obligations for the complete withdrawal of troops from Moldova and Georgia. As a result the conference could not even agree a final document.
The Russian media think that it was right after this, one month before the final decision, that a draft decree was submitted to Vladimir Putin for signature on suspending the CFE Treaty. However, it was decided to delay promulgation. First, so as not to cloud the meeting of the Russian and US presidents on 1-2 July in Kennebunkport; second, so as not to give arguments to Russia's competitors on the eve of the decisive vote on who gets the Winter Olympics in 2014.
However, straight after the failure of the Vienna conference Moscow began to prepare its Western partners for the announcement of the moratorium. In June a specious excuse was given to military delegations from Hungary and Bulgaria for the refusal to allow them to visit Russian military units. Russia also turned down an invitation to take part in joint exercises of the USA, Romania and Bulgaria.
At last the Kremlin thought the time had come to announce the decree, Russian newspaper Kommersant reports. This is the Russian Foreign Ministry's explanation of the significance of the CFE Treaty moratorium: "We will not accept inspections at home and will not send out our groups of inspectors, we will not supply the information that we supply today, we will not be bound by size restrictions." The information accompanying the decree says that Russia took this step because of "exceptional circumstances prevailing around the treaty". It includes an explanation that the moratorium will apply "until the NATO countries ratify the agreement on the adaptations and begin to implement this document honestly".
The question "How can the NATO countries now ratify an agreement, whose terms it is impossible to keep?" produces the logical answer that the CFE Treaty is good and buried. Even if the other post-Soviet countries adhere to it completely, and at least some participating states are saying this, would this really happen (just take Armenia as an example) if the main participant in the treaty is not playing the game? Putin accurately observed during the summit with Bush at Kennebunkport exactly two weeks before leaving the CFE Treaty, "the cards have been dealt", but Moscow and Washington are playing different games.
Have bets been placed?
Preference players like to joke "If I knew the widow, I would live in Sochi." In the same way, after looking at the cards in the hands of the West and Russia we can only guess what result the gamblers have prepared for us when the game is ending and all the cards will be shown.
It is clear that it is more difficult to guess the Kremlin's response than the West's, which has been openly playing an aggressive game for some time.
Now that Moscow has freed itself of the CFE Treaty what will it do next? This will depend on a whole bunch of geopolitical changes and expectations which the world community is experiencing at present.
The main postulate is that from the West's serve Russia has taken the game of military technical and political confrontation along the entire front, which was to be expected.
Russian experts think that the moratorium will make relations between Russia and the West even tenser. The president of the Politika Foundation, Vyacheslav Nikonov, says that it's quite realistic that Russia will re-target its missiles at Europe if elements of the American missile defence programme are positioned there.
But the missile defence system in eastern Europe is not the only factor that reveals the deterioration in relations between the USA and Russia. Other issues are on the agenda too which have a strong influence on the confrontation: they are Kosovo, possible military action in Iran, which would of course mean the North Atlantic alliance moving further into territory surrounding Russia, the struggle for oil and gas regions and the spread of democracy. The list is quite impressive and, unfortunately, does not contain any points on which the Kremlin could stand shoulder to shoulder with its Western partners.
The incipient arms race is quite clear. But a new stage of geopolitical confrontation is also beginning.
It can be predicted fairly certainly that Russia's policy will be very simple: "whatever is bad for the West is good for us". It is clear that Moscow is beginning clear support for the USA's opponents and its allies. For example, the Kremlin will probably oppose the adoption of the next round of sanctions against Iran, thereby pushing the Americans to an unprepared military operation. Everyone understands clearly that in the current conditions the Americans would not be able to achieve their objective and would only aggravate their position in the Middle East and before the Muslim world. Moreover, systematic work is under way at present to divide the European allies and the Americans. Leaving the CFE Treaty is also increasing the concern of the European states who are less than delighted at the prospect of being targeted by Russian rockets and the lack of an opportunity to inspect the Russian army at their borders. This will probably lead to another outbreak of espionage fever, which, as we can see, has already begun.
Russia's potential military and political ally China, which is also concerned at the heightened activity of the West, is closely watching the actions of Washington. There is a clear prospect that the two states will create a strong political alliance.
If the Kosovo problem is solved in the way the Americans would like, it could have consequences that go far beyond the region. Russia, which has warned many times of the danger of the precedent for other regions where there is a problem of separatism, has real levers to show that its words are not just hot air. Recognition of the independence of Kosovo, even if Serbia is forced to do it, could lead to a chain reaction of recognition of the independence of other regions. Everyone knows Moscow's influence on the separatist regions of Ossetia, Karabakh and Pridnestrovye. And all three places have considerable interest for the West. Ossetia and Karabakh are in a zone of important economic interests for the USA and Europe and are an important bridgehead for them in the struggle for the oil and gas reserves of the Caspian. The start of the major operation of energy projects, coupled with the expectation that Kazakhstan and Turkmenistan will join them, could become an excellent stimulus for Russia to undermine stability in the South Caucasus. There are opportunities to do this and leaving the CFE Treaty removes controls over the movement of Russian troops and weapons. Pridnestrovye is right under Europe's nose. An escalation in tension could place a thick cross on plans to accept Georgia and Moldova into the North Atlantic alliance on the one hand and, on the other, increase Europe's dependence on Russian oil and gas and their transit through its territory.
It should not be forgotten that if the West loses the fight for Kazakh and Turkmen oil and gas, in conditions of a growing energy crisis it will have either to try to make peace with the mullocratic regime in Iran (which is unlikely at present) or strike Iran in the near future, sacrificing relative economic stability for the present in the name of control over this state and its enormous energy resources tomorrow.
Nothing else was to be expected from Russia
This is all connected with the West's understanding of the consequences of their actions which the Kremlin could not consider friendly. The reaction to Putin's action was, therefore, quite sluggish. For some reason Moscow expected strident accusations from the West to follow the introduction of the Russian Federation's moratorium on the CFE Treaty. However, although the first Western reaction was negative, it was restrained. NATO and the EU expressed "regret at Russia's decision" as "the CFE Treaty is a fundamental document for stability in Europe". A spokesman for the US president's National Security Council, Gordon Johndroe, said: "We are disappointed that Russia has suspended its participation in the CFE Treaty, but we will continue to have negotiations with the Russians."
Washington looks to be pinning its hopes on the fact that the suspension of the CFE Treaty does not officially come into force for 150 days after Russia has informed the participating states. The White House is seriously counting on reaching agreement with Moscow and convincing it during this period not to leave the CFE Treaty for good. However, December, when the election campaign will be in full swing and as a result anti-Western rhetoric will be very popular, is not the best time for reaching agreements, quite the reverse.