Ailə, qadın və uşaq problemləri üzrə dövlət komitəsi Azərbaycan əhalisi arasında maarifləndirmə işini gücləndirir
Hazırda Azərbaycan əhalisinin sayı 8,5 mln nəfəri ötüb, əhalinin 50,9%-i qadınlar, 31,2% -i 18 yaşına çatmamış uşaq və yeniyetmələrdir.  Məlum olduğu kimi, məhz bu kateqoriya əhalinin dövlət tərəfindən xüsusi qayğı tələb edən təbəqəsinə aiddir.
Bunu nəzərə almaqla, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə 2006-cı ilin fevralında Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (APDK) yaradıldı.
Komitənin  fəaliyyətə başlamasından o qədər çox vaxt keçməsə də, belə qısa müddətdə bu struktur xeyli iş görməyə müvəffəq olub. İstiqamətlərdən biri ailə institutunun möhkəmləndirilməsi, qadın və uşaq problemləri sahəsində durumun təhlili, dövlətin və ictimaiyyətin diqqətinin əhalinin bu kateqoriyasının üzləşdiyi problemlərə yönəldilməsidir. "R+" müxbirinin adıçəkilən qurumun rəhbəri Hicran Hüseynova ilə söhbəti məhz bu mövzudadır.
- Dövlət komitəsi bir ildən artıqdır ki, fəaliyyət göstərir. Bu müddət ərzində Azərbaycan qadınının üzləşdiyi  əsas problemləri müəyyənləşdirmək mümkün olubmu?
- Azərbaycan qadınlarının əsas problemi onların əksəriyyətinin elementar hüquqlarından xəbərsiz olmasıdır. Komitədə iki qəbul günü olur - çərşənbə axşamı və cümə günü. Bu günlər bəşəriyyətin gözəl yarısının xeyli nümayəndəsi öz problemlərilə bizə müraciət edir. Problemlərin monitorinqini apararaq belə nəticəyə gəlmişik ki, onların əsas hissəsi ailə çətinlikləri, övladlar və yaxın qohumlarla bağlıdır. Doğrusu, bu fakt mənə bir qədər qəribə təsir bağışlayır və o, məişət problemlərinin digər sıxıntıları üstələdiyinə dəlalət edir. Müraciət edənlər arasında ali təhsillilərin sayı çoxdur, amma nə üçünsə heç kim karyera yüksəlişinin olmaması üçün həyəcanlanmır, ixtisasının artırılmasında, əlavə təhsil almaqda kömək istəmir. Şübhəsiz, qadınlarda psixoloji dözümlülük hissini aşılamaq lazımdır ki, onlar cəmiyyətdə öz yerlərini tapa bilsin, həyatlarından razı qalmağı bacarsınlar. Onda məişət problemlərinin əksəriyyəti daha asan həll olunacaq. Bizim üçün çox önəmli aspektlərdən biri əhalinin maarif, mədəni səviyyəsinin yüksəldilməsidir.
Hazırda ölkəmizdə bu istiqamətdə böyük iş aparılır. Prezidentimizin fərmanı ilə teatrlar, muzeylər, kitabxanalar  bərpa olunur, yeniləri tikilir. Azərbaycanın iqtisadi fəallığı fonunda ölkə vətəndaşları qarşısında da böyük vəzifələr qoyulur. Axı əhali  qlobal dəyişikliklərlə ayaqlaşmasa, bu, cəmiyyətdə böyük parçalanma ilə nəticələnər. Bizim müsbət nümunələrimiz var.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva qadının necə olmalı olduğunu əyani şəkildə nümayiş etdirir: etibarlı həyat yoldaşı, qayğıkeş ana, savadlı alim, ictimai-siyasi xadim, hərtərəfli erudisiyalı, amma həm də daim öz üzərində işləyən insan. Artıq həyatının sona yetdiyini bildirən 50 yaşlı qadınla rastlaşanda, mən çox mütəəssir oluram, çünki bu yaşda  həyat maraqlı işlərlə zəngin olmalı, qadın artıq həm mənəvi, həm də peşəkarlıq baxımından özünü ifadə etməyi bacarmalıdır. Qadınlara yardım etmək üçün ölkədə onların lazımi psixoloji dəstək ala biləcəkləri reabilitasiya mərkəzləri yaratmaq lazımdır. Ölkədə baş vermiş dəyişikliklər, cəmiyyətin transformasiya dövrü əhalinin bu yeniliklərə adaptasiyasında ciddi problemlər olduğunu ortaya qoydu. Bizim vəzifəmiz onlara dəstək olmaq, dözümlülük və özünü stresdən qorumaq bacarığı formalaşdırmaqdır.
Qadınlarla bağlı zorakılıq problemindən danışsaq, hazırda ölkəmizdə belə mənfi halların azalması müşahidə olunur. Bu, ölkədə zorakılığa qarşı fəal kampaniyanın aparılması ilə əlaqədardır. Bölgələrdə bu problemə həsr olunmuş "dəyirmi masa"lar müntəzəm surətdə keçirilir. Bu mövzuda televiziya proqramı hazırlayırıq. Məsələ parlamentdə qaldırılır, Azərbaycanın QHT-ləri bu barədə danışır. Bu sahədə işə fəal qoşulanlar sırasında Ədliyyə, Əmək və  Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Gənclər və İdman nazirliklərinin nümayəndələri  də var. Komitə Təhsil və Səhiyyə nazirliklərilə sıx əlaqə saxlayır. Hər hansı bir dövlət strukturunun bu istiqamətdə aparılan işdən kənarda qaldığını deyə bilmərəm. Çox mühüm aspektdir ki, Nazirlər Kabineti səviyyəsində zorakılıqla mübarizəyə aid xüsusi proqram qəbul olunub. Qeyd etməliyəm ki, hər ölkənin belə proqramı yoxdur. Onu bütün dövlət müəssisələri üçün tövsiyə, rəhbərlik kimi qiymətləndirmək mümkündür. Yeri gəlmişkən, Azərbaycanda artıq Qadın, Ailə və Uşaq üzrə Milli Fəaliyyət Planı hazırlanıb. Hazırda o, təsdiq üçün təqdim olunub. Planda məişətdə zorakılıqla mübarizə və profilaktika məsələləri dəqiq əks etdirilib.
- Komitə azadlıqdan məhrum olunmuş qadın və uşaqlarla iş aparırmı?
- Şübhəsiz. Həm də əminəm ki, bu kateqoriyadan olan vətəndaşlara da çox böyük diqqət ayrılmalıdır. Bu yaxınlarda parlamentdə çıxış edərkən, ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyeva bu mövzuya toxundu. O, xüsusi vurğuladı ki, hər kəsə həyatda daha bir şans verilməlidir və biz bu fikirlə tam razıyıq.
Bundan əlavə, komitə qadınların dəmir barmaqlıqlar arxasına düşmə səbəblərinin monitorinqini keçirib. Aydınlaşıb ki, həbsxanaya düşən qadınlar bəzən məhkəmə iclaslarının və ya törədilmiş cinayət üzrə istintaqın ədalətsiz aparılması nəticəsində məhkum olunublar. Əksər hallarda, qadınların belə ümidsiz addım atmalarının, onları bu cinayətə hansı amillərin sövq etməsinin səbəbləri kifayət qədər araşdırılmayıb. Bəzən bu qadınları sadəcə şərləyirlər və onlar kiminsə əvəzinə cəza çəkməyə məcbur olurlar. Bu sahədəki tədqiqatlarımız göstərir ki, çox zaman zərif cinsin nümayəndələri tamamilə köməksiz olurlar, hətta vəkil tutmaq imkanları da olmur. Odur ki bilavasitə bu sahəyə daha çox diqqət yetirmək vacibdir.
Bizim üçün daha bir mühüm məqam islah müəssisələrindən azad olunmuş adamların normal həyata qayıtmalarıdır. Bunun üçün kurslar təşkil etmək, qadınların həbsxanada da təhsil almalarına şərait yaratmaq lazımdır. Bu zaman biz həm də cəmiyyət haqqında düşünürük. Axı bu adamlar sabah bizimlə yanaşı yaşayacaqlar.  Deməli, bu gün onlara normal həyata inteqrasiya olmaqda yardım etmək, cinayətkar mühitdən uzaqlaşmaq imkanı yaratmaq lazımdır.
- Bu yaxınlarda başa çatmış Strasburq səfərinizin məqsədi nə idi?
- Məlum olduğu kimi, 2006-cı il noyabrın 27-də Avropa Şurasının qadınlara qarşı zorakılıq (həmçinin  evdə zorakılıq) əleyhinə kampaniyasına start verilib. Bu konfrans ötən ilin yanvarında keçirilmiş Madrid konfransının davamıdır. Bu kampaniyaya məhz onda start verilib. Strasburq konfransı isə, bir növ, bu müddət ərzində görülmüş işlərin monitorinqi idi. Bu qəbildən olan konfransların gedişində ölkələr həmin sahədə toplanmış müsbət təcrübə mübadiləsi edirlər. Bu kampaniyaya başlayan AŞ vaxtaşırı monitorinq konfransları keçirərək, hər iştirakçı ölkənin öz ərazisində bu prosesin necə gerçəkləşdirilməsi barədə məlumat verməsinə şərait yaradır.
Bu sahədə daha ətraflı məlumat almaq üçün hazırlanmış xüsusi məlumat kitabçası AŞ üzvü olan bütün ölkələrə  paylanıb. Kitabça Azərbaycan dilinə tərcümə olunub və əhali arasında yayılıb.
Bu, bir neçə başlıca məqsəd güdən mühüm prosedurdur. Əvvəla, bu, AŞ iştirakçı-dövlətləri arasında aparılan maarifləndirmə işinin gücləndirilməsidir. Qadınlara qarşı zorakılığı insan hüquqlarının pozulması kimi qiymətləndirən daimi monitorinqin həyata keçirilməsi mühüm aspektdir. Daha bir məqsəd konkret nəticələr əldə etmək üçün adekvat imkanların təmin olunmasıdır. Strasburq konfransında bu məsələlərin həlli üçün bütün ölkələrin siyasi iradə nümayiş etdirməsi çağırışı səsləndirildi. AŞ monitorinqinin iki istiqamətdə - hökumət və parlament səviyyəsində keçirilməsi maraqlı məqam oldu.
Strasburqdakı çıxışımda mən çox önəmli aspekti vurğuladım ki, Azərbaycan zorakılıqla mübarizə sahəsində işə AŞ-ın elan etdiyi kampaniyadan xeyli əvvəl başlayıb. 2006-cı ildə ölkəmizdə gender üzrə qanun qəbul olunub və orada qadınların müdafiəsinə həsr olunmuş konkret müddəalar öz əksini tapıb.
Bundan əlavə, komitənin fəaliyyətinin ilk günlərindən biz BMT-nin Əhali Komitəsi - UNFPA ilə birlikdə ev zorakılığına dair qanunun hazırlanması məqsədilə ekspertlərin cəlb olunması layihəsinə başladıq. Demək lazımdır ki, mən Strasburqa yola düşəndə, bu qanun artıq hazır idi. Odur ki, onu aprobasiyadan keçirdiyimizi inamla deyə bilərdim. Daha dəqiqi, qeyri-hökumət təşkilatları arasında diskussiyalar təşkil edib, onlardan tövsiyələr almışıq, qanun layihəsini, praktiki, bütün dövlət strukturları səviyyəsində müzakirə edərək, Prezident Aparatına göndərmişik.
Üstəlik, AŞ standartlarına yaxınlaşdırmaq məqsədilə ATƏT bu qanun layihəsini beynəlxalq ekspertə göndərmişdi. Çıxışım zamanı  iştirakçıların diqqətini  belə bir fakta yönəltməyə çalışdım ki, qadınlar və uşaqlar əleyhinə zorakılıq formalarından danışarkən biz bəzi səciyyəvi məqamları unuduruq. Məsələn, Strasburqda qonşu Ermənistanın işğalçılıq siyasəti nəticəsində öz evlərini tərk etməyə məcbur olmuş qaçqın və məcburi köçkünlərin Azərbaycanda yaşaması məsələsini qaldırdım.
Bu adamlar ciddi psixoloji zərbə alıblar və əsaslı psixoloji reabilitasiyaya ehtiyacları var. Özü də bu təkcə qadınlar və uşaqlar deyil, həm də kişilərdir. Problemli ailələrin əksəriyyəti böhran keçirmiş, müəyyən sosial narazılıqları olan insanlardan ibarətdir. Hökumətimiz bu kateqoriyadan olan vətəndaşlara böyük qayğı göstərir. Bu gün  şəxsi evi olmayan qaçqın və məcburi köçkün, demək olar ki, qalmayıb. Onlar xüsusi qəsəbələrə köçürülüblər. Amma problem təkcə normal yaşayış şəraitinin yaradılması ilə həll olunmur, çünki psixoloji şok hələ uzun müddət  yaddan çıxmayacaq.
Səfər zamanı bir neçə mühüm görüş keçirməyə nail oldum. Belə ki, konfransın gedişində AŞ baş katibi Terri Devislə görüşdük, AŞ baş katibinin müavini Maud do Boer-Bukikio ilə rəsmi görüşüm oldu. Ona zorakılıqla mübarizə üzrə AŞ kampaniyasının Azərbaycanda necə həyata keçirildiyi barədə ətraflı məlumat verdim. Öz növbəsində, Maud do Boer-Bukikio ölkəmizdə uşaqların vəziyyətilə maraqlandı ki, bu da təsadüfi deyildi. İş ondadır ki,  iyulun 6-da Azərbaycanda onun da dəvət olunduğu "Uşaqlara yararlı dünya" milli konfransı keçiriləcək. Bu konfransın təşkilatçıları UNİSEF, Xarici İşlər Nazirliyi,  AŞ, APDK, həmçinin bir sıra başqa hökumət strukturlarıdır.
- Azərbaycan qadınların seksual istismarına qarşı AŞ-ın nəzərdə tutulan konvensiyasına qoşulmaq niyyətindədirmi?
- Doğrudan da, bu sənəd hazırlanır və AŞ baş katibinin müavini Maud do Boer-Bukikio ilə görüşüm zamanı  konvensiya  qəbul olunandan sonra  Azərbaycanın ona qoşulması təklifini aldım. Amma, məncə, bu haqda danışmaq tezdir, çünki konvensiya  hələ  hazırlıq mərhələsindədir. Digər tərəfdən, sənəd qəbul olunsa və onun əsas məqamları  ölkəmizin qanunlarına zidd olmasa, Azərbaycan, şübhəsiz, konvensiyaya qoşulacaq.
Amma unutmaq olmaz ki, bu və ya digər konvensiyanı imzalamaqla  dövlət üzərinə çox böyük öhdəliklər götürür. Sənədi qəbul etmək kifayət deyil, onu icra etmək, üstəlik, 4 ildə bir dəfə görülən iş barədə hesabat vermək lazımdır. Bir tərəfdən, bu, çox yaxşı stimuldur, çünki  müxtəlif problemlərə daha diqqətlə yanaşmağa  sövq edir. Digər tərəfdən isə, o, cəmiyyətdə illərlə, bəzən hətta əsrlərlə formalaşan stereotiplərin dəyişdirilməsinə səbəb ola bilər. Həyatımızda elə məqamlar var ki, şəxsən mən onları stereotip deyil, milli xüsusiyyət sayıram. Və əminəm ki, mentalitetimizin müəyyən elementlərini müasir dünyada baş verən proseslər naminə dəyişməyə ehtiyac yoxdur. Azərbaycan xalqının nəsildən-nəslə keçən ənənələrini mühafizə etmək çox önəmlidir.
- Bu gün ölkəmizdə qadınların seksual istismarı və trafikinq problemlərinin kəskinləşdiyini iddia etmək olarmı?
- İnsan alveri yalnız bir konkret dövlət üçün səciyyəvi hadisə deyil, qlobal şərdir. Fikrimcə, bir ölkə müstəqil şəkildə belə qlobal problemi həll edə bilməz. Bir ölkə daxilində trafikinqdən danışmaq düzgün olmazdı, çünki insan alveri bir çox ölkələrin ərazisində həyata keçirilir. Əvvəllər trafikinq hallarının ölkəmizin ərazisində daha çox qeydə alınması isə köhnə qanunverici bazamızda bəzi boşluqların olması ilə əlaqəli idi. Müvafiq qanunların qəbulu ilə bu "ağ ləkələr" aradan qaldırıldı.
Bu problemin qarşısını almaq üçün Azərbaycanda kifayət qədər ciddi qanunverici baza var. Belə ki, 2005-ci il iyunun 28-də Azərbaycanda hətta insan alverinə qarşı mübarizə ilə əlaqədar qanun qəbul edilib. Bu qanun trafikinq ilə mübarizənin hüquqi bazasını təşkil edir, qurbanların hüquqi statusunu müəyyənləşdirir və bu adamlara kömək göstərilməsi məsələlərini tənzimləyir. Bu qanundan əvvəl isə, 2004-cü il mayın 6-da İnsan Alverilə Mübarizə üzrə Milli Plan qəbul olunmuşdu. Öz növbəsində, komitə də DİN və Ədliyyə Nazirliyilə əməkdaşlıq çərçivəsində bu məsələ ilə əlaqədar müəyyən iş həyata keçirir. Qeyd etməliyəm ki, bu iş artıq müsbət bəhrə verir, çünki Azərbaycanda trafikinq qurbanlarının sayı azalmağa başlayıb. Bu, son illərdə ölkəmizdə sabit iqtisadi artımın müşahidə olunması ilə şərtlənir ki, onunla əlaqədar əhalinin problemli təbəqəsinin sayı getdikcə azalır, trafikinqin potensial qurbanları isə məhz onlardır.
- Məlumdur ki, ötən il Azərbaycan prezidenti deinstitusionallaşma proqramı qəbul etdi. Onun həyata keçirilməsi tempi necədir?
- Bu proqram çərçivəsində təhsil nazirinin müavini İradə Hüseynovanın rəhbərlik etdiyi xüsusi şura yaradılıb. Şuranın tərkibinə deinstitusionallaşdırma proqramına aid olan bütün nazirlik və idarələr daxildir.
Bu gün əsas problem ondadır ki, uşaqların uşaq evlərindən ailələrə, həm də əsasən bioloji valideynlərinə verilməsi və bu aztəminatlı ailələrə dövlət yardımının ayrılmasının dəqiq mexanizmi sonadək işlənməyib.
Müəyyən sədlər, bürokratik süründürmələr hələ də  qalmaqdadır və onlar bəzi hallarda bu proqramın həyata keçirilməsini əngəlləyə bilər. Təəssüf ki, uşaqların verilməsilə bağlı kiçik çətinliklər çox vaxt valideynləri bu işdən çəkindirir. Və onlar övladlarının uşaq evlərində dövlət hesabına böyüməsinə üstünlük verir, uşaq 16-18 yaşına çatanda isə onu doğma evə aparmağa hazır olduqlarını bildirirlər. Həm də belə valideynlər öz qərarları ilə uşağa necə psixoloji zərbə vurduqları haqda çox az düşünürlər. Əminəm ki, hətta ən nümunəvi  internat da uşaq üçün hətta bəzi problemləri olan ailəni də əvəz edə bilməz. Məhz buna görə ailə ilə işləmək, ona maddi və psixoloji yardım göstərmək uşaq evləri və internatlar  şəbəkəsini genişləndirməkdən daha asandır.
Bu gün həmin müəssisələrin əməkdaşları arasında müəyyən qorxu hökm sürür: uşaq evləri bağlandıqdan sonra biz nə edəcəyik? Sözsüz ki, onları başa düşmək olar. Amma digər tərəfdən, bu adamların peşə monitorinqinin keçirilməsi ehtiyacı çoxdan gündəmdədir. Heç kimi incitmək istəmirəm, amma bəzi işçilərin peşəkarlıq səviyyəsi heç bir tələbə cavab vermir. Çoxdan məlumdur ki, özlərini uşaqlara, onların tərbiyəsinə həsr etməyə qərar vermiş adamlar altruist olmalıdırlar. Pedaqoq, psixoloq, sosial işçi uşaqlarla yalnız  vəzifə borcu naminə məşğul olmamalıdır. Axı əbəs yerə deyilmir ki, həkimin səhv əməliyyatı nəticəsində xəstə o saat ölür, pedaqoq işinin ustası olmasa, onun şagirdinin xəstəliyi ömürlük olur.
Amma mən dövlətimizin fəal dəstəklədiyi bu proqrama çox böyük nikbinliklə yanaşıram. Hələ vaxtımız var, axı proqramın reallaşması kifayət qədər uzun müddət  üçün - 2015-ci ilə qədər nəzərdə tutulub və əminəm ki, o, Azərbaycanda müvəffəqiyyətlə həyata keçiriləcək. Bu prosesə nə qədər çox adam, ictimai təşkilat, vətəndaş təşəbbüsü qoşulsa, onun adaptasiyası bir o qədər tez baş tutacaq.

The state committee for family and women's and children's affairs is stepping up educational work among the Azerbaijani population
At present, the Azerbaijani population exceeds 8.5 million, of whom 50.9 per cent are women and 31.2 per cent are children and teenagers under 18. As we know, it is precisely these categories that are the most vulnerable strata of the population, requiring special attention from the state.
In this regard, Azerbaijani President Ilham Aliyev issued a decree in February 2006, setting up the state committee for family, women's and children's affairs.
The committee was set up relatively recently. But even in this short period of time, the agency has managed to carry out a great deal of work. One of its focuses is to analyze the situation in the country in respect of the strengthening of the institution of the family, women and children, and to draw the attention of the government and public to problems facing these strata of the population. Our R+ correspondent spoke to the head of this agency, Hicran Huseynova.
- The state committee has been working for more than a year. Have you managed to identify the problems facing Azerbaijani women in this period?
- The main problem with Azerbaijani women is that many of them do not know their basic rights. The committee has two visit days - Tuesday and Friday. On these days, many representatives of the fair sex address us with their problems. We monitored the main problems that women encounter, and we found that these are mainly family problems, and relations with children and other relatives. To be honest, for me this fact is somewhat strange, and it means that family problems dominate all others. Among those who address us with their problems, there are many women with higher education but, for some reason, none of them are concerned about their lack of career development or say that they need help to improve their qualifications and gain access to further education. I am sure that it is necessary to encourage psychological stamina in women in order for them to find their place in society and try to be self-sufficient. Then it will be much easier to solve many family problems. It is very important for us to raise the educational and cultural level of the population.
A great deal of work is being carried out in this direction in the country today. Following a presidential decree, theatres, museums and libraries are being restored, and new ones are being built. Against the background of Azerbaijan's economic activity, the citizens of our country are faced with a huge task. If the population is unable to keep up with global changes, then this will lead to a great split in society. We have positive examples.
Azerbaijan's first lady, Mehriban Aliyeva, has vividly demonstrated what a woman should be like: a faithful wife, a caring mother, a literate scientist, a public-political figure and a comprehensively erudite person who, nevertheless, always seeks to improve herself. When I meet a woman of about 50 who says that her life is over, I feel very sorry for her because, at this age, a woman should be full of interesting ideas and be self-reliant both spiritually and professionally. In order to help women, you need to create psychological rehabilitation centres in the country where they could get the necessary psychological support. The changes that occurred in the country during the transformation of society revealed serious problems with the population's adaptation to such changes. Our task is to support them, help them stabilise and teach them how to deal with stress.
If we talk about violence involving women, I should point out that the incidence of this negative phenomenon is falling in our country. This is related to the fact that an active campaign against violence is under way. Round table discussions on these issues are regularly held in regions of the country. We are currently preparing a TV programme on this subject. This issue has been raised in parliament and by Azerbaijani NGOs. Representatives of the Ministry of Justice, the Ministry of Labour and Social Security and the Ministry of Youth and Sports are actively working in this area. The committee is cooperating closely with the Ministry of Education and the Ministry of Health. I cannot say that any government agency has been sidelined from this work. An important aspect is that a special programme to tackle violence has been adopted by the Cabinet of Ministers. I have to say that not every country has such a programme. It may be seen as a recommendation or instruction for all government agencies. Incidentally, a national action plan on family and women's and children's affairs has already been drawn up in Azerbaijan. It is in the process of approval at the moment. The national action plan clearly outlines ways of tackling and preventing domestic violence.
- Is the committee working with imprisoned women and children?
- Of course, yes. I am sure that these citizens also need close attention. The country's first lady touched on this subject in her recent address to parliament. She emphasized that every person needs to be given another chance, and we totally share this point of view.
Moreover, the committee carried out monitoring of the reasons for women's imprisonment. We found that often women in jail were unfairly punished because the trial or the investigation into their crime was not fair. In many cases, insufficient attention was paid to the reasons why the woman took such a desperate step and what prompted her to commit the crime. Often these women are simply framed and are held criminally liable instead of somebody else. Our research into this issue shows that, often, representatives of the fair sex are totally defenceless and don't even have the money to hire a lawyer, which is why more attention must be paid to this issue.
Another important aspect is the return to normal life of people who leave prison. To this end, it is necessary to organize courses and create conditions for them to receive education in prison. If we think about this, we also take care of society because tomorrow these people will be living next door. For this reason, it is necessary to help them re-integrate into normal life and leave the criminal world behind them.
- You recently visited Strasbourg. What was the purpose of your visit?
- As you know, on 27 November 2006 the Council of Europe launched a campaign to combat violence against women, including domestic violence. This conference was a continuation of the Madrid conference that was held in November last year. That's when this campaign was launched. The Strasbourg conference was a kind of monitoring of what was done in this period. At such conferences, people exchange the positive experience they have accumulated. By launching this campaign, the Council of Europe in fact started holding regular monitoring conferences in order for each member country to be able to report this process on its territory.
In order to get more detailed information on this issue, a special handbook was prepared and handed over to all member countries of the Council of Europe. This handbook was translated into Azerbaijani and distributed among the population.
This is an important procedure that has several main goals. First, it is the strengthening of educational work among the Council of Europe member countries. It is important to carry out regular monitoring to recognise violence against women as a human rights violation. Another goal is to secure appropriate opportunities to achieve specific results. At the Strasbourg conference, all countries were urged to show the political will to solve these issues. It is interesting that the Council of Europe is carrying out monitoring in two areas at the same time - at the level of government and parliament.
During my speech in Strasbourg, I pointed out a very important aspect - Azerbaijan started work to tackle violence much earlier than the Council of Europe campaign. A gender law was approved in our country in 2006. The law contained specific points concerning the protection of women.
Moreover, from the very beginning of our committee's work, we and the UN Population Fund - the UNFPA - launched a joint project which involved experts to draw up a law on domestic violence. I have to say that by the time I went to Strasbourg, the law was actually ready. For this reason, I could say with confidence that we had already tested it, i.e. we had held discussions with non-government organizations, received recommendations from them, discussed the draft law with almost all government agencies and submitted it to the presidential administration.
In addition, the OSCE sent this bill to an international expert in order to bring it closer to Council of Europe standards. During my speech, I tried to draw participants' attention to the fact that when we talk about violence and forms of violence against women and children, we often forget some specific issues. For example, in Strasbourg I raised the issue of Azerbaijani refugees and displaced persons who had left their homes as a result of aggression by neighbouring Armenia.
These people suffered serious psychological traumas and need substantial psychological rehabilitation. And not only women and children, but also men. Most problem families include people who have experienced a crisis and people whose families are suffering from social upheaval. Our state is taking great care of these citizens. Today there are almost no refugees and displaced persons without their own accommodation. They have all been resettled to special settlements. But this problem cannot be solved just by obtaining normal living conditions, because the psychological shock will reverberate for a long time.
During my visit, I managed to hold a number of important meetings. During the conference itself we met Terry Davis, the secretary-general of the Council of Europe. I had an official meeting with the deputy secretary-general of the Council of Europe, Maud de Boer-Buquicchio. I informed her in detail of the course of the Council of Europe campaign to combat violence in Azerbaijan. In turn, Maud de Boer-Buquicchio wondered about the condition of children in our country, which is no accident. The point is that a national conference called, "A world suitable for children" will be held in our country on 6 July. She has been invited to that conference. This conference is organized by UNICEF, the Foreign Ministry, the Council of Europe, the state committee for family and women's and children's affairs, as well as by a number of other government agencies.
- Is Azerbaijan planning to join the Council of Europe convention on the fight against the sexual exploitation of women?
- Indeed, such a document is being drawn up, and during my meeting with the deputy secretary-general of the Council of Europe, Maud de Boer-Buquicchio suggested that Azerbaijan join this convention after it is adopted.
But I think that it is too early to talk about it yet because the draft convention is still being drawn up. On the other hand, if this document is adopted, as a member of the Council of Europe, Azerbaijan will certainly join the convention if its main points do not run counter to Azerbaijani laws. But we should always remember that by signing this or that convention, the state undertakes colossal obligations. It is not enough to adopt a document, it is necessary to fulfil it and then report on the work carried out, once every four years. On the one hand, this is a very good incentive as it makes people pay closer attention to various problems. On the other, it might change some stereotypes that have existed in society for years and sometimes even for centuries. There are some aspects of our life which I do not regard as stereotypes. They are rather national features. And I am sure that certain elements of our mentality should not be changed just to follow developments unfolding in other parts of the world. The traditions of the Azerbaijani people handed down from generation to generation must be preserved.
- Can you say that the sexual exploitation of women and human trafficking are major problems in our country?
- Human trafficking is a global evil, not a phenomenon that is typical of one specific state. I don't think that one country can solve such a global problem on its own. It is wrong to talk about trafficking within one country, because human trafficking is carried out across the territories of many states. That cases of trafficking were more common in our country in the past is because there were some gaps in the legislative base. These "white stains" were eliminated following the adoption of relevant laws.
There is quite a serious legislative base for preventing this phenomenon in Azerbaijan. On 28 June 2005, Azerbaijan even adopted a law on the fight against human trafficking. This law laid the legal foundation for the fight against human trafficking; it identifies the legal status of its victims and regulates policies for rendering aid to these people. Before this law, a national plan to combat human trafficking was adopted on 6 May 2004. In turn, the committee is also carrying out certain work on this issue in cooperation with the Interior Ministry and the Ministry of Justice. I have to say that this work is already yielding positive results because the number of victims of human trafficking is falling in Azerbaijan. This is due to the stable economic growth of recent years, which is why the number of problem strata among the population is falling. It was they who were the potential victims of human trafficking.
- As we know, the Azerbaijani president adopted a programme of de-institutionalization last year. How quickly is it being implemented?
- A special council was set up within the framework of this programme. It is led by Deputy Education Minister Irada Huseynova. All ministries and departments involved in the programme of de-institutionalization are members of this council.
The main problem today is that there is no clear mechanism for handing over children from children's homes to families, often to children's biological parents, and for issuing a state allowance to this needy family.
There are still some bureaucratic obstacles which, in a number of cases, put a brake on the implementation of this programme. Unfortunately, small difficulties related to the handover of children often frighten parents away. They prefer to keep their kid in a children's home and are ready to take him back when he turns 16-18. Very few of these mums and dads think about what sort of psychological trauma they inflict on their child. I am absolutely convinced that not a single boarding school in the world, even the best, can replace the family for a child even if the family has problems. For this reason, it is much easier to work with the family and provide it with financial and psychological support, than to expand the network of children's homes and boarding schools.
There is some fear among employees of these institutions today: what will happen to us after children's homes are closed? Of course, we can understand this. But on the other hand, it is high time to monitor their qualifications. I don't want to offend anyone, but the level of professionalism of some of them does not stand up to scrutiny. Of course, people who decide to dedicate themselves to children and their upbringing should have an altruistic character. A teacher, a psychologist or a social worker should not be working with children just because it is a job. There is a saying that if a doctor carries out unsuccessful surgery, the patient will die immediately, but if a teacher is not professional, the pupil's complaint will last all his life. But I am very optimistic about this programme which is being actively supported by the state. We still have time because the programme is scheduled for the long term - by 2015. That's why I am sure that it will be implemented successfully in Azerbaijan. The more people, public organizations and civil initiative are involved in its implementation, the quicker it will be adopted.