Uşaq ölümünün mövcud olmasına baxmayaraq, 2050-ci ildə Azərbaycan əhalisinin sayı 11 mln nəfər olacaq
BMT İnkişaf Proqramının təşəbbüsü ilə 11 İyul- Ümumdünya əhali günü elan edilib. Bu gün planetdə əhalinin sayı 5 mlrd nəfər həddini keçdikdən sonra təsis edilib. BMT Əhali Fondu  Ümumdünya əhali gününü əhalinin və inkişafın ən önəmli problemlərinə dair məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə qeyd edir. Bu il həmin gün "Kişilər anaların səhhətinin mühafizəsində tərəfdaşdır" şüarı altında keçdi.
Həlledici rol
Anaların sağlamlığının mühafizəsi məsələsində tərəfdaşlar qismində məhz kişilər, həqiqətən, xilaskar ola bilərlər. Bir çox məsələlərdə onlar həlledici rol oynayırlar. Əksər hallarda ailənin planlaşdırılması və ev təsərrüfatı ehtiyatlaından istifadəyə dair qərarları kişilər qəbul edirlər və bu qərarlar bütün ailənin rifahına və onun gələcəyinə təsir göstərir. İnformasiyalı ər tərəfindən dəstək onun arvadının hamiləlik və doğuş dövrünün nəticələrini yaxşılaşdırır, təcili tibbi yardım tələb olunan ağırlaşma hallarında kişilərin yardımçı olması isə doğan qadınların həyatını xilas edə bilər. Qayğıkeş atalar uşaqların tərbiyə edilməsində də önəmli rol oynaya bilərlər.
Dünyada reproduktiv sağlamlıqlarının mühafizəsi hüququna malik olmadıqları üçün hamiləlik və doğuş zamanı həddən artıq qadın vəfat edir. Qadınlar arasında QİÇS-in təşviş doğuran yayılma miqyası dünyanın bir çox bölgəsində onların öz sağlamlıqlarını mühafizə etmək imkanına malik olmamalarına dəlalət edən faciəvi bir siqnaldır. Qadın ailəsini planlaşdıra biləndə, bütün həyatını planlaşdıra bilir. O, sağlam olanda, daha reproduktiv olur. Onun reproduktiv hüquqları dəstəkləndikdə və müdafiə edildikdə, qadın cəmiyyətin həyatında digərlərilə bərabər iştirak edir. Kişilərin tərəfdaş kimi cəlb edilməsi qadınların reproduktiv sağlamlığının yaxşılaşdırılması və hüquqlarının möhkəmləndirilməsinə yönəldilmiş önəmli strategiyadır.
Azərbaycanda bu problemlərlə Qadın, Ailə və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi bilavasitə məşğul olmağa başladı. 26 noyabr 2006-cı il tarixindən 1 fevral 2007-ci ilə qədər komitə əməkdaşları Azərbaycanın 10 bölgəsinin (Quba, Xaçmaz, Sumqayıt, Xanlar, Şəki, Masallı, İmişli, Goranboy, Mingəçevir, Bakı) gənclərilə görüşlər keçiriblər. Görüşlərdə 15-24 yaş arasında olan 400 vətəndaşla reproduktiv sağlamlıq problemləri müzakirə edilib. Aksiyanın nəticələri BMT  Əhali Fondunun "Cənubi Qafqaz gənclərinin reproduktiv sağlamlığına dair təşəbbüs" regional layihəsi çərçivəsində Azərbaycanın icmaları ilə görüşlər proqramının birinci mərhələsinin icrası barədə hesabatda öz əksini tapıb.
Görüş iştirakçıları xüsusilə ölkənin cənubunda artıq adi hal almış faktlar barədə məlumat veriblər. Həddi-büluğa çatmayan qızlarla nikah, Rusiyada və digər ölkələrdə yaşayan ərlərin arvadlarını QİÇS, zöhrəvi xəstəliklərə yoluxdurmalarından, Dövlət Komitəsinin hər rayonda təmsilçiliyinin təsis olunmasının zəruriliyindən danışıldı. Məlum oldu ki, öz reproduktiv sağlamlıqlarının qeydinə qalmaqda məsləhət üçün həkimə, psixoloqlara üz tutanlar, hətta bəzən bunu valideynlərindən gizli edənlər xüsusilə fəaldırlar. Layihənin icrasının nəticələrindən biri komitənin sağlamlıq və ailə problemlərinin kompleks halında həll oluna biləcəyi gənclər mərkəzlərinin yaradılması barədə təklifidir. Komitənin uşaq problemləri şöbəsinin müdirinin müavini Ceyran Rəhmətullayevanın sözlərinə görə, bir çox hallarda vətəndaşlar, xüsusən də gənclər tanışları və qohumlarının xəbər tutmasından çəkinərək, dəri-zöhrəvi dispanserlərə müaciət etmək istəmirlər. Ölkədə gənclər mərkəzləri olarsa, gənclər həkimlərə daha tez-tez müraciət edərdilər ki, bu da QİÇS və zöhrəvi xəstəliklərə yoluxma statistikasına və bütövlükdə, reproduktiv sağlamlığa müsbət təsir göstərərdi.
Uşaq ölümü dinamikada
Rəsmi məlumatlara görə, hazırda Azərbaycanda 8 mln 557 min nəfər əhali var. Cari ilin ilk 3 ayı ərzində ölkədə əhali artımı 24 min nəfər təşkil edib. Yeni doğulanlar arasında 53,8% oğlanlar, 46,2% isə qızlardır. BMT  Əhali Fonduna gəldikdə, onun proqnozlarına görə, 2050-ci ildə ölkə əhalisinin sayı 11 mln nəfər olacaq və bu göstəriciyə görə qonşu ölkələr geri qalacaq (Ermənistan - 2,3 mln, Gürcüstan - 3,5 mln).
2000-2007-ci illərdə Azərbaycanda əhalinin orta illik artım tempi 0,9% təşkil edib. Gürcüstan və Ermənistanda isə bu göstərici "mənfi" işarəsilə, müvafiq olaraq 0,9% və 0,5% olub.  Proqnozlara görə, 2050-ci il üçün planetin əhalisinin ümumi sayının 9,2-10 mlrd nəfər (hazırda - 6,4 mlrd) olacağı təxmin edilir. Həm də əhali artımında 35% inkişaf etməkdə olan ölkələrin payına düşəcək.
Qahirədə keçirilən beynəlxalq "Əhali və inkişaf" konfransı nəticəsində 2015-ci ildə başa çatmalı olan 20 illik fəaliyyət planının gerçəkləşdirilməsində real tərəqqi əldə edilib. Bu, kasıblığın azaldılması, qadınlara bərabər hüquqlar verilməsi, reproduktiv sağlamlıq imkanlarından yararlanma məsələlərini ehtiva edir.
Bununla yanaşı, uşaq ölümünün səviyyəsinin azaldılması, QİÇS-in yayılma təhlükəsinin qarşısının alınması, gənc ailələrin tələbatlarının təmin olunması üçün Azərbaycanda hələ çox iş görülməlidir. Belə ki, BMT  Əhali Fondunun uşaq ölümü üzrə hesabatında Azərbaycan ən geridə qalmış ölkələr siyahısına daxil edilib. Qeyd olunur ki, hər 1000 uşaqdan 73-ü ya ölü doğulur, ya da 1 yaşına çatmadan ölür. Dünya üzrə isə bu göstərici 53 belə hala bərabərdir. İnkişaf etmiş ölkələrdə hər 1000 uşaqdan 7-si, ən aşağı inkişaf səviyyəsinə malik  ölkələrdə isə 92-si ölür. Azərbaycanda analar arasında ölüm halları 1000 nəfərə 94 təşkil edir, kişilərin orta ömür müddəti 63,7, qadınlarınkı isə 71,1 ildir.
Bu faktları Analıq və Ginekologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Faizə Əliyeva da etiraf edir. Onun sözlərinə görə, əvvəlki illərlə müqayisədə Azərbaycanda doğuş zamanı analar arasında ölüm hallarının sayı artıb. Belə ki, əgər 2005-ci ildə doğuş zamanı hər 100 min qadından 33 nəfər ölürdüsə, 2006-cı ildə bu rəqəm 40 nəfərə qədər artıb. Bu ilin 5 ayı ərzində isə bütün ölkə üzrə həmin göstərici hər 100 000 nəfər qadına 19 nəfər olub.
"Şübhəsiz, bu rəqəmlər qeyri-dəqiq də ola bilər. Lakin biz imkan daxilində anaların bütün ölüm hallarını qeydə almağa və onların səbəblərini dəqiqləşdirməyə çalışırıq. Aparılan monitorinqlər göstərir ki, əsas səbəb birinci halqanın günahıdır. Bu o deməkdir ki, qadınlar hamiləliyin birinci ayından dərhal qadın məsləhətxanalarında qeydiyyata düşmürlər, onları hansısa özəl klinikaların, yaxud doğum evlərinin həkimləri müayinədən keçirirlər. Problem də elə məhz buradan qaynaqlanır", - deyə F.Əliyeva qeyd etdi.
F.Əliyeva onu da vurguladı ki, 1998-1999-cu illərin statistikasına görə, ölkədə analar arasında ölüm halları 100 000 nəfərə 18-20 nəfər arasında idi. Daha sonra o dedi: "İndi yekun vuranda görürük ki, o zaman analar arasında ölüm hallarına dair rəqəmləri süni şəkildə azaldırdılar. Hazırda doğum evlərinin, demək olar ki, hamısı dərman alsalar,  zəruri avadanlıqla təmin edilsələr də, analar arasında ölüm hallarının sayı azalmır, əksinə, daha da artır. Bu isə onu göstərir ki, o zaman gerçəklik gizlədilirdi".
Öz növbəsində, UNİSEF respublika hökumətini məktəbəqədər təhsilin inkişaf etdirilməsi və uşaqlar arasında körpə yaşlarında ölüm hallarının azaldılması ilə bağlı ciddi tədbirlər görməyə çağırır. Bu təşkilatın tövsiyələrində deyilir ki, Azərbaycan hökumətinin məktəbəqədər təhsilə sərmayə qoyması zəruridir, UNİSEF isə bu sahədə texniki yardım göstərməyə hazırdır.

Несмотря на наличие детской смертности, Азербайджан значительно опережает соседей по темпам роста населения
По инициативе Программы развития ООН 11 июля объявлено Всемирным днем народонаселения. Этот день был утвержден после того, как численность населения на Земле перешагнула за отметку пять миллиардов человек. Фонд ООН по народонаселению проводит Всемирный день народонаселения с целью повышения осведомленности в отношении важных проблем народонаселения и развития. В этом году этот день прошел под лозунгом "Мужчины - партнеры в охране материнского здоровья".
Решающая роль
Именно мужчины в качестве партнеров в деле охраны материнского здоровья действительно могут спасать жизни. Во многих вопросах они играют решающую роль. Мужья часто принимают решения, касающиеся планирования семьи и использования ресурсов домашнего хозяйства, которые влияют на благополучие всей семьи и ее будущее. Поддержка со стороны информированного мужа улучшает результаты беременности и родов его жены, а в случаях осложнений, когда необходима безотлагательная медицинская помощь, их поддержка может спасти роженице жизнь. Заботливые отцы могут играть важную роль также в уходе за своими детьми и в их воспитании.
Слишком много женщин в мире умирает во время беременности и родов в силу того, что лишены права на охрану их репродуктивного здоровья. Внушающие тревогу масштабы распространения ВИЧ среди женщин являются трагическим напоминанием того, что во многих районах мира женщины не располагают возможностями для охраны своего собственного здоровья. Когда женщина может планировать свою семью, она может планировать всю свою жизнь. Когда она здорова, она может быть более репродуктивной. Когда ее репродуктивные права поощряются и защищаются, она может участвовать в жизни общества наравне с другими. Привлечение мужчин как партнеров является важной стратегией, направленной на улучшение репродуктивного здоровья и укрепление прав женщин.
В Азербайджане этой проблемой вплотную занялся Госкомитет по проблемам семьи, женщин и детей. За период с 26 ноября 2006 г. по 1 февраля 2007 г. сотрудниками госкомитета были проведены встречи с молодежью 9 районов Азербайджана (Губа, Хачмаз, Сумгайыт, Ханлар, Шеки, Масаллы, Имишли, Геранбой, Мингячевир) и Баку. На них были обсуждены проблемы репродуктивного здоровья с 400 гражданами в возрасте 15-24 лет. Результаты акции приведены в отчете об исполнении первого этапа программы встреч с общинами Азербайджана в рамках регионального проекта Фонда народонаселения ООН "Инициатива по репродуктивному здоровью молодежи Южного Кавказа".
Участники встреч сообщили о фактах, которые уже стали обычными, особенно на юге страны. Говорили о браках с несовершеннолетними девушками, заражении жен СПИДом и венерическими болезнями мужьями, работающими в России и других странах, необходимости учреждения представительства госкомитета в каждом районе страны.
Оказалось, что особенно активны в заботе о своем репродуктивном здоровье девушки, которые обращаются за консультацией к врачу, психологам, иногда даже втайне от родителей. Одним из итогов выполнения проекта является предложение госкомитета о создании молодежных центров, где могли бы решаться проблемы здоровья и семьи в комплексе. По словам заместителя завотделом детских проблем госкомитета Джейран Рахматуллаевой, часто граждане, особенно молодые, не желают обращаться в кожно-венерические диспансеры, боясь быть замеченными знакомыми и родственниками. При наличии в стране молодежных центров молодые люди обращались бы к врачам чаще, что позитивно отразилось бы на статистике заболеваемости венерическими болезнями, СПИДом и, в целом, на репродуктивном здоровье.
Рост детской смертности
По официальным данным, население Азербайджана на сегодняшний день составляет 8 млн. 557 тыс. человек. За первые три месяца рост численности населения страны составил 24 тыс. человек. 53,8% новорожденных - мальчики, 46,2% - девочки. Что касается Фонда народонаселения ООН, то, согласно его прогнозам, к 2050 году население нашей страны составит почти 11 млн. человек. Наши соседи по Южному Кавказу отстанут по этим показателям (2,3 млн. - в Армении, 3,5 млн. - в Грузии).
Средние темпы роста населения в Азербайджане в 2000-2007 гг. составляют 0,9%. В Грузии и Армении этот показатель сопровождается знаком "минус" - соответственно 0,9% и 0,5%. К 2050 году, по прогнозам, общее число населения планеты составит 9,2-10 млрд. (в настоящее время - 6,4 млрд.) человек. При этом около 35% роста населения придется на долю развивающихся стран.
Согласно международной каирской конференции "Народонаселение и развитие", в реализации 20-летнего плана действий, который истекает в 2015 году, достигнут реальный прогресс. В частности, в вопросах сокращения бедности, предоставления равноправия женщинам, использования возможностей для репродуктивного здоровья.
Тем не менее в Азербайджане предстоит еще многое сделать для сокращения уровня детской смертности, предотвращения угрозы распространения СПИДа, обеспечения потребностей молодых семей. Так, в отчете Фонда народонаселения ООН по детской смертности Азербайджан включен в список самых отсталых стран. Отмечается, что 73 ребенка из каждых 1000 рождаются мертвыми или умирают, не прожив одного года. В мире средний показатель равняется 53 случаям. В развитых странах погибают 7 детей из 1000, в малоразвитых странах - 58, в странах же с самым низким уровнем развития - 92. Материнская же смертность в Азербайджане составляет 94 случая на 1000 человек. Средний возраст продолжительности жизни мужчин в Азербайджане 63,7 года, а женщин - 71,1 года.
Это признает и директор Научно-исследовательского института материнства и гинекологии Фаиза Алиева. По ее словам, по сравнению с предыдущими годами в Азербайджане возросла материнская смертность при родах. Так, если в 2005 году из 100 тыс. погибали 33 женщины, то в 2006-м эта цифра выросла до 40. За пять месяцев этого года материнская смертность по всей стране составила 19 случаев на 100 тыс. человек.
"Безусловно, эти цифры могут быть неточными. Но мы пытаемся по возможности регистрировать все случаи материнских смертей и уточнять их причину. Проведенные мониторинги показывают, что основная причина - вина первого звена. Это означает, что, начиная с первого месяца, беременные женщины не регистрируются в женских консультациях, их осматривают врачи каких-то частных клиник или роддомов. Вот отсюда и появляется проблема", - отметила Ф.Алиева.
Директор Научно-исследовательского института материнства и гинекологии подчеркнула, что по статистике в 1998-1999 годах материнская смертность в стране составляла 18-20 случаев на 100 тыс. человек.
"Сейчас, когда мы подводим итоги, видно, что в то время цифры материнской смертности занижались искусственно. В настоящее время почти все роддома получают медикаменты, их обеспечивают необходимым оборудованием, но материнская смерть не уменьшается, а, наоборот, увеличивается. И это показывает, что тогда реальность скрывалась", - сказала Фаиза Алиева.
В свою очередь ЮНИСЕФ призывает правительство республики принять серьезные меры по развитию дошкольного образования и уменьшению случаев детской смертности в раннем возрасте. В рекомендациях этой организации говорится, что правительству Азербайджана необходимо вложить инвестиции в дошкольное образование, и ЮНИСЕФ готов оказать техническое содействие в этой сфере.