"YUNİON CEK"İN YENİ ÜMİDLƏRİ
Qordon Braunun Böyük Britaniyanın baş naziri postunu tutduğu ilk gündəcə onun adı dünya mətbuatının ön səhifələrini bəzədi. İlk baxışdan, beynəlxalq siyasi arenanın özünün yeni simasına göstərdiyi diqqət təbiidir. Amma bunun bəzi digər səbəbləri də var. Söhbət London və Qlazqoda baş vermiş terror aksiyalarına cəhdlər, həmçinin Braunun bununla əlaqədar olduqca cəsarətli təşəbbüslər irəli sürməsindən gedir. Baş nazir Dumanlı Albionda daxili siyasi vəziyyətə dəyişiklik etmək və istənilən xarici təhlükəyə sinə gərmək əzmində olduğunu nümayiş etdirib.
Qatil həkimlər
Hər halda  bu, həqiqətən də belədirsə, bu dərəcədə təşəbbüskar və cəsarətli lider Böyük Britaniyaya yalnız xeyir gətirəcək. Unutmaq olmaz ki, bu ölkə hələ də beynəlxalq terrorizmin əsas hədəflərindən biridir. Elə son olaraq iyunun 29-da Londonda aşkarlanaraq zərərsizləşdirilən iki minalanmış avtomobil də bunu bir daha sübut edir. Bundan bir gün sonra - iyunun 30-da isə Qlazqoda alova bürünmüş avtomobil sərnişin terminalına girib. Bununla da Böyük Britaniyada terror təhlükəsi ən yüksək həddə qalxıb. Hər iki avtomobildə aşkarlanan partlayıcıların işə düşməməsinin əsas səbəbi  onların işə salınma mexanizminin son dərəcə primitiv olmasıdır. Ekspertlər dərhal belə qənaətə gəliblər ki, terrorçular hazırlıqsız olublar.
Amma London və Qlazqodakı bu aktlar arasında maraqlı bir detal müəyyən edilib. Söhbət hadisənin törədilməsində şübhəli bilinərək həbs edilən şəxslərin "ziyalı" olmasından gedir. Saxlanılan şəxsləri Yaxın Şərq və Hindistandan olmaları ilə yanaşı, həm də Böyük Britaniyanın milli səhiyyə sisteminin müalicə obyektlərində çalışmaları birləşdirir. Nəticədə Dumanlı Albionun təlaş içərisində olan sakinləri indi terror aksiyalarının haradasa ölkədən kənarda deyil, krallığın daxilində, həm də xəstəxanalarda (!) hazırlanmasının şokunu yaşayırlar.
Hökumət isə bir məsələ üzərində baş sındırır: görəsən, şübhəlilər bir-birləri ilə necə tanış olublar və onlar Britaniyaya gələnədək bir-birlərini tanıyıblarmı?
Lakin baş verənlərlə bağlı daha bir məqam var: əgər həkimlərin "Əl-Qaidə" ilə əlaqələri varsa (bu fərziyyəni Qordon Braun özü səsləndirib), bu təcrübəli terrorçu qurum "əməliyyata" nədən belə hazırlıqsız şəxsləri göndərib? Bundan başqa, belə çıxır ki, yalnız savadsız fanatlar deyil, Britaniyada çalışan ali savadlı həkimlər də terrorçuya çevrilə bilərmiş?
Qeyd edək ki, hazırda Böyük Britaniya ərazisində kifayət qədər əcnəbi həkim çalışır və kadr çatışmazlığı məhz onların hesabına aradan qaldırılır. Məsələn, ölkənin Baş Səhiyyə Şurasında qeydiyyatda olan 239 min həkimin təxminən 90 mini həkim ixtisası və təhsilini Britaniyadan kənarda alıblar. Burada qeydiyyatdan keçərək işləyən həkimlər arasında beş mindən artığı Yaxın Şərq ölkələrindəndir. Təxminən iki min həkim isə iraqlıdır.
Böyük Britaniyada həkim işləmək üçün lisenziyanın alınması asan məsələ deyil və bunun üçün çoxsaylı yoxlamalardan keçmək və imtahanlar vermək tələb olunur. Hər halda, artıq bir məqam şübhə doğurmur ki, Londonda səhiyyə sahəsində ciddi islahatlara ehtiyac var.
Artıq baş nazir Braun bəyan edib ki, ölkənin Milli Səhiyyə Xidmətində işə düzəlmək istəyən əcnəbilərin etibarlılığının müəyyənləşdirilməsi üçün yoxlamaların gücləndirilməsinə ehtiyac var.
Lakin bu yoxlamalar gücləndirilsə belə, britaniyalılar Yaxın Şərqdən olan həkimlərə əvvəlkitək etibar edəcəklərmi?
Bu məqamda bir cəhəti də nəzərə almaq lazımdır ki, Dumanlı Albion sakinləri artıq uzun müddətdir ki, hər an baş verə biləcək partlayış qorxusu içərisində yaşayırlar. Cəmi bir neçə gün əvvəl - iyulun 7-də, Britaniya 56 nəfərin ölümü ilə nəticələnən qanlı terror aksiyasının ikinci ildönümünü qeyd edib. Xatırladaq ki, iki il əvvəl kamikadzelər Məhəmməd Sidik Xan, Şəhzad Tanvir, Hasib Hüseyn və Cermeyn Lindsinin üç metro qatarı və bir sərnişin avtobusunu partlatması nəticəsində 52 nəfər həlak olmuş, yüzlərlə dinc sakin yaralanmışdı.
Təbii ki, London kimi nəhəng meqopolisdə terror təhlükəsi həyatı nəinki dayandıra, heç dəyişdirə də bilməz. Amma bu da faktdır ki, krallığın əhalisinin bir qismi artıq öz həyatının təhlükədə olduğunu düşünərək, qorxu içində yaşayır. Buna əmin olmaq üçün yerli (və hətta rusdilli) bloq və forumlara nəzər salmaq kifayətdir.
Bundan başqa, belə situasiya gündəlik həyata müəyyən təsirini göstərir, adi insanların öz planlarına dəyişiklik etməsinə səbəb olur. Bu, xüsusilə məzuniyyətini ölkə hüdudlarından kənarda keçirmək istəyənlərə aiddir. Məsələn, qarşısı alınan son terror cəhdlərdən sonra bir neçə gün ərzində "British airways" aviaşirkətinin təxminən 3 min reysi cədvəl üzrə uçmayıb. Bundan başqa, Britaniya paytaxtının bəzi mərkəzi magistrallarında, məsələn, Tauersk körpüsündə qurulan müvəqqəti Polis Nəzarət Buraxılış Məntəqəsi üzündən nəhəng avtomobil tıxacları yaranıb.
"Biz ayıq-sayıq olmalı, hər zaman baş verənlərə diqqətlə yanaşmalıyıq. Amma Britaniya dövləti və xalqını qorxutmaq mümkün deyil. Biz terrorizmə təslim olmayacağıq və onların həyat tərzimizi dəyişmələrinə imkan verməyəcəyik", - deyə yeni hökumət başçısı Braun xalqa müraciətində bildirib. Baş nazir terrorçuların maliyyə fəaliyyəti və hərəkət marşrutunun müəyyənləşdirilməsi üçün terrorda şübhəli bilinənlərin "Ümumdünya siyahısı"nın hazırlanması təklifi ilə də çıxış edib. O, Böyük Britaniya sakinlərinin müdafiəsi üçün bütün gücünü sərf edəcəyini açıq şəkildə ortaya qoyub və belə görünür ki, hələlik britaniyalılar ona inanırlar.
Hətta demək olar ki, baş tutmayan terror aksiyaları yeni baş nazirin daha da populyarlaşmasına səbəb olub. Ölkədə aparılan son rəy sorğularının nəticələri göstərir ki, leyboristlər mühafizəkarları üstələyə bilib. Braunun şəxsi reytinqi 14 pillə irəliləyib: sorğuya qatılanların 77%-i bildirib ki, onlar yeni hökumət başçısını güclü lider hesab edirlər. Mühafizəkarların rəhbəri Ceyms Kameron haqda belə düşünənlər isə 43%-dir.
Bundan başqa, rəyi soruşulanların 37%-i hakim partiyaya, 34%-i isə onun əsas rəqibinə üstünlük verir. Xatırladaq ki, təxminən bir ay əvvəl leyboristləri 34%, mühafizəkarları isə 36% dəstəkləyirdi. İndi Braun və onun komandası üçün əsas hədəf bu uğuru daha da möhkəmləndirməyi bacarmaq olmalıdır.
"Britaniya şiri"nin problemləri
Yeni hökumət başçısının bir çox vacib və hətta həyati əhəmiyyətli qərarlar qəbul etməli olduğuna heç kəs şübhə etmir. Çünki mövcud sabitliyə baxmayaraq, bu gün Britaniyanın xeyli problemləri var. Bir sıra ekspertlərin fikrincə, həmin problemlərdən biri artıq çoxdandır ki, Birləşmiş Krallıqla müsəlman dünyası arasında normal olmayan münasibətlərdir. Qeyd edək ki, Britaniya adaları ərazisində Avropanın ən böyük müsəlman icmalarından biri yaşayır və yerli hökumət onlarla hesablaşmaya bilməz. Lakin Dumanlı Albionda ictimai rəydə hansı dəyişikliklərin olacağını indidən proqnozlaşdırmaq çətindir. Unutmaq olmaz ki, 2005-ci ilin 7 iyul terrorundan sonra ölkədə müsəlmanların hücumlara məruz qalması halları yaşanmışdı. Bu dəfə də terrorçu həkimlərin milliyyəti diqqəti özünə   cəlb etməyə bilməz. Terror cəhdinin şahzadə II Yelizavetanın antiislam düşüncələri və "Şeytan ayinləri" əsəri ilə məşhur olan qalmaqallı yazıçı Salman Rüştiyə "Cəngavər" fəxri adını verməsindən sonraya təsadüf etməsi də diqqətdən yayınmır.
Böyük Britaniyada regional separatizm ideyasının da kifayət qədər fəal olduğunu unutmaq olmaz. Yerli mətbuatın da qeyd etdiyi kimi, Qordon Braunun britaniyalıların vətənpərvərlik ruhunun yüksəldilməsi məqsədi ilə hökumət idarələrində il ərzində cəmi 18 dəfə ölkə bayrağının qaldırılmasına icazə verən qanuna dəyişiklik etməsi heç də təsadüfi deyil. "Uzun onilliklər ərzində bizdə qəribə qanun qüvvədə olub. Biz ondan yaxa qurtardıq və artıq ictimai təşkilatlar özləri müəyyənləşdirəcəklər nə vaxt bayrağı qaldırırlar, nə vaxt yox", - deyə Braun qeyd edib. Onun fikrincə, "Yunion Cek" Böyük Britaniya sakinlərinin birliyinə xidmət edəcək. Məsələ ondadır ki, hakimiyyətin apardığı son araşdırmalar sakinlərin hazırda özlərini britaniyalı deyil, ingilis, uelsli, şotland və ya irlandiyalı saydıqlarını üzə çıxarıb. Son zamanlar London xüsusilə şotland separatizminə xüsusi diqqət ayırır. Yerli orqanlara seçkidə qələbə qazanan Şotlandiya Milli Partiyasının lideri Aleks Selmond 2010-cu ildə Britaniyanın tərkibində olsa belə, Şotlandiyanın müstəqilliyinin elan edilməsi məsələsini referenduma çıxarmağa nail olacağına söz verib. Lakin əksər ekspertlər düşünür ki, referendum ideyası real deyil. Əslən şotland olan yeni baş nazir Braun özü bəyan edib ki, Britaniya heç bir vaxt ikinci Balkana çevrilməyəcək.
Parlamentlə bölüşməli
Yeni baş nazir hökumət üçün vacib prioritetlər sırasında "Britaniya demokratiyasına inamın bərpasını" xüsusi qeyd edib. Britaniya parlamentinin aşağı palatasındakı ilk çıxışında o, ölkədə demokrtiyanın möhkəmlənməsi və əhalinin dövlət institutlarına inamının artırılması məqsədilə konstitusiya islahatlarının həyata keçirilməsini təklif edib. O, xüsusilə,  ictimaiyyət arasında hüquq haqda qanunun, əslinə qalsa, konstitusiyanın qəbuluna dair müzakirələrin başlanmasını vacib sayır. Məlum olduğu kimi, Böyük Britaniyada ənənəvi konstitusiya yoxdur və sadəcə konstitusion qanunlar (qanunların və hüquqi presedentlərin məcmusu) var.
Braunun təklif etdiyi islahatlar icraedici hakimiyyətin səlahiyyətlərinin azaldılmasına yönəlib. Yeni baş nazir əmindir ki, Britaniyanın müharibə elan etməsi, həmçinin parlamentin buraxılması və ya tətildən geri çağırılması səlahiyyətləri baş nazirdən alınaraq parlamentə verilməlidir.
Düzdür, əslində ölkənin müharibə elan etməsi, taxt-tac sahibinin hüququdur, amma hələlik müharibəyə başlamaqla bağlı siyasi qərarı hökumət verir.
Braun beynəlxalq razılaşma və müqavilələrin ratifikasiyası, bu və ya digər şəxsin aparıcı ictimai vəzifələrə təyinatı kimi məsələlərin də baş nazirin səlahiyyətindən çıxarılmasını, yaxud bu məsələdə hökumət başçısının təsir imkanlarının azaldılmasını düşünür. Ümumilikdə Böyük Britaniyanın icraedici hakimiyyətinin səlahiyyətləri 12 sahədə məhdudlaşdırıla bilər. Braunun təklifləri təhlükəsizlik strukturlarına nəzarət, anqlikan kilsəsinin yepiskopu vəzifəsinə və hakimliyə namizədlərin seçilməsi, dövlət xidməti sahəsinə nəzarət, pasportların verilməsi və əfv kimi məsələlərdə hökumətin səlahiyyətlərinin parlamentin lehinə azaldılmasını nəzərdə tutur.
Amma bu, hələ ki konstitusiya islahatları ilə bağlı yekun qərar deyil və məsələ geniş şəkildə ictimai müzakirəyə çıxarılacaq.
Ciddi dəyişikliklər gözlənilmir
Böyük Britaniyanın xarici siyasətinə gəlincə, Qordon Braun İkinci Dünya müharibəsindən sonra yaradılan BMT, Ümumdünya Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu, "Böyük səkkizlik", Avropa Birliyi və NATO kimi təşkilatlarda islahatların aparılmasının vacibliyinə əmindir. Onun Amerikanın heyranı olduğunu nəzərə alsaq, Londonun əvvəlkitək ABŞ-la tərəfdaş olaraq qalacağına şübhə yoxdur. Bu isə İraq və Əfqanıstanda olduğu kimi, İrandakı mümkün əməliyyatlarda da özünü büruzə verəcək.
Birləşmiş Krallığın "Vahid Avropa"nın əsas ölkələrindən biri olaraq qalacağı da məlumdur. Qurumun son sammitində sadələşdirilmiş konstitusiya haqda razılığın əldə edilməsi də bu fikrin əsaslı olduğunu təsdiqləyir.
Ekspertlər hesab edirlər ki, Qordon Braunun rəhbərlik etdiyi hökumətin keçmiş SSRİ ölkələrinə qarşı siyasətində də hər hansı ciddi dəyişiklik gözlənilmir. Xüsusilə, Azərbaycanın Birləşmiş Krallıqla köhnə dostluq münasibətləri var və bu münasibətlər uzunmüddətli neft müqavilələri ilə daha da möhkəmlənib. Bundan başqa, nəzərə almaq lazımdır ki, Bakı ilə Qərb arasında münasibətlərdə ABŞ-ın rolu kifayət qədər böyükdür.

NEW HOPES FOR THE UNION JACK
Gordon Brown's name grabbed the world headlines almost from the first days of his rise to the post of British prime minister. Apart from the natural focus on a new person on the international political scene, there were several other reasons. The most important were the attempts to commit terrorist attacks in London and Glasgow, as well as courageous political proposals from Brown himself. The prime minister is clearly full of desire for changes to British foreign policy and of determination to counter any foreign threat.
Killer doctors
If this is true, then such a pro-active and decisive leader will be good for Britain. This country remains one of the principal targets of international terrorism. Two car bombs were found and defused in London on 29 June. The next day, 30 July, a burning car crashed into the passenger terminal at Glasgow airport. The level of terrorist threat in Britain was immediately raised to the highest critical level. The main reason why the planned explosions never materialized is that they had been prepared in quite a primitive way, technically. Experts immediately concluded that the terrorists were self-taught. However, there is another interesting detail in the attempts to carry out terrorist attacks in London and Glasgow - the "respectable" occupation of those arrested on suspicion of involvement in the explosions. It turned out that not only do they all come from Middle Eastern countries and India, but they are also employees of medical institutions in Britain's national health system. As a result, shocked residents of  Britain are now trying to get used to the idea that these terrorist attacks had been planned not somewhere abroad, but in the centre of their country and, what's more, in medical institutions. In turn, the authorities immediately started thinking about how the suspects met each other and got to know each other before coming to Britain. However, there is one more question: if the doctors were linked to Al-Qaeda (Gordon Brown himself proposed this theory), then how could this, as it were, experienced terrorist organization send such unprepared people on this "mission"? Also, it seems that terrorists can be not only illiterate fanatics, but also doctors who have work permits in Britain. At this moment, there is quite a large number of foreign doctors in the country and they are helping to overcome the shortage of personnel. For example, 90,000 of the 239,000 doctors registered by the General Medical Council got their education and medical experience outside Britain. All in all, there are more than 5,000 registered doctors from Middle Eastern countries working in the United Kingdom. About 2,000 of them are from Iraq, though it is not easy to get a doctor's licence in Britain - you have to sit many tests and exams. But now it is absolutely clear to London that the country's medical sector needs serious reform. Gordon Brown has already announced that the procedure for checking the reliability of foreigners who apply for a job in the country's national health system will be toughened. However, will the British still trust doctors from Middle Eastern countries? We have to bear in mind here that British people have been living under permanent threat of explosions for a long time, as these explosions might happen anywhere. Recently, on 7 July, London marked the second anniversary of the terrorist attacks that claimed 56 lives. At that time, four suicide bombers, Mohammad Sidique Khan, Shehzad Tanweer, Hasib Hussain and Jermaine Lindsay, planted bombs on three underground trains and a passenger bus, as a result of which 52 people were killed and hundreds were injured. Of course, life in such a metropolis as London can not just stop, but could change in some way because of the terrorist threat. Nevertheless, many residents of Britain are in fear for their lives anyway. In order to understand this, it is enough to look through their (even Russian-speaking) blogs and forums. Moreover, such a situation affects people's daily lives and has its own effect on the plans of rank-and-file people. For example, this affects those who want to spend their holidays abroad. In the few days following the botched terrorist attacks, about 3,000 British Airways flights failed to keep to schedule. Some central streets of the British capital, for example the Tower Bridge, were congested because of the temporary police checkpoints installed there. "We must be vigilant and always be on the alert. It is impossible to frighten Britain and the British people. We will not give in to the terrorists and will not allow them to disrupt our lifestyle," Gordon Brown said in his address to his fellow citizens. In order to monitor financial activities as well as the movement and contacts of terrorists, he suggested making a "world-wide list" of people suspected of sabotage activities. The new prime minister made it clear that he will make every effort to protect the residents of Britain and, for the time being, people believe him. Moreover, we can even say that the failed terrorists helped the new prime minister become more popular. According to the latest opinion polls, the Labour Party is more popular than the Conservatives. Brown's personal rating skyrocketed by 14 points - 77 per cent of respondents described him as a strong leader, whereas only 43 per cent regard Conservative leader David Cameron as a strong politician. Also, 37 per cent regard the ruling party as strong and only 34 per cent - their opponents. More than one year ago, the Labour Party was supported by 34 per cent of respondents and the Conservatives by 36 per cent. Now the main aim for Brown and his team is to strengthen this support.
Problems of the "British lion"
No-one doubts that the new head of the Cabinet of Ministers will have to take many important and fateful decisions in his post. Present-day Britain, despite its apparent stability, is a country with many problems. For example, a number of experts think one is relations between the United Kingdom and the Muslim world. Britain has one of the largest Muslim communities in Europe, and the British government has to take account of its existence. But it is not clear yet what will happen to public opinion there. After the London terrorist attacks of 7 July 2007, there were attacks on Muslims. This time, once again, everyone paid attention to the nationality of the terrorist doctors. It is notable that the attempt to carry out explosions in British cities was made after Queen Elisabeth II granted a knighthood to the controversial writer Salman Rushdie, the author of the Satanic Verses, which has been condemned in Islamic countries for many years.
We should not forget that ideas of regional separatism are quite active in Britain. It is no accident that, trying to strengthen the morale and patriotism of his citizens, Gordon Brown cancelled the rule according to which government agencies were allowed to raise the flag of the United Kingdom on only 18 days a year - on especially important holidays, the British media reports. "We had a very strange rule for many years. We got rid of this rule, and now public organizations themselves will decide when to raise the flag," Brown said, hoping that the Union Jack will help unite the British people who, according to polls conducted by the authorities, more and more often refer to themselves not as British, but as English, Welsh, Scottish or Irish. London has been especially concerned about Scottish separatism of late. The leader of the Scottish National Party (SNP), Alex Salmond, who won the local elections recently, has promised to hold a referendum on Scotland's state independence in 2010, although within the British Commonwealth. In any case, many experts are inclined to think that things are unlikely to get to that point. Brown himself, who is also Scottish, promised that Britain will never turn into a second Balkans.
Share with parliament
The new prime minister thinks that "the restoration of trust in British democracy" is an important priority for the government. During his first address to the lower chamber of the British Parliament, he proposed that deputies carry out constitutional reforms in the country in order to strengthen democracy and increase the population's trust in government institutions. For example, Brown suggested discussing in society the issue of adopting a law on rights and the constitution. The thing is that Britain, as we know, does not have a constitution, but only constitutional laws (a combination of laws and legal precedents).
The reforms proposed by Brown are aimed at limiting the role of executive power. The new prime minister is sure that the right to declare war on behalf of Britain, as well as to dissolve or recall parliament during holidays in case of emergencies should be handed over from the prime minister to parliament. Actually, it is the monarch who officially declares war, but this decision is within the authority of the Cabinet of Ministers. Brown is also going to give up and restrict the prime minister's influence on such issues as the ratification of international agreements and the appointment of this or that person to key public positions. On the whole, the authority of Britain's executive may be reduced in 12 areas. Brown's proposals also stipulate that the government should give up its right to identify the framework of parliamentary control over the work of the special services, to outline the personnel policy in the process of selecting candidates for the post of bishops in the Church of England and judges, to regulate spheres of state service, the issue of passports and pardoning. What is more, this is far from being the final extent of constitutional reform, since these issues will be widely discussed by the public.
No special changes
As for foreign policy, Gordon Brown is sure that it is necessary to reform such post-war international organizations as the UN, World Bank, IMF, G8, EU and NATO. They say that the new head of the British cabinet admires America, which is why we have no doubt that strategic partnership with the USA will remain on the front burner for London, as was the case before. Of course, this will apply to both military operations in Iraq and Afghanistan and a possible conflict with Iran. Without sliding into idealism about the future of the European Union, Britain will definitely remain one of the key countries in a "united Europe", especially after a recent EU summit reached a compromise regarding the simplified constitution of the organization. Experts also see eye-to-eye on there being no special changes in London's relations with former Soviet countries. For example, Britain has long-standing and firm relations with Azerbaijan which are backed up by long-term oil contracts. Moreover, it is necessary to bear in mind that it is the United States that sets the pace in Baku's relations with the West. And London usually follows Washington.