TEHRAN ÜZƏRİNDƏ QARA BULUDLAR
ABŞ kütləvi qırğın silahı əldə edəcəyindən narahat olduğu İranın beynəlxalq aləmdən siyasi və iqtisadi təcrid olunmasına yönəlmiş səylərini davam etdirir. "İran hökumətinin başı üzərini qara buludlar aldığı şübhə doğurmur. Lakin bunun səbəbkarı nə biz, nə də BMT Təhlükəsizlik Şurasıdır. Bunun səbəbkarı İranın özü və Tehranın fəaliyyətidir. İran bu fəaliyyətinə görə beynəlxalq maliyyə sistemi ilə yanaşı, beynəlxalq biznes ictimaiyyətinin də cavabını alacaq", - deyə iyulun ilk günlərində ABŞ xarici siyasət idarəsinin rəsmisi Şon Makkormak bildirib. Onun sözlərinə görə, ABŞ BMT Təhlükəsizlik Şurasındakı fəaliyyətilə yanaşı, müxtəlif beynəlxalq maliyyə institutları, həmçinin Avropa, Asiya və Yaponiyanın bankları ilə İrana qarşı fəaliyyətlərinə məhdudiyyət qoyulması istiqamətində uğurlu danışıqlar aparır: "Düşünürəm ki, İran Çin və Rusiya kimi ölkələrin BMT TŞ-də və Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin İdarəedicilər Şurasında ona qarşı çıxmasından pərt olub. Fikrimcə, Tehran özünü təcrid vəziyyətdə hiss edir və onun son illər və aylarda yürütdüyü siyasət davam edərsə, bu durum daha da dərinləşəcək".
Bununla yanaşı, Makkormak İrana qarşı güc tətbiqindən söhbət getmədiyini də bildirib. Diplomatın fikrincə, İranın daxili siyasəti, həmçinin nüvə proqramı və İraqda antihökumət qüvvələrinə dəstək verməsi haqda deyilənlər Mahmud Əhmədinejat rejiminin nüfuzuna "heç bir vəchlə xeyir gətirmir".
Qeyd edək ki, ABŞ-ın müttəfiqləri ilə İrana qarşı yeni sanksiyaların tətbiqi məsələsini müzakirə etdiyini bu ölkənin dövlət katibi Kondoliza Rays da iyulun 6-da telekanallardan birinə verdiyi müsahibədə təsdiqləyib. Hazırda BMT-nin qəbul etdiyi son iki qətnamə əsasında Tehrana qarşı sanksiyaların qüvvədə olduğunu da xatırladaq. Bu sənədlər İrana nüvə və raket texnologiyalarının satışını qadağan edir, həmçinin Tehrandan silah alınmasına da qadağa qoyur. Eyni zamanda, sənədlərdə BMT dünya ölkələrini İranın silahlandırılması istiqamətində Tehranla yeni müqavilələrin imzalanmasından çəkinməyə çağırır. Qurum dövlətlərə hər hansı iranlı məmuru qəbul edən zaman onun ölkənin nüvə proqramına aidiyyətinin olub-olmadığını müəyyənləşdirməyi tövsiyə edir.
Qeyd edək ki, Tehranın nüvə proqramını dayandırması üçün ona verilən 60 günlük müddət mayın 23-də başa çatsa da, qurum islam respublikasının BMT TŞ-nin tələblərinə məhəl qoymadığını, əksinə, nüvə yanacağının əldə edilməsi istiqamətində səylərini gücləndirdiyini edib (məsələn, Natanze nüvə mərkəzində sentrifuqaların sayı artırılıb). Bununla yanaşı, hələ ki BMT TŞ-yə yeni qətnamə layihələri daxil olmayıb.
İyulun 4-də isə İranın Ali Təhlükəsizlik Şurası sədrinin müavini Cavad Vaidi BMT TŞ-nin ünvanına təkliflə çıxış edib. Onun fikrincə, qurum İranın nüvə proqramı ilə əlaqədar Tehrana qarşı yeni sanksiyalar qəbul etməməlidir. "Əks halda, İranla MAQATE-nin əməkdaşlığına zərər gələcək", - deyə Vaidi qeyd edib. - "Biz bir daha bildiririk ki, ölkəmizin nüvə proqramı ilə əlaqədar məsələ BMT TŞ-də deyil, yalnız MAQATE çərçivəsində çözülə bilər".
ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Rays isə hesab edir ki, Tehrana qarşı tətbiq olunacaq yeni sanksiyalar İranın beynəlxalq maliyyə mənbələrinə çıxışını ciddi şəkildə məhdudlaşdıracaq. Vaşinqtonun yaranmış vəziyyətin diplomatik yolla həllinə üstünlük verdiyini deyən Rays, Tehranın nüvə planlarından imtina etməyəcəyi halda, ona qarşı hərbi müdaxiləni də istisna etməyib.
Hələlik isə proses hərbi müdaxilə səviyyəsinə çatmadığı üçün Vaşinqton digər vasitələrdən istifadəyə üstünlük verir ki, onların da effektivliyi kifayət qədər şübhə doğurur. İyunun sonlarında isə Amerikanın nüfuzlu "Nyusuik" jurnalının səhifələrində belə bir fikir yer alıb ki, ABŞ ilə İran arasında getdikcə sürətlənən gizli müharibə İraqda hərbi əməliyyatların ekskalasiyasının əsas səbəblərindən biridir. Jurnalın yazdığına görə, Tehranın İraqdakı şiə qruplaşmaların təchizatı ilə məşğul olan əsas dövlət strukturunu müəyyənləşdirib. Söhbət İran Silahlı Qüvvələrinin əsas bəndi sayılan İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusuna (İİKK) daxil olan son dərəcə məxfi "Departament 9000"dən gedir. Bu qurum İraqdakı şiə qruplaşmaları ilə İİKK arasında əlaqələndirici rolunu oynayır. Hətta o da bildirilir ki, bu hərbiləşdirilmiş bölmə amerikalıların İraqda daha da çətinə düşməsi üçün bu ölkədəki sünni müqavimətçilərə də yardım edir. Eyni zamanda ABŞ prezidenti Corc Buşun ölkənin xüsusi xidmət orqanlarına İran rejiminin devrilməsi yox, ona müəyyən hücumlar edilməsi üçün icazə verilməsini nəzərdə tutan gizli sərəncamı da xatırladılır. Artıq məlum olduğu kimi, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (MKİ) planı özündə təbliğat aparılması, KİV-də neqativ məqalələrin nəşri, həmçinin İran valyutası ilə manipulyasiyaları nəzərdə tutur.
Bu məqamda bəzi müşahidəçilərin fikirləri maraqlıdır. Onlar hesab edirlər ki, dünyanın aparıcı dövlətləri səylərini birləşdirərək yalnız İranın nüvə proqramı ilə bağlı yaranan böhranı aradan qaldırmağa deyil, həm də öz geosiyasi hədəflərinə nail olmağa çalışırlar. Vaşinqtonun Çexiya və Polşada raketdən müdafiə sistemləri yerləşdirmək planının əvəzinə Rusiyanın ona Qəbələ RLS-dən birgə istifadəni təklif etməsinə Amerika rəhbərliyinin hansı cavabı verəcəyi də dünya ictimaiyyəti tərəfindən maraqla gözlənilirdi. Vaşinqton əmindir ki, Çexiya və Polşada raket əleyhinə müdafiə sisteminin qurulması Avropanı İranın aqressiyasından qoruyacaq. Moskva isə öz növbəsində hesab edir ki, İran təhlükəsi həddindən artıq şişirdilir və Vaşinqton bundan Rusiyanın sərhədlərinə mümkün qədər yaxınlaşmaq üçün bəhanə kimi istifadə edir. Rusiya lideri Vladimir Putin Men ştatında amerikalı həmkarı Corc Buşla keçirdiyi görüşdə, hətta ona Qəbələ RLS-lə yanaşı Rusiyanın cənubunda tikilməkdə olan stansiyadan da birgə istifadəni təklif edib. Lakin Ağ ev yenə də Çexiya və Polşada sözügedən sistemlərin yerləşdirilməsi planından imtina etməmək qərarına gəlib. Bu isə o deməkdir ki, Rusiya-ABŞ münasibətlərində gər-ginlik artmaqda davam edəcək ki, bunun da İran problemində özünü büruzə verəcəyinə şübhə yoxdur. Belə ki, Moskva ilə Vaşinqtonun mövqelərinin üst-üstə düşməməsi Tehranın marağındadır.
İran lideri Mahmud Əhmədinejat isə möhkəm arxayınlık nümayiş etdirməkdədir. Məsələn, iyulun əvvəlində o, İranın ilk ingilisdilli telekanalı olan "Press TV"nin açılışında çıxış edib. Qeyd edək ki, bu telekanalın yayıma başlamasında məqsədin dünyaya "həqiqətlər"in çatdırılması, bütün dünya müsəlmanlarının müstəqilliyi uğrunda mübarizə, həmçinin Qərbin təsir imkanlarına müqavimət göstərilməsi olduğu bildirilir.
Amma dünyanın informasiya agentliklərinin məlumatı göstərir ki, Əhmədinejatın üzərində düşünməli olduğu məsələlər var. Belə ki, neft ehtiyatlarına görə dünyada Səudiyyə Ərəbistanının ardından ikinci yeri tutan İranda iyunun sonlarında ciddi benzin böhranı yaşanıb. Ölkə ərazisində avtomobil yanacağının kart vasitəsilə satışına qərar verilməsi əhali arasında narazılığa səbəb olub. Hökumət bir şəxsə ay ərzində maksimum 100 litr benzin satılmasına qərar verib ki, nəticədə şəxsi avtomobilləri olan iranlıların əsəbləri tarıma çəkilib. Hökumətin yeni qərarını telekanallarla ictimaiyyətə açıqlamasından dərhal sonra benzindoldurma məntəqələri qarşısında nəhəng növbələr yaranıb. Belə ki, adi iranlıların benzin ehtiyatı toplaması üçün cəmi üç saat vaxtı var idi. Nəticədə 12 benzindoldurma məntəqəsi tamamilə yandırılıb və daş-qalaq edilib. Yüzlərlə avtomobilçinin birləşdiyi qrup isə Energetika Nazirliyinin binasına daxil olmağa cəhd göstərsə də, polis onların qarşısını alıb.
Maraqlıdır ki, rəsmi şəxslər çaxnaşmanın "destruktiv qüvvələr" tərəfindən yaradıldığını bildiriblər.
Qeyd edək ki, İranda neft emalı sənayesi zəif inkişaf edib və benzinin 40%-i əsasən Fars körfəzindəki qonşu ölkələrdən - Küveyt və Səudiyyə Ərəbistanından gətirilir. 2005-ci ildə Tehran benzin və dizel yanacağının alışına 4 milyard dollar xərcləyib. Bununla yanaşı, ölkə daxilində benzinin qiyməti subsidləşdirilir və bu yanacağın ən keyfiyyətli növünün qiyməti cəmi 11 sentdir. Bunun nəticəsində isə ölkədə qaçaqmalçılıq geniş vüsət alıb və yanacaq satılmaq üçün qonşu ölkələrə daşınır.
Lakin İrandan gələnlərin sözlərinə görə, bu, ölkənin daxili problemlərindən yalnız biridir və şübhəsiz ki, Vaşinqton bu vəziyyətin daha da gərginləşməsi üçün bütün gücü ilə səylərini davam etdirəcək.
Beləliklə, İranın nüvə proqramı ətrafında vəziyyətin sakit olması haqda təsəvvür yanlışdır. Əslində, dinamik şəkildə inkişaf edən situasiya artıq öz məntiqi sonluğuna yaxınlaşır.

США собираются посадить Иран на карантин?
США продолжают делать все возможное для международной политической и экономической изоляции Ирана, который по-прежнему подозревается мировым сообществом в намерении создать оружие массового поражения.
"Очевидно, что над правительством Ирана сгущаются тучи; не мы и не Совет Безопасности ООН являемся причиной этого, а их собственные действия. Тегеран должен ждать последствий как со стороны международной финансовой системы, так и международного бизнес-сообщества", - заявил в первых числах июля официальный представитель американского внешнеполитического ведомства Шон Маккормак. По его словам, Вашингтон помимо работы в СБ ООН также ведет успешные двусторонние переговоры с рядом международных финансовых институтов, европейскими, азиатскими и японскими банками о введении ограничений в отношении Ирана.
"Полагаю, что Иран был шокирован тем, что такие страны, как Китай и Россия, проголосовали против него в СБ и в совете управляющих Международного агентства по атомной энергии. Иран, я думаю, чувствует себя изолированным, и эта изоляция будет усугубляться, если будет продолжена та же политика, которой придерживался Тегеран в последние месяцы и годы", - уточнил дипломат, попутно особо подчеркнув, что речь не идет о силовых методах воздействия на иранский режим. Маккормак также добавил, что все касающееся ядерной программы и внутренней политики ИРИ, а также сообщения о предполагаемой поддержке Тегераном антиправительственных сил в Ираке "никоим образом не помогают репутации" режима Махмуда Ахмадинежада.
О том, что США обсуждают с союзниками новые возможные санкции против Ирана, сообщила в телевизионном интервью 6 июля и госсекретарь США Кондолиза Райс.
Напомним, что в данный момент против Ирана действует режим санкций, утвержденный последними двумя резолюциями ООН. Это означает полный запрет на поставку ядерных и ракетных компонентов и технологий, эмбарго на покупку оружия у Тегерана. Также действует рекомендация воздержаться от новых контрактов, связанных с вооружением самого Ирана. Кроме того, СБ ООН призвал государства проявлять бдительность при въезде на их территории иранских чиновников, причастных к ядерным проектам. В то же время хотя отведенные Ирану 60 дней истекли еще 23 мая и МАГАТЭ сообщило, что Тегеран вопреки предписанию СБ ООН активизировал работы по обогащению ядерного топлива (например, увеличил количество центрифуг в ядерном центре в Натанзе), в Совет Безопасности пока не поступало новых проектов резолюции. Кроме того, 4 июля заместитель секретаря Высшего совета национальной безопасности Ирана Джавад Ваиди выступил с предостережением в адрес СБ ООН. По словам чиновника, Совбезу не стоит принимать новую резолюцию о санкциях в связи с ядерной проблемой Ирана. В противном случае будет нарушено сотрудничество между Ираном и МАГАТЭ. Иран по-прежнему уверен, что его ядерная проблема может быть разрешена только в рамках МАГАТЭ, а не СБ ООН.
Между тем, по словам Райс, новые санкции должны серьезно затруднить доступ Тегерана к международным финансовым источникам. Отметив, что Вашингтон поддерживает дипломатический путь решения данной проблемы, госсекретарь не исключила и возможности военной акции против Тегерана, если тот не откажется от своих ядерных планов.
Пока до этого не дошло, и Вашингтон пытается использовать все остальные средства давления, эффективность которых, тем не менее, все же вызывает споры. В частности, в конце июня на страницах авторитетного американского журнала "Ньюсуик" появилось предположение, что набирающая обороты тайная война между США и Ираном, вероятно, является одной из причин эскалации боевых действий в Ираке. Издание сообщает, что американская разведка идентифицировала главное ведомство, стоящее за усилиями Тегерана обеспечить снабжение групп шиитских повстанцев в Ираке. Им является сверхсекретный "Департамент 9000", входящий в иранский Корпус стражей исламской революции (КСИР) - элитное звено ВС Ирана. В частности, он действует в качестве связующего звена между повстанцами и КСИР, обеспечивая руководство и поддержку. Также утверждается, что в последнее время это милитаризованное подразделение начало оказывать помощь даже суннитским группам повстанцев, чтобы американцы завязли в Ираке. В то же время напоминается и о недавно подписанном секретном распоряжении Буша, которое разрешает спецслужбам использовать тайные методы для нападок, но не свержения теократического иранского режима. Как ранее сообщалось, план ЦРУ включает в себя различные пропагандистские передачи, публикацию негативных статей в СМИ, а также манипуляции иранской валютой.
Примечательно, что, по мнению ряда экспертов, мировые державы пытаются не только разрешить кризис вокруг иранской ядерной программы, но и использовать его для достижения своих геополитических целей. Весь мир с интересом наблюдал за тем, какой ответ США дадут России, предложившей Белому дому совместное использование находящейся в Азербайджане Габалинской РЛС взамен размещения системы американской ПРО в Польше и Чехии. Вашингтон уверен, что ракетный щит в этих странах поможет уберечь Европу от возможной агрессии Ирана. В свою очередь Москва считает, что иранская угроза слишком преувеличивается и используется только в качестве предлога для того, чтобы как можно ближе подобраться к России. Во время встречи с президентом США Джорджем Бушем в штате Мэн президент РФ Владимир Путин к Габалинской РЛС также предложил подключить и строящуюся РЛС на юге России. Однако Белый дом все же решил не отказываться от размещения элементов ПРО в Польше и Чехии. А это значит, что напряженность в американо-российских отношениях, скорее всего, будет нарастать, и это непременно отразится на иранской проблеме. Чем менее согласована позиция Вашингтона и Москвы, тем выгоднее Тегерану.
В свою очередь Махмуд Ахмадинежад продолжает демонстрировать стоическое спокойствие. Например, в начале июля он выступил в ходе вещания первого иранского англоязычного канала Press TV. Объявлено, что целью канала являются донесение до мира достоверной информации, борьба за свободу мусульман всего мира и противостояние западному влиянию.
Однако, как показали сообщения мировых информагентств, Амадинежаду явно есть над чем задуматься. В конце июня в ИРИ, стране, которая обладает вторыми по величине после Саудовской Аравии запасами нефти в мире, разразился острый бензиновый кризис. Автомобильное топливо там стали продавать только по карточкам, что вполне ожидаемо привело к общественному возмущению. Владельцы частных машин в Иране проявили крайнее недовольство тем, что государством была введена квота не более 100 литров бензина в месяц. После того как новость была передана по национальному телевидению, возле заправочных станций выстроились огромные очереди. На то, чтобы запастись горючим впрок, у рядовых иранцев было всего лишь три часа. В результате 12 заправочных станций были полностью сожжены и забросаны камнями. Группа из нескольких сотен автомобилистов попыталась проехать к зданию Министерства энергетики, но полиция заблокировала им дорогу. Официальные власти заявили, что волнения организовали "деструктивные элементы". Что этим "деструктивным элементам" может не понравиться в следующий раз и что они натворят тогда, можно только догадываться.
Что же касается бензинового кризиса, то сегодня ИРИ, где нефтеперерабатывающая промышленность развита сравнительно слабо, более 40% бензина завозит из-за рубежа, в основном из соседних стран Персидского залива - Кувейта и Саудовской Аравии. В 2005 году Тегеран потратил на покупку дизельного топлива и бензина $4 млрд. При этом внутри страны цены на бензин субсидируются, и литр самого качественного горючего стоит всего лишь 11 центов. В результате в Иране начала процветать контрабанда - топливо вывозилось для продажи в соседние страны. И, судя по свидетельствам приезжающих из ИРИ людей, это только одна из значительных внутренних проблем Тегерана. При этом можно не сомневаться, что Вашингтон приложит все усилия для того, чтобы их усугубить.
Таким образом, кажущееся затишье вокруг иранской ядерной программы только кажется таковым. На самом деле ситуация развивается более чем динамично и, безусловно, движется к развязке.