NİŞANLANMIŞ KARTLAR PAYLANIB
İyulun 1-2-də ABŞ və Rusiya prezidentlərinin Amerika liderinin Kennebankport şəhərciyindəki ailə evində ikitərəfli problemlər, həmçinin Çexiya və Polşada raketdən müdafiə sistemlərinin (RMS) yerləşdirilməsi məsələsinə dair apardıqları danışıqların uğurla başa çatacağına ümid etmək olardımı?
Cəsarətli olsa da, münasib deyil
Hələlik yalnız tərəflərin ümumi dil tapmaq cəhdlərini davam etdirməsini uğur adlandırmaq olar. Lakin əvvəlcədən məlum idi ki, nə ABŞ iki Şərqi Avropa ölkəsində radar və raket sistemi yerləşdirməkdən imtina edəcək, nə də Rusiya bununla barışacaq.
Bir sözlə, Kennebankportdakı görüşü həm rusiyalı, həm də amerikalı diplomatlar haqlı olaraq "lobster siyasəti" adlandırıblar (bu "epitet" üçün əsas kimi, Buşun V.Putini qonaq etdiyi yeməyin adı götürülüb).
Buşla Putinin baxışları nə demokratiya, nə raketdən müdafiə məsələlərində, nə NATO-nun Rusiyanın keçmiş əlaltılarının hesabına genişləndirilməsi, nə də Kosovoya müstəqillik verilməsi məsələlərində üst-üstə düşür. Bununla yanaşı, hər iki dövlət başçısı İranın nüvə iddialarını məhdudlaşdırmağa çalışsa da, Tehrana təzyiqlərin səviyyəsi, həmçinin İranın raketlərinin yarada biləcəyi təhlükə haqda da fikirlər haçalanır.
Buna baxmayaraq, hələ "Böyük səkkizlik" ölkələrinin Almaniyada keçirilən sammiti zamanı ABŞ-ın Çexiya və Polşada RMS yerləşdirmək planından imtina edəcəyi halda, Azərbaycandakı Qəbələ RLS-dən birgə istifadə təklifi ilə çıxış edən Putin bu təklifinin Vaşinqton tərəfindən qəbul ediləcəyinə inanmasa da, daha da qabağa getməyə qərar verib. İctimaiyyətdə "əməkdaşlığın səmimi tərəfdarı" imicini yaratmaq məqsədi güdən Kreml sahibi lazım gələcəyi halda Qəbələ RLS-in təchizatının yeniləşdirilə biləcəyini də açıqlayıb. Kremlin təklifləri bununla da bitməyib. "Bu da kifayət etmirsə, biz Rusiyanın cənubunda tikilməkdə olan stansiyanı da bu sistemə qoşa bilərik", - deyə Vladimir Putin bildirib. Qeyd edək ki, söhbət Armavir yaxınlığındakı stansiyadan gedir. Belə ki, orada "Voronej" RLS-yə oxşar stansiya inşa olunur. Rusiyalı ekspertlərin sözlərinə görə, bu stansiya kifayət qədər sürətlə qurula bilər. Onun fəaliyyət radiusu isə 6000 kilometrə qədərdir.
Bundan başqa, Putin Buşa "Rusiya Şurası-NATO meydançasından istifadə etməklə" RMS haqda müzakirələrin intensivləşdirilməsini də təklif edib. Bu isə məsələni ikitərəfli müzakirələrdən çoxtərəfli dialoqa çıxartmaq deməkdir.
Təbii ki, burada da özünəməxsus məntiq var: Kreml yaxşı anlayır ki, ABŞ-ın Avropada strateji hərbi mövcudluğunun gücləndirilməsi "Köhnə Dünya"nın bir sıra nüfuzlu dövlətlərinə xoş gəlməyəcək. Yeni formata keçilməsi hansısa formada prosesin hansısa dərəcədə ləngidilməsinə cəhddir. Belə ki, məsələnin çoxtərəfli şəkildə müzakirəsinə qatılacaq ölkələrin bir çoxunun RMS ilə bağlı mövqeyi Rusiyanın mövqeyi ilə üst-üstə düşməsə də, hər halda ABŞ-la da eyniyyət təşkil etmir.
Putin Rusiyanın cənubunda tikilməkdə olan stansiyadan birgə istifadə təklifi ilə yanaşı, Moskvada RMS çərçivəsində iş üzrə informasiya mübadiləsi mərkəzinin yaradılmasının vacibliyini də qeyd edib: "Analitik mərkəzi Avropa ölkələrindən birində, məsələn, Brüsseldə də yaratmaq olardı. Bu, real vaxtda işləyəcək qapalı sistem olacaq".
Ağ ev sahibinin səsləndirilən təkliflərə münasibətinə gəlincə, Buş onları "cəsarətli, maraqlı və yeni fikirlər" adlandırıb və təkliflərin üzərində işlənilməsinin vacibliyini bildirib. Amerika prezidentinin fikrincə, Rusiya RMS-lə bağlı yeni təşəbbüslər irəli sürüb ki, bu fikirlər Vaşinqtona "innovasion, səmimi və strateji təkliflər" təsiri bağışlayır. Bununla yanaşı, Vaşinqton hesab edir ki, "Çexiya və Polşa RMS-nin ayrılmaz hissəsi olmalıdır".
İran problemi və s.
Təbii ki, Putin ilə Buş İran problemini də müzakirə ediblər və sonradan qeyd olunduğu kimi, bu problem ətrafında müzakirələrə "xeyli vaxt sərf olunub". Prezidentlər bəyan ediblər ki, sözügedən böhranın aradan qaldırılması üzərində birgə işləyəcəklər. Corc Buş İranın "texniki innovasiyalar və nüvə silahı əldə edə bilmə imkanlarından" narahat olduğunu bildirib və Putinin də "bu narahatlığı bölüşdüyünü" söyləyib: "Nə vaxt ki ABŞ ilə Rusiya eyni dildə danışırlar, bu, effekt verir. Bu səbəbdən də mən Rusiyaya BMT-də İranla bağlı nümayiş etdirdiyi mövqeyə görə minnətdarlığımı bildirirəm. Fikrimcə, biz birgə işləməli və İrana siqnal göndərməli olduğumuzu etiraf etməliyik". Buş əlavə edib ki, ABŞ İran xalqına yox, onun müəyyən problemləri olan rəhbərliyinə qarşıdır.
Putin isə həmkarının bu çıxışına cavab olaraq Moskvanın bundan sonra da BMT Təhlükəsizlik Şurasında ABŞ-la dil tapacağına söz verib.
Yeri gəlmişkən, xatırladaq ki, Vaşinqton Tehranın nüvə proqramını dayandırmadığı üçün ona qarşı yeni sanksiyaların tətbiqi təklifi ilə çıxış edib və artıq BMT TŞ-nin üzvləri məsələnin müzakirəsinə başlayıb. Rusiya lideri qeyd edib ki, son dövrlərdə İran MAQATE ilə əməkdaşlıq istiqamətində müəyyən addımlar atıb, Avropa İttifaqının bu problemin həllinə fəal şəkildə qoşulması isə daha böyük müsbət nəticələrə gətirib çıxara bilər.
İki ölkə prezidentinin qarşılıqlı marağına səbəb olan digər məsələlərə gəlincə, onlar da elə olduğu kimi qaldılar. Dövlət başçıları Kosovo münaqişəsi ilə bağlı yekdil fikrə gələ bilməyərək hər biri öz fikrində qalıb.
Rusiyada demokratiya (və ya qeyri-demokratiya) prosesləri haqda da hər hansı razılığa gəlmək mümkün olmayıb. Putin ölkəsinin bu məsələdə "kiminsə ona tərbiyə verməsi ilə" barışmayacağını bəyan edib.
Son "akkord"
İyulun 7-də, yəni ABŞ və Rusiya prezidentlərinin görüşündən cəmi bir həftə sonra Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Kondoliza Rays verdiyi bəyanatla Avropada RMS yerləşdirilməsi ilə bağlı məsələyə sanki birdəfəlik son qoyub. "ABŞ Rusiyanın RMS ilə bağlı təklifləri ilə razı deyil və Çexiya ilə Polşada sistemlərin yaradılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcək", - deyə Rays bildirib. - "Rusiya bir müddət bizim RMS ilə bağlı həyata keçirmək istədiyimiz planlarımıza "yox, yox, yox" dedikdən sonra, indi öz təklifləri ilə çıxış etməyə başlayıb. İndi isə biz bu təşəbbüslərlə razı deyilik və hesab edirik, Çexiya və Polşa ilə əlaqədar planlarımız reallaşdırılmalıdır. Lakin bir məqamla razıyıq ki, bu, Rusiya-ABŞ əməkdaşlığının böyük irəliləyişə nail ola biləcəyi sahədir".
Dövlət katibi RMS sahəsində əməkdaşlıq məsələsinin iki ölkə prezidentinin bir neçə gün əvvəl Kennebankportda keçirilən görüşündə müzakirə olunduğunu xatırladıb. "Bizim Rusiya ilə fikir ayrılıqlarımız var. Lakin dövlət başçılarının son görüşündə əməkdaşlıq üçün potensial sahələri nəzərdən keçirə bilmişik. İran və Şimali Koreya kimi ölkələrin yaratdığı raket təhlükəsi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb və Rusiya tərəfi bununla əlaqədar bir sıra təkliflərlə çıxış edib", - deyə Rays qeyd edib. Onun sözlərinə görə, indi ABŞ və Rusiya "gələcəkdə böyük radiuslu raket təhlükəsinin qarşısının alınması üçün regional arxitekturanı nəzərdən keçirəcək".
Payızda həm özünün, həm də ABŞ-ın müdafiə naziri Robert Geytsin rusiyalı həmkarları ilə görüş keçirəcəyini deyən dövlət katibi irəliləyişə nail olunması yollarının nəzərdən keçiriləcəyini söyləyib.
Amma irəliləyişin nədən ibarət olacağını söyləmək çətindir. Çünki ABŞ-ın mövqeyindən geri çəkilməyəcəyi, Rusiyanın təkliflərinin isə sadəcə siyasi xal qazanmaq hesabına səsləndiriən qeyri-səmimi təkliflər olduğu aydındır. Kremldəki mənbənin də etiraf etdiyi kimi, Rusiyanın planları yalnız o zaman reallaşa bilər ki, ABŞ RMS-lə bağlı mövqeyindən geri çəkilsin. "Moskvanın təklif etdiyi əməkdaşlıq Birləşmiş Ştatların kosmosda da raket yerləşdirməkdən imtina etməsini nəzərdə tutur", - deyə mənbə vurğulayıb.
Bunun ardınca isə amerikalıların imtinasının nəyə gətirib çıxara biləcəyinə işarə edilir: "Rusiyanın təkliflərinin reallaşdırılması onun sərhədləri yaxınlığında raket sistemlərinin yerləşdirilməsi zərurətini aradan qaldırır. Belə olduqda, təbii ki, Rusiya raketlərinin Mərkəzi Avropaya tərəf tuşlanmasına da ehtiyac qalmır".
Beləliklə, bu məsələdə qarşıdurmanın yalnız "irəlilədiyi" göz önündədir.
Bu məqamda bu sətirlərin müəllfinin jurnalın bundan əvvəlki sayında yazdığı bir aspektin də vacibliyinə şübhə yoxdur: amerikalıların Qəbələ RLS-də mövcudluğunun mümkünlüyü hələ Rusiya prezidentinin Xayliqendammdakı bəyanatından əvvəl, Azərbaycana ABŞ hərbçilərindən ibarət nümayəndə heyətinin növbəti səfəri zamanı gündəmə gəlmişdi. Daha sonra Rusiyanın sabiq müdafiə naziri, hazırki baş nazirin birinci müavini Sergey İvanovun Azərbaycanın Qəbələ RLS-ə görə icarə haqqını ikiqat artıra biləcəyi haqda bəyanatından sonra Rusiyanın Armavirdə stansiya tikintisinə başlaması haqda açıqlaması (2006-cı ildə) da unudulmayıb.
Beləliklə, aydın olur ki, Rusiya Qəbələ RLS-dən 2012-ci ilədək istifadə edəcək. Çox güman ki, bundan sonra orada rusları amerikalılar əvəzləyəcək. Bu halda aydın olur ki, Rusiyanın Qəbələ RLS-lə bağlı təklifi artıq Moskvaya məxsus olmayan obyektin ABŞ-a satılmasına cəhddir və Kremlin mövqeyi və istəyindən asılı olmayaraq, Vaşinqton bu stansiyadan onsuz da istifadə edəcək.
Məşhur rusiyalı diplomat Ruslan Saidov hesab edir ki, Kremlin Kalininqrad vilayətində qanadlı raketlərə məxsus taktiki raket kompleksləri yerləşdirə biləcəyi haqda bəyanatı ciddi fəsadlar törədə bilər. Bu komplekslərin Polşa və Baltikyanı ölkələrdən başqa kimə təhlükə yaradacağı aydın deyil. Uzaqbaşı, perspektivdə bu sıraya Almaniya da əlavə oluna bilər, ABŞ-dan isə, ümumiyyətlə, söhbət belə getmir. Amerika bu bəhanədən istifadə edərək öz raketlərini NATO-nun yeni və gələcək üzvlərinin - Baltikyanı ölkələrin, həmçinin Polşa, Ukrayna və Gürcüstanın ərazisində yerləşdirə bilər: "Kremlin son nəticədə nail olacağı tək durum budur. Bu gün amerikalılara İrana qarşı əməkdaşlıq təklif etmək, sabah isə küsərək Vaşinqtonun ünvanına, onsuz da heç kəsin ciddi qəbul etmədiyi, ittihamlar səsləndirmək olmaz".
Günah seçkilərdədir
Jurnalımızda Rusiya ilə ABŞ arasında yaşanan hazırkı qarşıdurmanın hər iki tərəfi qane etdiyi artıq qeyd olunub. Ötən nömrədə yer alan fikirləri təkrarlamamaq üçün Rusiya prezidentinin xarici siyasət məsələləri üzrə köməkçisi Sergey Prixodkonun elə Kennebankportda səsləndirdiyi fikirləri xatırlatmaq kifayətdir: "Seçkiqabağı mərhələdə hər iki tərəfin siyasətçiləri üçün ABŞ-Rusiya münasibətləri siyasi kampaniyanın tərkib hissəsinə çevrilir. Rusiyada parlament və prezident seçkisi ərəfəsində Antiamerika ritorikası daha güclüdür. Real problemlər isə yalnız seçkidən sonra həll olunacaq".
ABŞ-da da təxminən eyni vəziyyətdir. Gələn il bu ölkədə də prezident seçkisi keçiriləcək. Odur ki həm demokratlar, həm də Buşun siyasəti üzündən reytinqini xeyli itirmiş respublikaçılar üçün ölkədaxili siyasi mübarizədə beynəlxalq terrorizmlə mübarizə və dünyada demokratiyanın müdafiəçisi imici olduqca böyük önəm daşıyır.
Vladimir Putinin həmkarı ilə son müzakirələr haqda ümumi fikirləri də uğursuz və çoxmənalı təsir bağışlayıb: "Kartlar paylanıb, oyuna başlamaq olar. Çox istərdim ki, biz eyni oyunu oynayaq".
Burada iki "əmma" var: birincisi, Rusiya liderinə eyni oyunda təkbaşına rəqibə (Vaşinqtona) qarşı yox, əksinə, ABŞ-la "cütlükdə" "oynamaq" daha məqsədəuyğun olar. Bəlkə, Kreml sahibi təsadüfən ağzından söz qaçırıb? Bəlkə də təsadüfi deyil... İkincisi, hazırki siyasi "kart paylanışı"nda təmiz oyun gözləmək ağlabatan deyil. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, hər iki liderin əlində nişanlanmış kartlar var...

MARKED CARDS HAVE BEEN DEALT
Was there hope that the discussions on bilateral problems, including the deployment of missile defence systems in the Czech Republic and Poland, held between the US and Russian presidents at the American leader's family estate in Kennebunkport on 1-2 July, would end in success?
It is courageous, but not for us
The only good news is that the sides are still trying to find points of contact. Although it was clear from the very beginning that the USA would not give up on the placing of radar and missiles in these two Eastern European states. Nor would Russia pretend that it has gone along with it. In a word, what happened in Kennebunkport was quite rightly described by American and Russian diplomats as "lobster politics", referring to the food that the two generations of the Bush family offered Vladimir Putin at their Walker's Point estate.
Push and Putin have different views on democracy, the missile defence system, the expansion of NATO at the expense of Russia's former satellites, as well as the independence of Kosovo. Both presidents are trying to curb Iran's nuclear ambitions, but they have different views as to how tough they can be with Tehran and have different opinions on the extent of the Iranian missile threat.
Nevertheless, realizing that the Americans would not give up on the Czech Republic and Poland in return for the missile interception system (the Qabala radar station Daryal) in Azerbaijan, which Putin kindly offered to share with the Americans at the G8 summit in Heiligendamm, the Russian president went even further. In order to increase the effect of "his sincere aspiration to cooperation, not to confrontation" within the international community, he suggested re-equipping the Qabala radar station if necessary. However, the Kremlin's initiatives did not end here. "If this is not enough, we will include in this system the early warning stations being built in southern Russia," Putin said, referring to the anti-missile station near Armavir. A Voronezh radar station is being built there. According to Russian experts, this is a station of rapid response, i.e. it can be deployed quite quickly. Its range of operation is up to 6,000km.
Moreover, Putin offered to expand the framework of consultations on the missile defence system, "using the Russia-NATO Council for this purpose". In fact, this means that the discussion of the problem would move from a bilateral to a multilateral level. There is logic in this: the Kremlin understands very well that many influential European states do not like the strengthening of the US military presence in Europe. The switch to a new format is an attempt to put a brake on the development of the process, involving it in multilateral discussions with countries with their own positions on the missile defence system - if it is not a pro-Russian position, then at least it does not coincide with the American position.
Along with the use of the early warning station being built in southern Russia, Putin noted the need to set up an information exchange centre in Moscow to work within the framework of the missile defence system. "An analytical centre could be set up in one of the European states, for example in Brussels. This could be a closed system that would be working in a real time regime," the Russian leader explained.
Bush described Putin's proposals as "a courageous, interesting and new idea" which "needs to be worked out". According to the US president, Russia has come up with new initiatives with regard to the missile defence system, which seem "innovative, sincere and strategic" to Washington. At the same time, the USA also stressed that "the Czech Republic and Poland should be an integral part of the missile defence system".
The Iranian problem and so on
Of course, Putin and Bush also discussed the Iranian problem, on which they "spent a lot of time", as they said afterwards. The presidents said that they will be working together to solve the crisis. The head of the White House stressed that he was "concerned about the possibility of Tehran creating technical innovations to create nuclear weapons" and supposed that Putin "shares these fears". "When Russia and the USA speak in the same language, this is effective, which is why I thank Russia for its position (on Iran) in the UN. We agree that we should work together and send a single signal to Iran," Bush said. He added that the USA is not against the Iranian people, but is against its leaders who have certain problems. In response, Putin thought that Russia and the USA would continue to find a common language on the Iranian problem in the UN Security Council in the future. We should remind you that members of the Security Council recently started discussing Washington's proposal to impose additional sanctions on Tehran for its refusal to freeze uranium enrichment. The Russian president also stressed that Iran has recently made some progress on cooperation with the IAEA and that the European Union's active involvement in solving this problem might yield even more positive results.
As for the remaining issues of mutual interest, they remained as they were, excuse me for tautology. The two leaders did not reach agreement on the Kosovo problem - each of them stuck to their own opinion. However, we can describe as some progress the fact that a document is being drawn up, which the US president's national security adviser Steven Headley said "will initiate TALKS (capitalized by the author) about mutual relations between our two countries on strategic nuclear forces after the START-1 Treaty expires in 2009".
Nor did they reach an agreement on democratic (or anti-democratic) developments in Russia. Putin himself described this best of all, saying that Russia will not tolerate "a mentoring tone" on this issue.
Finale
On 7 July, one week after the negotiations in Kennebunkport, US State Secretary Condoleezza Rice put another nail in the coffin, which pragmatic politicians had long expected, of hopes for an American refusal to deploy a third echelon of the missile defence system in Europe. "The USA does not agree with Russia's proposal on the missile defence system and intends to continue creating a positional area of the missile defence system in Poland and the Czech Republic," she said in an interview with CNBC.
"After the period of time during which the Russians kept saying 'no, no, no' to what we are going to do in the missile defence sphere, they have now decided to come up with some of their own ideas. Now we do not agree and we believe that we must go ahead with the Czech Republic and Poland. But we agree that this could be a sphere in which Russia-American cooperation could make a gigantic breakthrough," Rice said, explaining Washington's position.
The state secretary also said that the possibilities of US-Russian cooperation in the missile defence sphere were discussed by the two countries' presidents during their recent meeting in Kennebunkport. "We have disagreements with Russia, but at this meeting, we managed to identify potential spheres of cooperation. The problem of defence against missiles from countries like Iran and North Korea was widely discussed, and the Russians made a number of proposals," Rice said. She said that now the USA and Russia "will examine regional architecture to repel the threat of long-range missiles in the future". "Now Defence Secretary Gates and I will meet our Russian counterparts, Defence Minister Serdyukov and Foreign Minister Lavrov, in autumn to hold long negotiations on how we can move forward," the US state secretary added.
Where are they going to move forward to? It is clear that the Americans will not give in, while the Russian proposals are only an insincere (in terms of political reality) attempt to score political points. We should not forget that Russia's plans, as a source in the Kremlin said, can be implemented only if the Americans give up on their plans to create a third positional area of the national missile defence system. "The cooperation offered by Moscow should also take off the agenda the US plans to deploy a vanguard missile group in space," a member of the Russian delegation said in Kennebunkport.
Then came a clear hint at what the Americans' refusal might mean: "The Russian proposals, if they are implemented, will make it unnecessary to deploy missiles in the Kaliningrad Region and in other Russian regions close to Europe," the source said. So as we can see, confrontation on this issue will continue.
There is another aspect that seems important here. This writer considered it in the previous edition of the magazine. The issue of the US presence at the Qabala radar station was made public before the Russian president proposed it at Heiligendamm. This happened after a US military delegation visited Azerbaijan. We should add here the words of the former defence minister and now first deputy prime minister, Ivanov, that after Azerbaijan's proposal (made in 2006) to double the rent for the Daryal station in Qabala, Russia stepped up the construction of the radar station in Armavir. Thus, it is clear that the Russian lease of the Daryal radar station will probably end in 2012. Washington is more likely to replace Moscow. It is also clear that the proposal on the Qabala radar station was in fact an attempt to sell the Americans what actually does not belong to Russia any more and will probably be used by the USA anyway, regardless of Russia's opinion and desire.
The well-known Russian political expert, Ruslan Saidov, thinks that the Kremlin's statement about the deployment of tactical missile complexes with cruise missiles in the Kaliningrad Region might have serious consequences. It is not clear whom these complexes will threaten, apart from Poland and the Baltic states - perhaps Germany as well in the long-term, but not the USA. The Americans, in turn, will grab this pretext and, as a retaliatory measure, might deploy their own missiles on the territory of new and future members of NATO - the Baltic states, Poland, Ukraine and Georgia. "This is the only thing that the Kremlin will achieve in the end. We cannot offer the Americans the ecstasy of cooperation against Iran and then, offended by Washington, rap out ridiculous threats against it which no-one will take seriously," the political scientist declares.
Elections are to blame for everything
Our magazine has already said that the current confrontation between Russia and the USA is of benefit to both sides. To avoid listing again all the reasons which we mention in every edition, it is better to quote the words of the Russian president's foreign policy adviser, Sergey Prikhodko, in Kennebunkport: "In the run-up to elections, political forces in both countries are increasingly tempted to use Russian-American relations as small change in their campaigns. In the run-up to the Duma and presidential elections, anti-American rhetoric is gaining momentum in Russia. Real problems will be solved only after the elections."
The situation is approximately the same in the USA - presidential elections will be held there next year. For the Democrats, and especially for the Republicans who have lost most of their polls support because of Bush's policy, the demonstration of the nation's greatness and the strengthening of the image as fighters against international terrorism and for world democracy (for example, in the same Russia) is one of the main arguments in "the domestic political tug-of-war".
Vladimir Putin uttered a sinister and quite ambiguous phrase to draw a line under his latest negotiations with his American counterpart: "The cards have been dealt, and we can start playing. I very much hope that we are playing the same game." However, there are two "buts": first, it would have been more relevant if the Russian leader had spoken not about the same game which you can play as rivals, but about a game "in partnership" with the USA, which would have sounded more logical. Or maybe the Kremlin leader let it slip by accident. Or maybe it was no accident… And second, to all appearances, we should not expect fair play with these political "cards" and this explosive "pack", especially if we bear in mind that the US and Russian leaders are holding "marked" cards, as you may have noticed…