Azərbaycanın ÜTT-yə qəbulu ilə bağlı problemlərə yeniləri əlavə olunur
Ermənistanın xarici işlər naziri Vardan Oskanyanın Yerevanın Azərbaycanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatına (ÜTT) qəbuluna maneə yarada biləcəyi haqda bəyanatı təsadüfən Bakı ilə ÜTT ölkələri arasında aparılan ikitərəfli danışıqlarla eyni vaxta düşməyib. Ermənistanın Azərbaycanın quruma qəbuluna maneə yaratmamaq haqda öhdəliyi olduğundan, hələ ki hansı problemlərdən söhbət getdiyi məlum deyil. Lakin Azərbaycanla qurum arasında onsuz da gərgin keçən müzakirələrdə ermənilərin əlavə "başağrısı"na çevriləcəklərinə şübhə yoxdur.
Ermənistan öz "amplua"sında
Erməni nazir V.Oskanyan hesab edir ki, Azərbaycanın beynəlxalq təşkilatlarda Yerevan qarşısında qoyduğu məhdudiyyətlər qəbuledilməzdir və bu səbəbdən onun ölkəsi Azərbaycanın Ermənistanı blokada şəraitinə salmasını ÜTT-nin nəzərinə çatdıracaq. "Biz mütləq öz sözümüzü deyəcəyik. Beynəlxalq təşkilatlarda Azərbaycanın birtərəfli şəkildə Ermənistanla bağlı qoyduğu məhdudiyyətlər qəbuledilməzdir və düşünürəm ki, ÜTT mütləq bu məsələyə münasibət bildirməlidir", - deyə V.Oskanyan qeyd edib.
Bununla yanaşı, o, hələ 2003-cü ildə ölkəsinin ÜTT-yə qəbulu məsələsi gündəlikdə duran zaman Azərbaycanın tələbi və bir çox ölkələrin Bakıya verdiyi dəstək nəticəsində Yerevanın qurumun katibliyinə rəsmi məktubla müraciət etdiyini və Azərbaycanın ÜTT-yə qəbuluna maneə yaratmayacağına dair öhdəlik götürdüyünü "unudub". Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini, ölkənin ÜTT-yə qəbulu üzrə aparılan danışıqlardakı nümayəndə heyətinin rəhbəri Mahmud Məmmədquliyev isə onu erməni tərəfinə xatırladaraq, Yerevanın öhdəliklərə əməl etməsinin vacibliyini bildirib. Bununla yanaşı, M.Məmmədquliyev deyib ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həll edilməyənədək, hətta Azərbaycan ÜTT-yə üzv olsa belə, bu iki ölkə arasında hansısa ticarət əlaqələrindən söhbət gedə bilməz. Bu, ÜTT-nin prinsiplərinə də zidd deyil.
Lakin Azərbaycan tərəfi ermənilərin "vəd"inin qiymətini yaxşı bildiyi üçün onların Bakının ÜTT-yə qəbuluna problem yaratmaq üçün əllərindən gələni edəcəklərinə əmindir. Azərbaycanın ÜTT-yə Qəbuluna Hazırlıq üzrə Dövlət Komissiyasının məsul katibi Ədalət Muradov Ermənistanın qurumun Azərbaycan üzrə işçi qrupunun iclasında ilk dəfə 2006-cı il martın 30-da Cenevrədə keçirilən toplantıda iştirak etdiyini xatırladır: "Bundan sonra biz ÜTT ilə aqrar sektor üzrə çoxtərəfli danışıqlar aparmışıq ki, ermənilər orada da iştirak ediblər. Bu isə artıq Yerevanın üzərinə götürdüyü öhdəliyə əməl etmək fikrində olmadığını göstərirdi. Məsələ ondadır ki, Ermənistan istənilən vasitə ilə Azərbaycanla iqtisadi əlaqələr qurmağı çox arzulayır".
Ermənistanın Azərbaycanın ÜTT-yə qəbuluna mane olmaq istəyini nə dərəcədə reallaşdıra biləcəyinə gəlincə, A.Muradov artıq belə presedentin olduğunu xatırladıb. Söhbət Gürcüstan-Rusiya qarşıdurması nəticəsində Tbilisinin ikitərəfli danışıqların protokolunu geri götürməsindən gedir. Odur ki Ermənistan da analoji addım ataraq, öhdəliklərindən imtina edə bilər və Azərbaycan artıq indidən buna hazırlaşmalıdır.
Qeyri-proqressiv danışıqlar
Bununla yanaşı, artıq yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi, Azərbaycanın ÜTT-yə qəbulu ilə bağlı problemlər onsuz da kifayət qədərdir. Məsələn, Bakı kommunal xidmətlər sahəsinin subsidiyalaşdırılması hüququnu özündə saxlamağa çalışsa da, ÜTT hər bir sahəyə ayrılıqda baxılmasını istəyir. Belə ki, Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun xəttilə iş adamlarına verilən güzəştli kreditlər, Naxçıvana və Gəncəyə uçuşlara görə büdcədən ayrılan kompensasiya və kommunikasiya sahəsində güzəştlər subsidiyalaşdırma kimi qəbul olunur. "Bu məsələlər əvvəlcədən razılaşdırılmasa, lazımi anda subsidiyalaşmanın həyata keçirilməsi ÜTT tərəfindən qurumun prinsiplərinin pozulması kimi qəbul ediləcək", - deyə A.Muradov bildirib.
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl Azərbaycan hökumətinin işçi qrupu ilə ÜTT-nin katibliyi arasında ölkənin quruma tamhüquqlu üzv qəbul olunması ilə bağlı Cenevrədə keçirilən danışıqların aralıq raundunda da irəliləyiş əldə edilməyib. Azərbaycan hökumətindən verilən məlumata görə, tərəflər çoxtərəfli danışıqların beşinci formal raundunun ("Fineko") keçirilməsi vaxtı ilə bağlı razılıq əldə edə bilməyiblər. "Yeganə irəliləyiş kimi raundun keçirilməsinə imkan verməyən nöqsanın ÜTT tərəfindən Azərbaycan tərəfinə dürüst şəkildə ifadə etməsini göstərmək olar. Katiblik danışıqlarda üç məsələ qaldırıb: qanunvericilikdə islahatların həyata keçirilməsi planının icrasında irəliləyişin olmaması, ÜTT üzvlərinin bir sıra suallarına cavabların olmaması və Azərbaycanla ÜTT üzvləri arasında ikitərəfli danışıqlarda nailiyyətin nəzərə çarpmaması. Yalnız bu nöqsanların aradan qaldırılması çoxtərəfli danışıqların növbəti raundunun bu ilin sonunadək keçirilməsini mümkün edə bilər", - deyə hökumətdən bildiriblər. Qeyd edək ki, milli qanunvericiliyin ÜTT standartlarına uyğun şəklə gətirilməsini nəzərdə tutan islahatlar planı 2008-ci ilədək reallaşdırılmalıdır: "ÜTT tələb edir ki, hansı qanunverici qərarların layihələrinin hazırlandığı, hansıların müzakirədə olduğu və hansının artıq qəbul edildiyi müəyyənləşsin. Səylər artırılarsa, ilin sonunadək planı tam şəkildə icra etmək mümkündür".
İkitərəfli danışıqlara gəlincə, qeyd edək ki, Cenevrədə Azərbaycan ABŞ, Yaponiya, Cənubi Koreya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və bir sıra digər dövlətlərlə belə müzakirələr aparıb. Lakin onlardan yalnız Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ilə müzakirələrin başa çatdırılmasına dair protokolların imzalanması haqda razılıq əldə olunub. Digər ÜTT üzvləri ilə isə dialoq davam etdiriləcək. "Müzakirələr əsasən xidmət və tariflərlə bağlı aparılıb. Lakin müxtəlif istiqamətlərdə xidmət bazarlarının liberallaşdırılması və sair kimi bir sıra məsələlərdə razılıq əldə olunmayıb", - deyə M.Məmmədquliyev jurnalistlərlə söhbəti zamanı bildirib.
Əsas məsələ Qərbi razı salmaqdır
Hazırda Azərbaycan tərəfi var qüvvəsi ilə payızda Avropa İttifaqı və ABŞ-la keçiriləcək danışıqlara hazırlaşır. ÜTT-yə qəbul sahəsində əsas tərəfdaş olan bu iki cəbhə ilə əldə ediləcək razılaşmadan çox şey asılıdır. Qeyd edək ki, onların əsas tələbi ÜTT-yə qəbul olunan ölkənin gömrük tarifləri ilə bağlı üzərinə maksimum öhdəlik götürməsidir. ABŞ və Avropa İttifaqını həmçinin intellektual mülkiyyət hüquqlarının təmin olunması, xarici bankların birbaşa filiallarının Azərbaycanda açılmasına və xarici kapitalın sığorta bazarına daxil olmasına qoyulan məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması, kommunikasiya bazarında monopoliyanın aradan qaldırılması kimi məqamlar da çox maraqlandırır ("Trend").
Aİ ilə ABŞ-ın tələbinə əsasən, xarici bankların ölkədə birbaşa filialının açılmasına qoyulan məhdudiyyətlər aradan qaldırılmalı, həmçinin onların milli qanunvericilik deyil, baş ofislərinin qanunlarına əsasən işləməsi təmin edilməli, sığorta bazarında limit aradan qaldırılmalıdır.
Qeyd edək ki, bunlar sözügedən sahələrdə çalışan yerli sahibkarlara sərf etmir: bu halda onların rəqabətə davam gətirmələri çətin olacaq.
Odur ki Azərbaycan müəyyən öhdəliklərin yerinə yetirilməsi üçün möhlət istəyir, qurumdan isə hələ real cavab alınmayıb.
Əvvəllər ABŞ ölkənin torpaq bazarı ilə bağlı da tələblər irəli sürür, Azərbaycana qanunvericilikdə dəyişiklik etmək və bununla da əcnəbilərin torpaq alğı-satqısında istənilən əməliyyatı keçirməsinə şərait yaratmaq tövsiyyə olunurdu. Qeyd edək ki, Azərbaycan qanunvericiliyinə əsasən, ölkədə torpaq sahələri 99 il müddətinə icarəyə verilə bilər, lakin əcnəbi şəxsin mülkiyyətinə çevrilə bilməz. ABŞ qanunvericilikdə əcnəbi işçilərin (mühəndis-texniki işçilərin) memarlıq layihələndirmə və tikinti işlərinə girişinə əngəl yaradan maddələrin ləğvini də tələb edir.
Bununla yanaşı, A.Muradovun bildirdiyinə görə, audiovizual bazarla bağlı ABŞ-la Aİ arasında fikirlər haçalanır. Belə ki, ABŞ bunun qəti əleyhinədir və hesab edir ki, dövlətlər üçün bərabər şərtlər olmalıdır: "Məlum olduğu kimi, Litvanın ÜTT-yə qəbulu məhz audiovizual bazar problemi ilə əlaqədar bir il ləngiyib. Ölkələr arasındakı fikir ayrılıqları üzündən kompromisə gəlmək çətindir. Lakin prosesin uzanması da ölkələrin maraqlarında deyil".
Onu da qeyd edək ki, bu günədək Azərbaycan Oman, Gürcüstan, Moldova və Türkiyə ilə danışıqları tam şəkildə başa vurub. Bu ölkələrlə danışıqların protokolu hazır olsa da, digər dövlətlərlə bu sənəd hələ ki yalnız hazırlıq mərhələsindədir.

ЧЕРЕЗ ТЕРНИИ К ЗВЕЗДАМ
Заявление министра иностранных дел Армении Вардана Осканяна о том, что эта страна может создать проблемы для Азербайджана при вступлении во Всемирную торговую организацию, "неожиданно" совпало с активизацией двусторонних переговоров Азербайджана со странами - членами ВТО. Пока еще не ясно, о проблемах какого рода идет речь, поскольку Армения имеет обязательства не вмешиваться в процесс вступления Азербайджана в ВТО. Но то, что они добавят "головную боль" и без того нелегкому переговорному процессу между Азербайджаном и организацией, - однозначно.
Армения в своем "амплуа"
По словам армянского министра В.Осканяна, ограничения, которые ставит Азербайджан перед Арменией в рамках международных организаций, неприемлемы и Армения намерена поставить в известность ВТО о ее "блокаде" со стороны Азербайджана. "Мы обязательно скажем свое слово. Односторонние ограничения, которые ставит Азербайджан перед Арменией в рамках международных организаций, неприемлемы, и думаю, что Всемирная торговая организация должна обязательно затронуть этот вопрос", - сказал В.Осканян.
При этом он благополучно "забыл" о том, что еще в 2003 году, когда стоял вопрос о принятии Армении в ВТО, по требованию азербайджанской стороны, которую поддержал целый ряд государств, Армения официально обратилась в секретариат организации с письмом, где обязалась не чинить препятствий по вступлению Азербайджана в ВТО. Заместитель министра иностранных дел Азербайджана, глава переговорной группы по вступлению страны в ВТО Махмуд Мамедкулиев заявил, что Армения должна выполнять свое обязательство. При этом добавил, что до урегулирования конфликта между Азербайджаном и Арменией, если даже Азербайджан за это время вступит в эту организацию, не может быть и речи о торговом сотрудничестве с этой страной. И это не противоречит принципам ВТО.
Однако зная, какой "вес" имеют "обещания" армянской стороны, в Азербайджане ожидают, что Армения использует все имеющиеся у нее возможности для создания проблем нашей стране. Ответственный секретарь Государственной комиссии по подготовительным работам по вступлению Азербайджана в ВТО Адалят Мурадов напоминает, что Армения впервые приняла участие в заседании рабочей группы ВТО по Азербайджану 30 марта 2006 года в Женеве. "После этого у нас состоялись многосторонние переговоры с ВТО по аграрному сектору, в которых также участвовал представитель Армении. Эти факты уже говорили о том, что эта страна не собирается выполнять взятые ею обязательства по непрепятствованию вступлению Азербайджана в ВТО. Дело в том, что она очень сильно желает любыми способами возобновить с нашей республикой экономические отношения", - заметил А.Мурадов.
Что касается того, насколько удастся Армении предпринять такие шаги, то, по словам А.Мурадова, уже имеется прецедент на примере Грузия - Россия, когда первая отозвала свой протокол двусторонних переговоров. Так что Армения вполне может предпринять аналогичный шаг и отозвать свои обязательства, к чему азербайджанская сторона должна уже сейчас подготовиться.
Непрогрессивные переговоры
Между тем, как уже было отмечено выше, проблем у Азербайджана в вопросе вступления в ВТО и так хватает. Например, мы хотим сохранить за собой право применения субсидий в сфере коммунальных услуг, но ВТО предлагает каждую сферу рассматривать в отдельности. Так, льготные кредиты, выдаваемые через Нацфонд поддержки предпринимательства, компенсации за полеты в Нахчыван, в Гянджу, льготы в сфере коммуникаций воспринимаются как субсидии. "В случае несогласования заранее этих вопросов применение субсидий по необходимости будет восприниматься как нарушение принципов ВТО", - отметил А.Мурадов.
Надо сказать, прошедший недавно в Женеве промежуточный раунд переговоров рабочих групп правительства Азербайджана и секретариата ВТО по переговорам о полноправном членстве страны в этой организации не привел к прогрессу. Как сообщили в правительстве Азербайджана, сторонам не удалось согласовать сроки проведения пятого формального раунда многосторонних переговоров (Fineko). "Единственным прогрессом можно считать только четкое формулирование претензий ВТО к Азербайджану, которые не позволяют провести раунд. Секретариат выдвинул три блока вопросов - отсутствие прогресса в реализации плана законодательных реформ, недостаточность ответов по ряду вопросов членов ВТО и отсутствие прогресса в двусторонних переговорах Азербайджана с членами ВТО. Лишь их устранение позволит провести раунд многосторонних переговоров до конца года", - сказали в правительстве. План законодательных реформ, направленный на приведение национального законодательства в соответствие со стандартами ВТО, рассчитан до 2008 года. "ВТО требует, чтобы Азербайджан отчитался о том, проекты каких законодательных решений подготовлены, каких внесены на рассмотрение, а какие приняты. Если активизировать усилия, то можно добиться почти полной реализации плана к концу года", - сказали в правительстве.
В Женеве Азербайджан провел двусторонние переговоры с США, Японией, Южной Кореей, Объединенными Арабскими Эмиратами и рядом других стран. Из них только с ОАЭ достигнута договоренность о проработке протокола для подписания в связи с завершением переговоров, а с остальными странами - членами ВТО они будут продолжены. "Консультации проводились в основном по услугам и тарифам. Но по некоторым вопросам - по либерализации рынка услуг в различных направлениях - компромисс еще не найден", - сказал журналистам М.Мамедкулиев.
Главное - договориться с Западом
Сейчас азербайджанская сторона усиленно готовится к осенним встречам с представителями Евросоюза и США, которые являются основными партнерами в переговорах по вступлению в ВТО, поэтому от достижения с ними договоренности зависит многое. Их позиция направлена на то, чтобы вступающая в ВТО страна максимально взяла на себя обязательства по таможенным тарифам. Их также интересуют вопросы прав интеллектуальной собственности, снятия ограничений на открытие прямых филиалов банков в Азербайджане, на вхождение зарубежного капитала на страховой рынок, устранения монополизма на коммуникационном рынке по части международных переговоров ("Тренд").
Так, ЕС и США требуют снятия ограничений на предоставление разрешения на открытие прямых филиалов зарубежных банков, которые будут действовать по правилам головного банка, а не национального законодательства, и ликвидацию лимита на страховом рынке. Отметим, что все это не совсем выгодно местным предпринимателям, занятым в данной сфере, поскольку может привести к снижению их конкурентоспособности. Поэтому наша страна пытается получить отсрочку в выполнении определенных требований, но пока реальный ответ от организации не получен.
Ранее у США были вопросы по земельному рынку, и Азербайджану предлагалось изменить законодательство с тем, чтобы иностранцы могли осуществлять с землей любые операции по купле-продаже. По азербайджанскому законодательству земля может предоставляться в аренду на 99 лет, но нерезиденты Азербайджана не могут приобрести ее в собственность. США также требуют снять имеющиеся сегодня в законодательстве ограничения, в частности по допуску иностранных сотрудников (инженерно-технических работников) на рынки архитектурного проектирования и строительства.
Между тем, по словам А.Мурадова, в позициях ЕС и США имеются расхождения по аудиовизуальному рынку. Дело в том, что Евросоюз требует особых преференций для себя на аудиовизуальном рынке. Тогда как США категорически против этого и считают, что все страны должны быть на равных условиях. "Известно, что процесс вступления Литвы в ВТО затянулся на один год именно из-за вопросов по аудиовизуальному рынку. Из-за противоречий в требованиях стран сложно прийти к компромиссу, однако затягивать переговорный процесс также не в интересах страны", - сказал ответственный секретарь.
На сегодня полностью завершены переговоры еще с Оманом, Грузией, Молдовой и Турцией. Кроме Турции, с которой уже заключен протокол переговоров, с остальными он находится на стадии проработки.