Çərşənbə axşamı, 11:43
Ağır daxili siyasi problemlərlə üzləşən Türkiyə indi ondan da çətin seçim qarşısında qalıb. Söhbət Türk Ordusunun Şimali İraqa müdaxilə edib-etməməsilə bağlı yaranmış dilemmadan gedir. Son zamanlar Ankara İraqla sərhədə cəlb olunan hərbi texnika və canlı qüvvənin sayını kifayət qədər artırıb. Amma Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) bazalarının birdəfəlik məhvinin yalnız bölgəyə hərbi müdaxilə ilə mümkün olması haqda bəyanatlarla yanaşı, problemin diplomatik yolla həllinə dair çağırışlar da kifayət qədərdir. Amma ən böyük problem ondadır ki, Ərdoğan hökuməti ilə  ictimaiyyət arasında ciddi dəstəyə malik olan Baş Qərarahın bu mövzu ətrafında fikirləri, yumşaq desək, üst-üstə düşmür.
Şimali İraq özünün yarıetnikliyi və Türkiyənin milli maraqlarına təsir imkanları ilə hələ XX əsrin əvvəllərindən Ankaranın siyasi dairələrinin diqqət mərkəzindədir. İraqda Səddam Hüseyn rejiminin devrilməsi isə bu ölkədə mərkəzdənqaçma qüvvələrini daha da gücləndirib və Kürd Muxtariyyəti şəklində Ankaranın xarici siyasətinin daimi "başağrısı"na çevrilib. Nəticədə, Türkiyə ilə həmsərhəd bölgədə müstəqil kürd dövlətinin yaradılmasına cəhdlər daha da fəallaşıb.
Bununla paralel olaraq, kürd liderlərinin fəaliyyətində də nəzərəçarpacaq fəallıq müşahidə olunur və onlar zaman-zaman Ankaranın ünvanına daha sərt bəyanatlar səsləndirməyə başlayıblar. Türkiyənin İraqla sərhəddə yerləşən nəzarət postlarına, həmçinin, digər obyektlərinə silahlı basqınların da sayı artıb. Məsələn, Ankaradakı ticarərt mərkəzində kamikadze tərəfindən törədilən terror aksiyası 6 dinc sakinin həyatına son qoyub, 100-dək insan yaralanıb.
Həmçinin İstanbulda, İzmirdə və Ceyhanda terror aksiyalarının təşkilinə cəhdlər də daha mütəmadi xarakter alıb.
Nəhayət, İraqın Süleymaniyyə şəhərində silahlı İraq kürdlərinin (peşmerqe) türk hərbçilərlə davranışı, onların sənədlərinin yoxlanması zamanı güc tətbiqi ilə hədələmələri Ankaranın səbir kasasını daşırıb.
Bütün bunlar artıq sərhədin İraqa aid hissəsində Türk Ordusunun hərbi əməliyyatlarını qaçılmaz göstərsə də, bu ideyaya qarşı çıxanların arqumentləri heç də az deyil. Və həmin arqumentlərin əsaslandırılması da kifayət qədər məntiqidir.
Belə bir situasiyanın yaranması Türkiyədəki daxili siyasi durumu daha da gərginləşdirib. Söhbət ölkədə keçirilməsi nəzərdə tutulan növbədənkənar parlament və prezident seçkisindən gedir.
Hərbçilərin həyəcan təbili və hökumətin fəaliyyətsizliyi
Türkiyə Ordusunun Şimali İraqda hərbi əməliyyatlara başlamasının zəruriliyini ilk dəfə açıq şəkildə Baş Qərargah rəisi Yaşar Böyükanıt bəyan edib. Onun hələ aprelin 12-də səsləndirdiyi bəyanat Türkiyə Baş Qərargahının İraqa daxil olmaqla bağlı qəti qərara gəldiyini göstərib ki, bu da Bağdadla yanaşı, ABŞ-da da ciddi narahatlıq yaradıb.
Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan isə öz növbəsində bildirib ki, lazım gələrsə, ölkə parlamenti silahlı qüvvələrin İraqın şimalına daxil olmasına razılıq verəcək. Lakin sonradan Ankaranın ABŞ tərəfindən ciddi diplomatik müqavimətlə üzləşməsi səbəbindən, səsləndirilən bəyanatlar elə bəyanat olaraq qaldı. Nəticədə rəsmi Ankara yalnız Bağdad və ABŞ-ın ünvanına sərt bəyanatlar səsləndirməklə kifayətlənərək, gözləmə mövqeyində dayanmağa üstünlük verib. Bu isə ölkə daxilində ciddi tənqid dalğasının qalxmasına səbəb olub. Xüsusilə hərbi əməliyyatların başlanmasının qəti tərəfdarı olan Baş Qərargah hökumətin bu işə sanksiya verməməsini əsas gətirərək onun ünvanına sərt ittihamlar səsləndirir.
İyulun 22-də keçiriləcək növbədənkənar parlament seçkisinə hazırlaşan və istənilən yolla dividend əldə etməyi hədəfləyən müxalifət də hərbçilərə dəstək verib. Bütün bunlara cavab olaraq isə Ərdoğan NTV telekanalının efirindən çıxışı zamanı bildirib ki, hərbi müdaxilə haqda qərar yalnız problemin diplomatik yolla həlli imkanlarının tükənəcəyi halda veriləcək. "Şimali İraqa daxil olmaq qərarı lazım gələn anda veriləcək. Bu məsələdə tələskənlik ciddi və neqativ fəsadlara gətirib çıxara bilər", - deyə hökumət başçısı qeyd edib.
Baş Qərargahın bu fikirlərə əks-arqumenti də özünü çox gözlətməyib. "Sərhədin digər tərəfindən antiterror əməliyyatlarına başlanması haqda qərar ölkə rəhbərliyinin siyasi iradəsindən asılıdır. Biz parlamentin sanksiyasını alarıqsa, Şimali İraqa daxil olaraq terrorçularla haqq-hesab çəkəcəyik. Unutmaq olmaz ki, həmin ərazidə terrorçularla yanaşı Bərzaninin qüvvələri və koalisiya hərbçiləri də var və onları hesabdan silmək olmaz", - deyə Baş Qərargah rəisi Böyükanıt bildirib.
Bununla yanaşı, onun bəyanatlarının tonu günbəgün daha da sərtləşir və hökumət narazı ictimaiyyət qarşısında dayanmağa çətinlik çəkir. Nəzərə almaq lazımdır ki, ölkədə parlament seçkisinə elə də çox vaxt qalmayıb və müxalifət mətbuatı hakim partiyanın nüfuzunun aşağı düşməsi üçün əlindən gələni edir. Bu gün Türkiyənin antihökumət dairələrinin "menü"sündə İraq mövzusu daha populyardır.
Ankaraya israrla "cəhənnəm"ə girməmək məsləhət bilinir
Türk siyasətçilərinin, həmçinin hərbi dairələrinin bəyanatları, İraqla sərhəd rayonlara böyük sayda hərbi texnika və canlı qüvvənin yığılması onsuz da Mərkəzi və Cənubi İraqda situasiyaya çətinliklə nəzarət edən ABŞ-ın ciddi narahatlığına səbəb olub. Bunun nəticəsidir ki, Pentaqon və Dövlət Departamentinin nümayəndələri bir-birinin ardınca məsələ ilə bağlı bəyanatlar səsləndirərək Ankaranı İraq ərazisində əməliyyatlardan çəkinməyə çağırır. Hətta ABŞ-ın müdafiə naziri Robert Geyts də baş verənlərdən narahatlığını ifadə edərək bildirib ki, "Şimali İraqda hər hansı hərbi əməliyyatların keçirilməyəcəyinə ümid edir". Bu bəyanatdan dərhal sonra Amerika qırıcılarının Türkiyənin hava məkanını pozması faktı qeydə alınıb və türk müşahidəçilərinin fikrincə, bu, "Vaşinqtonun Ankaraya İraqda ABŞ qüvvələrinin olduğunu xatırlatmasıdır".
Unutmaq olmaz ki, ABŞ-ın Səddam Hüseyn rejimi ilə bağlı planını açıq şəkildə dəstəkləyən qüvvələr məhz kürdlər idi və hazırda ölkədaxili məsələlərin həllində həll-edici sözə də məhz onlar malikdirlər. Etnik kürd olan İraq prezidenti Cəlal Təlabani indiyədək bir dəfə də olsun PKK üzvlərini terrorçu adlandırmayıb və onların təxribatçı əməllərini "Ankaranın daxili siyasi problemləri həll edə bilməməsinin nəticəsi" sayır. Məhz buna görə də Vaşinqton tərəfindən ruhlandırılan və ölkənin şimalında terrorçuların fəaliyyətinin qarşısını almaq üçün heç bir addım atmayan rəsmi Bağdad açıq şəkildə Ankaranın planlarına qarşı çıxır.
Xatırladaq ki, İraqın baş naziri Nuri əl-Maliki də Ankaraya regionda hər hansı hərbi əməliyyatlara başlamamağı israrla "məsləhət" görüb. O, rəhbərlik etdiyi hökumətin "dinc İraq ərazilərinin döyüş meydanına çevrilməsinə imkan verməyəcəyini" bəyan edib. "Hansısa problemlər varsa, biz silaha və ya hədəyə əl atmamalıyıq. Çünki bu, problemi daha da dərinləşdirəcək və gərginliyi artıracaq", - deyə əl-Maliki qeyd edib.
Şimali İraqın kürd icmalarının liderləri də prosesdən kənarda qalmayıblar. Xüsusilə, müəyyən nüfuza malik kürd lideri Məsud Bərzani Ankaranın Şimali İraqa müdaxilə planına belə reaksiya verib: "Biz Türkiyənin bu planlarına etiraz edirik. Ankara anlamalıdır ki, bu halda biz əllərimizi yanımıza salıb oturmayacağıq və Türkiyənin özündə bu addımlara cavab verəcəyik".
Parlament seçkiləri faktoru həlledici ola bilər
Ərdoğanın rəhbərlik etdiyi hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasından qurulmuş hökumət hələ İraq kampaniyasının lap əvvəllərində "Vaşinqtonla passiv əməkdaşlıq" yolu tutmaqla səhvə yol verib ki, bu da Ankaranın regiondakı imicinə zərbə vurub, həmçinin, ölkənin milli maraqlarına zərər gətirib. Vaşinqtonun İraqa qarşı Türkiyə ərazisindən istifadəsinə icazə verməyən Ankara eyni zamanda ABŞ-ın bütün diplomatik səylərini dəstəkləyib və İraqın yeni hökumətinin tanınması da bunun bir hissəsidir. Amma istənilən halda, Türkiyə Şimali İraqda terrorçuların zərərsizləşdirilməsi üçün hər hansı addımın Vaşinqtonla razılaşdırılmasının vacib olmadığını bildirsə də, Ankaranın bu məsələdə Amerikanın istəyinə qarşı çıxmasının ona yaxşı heç nə vəd etmədiyi hər kəsə məlumdur. Parlament seçkisinə bir aydan az müddət qaldığı bir vaxtda İraq kartından geninə-boluna istifadə edən müxalifət də buna şübhə etmir.
Beləliklə, İraqla sərhəd ərazilərdə, demək olar ki, hər gün mina partlamaları və terrorçuların atəşindən türk əsgərlərinin həlak olması, Baş Qərargahın baş verənlərə görə məsuliyyəti hökumətin üzərinə qoyması seçki ərəfəsində Ərdoğanın nüfuzunu müəyyən qədər itirməsinə səbəb olur. Türkiyədə keçirilən son sosioloji sorğular da belə deməyə əsas verir. Ənənəvi olaraq, türklər öz vətənpərvərliyi ilə fərqlənirlər və hazırkı baş nazirin kifayət qədər gərgin vəziyyətdən minimum itki ilə çıxması üçün qeyri-adi siyasi qərarlar verməsi lazımdır. Analitiklərin fikrincə, qəzet səhifələrində yer alan bəyanatların və hökumətin İraqa müdaxiləyə təhrik edilməsinin arxasında müxalifətin maraqlarının dayandığı da istisna edilmir. Belə ki, müxalifət partiyaları bu yolla ictimaiyyətə Ərdoğanın terrorçulara qarşı mübarizədə passiv mövqe tutduğunu və nəticədə "hər gün dinc türklərin həlak olduğunu" göstərməyə çalışır.
Ərdoğan isə gərgin seçkiqabağı dövrdə İraqda hərbi əməliyyatların başlanmasının məqsədəuyğun olmadığını açıq şəkildə söyləməyə risk etmir. Lakin ona yaxın KİV-də analitiklər və müşahidəçilərin dililə hökumətin hazırkı siyasətinin dəstəklənməsi prosesi davam edir. Həmin mətbuat orqanları ictimaiyyətə Türkiyənin Şimali İraqa daxil olacağı halda ölkəni hansı problemlərin gözlədiyini "izah etməyə" çalışır.
Bütün bunlar situasiyanın hər hansı formada də-yişməsinə səbəb olmur. Buna səbəb isə İraq kürdlərinin müstəqil dövlət yaratmaqla bağlı ciddi planlarının olmasıdır. Onlar ABŞ, Avropa İttifaqı və İsrailin dəstəyi olmadan belə müstəqil dövlətin yaradılması istiqamətində ciddi addımlar atıblar ki, bunun da Türkiyənin ərazi bütövlüyü üçün böyük təhlükə yaradacağına şübhə yoxdur.
Bununla yanaşı, hətta müxalifət dairələrində də etiraf olunur ki, hazırda Şimali İraqa müdaxilənin ötən dəfəkilər kimi uğurlu alınması şansları o qədər də yüksək deyil. Belə ki, kürd terrorçular bu halda İraqın dərinliklərinə çəkilə bilərlər ki, bu da Ankaranın planlarının tam şəkildə iflasa uğraması ilə bitər. ABŞ, Bağdad və kürd muxtariyyətinin etiraz etdiyi hərbi əməliyyatlara başlanılması həm də yeni "şimal cəbhəsi"nin yaranmasına səbəb ola bilər. Bu isə bütün digər problemlərdən başqa, Ankaraya milyardlarla dollara başa gələcək. Hərbi əməliyyatların əleyhdarları düşünürlər ki, Şimali İraqa müdaxilə gözlənilən nəticəni verməsə və ya iflasa uğrayarsa, bu, Türkiyənin ərazi bütövlüyünün təhlükə altına düşməsinə səbəb ola bilər. Məsələn, politoloq Sadık Arslan hesab edir ki, hazırkı vəziyyətdə ABŞ ilə strateji münasibətlərin korlanmasındansa, əməliyyatlara başlamamaq, sərhəd bölgələrdə xüsusi əməliyyatlarla kifayətlənmək daha məqsədəuyğundur. Politoloq əmindir ki, hazırda Türkiyənin hərbi gücünün İraqda "sınaqdan keçirilməsi" düzgün deyil. O, Ankaranın bu istəyinin ərəb dünyası tərəfindən də dəstəklənmədiyini xatırladır. "Bu səbəbdən də diplomatk yollardan maksimum istifadə olunmalıdır", - deyə S.Arslan qeyd edib.
Hazırda Ədalət və İnkişaf Partiyasını və ümumilikdə Türkiyə hökumətini dəstəkləyən qəzetlər öz səhifələrində oxşar mövqelərə geniş yer verir. Hökumətin hərbi əməliyyatlara başlamaqdan qaça bilib-bilməyəcəyi, yaxud seçkiqabağı dövrdə yeni cəbhənin yaranıb-yaranmayacağı böyük ölçüdə həm ölkənin daxilində, həm də ondan kənarda yaşanacaq vəziyyətdən asılı olacaq.

Turkish political and military elite weighing pros and cons of military intervention in Northern Iraq
While dealing with its complicated domestic political problems, Turkey has the no less difficult dilemma of deciding whether to invade Northern Iraq. Ankara is concentrating an increasing amount of military hardware and troops in the south-eastern provinces bordering on Iraq.  Calls for the speediest invasion, as the only way of "wiping out" the terrorist cell of the Kurdistan Workers' Party (PKK), alternate with demands for the exploration of "cautious, diplomatic avenues". However, the opinions of the Erdogan government and the General Staff, which enjoys tremendous popular support, do not coincide, to put it mildly.
Given its multi-ethnic nature, and its ability to impact upon the national interests of Turkey, Northern Iraq has been the focus of attention for political circles in Ankara since the early 20th century.
The overthrowing of Saddam Hussein has bolstered centrifugal forces in Iraq and created a permanent headache for Ankara's foreign policy in the form of Kurdish autonomy. As a result, attempts are being made to establish an independent Kurdish state in the areas bordering Turkey. Kurdish leaders have become considerably more active, making harsh statements about Ankara. There have been frequent armed attacks on Turkish checkpoints in provinces bordering on Iraq and beyond. Terrorists have stepped up their activity in major residential areas of Turkey. For instance, an act of terror perpetrated by a suicide bomber in an Ankara shopping mall claimed six innocent lives and injured about 100. Attempts to commit acts of terror in Istanbul, Izmir and Ceyhan have also become more frequent. The last straw for Ankara was the "harsh treatment" of Turkish servicemen in the Iraqi town of Suleymanie, where armed Iraqi Kurds (Peshmerge) responded with the threat of force during document checks. It would appear that a military operation on the other side of the Iraqi border is inevitable. However, there are quite a few arguments against such an operation, and these arguments are also perfectly justified. As if this wasn't enough, the domestic political situation is also quite tense, as the country is in the run-up to early parliamentary and presidential elections.
Government responds to servicemen's alarm with "understanding and inaction"
The need for a military operation in the north of Iraq was first openly raised by the chief of the Turkish General Staff, Yasar Buyukanit, in a statement issued on 12 April. His remark proved the seriousness of the Turkish General Staff's intentions, and caused concern both in Baghdad and in the USA.
Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, for his part, said that if necessary parliament would consent to a military operation in Northern Iraq. However, things did not go any further because Ankara faced stiff "diplomatic resistance" - opposition from the USA. Ankara chose to take a position of wait-and-see, confining itself to harshly-worded statements about Baghdad and Washington.
All this triggered a barrage of criticism. The Turkish General Staff issued a series of statements expressing clear accusations against a government which was reluctant to give the go-ahead to a military operation. Support for the military administration was expressed by the opposition, which is trying to make gains in the run-up to the next parliamentary election on 22 July.
In response, Erdogan told NTV that a decision on a military operation could be made only if diplomatic efforts have collapsed. "The decision will be made only when there is an appropriate moment. Any haste in such issues could have bitter implications," the Turkish prime minister said.
It wasn't long before the General Staff issued its counter-argument. "A decision on counter-terrorist operations on the other side of the border depends on the political will of the Turkish administration. If we receive the sanction of the parliament, we will enter Northern Iraq and tackle the terrorists although, in addition to the terrorists, there are also Barzani's forces and those of the Coalition to be reckoned with on these territories," the Turkish chief of General Staff said. The tone of Buyukanit's rhetoric is becoming increasingly stern by the day and the government is finding it ever more difficult to contain public outrage. Parliamentary elections are not too far away and the opposition media are doing everything in their power to lower the popularity ratings of the ruling party. The Iraqi theme has become particularly popular in Turkey's anti-government circles.
Ankara urged not to take theb ull by the horns
The statements by politicians and the Turkish top brass, combined with the concentration of military hardware and troops in the areas bordering on Iraq, has caused major discontent in the USA, which is already finding it difficult to keep the situation in Central and Southern Iraq under control. This has resulted in a series of statements by representatives of the Pentagon and the White House, urging Ankara to exercise restraint with regard to military operations in Iraq.
Some warnings have also issued from US Defence Secretary Robert Gates, who "expressed hope that there is no military action in Northern Iraq". This was followed by US fighter jets intruding into Turkish airspace, which Turkish observers took as Washington's reminder of the "US presence in Iraq".
It must be remembered that Kurds were the only force to openly support US plans regarding Saddam Hussein's regime. It is the Kurds who still have the crucial say in the settlement of the country's most burning issues. Iraqi President Jalal Talabani, an ethnic Kurd, has never described members of the Kurdistan Workers' Party as terrorists, saying that their subversive activity was a "result of Ankara's inability to resolve a domestic political problem". It is for this reason that Baghdad, encouraged by Washington and doing absolutely nothing to thwart terrorist activity in the country's north, also openly opposed Ankara's plans.
Iraqi Prime Minister Nuri al-Maliki strongly "recommended" that Turkey not resort to any military action in the region. He said his government would not tolerate the "conversion of peaceful Iraqi territories into a battle zone". "If there are problems, we should not use guns or threats because they can only exacerbate tension and deepen problems even further," al-Maliki said.
Leaders of Northern Iraq's Kurdish community have not remained on the sidelines either. For instance, influential Kurdish leader Masur Barzani condemned the intention of the Turkish military to invade Iraq. "We are opposed to the Turkish invasion of Iraq. Ankara has to know that we will not sit still and will retaliate against Turkey," Barzani said, apparently realizing that his remark would spark off a wave of outrage in Ankara.
The parliamentary election factor may prove crucial
The Justice and Development Party government headed by Prime Minister Recep Tayyip Erdogan has, from the very outset of the Iraqi campaign, chosen a course of "passive cooperation with Washington"; this has affected Ankara's standing in the region and dealt a blow to its national interests. Turkey, which refused to allow Washington to use its territory against Iraq, did support Washington's diplomatic endeavours by recognizing the new Iraqi government, for example.
Despite statements that a decision on the possible operation against terrorists will be made without a backward glance towards Washington, it is common knowledge that an invasion in Northern Iraq against the will of the US would not bode well for Turkey. This is also understood by Erdogan's opponents who are actively using the Iraqi trump card. The point is that the next parliamentary elections and, consequently, the possible "end of political domination" for the Justice and Development Party are less than a month away. On 22 July Turkey will see an early parliamentary election.
Under the circumstances, when servicemen are falling victim to the attacks and shootings by terrorists in the areas bordering Iraq, and the General Staff places responsibility for a possible invasion in the hands of the government, Erdogan is losing his popularity. This is confirmed by sociological surveys. The Turks are traditionally noted for their patriotism and the current prime minister will have to take "unusual political steps" to come out of the situation with minimum losses.
Pundits in Ankara do not rule out the possibility that the numerous media statements urging the government to invade Iraq are guided by the opposition's desire to expose Erdogan's passive stance in the fight against Kurdish terrorists who are "killing peaceful Turks every day".
Due to the current pre-election situation, Erdogan does not venture to publicly oppose a military operation. However, the media close to him have used the services of likeminded political experts to support the government's course and to "explain" to the public what consequences Turkey may have to deal with if it launches a military operation.
The situation, however, does not change dramatically. The reason for this is the consistent campaign of Iraq's Kurds to create an independent state. Not without the support from the USA, EU and Israel, the Kurds have already taken palpable steps towards establishing an independent state which, beyond doubt, will pose a threat to the territorial integrity of Turkey.
At the same time, even the opposition acknowledge that the chances of invasion are rather slim. Terrorists may simply retreat into Iraq and then, despite the strength of the Turkish army, the plans for a quick success will collapse. The operation, vehemently opposed by the USA, Baghdad and the Kurdish autonomy, would open up the "northern front" which, in addition to all the other problems, could cost Ankara billions of dollars.
Opponents of the invasion also fear that if the military operation in the north of Iraq does not yield fruit, or fails altogether, the territorial integrity of Turkey proper will be brought into question.
For instance, political analyst Sadik Arslan believes that at present, instead of aggravating strategic relations with Washington, it is necessary to refrain from any operations and to conduct only targeted operations on borderline territories. The analyst is sure that it would be wrong to test Turkey's military power in Iraq because the invasion will also be opposed by the Arab world. Therefore, diplomatic avenues have to be explored to the fullest extent.
Similar comments are extensively circulated by newspapers supporting the position of the ruling party and the government as a whole.
Whether the government will succeed in avoiding the military operation or will have to open the second front in addition to the election campaigning will depend on many circumstances, both in and outside the country. So far it appears that unless something extraordinary happens, there will be no invasion of Iraq.