BORC YÜKÜNÜ YÜNGÜLLƏŞDİRMƏK
Kreditin alınmasının çətin proseduru, onun ödənilməsinin qısa müddəti, yüksək xərclər, girov təminatına dair yüksəldilmiş tələblər - Azərbaycanın maliyyə sektorunda ikinci qiymətləndirilmənin nəticələri üzrə DB və BVF tərəfindən ay yarım bundan əvvəl çıxarılan qərarlarda bütün bunlar öz əksini tapıb. Tədqiqatlara əsasən, maliyyə mənbələrinə məhdudlaşdırılmış çıxış ölkədə kiçik və orta sahibkarlığın (OKS) inkişafına əsas maneədir. Bu günlərdə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) qəbul etdiyi qərarı bəzi ekspertlər bank kreditləri sahəsində vəziyyətin liberallaşdırılması yolunda ilk addım kimi qiymətləndiriblər. Lakin birbaşa əks qiymətlər də səsləndirilib ...
Kredit daşı
Bu gün, Azərbaycanın karbohidrogenlər ixrac edən digər ölkələr kimi, neftin ixracından gələn gəlirlərin azalması ilə əlaqədar çətinliyin çəkildiyi, Rusiyadakı iqtisadi azalmanın isə bütün regionda artımın perspektivlərinə mənfi təsir göstərdiyi bir vaxtda ölkə iqtisadiyyatının diversifikasiyası Azərbaycan hökuməti üçün bir saylı məsələdir. Axı, özəl sektorun artımını və rəqabətədavamlığını stimullaşdırmaq, habelə yeni və yüksək ödənişli iş yerlərinin yaradılması real şəkildə xarici riskləri yumşalda və ölkənin neft sektorundan asılılığını azalda bilər. Bu hədəflərə çatmaq məqsədilə ölkənin maliyyə sektoru iqtisadiyyatın tələblərinə uyğun olmaq üçün artmalı və öz imkanlarını genişləndirməlidir. Beynəlxalq mütəxəssislər hesab edirlər ki, maliyyələşməyə çıxış KOS-un artımının və iş yerlərinin yaradılmasının açarıdır. Lakin burada əngəl yaradan amillər mövcuddur. Ölkənin ÜDM-də özəl sektorun kreditləşməsinin payı 31% təşkil edir (2014-cü ilin nəticələrinə görə). Bu isə analoji iqtisadi həcmlərə malik ölkələrlə müqayisədə son dərəcə cüzi nəticədir.
Hazırda kiçik və KOS-ların, təxminən, üçdə ikisinin bank hesabı, 13,5%-nin isə kedit xətti var. Kiçik və KOS-ların, təxminən, dörddə üçü kredit almaq üçün heç vaxt müraciət etməyib. Dünya Bankının apardığı sorğuya əsasən, ölkənin 516 kənd təsərrüfatı, sənaye, ticarət, turizm və xidmət sahələrini təmsil edən müəssisələri arasında mikromüəssisələrin 91,9%-i, kiçiklərin 81,9%-i və orta müəssisələrin 72,7%-i heç vaxt kredit götürməyiblər. Bir kredit alanlar arasında 7,9% mikro, 14,8% kiçik və 20% orta müəssisələr təşkil edir. Ancaq 3,3% kiçik və 7,3% orta müəssisə iki və ya daha artıq kredit götürüb.
Bu şəkildə, krediti sahibkarlara daha əlçatar etməklə, iqtisadiyyatın artım templərinə nail olmaq mümkündür. Müqayisə üçün qeyd edək ki, Azərbaycanda və Avropada borc alanların faiz dərəcələri arasındakı boşluq illik, təxminən, 15-20 % təşkil edir.
Banklar bu fərqi cəlb olunan vəsaitlərin daha bahalı olması ilə izah edirlər. Burada həqiqət var, axı, bu ölkədə əhalinin manatla əmanətləri üzrə faizlər bu il 12-16%-ə qədər, xarici valyutada isə 8%-ə qədər yüksəldi. Lakin o da düzdür ki, banklar yüksəldilmiş marja və kreditlərin yüksək əməliyyat xərcləri (Avropa göstəriciləri nisbətində) hesabına heç də pis qazanmırlar. Bu halda kreditlərin bahalı olmasının əsas səbəbi - Azərbaycan iqtisadiyyatında banklar arasında rəqabətin zəif olması ilə bağlıdır. Azərbaycanda bank kreditlərinin faiz dərəcələrinin yüksək olması ilə bağlı problem aktuallığını son 2-3 ildə saxlayır. Onun həlli məqsədilə parlamentarilər hətta Mərkəzi Banka əlavə səlahiyyətlərin təqdim olunması təklifi ilə çıxış da edib. Məqsəd AMB-nin bank kreditləri üzrə dərəcələrin məhdudlaşdırılması üçün inzibati imkanlara malik olmasını nəzərdə tuturdu.
Bu praktikadan istifadə edən (kreditlər üzrə dərəcələrin məhdudlaşdırılması) ölkələrin təcrübəsinə əsasən, bu cür addımlar kölgə iqtisadiyyatının çiçəklənməsinə şərtlər yaradıb. Kölgə iqtisadiyyatı bu ölkələrdə bank sektorunun 30-50%-nə çatır. Məhz buna görə AMB səlahiyyətlərinin artırılmasından imtina etdi. Çünki bu yolu ancaq iqtisadi yollarla nizamlamaq üçün kifayət qədər mənbə və vasitələrə malikdir. Bazara təsir göstərmək üçün 2003-2014-cü illərdə AMB-nin uçot dərəcəsi (faiz dərəcəsi) 15-dən 3,5%-ə endirilib.
Bu arada, 2015-ci il 21 fevral tarixində keçirilən devalvasiya bankların vəziyyətini pisləşdirdi və bu gün onlar ən az kredit dərəcələrinin endirilməsi barədə düşünürlər. Bu gün bankların çaşqınlığı heç əlavə gəlir əldə etmək də yox, öz gəlirlərini qoruyub saxlamaqdan ibarətdir. Kreditlərin ödənilməmə problemləri artır, bu isə bankları yeni kreditləri verərkən daha ehtiyatlı siyasət aparmağa məcbur edir.
Gözlənilməz qərar
Lakin bunun fonunda AMB özünün növbəti "vasitəsini" işə salmaq qərarına gəldi. Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən kommersiya banklarına müştərilərə verilən istehlak kreditlərinin rəsmiləşdirilməsi üçün tutulan komissiya haqqının 1% həcmində məhdudlaşdırılmasına dair məktub göndərib - komissiya bir sıra banklarda hətta 7-10%-ə çatırdı.
Mərkəzi Bank bu addımını bəzi banklarda yüksək komissiya ödənişi ilə izah edir. Belə ki, nəticədə bu istehlak kreditləri üzrə (FIFD) illik faiz dərəcəsinin faktiki olaraq artmasına gətirib çıxaracaq. Bu isə bəzən bank sektoru üzrə orta FIFD üstələyir.
Qeyd edək ki, kreditlər üzrə komissiya yığımlarının həcmi onların verilmə tarixi, istehlak kreditlərinin həcmindən asılıdır və orta hesabla, 3-7% civarında təşkil edir. Bankların addımlarının necə olacağı və itirilən gəlirlərini necə kompensasiya edəcəklərini demək hələlik çətindir. Müzakirələr bankların daxilində davam edir, həmçinin Mərkəzi Bankla da başlayıb. Nəzərə alsaq ki, bu xərclərə borc alanın həyat sığortası xərcləri də daxildir, indi banklar bu maddə haqda da düşünməli olacaqlar. Azərbaycan Bank Tədris Mərkəzinin (ABTM) rəhbəri Cavanşir Abdullayev hesab edir ki, banklarda kreditin rəsmiləşdirilməsi zamanı komissiya digər ölkələrlə müqayisədə xeyli yüksəkdir. Belə ki, xaricdə kreditlər üzrə faiz dərəcəsi 5-7% civarında dəyişir, bizdə isə belə faizlər ancaq komissiya yığımları üzrə tətbiq edilir.
"Son üç ildə ölkənin Mərkəzi Bankı bir neçə dəfə bankları kreditlər üzrə istər komissiya haqqını, istərsə də faiz dərəcələrini aşağı salmağa çağırıb. Bəzi banklar AMB-nin tövsiyələrini nəzərə aldı, amma onlar kütləvi populyarlıqdan istifadə etmədilər. Buna görə də Mərkəzi Bank inzibati tədbirlərə əl atmalı olub", - deyə o, bildirib.
Bu qərar bankların komissiya gəlirlərinə mənfi təsir göstərəcək. Mümkün itkiləri qismən kompensasiya etmək üçün banklar kreditlər üzrə faiz dərəcələrini artıra bilərlər - deyə C. Abdullayev güman edir. Lakin bankların kredit dərəcələrinin artması şəklində reaksiyası özünü çox gözlətmədi. Demək olar ki, həmin gün iri özəl banklardan biri komissiyanın 1% aşağı düşməsi haqda aralıq qərar qəbul etdi, lakin eyni zamanda kredit üzrə baza faiz dərəcəsini qaldırdı. Bankda qeyd edildiyi kimi, bankın komissiya yığımlarının çox yüksək olmadığını, faiz dərəcəsinin isə rəqabətədavamlı olduğunu nəzərə alsaq, bank üçün Mərkəzi Bankın bu qərarı problem yaratmayacaq. Eyni zamanda bankda əmindirlər ki, digər gəlir növləri hesabına komissiya yığımlarından itkinin kompensasiyası istənilən halda kreditlər üzrə faiz dərəcəsinə təsir edəcək.
Bununla yanaşı, bəzi banklar nə isə dəyişməli olmayacaqlar, çünki komissiyanın həcmi 1%-i heç ötmürdü. Belə ki, komissiya haqlarının 1% civarında məhdudlaşdırılması müştərilərə daha əlverişli kredit şərtləri müəyyən etməyə imkan verəcək. Banklar nəzarət orqanının "qəzəbindən" ehtiyatlanaraq, çətin ki, kredit faizlərinə dair hər hansı ciddi dəyişikliklərə getsinlər.
İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin rəhbəri Vüqar Bayramovun fikrincə, bunu nəzərə alaraq, AMB-nin bu qərarı bankların rəqabətqabiliyyətini yüksəldəcək. "Əgər əvvəllər bəzi banklar müştərilərini heç də düzgün olmayan reklam hesabına cəlb edirdilərsə, indi bu hallar azalacaq. Bundan əvvəl banklar yüksək komission haqları vasitəsilə kreditin faiz dərəcəsini də qaldıra bilirdilər. Müştəri 10 min manat kredit götürürdüsə, komissiya haqları 8%, yəni 800 manat təşkil edirdi. Hərçənd ona 10 min manat verilsə də, faiz artıq 10 800 manatdan çıxılırdı. Bütün bunlar kreditin faiz dərəcəsinin artmasına gətirib çıxarırdı", - deyə V. Bayramov qeyd edib.
Bu şəkildə, Mərkəzi Bank əsasən istehlak kreditləri portfelinin artmasıyla ifadə edilmiş böyüyən riskləri aşağı salmağa çalışır. Bu isə öz növbəsində, belə bankların müştəri və əmanətçiləri arasında vəsaitlərin qorunma risklərini artırır. Nəzərə alsaq ki, bu məhdudiyyətlər ancaq istehlak kreditlərinə tətbiq edilir, bankların biznesi kreditləşdirməsi daha sərfəli olacaq. Son illər də bu, xüsusi olaraq tövsiyə edilir. Bu isə ümumilikdə iqtisadiyyatın sonrakı inkişafının dəstəklənməsi deməkdir.

LIGHTENING THE DEBT BURDEN
The procedures for obtaining loans are complex, the repayment terms short, the costs high and the demands for loan guarantees have increased - this is the verdict brought in by the World Bank [WB] and the IMF [International Monetary Fund] a month and a half ago following the results of a second assessment of Azerbaijan's financial sector. According to the studies, the limited access to finances is the main impediment to the development of small- and medium-sized enterprises (SME) in the country.
A few days ago, the Central Bank of Azerbaijan (CBA) took a decision which some experts have assessed as a first step towards liberalising the situation in the bank loan sphere. Directly opposite evaluations were also voiced moreover…
The loan stone round your neck
Today, when Azerbaijan, like other hydrocarbon-exporting countries, is experiencing difficulties owing to the drop in income earned from oil exports, and the economic decline in Russia is having a negative effect on the prospects for growth throughout the entire region, the speeding up of diversification of the economy is a priority for Azerbaijan's government. You see, encouraging the growth of the private sector and competitiveness, as well as providing incentives for creating new and high-paid jobs may realistically reduce the impact of external risks and lessen the country's dependence on the oil sector.
In order to achieve these aims, the country's financial sector has to grow and opportunities need to be expanded to correlate with the demands of the economy. International experts believe that access to financing is the key to the growth of small- and medium-sized enterprises and to job creation, but there are restraining factors here. The share of private sector loans in the country's GDP is 31 per cent (based on the results for 2014) which is a rather modest result compared to countries with a similar-sized economy.
At the present time, approximately two-thirds of the micro-, small- and medium-sized enterprises have bank accounts, but only 13.5 per cent have access to credit. Roughly three quarters of these enterprises have never applied for loans. According to a survey carried out by the World Bank, of 516 of the country's enterprises involved in agriculture, industry, business, tourism and services, 91.9 per cent of micro-enterprises, 81.9 per cent of small enterprises and 72.7 per cent of medium-sized enterprises have never taken a loan; 7.9 per cent of micro-enterprises, 14.8 per cent of small enterprises and 20 medium-sized enterprises have had just one loan. Only 3.3 per cent of small enterprises and 7.3 per cent of medium-sized enterprises have had two or more loans.
Thus, it will be possible to achieve an increase in economic growth rates by making it easier for entrepreneurs to get loans. For comparison's sake, we would like to note that the difference in the annual interest rates that borrowers are charged in Azerbaijan and Europe is something like 15-20 per cent.
The banks justify this difference by the higher cost of attracting capital. There is a certain grain of truth in this, for, you see, the interest paid out on the population's manat deposits this year has grown as much as 12-16 per cent, and as much as 8 per cent for foreign currency deposits. But it is also true that the banks are earning quite a lot from this raised margin and the high operating charges (in relation to European figures) levied on loans. In this case, the main reason for the higher cost of loans is the inadequate competition among banks in the Azerbaijani economy.
The problem of the high interest rates on bank loans in Azerbaijan is continuing to be a pressing one, especially as it has been like this over the last two to three years. In order to resolve it, the members of parliament have even put forward proposals on granting the Central Bank additional powers to cap interest rates on bank loans by administrative means. The experience of countries which have employed this practice (capping interest rates on loans) has shown that the steps taken there have created conditions for the shadow economy to flourish. Shadow banking in those countries accounts for as much as 30-50 per cent of the banking sector. This is precisely why the Central Bank has rejected expansion of its powers, since it does have sufficient resources and levers to regulate this issue by economic means alone.
Over the period from 2003 to 2014 the Central Bank's bank rate was reduced from 15 to 3.5 per cent in order to influence the market.
Moreover, the devaluation carried out in the country on 21 February 2015 brought about a deterioration in the banks' situation, and today they are thinking less about reducing the interest rates on loans. At the present time, the banks are puzzling over ways to retain their incomes, not to mention how to boost their profits. The problem of loans remaining unrepaid is increasing, which is making the banks pursue a cautious policy with regard to the granting of new loans.
An unexpected decision
Against this backdrop, however, the Central Bank has decided to employ another of its "levers". It has sent a letter out to all the banks and credit organisations informing them of the capping of bank charges up to 1 per cent for banking services when arranging customer loans; in a number of banks bank charges have been as much as 7-10 per cent.
The Central Bank explains this instruction by the high bank charges levied by some banks, which do as a result lead to an increase in the actual annual interest rate on consumer credit, and at times this raises the average annual interest rate throughout the banking sector.
We would like to note that the amount of bank charges relating to loans depends on the length of the repayment term, the extent of the consumer credit and is on average from 3 to 7 per cent.
For the moment it is hard to say how the banks will react to this and how they will make up for lost income. Discussions are continuing, both within the banks themselves and have also begun with the Central Bank. Taking into account the fact that these costs also include expenditure on life insurance for the borrower, the banks will now have to ponder this issue.
The director of the Azerbaijan Bank Training Centre, Cavansir Abdullayev, believes that the charges for arranging a bank loan are considerably higher than in other countries. Whereas abroad the interest rate itself on loans varies from 5 to 7 per cent, in our country such interest rates only apply to bank charges. "Over the last three years the country's Central Bank has called upon the banks to reduce both their charges and their interest rates on loans. Some banks did heed the Central Bank's recommendation, but it was not a generally popular move. Therefore the Central Bank was forced to resort to administrative measures," he said.
This decision will have a negative impact on the banks' incomes from bank charges. In order to partially compensate for possible losses, the banks may increase the interest rates on loans, C. Abdullayev thinks.
Moreover, it was not long before the banks reacted by raising interest rates on loans. Literally on the very same day, one of the major private banks took an interim decision on lowering bank charges to 1 per cent, as the Central Bank had instructed, but raised the basic interest rate on loans at the same time.
As was noted at the bank, taking into account the fact that the bank charges were low and the interest rates on loans were competitive, for a bank this decision by the Central Bank will not cause any problems. At the same time, at the bank they are convinced that compensating for bank charge losses by boosting other forms of income will in any case have an impact on the interest rate on loans.
Moreover, some banks will not have to make any changes at all since their bank charges did not exceed 1 per cent.
So, capping the bank charges at 1 per cent will allow customers to determine which loan conditions are the most advantageous. It is hardly likely that the banks will make serious changes to loan interest rates, since they will be afraid of incurring the "ire" of the ombudsman.
Taking into account the fact that, in the view of Vuqar Bayramov, the chairman of the Centre for Economic and Social Development, this decision of the Central Bank will boost competition among the banks. "Whereas some banks previously attracted clients with somewhat misleading advertisements, this practice will now be stopped. Before this, the banks were able to raise the interest rates on loans by levying high bank charges. So, if a customer were to take a loan of 10,000 manats, and the bank charges on it were 8 per cent, i.e. 800 manats, then, although he was granted 10,000 manats, interest would already be levied on a sum of 10,800 manats. All this has led to an increase in the interest rate on loans," V. Bayramov said.
Thus, the Central Bank is also trying to reduce the growing risks, which largely take the form of a growth in the consumer loan portfolio. This, in its turn, increases the risks to the security of the clients' and the depositors' funds in these banks.
Taking into account the fact that these restrictions are not only being extended to consumer loans, it will be more profitable for the banks to grant more loans to businesses, something which has been  especially recommended over the last few years. This means support for further boosting the economy as a whole.